SKETCH Ontwerp der 199 woningen in Leiden-Zuid-West Leidse burgerij deelt de lustrumfeesten weer in TYPEN: STEN© Schoolhoofd door dubbele taak te zwaar belast Eerste steen gelegd voor zestig flats NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 12 APRIL 1955 Plan voor particuliere bouw bij de gemeente ingediend GEELS verwacht, dat op het nieuwe bouw- - rijpe terrein aan de Boshuizerkade in het Haagwegkwartier begin Mei de eerste paal wordt geslagen voor de bouw van de 199 woningen van de bouwvereniging „De goede Woning". Het plan wordt uitgevoerd door de firma gebroeders Breure te Zwijndrecht. Er zullen ruim tweeduizend be- tonpalen moeten worden geheid, in lengte variërend van 4.70 tot 6.70 meter. De woningen voor de ouden van dagen hebben twee kamers beneden, namelijk en woonvertrek en een slaapkamer, en een logeerruimte boven. De negentien eengezinswoningen hebben op de be gane grond een woonkamer en een slaap kamer en op de verdieping drie slaap kamers, daarboven een grote bergzolder. In het complex van de 72 woningen t. dat bij de gemeente Lei den een plan is ingediend voor de bouw van 38 grote middenstandswoningen rondom een gedeeble van de bebouwing van IrDe goede Woning". Dit particuliere plan, waarover men in dit artikel kan lezen, is afikomsbig van de heer A. Bh. Ku-yl en de heer J. Sietses, beiden te Voorschoten. Architect is ook de heer Geels. Hat complex van „De goede Woning" bestaat uit twaalf woningen voor ouden van dagen, negentien een-gezinswonin gen voor grote gezinnen (negen bedden), 72 beneden- en bovenwoningen met schuurtjes (gemiddeld vijf personen). 32 beneden- en bovenwoningen met onder- huizeri (gemiddeld vijf personen) en 64 etagewoningen met onderhuizen (gemid deld vijf personen, vier hoog). Nieuw protest van „Het leven begint bij veertig" Andermaal heeft de Stichting „Het leven begint bij veertig" een verzoek schrift gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het bestuur van de stichting vraagt zich verontrust af, waarom toch wordt geprobeerd dit prachtige particuliere initiatief te doden. Het bepleid de instelling van een com missie, die de werkwijze van de stichting onderzoekt. Ned. Ballet in de Kon. Schouwburg Het Ned. Ballet o.l.v. Sonia Gaskell geef' Dinsdag 19 April in de Kon. Schouwburg te Den Haag een uitvoering Di vertissement uit „De schone slaapster" van Tschaikowsky, „Nachteiland" van Debussy. ..Dessins pour les six" van Tschaikowsky en het Andersen-ballet. Fries op school komt de leerlingen ten goede Geen angst voor groter isolement Wanneer Friese kinderen op school t wel in het Nederlands als in het Fries worden onderwezen, brengt het overscha kelen van de ene op de andere taal geen moeilijkheden mee, aldus minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal. Deze stelling is, gezien de resultaten van een experiment aan enkele proef scholen, houdbaar gebleken. Ook bleek, dat de dubbele taalkennis de ontplooiing van het kind ten goede komt en aller minst als een onredelijke belasting kan worden aangemerkt. Wat het voortgezet onderwijs betreft, kan het geven van Fries naar zijn mening niet verplicht worden gesteld. De moge lijkheid is stellig aanwezig, zo de be hoefte blijkt te bestaan. Minister Cals deelt niet de vrees dat door deze regeling het isolement van het Friese volksdeel zal toenemen. Loonsverbeteringen voor HTM-ers De .directie van de H.T.M. heeft na overleg met de werknemersorganisaties in beginsel besloten, dat soortgelijke Joonmaatregelen als die welke voor het overheidspersoneel zullen worden getrof fen. ook op het H.T.M.