Miemie £ciJtsr()e ÜTourani Waarom ons land voorzichtig is t.a.v. het Salk-vaccin Raab belooft zijn volk de vrijheid Problemen voor melkhandel Eenvoudiger omzetbelasting horeca-bedrijven Londen blijft krantenloos JASPÉ TAPIJT BULTHUIS Groningers vragen om nieuwe zeedijk voor 60 millioen ifsfl VRIJDAG 15 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigsle jaargang No 10320 Directie: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staattacllcli MhrMfora non bert la fegftenspott" DE BESTRIJDING DER KINDERVERLAMMING Prof dr Verlinde uit Leiden: Gevolgen niet te overzien LEIDEN, 15 April- HET NEDERLANDSE ministerie vcm sociale zaken en volksgezondheid heeft officieel bekend gemaakt dat de inenlïng tegen de kinder verlamming alle aandacht heeft van de regering, doch dat het invoeren ^ermllls van Amerikaans of Frans vaccin op dit ogenblik nog niet verantwoord herinentini 't wordt geacht. Prof. cür J. D. Verlinde, hoofd van de afdeling bacteriologie den, en m en experimentele pathologie van het Neder-I. Instiïuut voor Praeventieve ien'verschuivii Geneeskunde te Leiden, zet in dit artikel uiteen hoe het mogelijk is, datverlamming naar de hoi de Nederlandse deskundigen zulk een voorzichtige houding aannemen ten aanzien van de Amerikaanse uitvinding. De Amerikaanse stemming van „nu is de kinderverlamming verslagen" deelt men in Nederland' niet. Zekerheid omtrent de doeltreffendheid van het z.g. Salk-vaccin verkrijgt men volgens^proh Verlinde eeret na langdurig voorbereid laboratorium- j^ekSien'Ln^eidrnglot de^pvaUinrdat - 4-"- jjet Vjrus niet uitsluitend via de bloed baan naar het ruggemerg behoeft te gaan. maar dat onder bepaalde omstandigheden een verspreiding langs de zenuwen moge lijk is. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de tegenstoffen in het bloed geen vat heb ben op het virus, indien het zich in ze weefsel bevindt. Tenslotte zij erop gewezen, dat vaccin van gedood virus wel tegenstoffen doet ontstaan, maar dat het de voor he" virus gevoelige weefsels (in geval var poliomyelitis dus het centrale zenuwstel' sel) geen verhoogde weerstand verleent. Met dit vaccin is het laatste woord ovei de bestrijding van kinderverlamming nog niet gesproken. Inentingen, wellicht om de één of twee jaar, zullen naar alle waarschijnlijkheid noodzakelijk zijn. En tot welke leeftijd zal men de kinderen moeten vaccineren en revaccineren? Hoewel kinderverlamming voorname, lijk voorkomt bij kinderen van nul tot vijf jaar. is deze ziekte bij oudere kin deren en volwassenen geenszins een uitzondering. En juist bij ouderen is het ziekteverloop over het algemeen nog ernstiger dan bij jonge kinderen. Indien men door de vaccinatie de jonge inderdaad een tijdelijke be- ■hcrming zou kunnen geven, die door telkens verlengd kan wor- '.ou de revaccinaties op een eftijd stopzetten, dan zou dit iving van de klnder- hogcre leeftijdsklas- betekenen, met al de daaraan -bonden grotere individuele gevaren ANDERE VERSPREIDING onderzoek. „Men bedenke", aldus prof. Verlinde, „dat de consequente van een toepassing op grote schaal nog niet zijn te overzien. Er zijn- nog zoveel vragen onbeantwoord, dat een gereserveerde houding nood- zakelijk is. iok in- Prof. Verllnde zet dan verder zijn „be- zwaren" tegen het Salk-vaccin als volgt uiteen: Het vaccin berust op het van ouds bekende principe dat allerlei chemi- caliën, waaronder formaline, in staat zijn j smetstoffen te doden, zonder dat zij even wel hun vermogen tot het doen ontstaan van tegenstoffen verliezen. De verwekker van kinderverlamming of poliomyelitis is een virus waarvan thans drie verschillende typen bekend zijn, die gekweekt kunnen worden in z.g. weefselcultures. Het poliomyelitisvaccin (volgens de methode-Salk) bestaat uit een mengsel van deze drie. aldus gekweekte en met formaline gedode typen van het I virus. De inspuiting van dit vaccin, dat op zichzelf onschadelijk is, geeft aanlei ding tot het ontstaan van