Geraffineerde maken feest verlichtingen uitbundiger Boortorens in het Oerwoud Indonesië: nieuw geschenk voor het Kremlin? VAN FAKKEL TOT FLOODLIGHT Vreugde er uren waren r roeger al aan festiviteiten inhaerent FEEST EN LICHT vormen een twee-eenheid. Men kan zich geen viering voorstellen zonder het vreugdevolle accent van het licht. Zo is het vandaag en zo was het in het verre verleden, toen onze voorouders hun feesten vierden. In stilten tussen woedende windvlagen en gierende stor men bloeiden vuren open en wierpen hun spookachtig- schijnsel tegen de nachtelijke luchten. Met vreugdevuren verkortte men de nacht die aan midwinterzonnewende vootafging en als in het hartje van de zomer de zon onbetwist winnaar op de duisternis bleek, flakkerden vlammen tot het eerste ochtendgloren tegen de hemel. slaap hem naar bed dreef. Spetterende pektonnen mochten dan nog zo n waas van romantiek verspreiden, zij hielden tevens zoveel gevaar in, dat kort plezier ontaard de in lang getier. Soms kregen feesten uit het verleden hun historische vermaard heid. doordat overmoedigen hun vierlust gesmoord zagen in een ontoombare vlam menzee. Al te vaak werd een vreugddécor door een rouwgordijn vervangen, trokken na feestelijke optochten droeve rouwstoe ten door dezelfde straten. En men wil zelfs beweren dat keizer Nero. om zijn zucht naar het gigantische te strelen, de stad Rome aan vier hoeken in brand liet steken om zich aldus te ver lustigen in een schouwspel dat zijns ge lijke niet vond. Toortslicht flakkerde te gen de wanden van de Romaanse basilica toen in datzelfde Rome in het jaar 800 Karei de Grote tot keizer werd gekroond. Brugge, dat een vijfhonderd jaar later het hart van de wereldhandel geworden was. had geld te over om zijn heren te eren. No beien en nederigen T ICIIT TROK OP met de feesten in de volgende eeuwen. Omwentelingen en woelingen konden de vierlust niet bedwin gen. Aan het hof van dc Zonnekoning schitterde het licht van duizenden kaar sen boven de hoofden van de bevoorrech te nobelcn, maar na de bestorming van de Bastille waren het de nieuwe burgers die in de gloed van duizenden fakkels om de vrijheidsboom dansten. Maar het begon te dagen. In de ne gentiende eeuw. een eeuw die ontzag lijke ontwikkeling op velerlei gebied te zien zou geven, kreeg ook het r\E GLOEILAMP bracht veiligheid en nieuwe mogelijkheden. Voorbij was de tijd waarin windvlagen hun spel zo konden spelen, dat ze in één ruk de dui zenden vlammetjes, die plezierig boven vetpotjes dansten van de wereld wegblie zen. Mensen, die in sleur de straten sle ten, voelden zich te gast in diezelfde om geving als rijen lampjes contouren trok ken langs de gevels van statige woningen, langs de transen van torens, de walle kanten der grachten en de bogen van bruggen. Een vergrijsd kasteel stond herboren tegen de nachtzwarte luchten als schijn- Licht middelpunt van elke {eestvreugde AM ET DE NADERING van ie Nationale Feestdag de viering van de 5e Mei gaan de gedachten onwillekeurig terug naar de jaren van verduistering, toen het licht binnen de woning slechts gerantsoeneerd beschik baar was en daarbuiten zelfs ge heel ontbrak. De gedachte om de tienjarige herdenking der beurgding in het bijzonder in het teken van het licht te plaatsen, is met deze her innering voor ogen een voor de hand liggende denkigijze, die te vens aansluit bij de historie, waar in reeds sinds het verre verleden de drang van de mens. het licht het middelpunt van elke feest vreugde te maken, zich deed gel- Heeft niet iedere stad, elk dorp een leden dat een zoveel-eeuwlg bestaansfeit ^OEKT MEN de „Bevrijdingsher denking" als motto? Wel, zo'n feit is zeker niet eenmalig, want steeds opnieuw zal men zich bevrijd willen voelen, als was het alleen maar"om de verlossing van de duis ternis in gepaste vreugd te steken. Naijver kan de mens in neteligheden brengen, maar waar zij een nobele concurrentie in de competitie om het schoonst „verlichte" oord geldt, is zij slechts toe te juichen. Hebben wij aan deze rivaliteit, die haar voeding vindt in een gezond plaatselijk chau vinisme, niet' de schoonste kathedra len uit de Middeleeuwen, de prach tigste paleizen uit de Renaissance, de machtigste monumenten uit barok en rococo te danken? C.N.V. krijgt een vlag Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft de eerste prijsvraag voor een ontwerp van een C.N.V.