Eden, nieuwe premier die niet van harde woorden houdt d Hoe Churchill en Eden tot elkaar kwamen Dramatisch ogenblik voor „Grand Old Man" Winston Churchill WOENSDAG 6 APRIL 1955 HIJ DENKT ALS CHURCHILL ™k Baldwin in 1928: Deze man kan d zichzelf een naam maken nr; (Van onze correspondent) LONDEN. 5 APRIL I zijn minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, meer en meer d® binnenlandse politiek zou betrekken. Speculantefl knoopten daar ?eni direct de conclusie aan vast, dcrt de toen 77-jarige Engelse premier er het bijltje bij zou neerleggen. Maar wat hebben zij zich vergist: het zou nog oe drie jaar duren voor de Grand Old Man zijn tijd gekomen achtte. Het vooruitzicht, dat Eden de premier zou opvolgen, is wel juist gebleken. De briljante Churchill wilde zijn jonge, populaire neef vast voor zijn toe- komstige verantwoordelijkheid trainen. Zo was het Eden. die op de Ge- ge menebest-conferentie in 1953 voor het voetlicht trad, meer nog misschien he dan zijn bekwame collega van financiën, R. A. B. Butler. En tijdens gej ChurchiWs afwezigheid in Amerika en Jamaica had hij wederom het roer a^| van het zwaar stampende Engelse schip van staat in handen. Edens 1 meesl op de voorgrond tredende eigenschap is wel zijn charme. Zijn in nemende, jongensachtige lach weet zelfs zijn vurigste politieke tegen- i het verleden al heel wat dtploma- ve^ kun n standers te bekoren en heeft hem N*tieke overwinningen bezorgd. nee' Charme is een uitstekende eigenschap op het glibberige pad dat staatslieden en maj politici bewandelen, maar over het al- '0.—gemeen brengt ze hen niet ver. Er zijn wetj andere kwaliteiten nodig om de hoogste I sport vap de ladder te bereiken, zeker bij mannen die landsbelangen behartigen, zijn Bezit Eden deze kwaliteiten? De hard- heid die voor het nemen van bepaalde j beslissingen noodzakelijk is en die gave oeg van nemen of geven op het juiste, be- .is»slissende moment? :'jjj TEGENSTELLING Het eerste dat bü Eden kan worden lI opgemerkt is een tegenstelling. Want bo- ven een groot deel van het leven van deze zo zachtzinnige en vredèlievende na- ,.1 tuur hebben schaduwen van oorlog en .1 oorlogsdreiging gehangen. Van 1915 tot 1918 stond de nu 57-jarige minister aan j de bloedige fronten van de Ypres en de ®oe| Somme, in een oorlog die, zoals hü aan zijn moeder schreef, „beestachtig en de In de dertiger jaren was hij als Engels di minister van buitenlandse zaken een wre- egei velige getuige van de voorbereidingen die Var- Hitier voor de jongste wereldoorlog trof. di Als Churchills rechterhand hielp hij in D| 1945 Duitsland op de knieën te brengen aai en een paar maanden later ook Japan, En nu is zijn politiek er op gericht, Dj de Russische dreiging af te wenden, Wat is het beeld van Eden, gedurende a de jongste oorlog? In één van Shake- 0" speares stukken komt een staatsman voor die er trots op is het „pakpaard" van 1 0 de koning te zün geweest. Eden zou mis- 1 schien het meest ijverige en intelligente hee „pakpaard" van Churchill kunnen wor- b« den genoemd, eerst als minister van oor- loj, cn daarna als minister van buiten landse zaken. Hoewel Churchill en Eden geheel ver- schillende temperamenten hebben, vulleh aa* zij elkaar op vele punten aan. Churchill 95,3j heeft na de oorlog geschreven, dat Eden islal en hij altijd in dezelfde richting dachten. a Heel vaak behoefde er niet eens overleg te worden gepleegdDit betekent in- °j middels niet dat Churchill Eden de vrije oj hand liet. Hij was wat men zou kunnen noemen een „lastige baas", die overal het zijne van wenste te weten en zijn ondergeschikten altijd achter de broek j zat. '/all desalniettemin is Eden de enige Engelst oorlogsminister geweest die het nooit met „The old man" aan de stok heeft gehad. Hü was het die in de zwarte weken van 1941 naar 't Middenoosten werd gestuurd in de tüd dat de Nazi's een aanval in Griekenland voorbereidden. •Iei: Als persoonlijk vertegenwoordiger va] Churchill organiseerde hU het Griekse 5<fJ verzet waarbij hij uitblonk door gr ad*j practische zin cn nog grotere helderheid van geest. PROMOTIE Voor helderheid van geest heeft Eden va( trouwens in 1928 een goede naam gekre- 9 ei gen. Het was Baldwin, die toen naar san ctie- leiding van een door Eden opgesteld Me- O"1] morandum zei: „Deze jongeman (Eden was toen 30 jaar oud en reeds onder- staatssecretaris van buitenlandse zaken) kan zichzelf een naam maken. Hij zal j bij de eerste de beste gelegenheid pro- motie krijgen." Het grote moment voor de jonge diplomaat brak in 1936 aan. Toen Sir Samuel Hoare als minister landse zaken moest aftreden, omdat zijn 3e®' politiek in Abessynië had gefaald. 