de half zware shag! Prof. P. S. Gerbrandy XL&tfój -ÜIAU DOUWE EGBERTS Toogdag Christelijke Jeugd in Scheveningen Is partijbestuur van C.P.N. weggezuiverd? DINSDAG 12 APRIL 1955 Open (verjaars)brief aan bij ijn zeventigste geboortedag Professor. T T ZULT het zich ongetwijfeld noj* herinneren, dat merkwaardig incident", toen U na de oorlog te hebben helpen winnen bij terug keer in het vaderland door een Brit se douaneman werd aangehouden, die vroeg, wat ge daar in Engeland had uitgevoerd. „Een beetje geregeerdwas uw antwoord De ambtenaar nam daar echter geen genoegen mee en stelde de vraag: „Maar wat hebt u dan ge daan 1 „Mijn plicht", was uw antwoord. „Maar", zo zette de man zijn on dervraging voort, „wat was dan precies uw functie?" „Ik was toevallig eerste minister," was uw antwoord. En met een „Sorry, Sir" mocht U Nederlandse bodem betreden. ..Sorry. Sir." we mogen 't die Britse ambtenaar niet kwalijk nemen daf hij u niet van de krantenfoto's herkende, al zijt ge r.iet bepaald onopvallend. „Sorry, Sir" dat zovelen van uw eigen landgenoten u nog niet kennen. Dat is veel erger. Maar beslist tragisch is het dat tal van landgenoten die u wel ken nen. u r.iet begrepen hebben. ..Sorry, Sir" dat we. nu gij morgen zeventig jaar hoopt te worden en hier- Churchill en Gerbrandy W/TNSTON CHURCHILL en Pie- ter Sjoerds Gerbrandy, thans vrienden, stonden in de eerste dagen van Gerbrandy's optreden a's premier tegenover elkaar als de grommende bulldog en de zich vastbijtende terrier. Churchill zag de Nederlandse uitgewekenen na het heengaan van De Geer als een stel slappelingen. Echter, prof. Gei brandy bracht hem niet alleen tot een andere mening, hij wist ook hel respect van de oude oorlogs- leider af te dwingen. De stoere Fries, klein van stuk, doch een markante figuur met zijn indrukwekkende snor, wilde niet aan de leiband lopen van de Brit, maar als gelijkgerechtigde mee vechten voor de overwinning. Daarnaast moest prof. Gerbrandy ook strijd leveren tegen het paci fisme in eigen gelederen. Het is voorgekomen, dat Chur chill or.der de staalharde blik uit Gerbrandy's blauwe ogen ver bleekte Dat was. toen deze de Engelse staatsman er op wees. niet te mogen vergeten, dat hij een in strument was in de hand van God Almachtig. „Dat is waar. meneer Gerbrandy," zei Churchill, maar hij moest er eerlijkheidshalve aan toevoegen: ..I do not always agree with the ways of The Lord Al mighty." voren willen halen. Doorbijter Ja. wij weten het wel: daar hebt u bezwaren tegen Ge vindt het helemaal niet belangrijk U schrikt nog steeds, wanneer u in de cirkel van de schijn werper wordt getrokken. Zo was het ook toen o"s vaderland in nood verkeerde, toen wij de soldaten na een paar dagen vr.n strijd, in de Meimaand van '40 ae wapens moesten overgeven aan die hakenk-uisdrógers en Koningin Wilhel- mina in u de man zag, die als leider van een regeling in ballingschap het verloren gegane prestige zou kunnen herwinnen. Hare Majesteit zag in u ook de vechter, de enirc doorbijter, die ons land met Lokaas van Moskou Een groot deel van ons volk beseft niet. dat de teleurstellingen van toen verband houden met hot schijnbaar paradoxale uw houaing van thans. Men zegt dat nu vecht tegen iets. waartoe ge in 1! zelf de stoot hebt gegeven. namelyk Indië los van Nederland. Maar dat is waanzin! Dat hebt ge nooit gewild. We weten het Wij: Maar hoe groot is c.nze groep? Indien u en wij Indië los van Nederland hadden willen maken, waartoe oienden dan