-vlag toegekend aan de heer H. Nijburg te Ede De tweede prijs is toegekend aan de heer P. Allijn te Amsterdam. Voor de in Januari uitgeschreven prijs vraag waren 355 ontwerpen ingezonden. Beide prijswinnaars hadden voor hun ontwerp het CNV-embleem als uitgangs punt gekozen. De nieuwe vlag zal binnen kort worden vervaardigd. Fakkelbomen werden opgericht op de Brusselse Markt bij gelegenheid van de overwinning der Oostenrijkse troepen op de Turken in Hongarije. Duizenden dromden tezamen om een machtig vuurwerk te aanschofiuien. Langs de huizen ziet men vele toortsen. Adres van 50 Gereformeerden Beviijdingsdienst tevens bidstond voor Ambon Een kring van 50 leden van de Geref. Kerken waaronder verscheidene hoog leraren en predikanten heeft een adre6 gericht aan de kerkeraden om aan de op 5 Mei te houden dankdiensten voor de Bevrijding tevens een bidstond voor de bevrijding van Ambon te verbinden. „Hebben onze kerken gedurende deze jaren van vrijheid niet al te lijdelijk toe gezien bij het zich voltrekken van het verschrikkelijke Indonesische drama?", aldus het adres. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft dit adres van de zijde van leden der Geref. Kerken art. 31 zoveel sympa thie ontvangen, dat een aantal predikan ten en leden dezer kerken het ook aan hun kerkeraden hebben toegezonden. Indonesiër beschoot portret der Koningin Te Tjipanas bij Buitenzorg heeft een Indonesiër uit Djakarta in hotel Penda- pistoolschotcn gelost op het portret H.M. Koningin Juliana, aldus meldt De Tel. Hij had er namelijk bezwaar tegen, dat het portret groter was en ho-^ ger hing dan dat van Soekarno. Aan de vooravond van de Bandoengse conferentie Sjahrir: „Het was onder de Nederlanders beter" ER ZAL van 18 April af een bijeenkomst worden gehouden in de zonovergoten bergstad Bandoeng. Het is een politieke bijeenkomst, een anti-koloniale vergadering van Aziatische en Afrikaanse naties," aldus Sefton Delmer uit Bandoeng aan de Daily Express. Het is een bitter, scherp gesteld artikel en reeds uit de eerste woorden blijkt Delmer's opinie over de gehele Bandoengse conferentie. Want voor „bijeenkomst" gebruikte hij het woord „jamboree" als wij dit woord in onze dictionnaire opzoeken vinden wij de betekenissen: fuif, pretmakerij, padvindersreünie, samen komst en de keuze van juist dit woord is duidelijk genoeg voor de in stelling van Delmer ten aanzien van de gehele conferentie. Hij gaat verder: „Wat is het jammer, dat Soekarno en de Indonesische regering zo bij zonder exclusief en kleurgevoelig tewerk zijn gegaan. Zij hebben Israël, onmiskenbaar een nieuweling in de rij der souvereine Aziatische staten, op de zwarte lijst geplaatst. En wat betreft niet-Aziaten en niet-Afrikanen, wel, zij laten ons niet eens afgevaardigden zenden als waarnemers, on geacht de mate, waarin deze waarnemers-delegaties individueel hebben bij gedragen tot de liquidatie van de Westelijke machten", „Wat een prachtige gelegenheid zou •n congres als dit onze Britse Socia- >ten geboden hebben, de Indonesische republiek te bezoeken, waarvan zij prac tised gesproken de grondleggers zijn. De leider van de delegatie behoorde dan natuurlijk Lord Moumtbatlen te zijn. t hij is de vader van Indonesië. Als Olie in de Vogelkop hij niet, als geallieerd opperbevelhebber Zuid-Oost-Azië Japanse stromannen