Röntgenonderzoek had vaak verrassend resultaat nieuwe leidsche coubant 4 ZATERDAG 16 APRIL 1955 Natuurwetenschappelijk congres Prof. Froentjes over onderzoek van schilderijen "C^EN VAN DE VOORDRACHTEN, die gisteren in het kader van het 17de congres van de Organisatie van Natuurphilosophische en Tech nologische Faculteiten in Nederland zijn gehouden, was die van prof. dr W Froentjes, bijzonder hoogleraar aan de Leidse universiteit vanwege de Moddermanstichting in de natuurwetenschappelijke criminalistiek. Een voordracht, die als onderwerp had: Natuurwetenschappelijk onderzoek van schilderijen. Prof. Froentjes begon zijn lezing me! een korte beschouwing over het verschil in werkwijze der kunsthistorici en die der beoefenaars van de natuurwetenschap. Bij de natuurwetenschappelijke werkwijze komen objectieve gegevens aan het licht, waarover geen verschil van mening kan bestaan. Het doel van een dergelijk onderzoek is: de bevordering van de algemene kennis op kunsthistorisch en schildertechnisch gebied, de mogelijkheid tot indeling naar schilder of periode uit de verworven ge gevens, het verkrijgen van een inzicht in de toestand van het kunstwerk en ten slotte het herkennen van vervalsingen Sprekgr stond vervolgens ee stil bij de vier lagen, waaruit derij is opgebouwd: de drager (linnen, hout, papier of perkament), de plamuur laag (dat is de ondergrond, die is samen gesteld uit krijt of gips, gewoonlijk aan gemaakt met lijm), de verf en de vernis laag, bestaande uit een harsoplossing in een vluchtig medium (bijvoorbeeld mastic in terpentijn). Een schilderij is nu eenmaal blootge steld aan allerlei physische en chemische invloeden, met het gevolg dat het In be langrijke mate kan worden aangetast: barstjes en barsten in de verf en vernis, geel worden van de vernis enz. Een van de opgaven van het natuurwetenschap pelijk onderzoek is dan ook het zoeken naar middelen, waardoor barstvorming en afschilferen van verf kan worden voor komen, evenals het geel worden van de Bosch- en Gasthuis- polder bijeen Onder leiding van de heer D v„. Schie. voorzitter, heeft de vergadering plaat6 gehad van de stemgerechtigde in' gelanden van de Bosch- en Gasthuis polder. gelegen onder Leiden en Voor schoten. De commissie, belast met het nazien van de af te leggen rekening, bracht rapport uit en het bleek dat alles in orde was bevonden. De rekening sluit in ontvangsten met f3.504 66 en in uit gaven met f2 546,30, zodat er een voor delig saldo is van f956.30. Zij werd aldus vastgesteld. Hierna volgde de behandeling begroting 1955. voorgesteld in ontvang sten en uitgaven tot een bedrag <3324.83. Besloten werd het loon van dc bedie naar van het electriseh gemaal te hogen met ingang van 1 Januari J4. met 6 pet en de omslag te handhaven op f 10 per h a. Een voorstel van één der inge landen om deze omslag te verhogen werd op advies van het bestuur en na bespre king teruggenomen. Tot bestuurslid werd met algemene «temmen herkozen .de heer J. W M. Droogh te Leiden. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het doen af- en overschrijvingen op de begrotings posten en tot onderhandse aanbesteding of uitvoering van weiicen in eigen beheer. Tot heden van de commissie voor het nazien van de in het volgend jaar af te >rsen rekening werden benoemd de heren L Snoeker te Leiden en J. C Moerkerk te Zocterwoude en tot plaats vervangende leden de heren L N. Duy- nisveld te Voorschoten en C. Kooloos t« Zocterwoude. De voorzitter deed mededeling van het besluit van het bestuur, dat in het ko mende jaar strenger zal worden toe gezien op het hebben van puntdraad aan landhekken en het ontbreken van over stappen, zoals is voorgeschreven. Bij de te drijven schouw moeten de hekken in orde zijn. Ook zal scherper worden toe- ge-zien op het schoonhouden van de bin- nenslotcn Door de uitbreiding van de gemeente Leiden zijn enkele sloten ge dempt en moet gewoekerd worden met de waterberging. Wanneer ook de bin nenvloten beter onderhouden worden komt dit de waterlozing eveneens ten goede. