Jlieume (üimrant Algemene verkiezingen Engeland op 26 Mei Raab terug: feest in Oostenrijk t&r Vraag naar oude volksliedjes Waarom nü? Leger bestelt voor dertig millioen bij Philips Houten huizen kunnen de woningnood verlichten Ongunstig weer dwong Prins terug te keren ZATERDAG 18 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdelmg: TeL 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: j b 40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENT1ÊN: J 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting!. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlclj l« ahrélrora oign hert ia fegfjtnspott" Zes en darSgsto jaargang No 10321 „ONZEKERHEID NIET LANGER GEWENST Drie overwegingen aanleiding tot Edens besluit (Van een correspondent) LONDEN. 15 APRIL ■pREMIER EDEN van Engeland heelt gisteravond voor de B.B.C. bekend- gemaakt, dat het parlement op 6 Mei zal worden ontbonden en dat op 26 Mei algemene verkiezingen zullen worden gehouden- „Langdurige onzekerheid omtrent onze politieke toekomst is slecht voor onze invloed op het wereldtoneel en slecht voor ons zakenleven", aldus Eden. Het nieuwe Lagerhuis zal op 7 Juni bijeenkomen om een nieuwe voorzitter, (Speaker) te kiezen en de nieuwe leden te beëdigen. Op 14 Juni zal het steHen- Al het materiaal (waaronder parlement formeel door de koningin worden geopend. A-bom vernielde voor 4 millioen aan materiaal LAS VEGAS, 15 APRIL Op de proefterreinen in de Ameri kaanse staat Nevada is gisteren op nieuw een atoombom tot ontploffing gebracht. De krachtige bom was op een stalen toren gemonteerd. Rondom de toren was voor onge veer vier millioen gulden aan oor logstuig opgesteld om de gevolgen van een atoomontploffing vast te Premier Eden had volgens de grondwet nog 18 maanden de t(jd gehad voor hei uitschrijven van algemene verkiezingen. Waarom heeft h(j juist dit tijdstip geko zen? Deskundigen zien biervoor de vol gende motieven: 1. De verdeeldheid in de Labourpartij i» nog steeds groot, althans niet vol ledig opgelost 2. Een gesprek tussen de Grote Vier hangt in de lucht en Eden wil daarbij aanwezig zijn als „vertrouweling van het Britse volk" en niet slechts als opvolger van Churchill. 3. De financiële maatregelen van mi nister Butler hebben nog niet tot de gewenste verbeteringen geleid. Er zal krachtiger moeten worden ingegre pen, maar daarvoor is het vertrou wen van het volk nodig. GEEN KRANTEN ^OWEL de conservatieven als de *-i socialisten zullen het zonder hun dagbladen moeten stellen: de staking duurt, zoals gemeld is, voort. Britse waarnemers zien in deze omstandig heid een voordeel voor Labour, dat in de verkiezingscampagne steeds werd „overspoeld" door de sterke conservatieve pers. Zoals werd verwacht, zijn gisteren 20.000 man niet-redactioneel personeel ontslagen omdat de kranten hun loon niet langer kunnen betalen. In de loop van vandaag zouden de stakers een bijeen- leggen houden op hun vaste werk te gaan voordat aan hun looneisen »s voldaan. Er zouden zelfs plannen be staan om de staking tot de B.B.C. uit te breiden. Leger krijgt nieuw anti-tank wapen Een terugstootloze vuurmond van 106 mm een z.g. bat (battalion anti-tank) zal binnenkort de afweerkracht van het Ne derlandse leger komen versterken. Het is een Amerikaans wapen, dat In staat is de dikste pantsering op een .afstand van 900 meter te doorboren. Het nieuwe wanen weegt, met alle benodigdheden, slechts 225 kg. Het minisrtcric van o,orlog heeft bjj Philips te Eindhoven voor een bedrag van dertig millioen gulden besteld aan eleo- tronische apparatuur. Deze bestelling betreft de aanmaak van onderdelen voor verscheidene typen zend en ontvangtoestellen en de bouw van deze toestellen. De leveringtjjd strekt zich uit over enkele jaren- Het gaat hier hoofdzakelijk om basis- Een opgewonden menigte te Wenen wachtte tot laat in de avond om Bondskanselier Julius Raab en zijn minister van Buitenlandse Zaken Figl geestdriftig toe te juichen. In dit grootse welkom lagen dankbaar heid en vreugde besloten voor het in Moskou bereikte accoord over