BLOM Mooie plekjes in Nederland: meer mensen dan natuur Toch recreatiegebied genoeg, als we maar meewerken "h BANDEN Er moet rust zijn in de loon- en prijspolitiek Samenwerking als beginsel C.H. Unie gaat studeren op 5-daagse werkweek 5 DONDERDAG 14 APRIL 1955 ALLEMAAL MET VACANT1E t.—••jwt-L». (Vcrn een. onier verslaggevers) APRIL mag one de kachel nog eens doen opporren, maar toch: de romer is in zicht en in talloze gezinnen ontstaan in deze maand vacantieplannen. En dan rijst weer de vraag wanneer al die vacantie- gangers zich in Juli en Augustus (pogingen tot vacantiespreiding ten spijt) in beweging zettenwaar moet dat dan allemaal naar toe Er gaat een deel naar het buitenland. Elk jaar wordt dat deel groter. Jongelui liften de grens over, en allerlei gezelschappen reizen met vele gelegenheden, door spoorwegen en busondernemingen geboden. Men be hoeft dan niet eens een vreemde taal te verstaanwant men logeert vaak in Nederlandse hotels in den vreemde. Dit soort „beveiliging" brengt velen tegenwoordig verder dan hun ouders ooit kwamen. Wij mogen dat toejuichen, om dat nu eenmaal niet iedereen in staat is gesteld zoveel talenkennis op te doen, dat men zich in het buitenland voldoende kan Er zit niets vernederends of meelijwek kends in, zich in het buitenland een beetje vast te klampen aan Nederlanders, want wie de landstaal elders niet vol doende machtig is, kan zich ook moei lijker oriënteren en zou daardoor aan ge noegens en bezienswaardigheden voorbij gaan. En dat, terwijl er misschien zo naarstig gespaard en geploeterd ls voor zulk een reisje. EIGEN LAND Maar er blijven toch altijd nog talloze Nederlanders over, die zich verheugen in een vacantje-in-eigen-land. Het is geen nieuwtje als we U vertellen, dat zoiets in Nederland nu juist zo prach tig kan, omdat maar weinig landen zoveel afwisseling hebben aan natuurschoon, als wij, met onze bossen en heide, onze stran den en duinen, onze polderlandschappen En tóch kannen we niet zeggen: „Gaat n maar, en een prettige vacantie ge wenst"want aldoor klemmender wordt de zorg: waarheen met zoveel Nederlanders in die twee maanden, ter-I wijl het land dan ook nog een stroom van I buitenlandse toeristen heeft te verwer ken? Zeker, we behoeven niet allemaal In de peperdure strandhotels te zitten, waarin welvarende Amerikanen zich hebben ge-| nesteld. Maar wij zien toch wél graag strand, zee en duin! Nu zijn er verschillende moeilijkheden. Ten eerste, dat de populaire ontspan- ningsplaaten, en liefst die, welke naast natuurgenot ook nog andere genoegens bieden, het drukst worden bezocht. Hoe- velen drommen er op mooie dagen niet samen op het strand van Hoek van Hol land, Scheveningen of Zandvoort? „Na tuurschoon" biedt dan alleen nog de zee, want het strand ziet men niet meer. Hoevelen proppen samen in de Veluw- se dorpen, die ,,de naam hebben", aan. bos- en heideranden in Het Gooi, rond om de Loosdrechtse plassen. Het lijkt wel, of mensen dan meer aantrekkingskracht hebben dan het natuurschoon, want bijna niemand j komt op de gedachte, eens wat ver der het strand op te schuiven of eens wat dieper dan de rand bos of hei in te gaan. En dan zit men gerustelijk manne- tje-aan-mannetjemet gezellig- heid-kent-geen-tijd en men voelt zich heerlijk „in de vrije natuur". ALLEMAAL TEGELIJK Een tweede probleem is, dat we meest al ..allemaal tegelijk" met vacantie gaan. Dat wil zeggen opgepropt in die zeven of acht weken. Treinen en bussen overvol, de heenrit gaat nog vanwege de pret die komt, maar de terugreis