die twee politionele acties? Waarom zijn dan duizenden van onze makkers onder de tropenzon ge sneuveld of verminkt geraakt? Dat was zinloos, want men ging vechten en pra ten. Da: was hinken op twee gedachten. Het losmaken had zonder bloedvergie ten kunnen gebeuren. De verantwoorde lijkheid voor het gevloeide bloed koml dan ook niet op uw hoofd, professor, maar oo de hoofden van de lieden die het schone en liefelijke Indië niet ken den en het prijsgaven aan de revolutie. Het jammerlijk resultaat van de wijze waarop ten koninklijke belofte werd in gelost. u dat een volk van tachtig mil- lioen mensen van zeer uiteenlopende ras sen, wei a geworpen in een economische chaos, waarin het nu zieltogend rond' drijft. De geschiedenis heeft al bewezen, dat uw benoeming tot eerste minis ter juist was. En de tijd is niet veraf meer, dat veler ogen zullen worden geopend en dat men ook de juistheid zal erkennen van de bewering, dat er een geheel andere R.T.C.-confe rentie had kunnen zijn. Profeet God$ hulp de vrijheid zou hergeven. Professor, u schuwt publiciteit U hebt nooit eigen eer of voordeel gezocht. Ge ziet uzelf meer als een van de Oudtesta mentische richters, als een drager de profetenmantel. En u was dikwijls strijder. Dat bent u n 't Verklaard* uitzicht instantie gericht is tegen de Parijse ver dragen inzake de herbewapening van Duitsland. Niet alleen heeft de Raad van ministers der Sowjetunie de Opperste Sowjet (het parlement) aangeraden, de vriendschapsverdragen met Frankrijk en Engeland te verbreken; Moskou wil zelfs niet eens de definitieve bekrachtiging van de verdragen afwachten, zo wordt gemeld. Maar ook worden op het ogen blik in de Russische hoofdstad bespre kingen gevoerd tusssen een Russische en een Oostenrijkse delegatie over het ver lenen van volledige onafhankelijkheid aan Oostenrijk. Het opzeggen van de vriendschapsver dragen zou nog geenzins betekenen, dat de Russen zich bij het van kracht woe den van de Parijse verdragen hebben neergelegd. Het is integendeel een laat ste strohalm, waaraan de Sowjets zich vastklampen om de Fransen er toe te brengen, de defini tieve ratificatie van de verdragen uit te stellen, totdat op nieuw een conferen tie met de Sowjetunie is gehouden. Pre sident Coty van Frankrijk heeft de ver dragen nog niet bekrachtigd en dus is er nog altijd een kans, zo menen zij. Het is echter de vraag of de dreigende hou ding, die de Sowjets de laatste tijd weer aannemen, de Fransen zal doen terug krabbelen. Vandaar dat de Russen ook op andere wijze trachten, hun doel te bereiken. Verwacht wordt, dat zij de Oostenrijkse delegatie, waarvan ook kanselier Raab deel uitmaakt, verlokkelijke aanbiedingen zullen doen op basis van: onafhankelijk heid in ruil voor neutraliteit. Het ziet er naar uit. dat de Oostenrijkers hier veel voor voelen, omdat zij geens kans zien, op andere wijze hun onafhankelijkheid te verkrijgen. Het is evenwel de vraag of deze ruilhandel voortgang kan vinden, aangezien de Russen nu eenmaal geen stap terugdoen, als zij er elders niet ten minste twee vooruit kunnen doen. Het aanbod aan Oostenrijk dient dan ook vermoedelijk als lokaas voor de Duit sers. die naar hereniging van hun ge spleten land verlangen. De Russen hopen nu eindelijk nog zaken met de Duitsers te kunnen doen. door hen te 'laten weten dat het herenigde onafhankelijke Duits land neutraal zal blijven Voelt West- Duitsland hier niets voor. dan zal het er wellicht ook voor de Oostenrijkers som ber