als Soekarno en Hatta de facto had er kend. ik geloof dat ik dan veilig zou wedden, dat Soekarno nu geen president zou zijn, en Hatta evenmin vice-president. Dit gehele vitale gebied inderdaad een geheel ander aanblik bieden. Daarom is het werkelijk triest, dat de Socialisten en Mountbatten niet eens weekje hierheen kiunnen vlie- ?ns een blik werpen op i hun politiek, in het bij tijd stiip. dat de Indonesi- oilldoenen uitgeeft om de- iantrekkelijk mogelijk te het produet va zonder op een sdhe regering maken." (Van onze redacteur mr. J, J. Wentink) ZACHT GLIJDT DE BOOT over het blauwe, rustige water. In de verte de blauwe bergen van Waigeo, aan de horizont een enkel zeil of een j ver eiland. Achter ons zijn de huizen, kranen en tanks van Sorong, de olie- jstad, die zo plotseling uit oerwoud en moeras verrezen is. Nog in 1947 stond er maar één enkel huis, de woning, welke zendeling Kamma twintig jaar geleden bouwde, en die nog steeds bruikbaar is. Wat begint hij daar die rimboe? dacht men twintig jaar geleden op het naburige eilandje Doom, waar het gouvernement gevestigd is, maar nu beheerst Sorong de omgeving. „kunstlicht" zijn kans. Voor Edison in 1879 zijn belangrijke overwinning op de duisternis kon boeken, moest er heel wat gebeuren en toen de bladen meldden dat een van zijn gloeilampen twee dagen cn nachten aan een stuk was blijven branden, schudden de mensen ongelovig het hoofd. Ze liepen echter te hoop en wreven zich verwonderd de ogen uit toen twee maan den later op 21 December 1879 liefst zestig lampen hun licht over het New Yortee Menlo Park verspreidden. Duizen den en nog eens duizenden vergaapten zich aan dat nieuwe licht op de Parijse Wereldtentoonstelling die in 1881 werd gehouden. Verdreven droefheid O BEGON de zegetocht van de gloei- J lamp. Ze verscheen in kerken en kan- nren, in schouwburgen cn scholen, in ho- els en hulzen. Ze hond de ongelijke trijd aan tegen het gloeikousje dat poog- De Wrsterforen omlijnd met honder den gloeilampen in 1948, toen Konin gin Juliana haar moeder opvolgde. de het gaslicht een tweede jeugd te ge ven. De gloeilamp won onbedreigd Het sprookje was werkelijkheid en In 1900 produceerden dc lampenfabrikanten liefst 2.500.000 stuks van het standaardtype. Nle mand vermoedde toen dat die productie in vijftig jaar tjjds nog verduizendvondigd zou worden. Maar men wende aan het nieuwe e werd door het betere verwend. Wie thui aan goed licht gewoon was. stelde ander eisen aan een verlichting dan de man di ooit bij een oliepitje de uren sleet tot d Zo zag op 8 Maart 1788 het huis van oud-burgemeester mr M. Straalman er uit: rijen vetpotjes trokken een lichtend contour langs ramen en ge vel en hingen in slingers tussen al even fraai versierde en verlichte masten langs de waterkant. werpers hun veroverende bundels tegen uren van een nimmer vermeesterde sterkte straalden. Steden met een roem rucht verleden maakten opnieuw geschie denis. Brugge won vermaardheid door zijn lichtfestijn. Parijs maakte furore en kreeg met reden de naam „Ville Lumière", Brussel schaarde zich in de rij der lichtsteden. Amsterdam gaf Vondels dichtwoord „schoonste van Europa" opnieuw gestalte en bloeide weldadig Palet met tovertinten 'T'OVERMIDDELEN van de licht- meesters, de magiërs dezer da gen, zijn de gloei- en kwik-, de na trium-, neon- en fluorescentielampen. Kunst en techniek gaan hand in hand waar het geldt om door middel van licht luister aan het feest bij te zetten. Deze artisten der verlichtingstechniek beschikken over een palet dat is afge stemd op de eisen der aesthetica. Slechts verrassing kan verveling verdrijven, zo geldt als parool voor de mensen die een feestverlichting ontwerpen. En dan gaan zij aan de slag. Ze benut- n de mogelijkheden die in iedere stac i ieder dorp te vinden zijn. Bloemrijke borders, naald- en loofhout worden