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de eventuele verkoop van de wind watermolen. waartoe het bestuur een vorig jaar gemachtigd werd. Hierop kan voorlopig geen antwoord worden ge geven. omdat bericht is binnengekomen van Ged. Staten, dat deze zaak in be handeling is genomen zodat gewacht moet worden op de eventuele vergunning. Het spreekt vanzelf, dat een vervalser ook met deze dingen rekening te houden heeft, wil hij zijn werk goed doen. Hij moet dus niet alleen zorgen dat zijn stijl, penseelvoering, kleurengamma en onder werp van het schilderij aangepast zijn bij die van de schilder, waarvan het doek afkomstig zal moeten zijn, maar hij zal evenmin verfstoffen of bindmiddelen mo gen gebruiken, die in de dagen van de geïmiteerde schilder niet bekend waren. Ook moet het doek of het paneel de „goe de" leeftijd hebben. Tenslotte zal hij het aanzicht van het schilderij kunstmatig moeten verouderen. Prof. Froentjes gaf in het kort de mid- ogenblik delen weer. die men voor vervalsingen schil- gebruikt. Ook zijn er vervalsers, die een it gemakkelijker methode bezigen. Zij rschaffen zich een schilderij, al dan niet gesigneerd, dat geschilderd is in de van of afkomstig uit de school van beroemde meester, en zij voorzien dit doek met de signatuur van deze meester. Vele methoden Het natuurwetenschappelijk onderzoek maakt gebruik van alle beschikbare phy sische en chemische middelen. In de eer ste plaats is er het ongewapende en gewa- pende (met een gewone loupe of een bi- noculaire stereoioupe) oog. Hierdoor zal men inzicht krijgen in de toestand het doek, de barstvorming. bladders in de verf en zien. of er barstvorming in de vernis aanwezig is. Ook kan men bij i oting de verfkorrels in het medium derscheiden, en zo zal men bij de oude schilderijen de typische grove, grofgema- len verfpigmenteri duidelijk zien liggen, waaronder men met enige oefening de pigmentsoort kan herkennen. Om eei zicht in de laagsgewijze opbouw te krij gen. maakt men van het schilderij wel dwarscoupes. waarbij de laagsgewijze op bouw zichtbaar wordt en men ook de structuur van de verschillende lagen en de grofheid van de verfkorrel en de om standigheid of meer dan één verflaag 'ezig is. kan waarnemen, n is er het onderzoek met stralen van verschillende golflengte. Infra-rode stra len dringen door de bovenste verflagen, waarbij de onderste verflagen kunnen worden gefotografeerd. Hierdoor zijn bijv. restauraties gemakkelijk te onderkennen, evenals overschilderingen. Men denke bij voorbeeld aan het beroemde schilderij van Van Eyck van het echtpaar Giovanni Anolfini in de National Gallery, waar met infra-rood-fotografie een twee de hand ontdekte, die later door de schil der is overgeschilderd. Het onderzoek in ultra-violet licht is eigenlijk alleen maar belangrijk bij het zoeken naar restauratie, omdat deze zich gewoonlijk door een afwijkende fluores centie van de rest van het doek onder scheidt. Dan is er de fotografie met röntgen stralen, waarbij de verschillende lagen in het röntgenbeeld worden vastgelegd. Van bijzonder belang is hierbij. dat in de zichtbare verflaag de lichte gedeelten gewoonlijk worden en werden uitgebeeld met loodwit. Deze verfstof bezit een zeer sterk absorptievermogen door röntgen stralen. waardoor de fotografische film op die plaatsen niet of nauwelijks belicht wordt. Het röntgenonderzoek heeft vaak verrassende vondsten teweeg ge bracht. Men vond onder de zichtbare voorstellingen meesterwerken terug, die door latere schilders of restaura teurs waren overgeschilderd. Zo heeft het röntgenonderzoek in de zaak- Van Meegeren zeer belangrijk bijge dragen tot d« bewijsvoering, omdat daarbij resten van oude schilderijen zijn teruggevonden. waarvan Van Meegeren had verklaard dat hü ze had gekocht, schoongemaakt en op nieuw geschilderd. Een zeer belangrijk onderdeel van hel natuurwetenschappelijk onderzoek is voorts het scheikundig onderzoek, en we! voornamelijk van de verflagen, het pla muur en de drager. Het schilderspalet heeft in de loop der eeuwen allerlei anderingen ondergaan en de analyse de verf. zowel van het pigment als het medium, kan belangrijke gegevens opleveren omtrent de ouderdom var doek. TUSSEN DE BLADZIJDEN H1LLE GOM Dierenbescherming kreeg voorlopig bestuur In zaal Sistermans kwamen Vrijdag avond een aantal dierenvrienden bijeen te komen tot oprichting van een plaat selijke afdeling van de vereniging voor dierenbescherming. De burgemeester herinnerde er in zijn openingswoord aan. dat hij geruime tijd geleden met dt Ned. vereniging voor die renbescherming een propaganda-avond mocht beleggen, maar dat het toen nog niet mogelijk wa.; gebleken een eigen af deling op te nchten. Om voldoende acti viteit te kunnen Ontplooien is een eigen afdeling echter noodzakelijk en daarom was spreker verheugd dat er thans vol doende leden zijn om deze te stichten. Hij iprak de wens uit; dat de afdeling nog veel voor de dieren in Hillegom zal kun- Namens de Ned. vereniging sprak hier- a de directeur, die een uiteenzetting gaf i'er doel en werkwijze van de vereniging. Hij prees de initiatiefnemers en bracht hulde aan de heer Zuidam uit Hillegom, die het vorig jaar meer dan 100 dieren heeft verpleegd. De noodzaak van een goed dierenasyl werd door spreker uit eengezet. Een dierenasyl kost veel geld, ook uit oogpunt van volksgezond, heid dringend nodig. Op grond van dit laatste moet ook een beroep