-personeel van toepassing zullen zijn. In Amsterdam is de Nederlandse orde van belastingconsulenten opgericht Het secretariaat is gevestigd aan de Vos- siusstraat 6 te Amsterdam. de Boshuizerkade en langs de straat, di' loodrecht op deze kade is aangelegd. Achttien van deze woningen hebben op de begane grond een woonkamer ei eetkamer, op de verdieping drie slaap kamers en op de kapverdieping nog twee slaapvertrekken. Alle woningen hebben een eigen schuurtje en vier bovendien een garage. De overige twintig hebben op de be gane gror.d een woonkamer en een slaap kamer en op de verdieping drie slaap kamers, 'terwijl er ook nog een zolder verdieping is Bij tien woningen wordt een garage gebouwd De woningen heb ben alle een doucheruimte. Er zijn in dividuele voor- en aohtertuinen gepro jecteerd. Voor de uitvoering van het plan var „De goede woning" zullen 2049 palen moeten worden geheid, voor de uitvoe ring van het particuliere plan ongeveei vijfhonderd. Deze nieuwbouw betekent de ont sluiting van Leiden-Zuid-West. Het terrein waar de woningen worden ge- Dit onderdeel van de tekening van architect Geels geeft een indruk van de hoogbouw zoals die straks in Leiden-Zuid-West wordt uitgevoerd. Van beneden naar boven: het onderhuis (kleine vierkante vensters), vier woonlagen en de kap. In het midden het trappenhuis. Langs de vierde verdieping loopt aarü de voorzijde een balcon, dat is overdekt. De grote ramen zijn van de woonkamer, de kleine aan de kant van het trappenhuis van een slaapkamer. OEKEN HOEK „Jungle" door Anthony va Kampen. Uitg.: Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr., Amsterdam. 11AT ER EEN groeiende belangstelling voor Nieuw-Guinea bestaat, valt on dermeer af te leiden uit het feit, dat boe ken over dit gebied gretig aftrek vinden en dat bijv. Anthony van Kampen's Jungle"-trilogie. waarvan het eerste deel in 1949 verscheen, nodig een herdruk moest beleven. ,Aan dit zeldzaam boeien de werk. thans in een band uitgegeven, willen wij gaarne aandacht besteden. „Jungle" brengt ons allereerst in contact met een bewonderenswaardige Nederlan der. de bestuursambtenaar dr J. V. de Bruijn, die als „Jungle-Pimpernel" voor altijd in de geschiedenis bekend zal blij ven- „Maar het was geen éénmansgeschle- denis," zegt dr De Bruijn in zijn voor woord. Het is de geschiedenis, .gemaakt door velen, „Soerabaja"-meni3en en Berg- papoea's samen." Deze mensen "werden verrast door de Tweede Wereldoorlog. De strijd wierp hen terug tot diep in het stenen tijdperk. Daar leefden zij als de primitieven, doch ook daar hielden zij Neerlands vlag hoog. Hun uitnemend werk verwierf de lof en dank van vorsten en regeringen. Hun werk was het pad effenen voor de nieuwe tijd, voor een hoopvoller toe- Van dit werk vertelt Anthony van Kampen op magistrale wijze. Evenals de mensen uit het verhaal voelt men zich bedreigd door de jungle, de „groene dood". Men voelt als aan den lijve de beklem ming, de angst en de wanhoop, die hét deel waren van dat handje vol dapperen, dat de verschrikkingen van de wildernis wel moest trotseren. „Jungle" is een adembenemend boek. Het vervult ons met bewondering voor de mensen, blanken en bruinen, die op bijzondere wijze hun aandeel leverden in het grootse werk, dat er op gericht is van Nieuw-Guinea een gelukkig land te maken. Het boek kreeg van de uitgever een keurige verzorging. zijn reap- drie en vier kamers geprojec teerd. De 32 woningen zijn als volgt ver deeld: acht benedenwoningen drie ka- acht beneden vier kamers. 