blijven uitzien. U.hebt vele teleurstellingen ondervon den. De grootste was wel de uitwerking door anderen van de koninklijke rede van 7 December 1942, voor de op stelling waarvan ge mede de verantwoor delijkheid draagt. Velen hebben die rede nooit begrepen. Anderen hebben het daarin uitgestippel de op faiale wijze gerealiseerd. Maar dat zeker niet uw fout U kon niet A anm er kin pen Er zijn op u veel" aanmerkingen ge maakt: u bent geen diplomaat driftkop: men spreekt van uw vaak gril lige besluiten, u mengde zich in taken van de andere ministers, u trapte op lange ter.en en schopte „heilige huisjes" om. Met uw openhartigheid jaagt ge niet zelden anderen de stuipen op het lijf. Men heeft u eens de mond gesnoerd om dat u „hoge gezagsdragers via de radio openlijk zou hebben aangespoord tot overtredmg van wettelijke voorschriften. Uw vis.e op het Indische probleem heeft u de vijandschap bezorgd van alle Scher- merhorns. Logemanns en Van Mooks, kortom, u is een omstreden figuur. Dat is nu eenmaal het lot van alle vechters. Dat hebt u geaccepteerd, professor, al heel lang geleden. Zegt u zelf niet altijd op plaatsen te heb ben gestaan waar het rookte? Vecht jas zult ge altjjd blijven. Dat zit in het Friese bloed, in het karakter van de Friese boer, die stand houdt wan- neeer hü voor een rechtvaardige zaak vecht. Het was in die bange oorlogs jaren uw standvastigheid, waardoor Hollands naam in ere werd hersteld. Die ons de zege bracht. Professor Gerbrandy, u was zeker van de overwinning, omdat ge vast geloofde in de tchtvaardigheid van de Almach tige. Wi) zien in u nog immer de ziel van t. Bij u ging het alleen om de ing op het onrecht. Dat was uw grote verdienste voor land en volk. Daar om zal ce naam Pieter Sjoerds Gerbrandy een ereplaats blijven behouden in het boek dei historie! Maar wat nu gedaan, nu het kwaad ge schied >s? U blijft doorvechten. U fu! neert tegen het gebruiken van K.P.M.- schepen in de strijd tegen Ambonnezen. die zich r.iet willen voegen naar deregels van de neer Soekarno. Het is met de Ambonnezen moeilijke zaak Heel scherp gesteld kan men zeggen: Wij hebben die Christendom gebracht Wij hebben hen opgeleid tot onze trouwste soldaten voor or.s laten vechten. En nu zij om i rechtmat.g loon komen, nu laten wy deze mensen in de woestijn staan. En u pro fessor Gerbrandy. u is de profeet, die ii de woestijn tevergeefs roepende is. Moetan wij u dan zien als een Dor Quichotte. die vecht tegen windmolens! Moeten wij tegen de Indische Nederlan ders en tegen de Ambonnezen zeggen, dat ze maar moeten berusten, dat het wel over zal gaan die pijn, die wy hen be zorgder. door ze tussen de wal en het schip te beknellen? Neen, zo eenvoudig laten de problemen zich niet oplossen. Op de knieën Ons zoeken naar een oplossing moet beginnen met te doen, wat u zo vaak hebt gedaan in de oorlogsjaren: op de knieën gaan! En daarin volharden. Mis schien is de dag dicht bij, waarop de Indonesiërs zelf wijziging zullen aan brengen in hun. regering en dus in hun politiek. En mogelijk komen dan juist die Indones-ers naar voren, die zich destijds vermaakt hebben met onze „onderhande laars" over de liquidatie van het Ko ninkrijk. Reeds zijn er tekenen, die Indonesiërs Weliswaar anders dan rede voor ogen stond. hernieuwd iet Nederlanders, n de koninklijke //jJspeciale melange van de beste lichte en pittige tabakken! In de jeugdgroepen moet weg naar naaste gevonden worden (Van een onzer verslaggevers) /"ONGEVEER TWAALFHONDERD