SSST... FEIND HÖRT MIT Vrees en verdachtmaking r pijlers vaii Oostduitse staat Werkgever Staat trekt alle verhoudingen scheef Oneerlijke distributie van levensmiddelen TERREUR Genaturaliseerde Russen geven de toon aan Wie de jeugd heeft.... NIEUWE LEIDSCHE COURANT Politie zelfs in de bedrijven Van onzer redacteuren) F) E pijlers, waarop de politiestaat Oost Duitsland is gebouwd. zijn vrees en verdachtmaking. In gevangenissen, tuchthui zen, concentratie-kampen en strafkampen zuchten bijna twee honderdduizend Oostduitsers, waarvan de meesten door middel van verraders en geheime agenten in handen van de Staats veiligheidsdienst, de zgn. Rode Gestapo, zijn gespeeld. Hun worden sabotage en andere misdaden tegen de staat ten laste gelegd en hun vrijheidsstraffen variëren van vijf jaar tot levens lang. Een ernstige aanklachtt heeft veelal de doodstraf ten ge volge en in de loop der jaren zijn reeds honderden Oostduitsers voor het vuurpeloton gevallen. Door een klein venster wist de cameraman in het geheim de binnen plaats van de Vólkspolizei-kazerne te kieken, waar mannen werden opgeleid in het vakkundig behandelen van zware kanonnen. De „rechtspositie" van de arbeider Onzinnige bevoorrechting van bepaalde groepen Wanneer men de rechtspositie van de arbeider in Oostduitsland onder ogen neemt, dan komt men al gauw tot de conclusie, dat het woord „rechtspositie" nauwelijks kan worden gebrliikt. De staat is de werkgever, maar de staat is ook de vakvereniging. De staat heeft dusshet eerste en het laatste woord bij de loonvorming, de vaststelling der arbeidstijden, de prestatie-normen etc. Het gevolg hiervan is, dat men, als in Rusland, een loonsysteem heeft ingevoerd, dat bepaalde groepen arbeiders in onzinnige mate bevoordeelt. Een mijnwerker bijv. verdient drie keer zo veel als een kapper; een machine-bankwerker twee keer zo veel als een schoenmaker en een metaalbewerker anderhalf keer zo veel als een kantoor bediende. Over 't algemeen kan men zeggen, dat men bij de vaststelling der loon- tarieven van het beginsel is uitgegaan, dat werk in grondstoffen- en kapitaal- goederenindustrieën aanzienlijk beter ge honoreerd moet worden dan werk in consumptie-goederen-industrieën. Een beider, die dus bij de winning v steenkool of de fabricage van machi nes is ingeschakeld, verdient veel meer dan een arbeider, die in een conserven- fabriek werkt of bij de productie van schoenen is betrokken. Loonversehillen Ook bestaan er enorme verschillen tus sen de lonen van geschoolde en onge schoolde werknemers. In de mijnbouw b.v. kan een geschoolde arbeider wel drie en een half keer zo veel verdie nen als zijn ongeschoolde collega. En bij alle lonen staan die van technisch geschoolden wel aan de kop, waarbij opgemerkt dient te worden, dat inge nieurs, in welke bedrijfstak ze ook werkzaam zijn. vaak met een minister salaris naar huis gaan. De arbeider zelf heeft ook weinig te zeggen in het werk, dat hij wil doen. of in de keuze van plaats, waar hij wenst te werken. De staat beslist wat vitale en niet-vitale bedrijven zijn.