Willem Beukelsz gleed met forse hekgolf te water Regering liet onderzoekingsvaartuig bij De Dageraad bouwen Zeventiende natuurfilosofisch congres geopend Chr. plattelandsvrouwen en het volkscredietwezen Symposium over toekomst van gewoonterecht in Afrika Bloembollenkweker beboet met drieduizend gulden Koningin bezocht Nederlands sanatorium in Davos Wereldraad of I.C.C.C. de moeilijke keus NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 APRIL 1955 die vergelijking met een kind knoopte de heer Lienesch aan Hij tooo- de zelfs in een zuigekng al karakter trekken te kunnen aanwijzen, want de Willem Beufcelezoon is volgens hem een eenling, een schip, dat anders jS dan an dere vissersschepen Verder zei hij nog enfkcle dingen over de taak van dit schip. T"\E KEGGEN WEG cn glijen maar. dat gaat er op een varen!" Met een forse hekgolf joeg gistermiddag de ..Willem Beukelsz" te water, vanaf de langshelling van seheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge de Heijmanswetering in. Van de werf af zag men het jeugdige publiek aan de overkant van het in de zon blikkerende water terugwijken voor de aanstormende golf. Maar niemand werd nat en zo is de doop van dit schip, dat naar de eerste haringkaker in de geschiedenis werd genoemd en dat ruim profiteerde van de groene zeep op de glijbalken, een prettige gebeurtenis geworden, waaraan ieder, die er bij was, de beste herinne ringen bewaart. Voorzover men zijn eigen gevoelens als maatstaf mag nemen. Zonder veel gepraat ging het allemaal. De heer J. H. Boot, de directeur van De Dageraad, vroeg mevrouw Lienesch. of zij de tewaterlating wilde verrichten, en de echtgenote van de directeur der visse rijen voldeed aan zUn verzoek Tik met het hamertje en daar zwierde de cham pagnefles. tegen de boegrand barstend ln een wolk wit schuim. Het neerrinkelen van de flesscherven ging verloren in hei gebeuk op de keggen en de pal. waarmee de regeringstr.v.vier nog vastzat. Mevr. Lienesc-h had Willem Beukelsz een goede vaart gewenst. Goed ging het. Er kwam beweging in het schip Het begon te glij den. Het raakte het water en daar ver dween eerst schroef en toen roer in het vookenspattende water. De kabel moest worden gevierd, maar driftige Willem liep niet op de overzijde, zoala jaren ge leden eens een andere visboot zich vast werkte ln de bodem der Heimanswete- Tlng. Opgetogen gezichten op het zonbesche nen platform. Gefeliciteerd mijnheer Lienesch. Ja. ook gelukgewenst mijnheer Boot, en zo ging dat. Zonder veel plicht plegingen. dat zeiden we al. Niet. dat er niets gezegd is. Maar daar was het op de werf nog niet de tüd voor. In hotel Swam ain de koele bovenzaal kregen de 6prekers hun kans. Eerst de heer Boot. toen de directeur der visserijen cn ten slotte namens de visserü-inspectie de heer P. H. de Boer. Winnie Boot. die mevrouw Lienesch bij het betreden van het naar nieuw hour ruikende platform rose anjers had ge geven. zat aandachtig naar de heren te luisteren. Veel zal ze niet hebben begre pen van wat er te berde werd gebracht Dat was overigens ook niet van zo grote betekenis. De heer Lienesch zei al, dat de belangrijke dingen eigenlijk gezegd moesten worden bij de overdracht van de Willem Beuketezoon. En zo was er weinig nieuws te noteren. Bouwerstrots De heer Boot vond. dat de tewaterla ting maar wat goed was verlopen, met een glimlach daarbU zeggend, dat het de dertiende van de maand was. HU verge leek het nieuwe onderzo#kingsvaartulg. zoals het nog In de ruige staat in Wou brugge lag. bi) een juist ter wereld ge komen kind. En met gerechtvaardigde bouwerstrots had hij het over „een wolk van een kind". Visserijgolfjes Nederlandse vissers naar Canada? De nog jonge Engelse Mercury Fishing Company wil de visserij onder de Cana dese kust gaan beoefenen. Reeds eerder hebben er Engelsen bij Canada gevist, maar een groot succes is het toen niet «oworden Niet omdat onder de kust van Canada geen haring zwemt d;e zit er in bepaalde perioden meer dan voldoen de maar omdat de Engelse vissers b 'ijicbaar niet de weritkracht van de Ne derlanders opbrengen. Daarom wil men thans Nederland se vitsers interesseren en hen 10 mo gelijk doen emigreren naar Canada. Aan de heer N. Parlevllet. reder te Katwijk aan Zee. werd verzocht te onderzoeken hoever de belangstelling van onze vissers zich in dit opzicht uitstrekt. De heer Parlevllet heeft In de eerste plaats aan