tegenstoffen die j in het bloed komen en daarin gedurende een zékere tijd aanwezig blijven. Om de betekenis van de tegenstoffen voor de I Immuniteit te begrijpen, dient men zich te 1 realiseren op welke wijze kinderverlam ming ontstaat. Besmetting met het virus veroorzaakt bfj de overgrote meerderheid van de men sen geen, of een kortdurende, goedaar dige en niet als kinderverlamming her kenbare ziekte. Deze besmetting laat im muniteit achter, die waarschijnlijk van zeer lange duur is, mogelijk zelfs le' lang. De meeste mensen ztin d; derdaad Immuun tegen poliomyelitis als gevolg van een in de vroege jeugd door stane, meestentijds onopgemerkte infectie. Bij een relatief gering percentage van de besmette personen krijgt-het virus de kans, zich naar het centrale zenuwstelsel, ln het bijzonder het ruggemerg, te bege ven. Het ziekteproces dat zich dan in het ruggemerg ontwikkelt, is herkenbaar aan de karakteristieke verschijnselen van de kinderverlamming. Het virus komt gewoonlijk via de keel het lichaam binnen. Op zijn weg naar het ruggemerg pleegt het, zoals sedert kort bekend Is, enige dagen ln het bloed aan wezig te zijn. Het bloed nu -is de plaats waar het virus, naar men verwacht, kan worden aangegrepen. Indien zich in het bloed tegenstoffen bevinden, hetzij als gevolg van een vroeger doorstane natuur lijke infectie, hetzij als gevolg van de vaccinatie, verwacht men dat deze in staat zullen zijn het virus onschadelijk te maken alvorens het gelegenheid heeft ge kregen het ruggemerg aan te tasten. De bedoeling van het poliomyelitisvaccin ls dan ook, een zodanige hoeveelheid tegen stoffen op te wekken, dat het transport van het virus via de bloedbaan naar het rucgemerg wordt verhinderd. Uit dierproeven en procfvaccinaties b(j kinderen in Amerika is aldaar de voor lopige conclusie getrokken, dat het vaccin tot op zekere hoogte aan deze verwach tingen heeft beantwoord. GUNSTIGE RESULTATEN "DETEKENT dit nu dat men thans overal ter wereld dit vaccin onmiddellijk op grote schaal moet gaan tqepassen en dat dan weldra de poliomyelitis overwonnen zal zijn? Allereerst dient men deze vraag lande lijk te bezien. Er zijn landen, of streken in bepaalde landen, zoals in Amerika en de Scandinavische landen, waar poliomye litis zó veelvuldig voorkomt, dat men niet lang zal aarze'en om tot proefvaccinaties over te gaan. In andere landen, waaron der Nederland, komt kinderverlamming lang niet zo veelvuldig voor, behoudens in de epidemieiaren 1943 en 1952 Hier zal men zich toch eerst wel terdege reken schap moeten geven van de wenselijkheid en de consequenties. Thans zijn nog slechts de eerste re sultaten in Amerika bekend en het ie vraag of zij op den duur zo gunstig zullen blijven, als ze nu de indruk wekken. De duur en de sterkte van de immuni teit zijn nog onbekend. Uit dierproeven gebleken, dat de hoeveelheid tegen stoffen binen twee jaar na de vaccinatie r ls afgenomen, dat men Zich moet afvragen of zij ook dan nog in staat zul len zijn het transport van het virus naar het ruggemerg te verhinderen. Vele her- De ambtenarensalarissen Uitkering in eens over eerste halfjaar De nieuwe loon- en salarissohalen voor ambtenaren, gebaseerd op de regerings voorstellen, die in het georganiseerd over leg niet tot overeenstemming leidden, ziullen in werking treden op 1 Jufci a.s. Om administratieve redenen is het nl niet mogelijk, de nieuwe schalen zonder toe te passen met terugwerkende kracht tot 1 Januari ji. Om het eerste •halfjaar te overbruggen heeft minister Beel bepaald, dat een uitkering ineens zal worden verstrekt in de maand Mei. tegelijk met de vacantietoeslag. Deze uitkering bedraagt voor de week- loongroepen I, II en Ha f50, voor de Groepen III en lila £52 en voor de ho gere groeien f75. Bij maandsalarissen van ongeveer f270 is de uitkering f52 Bij salarissen tussen f270 en f600 wordt een bedrag van f90 uitgekeerd, terwijl bij de hogere salarissen de uitkering ge leidelijk