is een kwelling, als je, bruingebrand of verregend, staan moet met je koffers-met-verfomfaaide- inhoud cn het vooruitzicht van „niks-in- huis-jongens". Een heel ander aspect in de vacantle- zorgen vormen de „dagjesmensen", op w-ie wel grapjes worden gemaakt, maar die ook recht hebben aan hun trek te komen. Niet ieder gezin kan er helemaal uit gaan, dc een niet omdat bruin het niet kan trekken, de ander niet omdat het bediyf het niet toelaat. Welk boeren gezin kan midden in de zomer de zaak sluiten? Tochde tijd, dat plattelandskinde ren in hun vacantie «Heen maar op het land hie.pen en dat moeder de vrouw er nooit ofte nimmer uitkwam in de zomer dag, is voorbij. Daar hebt ge de categorie die aange wezen ls op het gezellige „dagje-uit". En het is jammer genoeg, dat zij het maar met zo'n enkel dagje moeten doen. En toen moeten ook zij op zulke dagen worden vervoerd en hun amusement heb- dernemingen te animeren, ook de „stille" terreinen in de routes op te nemen. Zo de enorme gebieden van de Leen- derhei tussen Eindhoven en de Belgische grens, waar het zo mooi is en waar men ook op echte vacantiedagen niemand ziet DE ANDERE KANT Er zouden dus voor de overbevolkte „uitgaansplaatsen" twee oplossingen zijn: vacantiespreiding en reisspreiding. Maar dit alles heeft ook een andere I kant, die een zekere rol speelt, cn die is: i de al te korte zomer, die vacantiespreiding bemoeilijkt, enhet dikwijls wisse lende weer, dat verblijf al te grote eenzaamheid zonder „vluchtplaats" be zwaarlijk maakt. Wie veertien dagen in een tentje op de hei gaat zitten en twaalf dagen regen vangt (niets bijzonders in ons land) moet een levenskunstenaar zijn om gelukkig te blijven. Het zal er dus heen moeten, dat de nog beschikbare recreatiegebieden ook van enige toevlucht voor zomergasten worden voorzien. Noord-Limburg gaf het voorbeeld door snelle eenvoudige hotel- bouw, elders zette men kampementen met verzorgingstehuizen op. Wil men het ruimtelijk probleem oplossen, dan zullen niet alleen de vacantiegangers zelf moeten mee werken door zich wat te versprei den, maar zullen er ook ondernemers moeten zijn, die vergeten recreatie gebieden van enige vacantieservice voorzien. De VVV's zullen propagan da moeten maken, er zullen buson- VOOR Grote keuze in witte zijvlak- TUBELESS-NYLON en super rayon banden van de beste Europese en Ameri kaanse merken. Speciale ap paraten voor het monteren van tubeless banden. levering «elgtnt S0V46 V4C0 reglement ROTTERDAM Wm Burtfcchsir.il 53 55 ld 51116 DEN HAAG Sch.ld.pl.in 7 T.I 770038 Er zijn nog andere mogelijkheden in ons (kleine) land dan een druk, al te druk strand. Op de Veluwe kan men in het drukste seizoen nog grote stille plekken vinden. Laat staan buiten de Veluwe dernemingen naar toe moeten rijden, kortom, de ontsluiting van deze stre ken moet worden ter hand genomen, wil men ze het publiek prettig kun nen aanbieden. ben. Zij zijn ook degenen, die het meestal niet ver van huis zoeken, omdat het an ders niet de moeite waard is. RANDSTAD HOLLAND Vanzelfsprekend, dat RandstadHol land. steeds groeiend, het meest in de knel zit. ook al omdat hier strand en dui nen lokken. Wij hebben over dit „ruimtelijk pro bleem" gepraat met verschillende des kundigen. o.m met de heer B. M. van Griethuysen. hoofd van het bureau vrije- I tijds-berteding van het ministerie van I onderwijs, kunsten en wetenschappen, die tevens secretaris-penningmeester is van I het door dit ministerie ingestelde "werk comité natuurbehoud en recreatie. Hij maakte ons er