lost uit duister isolement. Bomen die nog schaars in het blad zitten, spelen lr vroege voorjaar al mee waar het geldt contrast- en sllhouetwerktng te verkrij gen. Geen bont gewemel maar een gaaf kleurenprogramma staat de ontwerpei voor ogen: natuurlijke nuances kunne worden verstrekt en zo prijken bruine beuken, wilgen en kastanjebomen in gulle glorie wanneer zij gloeilampen- of trlumlicht „mee" hebben, kan kwiklamp licht plataan, linde en populier met geheimzinnig groen omringen en zullen andere lampen van de frêle berk eer veren mysterie kunnen maken. Uitersten raken elkaar en vanger kaar op waar lichtbronnen van 15 watt tot 5 kw ter beschikking staan: daar wordt de natuur geïdealiseerd en gebouwen ge troffen door de staf van een toverfee. Wie nu een wandeling maakt dor nu nog papieren illusie van een s reeële Illuminatie, voelt als het wai neiging om feesten te creëren, alle- omwille van dat licht. Voor vindingrijke virtuozen is het echter allerminst i Bospaden niet nodig: er zijn helicopters Een uur varen is het van Sorong naar het eilandje Jefman, waar het vliegveld gelegen is. Men wa9 wel gedwongen dit er afgelegen en bezwaarlijk bereikbare landje te kiezen, want de va9te wal zit geregeld dicht en alleen Jefman voldoet de eisen van heldere lucht en ruimte, een Grumman-amphibietoestel van de Nederlandsche Nieuw Guinee-Petro- leummij bevinden we ons weldra boven de bossen van de Vogelkop. Als een lange scheur door het oerwoud loopt beneden een weg met pijpleiding. Lang blij- we die volgen tot hij zich splitst in aantal wegen en paden, uitlopend op open plekken met boortorens. Dit is Kai- kort voor de oorlog de olie gevonden werd. Men zegt, dat deze vel den reeds uitgeput zijn. Hierna begint de ongebroken wildernis. Vijftig kilome ter weg is veel voor Nieuw Guinea, maar einig in verhouding tot de uitgestrekte eenzaamheid. Wat wij niet zagen, was dat de weg op dat ogenblik onberijdbaar door de regens, ondanks het voort durende oliën. Aan een verharde weg valt nog niet te denken. NAAR STEENKOOL Wolkenflarden hangen boven de bos sen, tot er na een lange ulucht teken van beschaving komt: boorvelden van Mogoi en Wasian, wegen, die komen in een klein plaatsje, het olie stadje Temboeni. Vandaar slingert een weg met pijpleiding enige tientallen kilo meters langs een riuier. De brede Mac- cluergolf komt in het zicht. Beneden ons een verwarring van slingerende riw drooggelopen bochten; dan getroffen. De exploitatie zou op zichzelf nst opleveren, als men niet re kent met afschrijving op de hoge explo ratie- en aanloopkosten, ongerekend nog de nieuwe exploraties, die geregeld voort gaan en een duidelijke aanwijzing zijn, toch wel iets in Nieuw Guinea ziet. Dit is ook de pijpleiding, een groots ingenieurswerk. Op betonnen jukken loopt deze tien tot 15 kilometer lang over het water tot de steiger bereikt wordt. Lang9 de pijpleiding is de enige spoor- eg van Nieuw Guinea, een smalspoor baantje, dat onmisbaar is voor de aanleg het onderhoud van de jukkenbrug, waaraan 150 Nederlandse arbeiders heb ben gewerkt. Thans kan men dit hele baantje van bijna 30 km afrijden in gemotoriseerd tentwagentje, maar men moet geen last van duizeligheid hebben er mede rekening houden, dat het nu i dan uit de rails loopt, zoals naar men ■gt een9 de gouverneur overkomen i9. Steenkool, het eindpunt van de spoor weg, is het laatste punt op de vaste grond. Het aantal huizen en inwoners is klein. Er is een ziekenhuis met een Europese zuster- Hoe afgelegen Steenkool ook schijnt, er is tweemaal per week eer luchtverbinding met Sorong. Als mer Maandags een brief naar Nederland af zendt, is deze er dikwijls Zaterdag al of op zijn laatst de volgende Maandag. Voor de oorlog was Steenkool slechts een missiepost, daarna is men tegen bui tensporige kosten de huizenbouw begon nen en er is een controleur