Jïieuwe £riJtërije ÖTourant Koninklijke familie is met in de Alpen vacantie Grote New bankroof York City in (jiCA^r^ Prins en prinsessen op de ski naar hotel van de Koningin DE AFNEMING Sir Anthony's eerste dag als premier De Duitse jeugd en de dienstplicht DONDERDAG 7 APRIL 1955 r BUREAUX: Steenstras! 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTI EN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10315 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slutectucfc It «Mlrfra tngn btrt in ff^enspotl' Primeur van de L.D.M. TREKTOCHT BEGON IN RENDIERSLEE DE KONINKLIJKE FAMILIE verblijft tijdens de paasvacantie van de prinsessen wederom in het Alpengebied. Prins Bernhard is gister middag met de oudste twee prinsessen vertrokken, en vandaag de Koningin met haar jongste twee dochters. De prinsessen Beatrix en Irene gaan met de Prins eerst een trektocht in het hooggebergte van Oostenrijk maken en zullen de laatste vacantiedagen in Klosters (Zwitserland) doorbrengen, alwaar prinses Margriet met de Koningin de skisport gaat beoefenen. Koningin Juliana en prinses Margriet zullen haar paasvacantie door brengen in hotel Chesa Grischuna, in Klosters, het 1250 meter hoog liggende Zwitserse wintersportplaatsje in het kanton Graubiinden. Klosters ligt slechts enkele tientallen kilometers verwijderd van het Oostenrijkse Sankt Anton, in welks omgeving Prins Bernhard met de oudste twee prinsessen van zon, sneeuw en buitenlucht zullen genieten r zij per ski naar Klosters zullen trekken. Met rendierslee De Koningin wordt vergezeld door haar hofdame jonkvrouwe C. E. B. Röel-1. Prinses Marijke zal weer logeren in het kinderhuis Le Genise te Arveyes- Villars (Zw.). waar zij ook gedurende de Kerstvacantie verbleef. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene ver'rokken gistermiddag met de regerings-Dakota van Soester- berg cn kwamen 's avonds op het vlieg veld Kranebitten bij Innsbruck in Tiro) Direct na aankomst gingen de gas ten na een vermoeiende dag naar bed om krachten op te doen voor de lange dag van vandaag. De tocht zou he denochtend omstreeks negen uur be ginnen en een met rendieren be- Schilderachtig spannen slee zou de bagage naar boven brengen tot de plaats waar de ski's zouden worden aangebonden. Toni Marth heeft nog een extra man netje gecharterd voor de rugzakken en dan gaat het over de eindeloze ./aalf sneeuwvlakken naar de Silvretta- Be3"gletscher, trekkend van skihut tot skihut. Op 14 April hoopt men dan over de Silvretta Klosters binnen te glijden, Het laatste dorp in het machtige dal van dc Trlssana in het zuidwestelijk deel van de Oostenrijkse Alpen is het schil derachtige Galtur. Het laatste hotel in Galtur, dat staat waar de smalle auto weg ophoudt, is hotel Fluchthorn daar kwamen gisteravond om hal prins Bernhard cn de prinsess trix en Irene aan in gezelschap van de gidsen Toni Marth en Pompadelli uit Sankt Anton, die de weg zullen wijzen op de skitocht naar Klosters. De Prins en zijn beide dochter waren naar Innsbruck gevlogen, hadden daar de trein gepakt naar Landeck en daar stond Toni Marth met de ski-uitrusting en een taxi te wachten. In Landeck werd eerst het avondeten gebruikt en toen ging het per auto naar Galtur- Dat laatste deel van de tocht was niet erg prettig. De smalle weg. waar twee au.o's elkaar nauwelijks kunnen passe ren. is pas sinds korte tijd sneeuwvrij en de kuilen en plassen maakten de rit van 40 km in de donkere avond niet tot een genoegen. Niettemin kwam het ge zelschap in opgewekte stemming in Gal tur aan. De ontvangst in het hotel was aller hartelijkst. De 11-jarige Ellie Türtscher, kleindochter van de waard, bood de prin sessen een bouquet witte anjers aan. Op de kamers van de prinsessen stonden eveneens witte anjers. Het hotel was vol met diep bruinge brande gasten, wie de zon gis teren nog een extra tintje had gegeven. En in de grote eetzaal speelde als elke avond, de muziek. Boven de ingang van het hotel had men snel neg een geïmproviseerde Nederland se vlag opgehangen, op aanwijzing van enige Nederlanders, die de Oostenrijkers