op attent, dat Ne- deriand heel wat meer vacantiegangers, genoegens in de vrije natuur zou kunnen verschatten als de vacantiegangers zelf wat meewerkten. Er is een lelijke handicap ontstaan, j doordat sommige bekende recreatie gebieden in een slechte reuk kw; men omdat men zich daar dikwijls niet volgens de normen der zedelijk heid gedraagt. Zulke gebieden (bos of hei) zijn daardoor gauw „nega tief" bekend en het grote publiek begint ze te schuwen. Daarmee gaan dan goede stukken natuurgebied voor zomergenoegens verloren. Hiertegen zullen de gemeenten, onder welke deze gebieden behoren, moeten optreden, doch dat zal met beleid moeten gebeuren op een wijze, welke thans nog in studie is. Anders zou men zulk een gebied voorgoed een slechte naam bezorgen en dus wel kunnen afschrijven. PLAATS ÓVER In andere streken men denke aan Brabant. Noord-Limburg. Drenthe en Friesland blijft een massa natuurschoon ongerept door vacantiegangers. Texel en Terschelling mogen 's zomers uitpuilen, de oversteek naar Gaasterland schijnen de meesten nimmer te kunnen vinden. Valkenburg en omgeving mogen helc- menigttn vermalen, niemand schijnt er aan te denken, het enige kilometers hogerop te zoeken, waar het toch bij zonder mooi is. maarwaar men geen „vnn-je-hele-hola-menstn" tegen- En zo rondom Hilvarenbeek onder Tilburgdoor is het nop ruim en fris Waarom tijdens zo'n uoeonffe op d. Veluwe altijd het rondhangen in de dor pen of het zich nestelen aan de uiterste randen ran bos en hei? Geen uionder, dat het dan overal „vol" is Het centraal werkcomité vacantie tracht wat verbetering te brengen door buson- Minister Zijlstra tot de Haagse A.R. Overheid heeit blijvende taak op het economisch terrein (Van een onzer verslaggevers) IN ONS LAND zullen we uiterst voorzichtig moeten zijn met de loon- en prijspolitiek. Wanneer deze ons uit de hand gelopen is en er komt een iets terug lopende conjunctuur, dan krijgen we zware klappen, die het eerst op de middenstand terecht zullen komen", aldus minister Zylstra tijdens een druk bezochte bijeenkomst van de A.R. Kieskringcentrale in Den Haag, die gisteravond onder voorzitterschap van mr. J. van Aartsen in de Pulchri Studio werd gehouden. In een overzichtelijk betoog heeft de bewindsman gesproken over de „economische politiek in 1955", waarbij hij achtereenvolgens de loon- en prijspolitiek, de belastingpolitiek, de conjunctuur- en de middenstands- politiek onder de loupe nam. Na de industriële en economische ont wikkeling van Europa geschetst te heb ben, wees minister Zijlstra op de nood zakelijkheid van een zo hecht mogelijke economische samenwerking in Europa. Sprekende over het vraagstuk' van de vrije of geleide economie was de minister van oordeel, dat de taak van de overheid onder normale omstandigheden ten aan zien van het economisch leven een blijvende en belangrijke is. Dit mag ech ter niet zover gaan, dat men voor alle waler drie de overheid moet inschakelen, overheid zal niet meer mogen ingrijpen, dan strikt noodzakelijk is. Voor 1955 is de vraag actueler waar de overheid haar bemoeienis moet staken, dan wel waar zij de vinger achter wil steken. Voor wat de loonpolitiek betreft zal men thans, maar dan ook zeer voorzichtig misschien iets i politiek noodzakelijk is geweest, om ons economisch bestel zo spoedig mogelijk weer op te bouwen. Nu de bijzondere omstandigheden, op grond waarvan de hoge belastingen moesten worden ge heven, verdwijnen, moet hier de conse quentie van getrokken worden. In dit verband wees spr. er echter