een Oostenrijks vredesverdrag. (Telefotc) WENEN, 15 APRIL fAOSTENRIJK heeft gisteren zijn kanselier, dr. Julius Raab, als een held binnengehaald. Met gejuich en muziek werd de kanselier hulde gebracht voor het bereikte accoord met de Sowjetunie. In geheel Oosten rijk heerste een feeststemming. Het is nu zo ver gekomen dat het Oosten rijkse accoord inderdaad een prece dent dreigt te scheppen voor Duits land. Gewapend met het Oostenrijkse vredesverdrag, dat neutraliteit ver zekert. zouden de Sowjets zich tot de Duitsers kunnen wenden en zeggen: „Hier is de formule bewapent u niet opnieuw en u kunt herenigd worden". De socialisten in West Duitsland heb ben reeds een actie ontketend. Zij gebrui ken daarbjj'de slagzin: ..Hetgeen Oosten rijk kan doen is ook voor Duitsland mo gelijk!" Naar aanleiding hiervan verklaarde kanselier Raab bij aankomst te Wenen dat het mislukken van de Parijse ver dragen een onafzienbare ineenstorting van het Westelijke militaire front zou betekenen. SCHOOLKINDEREN VRIJ De vreugde is er in Oostenrijk niet minder om. Gaf kanselier Raab niet te verstaan, de Russen te vertrouwen? Hfo werd door het druk vlaggende Wenen begroet als een held en sommige bejaar de mensen vergeleken de ontvangst met die welke in het verleden aan de Habs- burgse keizers ten deel viel. Vrijwel het gehele Russische en Wes telijke corps diplomatique was aanwezig om de delegatie te begroeten. Langs de gehele weg naar Wenen stonden duizen den Juichende en vlaggende mensen. De schoolkinderen, die vrijaf hadden gekre gen, strooiden met bloemen. Breed lachend stapte Raab naar de microfoons en zeide tot het Oostenrijkse volk: „Wij brengen goed nieuws mee. WjJ zullen vrij worden, evenals de gevange nen die zich nog in Rusland bevinden. Wjj zullen onze olie terugkrijgen, even als de scheepvaartondernemingen. De onderhandelingen die wjj gevoerd heb ben, zijn niet alleen voor Oostenrijk maar zeker voor de gehele wereld van belang. Wjj willen in vrede werken aan de toe komst van ons land. Ik hoop nu dat de Grote Vier naar Wenen zulen komen om er een Oostenrijks vredesverdrag te on dertekenen". Vierhonderd stakers voorlopig geschorst De bijna 300 stratenmakers van de Amsterdamse dienst van Publieke Wer ken. die zich gisteren weer op hun werK haden gemeld- doch teruggestuurd wer den met de mededeling, dat zij nader zouden horen en de enkele tientallen dei :ich in de loop van de dag met hen solidair hebben verklaard het betreft thans 445 arbeiders hebben ook van ochtend hun werk niet kunnen hervat ten. Zij hebben allen een brief ontvan gen. waarin hen wordt medegedeeld, dat zij vorolopig zijn geschorst. In de loop van de komende week zullen B. en W. beslisen over hun definitieve positie. S trafvervol ging? Als inleiding tot een mogelijke straf vervolging tegen degenen dei tot staking in Amsterdam hebben opgewekt of/of daaraan leiding hebben gegeven, zijn dezer dagen de eerste verhoren af- Nadcr vernemen w(j, dat in verband met deze eventuele strafvervolging van daag vier arrestaties z(jn verricht. onderdelen van radiozend. en ontvangap- paratuur. die zullen dienen voor vervan ging van oude onderdelen en voor d- bouw van nieuwe toesteilen. Voorts za. het leger zelf gaan experimenteren mei uit de onderdelen te vormen nieuw ma- Een groot deel van de radio-apparatuur van het leger bestaat uit indertijd van du Engelsen en Amerikanen overgenomen toestellen, zodat men in deskundige krin gen zeer verheugd is over deze bestelling, waaruit zo verwacht men belangrijke technische aanvullingen en verbeteringen van de verbindingsdienst van het leger kunnen voortvloeien. „Afgeschermde" departementen Is het waar, dat bepaalde vertrekken in de departementen van Justitie en van Economische Zaken met anti-aardstralen- kastjes zijn „afgeschermd" en is het waar dat aan een r.k. school te Diepenveen door de minister van O.. K. en W. subs - die is verstrekt om een zodanig kast)» aan te schaffen, nadat een verzoek daar toe zowel door het gemeente- als door het provinciaal bestuur was afgewezen? Deze