Televisie-brand in Bussum Churchill weende bij afscheid Churchill nam gistermiddag mot tranen afscheid van zijn ambts woning, Downingstreet no. 10, waar een grote menigte hem toe juichte. De tranen stroomden hem over de wangen, maar toen hij het gejuich hooide, verscheen er een glimlach om zijn lippen en lang zaam ging zijn hand omhoog om het beroemde V-teken te maken Vervolgens begaf hij zich naar zijn buitenverblijf Chartwell, waar hij de Paasdagen zal doorbrengen, alvorens hij Dinsdag as op Sicilië van een welverdiende vacantie gaat genieten Mevrouw Churchill bleef nog tot vandaag in Downingstreet om toe zicht te houden op de verhuizing „Het is altijd prettig, weer thuis te zijn", zeide Churchill bij aan komst te Chartwell tegen journa listen en tot de menigte die zich voor zijn landhuis bevond, riep hij: „God zegene u!" De mensen antwoordden: „Wij danken u voor onze redding!" waar Koningin Juliana en prinses Margriet vanmiddag omstreeks vier uur zouden aankomen. Beroemd hotel Het kanton Graubiinden is verheugd, dat Koningin Juliana dit keer naar Klos ters komt," zo zeide ons met gepast kan- 1 chauvinisme de heer Hans Guler, de eigenaar van hotel Chesa Grischuna. de Koningin en Prinses Margriet vanmida&g zouden aankomen en er zul len blijven tot 18 April. een hotel met geschiedenis, zij het. dat deze geschiedenis speciaal in de •oorlogse jaren is gemaakt, door het grote aantal bekende persoonlijkheden, logeerde en wier namen de heer Guler ook aan zijn gasten toont. ige week logeerden er Audrey Hepburn, haar echtgenoot Mel Ferrer, Vi- Leigh, en de filmregisseur Anatole Litfak. die er de laalste hand legde de film ..A Deep Blue Sea". Daarvoor onder meer Stafford Cripps, de de Aga Khan. de vorst var Liechtenstein de filmster Gene Kelly er nor de oorlog de Poolvaarder Nobile. Het geheim van dc komst van het Koninklijk gezin in Klosters is goed bewaard gebleven en in het winter sportplaatsje is op dit moment alleen nog Hans Guler cr van op de hoogte, doch die zwijgt verder ais Zwitsers- Frans. De sneeuw ligt nog dik rondom en boven Klosters. al dreigt het naar re gen en zyn de bergen in nevelen ge huld. Tot gisteren was het hier prach tig, zo zegt Hans Guler en de diep bruine tint van zijn gasten getuigt Het hotel werd in 1938 tot zijn nieuwï orm verbouwd en toen werd ook de hui dige naam aan het oude hotel Bahnhof gegeven Een naam, die toen nl. niet toepasselijk was. want het station werd verplaa'sl ti ken werd- De Koninklijke familie zal de boven ste verdiepmg bewonen, met een prach tig uitzicht op de Silvretta cn d< Gotschna Over de eerste berg zullen waarschijnlijk dc veertiende April Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix Irene komen als zij hun skitocht v Sankt Anton naar Klosters beëindigen. Koningin Juliana en Prinses Margriet zouden vandaag om vier uur per trein in I Oosters aankomen. Zij zouden tot Zürich j •liegen. België en Luxemburg nu accoord met „Parijs" België en Luxemburg hebben gis teren de verdragen van Parijs goed gekeurd. De Belgische senaat deed zulks met 142 tegen 2 stémmen bij één onthouding; het Luxemburgse éénkamerparlement nam de beslis sing met 48 tegen 3 (communisti sche) stemmen. Zoals gemeld, keurde de Belgische Kamer de Parijse ver dragen reeds in Januari goed. Koning Boudewijn moet nu nog zijn hand tekening onder de verdragen zetten. Daily Worker breekt de staking Communistische krant komt uit met 80.000 nummers Als zij er vlug bij zijn, kunnen de Lon- denaren vandaag weer een krant kopen voor het eerst sinds dertien dagen. De communistische Daily Worker (geen Md der federatie van krantendirecteuren) heeft de staking doorbroken en verschijnt i een oplaag van 80.000 exemplaren De zetters van de Daily Wónker waren wegens een ontslagkwestie in staking ge gaan, maar nu zijn zij met de directie tot een accoord gekomen. Zij wilden he' werk hervatten, doch slechts onder waarde, dat de Daily Worker geen gro tere oplaag zou maken dan normaal. De andere Londense bladen kunnen nog steeds niet verschijnen door de sta king van de technici. De leiders der