op, dat men zeker niet van de gedachte uit mag gaan, dat deze bijzondere omstandigheden nu inderdaad allemaal verdwenen zijn. De woningbouw en de opbouw van het milt- bedragen. In het komende jaar zal 1.7 milliard nodig zijn voor militaire uitgaven, het hoogste bedrag, dat we ooit in onze ge schiedenis hebben gekend. Deze uitgave zal alleen kunnen plaats hebben hetzij door de heffing van belastingen, hetzij door een Inflatie. Sprekende over de conjunctuurpolitiek vrijheid moeten ge- j was minister Zijlstra van oordeel, dat ven, dat wil zeggen, dat er per bedrijfs tak een kleine verandering zal kunnen worden aangebracht. In hetzelfde licht staat de prijspolitiek. Op morele en economische gronden zul len we rust moeten houden in de loon- en prijspolitiek, ook in het belang va z.g. vergeten groepen. Minister Zijlstra was er voorts overtuigd, dat de na-oorlogse belasting- VERSCHIL IN GEBIT >ud heeft, ind die no. slecht* ot maakt van het fi t moet laten naaien. Van vol I kan in dit geval geen «prakt ir desondanks spreken we hie-i gebit, of mphibie i het alger kaak geplant, hetgeen op aiehzelf geen bezwaar is, want wanneer deze tanden na een be paalde tijd uitvallen of aftireken. ko- Dat is om te beginnen al een groot vereehil met het gebit waarop wjj doel den. Tijdens ajjn le ven ontwikkelt een natige rempla^anten. Ni zullen, behouden" zeld litzonderingen. de opengevallen i ten niet opvullen. Een dergelijk gebit treffen we ii ilgemeen bjj zoogdi ant ze vallen uit en worden weer ve ngen, zoals bü ons de haren. Daaror innen we uiteraard wel blijven spri n van het gebit van een haai. war andere dier koeier oltrekt zirh hir Duizenden mensen verdringen zich op zo'n zonnige, zomerse dag op een stuk van onze kust, dat dan (vreemd genoeg) ook nog de naam „Stille Strand" draagt. Nederland geen conjunctuurpolitiek maakt, maar ondergaat. De conjunctuur politiek van Nederland is de loon- en prijspolitiek. Tenslotte over de middenstandspolitiek sprekende, deelde de bewindsman mede. dat zijn economisch beleid niet In de laatste plaats bedoelt om aan de midden stand een gezond bestaan te geven. De welvaart van de middenstand is meer dan één van die der andere groepen ver-1 iTlusoir gemaakt te worden. ^Frankrijk bonden met het geheel. De algemene zou dan geheel de dienst uitmaken. Het minister van bui tenlandse zaken Pinay van Frankrijk zullen binnenkort bij elkaar komen om tot uitvoering van het vorig jaar geslo ten Saaraccoord te komen. Deze bijeen komst zal van groot belang zijn. aange zien Frankrijk het deponeren van de Parijse verdragen inzake de Westduitse fd„ ,aal herbewapening afhankelijk heeft gesteld van het welslagen er van. Nu zijn er nog enkele moeiijkheden. die niet'eenvoudig uit de weg geruimd kunnen worden en die een bijzonder aspect van het Saar- probleem vormen, dat meer en meer tot het kernpunt van de nog resterende meningsverschillen over de toekomst van de Saar wordt gemaakt. We doelen hier op de grote Roeehlin- staalfabrieken in Voelklingen. Zij produ- moeren jaarlijks 865.000 1 l ton ruw staal, het- j '1 Verklaard» gecn bijna het derde nllxlchl van totale j j Saarlandse productie is. Het gaat nu om dc vraag, of de Duitse familie Roechlin haar industriële eigendom in het Saar- gebied mag behouden. Het is dan ook nog in het geheel geen uitgemaakte zaak, wie eigenaar zal worden, of blijven. In het najaar ontstond in West-Duits- land reeds enige opwinding over Roechlin's plan. zijn aandeel in de fa brieken voor 200 millioen Zwitserse franks