de mannen uit de plaatsen rond het IJssel- meer gedacht, maar naar we ver nemen bestaat ook onder Katwljkers en IJmuidenaren belangstelling voor het experiment. De meest efficiënte vorm van het uit oefenen der visserij onder de Canadese (kust acht men de vleetvisserij met .Engelse drifters De Mercury Fisfting Company, die zioh te Halifax zal vestigen, heeft reeds enkele van deze drifters aan gekocht. De plannen zijn door de visse- rOmaatsehappij uitgewerkt in samenwer king met de heer Stookhamer in Enge land, die onder meer betrokken Is ge weest bij de opbouw van de Poolse en de Israëlische vissersvloot. V|jf voor de mlddenweek De Woensdagmarkt is dik in de aan voeren gezet: er waren niet minder dan vijf trawlers binnen, die vandaag gevolgd werden door een trio gisteren bracht de Thorina van 31 Maart «10 kisten vis en 00 stijve, de Bloemendaal van 31 Maart had 3«0 kisten en 130 stijve en de Claesje zorgde voor 900 kisten en 50 9tuks stijve. Dan was de Sumatra er met 855 kisten vis en 130 stijve en de SCH 117, die als gevolg van een abuis al eergisteren werd opgegeven, loste 930 kisten en 100 stijve kabeljauwen. Drie vandaag Vanmorgen waren present de Allan- water van 4 April met 890 kisten vis ei 240 stuks stijve kabeljauwen, de Evellnt van 2 April met 1125 kisten en 50 stijw en de Mnria van Hattem met 930 kisten vis en 170 s'.uks stijve kabeljauwen, buit gemaakt van 1 April af. Schuitjes Er waren gisteren ook nog een paar schuitjes aan de markt met 2000 kilo tong, 30 kisten schol en wat bijgoed. De Deen E 468 had bovendien 40 kisten varia 800 stukj ijsksbcljauwcn. die var, weinig overtuigende kwaliteit waren derhalve niet meer dan f 62 i f 57 op* brachten. Export en binnenland De kabeljauw en de tong wan de butienlandse markt bestemd kabeljauwen brachten het voor België tot f 96 a f 72 de regel, terwijl kisten van f 80 tot f 90 betaald is. De grote tong maakte f 2 en de grootmiddel an ce f 190 tot d» f 2 terwijl voor de halve pondjes zakkende prijzen geno- toert werden tot f 2.25 de kilo De daalden naar f 2 65 en de tweeën bleven op f 210 hangen. Haring deed naar kwaliteit tussen de over de bevordering van een zo rationeel mogelijk gebruik maken van de va- stand. Waarom de opdracht tot he'. bou wen van dat schip juist naar De Dage raad was gegaan, de heer Lienesch had hierop een kort antwoord klaar: omdat De Dageraad de bouwopdrachten zo uit voert, da* er gezegd kon worden ..Als Boot het doet. komt het wel goed". De tewaterlating werd door een groot gezelschap genodigden bijgewoond Wij merkten onder de aanwezigen op wet houder J. Blank, loco-burgemeester van Wouhrugee, de heer H. Hoogeboom. ge meentesecretaris. drs D J. van DijX. voorzitter van het bedrijfschap voor v,s- serijproducten. mr Th. J. Birmerman. secretaris-gencraaJ van het departement cn dr B Havinga, visseryfoioloc-g En schipper N. Pronk cn machinist W. E. Pronk van de Antonie van Leeuwenhoek, die straks op de Willem B~ukelszoon gaan varen, waren er ook. Begin No vember vermoedelijk zullen zo. hun plaatsen op het nieuwe schip, dat 700.000 gulden kost. kuooen innemen. Dan kan voor de tweede maal in de hisicrie een vVillem Beukelszoon werken aan de ver heffing van de visserij. De „Willem Beukelsz", een schip waarmee men zich speciaal zal toe leggen top de bestudering der haringrassen en de haringteelt, glijdt met wapperende vlaggen en onder stoomfluitgeloei te water. In de inzet mevrouw A. C. H. Th. Lienesch, die de fles champagne tegen de boeg liet vallen. Foto N. van der Horst „Dennenheuvel" vijftig jaar Theo van der Pas speelde werken van Chopin Gisteravond gaf de pianist Theo van der Pas ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het sanatorium „Dennenheuvel" een pianorecital in de Stadsgehoorzaal. Ondanks het feit, dat de muziek van Chopin de meeste concertbezoekers buitengewoon goed bekend is, had Theo van der Pas het toch aangedurfd, zijn gehele programma aan deze Poolse meester te wijden. Wij kennen Van der Pas als Chopin- vertolker en weten, dat hü zich een ge heel eigen visie op Chopins muziek ver en heeft Of men het altijd met zijn opvattingen eens kan zijn. is de vraag; eror.rlooft zich soms iets te veel vrij heden met de tempi en de rubati. Dit b.v het geval in de Mazurka in a, op. 17 no 4. waar het karakter van de volksdans enigszins verloren ging. Van der Pas had even tijd nodig om op dreef te komen; de