Britse vakbonden zouden vanmiddag bij eenkomen om een oplossing te zoeken Als er vóór de volgende week geen ac coord is bereik -, komen ongeveer 15.000 technici zonder werk- Nu zal geen kwaad der aard meer deren Den Heer der Heren; Nu is Zijn leed voorbijgegaan; Nu randtvan 't lichaam afgescheiden, Noch Jood noch Heiden Zijn ziel meer aan. Nu helpt een vriendenhand Zijn leden Zacht naar beneden. En neemt ze 't smaadlijk kruishout af; N-i-leggen treurende getrouwen En droeve vrouwen Hem weg in 't graf. Nu wedervaart den dode Here Rechtmatig ere; Het sneeuwwit lijnwaad dicht Zijn leên; En specerije, die zij strooien In al de plooien Geurt om Hem heen. Een nieuwe grotte zal omvatten Den schat der schatten. Met zoveel droef geschrei beweend; Daar zal Hij, na zoveel verdrieten De rust -genieten Die 't graf verleent. N1COLAAS BEETS Op de foto: Een reproductie van het schilderij „Graflegging", van Th. van Baburen (15901623) dat in het bezit is van het Centraal Museum te Utrecht. BUIT1,3 MILLIOEN (Van een correspondent.) NEW YORK, 6 APRIL DEN VIERTAL geslepen bandieten beeft vandaag ccn geslaagde overval ge pleegd op de Chase Manhattan Bank, één der grootste banken van New York. Dc rgewapende rovers traden met onge kende brutaliteit cn koelbloedigheid op. bult: 350.000 dollar (ruim 1.3 mil- lioen gulden), een record in de gesehiede- is van dc Amerikaanse misdaad. De jonge afdelingschef Henry Bar denhagen was vanmorgen in zijn wagen onderweg naar de bank, toen hij moest stoppen voor een verkeers licht. Op dat ogenblik werd een por tier van de auto opengerukt en een onbekende man sprong op de achter bank. Mr Bardenhagen voelde iets hards in zijn rug prikken en hoorde de man zeggen: „Quick. Henry, kom achter het stuur vandaan...." Morgen (Goede Vrijdag) zal ons blad niet verschijnen. Onze bureaux zijn tot 12.30 uur geopend. Directie N.L.C. Klokken luiden in Amsterdam bij dodelijk ongeluk TWAALF WEKEN LANG zullen elke dag dat in Amsterdam een dodelijk ongeluk is gebeurd, tussen kwart over vijf en half zes alle kerkklokken luiden. Dit is een actie van de Lionsclub om de verkeersmentaliteit te ver beteren, gecombineerd met een advertentiecampagne en verscheidene straatmanifestaties. Uit de bocht Een personenauto, bestuurd door dr ir Prakke, directeur van de Enkalon- fabriek is 's nachts op de rijksweg tus- Wezep cn Oldebroek bij het land goed IJsselvliedt uit de bocht gevlogen, tegen enkele bomen gereden en dwars over de weg tot stilstand gekomen. Dr Prakke werd ernstig gewond. In de auto zaten geen medepassagiers. Ongeluk in Delft Op het Kalverbos te Delft heeft een politie-auto, die met grote snelheid on derweg wa6 naar een verkeersongeluk, een fietser die juist'overstak, aangereden. De man werd ernstig gewond. Atoomgranaat ontploft op 9,5 km hoogte LAS VEGAS. 6 April. Boven de Amerikaanse woestijn van Nevada is gisteren op een hoogte van 9500 meter een atomische lucht- afweer-granaat tot ontploffing ge komen. Onder de geleerden die bij deze proef aanwezig waren, bevond zich ook Sir William Penney, die de leiding heeft van het Britse atoom onderzoek. De vuurbal hield vijf seconden lichtflits was feller dan de zon en werd 120 km verder in Las Vegas duidelijk waargenomen. Daarna vormde zich atoomwolk in de vorm van een oliebol Nog nooit is een atoombom op zo grote hoogte ontploft. Met dit wapen kunner gehele formaties vliegtuigen tegelijk wor den vernietigd. Voor deze proef werd de atoomgranaal op grote hoogte door een bommenwerpei afgeworpen In geval van een oorlog Onbewaakte overweg Gistermiddag is de trein van 16.20 uur uit Hoek van Holland op een onbewaakte overweg in de spoorlijn naar Rotterdam onder Poortershaven in botsing gekomen een personenauto, waarvan de motor afgeslagen. De auto werd vernield De beide inzittenden, J. C. B. en mej. H. K., beiden uit Rotterdam, werden uit ragen geslingerd en gewond. Kind overreden Gistermiddag is een achtjarig jongetje, dat op de Hemweg bij het houtveem te Amsterdam plotseling overstak, door een personenauto gegrepen. Het kind over leed direct. Amsterdamse