Micuiue Cdiisrtic (ïoiiraiit J De 1 Keuk (enhof bloeit President tot Tsjiang: Vang de eerste klappen op 1.95 Groots welkom voor Raah 'U DINSDAG 12 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstra* 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: j b.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10317 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanleastfcl, ft afublrom mgn hert ia ffgfjenspoel" Open brief van prof. Gerbrandy DE SPANNING ROND FORMOSA Als nationalisten verliezenzal Amerika ingrijpen WASHINGTON. 12 APRIL PRESIDENT EISENHOWER heeft generalissimo Tsjiang Kaj-sjek doen weten. I dat de nationalisten in de eerste plaats en alleen ver antwoordelijk zijn voor de verdediging van hun grond gebied, inclusief de eilanden Quemoy en Matsoe. Bij een communistische aanval in het gebied van Formosa zullen de nationalisten de eerste klappen moe ten opvangen. Stevenson, de leider der Ameiikaanse Democraten, toonde zich zeer verontwaardigd over Eisenhowers toezegging, dat Amerikaanse troepen mogelijk zullen ingrijpen als de nationalisten aan de verliezende hand geraken. „Het respect der bevriende Aziatische landen is belang rijker dan de eilandjes Quemoy en Matsoe", aldus Stevenson. Verschillende Amerikaanse bladen wisten te melden dat president Eisenhower de Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten bevel heeft gegeven, zich gereed te houden voor de strijd die in het gebied Formosa kan uitbreken. Dit bevel geldt, totdat de president vastgesteld heeft of de communistische Chinezen van plan zijn, een aanval te onder nemen en zo ja, welke omvang een dergelijke aanval zal hebben. Het standpunt van Eisenhower kan als volgt worden samengevat: 1. De nationalisten op Formosa, die de nieuwste Amerikaanse wapens (behalve kernwapens) hebben gekregen, moeten In eerste instantie een aanval zelf af- 2. De nationalisten kunnen aan elke aanval het hoofd bieden, uitgezonderd aan grootscheepse invasie; 3. De Amerikaanse strijdkrachten wor den buiten het slagveld gereed gehouden en zullen pas aan de strijd deelnemen, als zij worden aangevallen; 4. -Als de nationalisten de communis ten niet alleen kunnen afslaan, zal Eisen howers besluit tot interventie gebaseerd worden op de beste Amerikaanse schat tingen van de communistische voorne mens op dat ogenblik. In een radiotoespraak oefende de democraat Stevenson ernstige critiek op Zojuist ontvangen De bekende linkse DAMESKOUS NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN Kapper met vrouw en dochter gewond Autobotsing bij Den Helder op Paasmaandag Gistermiddag is op de rijksweg nabfj Den Helder een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een Amsterdamse kapper, zijn vrouw, zijn dochter en een kennis ern stig worden gewond. De maunfacturier S. uit Julianadorp zou bij een kruising geen voorrang hebben verleend, waar door een botsing onvermijdelijk werd. De andere auto vloog met grote snel heid tegen een boom en werd volkomen vernield. De vier inzittenden waren er zeer ernstig aan toe. Het zijn de 50- jarige ka-ppor D.. zijn 48-jarige echtge note. een 30-jarige dochter en de 30- jarige heer F. Voor het leven van de heer Ddie tussen stuur en zitplaats is bekneld geraakt, wordt gevreesd. de politiek van Eisenhower. Hij zeide, dat de regering van de president dreige menten uit, die zij niet in daden kan om zetten. Deze veelheid van woorden zou de vienden van Amerika meer hebben verontrust dan zij de vijanden ontmoe digd heeft. Volgens Stevenson is de instandhou ding van d<* bondgenootschappen en het respect van de bevriende Aziatische lan den voor Amerika veel belangrijker dan het bezit van „een paar eilanden voor de Chinese kust...." Wie is verantwoordelijk voor Dien Bien Phoe? Generaal Koenig, de Franse minister in defensie heeft een commissie inge steld die zal moeten onderzoeken wie ver antwoordelijk is voor de catastrofe van Dien Bien Phoe (de Franse vesting in Indochina die ten onder ging ondanks het heldhaftig verzet van generaal De Castries). De commissie