JONGENS EN MEISJES van C.J.V.F. en C.J.M.V. waren 2e Paasdag naar Den Haag gekomen om in de Kur- zaal te Scheveningen de jaarlijkse toogdag van de provincie Zuid Holland te vieren. Het aanvankelijk slechte weer van Eerste Paasdag was veranderd m een milde zomerse temperatuur. Zo kon men tijdens de lunchpauze tal rijke deelnemers, de meisjes veelal getooid met blauwe halsdoeken, een wandeling langs het strand zien maken. De presidente der dagelijkse Commis sie van het Provincia.c Bestuur der C.J.V.F, mevrouw D Fontein-Alders- hoff. leidde de openingslithurgie. een Schriftlezing afgewisseld dooi samen zang Het muziekcorps van het Leger des Heils. onder leiding van de heer D Kruyt, verleende hicrby zijn medewer king. Sprst. wees op de verbondenheid met duizenden andere jongeren, die even eens vandaag hun toogdag vieren. Nle*. ver van qpze grenzen bijv is Oost Duits land. waar de jeugd evhter aan hevige oruk bloot staat. De rust, die wij kennen, houdt een gevaar van vervlakking en een vermindering van activiteit in. Ds G. van Veldhuizen. Ned. Herv. pre dikant te Rotterdam. spraK over de be tekenis van het Paasfeest als bevrijding. Hij haalde een voorval uit de oorlog aan. waarbij een groep Franse verzetsstrijders door de Engelse luchtmacht werd be vrijd. Marcus spreekt in de Bijbel van „De deur was open, de steen was afge wenteld". Het evangelie van Marcus, die als enige van de evangelisten niet ven het platteland kwam, achtte as Veldhui zen speciaal van toepassing op de bewo- nen betekenen, dat u. professor Ger brandy, niet tevergeefs hebt volhard. In strijd en gebed. Dat ge de keer der tijden nog zult mogen meemaken, is onze wens bij uw zeventigste verjaardag NAGA JOENADI Korte biographie OROF MR DR PIETER SJOERDS GERBRANDY. oud-premier, thans tweede plaatsvervangende voorzitter en lid van de Tweede Kamer voor de Anti Revolutionaire Partij, werd op 13 Adi il 1885 te Goëngamieden. Fries land, geboren als zoon van een land bouwer. Hij doorliep het Geref. Gym nasium te Zetten en promoveerde in 1911 aan de Vrije Universiteit te Am sterdam in de Rechten op een proef schrift over het „Heimstattenrecht". Van 1911 tot 1914 was mr Gerbrandy als advocaat gevestigd in Leiden. Tot 1930 oefende hij vervolgens de advocatuur, uit te Sneek waar hij in de politiek j trad, aanvankelijk als lid van de ge meenteraad later, nadat hij in 1919 in de Prov. Staten was gekomen, van 1920 tot 1930 als Gedeputeerde. In 1930 volgde zijn benoeming tot hoog leraar in de juridische faculteit van de V.U, Prof, Gerbrandy werd in 1939 mi nister van justitie in het kabinet-De Geer. Gedurende de oorlog was hij in Londen eerste minister. Van zijn overige functies noemen wij: lid van de Radioraad en van de Hoge Raad van A-beid voorzitter van de Bakkerij- eentra.e, voorzitter van het Nationaal Comité Handhaving Rykseenheid en seder: 1949 lid van de Tweede Kamer. Prof. Gerbrandy is o.m. drager van het Grootkruis in de Orde van de Neder landss Leeuw en van het Grootkruis in het Legioen van Eer, de hoogste j dit Frans® onderscheiding. Edinburgh'sgedaai Vierdaags congres met geheimen Nieuwe activiteiten: ledenwerfactie en opbouw van bedrijfsgroepen TIJDENS HET zeventiende congres van de Communistische Partij Ne derland, dat vier dagen heeft geduurd, heeft het noch aan critiek noch aan de gebruikelijke zelfcritiek ontbroken. Verscheidene malen zijn de 390 deelnemers in het Amsterdamse Bellevue in „besloten huishoudelijke ver gadering" gegaan. Resultaat