- waar arbeiders nodig zijn of ontslagen kunnen worden, en waar deze laatsten weer in het arbeidsproces kunnen worden opge nomen. De aanwijzingen. d;c de ar- beidsbureaux ten aanzien van bepaalde werknemers geven, zijn wet. en degene die ze in de wind slaat, stelt zich aan vervolging en vrijheidsstraffen bloot. In tientallen bedrijven wordt dan ook met dwangarbeiders gewerkt: mensen dus. die door de staat verplicht zijn ergens te gaan werken, ongeacht eigen voorkeur of plaats van inwoning. De uranium-mijnen in het Ertsgebergte zijn typische verzamelplaatsen van dwang arbeiders. Er werken driehonderddui zend mensen, die uit alle delen van Oostduitsland komen. De meesten van hen zijn door de arbeidsbureaux naar het Ertsgebergte gedirigeerd, en dik wijls kunnen ze zich niet vaker dan één keer in het jaar met hun gezin of familie verenigen. Ondanks al deze staatsinmenging en dit staatsdirigisme, zijn er nog altijd één millioen werke lozen in Oost-Duitsland. Ze krijgen een minimale ondersteuning, die nauwelijks voldoende is om de levensmiddelenrant soenen te honoreren. Recordisten Wel heel typische figuren in het hui dige Oostduitse arbeidsproces zijn de zgn. recordisten en de zgn. activisten. De recordist poogt steeds weer arbeids- records te breken, waarvoor hij grote geldpremies en eervolle vermeldingen krijgt. Hij wordt ten voorbeeld gesteld aan de andere werknemers en geeft in feite het werktempo en daarmee de ver diensten aan. De recordist is dan ook in de letterlijke zin des woords een werkezel. door wiens toedoen de pres tatie-normen hoger en hoger worden op gevoerd en die als het ware het bloed onder de nagels van zijn collega's weg haalt. De activist is een al even a-sociale en gehate figuur. Hij zweept de werk nemers voortdurend op en staat hen altijd weer op de vingers te kijken. Ook heeft hij nog tot taak politieke lezingen te houden, m.a.w.: de werk nemers geestelijk om te scholen. Een taxi-chauffeur in Oost-Berlijn heeft ons eens een goede definitie van een acti vist gegeven: Hij zei: ,,Een activist is een slavendrijver, die drie dagen per week op het werk staat te schreeuwen, de drie andere dagen gebruikt om zijn geld te verbrassen, en zelf nooit een vinger uitsteekt"... Met dit al hebben wij het nog niet over de Oostduitse boeren gehad Hun geschiedenis is al een even grote tra gedie, want de nationalisatie van hun Gekluisterd en achter prikkel draad. Zo leeft het Oostduitse volk. De staat, de partij, de geheime dienst en de Volks- politie beheersen het leven. land en het collectief samentrekken van hun bedrijven, heeft hen tot Middel- se horigen gedegradeerd. Als op de beruchte Russische kolchosen wordt vee. het zaadgoed. de mestmidde- ?n wat dies meer zij. centraal in gekocht. terwijl de landbouwmachines bedieningsmanschappen en al uit zgn. ..pool een centrale dus, wor den betrokken. Ook op de agrarische bedrijven zijn de productie-normen echter uiterst hoog ele boeren, die hun verplichte pro ductie niet konden afleveren, zijn dan naar het Westen gevlucht, omdat bang waren van economische sabo tage beschuldigd te worden. Als gevolg hiervan liggen driehonderdduizend hec- •n vruchtbaar akkerland, of wel bij- acht procent van het gehele Oost- Duitsland braak. Marx, Engels, Lenin en Stalin werden in enorme afmetingen afge beeld tijdens de optocht der spoor wegarbeiders bij een Eerste Mei in Oost-Berlijn. Om van sabotage, spionnage of /an andere staats vijandelijke da den beschuldigd te worden, be hoeft de Oostduitser weinig of nietr. te doen. Er zijn gevallen bekend van mensen, die tot tien en zelfs twintig jaar dwangarbeid veroordeeld werden, omdat ze te laat op hun werk kwamen of door oververmoeidheid een fout maakten. Dit laatste noemt men in Oost duitsland economische sabotage. Zij wordt ten laste gelegd dan de boer, die zijn voorgeschreven hoe veelheid graan niet kan afleveren, aan de arbeider, die zijn ver plichte productie niet haalt en aan de boekhouder, wiens balans niet klopt. En wegens politieke onbetrouwbaar heid kan iedereen, tot jongens en meis jes toe. tot zware dwangarbeid veroor deeld worden. In Saksen