staat onder leiding van generaal Georges Catroux. commissie heeft volmacht gekregen, al diegenen te ondervragen, ringen zij Een nieuw Gaza-incident tijdens Paasweekeinde Nauwelijks had de gemengde oe- standscommissie Israël en Egypte beide schuldig verklaard aan het incident van 3 April (bij Gaza) of er deed zich het jongste weekeinde een nieuw incident Bij het gebied van Gaza reed een Israëlische legerauto op een mijn; één militair kwam daarbij om het leven en vier anderen werden gewond. Kort daarop ontwikkelde zich een artillerie-duel tussen Egyptische en Is raëlische kanon-stellingen in het gren;- gèbied, zo meldt Reuter. Met Chin, gedelegeerden Toestel op weg naar Bandoeng vergaan De Constellation Kashmir Princess van de Indische luohtvaartmij is Tweede Paasdag verongelukt met aan boord elf communistisohe gedelegeerden, die de Afro-Aziatische conferentie in Bandoeng gingen voorbereiden. Het toestel stortte neer ten Noordoosten ven Singapore, bij het Indonesische eiland Groot Natuna, De passagiers (acht Chinese ambtena ren, twee Poolse journalisten en een Noord-Vietr.amees) en de zeven leden van de bemanning kwamen bij deze ramp om het leven. Volgens de laatste berichten zijn drie bemanningsleden van het toestel gered. Koningin poseert voor Hugo Brouwer De k instschilder Hugo Brouwer heeft van de gemeenteraad van Nuenen de opdracht ontvangen een portret van H.M. de Koningin te schilderen, dat een plaats zal krijgen in het Nuenense gemeentehuis. De Koningin zal voor de kunstschilder poseren. Treinvertraging tussen Heerlen en Maastricht Vanmorgen kon de electrische trein van kwart voor acht bij Houthem, op het traject HeerlenMaastricht, niet verder, doordat in de bovenleiding een breuk gekomen. De reizigers konden met vijf kwartier vertraging met een extra trein uit Valkenburg verder naar Maas tricht worden vervoerd. Het verkeer tus- Valkenburg en Maastricht werd ge deeltelijk met autobussen onderhouden. Prins en prinsessen bleven binnen Prins Bernhard en de prinsessen Bea- ix en Irene moesten gisteren wegens het slechte weer (er viel 50 cm sneeuw) in de skihut blijven. De dag tevoren hadden zij ondanks sneeuwbuien en een lichte mist va Jamtalhütte uit een skitocht gemaakt naar de duizend meter hoger gelegen Gams- spitze in het Silvretta-gebied van de Oos tenrijkse Alpen. Begeleid door twee Oos tenrijkse skileraren bereikte het gezel schap na een klim van vier uren de top. Na een korte rust skieden zij terug hun verblijf, de Jamtal-hut, die op 2163 meter hoogte ligt. Familiedrama in Maastricht Man, vrouw en twee kinderen cood aangetroffen Gisteren heeft de politie in het bung; lowdorp te Maastricht in de woning va het gezin C. aan de Minahassastraat c stoffelijke overschotten gevonden van c 34-jarige instrumentmaker J. M. C., zijn 30-jarige vrouw Lore, het zevenjarig! zoontje Hugo en het vierjarig dochtertje Margriet. Volgens de politie heeft de man in de nacht van Zondag op Maandag, ver delijk in een vlaag van waanzin, eerst zijn vrouw en kinderen van het leven be roofd en daarna de hand aan zichzelf ge- Zowel de man als de vrouw warer reeds geruime tijd onder psychiatrische behandeling. Bouwkundige lichtte notarissen op Vrijdag heeft de Haagse politie de 62-J. bouwkundige K. L. A. W. aangehouden. De man had kans gezien twee Haagse notarissen en een Hllversumse op te lich ten voor bedragen van f 500, f 125 en f 600 De man, die voor dé politie geen onbe kende is, vertelde verhalen over aankoop van huizen, waarvoor hij dan nog nel enkele honderden guldens tekort kwam. Het geld is op. De Herv. Geref. Bond van Mannen- verenigingen houdt op Zaterdag 14 Mei m K. en W. te Utrecht de jaarvergadering, waarop ds P. J. F. Lamens te Kamerik zal spreken over: De Noodzaak Schriftonderzoek. reeds Het einde van een avontuur: Valery Lysikof, begeleid door een Russisch soldaat en gevolgd door zijn ouders, op weg naar de Oostelijke zone van Berlijn. Valery vroeg asyl in het Westen omdat daar geen scholen zijn". Toen hij bemerkte dat er wel scholen waren, besloot