8 boven en 8 boven vier kamers. Van de 64 woningen hebben er 32 drie en 32 vier kamers. Alle woningen krijgen douche ruimte. De huizen van de ouden van dagen bestaan uit de begane grond en een kap verdieping: de een-gezinswoningen uit begane grond, verdieping plus kap; de 72 woningen hebben twee woonlagen plus kap; de 32. woningen bestaan uit een on derhuis, twee woonlagen en een kap; de 64 hebben een onderhuis en vier woon- Bij de blokken zonder onderhuizen worden schuurtjes gebouwd. In de wo ningen der ouden van dagen worden de bergruimten ingebouwd. Voortuinen ko er in het gehele plan niet, althans geen individuele De gemeente zal voor royale groenstroken zorgen. De woningen met onderhuizen krijgen een gemeen schappelijke tuin, bij de overige wordt een individuele achtertuin aangelegd- Speciale vermelding verdient, dat de ouden van dagen een eigen tuin krijgen, in een terrasje wordt gebouwd. Deze tuinen zullen grenzen aan openbaar groen, zodat er een tamelijk grote af stand bestaat tussen de huizen en de straat. Woningen met garages Er is een plan ontworpen (en reeds bij de gemeente ingediend) om rond een ge deelte van deze bebouwing 38 midden standswoningen te zetten. Zij komen aan Advertentie i- GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 bouwd, is nu nog alleen te bereiken via de Haagweg. Zoals wjj in ons blad van Donderdag echter al meldden, zal vrg spoedig worden begonnen met de aanleg van de weg, die de Boshuizerkade met de nieuwe brug over dc Trekvllet zal verbinden. Daarmee wordt de verbinding van het Haagkwartier, dat men nu nog als een uithoek van de stad kan be schouwen, met het gedeelte van Lel den aan de andere kant van de Vliet tot stand gebracht. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties STREMMING LANDVERKEER Burgemeester en Wethouders var Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Kaarsenmakersstraat van de achter gevel van de Gemeentelijke Werkplaats af tot aan het gebouw van het Gerefor meerde Minnehuis met ingang van heden voor de duur der werkzaamheden, ver band houdende met de uitbreiding van genoemde werkplaats, voor het openbaar verkeer zal zijn afgesloten. Pasen volgens de Bijbel Luxorgesprek op Eersle Paasdag Blijkbaar waren verscheidene min of meer geregelde bezoekers van de Luxor- gesprekken op Pasen de stad uit of door andere oorzaken verhinderd aanwezig te zijn. Dr P. L. Schoonhcim kon, als voor zitter van de commissie bijzonder kerke- werk van de Leidse Hervormde Ge meente, namelijk slechts enkele tiental len belangstellenden op Eerste Paasdag, welkom heten. Is deze ervaring misschien een aanwijzing om op feestdagen als Pasen geen gesprek te houden Hier tegenover staat, dat het aantal deelne mers niet als maatstaf genomen mag worden. De commissie wil beslist niet de indruk wekken, dat alleen een massaal bezoek bevredigend zou zijn. Integen deel. Na de inleiding van dr P. L. Schoon- heim „Pasen volgens de Bijbel", waarin als hoofdgedachten naar voren werden gebracht: niet het leven maar God overwint de dood en Jezus blijft voor ons in het onbereikbare op Pasen, wer den enkele vragen gesteld, die aanleiding gaven tot een open gesprek. Hiervoor was weer bijzonder grote aandacht. Ook de humoristische noot ontbrak n"et. In verband met Pasen werd als „om lijsting" gramofoonmuziek ten gehore gebracht. Cefa presenteert: Hcrus des Lebens Reeds eerder hadden we gelegenheid te wijzen op de uitstekende kwaliteit! van de Duitse film Haus des Lebens. toen deze in Leiden draaide. De leden de Cefa kunnen de rolprent Donder dagavond in Casino zien. Dit Haus des een kraamkliniek, en de film behandelt de reacties van de moeders op de geboorte van hun kind. Hier door- in is een tere liefdeshistorie geweven, gelukkig zeer sober wordt behandeld daardoor juist aan overtuigingskracht wint. We kunnen Haus des Lebens zon- ;r meer aanbevelen. Vrije import tarwe in September Geen prijsstijging voor brood Met ingang van 1 September a.s. kan de centrale inkoop van tarwe door het Voedselvoorziening Import Bureau wor den beëindigd. De prijzen van meel, bloem en brood worden niet zodanig door de vrije import beïnvloed, dat daaruit een prijsstijging voor de consu ment voortvloeit.