vragen stelt het Tweede Kamerlid dr Vondeling (soc.) aan minister-presi dent dr Drees naar aanleiding van mede delingen. gedaan tijdens een zitting van de Leeuwarder rechtbank. Ir Vondeling vraagt voorts of de rege ring bereid is de conclusies, waartoe veel zijdig ingestelde werkgroepen (o.a. een in gesteld door de Koninklijke Academie van Wetenschappen en andere onder le ding van prof. Clay te Amsterdam e-i van prof. Heyn te Delft) kwamen bij de bestudering van het aardstralenprobleem. op ruime schaal ter kennis van de be volking te brengen. Oud-strijders kregen een eigen vaandel Gisteren zijn de leden van de Neder landse bond van oud-strijders en dragers van het mobihsatiekruis in de burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis bijeen ge weest. De ere-voorzitter van de bond lt. generaal b.d. H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst leidde een korte plechtigheid waarbij aan ae bond een eigen vaandel werd overgedragen. Emigrantenvlucht KLM voor de 500ste maal Maandag zal de KLM haar 500ste emi granten-vlucht maken sinds 1948. en wel naar Rhodesia (Z-Afrika). Van de 55 passagiers gaan er twintig bij de spoor wegen werken. De overigen zijn oa. ge zinsleden van Nederlanders die zich reeds eerder in Rhodesia vestigden. „Mevrouw moest maar een tijdje ziek zijn" Kameimeisje vergiftigde hotelexploitante Tegen het 29-jarige kamermeisje C. J. P. uit Amsterdam is gisteren aldaar zes jaar geëist wegens poging tot moord op de 39-jarige weduwe T., exploitanie van het hotel Atlanta aan het Rembrandt- plein te Amsterdam. Mejuffrouw P. had haar bazin probe ren te vergiftigen met een grote dost» rattenvergif, die zij in een slaatje en in een kop koffie aan haar slachtoffer toe diende. De 20-jarige getuige M. J. M. die ook als kamermeisje werkzaam was geweest, verklaarde dat verdaohte aan haar had gezegd: ..Mevrouw moest maar eens een tijdje ziek op bed liggen, dan heb Ik ten minste de vrije hand." Mevrouw T had nl. juist ontdekt dat het kamermeisje geld had achtergehouden. Gewezen Nederlander vermoord Bandieten hebben de rubberonderne ming Warnasari in het Bandjarse geplun derd en de heer J. Alexander. Indone siër van Nederlandse afkomst, vermoord, aldus het A.I.D. Op Tweede Paasdag is de onderneming Tjibitoe in het Patoease door een bende bezocht. In dit nummer brengen wij u deze week in het ZONDAGSBLAD een herinne ring aan de bevrijding van Gro ningen. tien jaar geleden door de Canadezen. De stad werd deer lijk gehavend. Bijna 300 huizen werden met de grond gelijk ge maakt. Op de Indische oceaan be leefden Hollandse zeelieden een spannend avontuurt Hun schip werd overvallen door een cycloon, die werd aangekondigd door het zgn. Sint Elmus-vuur. C. Baard man geeft van deze gebeurtenis een spannende reportage. Onze medische medewerker schrijft over neuralgische aanvallen, waarvan vele patiënten hebben te lijden. In Afajihun. een oerwoudgehucht in West-Afrika. bloeit de handel in cacaobonen op. Er worden ook balen naar Nederland gezonden. BLAD ZIJ be dint met een re portage over een Haagse dame, die asbakjes in velerlei vorm en soort verzamelt. Een man beschouwt de schoonmaakwoede van zijn kant en Margaritha schreef over slechte vertroosters. Onze plantenrubriek behandelt ditmaal de Saint Paulia. Nieuwe kans Bouwvoorschriften moeten dan veranderd worden ..Nederland bezit zeker de mogelijk heden, op grote schaal uitstekend be woonbare houten huizen te fabriceren. Reeds wordt jaarlijks een belangrijk aan tal montageklare woningen geëxporteerd naar Australië en Zuid-Afrika, doch de verouderde bouwvoorschriften belemme ren een toepassing voor binnenlands gébruik". Aldus de heer A. Prins, directeur van het H ooit voorlich tin gsinst ituut op een gisteren in Amsterdam gehouden pers bijeenkomst. De Nederlandse houthandel en industrie wil al haar krachten aan wenden om de woningnood in ons land te verlichten. Daartoe is onder meer aan de T.N.O. te Delft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de in Neder land het meest te gebruiken soort naald