hij naar het Oosten terug te keren. Paasdrukte „Had jij ook bewegingsvrijheid?" Gesprek in Moskou over staatsverdrag voeren op het ogenblik in Mos kou besprekingen over een. staats verdrag. Kanselier Raab en zijn staf was in Moskou een grootse ontvangst bereid. De Russische regering heeft de diplo matieke vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en Amerika laten weten, dat zij een verdrag met Oostenrijk moge lijk acht, gezien de wens van alle belang hebbende landen. Elk verder uitstel onrechtvaardig zijn. Daarom hoopt de Sowjetunie (aldus de nota's) dat het be zoek van de Oostenrijkse delegatie aan Moskou zal leiden tot een spoedige af sluiting van een dergelijk verdrag. Vandaag ontmoette kanselier Raab pre sident Worosjilof, premier Boelganin en minister Molotof op het Kremlin, waar vanmiddag de voorbereidende bespre kingen begonnen. Vanavond geeft Molotof ter ere van Raab een galareceptie. Morgenavond geeft de Oostenrijkse bassadeur een receptie, waarna Raab het Moskouse Bolsjoitheater zal bezoeken. Galina Ulanova zal er haar beroemde rol i het ballet Romeo en Julia dansen. Intussen heeft de raad van minister! in de Sowjetunie aan het presidium var C.N.V.: 200.000 leden (Van onze sociale redacteur) Blijkens de kwartaalstaat op 1 Januari J.l. hadden de bij het C.N.V. aangeslo ten bonden op die datum op 293 na het ronde getal van 200.000 leden bereikt. Het gehele jaar 1954 bracht een winst van 8587 leden. Het overgrote deel van deze winst werd gemaakt in het eerste en het vierde kwartaal, die 3.733 en 3.028 leden winst brachten. Vijf organisaties gingen in 1954 in ledental achteruit, n.l. de handelsreizigers (27), kunstenaars (1). politie-ambtenaren (40), sigarenmakers (19) en werknemers in Indonesië (118). Alle andere bonden noteerden winstcij fers, waarvan wel het hoogst in aantal die van beambten (1725), metaalbewer kers (1621), overheidspersoneel (1236) en bouwarbeiders (1160). Gelet op dc gegevens, die reeds over het eerste kwartaal 1955 bekend zijn, mag aangenomen worden dat het CNV thans de 200.000 heeft overschreder de Opperste Sowjet voorgesteld, de vriendschapsverdragen welke Rusland tjjdens dc tweede wereldoorlog geland cn Frankrijk heeft gcslc vallen tc verklaren. Het staat bij voorbaat vast. dat dc Opperste Sowjet op dei stratieve wijze aan dit verzoek gevolg zal geven. Onrusf onder de boeren Waai om premier Nagy nog mag aanblijven De Hongaren zijn zeer verbaasd over het feit dat Imre Nagy nog premier is- Zoals wij hebben gemeld, was er in d' Hongaarse pers veel critiek geleverd op Nagy's politiek van „meer boter, minder kanonnen". Deze critiek kwam kort ns de val van Malankof, die dezelfde Uj.*i Reuters correspondent in Wenen gepft de volgende verklaring voor Nagy': blijven: de Hongaarse leiders zijn ong?- rust over de vijandige stemming die de aanval op de premier onder de boeren heeft veroorzaakt. De boeren zijn zo ver ontrust over het vooruitzicht op een terugkeer tot strengere politiek, dat de regering Nagy in haar midden wil hou den om hen gunstig Am. verweer tegen afbraakprijzen Het Amerikaanse douanebureau heeft volgens AP regelingen bekend gemaakt bepaling of ingevoerde goederen tegen afbraakprijzen in de Verenigde Staten worden verkocht. In dat geval mag het bureau maatregelen tegen deze invoer in, als het vaststelt, dat een Ameri kaanse tak van industrie daardoor bena deeld wordt. Dergelijke gevallen zullen zich volgens het bureau voordoen: 1. wanneer de prijs Amerika lager is dan de prijs in het land van oorsprong; 2. Zijn de verkopen dat land te klein om als grondslag van vergelijking te dienen, dan is het crite rium of deze goederen in andere landen dan de Verenigde Staten tegen een hogere prijs worden verkocth; 3. acht de mi nister van financiën de gegevens betref fende een buitenlandse producent onvol doende. dan kan hij de prijzen berekeneD op basis van de productiekosten. Zaterdag is de 19-jarige L. P. uit Maastricht aldaar veroordeeld tot drie jaar jeugdgevangenis. Hij had op 19 No- ■er getracht de