interpretatie van de Ballaue in As liet het een en ander te ;en over De pianist maakte zeer veel gebruik van het rechterpedaal, wat tot gevolg had. dat vele noten in de snelle passages ineenvloeiden. Ditzelfde bezwaar hadden wij trouwens ook bij de interpretatie van andere werken, o.a. bU het Scherzo in bes De Nocturne in Fis kreeg een zeer fraaie vertolking. De kracht van Theo van der Pas ligt vooral in zijn piano- en pianissimo-passages; dit bleek ons niet alleen bij de interpretatie van deze Noc turne. maar ook bij de Etude in As. op. 25 no 1. de Wals in As. op. 69 r.o 1 cn het Andante spianato. Hier vielen de fijn heid van toucher en de subtiele voor dracht bijzonder op. Het was jammer, dat de toon ruwer werd. naarmate het fortissimo werd benaderd, maar het élan. mee de pianist Chopins muziek ten gehore brach*, maakte veel goed, ook al «tellen wij ons de beginmaten var. het Scherzo in bes mysterieuzer en de Wals ln Es minder onstuimig voor Het appla'is drong de pianist tot het geven van twee toegiften: een Nocturne van Chopin en de Sonate in C van Scar- Helderse zaak drie verdachten gestraft Drie van de vier hoofdambtenaren die betrokken zijn geweest bij de fraudu leuze handehngen bij de rijkswerf in Den Helder, zijn vanochtend te Alk maar veroordeeld. De 35-jarige P. H. Fdie veertien da gen geleden voorlopig in vrijheid werd gesteld, is vandaag tot 368 dagen ma. veroordeeld De 31-jarige bedrijfsmge- nieur ir N. H M. kreeg twee jaar. De 45-jarige technische hoofdambtenaar Fr J. L. werd tot 382 dagen m.a veroor deeld en onmiddellijk in vrijheid gesteld Over de vierde verdachte M. J werd in verband met zijn ziekte nog geen uit spraak gedaan. De rechtbank achtte bewezen dat de drie eerstgenoemden steekoenningen hebben aangenomen van de N V. Navi gator en de N V. LKM-werken te Am sterdam Zij zouden deze NV.'s hebben begunstigd bij leveranties aan de Ko ninklijke Marine en de rijkswerf. prooihandelsdag 1955 Op Donderdag 21 April zal het Ver bond van de Nederlandse groothandelin samenwerking met de vereniging De Amsterdamse haven, in Amsterdam de gTOothandel6dag 1955 houden. Op deze dag. die in het tekeil van de invoer zal staan, wordt het woord gevoerd door ir E A. Plate, plv. directeur-generaal voor handel en nijverheid, ir J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoor ziening. mr C. P. Tuk, hoofd der afde ling wetgeving verbruiksbelastingen en mr P. A Blaisse, lid van de Tweede Kamer. De Plattelandsjongerengemeenschap Nederland houdt Zaterdag op de Weis plaat bij Spijkenisse een ploegwedstrijd „Men zij in de eerste plaats mens, lid van een gemeenschap" Gistermiddag is in het groot-auditorium der Leidse universiteit het 71-de congres van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland door de heer E. H. de Nooy, praeses van het da gelijks bestuur der organisatie, geopend. Hierbij waren tegenwoordig: de rector magnificus der universiteit, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, namens Curatoren en namens de gemeente Leiden jhr mr F. H. van Kin schot, de hoogleraren Van den Honert, Oort en Kuenen, het faculteitsbe stuur, vertegenwoordigers der industrieën en vele andere genodigden. Zoals bekend, is het de bedoeling, dat de studenten door deze congressen zich op de hoogte stellen van de bepaalde richtingen in hun faculteit aan andere universiteiten. Deze bijeenkomsten be staan uit vaklezingen door hoogleraren en algemene lezingen voor iedere studierich ting. afgewisseld met excursies en gezel lige bijeenkomsten. De praeses van de congres-commissie, de heer J. W. Tuyn, verwelkomde de aan wezigen, maar moest tot zijn leedwezen er op wijzen dat de deelneming niet bij zonder gunstig was, dit Jaar: 120 Leide- naars en 110 studenten van andere uni versiteiten. Door de veel te geringe be langstelling voor een dergelijk congres komt, volgens spreker, het interacademia le contact in een wankele positie. Prof. Bakhuizen van den Brink, spre kend namens de universiteit, zei verheugd te zijn als gastheer van het congres te mogen optreden, alhoewel hij moest be kennen van de meeste onderwerpen, die op het congres behandeld zullen worden, niet geheel en al op de hoogte te zijn. Hij stond stil bij de eerste hoogleraren in de natuurfilosofische faculteit aan de Th v. d. Heijden sprak over juridische en maatschappelijke facetten De Chr. plattelandsvrouwen, die gisteren