- De prijzen waartegen het V.I.B. de buitenlandse tarwe ver kocht, waren namelijk op de kostprijs af gestemd. Ds Buskes terug uit Zuid-Afrika Over „apartheid" is hij niet al te best te spreken Ds J. J. Buskes jr.. die een reis van drie maanden door Zuid-Afrika heeft gemaakt is per m.s. Zuiderkruis in ons land teruggekeerd. Bij zijn aankomst deelde hij ons mede. bij zijn bezoek speciale aandacht aan hei zgn. rassenvraagstuk besteed te hebben. Z.i. zijn de inlichtingen, die wij in ons land verkrijgen, in het algemeen niet juist, waardoor onze visie op het gehele probleem beperkt is. Desondanks had hij bezwaren tegen bepaalde discriminaties van de gekleurde bevolking. „De span ningen treden niet altijd aan de opper vlakte". aldus ds Buskes, „maar toch is duidelijk merkbaar dat de suprer van de blanken, die men op velerlei manieren probeert te handhaven door een geringe politieke invloed de kleurlingen zal tanen. Een apart heid van bevolkingsgroepen wordt dooi de historische en economische ontwik keling in de toekomst onmogelijk". Ds Buskes sprak voorts over de be langrijke Invloed van de industrialisatif in Zuid-Afrika. „Ér is de laatste laren een grote trek naar de steden en vooral de Afrikaans sprekende bevolking pro- t meer en meer functies te verkrij gen in handel en industrie". Hij noemde het in dit verband opmerkelijk, dat des ondanks het (felle) nationalisme van de Afrikaanse bevolking nauwelijks ver- 1Vees toch APART VAN SMAAK 20 «tuks 80 ct. 50 (tuk* I 2— 20 stuk* corktlpparf 80 et.' Algemene vergadering te Leiden van landelijke vereniging van hooiden scholen zei de algemene voorzitter, de heer D. Janssen, te Leiden, zijn openingsrede, dat het enige doeltreffende middel om de waardering voor het ambt van onderwijzer te verhogen en zodoende het tekort aan onderwijzers op lange termijn te dekken, een betere bezoldiging is. Nog meer klemt de onderwaardering van de positie van het hoofd der school. Het wordt steeds moeilijker, het nodige kader voor de scholen te verkrijgen. ling die hoopvolle perspectieven opent De huidige overvolle klassen zijn uit paedagogisch. didactisch en hygiënisch oogpunt verderfelijk. Het bouwbesluit van 1912 wordt met voeten getreden, ook in de nieuwe scholen. Dagelijks wordt aan honderdduizendende kinderen tekort gedaan: 350.000 kinderen zitten in klas sen van meer dan 45 leerlingen. Met betrekking tot de nieuwe woor denlijst voor de Ned. taal zei de spre ker, dat deze geen oplossing van de moeilijkheden brengt, maar slechts ver warring sticht. De inconsequentie bij het schrijven van de bastaardwoorden, het hinken op twee gedachten ten aan zien van de voornaaïmwoordelijke aan duiding en 't gesol met de verbindings-n maken, dat we deze woordenlijst, met alles respect voor het enorme werk, dat de commissie heeft moeten verzetten, lager onderwijs als onaan vaardbaar moeten verklaren, aldus spre- De heer Janssen constateerde, hoewel in de lager-onderwijswet veel is gewijzigd, een leidend en verantwoorde lijk hoofdschap onaangetast is gebleven, ondanks hardnekkige pogingen om lei ding en bestuur in handen van de