over te doen aan Schneider? Creuzol Deze transactie vond echter geen doorgang en wel omdat de Franse staat meende (op grond van niet uitgevoerde demontages) recht te hebben op meer dan de helft van het bedrijf. Dit neemt niet weg, dat Frankrijk thans zijn be lofte moet Inlossen en het beheer over de Duitse fabrieken moet opheffen. De Fransen wensen volgens Le Monde evenwel geen „Duits bastion" in het Saarland. Geeft men hen echter hun zin, dan dreigen inderdaad zoals de Duit sers het zeggen alle beloften voor een zelfstandige rol van het Saargebied economische politiek is van doorslag gevende betekenis voor de middenstand. Bij een daling van onze export, hetzij door een onjuiste loon- en prijspolitiek, hetzij door internationale factoren krij gen de middenstanders de zwaarste klap pen. Vooral de middenstand i. gebaat met een rust in de loon- en prijspolitiek. Na de pauze heeft de minister nog tal van schriftelijk ingediende vragen be antwoord, waardoor hij gelegenheid kreeg nog dieper op verschillende punten van zijn beleid in te gaan. Kwestie Formosa. De betrokken Weste lijke mogendheden zijn het ar over eerrs geworden, nieuwe stappen tot regeling van het geschil rondom Formosa uit te stellen tot na de Afro-Aziatdache confe rentie, welke 18 April in Banodeng begint. is dan ok geen wonder, dat men niet al leen in Duitsland, maar ook in het Saar gebied. liever een oplossing ziet die meer overeenkomt met het beginsel van samenwerking tussen Frankrijk cn Duits land. Die samenwerking moet nu toch eindelijk ergens op haar practische uit voerbaarheid getoetst worden Subsidie gevraagd voor „Oost en West" In het eindverslag van het wetsont werp tot vaststelling van de begroting van overzeese rijksdelen voor 1955 heb ben enkele Ecrste-Kamcrledcn gevraagd, het op de begroting uitgetrokken bedrag ter subsidiëring van de Vereniging „Oost en West" te verhogen met ƒ10.000. gezien de exploitatie-rekening dier enigtïvg over 1954 een tekort van 10.000 aanwijst. Het werk van „Oost cn West" wordt door de aan het woord zijnde la den zeer gewaardeerd. Dienstboek dei Herv. Keik Men schrijft ons van Herv. zijde: rpOEGEZONDEN werd ons het door Boekencentrum N.V.. Den Haag. keurig in eoepe! bandje uitgegeven „Dienstboek voor de Nederlandse Her vormde Kerk". Wel was er reeds ge ruime tijd geleden een voorlopige editie voor predikanten verschenen, die op me nige kansel ter beschikking ligt, doch thans Mgt het in de bedoeling, dat ook de gemeenteleden dit dienstboek in handen zullen krijgen en het in de kerk zowel ais thuis (in de huisgemeente) zullen le ren gebruiken. /"ONGETWIJFELD ia dit verschijnen een belangrijke gebeurtenis ook al is dit nog maar het Dienstboek „In ontwerp De bedoeling immers ls. dat na langdurig en critlsch gebruik de inhoud in de prac- tijk getoest zal worden. Aan de hand van de in de gemeente opgedane ervaring kan het dan komen tot een vaststelling in eerste lezing, waarover voorta het oor deel der kerk zal worden gevraagd. Dan eerst zal de generale synode tot de de finitieve vaststelling kunnen overgaan. Van een invoeren is nu nog geen sprake laat staan van een „opleggen" van een of andere vorm van liturgie. Hoezeer deze kerkorde een nauwe bin ding aan het dienstboek der kerk ver onderstelt, van enige dwang is geen sprake. Veeleer is de bedoeling, dat of men nu een sobere of een meer uitge breide vorm voor de kerkdienst kiest (een ruime keuze is mogelijk) deze Schriftuurlijk cn ook historisch verant woord zal zijn, m.a.w. dat aan willekeur en