een bijeenkomst hielden, zijn heel wat wijzer thuisgekomen dan zij ter vergadering gingen. De heer Th. J. v. d. Heijden, rechtskundige en deurwaarder te Leiden, hield namelijk een lezing over het onderwerp „Juridische en maatschappelijke facetten van het. volkscredietwezen". Spreker behandelde eerst de volks spaarkassen in de eenvoudigste vorm. Deze spaarkassen sterven langzamerhand uit. Voorzover ze nog bestaan zijn ze merendeels van hun eigenlijke opzet afge dwaald. Immers: inplaats dat de deel nemers sparen voor de aankoop van huis houdelijke artikelen, verlenen thans veel van deze instellingen crediet. Men krijgt van de spaarkas een bon om bij bepaalde winkeliers artikelen te kopen en betaalt aan de spaarkas in termijnen terug. De spaarders zijn feitelijk geen spaarden meer .maar credietopnemers. De spaar kassen teren vaak op de stortingen van de werkelijke spaarders. Wordt een commer cieel verkeerd beleid gevoerd en da' gebeurt nogal eens dan gaat de onder- nëming failliet en wordt de kleine man ernstig gedupeerd. latti. De wijze waarop Theo van der Pas deze Nocturne, een jeugdwerk van Chopin. Cat pas na diens dood werd uit gegeven. voordroeg, maakte de toegift tot het hoogtepunt van de avond. Ook Scarlatti's Sonate in C kreeg een door zichtige interpretatle. Het niet talrijke publick toonde zich hierover terecht enthousiast, maar het applaus vermocht de pianist, die voor de pauze reeds bloe men in ontvangst had mogen nemen, niet te bewegen tot het geven van een dèrde toegift. A. van der Veen-Wiersma f 18 en de f 10. terwijl makreel tussen de|34. 60. 56, 27. 36. 31. 30. 133, 98- 33. 62. Op initiatief van het Afrika-Instituut te Leiden In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is gisteren een driedaags symposium begonnen over ,,De toekomst van het gewoonte recht in Afrika" waaraan deelnemen twee geleerden uit België, vijf uit Frankrijk, zes uit Engeland, één uit Amerika en negen uit Nederland. eveneens in samenwerking met het Ko ninklijk Insütuut voor de Tropen werd gehouden en wel over agrarisch recht in Afrika. Bij de toenmalige besprekingen raakte men telkens aan vragen van gewoonte recht. Toen reeds kwam de wens op, aar de toekomst van het gewoonterecht lr Afrika een afzonderlijke internationale gedachtenwisseling te wijden. Deze wem is thans, na ongeveer vijf jaar. in vervul ling gegaan. Bij alle bijeenkomsten werd bijzondere aandacht geschonken s ervaringen in het Verre Oosten, d: gelijk van betekenis voor Afrika zouden kunnen zijn. Ook thans zal dat weer hel geval zijn. Afrika wordt, aldus spreker, in eer sneller tempo ontsloten dan de meest« andere tropische en sub-tropische gebie den. Westerse Invloed brengt een desinte gratie van de traditionele sociale gemeen schap. Nieuwe sociale bindingen ontstaar en nieuwe verhoudingen vragen andere rechtsregels. Een belangrijke vraag is, of het gewoonterecht zich zal kunnen aan passen aan de behoeften van een zich wijzigende maatschappij. „Het is belang wekkend. dit vraagstuk, zoals thans mo gelijk is. in een kring van internationale deskundigen onofficieel te bespreken. Ne- kan daarbij een bijdrage leverei Indonesië in dit opzicht verricht' Haagse econ. politierechter Een bloembollenkweker uit Noordwijk had over 101,31 are tulpenbollen gekweekt zonder dat hij in het bezit was van de vereiste vergunning en daarom moest hij zich verantwoorden voor de economische politierechter in Den Haag. Verdachte had 145.000 stuks bollen onder de naam van de firma op de markt gebracht. De economische politierechter vond het een zeer ernstige overtreding. De bepalingen, zo zeide hij, zijn er niet voor niets en komen door dergelijke handelwijzen op losse schroeven te staan. de markt waren z.i. zeer gering. De ge- tuige-deskundige R., die werd gehoord, zeide dat de overschotten inderdaad niet hoog waren als andere jaren, doch dat toch nog zeer grote aantallen bollen overbleven, zodat het vak er werkelijk niet om zat te springen. De economische politierechter veroordeelde verdachte tot 3000 boete subs, rwee maanden hech tenis. De Officier van Justitie van mening dat bonafide kwekers hier door werden benadeeld en hij eiste een boete van ƒ5000 subs, drie maanden Verdachte gaf het feit wel toe. maar hij zag niet in dat hij andere kwekers zou hebben benadeeld De overschotten op Mr P J. Idenburg, directeur van het Afrika-Instituut te Leiden, het