oploopt tot het maximum van f 240 bij "en salaris van f 1250 per maand. Accoord met de Russen WENEN, 15'APRIL Oostenrijk heeft met de sow- jetunie op de belangrijkste pun-, ten overeenstemming bereikt over een vredesverdrag. De besprekingen te Moskou zijn beëindigd, zij hebben drie dagen geduurd. Overeenstem ming over het verdrag als geheel is een kwestie waarover nu door de vier bezettende mogendheden (Rus land, Amerika, Engeland en Frank rijk) gezamenlijk moet worden be slist. De Oostenrijkse delegatie is vandaag uit Moskou teruggekeerd naar Wenen, waar kanselier Raab en de zijnen een groots welkom zal wor den bereid als hij op het vliegveld Bad Voeslau in de Russische zone arriveert. Kanselier Raab zond een boodschap vooruit, waarin hij o.m. zegt: „Wij krijgen ons vaderland in ziin geheel terug. Intussen is het de vraag of de Oosten rijkse kanselier niet wat te vroeg juicht. Westelijke diplomaten te Wenen en een groot deel van het Oostenrijkse volk vre zen dat het nog lang zal duren voordat de handtekeningen van de Grote ier onder het vredesverdrag geplaatst zul len worden. Zij verwachten dat de Rus sen wel weer nieuwe punten zullen vin den om de ondertekening te vertragen. De Oostenrijkse ambassadeur in Mos kou. Bischoff. die een groot aandeel heeft gehad in het voorbereidende werk. verklaarde gisteren dat het bereikte ac coord in het belang van het Westen is. Toen hem gevraagd werd wat besloten was omtrent de waarborgen tegen de dreiging van een nieuwe „Anschluss", antwoordde hij. dat ook deze kwestie kan worden geregeld „Wij zullen garanties van alle vier de mogendheden vragen en zullen niet toestaan dat er militaire bases in Oostenrijk komen. Wjj kunnen en zul len niet toetreden tot enige militaire or ganisatie. Wel kan Oostenrijk lid worden van niet-militaire organisaties". RUSSEN hebben zich be toond, het ontwerpverdrag de vier mogendheden het reeds in grote trekken eens waren, te aanvaarden, doch zij willen er zeker van zijn dat de kwestie van de waarborgen tegen een mogelijke nieuwe annexatie van Oostenrijk d°or Duitsland en tegen een eventueel deel nemen van Oostenrijk aan militaire al lianties duidelijk wordt geregeld. Aan genomen wordt dat de Russen aan Oos tenrijk herstel van zijn vooroorlogse handel met landen die thans tot communistische blok behoren, hebben beloofd. MEMORANDUM Hedenmorgen is in Moskou het Oostenrijks-Russisch memorandum over de besprekingen ondertekend. Het memorandum omvat drie punten: 1. De Russen verklaren zich bereid tot een staatsverdrag op basis van het ontwerp-1949; 2. De vier grote mogendheden garanderen gezamenlijk Oostenrijks onafhankelijkheid; 3 Oostenrijk wordt ook economisch on afhankelijk en Rusland geeft alle pe- troleumbronnen aan Oostenrijk terug; 4. Rusland belooft, alle Oostenrijkse krijgsgevangenen uit de tweede reldoorlog vrij te laten. Gisteren is in de Keukenhof te Lisse de Friese dag gehouden. De vele Friezen die (per extra trein) waren gekomengenoten van het ring- rijden en andere manifestaties. Veel belangstelling ondervonden ook de boerendansers van de Skotsploech hjouwert in oud Fries costuum. (En dat der Frysk sprutsen is, sprékt fansels. Ek .de foarsitter, de hear Van Waveren, koe dizze tael mar best sprekkel) Bedieningsgeld niet meer belast (Van onze parlementsredacteur) De staatssecretaris van Financiën, dr Van den Berge, hééft bepaald, dat Horeca-bedrijven een bijzondere methode berekening van omzetbelasting mag worden aangehouden, waarbij voor publiek het meest belangrijke is, dat geen belasting meer zal zijn verschuldigd het zgn. bedieningsgeld. nieuwe Wet op de omzetbelasting kent voor onderscheidene leveringen bin- een horeca-bedrijf verschillende per centages van belasting. Het gevolg hier- zou zijn, dat de boekhouding hier helemaal op moest worden ingesteld, het geen in de practijk vele moeilijkheden et zich meebracht. Daarom is er een regeling getroffen, tengevolge waarvan in