b.v. werden drie scholieren van zestien jaar, tot twintig jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat ze een paar woorden critiek op het communistische systeem hadden ge uit. In Maagdenburg werd zelfs een jon gen van achttien jaar ter dood veroor deeld, omdat hij geweigerd had de poli had gepleegd. Trouwens, men behoeft werkelijk niets op zijn kerfstok te hebben om achter het prikkeldraad of de tralies der 35 in Oostduitsland aanwezige concentratie kampen of gevangenissen te verdwijnen, of om als dwangarbeider naar Rusland of andere verre streken te worden ver sleept. Eén ongegronde klacht is al vol doende om een Oostduitse man of vrouw van zijn of haar vrijheid te beroven. Strikken en vallen De Staatsveiligheidsdienst, de Rode Gestapo dus. heeft zijn strikken en val len overal in Oostduitsland neergezet. Hij werkt met zesduizend ongeunifor- meerde ambtenaren en hij maakt ge bruik van fanatieke commun' leide kinderen, opportunisten ders, die voor een beloning of gunst iedereen willen aanbrengen. Tot in d Doorlezen op de volgende pagina. Officiële zwarte handel in staatswinkels op 300 kilometer van onze grens flRIEHONDERD kilometer van de Nederlandse grens, op een afstand niet groter dan die tussen Brussel en Parijs, werpt het IJzeren Gordijn zijn drei gende schaduwen vooruit. Ach ter deze kunstmatige schellijn tussen wat men in politieke termen noemt Oost en West begint een wereld, die wij slechts ternauwernood kennen, doch waarbij wij nooit lang genoeg stil kunnen staan. Wij realiseren ons nog veel te weinig, dat de democratische vrijheden, waarvan wij dage lijks de zegening ondervinden, niet achter het IJzeren Gordijn bestaan; dat daar tientallen mensen onder een regime van misdaad en terreur leven, en slechts een bestaan van grauwe uitzichtsloosheid kennen. Angst en vrees vieren daar hoogtij; tekorten op elk gebied maken het dagelijks leven moei lijk en eentonig; de zware, geestelijke druk, onder welke men dag in dag uit moet leven, stompt de mens af, vernietigt zijn waarden en doodt zijn cultuur. Meerdere malen zijn we in de gelegenheid geweest de toe standen in Oostduitsland het dichtst bü Nederland liggende land achter het IJzeren Gordijn dus te bestuderen. We heb ben daar veelvuldig contact ge had met partij-functionarissen, journalisten, leden van de zgn. Volkspolitie, kortom: met alle mogelijke communisten en mee lopers, die hun welvaart aan het nieuwe regime te danken heb- Maar ook hebben we lang en openhartig gepraat met mensen, die niets met het communisme en zijn politieke, maatschappe lijke en geestelijke terreur te doen willen hebben: mét huis vrouwen. arbeiders, tpxi-chauf- feurs enz. Op deze pagina brengen wij U het ontstellende en tegelijker tijd alarmerende verhaal van Oostduitsland. U zult er vele bekende trekken in herkennen en voortdurend weer herinnerd worden aan de toestanden in Rusland en die in de gebieden, welke ironisch genoeg vijf jaar lang door de Duitsers bezet zijn geweest. En aan het slot zult U, zoals wij, tot de conclusie komen, dat op drie honderd kilometer van de Ne derlandse grens het leven van al zijn kracht is beroofd. Dat daar aan de stelselmatige ver nietiging van volkeren en cul tuurstelsels wordt gewerkt, die ons slechts met verbijstering kan vervullen. Als er één bewijs is, dat het communisme een klasse-maat schappij voorstaat een zelfde klasse-maatschappij dus, die het in zijn ideologie verwerpt dan is het wel de opbouw van het Oostduitse rantsoeneringssysteem. Er zijn in totaal dertien verschillende levensmiddelen kaarten. die elk voor zich voor een bepaalde