kassier der gemeente administratie van zijn tas te beroven P had geld nodig om te trouwen. Portierster Sonnevanck in bos vermoord Gisteren is in een dennenbos op de grens van Harderwijk en Ermelo het stoffelijk overschot gevonden van de 25- jarige mejuffrouw Dieuwerke van de Vle gel. portierster van het sanatorium Son nevanck te Harderwijk. Het meisje, dal sinds Woensdag werd vermist, was dit voor de aanvang van haar werk nog per rijwiel uitgegaan. Toen zij terugkeerde, werden de bossen in de geving van het sanatorium door het personeel en militairen doorzocht, doch zonder resultaat. Later werd het stoffelijk overschot gevonden. Volgens de politie is Verkeer op 2e Paasdag eiste slachtoffers Gisteren werd op de Wouwseweg bij Bergen op Zoom de wandelaar P. de Ko ning. door een auto gegrepen. Kort daar op iö hij overleden. In Venlo werd de twee-jarige Mar grietje Cohen, toen zij plotseling de Park straat wilde oversteken, door een vracht- gegrepen en op slag gedood. Paasdrukte viel mee Nog kale Keukenhof trok 30.000 bezoekers Minder Duitsers maar meer Fransen en Belgen op de wegen (Van onze verslaggevers) T~\ERTIGDUIZEND BEZOEKERS hebben gedurende de Paasdagen De Keukenhof te Lisse bezocht. Het aantal bloemen dat er te zien was, viel nog tegen. Slechts enkele borders in de open lucht vertoonden crocus- narcissen. Hier en daar waren hyacinthen, in de kas getrokken, buiten uitgezet, maar dan op beschutte plekjes. De kassen, die een over weldigende kleurenweelde toonden, vormden de troost voor de duizenden bezoekers. Zij konden er genieten van een grote kleuren- en vormenweelde. halen in Denekamp duizenden besoe- kers getrokken. Er waren ook vele Paasvuren. Op de V e I u w e ontstak de Commis saris der Koningin in Gelderland, Jhr mr C. G. C. Quarles van Ufford in Lunte- ren. onder de toeziende blikken van 10.000 mensen, een paasvuur. De com missaris zeide: „Voor het eerst in mijn loopbaan treed ik als officiële brand stichter op." De hotelruimte op de gehele Veluwe was voor 87 pet bezet. Het bloemenfeest in Apeldoorn trok 4500 bezoekers, de Hoge Veluwe 3000. Naar het museum gingen 2000 kijkers. Hier waren de Scan- dinaviërs het best vertegenwoordigd. Gary Cooper komt naar Keukenhof Zaterdagmorgen tussen 11 en 12 arriveert de Amerikaanse filmster Gary Cooper op Keukenhof. Na de plechtige ontvangst zal een (ulp naar deze filmster worden vernoemd Zoals men weet wordt Donderdag de folkloristische Friese streekdag gehouden. Ondanks de kou en het gure weer was het gisteren op de Keukenhof lente. Oud en jong hebben er oenoten van het eer ste groen, dat aan de bomen ontsproot en van de bloemen, die er ontloken: narcissen en crocussen. maar. schuchter nog, ook de hvacinthen. Enkelen hebben de wollen sjaals ver vangen door bloemslingers, maar zij, die. alleen in een col bert naar de lente kwamen kij ken, zoals de jongeman rechts op de prent, waren toch sterk in de minderheid veertig procent van de bui tenlandse bezoekers waren Duitsers. pet Fransen (z(j werden per extra trein aangevoerd) en 25 pet behoorden tot andere nationaliteiten. Minder Duitsers In alle touristencentra is het opgeval len dat er dit jaar minder Duitse be zoekers W2ren. Dat is toe te schrij' de wetenschap in Duitsland dat de bollenvelden nog niet bloeiden, aan het bijzonder slechte weer èn aan artikelen in de Duitse pers, die de Duitsers rieden in verband met de tiende her. denking van de bevrijding dit jaar niet naar Nederland te gaan. Daartegenovzer viel overal een ging van het aantal Belgen en Fransen op. In Amsterdam hebben de vele dui zenden. die er tussen Goede Vrijdag er Tweede Paasdag aankwamen, zidh ver maakt met rondvaarten in de grachten en bezoeken aan het Rijksmuseum. Z u i d-L imburg heeft vooral veel buitenlands bezoek gehad en Valkenburg andere centra zetten he* seizoen goed in. Het Gooi heeft vele tienduizenden bezoekers gezien, vooral uit Amsterdam. Zij trokken vooral naar de schaapskooi van het natuurreservaat, die op de heide, nabij de weg Hilversum—Laren is ingericht. In