school vergadering te leggen. Hoe moeten de jonge leerkrachten met onvoldoende practische vorming worden geholpen hoe zullen zjj zich ontwikkelen, als de hoofden door hun dubbele taak te zwaai zijn belast en voor zenuwslopende moei lijkheden staan? Over de gehuwde onderwijzeres merk te spr. op, dat het absurd is, dat onderwijzeres bij haar huwelijk de dag wordt ontslagen en de volgende dag op minder gunstige voorwaarden weer wordt aangesteld. Dat in het ontwerp kleuteronderwijswet de huwende onder wijzeres geen ontslag krijgt, wijst, r de mening van de heer Janssen, op gunstige instelling van de minister ten opzichte van dit vraagstuk, een instel VAN 7 TOT EN MET 10 JUNI Studenten hebben een gevarieerd programma opgesteld ker. Amerika Jongen verongelukt op de Haarlemmerstraat Het verkeer op de Haarlemmerstraat heeft Zaterdagmiddag weer een slacht offer gevraagd. Om half vier fietste de 28-Jarlge mevrouw v. M. uit de Meerhof met haar zoontje achterop, ongeveer hoogte van de firma Demmenie, in de richting van de Haven. Op nog gehelderde wijze werd de fiets aangere den door een van dezelfde kant komende Maarse en Kroon. Mevrouw M. viel naar rechts, haar zoontje nt links. De jongen, die dezer dagen juist acht jaar zou worden en voor wie de moeder een verjaarscadeautje ging kopen, raakte met zijn hoofd onder een der achterwielen van de bus. Hij was op slag dood. Omtrent de schuldvraag stelt de politie nog een onderzoek in. Dodelijke botsing met overstekend hert Vorige week is de 23-j. marechaussée :rste klas O. van Zeumeren. behorende tot de brigade Deelen. met zijn motor op de Apeldoornseweg, onder Teriet, in bot sing gekomen met een hert, dat plotse ling de weg overstak. Van Z. overleed enkele uren later in het militair hospi taal. Het hert werd door de aanrijding gedood. Ds S. Postma te Stiens plotseling overleden Toen ds S. Postma, Herv. predikant te Stiens dezer dagen aan het kievitseieren zoeken was. is hij in het weiland plotse ling overleden. Ds Postma, die in 1910 Gorredijk geboren was. diende de Herv. Gemeenten van Ried. Winsum en sinds 10 Mei 1046 die van Stiens VRIJWEL SINDS DE OPRICHTING der universiteit in 1575 is de be volking van Leiden te verdelen in twee groepen: de burgerij en de studenten. In de loop der eeuwen zijn ze nogal eens slaags geweest, deze twee gemeenschappen. Grote en kleine onenigheden tussen de poorters en het studentendom zijn de pikante nootjes in Leidens historie. Maar ondanks deze doorgaans onschuldige animositeit is er steeds een nauwe band geweest tussen de Leidse man in de straat en de alumnus van de Hoge school. Méér dan men denkt, leeft de gehele stad en niet alleen uit economische overwegingen mee met het wel en wee van de academie en haar studenten, en ook omgekeerd hebben de studenten talloze malen bewezen, dat zij zich nauw verbonden voelen met de burgers der stad. Vandaar dat ook in het kader der 76ste lustrumviering zeer grote aandacht wijd aan de Leidse burgers. En Dinsdag 7 Juni tot en met Vrijdag de 10de vrijwel de gehele stad in het teken staan van de 380ste verjaardag der universiteit. Wanneer de studenten op een of andere anicr in de bus blazen, is het raak. Vooral op 't stuk van feestvieren. En straks het Leidse poorterdom geniet van het festijn, door het Leidsch Studenten Corps op zo royale wijze geboden, mag het er zich opnieuw bewust worden, dat de studenten niet alleen alle veel raars hebben, maar daar- j en bovenal veel goeds. Ook de kinderen De Dinsdag komt met een bescheiden programma. Hoogstwaarschijnlijk om de overgang van het dagelijks leven naar het feest niet te ondragelijk te maken. Op die dag zal het gemeentepersoneel zich al voetballend met elkaar meten, en 's avonds 6 tot 10 uur in de Leidse Hout. Een kwartier later is er burgerijconcert. En daar moet men het die dag dan mee doen. Woensdags wordt om 10 uur begon- met een militaire parade en défilé door de Breestraat. Vlak daarna, om half 11, worden de daarbij betrokken autori teiten op de sociëteit ontvangen. Om half 12 is er een schietwedstrijd in Katwijk. Ook de kinderen komen aan bod. 