groep personen zijn bestemd Zo krijgt de mijnwerker meer rantsoenen dan de grondwerker; de grond werker weer meer dan de leraar en de afdelingschefs; de leraar en afdelingschef meer dan de kantoorbediende, die verantwoordelijkheid draagt; de kantoorbediende die ver antwoordelijkheid draagt meer diie Het beste is echter de „intelligentsia" er aan toe: de ingenieur, de chemicus, de huisdokter etc. Vergelijkt men hun rantsoenen met die van bode of van een verkoper een warenhuis, dan ziet dat ze vier keer zoveel vlees. twee-en-een-half keer zoveel vet en anderhalf keer zoveel suiker ontvangen. Doo: een discriminerend distributie stelsel poogt men dius de mensen tot grotere krachtsin spanning. grotere prestaties te dwingen. Vraag een Oostduit ser naar zijn levensmiddelen- kaarten en ge weet onmiddel lijk hoe hoog hij door de staat wordt aangeslagen! Mars naar Slechts vijf procent communisten Men moet niet denken, dat het achttien millioen inwoners tellen- de Oost-Duitsland grotendeels communistisch is en dat er zich •slechts een kleine kern van anders denkenden in de Duitse Demo cratische Republiek bevindt. In feite is het percentage partij leden niet veel groter dan dat in West-Duitsl.and, namelijk vijf pro cent. De communisten hebben echter de touwtjes vast in han den gekregen, geholpen door hun bezetters en leermeesters: de Russen. En door middel van een nieuw gevormde strijdmacht, verschillende geheime diensten en een justitie, die corrupt en par tijdig is, terroriseren deze hand langers het overige gedeelte der bevolking, dat stemloos zowel als rechteloos is. in de Duitse Democratische Repu bliek het beginsel der collectieve lei ding ingevoerd, de man, die de macht handen heeft, is de secretaris der communistische Eenheidspartij. Walter Ulbricht. Over deze vroegere schoen makersgezel. die met zijn snor en punt baardje veel gelijkenis met Lenln ver toont, zou een boekdeel te vullen zijn We volstaan echter met op te merken, dat Ulbricht door zijn Russische cha peronnes met grotere bevoegdheden is bekleed dan premier Otto Grotewohl en president Wilhelm Pieck. Door middel van Ulbricht oefent de communistische partij in de Sovjet-Unie directe invloed uit op de communistische partij in Oost duitsland en daardoor ook op de Oost duitse regering! Want in Rusland zo wel als zijn satellietstaten is de partij de regering! Regeringsaangelegenheden zijn in feite partij-aangelegenheden in de vazalstaten ook nog Russische aangelegenheden. lang geleden met Oost-Duitsland gebeurd dan blijft dit altijd een ™Ki!n-souverelniteit. Kijkt men b.v de regering van de Duitse Demo cratische Republiek, dan ziet men. dat de drie sleutelposities door genaturali seerde Russen worden ingenomen. Ul bricht, secretaris van de Oostduitse com munistische partij en vice-premier. Is Pieck, de president, is de andere en Ernst Wollweber, staatssecre taris voor de veiligheid, is de derde. In Polen, Noord-Korea, Bulgarije enz. ligt deze figuur al niet veel anders. Ook hier zijn het genaturaliseerde Rus- i. die de belangrijkste functies in het kabinet hebben gekregen. Men denke - aan de Poolse minister var fensie, Rokossowski. de Noordkoreaanse ster van buitenlandse zaken. Nam U, Hongarije's „sterke man". Rakos de Bulgaarse minister van defensie. Panchewski. De .ersterking van Ulbrlcht's macht is wel duidelijk naar voren gekomen tijdens het vierde jaarcongres van de communlatische partij ln Oostduitsland In het praesidium van de partij wer den toen opgenomen; de minister van justitie. Hilde Benjamin, de reeds ge noemde staatssecretaris voor de veilig