studie centrum dat het initiatief tot het sympo sium heeft genomen, begroette deze deel nemers ln een redevoering, die hij begon met zijn grote erkentelijkheid uit te spre ken Jegens de Stichting voor zuiver we tenschappelijk onderzoek, die het houden van het symposium mogelijk heeft ge maakt. Mr Idenburg wees er vervolgens op. dat deze Internationale bijeenkomst de vierde Is ln een serie, waarvan de eerste in 1950. f 27 cn de f 17 terecht kwam. Kool maak te f 59 f 48, grote gullen f 26 tot f 30 en middelgul terwijl de torren van de f 20 tot de f 22 golden. Grote schelvis ging voor f 27 a f 30 van de hand en erootmiddel maakte f 33 f 30 de kist. Kleinmlddel9chelvis is verkocht voor f 33 tot f 30 en de pennen deden f 33 tot f 25, voor braadjes ls tussen de f 23 en de f 18 betaald. In i i nit Binnengekomen: KW 3. Vertrokken: KW 57. 125. 127. 67. 155, 108. 41. 166, 44. 24. 126. 10. 26. 40. 51. 70. 37. 6». 141. 38. 78. 17. 107. 114. 169. 102. 159 6. 45. 16. 140. 9. 20. 127. 73- 129. 89. 48. derland kan daarbij 95. 161. 59, 168. 65 - 210. 71. 77. 21. 53 63. dooi etenschappelijke en practische arbeid." Nog meer dure bollen Voor de economische politierechter versoheen een bloemboltertkweker uit Noordwijk, die zich moest verantwoorden omdat hij onrechtmatig bollen van nar cissen had gekweekt, en een bollenkwe- ker uit Haarlemmermeer, die bij wijze van vriendendienst het meetrapport, dat onjuist was. had ondertekend. Eerstge noemde gaf de feiten toe. maar hij be schouwde de foutieve hulp van ae tweede verdachte als een vriendendienst. De tweede verdachte gaf ook toe dat de ondertekening onjuist was. maar hij had het zo erg niet ingezien. De Officier Justitie eiste tegen de eerste een boete van ƒ300 suibs. 60 da-gen en tegen tweede wegens de valse ondertekening een boete van ƒ200 subs. 40 dagen. De economische politierechter veroordeelde beiden conform de els. Een derde dachte. een commissionnalr uit Benne- broek, had tussen de eerste en tweede verdachte bemiddeling verleend en f 100 voor de moeite opgestreken De Officier van Justitie vond het heel aardig verdachte verdiende, maar zag graag dat dit overeenkomstig de wet gebeurde Hij eiste een boete van 150 subs 30 dagen hechtenis De economische politierechter veroordeelde verd. overeenkomstig de eis. Klein goed Zestig gulden boete subs, 15 aagen eiste de Officier van Justitie tegen een niet verschenen J. V., bloemkweker te Rijns burg. Verdachte had over een opper - vlakte ten onrechte bloembollen ge kweekt. De economische politierechter veroordeelde verdachte conform de eis. Bij verstek behanderae de economische politierechter een zaak tegen een niet verschenen bloemkweker uit Alkemade Verdachte had over een oppervlakte on rechtmatig chrysanten gekweekt. De Officier van Justitie eiste een boete van ƒ60 subs 15 dagen De. politierechter ver oordeelde verdachte conform de et-. Voorts verscheen nog de echtgenote Inleider waarschuwde voor credietver- lening bij het aankopen van nieuwbouw. Er zijn talrijke woningzoekenden, die In handen vallen van louche lieden. Deze aan de kunst met beloften van hypo- tiheek-verstrekklngen en dergelijke menig. enkele duizenden guldens, in de regel spaarpenningen, afhandig te maken. Met open ogen loopt menig niet ter zake kun dige ln een listig door weinig scrupuleuze kooplieden opgezette val. Spr. gaf aan de hand van enkele voorbeelden uit de prak tijk zijn gehoor de raad bij dergelijke transacties in te schakelen de notaris of m betrouwbaar makelaar en ontraadde :n ieder met onbekenden in zee te gaan Huurkoop Uitvoerig stond hij stil bij het huurkoop systeem. Inleider erkende daarvan de voordelen, vooral voor productieve doel einden. De afbetallngsaankoop voor con sumptieve doeleinden achtte hij maat schappelijk wel toelaatbaar, indien het systeem met beleid wordt toegepast. Het grote gevaar schuilt hierbij in het over- kopen, ln het meer kopen, dat de draag kracht toelaat. Verduisteringen worden hierbij aan de lopende band gepleegd. Men verkoopt artikelen, ver beneden de huurkoopprljs, voordat zij betaald zijn vervalt van de ene knoeierij in de andere, totdat tenslotte deegevangenlsdeuren de huurkoper opên staan. De huurverko- pers gaan niet altijd vrij uit. Zij dringen soms hun artikelen te sterk aan het pu bliek <Jp en informeren niet vóór de leve ring behoorlijk naar de financiële draag kracht van hun afbetalingsklanten. Zij