gevestigd, de heer J. H. Meyer Ranneft. IN DE BOMEN Het is jammer, dat het grote werk val de olie op de Vogelkop zo weinig tei goede komt aan de streek. Dit is de schuld van de grond en de bevolking. Di aantal ordelijk gerangschikte daken, en- j bevolking in de oliestreek leeft nog i kele vaartuigen in een recht stuk riuier. bomen en blijft afzijdig. De arbeidskr Dit is Steenkool. Deze prozaïsch lijken- ten moeten van elders komen. Ron te hoopvolle naam van het Steenkool is er wat grocntenteelt. Wollen truitjes voor de heidentjes Ieder kent dit hele oude fabeltje van goedwillende mensen, die wollen truitjes breien voor de hei dentjes. Het verhaal is al meer dan honderd jaar oud en doet nog altijd opgeld. Maar wat te zeggen van de Nieuto Guineërs, die als evange listen optreden in het koude hoog land van de Angi-merèn. Deze ge lovige en avontuurfijke jongeman nen zijn afkomstig uit de hete kuststreek en gaan onvervaard het Arfakgebergte in en naar de Angi- meren. Ondanks hun wollen truien rillen zij 's nachts van de koude wind. Zij hebben dringend behoef te niet zozeer aan wol als aan ste vige windjackets zoals men die bij de wintersport pleegt te dragen. Wie hieraan kan helpen, doet een nuttig werk voor de zending. landingsplaats aanleggen, zodat de heli copter altijd in glijvlucht een veilige ha ven kan bereiken. En dit is heel wat ge makkelijker dèn het openkappen er -houden van paden. Het werk van de olie is een dui delijk voorbeeld hoe snel Nieuw- Guinea tot ontwikkeling kan worden gebracht als er slechts lonende pro ducten zijn. Dit eist echter ook bij zondere zorg voor het belang der be volking en kan alleen blijvende voor spoed brengen, wanneer het volk uit de omgeving of van elders na openlegging van het land daar ook nog andere welvaartbronnen weet te scheppen. Terugblik Ek ben geneigd aan te nemen, Lord Mounöbatten niet erg verheugd zijn, met wat hij daar aantrof. Evenals Sutan Sjahrir, leider van de Indonesische Socialistische Partij. Twee Jaar geleden i hij mij: ..Ik schaam mi) er voor, te moeten zeg gen, dat de grote meerderheid vai bevolking de gewone man In de straat op het land met verlangen terug blikt op de vrede, de voorspoed en d< ordelijkheid, die er was onder de Ne derlanders". Ik heb (hem ditmaal ge vraagd, of hU er nog net zo over dacht, hij heeft mij geantwoord: „Ja, behal- dat zü hebben opgehouden te verlan- i en te hopen Zij aanvaarden het moe- waarin wij zitten als Iets perma nenls en trachten er het beste van t« VRIIDAG 15 APRIL 1955 Delmer wijst dan op de schifh van voorspoed, de nieuwe fietsen en de vro lijke meisjes, die hun kleren wassen in de kali. En wanneer men kijkt naar de thee- en rirhberprijzen. zou deze schijn ook werkelijkheid kunnen zijn. ..Maar", vervolgt hij, „wanneer je ach ter dit alles kunt kijken, dan zie je. dat de prachtige nieuwe auto's toebehoren aan een kleine kliek politieke afpersers en hun handlangers. Arbeiders krijgen mis schien twintig maal zoveel gei«d als voor de Japanse bezetting, maar dit loon is vandaag slechts goed voor een kwart van de hoeveelheid rijft van vroeger". Roolbouw „Ik heb mij laten verteilen, dat een van dc grootste buitenlandse mbberbe- drijven tracht, zijn bezittingen in Indo nesië te verkopen en zich gaat terug trekken Waarom? Omdat men heeft ont dekt. dat over de laatste vier jaren ge middeld dertig procent van de produc tie door de arbeiders is gestolen. Er is geen verhaal mogelijk. De politie lacht je uit, als je met een klacht komt. Vele kleine buitenlandse rubberplanters heb ben hun tuinen tegen afbraakprijzen aan Chinezen verkocht en zijn vertrokken En deze Chinezen exploiteren de bomen uit sluitend om een snelle, direote opbrer.grt te verkrijgen; daarna verkopen zij de bomen voor pulp en gaan op een eens waardevolle rubberplentage rijst of wat er maar groeien wil