groepjes van twintig per minuut werden de bezoekers daar toe gelaten. Op het verbeterde kruispunt bij Laren deden dubbele politieposten dienst. Er kwamen geen ongelukken voor. trok beide Paasdagen vele bezoekers. Hoewel het miniatuur- Dlaatsje Rommeldam eers^ half Mei of ficieel wordt geopend, was er geduren de de Paasdagen toch reeds belangstel ling voor. Punters en paasvuren hebben G i e t- i o o r n gedurende de Paasdagen reeds ele, vooral buitenlandse bezoekers ge bracht. Er waren in hoofdzaak Belgen, Engelsen, Amerikanen en enkele Cana- Paasvuren Enorme knalzorgen verdwenen Een Frans edelman heeft de vorige week radicaal en origineel een eind gemaakt aan zijn zorgen. Markies de Maus- sabre had het kasteel in Parthenay (Midden- Frankrijk) van zijn groot vader geërfd. Het was een prachtig bouwwerk: 't bevatte 85 kamers en gangen alsmede 365 deu ren en ramen. De groot vader van de markies had het een eeuw geleden laten bouwen. Tijdens de oorlog trok ken de Duitsers er in. Zij beschadigden het kasteel dermate, dat de markies een lief sommetje moest neertellen om het mach tige bouwwerk te laten opknappen. Toen echter de beschadigde delen van het kasteel waren gere pareerd. had de markies geen lust om er weer in te trekken. Eerlijk ge zegd. was het kasteel een beetje vies geworden, want de markies kon zich geen staf van bedienden veroorloven. En die was toch nodig in zo'n groot gebouwZo bezat de markies een kasteel waar niemand iets aan had en dat hem toch nog han denvol geld kostte. Ieder jaar weer was er geld nodig voor de restau- En de wereld draait ratie ende belasting. Die restauratiekosten i'ond markies de Maus- sabre niet het ergste, maar die belasting De markies probeerde het kasteel aan de staat kwijt te raken als histo risch monument, maar Marianne voelde daar niet voor. Ook verbou wen tot een vacant ie- kolonie bleek niet renda bel te zijn. Wel werd een bod op gedaan v 150.000 gulden, maar was ver beneden de si die met de waardigheid van het geslacht strook te, vond de markies. De edelman nam toer, een kloek besluit en ver kocht het bezit aan een slopersbedrijf. De vorige week kwamen deze he ren met medeneming var 00 kilo dynamiet die spoe dig op doeltreffende wijze waren aangebracht. Een enorme explosie die de markies in eigen persoon gadesloeg, maakte een radicaal einde aan de zorgen van de markiet en de trots van zijn groot vader. De volgende morgen keken de dorpelingen van Parthenay mistroostig in de richting van de heu vels boven het dorp. waar berg puin de plek Emil Zatopek Is in een veldloop /er 7.359 meter te Praag verslagen door en jonge athleet, Ivan Ullsperger, die hij zelf heeft opgeleid. Deze noteerde een tijd van 22 min. 33,8 sec. en liet Zatopek ongeveer 50 meter achter zich. HEI WEER IN EUROPA 1 s fs ïj Si Iflfl 51-Ié sneeuw windstil -11 0.1 gch. bow. Z 2 0 2 Vw bew W 8 9 0 aw. bew. W 2 8 0 licht bew. windstil 5 0.1 zw bew. WNW 2 10 0.2 half bew. NW 3 9 0 half bew. NNW 6 7 0.1 zw. bew. licht bew. windstil N 2 6 0.1 5 0.3 regen NW 9 6 S zw. bew. windstil 10 0 ingaf. het Prinses Margriet, in sportieve skikleding, is zojuist per kabel baan op de Gotschnagrat aange komen om met haar moeder op de skis naar Klosters af te dalen. Sombere sfem over Indonesië Malcolm Mulr van het Amerikaanse tijdschrift Newsweek heeft volgens UP Indonesië een politiek vacuum genoemd mening dat de Verenigde1 Staten na de tweede wereldoorlog de Ne derlander-s genoopt hadden te vlug uit Indonesië tc vertrekken, met het gevolg, WEERBERICHT dat Indonesië niet in staat biele regering te vormen. Van alle landen In Zuldoost-Azië lopen alleen Indo-China en Indonesië gevaar in de macht van het te raken, zeide hij- O verdrijvende wolken velden De Bilt verwecht tot mor- genavond. Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer Dezelfde of iets hogere temperaturen Zwakke tot matige Westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Op 13 April: zon 5.52—19 34. Maan 1.18 -9.01. Op 15 April L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1