's Middags is er voor de kinderen, die aangesloten zijn bij een speeltuinver eniging. in de Leidse Hout feest. Van 2 tot 4. Om 2 uur begint tegelijkertijd op het Gerecht, het Pieterskerkhof en een gedeelte van de Papegracht een (beperkte) kermis. De avonduren zijn gewijd aan een grote sportoptocht door Leiden, die half 9 zal beginnen. Om 8 uur zijr voorts sportdemonstratics. die door de Leidse Sportstichting aan het L.S.C. den aangeboden. Voor hen, die andere aspiraties hebben, begint om kwart over 8 in de schouwburg een musical comedy. Hierbij zullen de hospita's evenwel niet aanwezig zijn, want om half 9 begint haar avond op het feestterrein rond de Pieterskerk. Ze zullen daar tot midder nacht kunnen genieten. De beide vol gende avonden zal het terrein worden opengesteld voor de burgerij. Kaarten hiervoor zullen op bepaalde adressen ver krijgbaar worden gesteld. En tot slot is er voor die dag een tap- e, waaraan bands van het regiment Jan Willem Frisco en van de genie troepen in galauniform zullen deenemen. Debating concours Donderdags begint het feest al vroeg. Om 7 uur zullen de hengelaars van het Stadhuisplein vertrekken naar het kanaal om kwart voor 8 zal worden in gelegd. De wedstrijd duurt tot kwart /er 9. Intussen zijn om half 9 de voetbal wedstrijden begonnen, die een aantal Leidse bedrijven tegen elkaar zullen spelen op de velden aan het Zwarte Pad. Om 4 uur hoopt men hiermee gereed te Middags om 2 uur wordt de kermis geopend, die tot half 12 zal duren. Van ur tot 5 uur is op het feestterrein modeshow. Binnen of buiten, al naar weer. De voetballiefhebbers kunnen intussen om half 5 de finale gaan zien Om 7 uur start de Singelloop. tegelijk met de voetbalwedstrijd tussen een Leids elftal en het Ned. Studenten-elftal. Iets geheel nieuws is het debating- j >r middelbare scholen, dat in de aula van hel gymnasium wordt gehouden en om half 8 beginL De bedoeling is, dat elke school drie afgevaardigden zendt. De beide eer ste moeten een bepaald onderwerp uit verschillende gezichtshoeken be handelen, en de anedr dient een ver handeling te geven over próza of Intussen is om 8 uur een klaverjas- wedstrijd in de foyer van de Stadsge hoorzaal en in de cantines van de Con structie en de Touwfabrieken. Om kwart over 8 geeft de wereldkampioen Rozen burg in de Burcht een demonstratie zijn talent als simultaan-dammer en zelfder tijd start de musical comedy t in de schouwburg. Vermelden wij voorts nog. dat op deze dag tevens een taartenbakwedstrijd plaats heeft voor leerlingen van de huishoud school, huisvrouwen en koks van de kok- school. De beoordelingen hebben plaats in de sociëteit, waarna de taarten ziekenhuizen worden gebracht, opdat ook dc zieken iets van het burgerijfeest kun nen meegenieten. Demonstraties Ook de Vrijdag wordt een druk bezette dag. Om 10 uur geven leden Pan-Provinciaal Congres met hun mede werkers uit de provincies demonstraties volksdansen, ringrijden en vendelzwaaien ten beste, en wel op de veemarkt. Om 3 uur wordt ergens in de stad een mand- fietsenrace gehouden en een later begint een thé voor de Leidse ouden van dagen