heid, Wollweber, en de hoofden van de volkspolitie. de luchtmachtpolitie en de burgerpoli tie. Al deze radicalen bekleden functies, welke het wel en wee der Oostduitse bevolking ten nauwste raken. Ze kun nen beslissen over leven en dood van mensen, die ze zich als hun slaven toe- Igeëigend hebben: ze kunnen vervolgin gen instellen, arrestaties verrichten, j vrijheidsstraffen opleggen en doodstraf fen uitspreken. De rantsoenen zijn bepaald aai lage kant. De Oostduitsers, die het der de reeds genoemde toeslagk&arten moeten doen en die maken nog altijd tachtig procent vtn de bevolking ui krygen b.v. niet meer dan drierronderd gram vlees en tweehonderd gram vet per week. In -de staatswinkels kan men dan weliswaar vrij bijkopen, ae prijs, die men daar voor joter, suiker, vices oi eieren oetaait, is een zwa. te prys, d.e uoch siechts door de bevoor- reente klassen regelmatig op «e orengen is. En deze laatste groepen hebben de staatswin kels juist het minste voor het oijkopen van levensmiddelen nodig, want hun rantsoenen zijn twee. drie. ja, zelfs vier keer zo hoog als die van de laagst gesalarieerden. Over die HO-winkels HO is een afkorting van het woord Handelsorganisatie zou interessant boek te sohry' zijp. Werden ze in 1948 in de Duitse Democratische Repu bliek ingevoerd heette het te zwarte handel spoedig bleek, zwarte handel dreven. De prij zen. die voor schaarse leven-s middelen en andere goederen gevraagd worden, liggen twee, drie en vier keer zo hoog als de prijzen, die onder het dis tributie-stelsel worden gehe ven. De revenuen officieel accijnzen geheten gaan naar de staat, die er liefst vijftien procent van al zijn ",44 uitgaven mee dekt. In feite kan men dan ook zeggen, dat de vele premies, die voor bijz->ndere arbeidsprestaties worden betaald, via de HO-winkels weer naar de staatskas terugvloeien, zonder dat de arbeiders waar voor hun geld hebben gekregen Dat hierdoor de koopkracht opzettelijk tot een minimum wordt beperkt, zal een ieder duidelijk zijn. H.O.-winkels Waren er begin 1953 al 12.000 HO- levensmiddelenzaken, 5.000 HO-indusbrie- productenwinkels, 1500 HO-restaurants en 20 HO-warenhuizen, de onteigening, of in het gunstigste geval de op koop van middenstandsbedrijven gaat nog steeds verder. De methoden, die de Duitse Democratische Republiek hierbij gebruikt, zijn. op z'n zachtst uit gedrukt, barbaars te noemen. Levens- middelenzaken worden onteigend we gens fraudes met distributiebonnen, die nooit gepleegd zijn. Eigenaars van hor logerieën, speelgoedwinkels, modezaken enz. krijgen geen goederen en ook geen levensmiddelen-rantsoenen meer om hen economisch de nek te breken en hun bezittingen voor een habbekrats te kunnen opkopen. kapperszaken, bloemenwinkels, drogisterijen en wat dies meer zij wor den door de staat opgeslokt en het zal niet lang meer duren, of Oostduitsland zU naet één winkeldrijvende midden stander meer tellen. Het meisje demonstreert de juiste omgang met het geweer en de jeugdige kameraden zien aan dachtig en ernstig toe. Zo worden de Oostduitse jongeren in de communistische jeugdbond opgevoed. „Godsdienst is opium" Ook in Oost-Duitsland wordt gods dienst als opium voor het volk ge zien en het rommuniame heeft, zo als bisschop Dihelius nog niet zo lang geleden heeft verklaard, dan ook al zyn krachten op de vernieti ging van de kerk alt organisatie ge concentreerd. Door beperking van kerkelijke bijeenkomsten, fiscale maatregelen en*., poogt men de ma teriële basia van de kerk te onder graven. Geestelijken werken onder de dreiging van arrestatie, godsdienst onderwijzer* worden op