de boekhouding de splitsing in onderdelen naar gelang van de verschillende percentages achter wege kan blijven, omdat gerekend mag worden met een gemiddeld percentage op basis van de omzet in het afgelopen jaar. rekening houdend met de zgn. vrijgestelde bedrijfsuitoefening. Heeft een horeca-bedrijf een vrijgestelde bedrijfsuitoefening van minder dan 5 pet van de omzet, dan moet 4 pet omzetbi lasting worden betaald, tussen 5 en 10 ee percentage van 3,8, tussen 10 en 15: 3, tussen 15 en 20: 3.4, tussen 20 tussen 25 en 30: 2,9, tussen 30 tussen 35 en 40: 2,5, tussen 40 tussen 45 en 50: 2,1, tussen 50 tussen 55 tussen 65 e tussen 75 0.8. 35: 2.7, 1 45: 2.3. 55: 1,9, 1 65: 1.5. 75: 1.0, 85: 0.6. 95: 9.2. 90: 0,4, tussen terwijl bij een vrijgestelde bedrijfsuitvoe- ring van meer dan 95 pet helemaal geen omzetbelasting verschuldigd is. De totale omzet wordt berekend inclu sief het vrijgestelde deel, tuele bedieningsgelden blijven er buiten. Het gevolg van dit laatste is, dat Vernietigde een A-bom Atlantis? Het verdwenen conti nent Atlantis heeft eeuwen lang de verbeel ding van de mens ge prikkeld. Oude Griekse legenden verhaalden van een hoog beschaafd volk, dat leef de op een groot eiland in de Westerse zee, genaamd Atlantis. Er heerste een ideale politieke toestand. Toen vond een enorme aardbeving plaats en At lantis verdween. Bevat deze legende waarheid? Na 40-jaren studie antwoordt de Ita liaanse oudheidkundige Costantlno Cattoi beves tigend op deze vraag. Hij meent duidelijke aanwij zingen te hebben gevon den voor het bestaan van het verdwenen continent. Cattoi denkt, dat At lantis zich oorspronkelijk heeft uitgestrekt van Klein-Azië tot Midden- Amerika. De hoofdstad plaatst hij onder wat thans de Thyrrheense zee tussen het vasteland van Italië en de eilanden Sar dinië en Sicilië is. Eeuwen en eeuwen ge leden waren deze eilan den verbonden met het vasteland. Cattoi en zijn vrouw, die eveneens oudheid kundige is. menen de lig ging van vijf verzonken of begraven steden van Atlantis te hebben opge spoord. Oueral waar spo ren van verzonken of be graven steden zijn ge vonden, bevinden zich in de nabO'heid ook reus achtige beeldwerken tn de rots, die duizenden ja ren geleden door hoogst- beschaafde mensen zyn uitgehouwen, zeide Cat toi. Cattoi is er van over tuigd, dat deze gehouwen rolstenen en zware mu ren het werk zijn van het volk van Atlantis. Zij stellen dieren en mytho logische figuren voor, zoals eenogige cyclopen, en hadden ten doel de steden van Atlantis t» beschermen. Jarenlang zijn deze gehouwen stenen be schouwd als niets anders dan grillige werken van de natuur, maar zo is het niet. Zij waren werk van mensen, die vermoe- het atoom hadden ont dekt", zegt de Italiaan. Een belangwekkende vraag is, wat soort kracht de vernietiging lantis heeft veroorzaakt. Zou het een atoomont ploffing hebben kunnen zijn? Welk ander soort kracht zou een zo gewel dige uitwerking kunnen hebben gehad7 Cattoi is er van oi tuigd. dat expedities opgravingen te doen op de door hem en zijn vrouw ontdekte plaatsen, zouden leiden tot fabel achtige ontdekkingen en tot het afdoend bewijs, dat het verdwenen At lantis heeft bestaan. Hij trok op zijn nieuw ter rein de aandacht van het publiek in 1923. toen hem op het 36ste Italiaanse geologencongres een vurige hulde werd ge bracht door Gabriele d'Annunz io, die Cattoi prees als een pionier die bij het oudheidkundig onderzoek gebruik had gemaakt tuig. De Latijnse academie van kunsten schappen, een particuliere organisatie te Rome, heeft hem kort geleden benoemd tot leidei afrekenbonnen zullen kunnen wor den verstrekt, waarop het publiek de prij zen en het bedieningsgeld weer afzonder lijk zal kunnen aflezen. Ook bestaat de mogelijkheid, om thans te komen tot een stelsel van uitsluitend „inclusief-prljzen". waarvoor de omzetbelasting tot nu toe belemmerend werkte. Onderhandelingen zijn in dit verband gaande om de Horeca- loonregeling, die