op het feestterrein, waarbij de pan-provincialen opnieuw hun demonstraties zullen geven. Van 4 lot 6 kinderkennis, ditmaal voor dc kinderen uit de tehuizen. Om 6 uur zal op de Burggravenlaan wielrennen te zien zijn, een open course, half uur later beginnen in de Zijl dc jeugdkampioenschappen zwem- Tevens zal daar een militair zeven tal de waterpolowedstrijd aanbinden tegen het nationale studenten-zevental. Voor de denksporters is er in de socië teit Minerva een tijdschaakwedstrijd. die begint, en een uur later zal dc oudkampioen dammen Huisman in de Burcht een gooi doen naar het wereld record blind dammen. Een sportevene- ïcnt van betekenis dus. Om 8 uur beginnen weer de klaverjas- 'cdstrijden. een kwartier daarna de mu sical comedy en tn de loop van de avond worden dc taarten van de bakwedstrijd plechtig aan dc ziekenhuizen aangeboden. Tenslotte zij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt. onder auspiciën van de Vcrenignig voor Nederlands Fabrikaat tijdens de lustrumfeesten een winkel week te organiseren, waaraan een etalage wedstrijd verbonden zal zijn. Amerikaanse volkskarakter."De hoo^ leraar stelde, dat een nationaal karak- tiet een gemiddelde is, maar veel een type, waaraan lang niet alle leden van de gemeenschap voldoen, maar dat meer ideëel is, dat samenvat wat men kenmerkend acht voor een volk. Voor zgn observering van Amerika gebruikte prof. Locher de directe en de indirecte methode. Amerika is een con tinent van enorme variëteit. Prof. Bouw man zegt, dat het Amerikaanse volks karakter een fictie is; „een volk in wor ding. gekenmerkt door een karakter in wording". Het is waar. dat er een enor me immigratie is en dat de assimilatie bemoeilijkt wordt, maar er is in de vele veranderingen ook een continuïteit juist die factor van verandering is con tinu en heeft mede zgn stempel op het volkskarakter gedrukt. Prof. Locher onderwierp drie trekken van dat karakter aan een nadere be schouwing: de gemeenzaamheid, de ac tiviteit en de vrgheiszin. In Amerika is Agenda van Leiden Dinsdag Wijkgcbouw Levendaal. 3half 6 en 711 uur: K. en G.-beurs. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, panto- Woensdag Wijkgcbouw Levendaal 3half 6 en 7—11 uur: K. en G.-beurs. Academie, 3 uur: openLi? natuurfilo sofisch congres; 5 uur: ontvangst ten stadhui ze Stadsgehoorzaal, 8 uur: pianorecital Theo van der Pas (Ohopin) voor Den nenheuvel. Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., „Ne derland bouwt", cursus over moderne architectuur door W. van Gelderen Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend. Donderdag Turk. 8 uur: Stichting 1940—1945 bijeen komst laatste Inzamelingsactie. o Casino. 7 en 9.15 uur: Cefa. Zwitseroe film „Het mysterie van het leven" (Haua ;s Lebens). Klein- stadszaal, 8 uur: K. en O.. „Su- name in klank en beekl", filmlezing door dr G. J. Kruyer m.m v. het Suri- aanis orkest „Guyana". Lis se. Keukenhof: Friese dag. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. de gulle tegemoetkomendheid. Er 18 niet die reserve, die men vooral in En geland aantreft en ook wel b\j ons. Toch zijn de omgangsvormen niet zonder stijl. De manieren mogen soms grof lgken, maar wellevendheid is er onmiskenbaar. De activiteit bedoelde spr. in de zin van energie. De Amerikaanse geestkracht valt te verklaren uit aanleg en milieu. In deze activiteit steekt een grote kracht, maar ook zwakte. ZU kan het bereiken van een geestelijke rapheid ln de weg staan. Ten aanzien van de Amerikaanse vrg- heidszin merkte prof. Locher op, dat vrgheid en welvaart daar ten nauwste vluchtten. Wel is het zo, dat de