hiervan schijnt geweest te zijn een zuivering van het partijbestuur: tijdens de openbare zittingen werd n.l. herhaaldelijk over „het afgetreden bestuur" en „het nieuwe bestuur" gesproken. Toen de aanwezige verslaggevers vroegen hoe dat nu eigenlijk zat, werd hun mee gedeeld dat hierover geen inlichtingen konden worden verstrekt. De langste rede hield de algemi partij-secretaris Pau! de Groot. De bui tenlandse en de binnenlandse politiek werden onder de loupe genomen, veel nieuws leverde dit niet op, want zelfs de kreet om „eenheid tegen Rom- me" is niet nieuw. Dat nieuws-element zat wel in dat deel van zijn rede dat handelde over de interne partij-organi satie: „Het aftredende partijbestuur heeft lange tijd de vraagstukken van organi satie en de werving van nieuwe leden veronachtzaamd". En niet minder rassend was de „eerlijke mededeling dat de partij door de staking van het Am sterdamse trampersoneel werd verrast.' Toch heeft men van die stakingen ge- dat heeft de tweede spreker op es. Harry Verhey, uit de doekci „Honderd agitatoren van onzi het Indische tragedie dat als i weg het Konink'ijk was bedoeld, door anderen zou worden opgevat als een vrijbrief voor het liquiaeren van het Rijksverband. Dat heeft u diep getroffen, ja verbitterd. IN VOGELVLUCHT Tot buitengewoon hoogleraar in de paedagogiek en alg. didactiek voor het VHMO en de psychologie van de middel bare schooljeugd aan de Ned. Econ. Hoge- sohool te Rotterdam is benoemd dr F. W Prins. paed. adviseur bij de gemeente secretarie te Rotterdam en leider van het Twents Instituut voor Opvoedkunde te Ervschede. De jaarlijkse Theol. Hogeschooldag der Geref. Kerken zal op 12 Mei in de Burgwalkerk te Kampen worden gehou den Ds P. N. Kruyswijk van Ouderkerk a. d. Amstel. curator der school, heeft de leiding. Sprekers zullen zijn ds W. A. Wiersinga te Baarn. H Algra te Huizum en ds G. Lugtigheid te Zwolle In de bid stond op 11 Mei gaat ds G. N. Lammens van Kralingen voor. partij hebben tn deze staking een groot aandeel gehad." zo onthulde hü. „Dit massale optreden van de agitatoren met het middel van de mondelinge agitatie, was een nieuw verschijnsel. De discussie groepen op straat ontwikkelden zich tot kleine volksvergaderingen. Het bewtyst, dat verbondenheid van de agitatie met de actie de enige mogetykheid is om grote verandering in de publieke opinie tot stand te brengen." Nieuwe actie Tijdens het congres is vooral de nadruk gelegd op het ontwikkelen van nieuwe activiteiten. Paul de Groot wekte op tot het opbouwen van levende bedrijfsgroe- de C.P.N. in de belangrijkste bedrijven. „De politieke strijd moet wor den voorbereid en die voorbereiding be gint bij de bedrijfsgroep." En Harry Ver hey gaf 'n handleiding tot het „bekeren" leden van de P.v.d.A. tot het com- isme. „Niet de P.v.d.A.-leiding in het algemeen afkraken." zo zei hij. Maar wel De woningbouw Zeeland weer net zo ver als voor de ramp In dc Zeeuwse rampgebieden zün thans >veel huizen gebouwd of in aanbouw, at over twee tot drie maanden de totale oningvoorraad weer op het peil zal zyn an 31 Januari 1953. vóór dc ramp dus. De herbouw van de door o o r 1 o g s- geweld verwoeste woningen in Zeeland thans voor 85 procent voltooid. Voor deel van de overblijvende 15 proccm (1000 woningen) zal om ontheffing van de bestedingsplicht verzocht worden. In 1945 bleek Zeeland naar verhouding et zwaarst getroffen door de oorlog. Van de 70.000 woningen was ruim tien •nt verwoest en 53 procent was be schadigd. Niet meer dan 37 p-ocent kon dus als bewoonbaar worden aangemerkt Van alle woningen in Vlissingen bieef er slechts écn onbeschadigd. Op 31 Mei 1947 telde Zeeland 60.300 oningen en thans -is dit aantal opge voerd lot 75.100. De Fobruari-slorm ver- 1de 1245 hulzen en 390 boerderijen. namen noemen als die van Vermeer, Goedhart en Vermeulen. „Met de oudere socialisten moet gepraat worden over wat de P.v.d.A.