veibouwen. Rondom Bandoeng hebben groepen ..squatters" dakloze zwervers op initiatief en onder leiding van de Com munistische Boerenpartij duizenden hec taren koffie- en theeplantages van Euro- in bezit genomen ZU verzorgen de theestruiken niet. Dat Is veel te veel verk. Die hebben ze omgehakt en ver touwen voedsel voor zichzelf en hun ge in en dit Is een van de redenen, vaarom de thee zo schaars en duur is- Over meer dan één derde van het ge bied. dat vroeger Nederlands Oost Indië nu Indonesië word#, genoemd, heeft de regering van Soekarno geen zeg genschap. Het arme ptibliek moet een dubbele bijdrage leveren en heeft een dubbele terreur te doorstaan: overdag aa de officiële belastingontvanger en zr. de politie en 's nachts doen de ter- reurbenden hetzelfde. Op drie plaatsen is er op het ogen blik een strijd aan de gang tussen Javaanse troepen van de centrale -ege- ring en de gewapende benden van de locale bevolking. Het Indonesische leger is hopeloos verdeeld in een pro-reger-ng en pro-communistisch gedeelte, voorna melijk gestationmeend op Ooft-Java en ccn anti-communistisch, anti-regeringsge- deelte, dat rond Bandoeng is gelegerd". Nieuw feodalisme „In verschillende gedeelten van de In donesische archipel keert men terug naar de dagen van voor de kolonisering in de I6de en 17de eeuw. Toen maakten vreemde kooplieden een afspraak met de plaatselijke, feodale heer, om hun za ken te kunnen doen. En hetzelfde ge beurt vandaag, met dit verschil dat nu de plaatselijke politie, de plaatselijke vakvercnlgingsbonzen, en helaas vaak ook de plaatselijke bendeleider is gewor den, wat vroeger de feodale heer en meester was. Leg over al deze trieste chaos een netwerk van regeringsorders cn -maatregelen en men heeft een por tret van een land, dat wanneer Ik mü niet vergis hard op weg Is de zuidelijkste voorpost van het Communls- De communisten hebben hele groepen militante Jonge Indonesiërs maand-in. ma and-uit naar een „Anita-imperialisti sche academie" in Praag gee.onden. Zij leren daar de kunst van agitatie, omver werping. infiltratie en organisatie. Meer dan 5.000 „afgestudeerden" zijn reeds te rug en hard aan het werk Zoals ik met mijn eigen ogen gezien heb op toch ten rondom Bandoeng, hebben zij actie- cellen gesticht tot in de kleinste dorpen toe, elk bestaande uit een staf waarvan er minstens één een volledig betaalde functie heeft. Zij hebben een leger ge organiseerd van 80 000 veteranen uit de strijd tegen de Nederlanders en zij lei den voortdurend meer mannen op. Zij hebben de zegen van Soekarno". En Sefton Delmer besluit dan dit bit tere artikel, dat de Daily Express brengt onder de kop ..What a beautiful set-up for the Kremlin boys" Wat een prachtige tractatie voor de jongens van het Kremlin met de woorden: „Ja, het Is jammer, dat onze Socia listen en Monntbatten niet hier zullen zjjn om te zten, hoe het hun vrienden vergaat. Misschien zal daartoe later nog eens gelegenheid zijn." Discussies op gevangenisdag Verbetering der gebouwen is eerste eis (Van een onzer verslaggevers) Verbetering van gebouwen en een be tere opleiding van het gevangenisperso neel noemde prof dr J. M. van Bemmelen gisteren, op de derde studiedag van het Nederlandse gevangeniswezen, die te Den Haag werd gehouden, de voornaamste voorwaarden om te komen tot een werke lijke verandering van de strafrechtelijke practijk. Zoals wij reeds meldden, han delden de verschillende inleidingen, dia gehouden werden, daarover. Wij moeten onze gevangenissen veran deren, aldus de Leidse hoogleraar, want ze zijn slecht en ze zijn verouderd en passen allerminst bij de moderne opvat tingen over het toedienen van straf. Als ze practischer worden en meer efficiënt ingericht, zal dat aan het land een grote plaatsje wijst op in de „buurt" gevonden bruinkool, welke te jong en voorlopig niet exploiteerbaar