kunnen wor den gedaan op het gemeentebestuur. Tol zijn spijt moest spreker mededelen dat het deze avond niet mogelijk was tot defi nitieve oprichting van de afdeling te ko- omdat nog aan enige organisatori sche verplichtingen moet worden vol daan. De burgemeester stelde daarom voor deze vergadering te beschouwen als een informele oprichtingsvergadering, zodat het voorlopige bestuur met de werkzaam heden kan beginnen. Te zijner tijd zal dan door een officieel besluit de oprichting kunnen worden bekrachtigd. De vergade. ring bleek zich met dit voorstel te kun nen verenigen, zodat het voorlopig be stuur de actieve dierenbescherming ter hand kan gaan nemen. Programma ieestviering en herdenking Het voorlopige programma, dat het centraal conilté Nationale Feestviering voor de viering van de bevrijding en i' ninginnedag heeft samengesteld, ziet als volgt uit: Op 30 April om 10 ui 's morgens aubade van de sohoolkinde: voor het raadhuis, waarna de kinderen op school een tractatie krijgen aangebo den. In verband met het grote bloemen corso worden 's middags geen kinderspe len gehouden en is het kinderbloemen- cor-so verschoven naar 5 Mei. 's Avonds wordt er een ringrijderij met bromfiets gehouden, waarna de dag wordt besloten met een openlucht-bioscoopvoorstelling. Op 4 Mei wordt de traditionele stille tocht gehouden, waarna in Treslong een sa menkomst plaats heeft, waar een vloot- predikant, een aalmoezenier en de bur gemeester zullen spreken. Op 5 Mei komt er een défilé van d« Hillegomse verenigingen voor het raad huis. \s Middags het kindereorso, een voet balwedstrijd en een windhondenrace. De feestelijkheden worden besloten met eer vossenjacht en een groot vuurwerk- Zondagsdienst De Zondagsdienst artsen wordt waarge. nomen door dokter G. P. D. Ie Cocq d'Ar- mandville. Sixlaan 7. telefoon 5613. MozaiekwcdstriJd op 30 April De mozaiekwedstrijd i-s. in verband me' het gebrek aan hyacintennagels, verscho ven naar 30 April. LEIDERDORP Zondagsdienst De Zondagrdienst der huisartsen wordt morgen waa: genomen door dokter E. J. Hoefman. Hoofdstraat 40. Spreekbeurt gaat niet door De aangekondigde spreekbeurt van ds E. du Marchie van Voorthuysen gaat Dinsdag niet door. Feestavond „Oosthoek en Zoon" De leden van de personeelsvereniging in „Oosthoek en Zn" te Zoeterwoude. hadden gisteren in het Dorpshuis een gezellige feestavond. Onder de vele aanwezigen bevonden zich ook leden van de personelsvererti- gingen van Oosthok uit Alphen aan den Rijn en van Ouderzorg-de Ridder, alhier. Het Sneltrein-Cabaret presenteerde de i-stop revue „Lachen is troef", een bont programma met schetsjes, een goo- ar, etc. Het hoogtepunt van de avond werd wel gevormd door het zang trio „De Bilizo's". Het programma, waar- ook door de conferencier Henk Bitter werd meegewerkt, viel bij de aanwezigen eer in de smaak en de stemming zat er anaf het begin al in „On the waterfront" belangrijke film over sociaal probleem In Trianon draait deze weak een filmdie meer dan gewone aandacht verdient. Niet in de eerste plaats, omdat regisseur Elia Kazan met een buitengewoon sterke rolbezetting een film heeft gemaakt, die in technisch en artistiek opzicht ver boven de gewone productie uitsteekt, maar vooral omdat een sociaal gegeven hier op moedige wijze is aangepakt. Onthulling van misstanden eist zowel moed als zelfcritiek. Men moet het de Ameri kanen nageven, dat zij uitwassen zonder enige terughouding aan de kaak durven stellen. Nieuwsflitsen uit de omstreken „On the waterfront", in Nederland uit gebracht onder de titel „De Wrede Ha ven". schetst toestanden in het haven gebied van New York, zo hard en bitter, dat men geneigd is zich met een huive ring af te wenden. Een vakbondsleider heeft een waar terreursysteem opge bouwd om zichzelf en zijn clan aan een goed bestaan te helpen. Hij schuwt daar bij geen enkel middel, hoe misdadig ook. om zijn regiem te handhaven. De Journalist Malcolm Johnson schreef een aantal artikelen over misstanden in de haven in The New York Sun. Hij kreeg er de journalistieke Pullitzerprljs voor. Op deze gegevens baseerde de auteur Budd Schulberg zijn scenario, zo dat het waarheidselement in deze film niet in twijfel behoeft te worden ge trokken. Het mensonwaardig aanwerf- systewn In de haven is in een reeks beel den gevangen, die de toeschouwer van het begin tot het eind pakt. Omdat het geen fris gegeven was. 