stijlloosheid een einde zal komen. TVIET ONTKEND kan worden, dat niet overal het nodige inzicht in liturgi sche vragen gevonden wordt. Om een voorbeeld te noemen: dat de groet na het votum geen zegen is, wordt weinig beseft. Regel is vrijwel, dat de groet met zegenend gebaar wordt uit gesproken, terwijl zowel predikant als gemeente de ogen gesloten houden (Juist als bij de zegen aan het einde van de dienst), terwijl wij bij een begroeting elkander anders toch plegen aan te zien. De groet behoort met geopende ogen te worden uitgesproken en aangehoord, ter wijl hoogstens één hand groetend gehe ven kan worden. Iets anders ls het uit spreken van de zegen: deze is immer» de handoplegging op de gemeente. Dit boek van 420 blz. is een belang rijke uitgave, vrucht van jarenlange commissoriale arbeid van mannen, wier namen niet vermeld worden ,doch wier kennis van zaken uit deze resultaten van hun werk blijkt. Reeds ia er van verschillende zijden critiek op de inhoud formulieren gemaakt, zowel •cinig verstaan baar zijn voor de mens van heden) als materieelwij gaan daar nu aan voor bij. Herinneren alleen aan het feit, dat de oude klassieke formulieren ongewij zigd als eerste steeds zijn opgenomen. Verder kan van een overvloed worden gesprokenwe krijgen hier oude en nieuwe dingen aangeboden: ■yiJF ORDEN VAN DIENST voor de Zondagmorgen, vijf orden van dienst voor de Doopsbediening en evenzoveel voor die van het H. Avondmaal; een orde van dienst voor de openbare belijdenis des geloofs en een voor de Avondmaals viering met een zieke; verscheidene voor de bevestiging van de diverse ambtsdra gers en voor de bevestiging en inzege ning van het huwelijk. Vele bladzijden zijn gevuld met ge beden en woorden die in de vergadering der gelovigen gebruikt worden: n.l. ter persoonlijke voorbereiding op de dienst; aanvangstexten (naar het kerkelijk jaar); en allerlei gebeden. Hier vinden we woor den uit de H. Schrift, uit de liturgie van de Chr. kerk van alle tijden en plaatsen, van Luther, Calvtjn, Kohlbrugge en ook uit de Liturgischs Kring en de Kring Eeredienst. Contact met de N.C.R.V. over meer radio-uitzendingen (Van i Parlementsredacteur) De Sociaal-Economische Commissie de Christelijke Historische Unie zal, in eg met de Landbouwcommissie e Middenstandscommissie het probleem vijf-daagse werkweek bestuae Aldus besloot de Algemene Vergadering te Amsterdam gisteren naar aanleiding •an een ingekomen voorstel van de kles- erenlglng te Dordrecht. Aan dit besluit was een heel debat voorafgegaan. Dordrecht zelf had graag afzonderlijke commissie voor deze studie gehad en bovendien het resultaat die studie reeds voor de komende Kamer-verkiezingen van het volgend jaar bekendgemaakt zien. Anderen voelden niets voor een verkorte werkweek: er vooral in verband met de woning nood Juist langer worden gewerkt. Er werden ook principiële bezwaren inge bracht. omdat Gods wet luidt: zes dagen gij arbeiden (en dus geen vijf) Daartegenover werd gewezen op het be- ang van een vrije Zaterdag voor de ;poit (wie de Jeugd heeft, heeft de toe- j komst). Het eindresultaat was. dat de zaak zal worden bestudeerd, zo nodig in contact met liet C.N.V., dat ook hierover aar dubben is. niet met de bedoeling, een korte werkweek zomaar in te voi maar om klaar te zijn wanneer er verhoopt weer werkloosheid dreigt. Een voorstel-Amerongen om in Gemeenteprogram een meer gedetailleer de passage op te nemen over dc zorg bejaarden werd op voorstel van hoofdbestuur niet aangenomen. De ge dachte van het voorstel