nog voorschrijft, dat de afrekening uitsluitend „exclusief" dien! ts te hebben, te wijzigen. Wanneer het ms. Sibajak morgen in Rotterdam zal zijn aangekomen, zal mi nister Staf om 10 uur een welkomst woord spreken. Een half uur later zal met de ontscheping van de Nieuw-Gui- nea-militairen worden begonnen. Na twee tweelingen: een drieling Mevrouw Dagevos-Bruynoogo uit Kattendijke heeft In het ziekenhuis St Joanna te Goes het leven geschon ken aan een drieling. Moeder en kin deren maken ht goed. In hel gezin Dagevos werden reeds eerder twee tweelingen geboren. De eerste baby van de drieling, die de naam Ina ontVing, werd gister middag om twee uur geboren. Zij woog 1250 gram. Om zes uur des middags volgden de andere twee kin deren. die de namen Corrie en Frans krègen. De drie kinderen werden ln een couveuse gelegd, waar zij voor lopig zullen moeten blijven. Dr P K. de Haas heeft zich met het licha- melijK welzijn der jonggeborenen belast. Nieuwe blokkade? De Westberlu'nse grenspolitie heeft alle passerende auto mobilisten gewaarschuwd dat zij de kans lopen hun wagens kwijt te raken, als rij vandaag de Russische sector van Berlijn binnenrijcen Vernomen was, dat in de ochtenduien een nieuw, zeer streng toe zicht op het verkeer zou worden inge steld. de 700 stakende technici cn de directies der Londense dagbladen zijn afgebroken: de staking duurt (na 22 dagen) voort. Er is gisteren bijna 14 uur tevergeefs geconfereerd in het ministerie van arbeid. Beide partijen hielden vast aan hun stand punt. De technici verlangen een op slag van 30 gulden per week (bij een huidig loon van ongeveer 600 per maand) en de directies willen niet meer dan vijf gulden per week opslag geven. Verwacht werd, dat vandaag 20.000 niet-redacteuren op straat zouden komen te staan doordat de kranten hun lonen n'et meer kunnen betalen Reuter vernam in Londen, dut premier Eden met het aankondigen van algemene verkiezingen zul wachten tot de dag bladen weer verschijnen. Zoals de zaken er than* voorstaan, is daar echter voor- lopig geen kans op Onderzeebootjager Holland in Kaapstad Zuidafrikaans oorlogsschip naar kruiser Gelderland genoemd Gisteren heeft zich in Kaapstad een bijzondere plechtigheid voorgedaan, toen „Het Kasteel" de commandant van de nieuwe Ned. onderzeebootjager Holland kapitcin-luitenant-ter-zee M. J. Vos, een model van de Nederlandse kruiser Gel derland overhandigde aan de ehef van de Zuidafrikaanse generale staf, lt.-oe- neraal C. L. de Wet Dutoit. De Gelderland bracht op 19 October 1900 Paul Kruger naar Nederland. De Nederlandse ambassadeur, de heer van den Berg, bood aan generaal De Wet Dutoit namens de provincie Gelder land een geschenk aan, bestaande uit zilveren plaat, waarin de tekst is ge graveerd van het telegram dat Koningin Wilhelmina op 23 November 1900 Paul Kruger zond. De inhoud van telegram luidde: „Het is mij aangenaam geweest u hoogedele mijn kruiser Gel derland aan te bieden en Prinselijke skitocht weer onderbroken Sedert gistermorgen woedt in het'gebled van het Silvretta-gebergle een sneeuw storm die het prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene onmogelijk heeft gemaakt, gisteren de Wiesbadener- hut te veriaten. Wanneer het weer het toeliet, zou het gezelschap vanmorgen om zeven uur uit de Wiesbadener-hut vertrekken naar het Silvrettahuis. Het was de bedoeling dat van de Wiesbadener-hut uit zonder over nachten via het Silvretta-huis naar Klos- ters zou worden gegaan. Maar een derge lijke tocht zou ten minste twaalf uren in beslag nemen, zodat het waarschijnlijk wordt geacht dat het gezelschap in het Silvretta-huis zal overnachten. Het plan bestaat om morgen voor vijf ur 's mld-dags ln Klosters aan te komen. dat de reis door u in goeden welstand volbracht is". De plaat zal worden aangebracht in de nieuwste Zuidafrikaanse kruiser van de zelfde naam. De onderzeebootjager Holland zal tot Maandag in Kaapstad blijven. Het is het eerste