hout cn is aan het bouwcentrum te Rot terdam verzocht, een ontwerp uit te wer ken voor de bouw van „houtrijke huizen", die kwalitatief kunnen concurreren met uit andere materialen vervaardigde wo ningen. De opmerkelijk geringe belangstelling voor geheel of vrijwel geheel uit hout vervaardigde woningen. Is volgens de heer Prins te wijten aan het feit, dat door de vele gebrekkige optrekjes en als ning gebruikte kippenhokken In ons tand een antipathie legen het houten huls is gewekt. Er bestaat een groot tekort aan kennis van hout. ook in vakkringen. Het tech nisch onderwijs heeft zich onvoldoende aangepast aan de grote ontwikkeling ln de houtfabricage en bewerking. Hei hoi^voorlicbtingsinstituut zal een drie delig vademeciym uitgeven om te bevor deren, dat de achterstand zoveel mogejjk zal worden Ingehaald. Ook is een stadie- prijsvraag uitgeschreven waarmede be oogd wordt de goede bruikbaarheid het hout in het bouwwerk te beves tigen. Het Instituut poogt voorts bij de regering gedaan te krijgen, dat de bouw voorschriften worden aangepast aan de moderne mogelijkheden. Millionnair gearresteerd in Indonesië Reuter meldt dat de millionnair Bal- want Singh uit Singapore onlangs te Djakarta gearresteerd werd en 2 maan den is vastgehouden in een ziekenhuis. Hij wilde niets over de reden zeggen. Mijn lippen zijn verzegeld, zeide hij. De kwestie was op bevredigende wijze met de Indonesische autoriteiten geregeld. „Hoor geen kwaad, zie geen kwaad, spreek geen kwaad.." Drie chimfransé's in Hagen- becks dierenpark te Hamburg geven een duidelijke voorstel ling van deze oude „Indiaanse wijsheid. Het blijft maar koud Overal uforden voor de tijd van het jaar belangrijk te lage temperaturen gemeten. Aan de Nederlandse kust was het gisteren maar 6 tot 8 graden. In het binnenland steeg het kwik tot tussen 10 cn 13 graden. Nu de uiind wat in kracht is afgenomen, daalt de temperatuur des nachts sterk, zelfs be neden nul. Tijdens het iveekeindc worden er geen belangrijke veranderingen ver wacht. De ontwikkeling van een nicuu? krachtig gebied van hoge druk tus sen Groenland en Noorwegen staat er borg voor, dat de aanvoer van kou naar het zuiden blü/t doorgaan. Het Is mogelijk, dat een koufront, hetwelk nu nabij de zuidpunt van Noorwegen t* aangekomen, morgen Nederland bereikt. Een toeneming ran de be wolking is dan waarschijnlijk, maar een Zondag geheel zonder zon wordt niet verwacht. Twee dodelijke ongelukken in Roti er dam De 24-jarige leerling-bestuurder J. de Ruiter uit de Sikkelstraat te Rotterdam, viel gisteren, op het terrein van Thom sons havenbedrijf, van een vorktruck, waarop hij stond, tussen de kade en het ■chip. Hij raakte bekneld en overleed aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur, die hij opliep. Bij het oversteken van het Mijnsheren- plein in Rotterdam is de 80-jarige heer J. H. Vletsch door een vrachtauto aan gereden en gedood. Silvretta-locht afgebroken Behalve het ontslag van 20.000 arbeiders heeft de Londense kranten staking nog andere gevolgen, namelijk het verschijnen van één-mans blaadjes, zoals de „London Cry". De hoofdredacteur, de redacteur bui tenland, die van sport en die van kunst zijn allen vertegenwoordigd in de persoon van de 30-jarige Peter Baker. Naast hem zijn echtgenote, die zelf ook in de London Cry" schrijft. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene z(jn gistermiddag per ka- belspoor in Parthennen ln het MonUfon- dal aangekomen. Het slechte weer had hen gedwongen, af te sten van de tocht over de Silvretta-bergen naar Zwitser- Per auto gingen zij naar Bludenz, van waar heden de reis, thans per tretn, naar Klosters werd voortgezet. Daar zou men zich bij H.M. de Koningin en prin ses Margriet voegen. Gistermorgen om negen uur verliet het prinselijk gezelschap de Wiesbadener- hut, om zich naar het Silvrettahuis te be geven. Maar na anderhalf uur was men al gedwongen naar het uitgangspunt terug te gaan, waar men tegen het mid daguur weer aankwam. Na een rustpauze van een uur vertrok men door het Ochsental naar het