vond evenwel algemene instemming. Maarssen had voorgesteld en kreeg daarbij de Instemming van hoofdbestuur te bevorderen dat door middel van de radio meer bekendheid wordt gegeven aan de CHU en haar be ginselen. Uit mededelingen van de heer Tilanus bleek dat hierover reeds contact met de NCRV I* opgenomen een contact, waarin ook de Anti-Revolutionaire Partij Is betrokken. Enige andere voorstellen gingen naar de beide Kamerfracties. B v. het vraag- van de keuring van ouderen, die een rijbewijs willen hebben (en houden). T^A DE GEBEDEN voor in de kerk cn voor ambtelijke vergaderingen vin den we gebeden voor de meest uiteen lopende groepen en personen: voor bouw lieden aan de kerk, voor gezin en ver wanten, voor kinderen, voor de rechte viering van de Zondag, voor het rechte lezen van de Schrift, bü de eerste huis- dienst in een nieuwe woning, voor rei- zenden, voor de arbeid, voor de land bouw, voor zeevarenden, voor de mijn werkers, voor de emigranten, enz.; ook voor de voortgang der wetenschap, voor universiteit en hogeschool voor de stu denten, voor de kunst, voor artsen en verpleegsters, voor de soldaten van de vloot, van de landmacht, van de lucht macht, bij een ramp. bij het uitbreken van een oorlog. Het treffende gebed van K. H. Mlskotte, gebeden op 9 Mei 1945 bij de bevrijding vonden we (enigszins tot onze verwondering) ook opgenomen. Een dienstboek heeft toch een ander ka rakter dan een gedenkboek? Bij de gebeden voor de hutsgemeenU vinden we naast morgen- en avondge beden en tafelgebeden ook kinderge beden. Voorts een orde van dienst voor de begrafenis aan huis en op de begraaf plaats. Een uitvoerige ziekentroost, die de zieke leiden wil tot meditatie en ge bed (afzonderlijke hoofdstukken voor verschillende omstandigheden b.v. ope ratie, chronische ziekte enz.) vervangt de oude ziekentrooet van Cornells van Hille. Deze alleen kan stof leveren voor een uitvoerige bespreking. De Commissie Kerkmuziek biedt ter kennisname muziek aan, die behoort bij de orden voor de Hervormde Kerkdienst: responsoria e.d.; de Apostolische en de Niceaanse geloofsbelijdenis naar oude en nieuwe melodieën, het Ere zij God, Lam Gods, het Onze Vader, enz. „De generale synode biedt dit dienst boek in ontwerp de kerk aan, biddend dat God de Here zijn zegen aan deze arbeid wil schenken ter verheerlijking van zijn Naam en tot stichting van zijn gemeente". Voorts de vraag, in hoeverre de finan ciële positie van een dienstplichtig mill- na het vervullen van zijn diensttijd nader moet worden bezien. Hetzelfde geschiedde ook met het voor- steI-Dordrecht. om uit te spreken, dat de cties in het parlement nog sterker dan heden moeten aandringen op de er kenning van de rechtmatigheid van de republiek der Zuld-Molukken en de rege ring op bet hart moeten binden, dese zaak voor te dragen aan de Verenigde Natiea. Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering wees er op, dat da zaak-Ambon steeds de volle en actieve aandacht van de fracties heeft. 1 wens van Brielie om te komen tot Instelling van verpleeghuizen voor zieke ouden van dagen werd eveneens in han- |en van de fracties gesteld. Ten slotte wees de vergadering een voorstel-Brielie overeenkomstig het prae- advles van het hoofdbestuur ven de hand. Dit voorstel beoogde teder Jaar komen iet een urgentie-programma. Tenslotte wekte de heer T. Kamphuls. voorzitter van de propaganda-commlieie de vergadering op. het nieuwe ledencon tactblad „Binding" te doen slagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5