schip van de Koninklijke Marine, dat na de oorlog om de Kaap voer. Het wordt op 26 Mei in Nederland terugver- Jongen nog juist uit zand gered Toen gistermiddag een arbeider de schuif van een op de Wijnhaven te Rotterdam staande grote zandtrechter opende om een auto met zand te laden, viel met het zand een Jongen uit de trechter. Het bleek dat het kind bewusteloos, wad en de dood nabij. -or ijlings toegepaste kunstmatige Ademhaling mocht het gelukken de jongen bij te brengen. Hij was de 12-jarige P. S. die op de Fcyenoordkade woont. Hij vertelde dat hij op de trechter waa geklommen cn daarna ln het zand was weggezakt. Hij moet een klein kwartier door het zand bedolven zijn geweest. Staking breidt zich in Amsterdam niet uit Slechts 15 van de 800 aanwezigen ga ven vannacht op een vergadering van het Amsterdamse trampersoneel te ken nen, dat ze weer voor een slaking ge voelden. Hetzelfde povere resultaat boek ten de communisten bij het personeel van de stadsreiniging. De meeste ex-stakers waren van me ning dat een nieuwe actie slechts „de kop in de wind steken" zou betekenen en to«t weinig resultaat zou leiden De 274 mannen van Publieke Werken zijn vandaag ook weer aan het werk gegaan. Zij hebben één dag gestaakt en uiteraard niets bereikt. Zendvergunning voor kleuren-TV gevraagd Om te kunnen beginnen met experimen tele uitzendingen van kleuren-televisie, heeft de NV. Philips zendvergunningen aangevraagd Dit houdt echter niet in dat men een experimenteel programma zal brengen (Advertentie) Voorjaarsaanbieding 100 cm. breed 4 4 Aft per meter 14. 7«J Twee Zwitserse meisjes waren de afgevaardigden van de V.V.V. van het wintersportcentrum Klosters, toen zij aan H.M. de Koningin een houten melkemmer ten geschenke aanboden. Kunstig houtsnijwerk en voorjaarsbloemen versierden het cadeau. Tevens winning van 4000 ha nieuw land T^ERHOGING of verzwaring van de dijken die het Groningerland be- schermen, is ongewenst. Daarentegen zal er een geheel nieuwe dijk moeten komen. Tot deze conclusie komt de Groninger Dijkencommissie bij haar studie van de maatregelen die genomen moeten worden om Groningen te beschermen tegen een eventuele overstroming. Deze commissie staat onder voorzit terschap van dr ir D R. Mansholt. di- teur-generaal van de arbeidsvoorzie- over AtlanfU.1 nig afwijken ning te 's-Gravenhage Een verhoging van de Groninger Zee dijk idie 95 km lang en 6 meter plus N.A.P. hoog is) tot zeven meter komt op 19.000.000. verhoging tot IVt meter op 31.000.000. een verhoging tot 8 me ter tot 43.000 000. Dijkverhoging heeft echter meer bezwaren, aldus de commis sie Zo moet de klei voor de verhoging goede cultuurgronden worden ont trokken. terwijl de dijk kwetsbaarder il worden. Daar staat tegenover, dat de aanleg in een geheel nieuwe dijk grote voor delen heeft. De kosten zullen wei die hoging van dc dijk, maar als het groot ste voordeel wordt genoemd dat dan te gelijk de reeds verkregen grond (pl.m. 4000 ha) kan worden ingedijkt. Deze winst weegt volgens de commissie zeker op tegen de hogere kosten van een nieu we dijk Maar ook al wordt er een nieu we dijk van pl.m. 40 km lengte gelegd, zal toch nog ongeveer 55 km dijklengte moeten worden verzwaard. De uitvoering van het plan der com missie zou 60 millioen kosten Het rijk zou voor 80 pet in de kosten delen, de provincie voor 10 pet en de waterschap pen eveneens voor 10 pet. Er zal dan een overkoepelend waterschap moeten komen .uitsluitend belast met de zorg voor de dijken. HET WEER IN EUROPA ri Stockh. Oslo Kopenh. S I il li ■I- ij Nachtvorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Over het agemeen licht tot half bewolkt en droog weer. Overwegend matige Noord oostelijke wind. Lichte, plaatselijk zwar* nachtvorst. Morgen dezelfde temperatu ren als vandaag of Iets ho gere. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 6.46—19.41- Maan 2.57— 12.20. Op 22 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1