Madle- nerhuis. Daar wachtten auto's, die allen naar het gebouw van de waterkracht centrale ln de rivier de 111 hebben ge bracht. De centrale heeft een kabelspoor, dat alleen gebruikt mag worden voor het vervoer van materialen. Het loopt met een steile hellingsbaan naar Parthennen en het is aan het publiek verboden er gebruik van te maken. De prins en de prinsessen hebben het mogen gebruiken. Gouden tijden voor Baker Press TUU DE LONDENSE krantenstaking tot het „ondraaglijke" voort duurt (ruim drie weken!) is er in de Britse hoofd stad een lekenpers aan het ontstaan, die steeds grotere omvang aan- Reeds kort na het be gin van de staking be gonnen ze te verschijnen: de London Now. de Quare Times, de Daily Information, de London Newssheet, de City Press en (last but not least) de London Cry. Het echt gedrukte krantje London Cry heeft nu al een goede naam gekregen in Londen. Dat komt in de eerste plaats doordat het (dl t doen de drukletters!) een ver zorgder indruk maakt dan al die andere „krant- jes", waarvan een groot deel alweer ter ziele i». Dan heeft de London Cry nog de voorkeur, omdat zij meer algemeen is georiënteerd. Geven de andere blaadjes uit sluitend beursberichten en sportberichten, de London Cry is een echte krant in miniatuur. Het krantje omvat twee pogtna's en wordt En de wereld draait dagelijks op een kleine drukmachine in Chelsea gemaakt. Behalve een eigen hoofdartikel beuat het allerlei sensatie nieuws, uitslagen ban sportevenementen, een lijst van vermakelijkhe den en een overzicht van het wereldnieuws. Hoofdredacteur van de London Cry is de 30-ja- rige Peter Baker, die samen met zijn vrouw het krantje volschrijft. Als 't gedrukt i oplaag van ongeveer 5000 exemplarengaat hoofd redacteur - verslaggever- administrateur bezorger Baker zelf met zijn auto langs de venters. Peter Baker beleeft gouden tijden. De oplaag van de London Cry wordt Maar eens moet er eind komen aan blaadje Dan wordt alleen nog maar gelachen om krantjes London Cry; als de grote Londense pers weer da gelijks 15 millioen kran ten over de metropolis uitstort. Verzamelaars hebben zich tegen die tijd wel verzekerd van één exem plaar uan de London Cry, waardoor zij later nog eens kunnen terugdenken aan de bloei van de „Ba ker Press", die al vóór haar ontstaan tot de or dergang was gedoemd. De drie Westelijke Hoge Commtssaris- ;n in Duitsland hebben hun Russische ambtgenoot Poesjkin voorgesteld, de bui tensporige hoge Oostduitse tolrechten r het verkeer tussen West-Dultsland West-Berlijn te bespreken. De Gele Zee op de zwarte lijst De Nederlandse sleepboot Gele Zee. die •n droogdok naar dc Israëlische haven Haifa gesieept had. is door de havenauto riteiten te Alexandrië (Egypte) wegens 'ervoer van „oorlogsmateriaal" op da te lijst geplaatst sleepboot kwam Donderdag Alexandnë aan om twee windassen laden d e voor het Verre Oosten bestemd zijn. Eg>pte beschouwt zich nog steeds formeel me* Israël in oorlog en als zo danig wordt een droogdok als oorlogs- rian beschouwd De Gele Zee dien de de Egyptische territoritale wateren onmiddellijk te verlaten. Groot kaarteringsplan Nieuw-Guinea In Mei zal K.L.M Aerocarto N.V. be ginnen met de luchtkaarterlng voor een irrigatieplan in de omgeving van Merauke en vervolgens met de kaartering van de Meervlakte, waarna het hiaat ln de alge mene overzichtskaart van Nieuw-Guine» zal verdwenen zijn. Het gaat hier om een oppervlakte van 72.750 vierkante meter of twee m?al zo veel als Nederland. De schaal voor de omgeving van Merauke 1» 1:25.000, voor de Meervlakte 1:40.000 De Dakota en het personeel zullen eerst Me rauke tot basi6 hebben en daarna Blak of Hollandia. VERHUIZINGEN JAN VAN DUUREN HET WEER IN EUROPA Aberdeen Dublin Londen i? u S4 i°! windstil windstil windstil Ui I l s" Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond: Tijdelijk veel bewolking, maar ook flinke opklaringen. Zwakke, later matige tot vrij kradhtige wind tussen Noord en Noordoost. Vannacht in het binnenland lichte nacht vorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1