-leiding nu eigenlijk bereikt heeft en met de jongeren over de lange diensttijd." Woudschoten IS18 Juli Conferentie: Gereformeerden in hun beroep Van 15 lot 18 Jult wordt op het confe rentie-oord Woudschoten te Zeist jaarlijks terugkerende conferentie Jongere en oudere leden der Gerefor meerde Kerken gehouden. Ds J. Over- duin zal het conferentiethema „Gerefor meerden In hun Beroep" inleiden. In groepen, volgens werkkring en be roep samengesteld, wordt verder ove-r het thema gesproken. Daarna is er een gezamenlijke gedaehtenwisseling in de grote kring. De kapeldionst wordt geleid door ds G. Toornvliet. ners van de grote steden. Vooral onze provincie Zuid Holland is dermate dicht bevolkt, dat wij fcitelyk allen stadsbe woners zijn. En in de stad leven wij in onze eigen gesloten kring, houoen wij de deuren voor onze naasten gesloten. Marcus maakt door het .afwentelen van ce steen twee begrippen duideiijk. n.l. de barrière tussen God en ons is neer gehaald en de deur naar onze medemens is geopend. Zor.oer het Evangelie zijn wij als oes ters; slechts door het afwentelen van de steen leren wij onszelf en onze naasten zien als kinderen Gods. betoogde ds Veldhuizen. Bij de tiende viering van onze bevrij ding blijkt maar al le duidelijk, dat wy slechts hebben begrepen wat onze be vrijding in feite is. n.l. geen zaak van mensen onderling, maar een van dieper begrijpen van God. En omdat ons de betekenis van de bevrijding is ontgaan, is er tot nu toe nog maar weinig van terecht gekomen. Spreker vroeg zich af, of w(J In onze jeugdgroepen wel de weg naar onze naaste vinden, of wij wel open staan voor de massajeugd en geen groepjes van op elkaar Ingestelde mensen vormen. „Hebben wij de steen afgewenteld, of Is onze Crlstenjeugd een vluchtend klein groepje op el kaar." riep ds Van Veldhuizen uit. Wanneer wü zelf de open deur zien en de weg vinden naar onze naaste, zou een toogdag volgend jaar dubbel zo groot kunnen zijn. Spreker eindigde met een klemmend beroep op alle aanwezigen: „God tc prij zen in de stijl van je eigen leven" en Hem aldus uit te dragen Onder de aanwezigen bevonden zicb de vertegenwoordiger van de Commis saris der Koningin in Zuid Holland, de heer J. C Sillevis. de heer J. M Deier- kauf, federaliesecre'.aris der C.J.M.V., vertegenwoordigers van de Centrale Kerkeraad van Scheveningen. het ere lid van het landelijk bestuur de heer J. den Duik. de voorzitter van de Provin ciale Commissie voor het Jeugdwerk van de Ned. Hcrv. Kerk, de heer H Korte- weg en de heer H. Verhaar, de secde- taris van het Jongenswerk van de C.J.M.V. Het presidium werd gevormd door de voltallige dagelijkse commissies van beide groeperingen. In het tweede gedeelte van de bijeen komst, na de lunchpuaze. droeg de heer Willem Berkhemer passages voor uit de Bijbel, Johannes 13, 14 e.v., handelend kruisgang cn opstanding van Jezus. Een ademloos gehoor leefde Intens mee met de boelende, maar krach tige voordracht Voorts was er samenzang onder lei ding van dc beer L. Peeman uit Rot terdam. Tevens werd de heer R. v d