die huurkoopartikelen verduisteren weten heel goed, dat ze een strafbaar feit plegen. In de regel wordt armoede als verontschuldiging voor het misdrijf opge geven. Kijkt men echter verder dan de neus lang is. dan komt het vaak uit dat de knoeierijen te wijten zijn aan een opzet n snoeplust te kunnen botvieren of zich i een zekere luxe te kunnen uitleven. In verband met het feit, dat de gehuw- vrouw in afbetalingsovereenkomsten an haar man moet worden gekend, s'.ond spreker stil bij de sleutelmacht van de vrouw en haar bevoegdheden om de man te „verbinden". Garantie Velen kopen soms op afbetaling, niet in de eerste plaats omdat zij het geld nle'. in huis hebben, maar meer, omdat zij voe len de macht in handen te hebben tegen over de verkoper, indien het gekochte achteraf nie'. helemaal in orde blijkt te zijn. Een goede zaak, die prijs stelt op te vreden klanten, zal ook deze klanten te vreden stellen, Indien zij contant hebben betaald. Maar de winkelier is vaak ge bonden aan garantie-voorwaarden van de fabriek, die met veef omhaal van woorden in de praktijk nogal eens de garantie uit sluitend of praktisch tot niets terugbren gen in de gevallen, waarin men juist de garantie nodig zou hebben. Tenslotte behandelde de heer Van der Leidse universiteit, Bontius en 'Snellius, en gaf een korte schets van de toenmalige opvattfng omtrent deze wetenschap. Op geestige wijze wees hij er voorts op. dat in de tijd van Simon Stevin de Leidse universiteit tevens, zij het ook in los ver band. 's lands eerste technische hoge school bezat, waarvan de eerste docent een zekere schermmeester Rudolf Keulen was, die zijn „colleges" in de Faliede Be- gijnkerk gaf (thans magazijn van de uni versiteitsbibliotheek). Verantwoordelijkheid In zijn openingsrede stond de praeses van het dagelijks bestuur van de organi satie van het congres, de heer E. H. de Nooy, stil bij het begrip „tijd", waarin de natuurwetenschappen zulk een grote rol spelen. Denke men slechts aan de af standsoverbrugging en daardoor tijds besparing door de hoge vlucht van de vliegtechniek. De verantwoordelijkheid van hen, die de natuurwetenschappen be oefenen is zeer groot, aldus spr., temeer daar die beoefening schier apocalyptische resultaten gaat opleveren. Van onnoeme lijk belang is het daarom, dat men de wetenschap niet misbruikt doch goed gebruikt. Men zij niet alleen chemicus of physicus. maar ook en in de eerste plaats mens, lid van een gemeenschap. Tenslotte gaf de heer De Nooy zijn me ning te kennen over de wetenschappelijke vorming van de student in de natuur filosofische wetenschappen. Hierbij komt de oude vraag naar voren: is een allround -vorming aan te bevelen, of dient men zich zo spqedig mogelijk te specialiseren? Spr. meende, dat ook hier naar het juiste midden gezocht dient te worden. Van groot belang bij üe vorming is voorts het onderlinge contact tussen stu denten, waarbij het studium generale een prachtig hulpmiddel is. Men leert niet alleen studenten van andere faculteiten kennen, doch krijgt tevens gelegenheid zich van de faculteit zelf op de hoogte te stellen. Te zeer moet de student nog de andere zijde van het hoogleraarschap mis sen, namelijk die van adviseur. Niet al leen de maatschappij heeft een adviseur nodig; de student kan hem evènmin mis sen. En eindelijk is een interacademiaal contact voor de studeht onontbeerlijk. Vandaar een congres als hetwelk - hij thans mocht openen. Eigen karakter „Hoe belangrijk de natuurwetenschap pen ook mogen zijn, ze zijn wat hun waarde, betekenis en karakter aangaat aan een natuurlijke begrenzing gebon den Het is zelfs zo te formuleren, dat juist de grootheid van deze wetenschaps- tak slechts geconstateerd kan worden als men die grootte vast kan leggen in de maten van haar begrenzing. Uit d« grootheid vloeit onomstotelijk een be grenzing voort." Aldus sprak gisteravond in het groot.j auditorium prof. dr P. H. van Laer, hoogleraar in de Thomistische wijsbe- geerte aan de Leidse universiteit, waar hij een algemene inleidende lezing hield over „Het eigen karakter der natuur, wetenschappen Het karakter der begrenzing kan wor-j den uitgebeeld in drieërlei opzicht: in groter verband der wetenschappen in 'ti algemeen, tegenover de wijsbegeerte alj wetenschap in het bijzonder en tegen-, over het godsbegrip in uiterste instantie Prof. Van Laer stond uitvoerig stil bijl de in dit verband