staking kostte drie ton Naar voorlopige schatting is de staking in Amsterdam de gemeente op een goede ton te staan gekomen. Het grootste verlies werd geleden doordat de tram reeu: gemiddeld zeker 50 mille per aan inkomsten minder. In totaal heb ben 44C0 man aan de staking deelgeno- Bollencorso uitgesteld tot 30 April Zoals in de I(jn der verwachtingen lag, is het bloemencorso in verband met het late voorjaar uitgesteld tot 30 April. Het besluit hiertoe nam het comité bloemencorso gistermiddag. Belgische koningin naar Naarden Dc Grote Kerk te Naarden, waar van avond de Matthaus Passion van Bach zal worden uitgevoerd. is totaal uitverkocht Tot de ruim 2200 personen, die de uit voering zullen bijwonen, behoort ook de koningin-weduwe Elisabeth van België, afgeschoten. Mobilisatie in gebied rond Rio Als gevolg van het aftreden van twe< linisters en de directeur van de Brazili anse s'aatsban-k zijn alle militaire ver loven in het gebied van Rio de Janeiro ingetrokken. Inmiddels is José Maria Whittaktr. ccn bankier uit Sao Padlo, tot minuter van Financiën benoemd. Hun aftreden werd in eerste instantie toegeschreven aan politieke machinaties in verbar.d met de in October te houden presidentsverkiezingen, maar de penivele orr.tsche situatie waarin het land ver keert, zal zeker ook van invloed zijn ge weest. De Braziliaanse koffie-ontvang- sten, die ca. 70% van 's lands ontvangsten uitmaken, zijn sinds November gestadig gedaald Na het bekend worden vai jongste crises in Brazilië sloot de New- Yorkse koffie-markt 200 punten lager De afgetreden minister van Financiën, r Eugenio Gudin. gold als een zeer kun- ig ecoi oom. die het land de laatste maanden voor een crisis heeft behoed. LONDEN, 6 April. /""VMSTREEKS half vijf betrad Sir Anthony Eden gistermiddag voor de eerste maal als premier het j Britse Lagerhuis. De conservatieven juichten luid, terwijl Eden langzaam de zaal doorschreed naar de premiers zetel. In het Labourkamp heerste een volkomen stilzwijgen. Churchill was niet aanwezig. Attlee stond op. Zijn stem brak, toen hij zeide. dot zijn pnrtij Churchill zeer grote genepenheid toedroeg. „Zijn plaats in ac geschiedenis is verzekerd", aldus de 72- jarige Attlee. Vervolgens richtte Attlee zich tot Eden. Hij wenste hem geluk met zijn nieuwe functie en voegde daar lachend aan toe; ..Natuurlijk kunnen wij als leden van de oppositiepartij hem geen lang leiderschap toewensen!" Voorts sprak Attlee de hoop uit, dat Churchill nu hij de druk van de regering niet langer voelde, -weer tijd fcou kunnen besteden aan de geschied schrijving. Eden verklaarde daarop, dat Churchill, ondanks zijn aftreden, in het Lagerhuis de dominerende figuur zal blijven. Hij sprak prijzend over Churchills staats manschap. Hij zeide. geroerd te zijn door de aan Churchill gebrachte hulde en ver klaarde alles te zullen doen wat in zijn vermogen ligt om het land te dienen. Eden. die de 42ste premier van I geland Is, gaf geen aanwijzing of htj al of niet van plan is binnenkort al gemene verkiezingen uit te schrijven, hoewel men gelooft dat deze op de 26s?e Mei gehouden zullen wroden. Eden heeft ook niet gezegd, wanneer hij de samenstelling van zijn kabinet bekend zal maken. Intussen is uit vele delen van de reld lof toegezwaaid aan Eden. Elsen hower noemde hem een grote opvolger van een grote premier en premier Faure van Frankrijk verklaarde dat de gehele Noordatlantlsche gemeenschap zich z verheugen in Edens benoeming. Gramofoonplaten nu goedkoper Gramofoonplaten worden met ingang van Dinsdag as. goedkoper; voorlopig alleen nog de duurdere soorten. Zo daler de hoogst geprijsde 25 en 36 cm lang speelplaten (thans tussen de 20 en 3< gulden per stuk) met ongeveer achttien procent in prijs. Importmerken in deze prijsklassen zullen na de Pasen 12 pet goedkoper zijn. Definitieve prijzen zijn nog nie: gegeven. Mr Bardenhagen was nauwelijks over de bank geklauterd, of drie andere man- choven één voor één op de voorbank, een ruk schoot de wagen vooruit, toen het stoplicht op groen sprong. Blijf achterover zitten cn haal geen stomme dingen