's „On the waterfront" een keiharde film, waarin een vroegere medewerker van de vakbondclan, geruggesteund door moedige priester en de zuster van door de clan vermoorde arbeider, op tornen tegen de verenigde macht van de terreur. Marlon Brando is hier de tot verzet komende havenarbeider. Eva Marie Saint, een opmerkelijke debutante, het recht zoekende meisje. Karl Malden de pries ter en Lee J. Cobb de vakbondsleider. Geen film voor luchtige ontspanning zoe kende mensen, wel een getrouw beeld vraag i Stand van de werkloosheid Spanningen op arbeidsmarkt zullen niet uitblijven Ook gedurende de periode van 4 tot en met 9 April zette de daling van het aanbod zich verder voort, namelijk van 570 tot 560. 480 als geheel werk loos ingeschrevenen en 80 bij objecten voor aanvullende werken geplaat sten. Wanneer daarbij in acht wordt genomen dat 120 personen behoren tot de groep minder-validen, dan is het zonder meer duidelijk dat de stand van het aanbod nu reeds uitermate bevredigend genoemd mag worden. Nog sterker komt dit tot uitdrukking bij een vergelijking met de cijfers var. het overeenkomstige tijdstip in 1952. 1953 en 1954 Op 12 April 1952 beliep het aan bod 225'J ingeschrevenen, op 11 April 1953 1810 er. op 10 April 1954 llflO. De voordelige verschillen bedragen derhalve respectievelijke 1690. '.250 cn 000. De vraag steeg opnieuw in niet on belangrijke mate. van 310 tot 385. Die vraag omvat nagenoeg alle sectoren var. het bedrijfsleven, hetgeen duidt op een toegenomen activiteit Indien de tekenen niet bedriegen, zal de werkgelegenheid in de komer.ee maanden een bij uitstek gunstig beeld vertonen Gezien de groot te van het aanbod zullen hier en daar spanningen op de arbeidsmarkt niet uit blijven. toch er bestaat goede hoop. dat deze door middel van nauwe samenwer king met het bedrijfsleven en de diverse instanties tullen kunnen worden opge vangen. wat de volwassenen betreft. jeugdige arbeidskrach- iet 18 jaar b'.eef aan houden en het zal niet eenvoudig zijn op enigermate bevredigende wijze hier! te voldoen, omdat het aanbod zeer i is Everwei met zeer veel zorg tact doo- miodel van voorlichting, zowel de Jeugd zelf als aan de ouders, wordt getracht de jongelui op die plaatsen te brengen waai hun aanwezigheid primair geacht kan worden. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef vrijwel gelijk cn bedroeg op 9 April 110. De vraag steeg van 345 tot 360 Het grootste probleem was. is en blijft het tekort aan huishoudelijk perso neel en ir. tweede instantie aan jeugdig c.q. Jonger administratief personeel, voor al typistis en steno-typistes Daarnaast bestaat in vrijwel alle bedrijfstakken be hoefte rewel aar, jeugdige als aan vol wassen arbeidskrachten. een moeizame overwinning op het duis tere kwaad, zo prachtig getekend in de preek van de priester in het scheepsruim. De film en de medewerkers daaraan zijn bedolven onder een hele reeks onder scheidingen, zeven Oscars, de Zilveren Leeuw op het festival te Venetië, de grote prijs van de Italiaanse filmjour nalisten, de grote prijs van de internatio nale Katholieke filmcentrale, het predi kaat „film van het jaar" van de New Yorkse critici, en nog (Zeldzaam suggestieve film over mis standen tn de New Yorkse haven). Désirée Wij willen het wel eerlijk bekennen: de roman van Anne-Marie Selinko. Désirée. hebben wij schter ademloos in één ruk uitgelezen. Het was een mantisoh verhaal en het beantwoordde zo helemaal aan de droom van elk m die eens gestalte kreeg in een werk heel andere aard dat heette: „Als .k koning was". Het verhaal van de Bernadottes wai de vervulling van die wen9 en de ach tergrond. het Napoleontische hof. maak te het te opwindender. Men heeft boek „zoet" gescholden en dat zal we! waar zijn. Maar het was bekoorlijk. Hetzelfde geldt voor de film. dia Luxor draait. Bekoorlijk: Jean Simmons als Désirée. temeer, waar zij de jaren door, niet ouder wordt! Van Napoleon gespeeld door Marlon Brando, geldt pre cies hetzelfde. Ook hij blijft wie hij iv een figuur, die aan Caesar herinnert. Daartussendoor: Michael Rennle als Bar- nadotte. de wat oudere man, die de kei zer weerstaat en, ook historisch, de enige die, door rechte wegen te gaan. een goe de vrucht van de revolutie plukt Het is wel jammer, dat Henry Koster, die de film regisseerde, dit element niet meer uitbuitte. Het had zo goed gepast in de Amerikaanse strijd tegen de dicta tors en hij had een kans gehad om c film dan een actueel tintje te gevet Maar hij heeft zich zoveel mogelijk ai het boek gehouden en, hoewel dat »ocb al romantisch genoeg van kleur is. voeg de hij er hier en daar nog een extrs streekie technicolor aan toe. Zo wre het geheel wat traag, wat erg onh'sto- ri9ch. maar romantisch van het begin t >t het eind. En dat maakt deze cinemasco- pisch vertoonde film even prettig on naar te kijken, als het bock. om het t< (Bekoorlijke, hoewel historisch onbe trouwbare film rond een liefde van Na poleon). Theodora Volgens de geschiedenis was Theodoi een meisje uit het volk, dat omstreeks het jaar 500 in het Byzantijnse