meest aanvaardbare onderverdeling der wetenschappen in zijns- en ordeningswetenschappen. De natuurwetenschappen bewegen zich op een terrein der eerste groep, en wel op een deel van de ervaringswetenschappen, die te splitsen zijn in mens-, natuur- en cultuurwetenschap, alle behept met een eigen karakter van object en onderzoe kingsmethoden. Uit een usurpatie van de natuurwetenschappen tegenover de an dere groepen kan maar al te licht een afwenden van de andere geestesweten schappen in $en eigen isolement voort vloeien, dat voor de wetenschapsbeoefe ning, de toepassing van haar resultaten en de mens zelf grote gevaren meebrengt. Van zeer veel waarde is het daarom, dat de beoefenaren der natuurweten schappen reeds tijdens hun studie aca demisch gevormd worden op het terrein der geesteswetenschappen in het alge- Begrenzing Bij de aanraking tussen natuurweten schap en wijsbegeerte moet steeds de begrenzing van de natuurwetenschap in acht worden genomen in die zin, dat de wijsgerige vraagstukken, veelal zo nauw met de natuurwetenschappelijke verbon den. niet met de natuurwetenschappe lijke middelen, methoden en wetten wor den opgelost, zelfs niet 'benaderd. De wijsgerige vraagstukken moeten met wijsgerige methoden en met hantering der wijsgerige wetten tot een oplossing worden gebracht, omdat slechts dan een verantwoord beeld wordt gevormd, op grond waarvan natuurwetenschap een antwoord vinden kan op gerezen'vragen in het aanrakingsvlak beider terreinen,! Over het algemeen bestaat er, zo con.: stateerde spr., over verband tussen na tuurwetenschap en godsbegrip een op merkelijke ongodsdienstigheid bij de be oefenaren der natuurwetenschappen. Een misschien uit het natuurwetenschappen lijk denken op het eerste gezicht ver klaarbaar verschijnsel, dat niettemin voorbijgaat aan de finale probleemstel ling over het wezen van de stoffelijke wereld, de oorsprong en de bestaans grond van haar wetten, kortom de uit eindelijke vraagstukken op het gebied der natuurwetenschappen. Het zijna- mysterie-zelf kan slechts doorgrond wor den door de openbaring van de boven natuurlijke, buitenmenselijke kant. Prof, Van Laer vatte zijn betoog samen in het vaststellen van drie feiten: de bescheiden plaats, ondanks onmiskenbare grootheid, der natuurwetenschappen ln net gehele wetenschapsgebiedde eigen ontoereikendheid en de natuurweten schappelijke afhankelijkheid van de wijs. begeerte, waar het gaat om fundamen tele verklaring van de wetmatigheden en wezensverschijnselen, en dé uiteindelijke begrenzing van het natuurwetenschap pelijk terrein, waar de eis gesteld wordt van overgave aan de openbaring. Op deze door enige honderden predi kanten bezochte bijeenkomst ln het Jaar beursgebouw drong de voorzitter aan op het wekken van het Juiste oecumenische besef: geloofsgemeenschap met allen die Christus zijn. Dat hoeft niet te bete kenen water in de wijn doen, ook geen star standpunt, maar echte, levende en sterke oecumeniciteit Het gesprek over de aansluiting bij een dezer organisaties zal vooral niet mo gen ontaarden in een stelling nemen te genover elkander. Ds Kuiper achtte het bijna onmogelijk op dit moment een vrije keus te doen. Halen we het paard van Troje binnen Prins en Prinsessen zetten skitocht voort rFERWIJL DE PRINS en de Prinsessen gisteren door het mooie weer uit hun gerieflijk Isolement in dc Jamvallei-hut werden verlost, reden koningin Juliana en prinses Margriet na de gebruikelijke ochtend-skitraining van Klosters naar Davos. waar z(j een bezoek brachten aan het Nederlandse tbc-sanatorlum. H.M. werd bU de hoofdingang begroet door de geneesheer-directeur dr P. Zuidema. die tevens Nederlands consul in Davos ls. De Koningin maakte e de bedden en sprak m die opgetogen waren wachte belangstelling v bezoekster. Prinses Ma rondgang langs vele patiënten. a de koninklijke van een kruidenier uit Rijnsaterwoude, die zonder de vereiste vestigingsvergun ning zijn bedrijf ln stand had gehouden. De echtgenote verklaarde dat nu alles in orde was. Zij had haar middenstands diploma, net kruiaerueradipioma en nel tabak9diploma behaald. De vestigings vergunning had zij gekregen, maar zij had die thuis laten liggen. De officier van Justitie nam aan dat de zaak nu ln orde was en eiste een boete van 15 subs 3 dagen Verdachte werd conform de eis veroordeeld. Geref. Predikanten in Utrecht „Salarieer predikanten als academici", zegt