de scholen geweigerd of gesaboteerd en leden van de zgn. Jonge Gemeente worden van middelbare scholen en univer siteiten venvyderd. Ondanks het feit, dat party en staat alles doen om het Christendom grondslagen te beroven, kan het een verheugend verschijnsel heten, dat de geestelijke positie van do kerk tot nu toe in tart is gebleven. Hoe lang dit echter zal duren, kan nie mand zeggen. De predikanten en priesters mogen dan momenteel wei- 1 m tri m matui fwma "J.W .V.VJf.Vam Mama .Va/na mma. Reeds als het kind lezen gaat leren, wordt het met de moord wapens vertrouwd gemaakt. Het Aap-Noot-Mies van het Russische kind begint met een tankeen mooie tank. Zo van de A is de Aap en hij eet uit zijn poot en T. is de Tank en hij schiet alles doodEn het onderwijs in Oost- Duitsland wordt volgens dezelfde maatstaven gegeven. ONTSTELLENDE METHODE De methoden, die de Duitse Demo cratische Republiek gebruikt om d< jeugd voor het communisme te win nen, doen een weldenkend mens d< haren ten berge rijzen. De jeugdbe weging en de lagere scholen zijn twee dankbare werkterreinen voor Sovjet-paedagogen. die geen middel schuwen om de jeugd achter de par tij-vaandels te brengen. De Jeugdbe weging. de zgn. Vrije Democratische Jeugd, kent b.v. een afdeling Jonge Pionleren, waarbij kinderen van acht tot veertien jaar worden ingedeeld. Dc FDJ de „Freie Deniokratische Jugend" dus toont veel gelijkenis met de voormalige HJ dc „Hitler Ju gend". De leden zijn geüniformeerd, zc bezitten vaandels, waarvoor ze een hei lige verering hebben, ze dragen onder scheidingstekenen en medailles, die ze bij sportwedstrijden hebben gewonnen en ze leren In afdelingsverband te mar cheren en te paraderen. De oudere jeugd Jongens zowel als meisjes wordt reeds spoedig kennis van wapens bijgebracht. Dc jongeren kinderen dus nog laat men pijl en boog of met een buks op afzichtelijke caricaturen van Adenauer, Dulles en Churchill schieten, terwijl hun geest door middel van leuzen en marsliede ren met anti-Westerse propaganda wordt bezoedeld. O.» de scholen i dit al niet veel an ders. Eir wordt op grote schaal geschie denis-vervalsing gepleegd, terwijl men al vroeg leert wat een tank. een mitrail leur of een straaljager is. De niet-com- munistische onderwijzera zijn ln de loop der jaren uitgezuiverd en op 't ogen blik worden alleen nog fanatieke com munisten als onderwijzers toegelaten. De meest weerzinwekkende figuur op de lagere scholen is echter de zgn. pio nierleider: een jongeman van een jaar of achttien, twintig, die door het par tijbestuur in een toezichthoudende func tie is geplaatst. Deze knaap, die een dik salaris verdient, doch nog eigenlijk een kind is. moet door de hoofdonder wijzer bij alle beslissingen worden ge consulteerd. HIJ heeft de plicht twee keer in de week rapport aan het plaat selijk partij-bestuur uit te brengen, kin- doren tot toetreding bij de Jonge Pio nieren over te halen, ouders, die hun kinderen voor zichzelf willen houden, onder dwang te zetten, kortom: het com munisme op elke mogelijke manier te propageren en te verbreiden. De pionierleider heeft zelfs een stem bij de verdere opleiding van het kind. dat tenminste tot de jeugdbeweging zal moeten behoren om voor plaatsing op een middelbare of technische school in aanmerking te komen. Dat de kinderzielen door al deze ma nipulaties van meet af aan vergiftigd worden en dat het over tien of vijftien jaar nog moeilijk voor de jeugd zal zijn geestelijke weerstand tegen het commu- ntsme te bieden, zal een ieder zonder veel moeite kunnen inzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7