is. Voorbij Steenkool verrijst een heuvel met olietanks. Dit is de bekende Moetoeriheuvel en vandaar leidt een pijpleiding dwars door het moe ras en de vloedbossen naar een Oceaan steiger, waar tankers van 46 000 ton zou den kunnen meren. Voorlopig zijn sche pen van 10 tot 12.000 ton voldoende, want ook al ls de olie-afvoer door de aanleg van het Moetoeriprojest gestegen tot 500.000 ton voor de Vogelkop, toch ls dit niet veel in vergelijking met andere olie- terreinen. Er komen twee tankers ongeveer per maand. Een deel van de olie gaat naar Pernis. KLEIN BEGIN Als men mag afgaan op hetgeen men algemeen hoort, dan zijn er op Nieuw Guinea nog geen grote olievoorraden aan- ond irong ichtbai dische Nederlanders en de bevolking goed geld kunnen verdienen mei de groenten- teelt, doch thans is het uitgesloten. Intussen heeft het werk van de olie een veel groter vlucht genomen dan de Vo gelkop alleen. De exploratie geschiedt thans buiten de Vogelkop. Onderzoekin gen worden verricht aan de Memberano, de Etnabaai, de Argoenibaai, enz. Het merkwaardige i6. dat de exploratie ge bruik maakt van een modern vervoer middel, de helicopter. Niet meer nodig is het de voorraden, machines en onderde len, het voedsel en gewonden te transpor teren met koelies langs onbegaanbare bospaden. Men behoeft geen dagen en maanden kwijt te raken door verlies van een klein onderdeel. De helicopter voert alles aan en bespaart tijd cn kosten. Om de drie kilometer moet men een nood- Een luchtfoto van het N.N.G.P.M.-complex in Sorong. Op deze plek stond slechts enkele jaren geleden één huis. En rondom was het oerwoud. besparing geven. Onder de huidige om standigheden moet de stem der gedeti neerden wel pessimistischer zijn, dan de Inleiders deden veronderstellen. De spr. meende ook. dat de lang gestraften n;et goed behandeld worden. In het strafge- sticht te Groningen komt het nog voor, dat psychopathen en recidivisten in één Inrichting verblijven. Dat is bepaald ver keerd. Prof. van Bemmelen meende ook. dat elke lange straf in een voorwaardelijke invrljheldsstelling moet eindigen. Zelfs als Iemand de helft van de straftijd heeft uitgezeten, dient hij reeds voor een der gelijke maatregel in aanmerking te ko men. omdat thans Jeugdige delinquenten, die tot zes of negen maanden zijn veroor deeld. na het uitzitten van hun straf zon der enige reclasserende nazorg worden vrijgelaten. Die nazorg is, zoals men heeft kunnen lezen, de voorwaarde voor de voorwaardelijke invrljheldsstelling. Van andere zijde werd opgemerkt, dat militairen, die gestraft worden voor een vergrijp tegen de krijgstucht, niet in de gevangenis thuishoren. Van de zijde der zittende magistratuur de rechters werd de wenselijkheid uitgesproken, dat ook zij bij de executie van de straf be trokken wordt Als de voorwaardelijke Invrljheldsstelling aan haar oordeel wordt onderworpen, is men al een eind op de goede weg. Ook de psychologen, ter vergadering aanwezig, wensten een plaats naast de rechter. De zorg voor de veroordeelde, uitgeoefend door zoveel verschillende In stanties. moet tl beginnen op het ogen blik, dat het vonnis gevallen ls. De gedachte van mr W. H. Nagel om ook advocaten bij de samenwerking voor de delinquent te betrekken, werd afge wezen door de Inleider, mr J. L. Andreae, doch ondersteund door de voorzitter prof. dr W. P. J. Pompe. BIJ de kinderrecht spraak. zo zei laatstgenoemde, blijkt wel degelijk de grote betekenis van de advo caat voor de reclassering van de over treder. Mr Andreae haB als bezwaar aan gevoerd, dat de advocaat teveel geïdenti ficeerd is met de figuur van de beklaagde Prof Pompe was van mening, dat ook de politie een taak heeft bij de Integratie van de strafrechtelijke zorg. In heel de discussie stond de figuur van de gevan gene sterk in het middelpunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5