prof. dr R. van Dijk van de VU. (Van onze kerknieuwsredacteur) DE GEREF. KERKEN zien zich voor een moeilijke keus gesteld: aan sluiting bij de Wereldraad van Kerken of bij de Internationale Raad van Kerken (I.C.C.C.). Aansluiting bij de ene, betekent verwerping van de andere. Er is echter geen eenstemmigheid. Dit verschil van opinie zal men niet al te tragisch moeten opvatten. Vrees voor scheuring is een hal lucinatie. Zeker is, dat op dit ogenblik de tijd nog niet rijp is voor een be slissing. Aldus formuleerde ds. P. D. Kuiper van Sassenheim in zijn ope ningswoord op de jaarlijkse predikantenconferentie te Utrecht gisteren zijn standpunt t.a.v. de oecumene. of zullen we zelf het paard van Troje zijn? was de schalkse vraag van ds Kui per, die er verder op wees. dat de oecu mene nog het beste werkt op de lange afstand. Dikwijls lijkt het erop, dat hoe dichter men bij elkaar woont, hoe meer onenigheid er is. Blijkbaar geldt hier: beter een verre vriend, dan een goede Predikantstractementen Het tractement van de dominee ls dik wijls een teer punt. Zowel voor de ge meente als voor de predikant. Na het openingswoord van de voorzit ter kwam de sociale positie van de pre dikant aan de orde Prof. dr R. van Dijk, hoogleraar ln de sociologie aan de V.U.. die dit onderwerp inleidde, kwam tot de slotsom, dat pre dikanten moeten worden gesalarieerd op het niveau van andere academici, inge nieurs, ieraren, apothekers en artsen ln overheidsdienst. Hij drong aan op het instellen van een centraal fonds, waar uit predikanten volgens bepaalde maat staven, met tweejaarlijkse verhogingen worden betaald Prof. Van Dijk had crltlek op de en quête in opdracht van de commissie» van beheer, waarbij het onderwijzers salaris als vergelijkingsnorm wordt ge nomen. Alleen vergelijking met academici achtte de hoogleraar verantwoord. D« pensioenen van de emeriti moeten even eens worden opgetrokken. Daar kleine gemeenten door het predikantstractement in moeilijkheden zouden komen, moet de voorkeur worden gegeven aan een cen trale regeling, waaruit en predikant én emeriti kunnen worden betaald. Daaren boven ware te bedingen: vrij wonen en een toelage voor het aanschaffen van studieboeken. Als dit alles veel kosten met zich brengt, zal men de gemeente moeten bewegen tot groter offervaardig heid. In de gisteravond voortgezette verga dering heeft ds L. Kuiper van Amster dam-Zuid een causerie gehouden. In het bestuur werden herkozen de voorzitter, ds P. D. Kuiper en de penningmeester, ds D. Scheele (Assen). Het aantal bij de vereniging aangesloten predikanten steeg tot ruim 900. De door de Vereniging aangewezen re dacteuren van het Geref. Theologisch Tijdschrift, prof. dr F. W. Grosheide en prof. dr J. Ridderbos, beiden rustend hoogleraar, werden herbenoemd. In de vandaag voortgezette conferen tie spraken dr A. L. Janse de Jonge uit Amsterdam over: Psychologische vragen rondom de zielszorg en ds G. van Duinen uit Wassenaar over: Hedendaagse predi king. Heijden de praktijken van woekeraars en de bestrijding daarvan. Sedert de geld- schieterswet is het wel mogelijk deze praktijken afdoende te bestrijden. Zij ko men overigens, omdat het uitoefenen van een geldschietersbedrijf door particulieren aan bepaalde voorschriften en een ver gunning is onderworpen, niet zo vaak gens de geldende bepalingen haar Moeder niet in het sanatorium vergezellen. Vaoi zichtigheidshalve worden kinderen n nooit tot het gebouw toegelaten en deze bepaling wordt zelfs voor koninklijke gasten niet opgeheven. Tijdens de rond gang. die 2V2 uur duurde, heeft de Ko ningin 190 patiënten bezocht en voor ieder had zij een bemoedigend en hartelijk woord. Skitocht voortgezet Bernhard en de rene uit de Jam- vallei-hut vertrokken. Vergezeld van gid sen zetten zij gisteren hun tocht naar de 2510 meter hoger gelegen Wiesbadener- hut voort. Onderweg werd de Dreilënder- spitze, die op het punt van samenkomst van de grenzen van Zwitserland en de Oostenrijkse provincies Vorarlberg en Tirol ligt, door het gezelschap beklommen Tijdens de beklimming waren de twee prinsessen met touwen verbonden met Oostenrijkse gendarmes die hen verge zelden. Prins Bernhard beklom alleen de Dreilanderspitze. Het is een dag skieën van de hut naar Klosters. De meteorologische dienst te Innsbruck verwachte echter voor van daag weer nuralag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4