Weide, die 20 jaar de functie van 2e voorzitter heeft bekleed, op hartelijke wijze toe gesproken door de voorzitter, de heer G. J. Kroef. Een collecte voor de ziekendienst van beide organisaties bracht 532.77 op. tweede collecte voor het werk der Provinciale Commissies 177.50. De voorzitter van de P.C. der C.J.M.V.. de heer G. J. Kroef. sloot de bijeen komst met een opwekkingswoord tot allen, het Evangelie uit te dragen in naaste omgeving, op ons werlc en wij maar komen. Staande werd gezang „U is de glorie. O verrezen Heer" gezongen. Een beeld uit de volle Kurhauszaal te Scheveningen, waar de CJ.V.F. en de C.J.M.V. op Tweede Paasdag een zeer geslaagde toogdag hielden. TEGEN GEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN Dalet Balsem eens proberen. Het Franse vinding, die de pijn onmiddellijk ver laagt. de ontsteking opheft en zodoende de grote teen z.ijn normale stand doel her- nenwr Verkrijgbaar bij apothekers 31 Mei2 Juni Geref. Evangelisatie naar Woudschoten De algemene vergadering van het Ver band van Geref. Evangelisatiecommi 1 op 31 Mei op Woudschoten te Zeist worden gehouden. Onmiddellijk daarop sluit de evangelisatieconferentie aan lot Donderdagmiddag 2 Juni o I v ds F. E Hoekstra te 's-Gravenhage Ter jaarver gadering zullen spreken ds H. U. Bul- ngelisa ticpredikant te Amster- •r: „Opbouw en onderlinge Sa menhang van het plaatselijk Evangeli satiewerk". mej C. C. E. Clerq. over: „De Poort", ds J. M. van Krimpen le Rotterdam, over: „Evangelisch Herstel" en J Scholten te Gasselternijveen, over: beschikking gesteld „Onze Evangclisatlezangkoren" i conferentie zullen spreken ds W. A. Wiersinga. evangelisatiepredikant te Baarn. over: ,.De Plaats van het Ge bed in ons Evangelisatiewerk", dr J. C A. van Loon van Delfshaven. over: „De Inhoud van het Evangelisatiegesprek", ds. J. S van den Bos van Leens. over: „Evangelisatie-Woonwagenkampen" en ds. J. H. Mulder van Amsterdam over: „Het Begrip Solidariteit tussen Kerk en Wereld". Ds Hoekstra zal de him draaien van het evangelisatiewerk van de Geref Kerk van 's-Gravenhage-Oost. Er bestaan pi. in Apeldoorn ee il 1 e stichten. a]« ee de Chr. Kweekschool t Zwerver lichtte oud illegalen op (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag la door de Voorburgse recherche, verdacht van oplichting, de 30- jarige K. L. aangehouden, die vroeger in Amsterdam woonde en thans rondzwerft. De laatste weken vervoegde hij zich bij oud-Illegalen cn wist geld los te krijgen door te vertellen, dat hij eveneens illegaal had gedaan en thans nog eens een bezoek wilde brengen aan de vele beken den. uit de ondergrondse. L die met vele n adressen van verzetsstrijders op de hoogte was ging van de een naar de ander, bracht groeten over en wist met verhalen velen te bewegen hem lenen. Nooit betaalde hij dit terug In Voorburg bezocht hij een familie die hem niet vertrouwde en de politie waar- huwde. I.. heeft volledig bekend en zal an de politie in Den Haag. waar even- Sns een aantal aangiften tegen hem zijn gedaan, worden overgegeven. Baptistisch seminarie in ons land op komst De Unie van Baptistengemeenten, wel ker voorgangera tot nu toe opgeleid wer- n Hamburg, is van plan hier te lande eigen predikantenopleiding ter hand •men. Op de van 10-12 Mei te Stads kanaal te houden algemene vergadering >en nader uitgewerkt plan indte- wll d* J Reiling te Haulcrwljk benoemen tot rector-docent. Er worden 7 'studenten verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5