keizerrijk leefde en van danseres aan het keizerlijk hof, dank zij haar schoonheid, opklom tot echtgenote van keizer Justinianus I. op wie zij een grote invloed ten gunste van het gewone volk. waaruit z\j voort kwam. gehad moet hebben. Deze summiere historische gegevens hebben Italiaanse filmproducenten ge bruikt om een film tot stand te brengen opeenstapeling van de grooist Gedenksteen in de Dr Van Voorl'huysenschool In de in aanbouw zijnde Dr Van Voort- huysenschool aan de Marnixstraat zal Woensdagmiddag 20 April een gedenk steen worden aangebracht door mejuf frouw R. L. van Voorthuysen. De plech tigheid begint om 3 uur. „Ambon moet vrij 1" Op verzoek van de stichting „Door de •uwen trouw" wekken wij de lezers van is blad gaarne op tot het bijwonen van de bijeenkomst in de Houtrusthallen te Den Haag op Zaterdag 23 April onder no'to „Ambon moet vrij!" Gratis toe gangsbewijzen kunnen worden aange vraagd aan het adres Hoge Rijndijk 30 te Leiden of bil het comité „Vijf jaar in Nederland", Prinsegracht 4, Den Haag. LISSE Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Duymaer van Eeuwfeestviering Het Oianjecomité Lisserbroek hield gisteravond in café Van Dijk een bijeen komst onder leiding van de heer J. G. Ransdorp. Deze deelde mede, dat het de bedoeling is in verband met het e feest van Haarlemmermeer in Juli staande volksspelen en een gezellige mid dag voor de ouden van dagen te houden De secretaris gaf een nadere uiteenzet ting van de plannen. Men wil het feest over verschillende dagen verdelen. Op 5 Juli worden een Schipholdag jeugd en kinderfeesten gehouden, terwijl ook een zwemwedstrijd op het program ma staat. Het feest zal worden besloten met grote volksfeesten aan de Lisserdljk op Zaterdag met 's avonds een gondel vaart in het kanaal. In de vacature P. van der Stelt tot nieuw lid van het comité gekozen de heer D. van Essen. Jongetje aangereden Vanmorgen omstreeks half acht werd het zoontje van de heer V. d. Z. uit De Engel, bij onvoorzichtig oversteken door een auto aangereden en aan het hoofd ge wond. Door krachtig remmen wist de be stuurder van de personenauto erger te voorkomen. Burgerlijke stand Geboren: Christiaan W z v F W Tolle en E K Tatibert; Jacoba A M d v C W Veldhoven en M P Kortekaas; Oliert v A Visser en J Eigenraam. Ondertrouwd: G A de Lange. Wagen- str. 26 Ldsse en Th de Bruin Lisserdijk 325 Haarl/meer. Gehuwd: J M de Klerk en G Duiven voorden; A A J Verschure en M I J Bruij- nen; J van Rijssel en C Ippel. NOORDW11KERHOUT Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Wösten. OEGSTGEEST Moedige redder werd onderscheiden ..Wilt U zorgen, dat U Vrijdagmorgen om 10 uur aan boord bent." Dat was de mededeling, die de eerste stuurman van hc't weerschip „Cumulus" de heer 11. A de Boer, Juffermanstraat 3 te Oegstgeest deze week onfuinp. Hij ging zonder te weten wat hem te wachten stond, naar Rotterdam, waar het weerschip aan de Parkkade ligplaats heeft. Daar aangeko- men werd de heer De Boer gehuldigd voor het feit, dat hij op 3 Februari van dit jaar in de Golf van Biskaye tijdens noodweer getoond had, echt zeemans- bloed te bezitten. Het was op die dag namelijk, dat zich op het, onder Costaricaanse vlag en me» Griekse bemanning varende tankscnip „Darnel" een hevige ontploffing voor deed. waardoor 16 man ernstig werden gewond, van wie er later 4 zijn overleden Aan boord bevond zich geen arts. Toen heeft de heer De Boer in een motorsloep 4 matrozen een arts van het In de buurt varende Amerikaanse troepen- transportschip „Pvt William H. Thomas gehaald, deze dokter over de hoge golven de tanker „Darnel" gebracht en hem met een zwaar gewonde teruggeva- rn naar de „Thomas". Dat dit een stout staaltje was. zei de heer W. van Beelen. hoofd van de Nau tische Dienst, gistermorgen tijdens de huldiging van deze vijf kranige mannen. Hij vond. dat de heer De Boer met zijn ren de hoogste tradities van onze zeevaart hoog had gehouden en dank»e de heren in zeer hartelijke bewoordingen hun moedige daad. Alle vijf ontvin- een gratificatie. De heer De Boer ontving ook een afschrift van het tele gram, dat de gezagvoerder van de „Tho mas" aan zijn superieuren inzake dit hel denfeit had gezonden, alsmede een be dankbrief van de Commander in Chief U.S. Naval forces Eastern Atlantic and Mediterranean, in wiens gebied het ge beurde plaats had. Eveneens werd de heer De Boer een dankbetuiging o\ handigd van de Rijksluchtvaartdienst. Bouwopdracht De gemeentelijke woningdienst en Igemene woningbouwvereniging te Am sterdam hebben aan de aannemers A. Voordouw en Zn en W. Hoogstraten al hier de bouw opgedragen van 328 wonin- en 80 fietsenboxen in het Geuzeveld te Amsterdam voor de som van f 4.300.000. SASSENHE1M Toneelavond