m« derheid er een geestelijke macht uit oefent. Echter dringen de protesten te gen dit geestelijke overwicht, die vooral van kerkelijke en universitaire zijde komen, over het algemeen te weinig tot De heren D. Janssen en J. Oosthoek werden als lid van het hoofdbestuur her kozen. Besloten werd. de volgende al gemene vergadering in Den Haag te houden. Tijdens de morgenvergadering waren ook aanwezig de heren Van Schaik, wethouder van onderwijs. Machielscn, inspecteur van het lager onderwns, Ta- zelaar, oud-inspecteur, en Vriend, oud- gemeentelijk inspecteur. De afgevaar digden werden namens de ontvangende afdeling verwelkomd door de heer wisse. AAN BURGGRAVENLAAN Bestuur van „Viidemo" overweegt, er nog 40 a 50 flats aan toe te voegen Zaterdagmorgen werd op een terrein aan de Burggravenlaan de eerste steen gelegd voor de bouw van het zestigtal flatwoningen van de coöpera tieve flatexploitatievereniging „Vridemo". Het initiatief tot deze woning bouw is, zoals men weet, uitgegaan van de afdeling Leiden van de V.V.D. De steen werd gelegd door de elfjarige Otto Strack, kleinzoon van de voor zitter van het bestuur, de heer D. van Eek. Een bijzonderheid was, dat de moeder, de grootmoeder en de overgrootmoeder van de jeugdige metselaar de plechtigheid ook bijwoonden. •band mot de weersgesteldheid sprak de heer Van Eek op het hou terrein zelf slechts een kort woord. Hg hoopte, dat deze woningbouw even stevig blgken te zijn als het geslacht, de jonge steenlegger deel uitmaakt. De genodigden begaven zich vervolgens het gebouw van de Nationale Le- erzekeringsbank (het voormalige Prinsenhof) aan het Rapenburg, w enkele toespraken werden gehouden in receptie plaats had. Onder de genodigden waren de heer Korthals uit Voorschoten, lid Tweede Kamer voor de V.V.D.. prof. dr C. de Boer, erelid van dc V.V.D. •oorzitter van de afdeling Leiden (onder wiens leiding dit initiatief tot stand de heer Kiers, hoofdingenieur directeur van de provinciale directie wederopbouw en volkshuisvesting, de heer Jongeleen. wethouder van open bare werken, de raadsleden Van Iterson. Hagens en Huurman, de heer Van Dam. architect, de heer Kamelink. directeur Panagro te Warmond, een aantal toekomstige bewoners en bestuursleden in de afdeling Leiden van de V.V.D. De heer Van Eek bracht hulde aan allen, die bij de voorbereidingen betrok- n geweest. HU zei. dat de be langstelling voor de flats zeer groot is en dat het bestuur reeds overweegt, nog veertig vijftig flats aan deze zestig toe te voegen. HU sprak de hoop uit, dat het gemeentebestuur ook daarvoor zUn volle medewerking zal willen en kunnen geven. De heer DrUber, die sprak namens het bestuur van de afdeling Leiden van do V.V.D.. noemde dit een unieke gebeurte nis. omdat Immers een politieke partU het initiatief nam tot de bouw van wo ningen. Woorden van dank richtte hü tot architect Van Dam. het stichtingsbe stuur en de heer Jongeleen. Namens het gemeentebestuur sprak d« wethouder een kort woord. HU hoopte, dat de achterstand van twee maanden, die door de winter is ontstaan, enigszins orden ingelopen. In principe staat thouder niet afwUzend tegenover het plan om nog vUftig woningen aan dit project toe te voegen, „maar u moet wel bedenken, dat Ik niet alles In de harwi heb". De heer Kamelink, directeur van Pa nagro. bood Otto Strack voor zUn metsel werk een loonzakje aan en een zilveren vork en lepel met inscriptie. Architect Dam richtte zich tenslotte speciaal tot de toekomstige bewoners. HU zei, alles in het werk te zuilen stellen om de ach terstand in te lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3