uit", zei de bandiet die t Hcnry Bardenhagen zat. En om zijn woorden krach*, bij te zetten duwde hij de onthutste jongeman een licht machine geweer in de zij. Vóór het bankgebouw stond de direc teur. William Downing, met een kennis te praten. Maar de boeven waren geen ogen blik van hun stuk gebracht. Met Hcnry Bardenhagen in hun midden gingen zij op de directeur af. toen deze het bankge bouw binnenstapte. Onder bedreiging van de wapenen der bandieten werden de directeur, Henry Bardenhagen en een employé van de bank in een kluis opge- Dit alles gebeurde in de morgenuren, toen het personeel nog niet op de bank was. Twee bandieten stelden zich bij de deur op cn geleidden ieder binnenkomend personeelslid naar de kluis, bij de an deren. Toen was het tijd voor het gemakke lijkste deel van hun overval: het geld ln zakken doen. Zij behoefden daartoe geen kluis le forceren, want het geld lag in stapeltjes op een wagentje, waarmee het over de kassa's verdeeld had moeten worden. Met hun buit verdwenen de vier ban dieten in de auto van Bardenhagen. In de loop van de dag werd de wagen op een groot verkeersterrein gevonden. Daar zijn de rovers waarschijnlijk in hun eigen wagen overgestapt. De politie beschikt over bewijzen, dat de bandieten deze overval een half jaar hebben voorbereid. EN JUWELEN B|jna tegelijkertijd met de bankoverval werden uit een Juwelierszaak In een an der deel van New York door drie bandie ten juwelen geroofd ter waarde van 100.000 dollar. De roven waren gewapend en gemaskerd. wordt de granaat door luchtdoelgeschut j Hel „Hamburger Abend- blatt" heeft de uitslagen van enquele gepubli ceerd. welke door hel E.M.I.D.-instituut onder de Duitse jeugd is ge houden. Deze enquête had ten doel de Duitse jeugd te peilen op haar enthou siasme soldaat te toor- De slotconclusie U'as. dat slechts 27*1van de ondervraagden graag in het nieuwe Duitse leger wil dienen. Men heeft vragen ge steld aan 1500 jeugdige personen tussen 15 en 24 jaar en getracht de samenstelling van de West-Duitse bevolking zo goed mogelijk weer Bij het onderzoek naar de bereidheid tot mill- dienst, verklaarde dienstplicht afhankelijk van de vervulling van bepaalde voorwaarden. Hiermee is de bereidheid tot dienen sedert 1053 af genomen, want in dat jaar was nog 42*1, ge negen, zij het onder zc- zich de k ere voorwaarden, de militaire dienst te ac cepteren. En in datzelf de jaar was nog slechts 18*1, absoluut tegen. De voorwaarden, die de 36 'I, van de jongeren aan de vervulling van 'de dienstplicht verbindt, zijn grotendeels van po litieke aard. Een groot deel wil het leger een zuiver defensiefe taak geven, dus „wanneer „das Vaterland" in gevaar De politieke belangstel ling is bij dc jeugdigen nog betrekkelijk gering. Meer dan de helft, name lijk 57*1tuil niets met politiek te maken heb- Door 43*1, der onder vraagde jongeren wordt als belangrijkste taak voor de toekomst de hereniging van Duits land gezien. Ruim 24*1, acht het verzekeren van de vrede de belangrijkste taak en 10*/, de eenheid van Europa. Men staat meer open voor het bui tenland: 70*1, meent, dat de Duitsers van de an dere volken wat kunnen Op de vraag naar de bekendste politici noem den de meesten Bonds president prof. Heuss en Kanselier Adenauer. (Advertentirl P AAS-AANBIEDING Bijzonder mooie sortering DAMES BLOUSES Effen en gestreept Reeds vanaf2.65 Natuurlijk bij Als het weer meewerkt Narcissen bloeien op de Paasdagen Indien het zachte weer aanhoudt beginnen hoogstwaarschijnlijk de narcissen de aanstaande Paasdagen te bloeien. Goudgeel zal dan tn de bollenstreek dc overheersende kleur zijn, gemengd met het paars en wit der laatste crocussen. HET WEER IN EUROPA "To&iEeum Vrij veel bewolking De Bilt verwacht tot mor- genavond: Over 't algemeen vee! bewolking en tijdelijk wat lichte regen of mot- t/Lwr Matige tot krachtige zuid- westelijke wind. Weinig ver- andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 6 04—19 26. Maan op 21.21, Zaterdag: Zon 601—19.28 Maan op 22.29. ouder 6 20 uur. 15 April L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1