In de zaal va gisteravond ee bate foor Chr. kleuterschool i Het Bruine Paard werd toneelvoorstelling ge- de Chr. kleuterschool. De heer A. R. Dekker drong er in zijn openingswoord bij de aanwezigen op aan, niet karig te zijn wanneer het de kleuter school betreft. De schuld zienlijk gedacld. maar de fundamenten van de nieuwe school liggen er nog lang niet! Prof. B. G. Escher sprak over speleologie A f dalingsrecord geboekt op de Frans- Spaanse grens Het woord „speleologie" is blijkbaar een erg nieuw woord, want noch de Ensie noch Koenen-Endepols vermelden het. Met deze tak van wetenschap wordt bedoeld het onderzoek van grotten en spelonken, ter vermeerdering van de kennis van de aardkorst. Prof. B. G. Escher, hoogleraar in de geo logie, kristallografie en mineralogie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, sprak gisteren over dit onderwerp, in het kader van het zeventiende na tuurphilosophische en technologische congres, dat, zoals men weet, deze dagen te Leiden werd gehouden. Nadat prof. Escher een korte algemene beschouwing gegeven had over despe- leologle. stond hij uitvoerig stil bij de spelonk van San Martin op de Spaans- Franse grens, waarin het diepte-afda- lings-record werd bereikt. Franse eo Spaanse speleologen daalden hier tot een diepte van 728 meter ten opzichte van anus loopt voortdurend als een schuwe geesteszieke over het doek en alleen zijn overdadige gewaden doen vermoeden, .dat hij de rol van de keizer vertolkt. Theodora is alleen maar mooi en sticht meer onnodige verwarring dan dat zö een goede invloed op het staatsbestel blijkt te hebben Iedereen is bijzonder heetgebakerd en. zoals in rolprenten over de geschiedenis van deze periode gebruikelijk is. de wilde dieren zijn niet van de lucht. Niemand zal aan deze on zinnige film enig plezier kunnen bele ven (in Lido). (Een meer bizarre dan Byzantijnse ge schiedenis). Rij 'm ondersteboven Waarom een Amerikaanse cowboy film die „Ride the man down" heet. in het 'Hollands nu uitgerekend met „Duel met de duivel" moet worden betiteld, is ons een raadsel. „RU de vent onderste hoven" zou dan nog heel wat beter zijn. Maar dat is dan ook het enige raadsel van deze film. die deze week in Rex draait. Verder is het 't gewone schiet- verhaal van ruige kerels en een paar schone vrouwen, waarin zelfs de deugd nog even om het hoekje komt kijken. Als alle denkbeeldige kogels, die er in worden verschoten, krenten waren, zou je er een Achterhoekse krentenwegge mee kunnen bakken. Wie zich met open ogen beet laat nemen, vindt zo'n film spannend, wie dat niet doet, vindt het flodderachtig (Geen kwade film. maar nok aeen goede). De uitstekende film „The Uttle kid- mogelijke nonsens geworden is. Justini-1 nappers" in Casino is geprolongeerd. igang van de spelonk. Het ls vooral de Spaanse geoloog N. Lopis Llado. die zich bijzonderlijk voor deze expeditie heeft geïnteresseerd en het resultaat van zijn bevindingen heeft gepubliceerd. Na dat spr. een algemene uiteenzetting ge geven had over spelonk- en grotvorming in kalksteenformaties, ging hij over toi deze wetenschappelijke Spaanse publi catie. De eerste exploraties van de genoem de grotten vonden door Fransen plaats, die echter het sportieve element op de voorgrond stelden en bovendien de no dige geologische scholing misten om tot goede wetenschappelijke resultaten t» komen. De Spaanse autoriteiten dreigden op een gegeven moment verdere «peleolo- gische onderzoekingen in deze grot verhindren. indien hieraan niet ook door Spanjaarden mocht worden deelgeno men. Er bestaat namelijk onenigheid over de vraag of deze grotten op Frans dan wel op Spaans grondgebied liggen Spanjaarden In wetenschappelijk opzicht is het van groot belang geweest, dat Spanje er op stond aan de expedities deel te nemen, aangezien hierdoor ook wetenschappelij ke en niet alleen sportieve onder zoekers gelegenheid kregen waarnemin gen te verrichten. Hierbij moet onde» meer gedacht worden aan enige assis tenten van prof. Llado. Door hun deel neming heeft men belangrijke gegeven» kunnen verzamelen en daarbij een grot» bijdrage kunnen leveren tot de oplossing der wetenschappelijke problemen, di» verbonden zijn aan de grotvorming In dit kalkgesteente, en aan andere vraag stukken van geologische aard. Prof. Escher schetste aan de hand van vele lichtbeelden de richting, waarin d» oplossing van verschillende vraagstukken moet worden gezocht, de omstandighe den waaronder de exploratie van d» grot van San Martin plaats vond en d» moeilijkheden van technische aard. waar voor de onderzoekers en die moesten worden de men tot resultaten komen. Onder regie van mevr. Lucy van Ees gaf hierna de toneelgroep van de Chr gemengde zangvereniging in De Kaag een door allen gewaardeerde opvoering van het stuk ..Zij, die gestuurd was". Hiervan gaven we vorige maand reeds een uitge breide bespreking bij de opvoering in De Kaaa. Predikbeurten Herv. Gem.: 9 en 10.30 u. ds Walvaart; 5 u. ds Achterberg, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 u. ds Kuiper; 5 u. ds V. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds Visser. Doktersdienst De Zondagsdienst der hulsartsen wordt morgen waargenomen door dokter Kwint. VOORSCHOTEN Nagekomen predikbeurten Geref. Kerk (Art. 31) 10.15 en 3 Van Rongen. Leiden. Winkelsluiting op 5 Mei De winkeliersvereniging „Bloemenwljk" heeft aan B en W. verzocht te bevorde ren. dat de winkels op de feestavond- 5 Mei geopend, mogen blijven en bij goed weer tevens straatverkoop zal kunnen plaats nebben B. en W. hebben tegen in williging geen bezwaar en stellen de raad voor een verordening vast te stellen, waarmee het is toegestaan de winkels tot 9 uur 's avords geopend te hebben. Verkoop bouwterrein B. en W. stellen voor een perceel bouw terrein gelegen aan de Prins Bernhard- laan, tegen de prijs van f 12 per m2 te verkopen aan de heren Van Mil en Stolk alhier. De bedoeling is op deze grond dubbel woonhuis te bouwen. Uitbreiding Ds Fortgensschoól In Oc.ober van het vorige jaar besloot de raad medewerking te verlenen een uitbreiding van de Ds Fortgensschool met drie lokalen. Het blijkt nu dat inder tijd ve.-zuimd is om tegelijk medewer king te verzc-eken voor de bouw van een vierde lokaal dat kan worden gebruikt voor het lesgeven in de vakken handen arbeid en handwerken, voor het opber gen van materialen, voor het onderbren gen van de kinderen, die overblijven enzovoort Het lesgeven in handenarbeid, dat thans in de gewone leslokalen ge schiedt. ontmoet veel bezwaren. De kos ten var. het lokaal zullen naar raming circa f 15.000 bedragen, terwijl het de bedoeling is het lokaal te projecteren aan net eind van de te bouwen vleugel aan de school. Het college stelt voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Voorbereiding woningbouw Vlietwyk. Daar de gemeente zeer spoedig de be schikking zal krijgen over de meeste gronden in het uitbreidingsplan Vliet- wijk, stellen B. en W. voor over te gaan tot het maken van plannen voor de bouw van woningwetwoningen. De bouw van dergelijke woningen zal. met het oog op de kos'piijs dienen te geschieden in zo eroot mogelijke complexen. Verder worat het gewenst geacht dat dc gemeente plannen klaar heeft die, zo dra de gelegenheid daartoe aanwezig is, kunnen worden gerealiseerd. Een crediet van f4 700 wordt nu verzocht voor het maken van een schetsplan voor totaal 185 woningen en een crediet van f 13.900 voor de nadere uitwerking van een plan van 60 van deze 185 woningen. Cursus brandweer Op verzoek van de commandant van de plaatselijfe vrijwillige brandweerstel len B. en W. voor een crediet van f 150 beschikbaar te stellen voor het geven van een ins»ructie-cursus aan het uit 7 man bestaande kader-personeel van de brand weer. Da cursus omvat 10 lessen. ZOETERWOUDE ALKEMADE Gladiolentijd afgelopen Het is büna gebeurd met de gladiolen- handel. Zette men er in „De Noordal kele weken geleden een punt achter, de komende week wordt in Lisse ook ds laatste veiling gehouden. Zowel -ie Hobaho als de H.B.G. sluit het seizoen. anvoer van dikke gladiolenknolleii de moeite van het noemen nau welijks waard. Van het plantgoed i» •ens weinig aanbod en ook hier ziet nogal eens kaf tussen het koren. sr best uitzag, werd nog tegen aar dige prijzen verkocht. Opvallend graug Johann Strauss. De maat soort kwam nog aan f 1.30 per 100 stuks. Johan van Konijnenburg eveneens gewild: 68 deed f 1.4o, rond f 1.10 en 2—A tuimelde naar f 0.30 per 100. Voor 6—8 van Dr Fleming werd f 1.20 gegeven en Memorial Day noteerde dezelfde prijs. Van laatstge noemde bracht 46 nog f 1 op en 2—4 f 0.34. Mrs Mark's Memory werd ook be hoorlijk betaald: f 1.10 voor beste 6—8. Sneeuwprinses was goedkoop: f0.63, f 0.50 en f0.10 per 100 voor resp. 6—3, 2—4. Van Nieuw Europa brachten sn nog f 1.10 op, maar 2—4 kwam niet veel hoger dan f0.20. Voor 46 van Maria Goretti werd nog f 1 betaald, even voor dezelfde maat van Paul Ruben*, .„■wijl Alfred Nobel tot f0.90 kwam. Allard Pierson tot f 0.70. Lavender Dream tot f 0.65 en Louis Mayer tot f0.50. ABBENES Predikbeurten Herv. Gemeente Abbenes: 9.30 u. ds Boven, 6.30 u. ds Don; Herv. Gemeen te Nieuw Vennep: 9.30 u. ds-Don, 6.30 u. ds Van Boven, Geref. Kerk N. Vennep: 30 u. ds Hoornstra Hoofddorp, 3 u. da d. Zee. Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter Van de Weg. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de artsen Van der ijl en Van der Werf. ALPHEN AAN DEN RUN Merentocht voor fietsers Enige dames en heren van de Oranje- fietsploeg, die ieder jaar deelneemt aan de Laurarit. hebben het plan opgevat op j rdag 7 Mei een grote merentocht ts houden voor fietsers. De route zal langs de Nieuwkoopse plassen gaan en vervol- gens over Nieuwveen naar Langeraar, lang-3 de Rijpwetering, dan in de richting Hoogmade en Wöubrugge en via het fiets- ad weer naar de Lage Waard. De start zal plaas hebben tussen twee' i drie uur 's middags in de Paradijslaan.1 e middag daarvoor kan men zich opge- en bij de heren G. P. Dekker, Ridder- buurt 2. en P. van Kampen, Goeman Bor- gesiusstraat 12. Op de dag van de tocht kan. men zich opgeven bij de dames Markx in de Julianastraat. Predikbeurten Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4 u. lees- i dienst. Dinsdag 7 u. ds v. d. Breevaart I an H. I. Ambacht. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Stehöuwer. Agenda voor Alphen Maandag in C9ncordia ledenvergadering Christen-vrouwenbond: Dinsdag in Nuts- j gebouw filmclub met „Rebecca"; Donder dag Nutsgebouw opera-avond „JubilaU i Diefstallen opgehelderd De laatste maanden werden regelmatig l goederen vermist ten nadele van de flr-{ ma Koudijs, die de nieuwe weg Gouw-| sluisBoskoop aanlegt. De Alphense re- cherche is er in geslaagd, de dader te grijpen. Het is een Boskoper, die reeds na een korte ondervraging de diefstallen be- kende. Bij een huiszoeking werden bijna1 alle ontvreemde materialen teruggevon den. Wijziging predikbeurten ln tegenstelling met hetgeen onder de predikbeurten zal ds C. J. Lambour mor- gen om 9 en 10.30 uur in da Julianakerk voorgaan. KOUDEKERK A. D. RUN Raadsvergadering Maandagavond 8 uur komt de raad bij- een. Agenda: subsidie Oranjecomité; idem I Stichting 19401945; voorstel garantie j voor bouw particuliere woning door N.V. i Bouwkas Noordned. gemeenten; idem uit kering ineens over het eerste halfjaar van j 1955 aan gemeentepersoneel; crediet uit breiding straatverlichting; verkoop ambts woning hoofd openbare school. Jubileumuitvocrlng Ter gelegenheid van het tienjarig be staan geeft Aspasia op 20 April een grote jubileumuitvoering in het verenigingsge-1 bouw. De uitvoering begint half 8. Burgerlijke stand Overleden: T. van Bostelen, echtgen. v. K. Oudshoorn, 75 j. Opbrengst Paascollecte De opbrengst van de Paascollecte. be stemd voor het algemene werk van de Hervormde Kerk, bedroeg hier ƒ393. j komt de raad bijeen. Agenda: voorstel verhuur van sportterrein aan R.K. sport vereniging; verzoek subsidie R.K. sport vereniging; subsidie Stichting 19401945; verhoging huur gymlokaal Rijndijk; be noeming leden commissie wering school verzuim; benoeming lid adviescommissie woonruimte; voorstel tot beschikbaar stelling van gelden voor het uitbrengen van adviezen in verband met de opstel ling van een uitbreidingsplan; naam geving straten. Hervormde Gemeente In „Ons Huis" werd een avond van de Herv. Gemeente gehouden. Ds Postma nam afscheid van het Jeugdwerk wegens zijn vertrek naar Zoelen. Dankbaar wa» de predikant %'oor het feit. dat de kern van de Jeugdverenigingen toch altijd weer de nodige activiteit wist te ontplooi en. MeJ. A. van Vliet sprak ds Postma namens de verenigingen toe. Enkele ge- LEIMUIDEN Raad behandelt begroting Dinsdagavond om 8 uur komt de raad bijeen. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: voorstel tot vaststelling i van een verordening op de heffing en in- vordering van reinigingsrechten; idem tot het vejhuren van een perceel grond i aan de heer C. H. Vernooij; Idem tot het beschikbaar stellen van gelden voor een tractatie van de schoolkinderen op 5 Mei en het verlenen van een bijdrage in de kosten der algemene feestviering: voor stel tot het verlenen van een bijdrage aan de Stichting 19401945; voorstel tot het aankopen van enige percelen grond aan de Dokter Stapenseastraat; behande ling cn vaststelling gemeentebegroting 1955; wijziging begrotingen 1954 en 1955. ROELOFARENDSVEEN Tussen goud en diamant Het echtpaar Jac. de Jong-M. de Jong- van Duinen, wonende Noordeinde 84, hoopt Woensdag 27 April zijn 55-jarig» huwelijksfeest te vieren. Bruid en brui degom zijn bijna 73 jaar. De bruidegom is nog steeds zelfstandig tuinder. Het huwelijk werd gezegend met 7 kinderen en 27 kleinkinderen. schenken werden aangeboden. Mevrouw1 Postma sprak ook een dankwoord. Het toneelspel „Bazuinen van Jericho" f van Ben van Eysselstein. werd hierna op zeer verdienstelijke wijze ten tonele ge bracht. Een bijzonder woord van lof komt 1 toe aan de beide hoofdfiguren, mevrouw j A. Hulsbos-van der Loo als Margien A>- ting en de heer N. Minnard als boer Al- j ting. Het stuk zal op 5 Mei nogmaals worden opgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4