8 Baldwin koos Eden als Hoare's opvol ger en met hem de jongste „Foreign Secretary" die Engeland ooit heeft gehad. Nog even terug echter naar Hitiers oorlog. Na zijn succesvolle missie in Deze foto van Churchill werd ge nomen, toen hij in 1946 het ere doctoraat ontving van de Leidse universiteit. Athene en Cairo werd Eden door Chur chill naar Moskou gezonden, teneindi Stalin tot een pact met het Verenigd Koninkrijk te bewegen. In 1942 kwam er een verdrag voor 20 jaar tot stand, dat nog geen vier jaar later als een Edens aftreden vooraf gegaan. De strenge sancties die Eden tegen Italië wenste in te voeren werden door Chamberlain in het openbaar als „het toppunt van dwaas heid" beschreven. En een paar weken la ter deed Chamberlain door middel van de Italiaanse ambassadeur in Londen een persoonlijk beroep op Mussolini, zonder zijn minister van buitenlandse zaken hierin te kennen. DE KRUIK BARSTTE De kruik kwam tot barsten toen Cham berlain er. tegen het advies van Eden in, op stond met Mussolini te onderhandelen. In een rumoerige kabinctszitting ver klaarde de premier dat de meningsver schillen tussen hem en Eden zó groot waren geworden dat één van beiden zou moeten aftreden. De ministers schaarden zich zonder uitzondering aan de züde van de premier en Bdcn bleef niets an ders over dan zjjn ontslag in te dienen. Uit de boeken van Feiling en Churchill blijkt duidelijk dat Eden niet altijd voor zijn standpunt of overtuiging heeft wil len uitkomen. Ook in een in 1937 gehou den speech van Lloyd George komt naar voren dat Eden meer van aardige dan van harde woorden houdt. In de functie van premier kan dit ze ker als een ernstige tekortkoming wor den aangemerkt. Maar anderzijds is het toch ook weer zo dat niets het Engelse electoraat zo kan bekoren als een staats man die zowel de achting van zijn poli tieke vrienden als die van zijn politieke vijanden heeft. MOEILIJKE OPDRACHT. ju worden weg- Een ander aan het roer genote, zijn artsen en zijn naaste mede werkers en heeft hij het roer van het machtige Britse schip van staat uit han den gegeven. Dit roer zal van vandaag af rusten in de handen van de jonge en zeer bekwame Sir Anthony Eden, het sympathieke politieke pleegkind van Churchill. Churchill heeft het 'f Verklaarde uitzicht de afgelo pen weken niet ge makkelijk gehad Een man als hij denkt niet aar treden, zolang hij van mening is, dat hij zijn land nog grote diensten kan bewijzen. Hij zou er soonlijk niet het minste bezwaar tegen gemaakt hebben, als hij opnieuw de kiezingscampagne tegen de socialisten had moeten leiden. Dat het nu zo ver niet meer zal komen. Is naar het ons voorkomt dan ook niet zozeer een ge volg van de houding die zijn naaste mede werkers tegenover hem hebben aangeno men. Eerder geloven wij, dat zijn echt genote, gesteund door de adviezen van zijn artsen, hem er toe gebracht heeft, het roer uit handen te geven. Churchill is nu eenmaal altijd een van uitzonderlijk formaat geweest en elke vergelijking zal helaas maar al te vaak in het nadeel van Eden uitvallen. Dit neemt echter niet weg. dat Engeland het volste vertrouwen kan hebben in sympathieke staatsman, die in 1938 al op demonstratieve wijze bewees dat er nie' met hem te marchanderen viel. Bij de komende verkiezingen, die wel licht op de 26ste Mei gehouden zullen wor den, zal niet Churchill, maar Eden de grote inzet worden. Dan zal blijken, of de Engelsen evenveel vertrouwen in hem stellen als in zijn grote voorganger. En als dat inderdaad het geval is, dan zal dat voor de oude Churchill één van de mooiste beloningen zijn die men hem ter gelegenheid van zijn afscheid meegeeft. Verhoging omzetbelasting ingevoerde goederen Tot voor kort was de druk van de om zetbelasting op hier te lande vervaardig de goederen hoger dan op ingevoerde goederen. Dit vond zijn oorzaak in het feil dat de ingevoerde goederen de werking van het cascadesysteem, dat bij de hef fing van omzetbelasting geldt, ontgaan. Deze ongelijkheid is aan het eind var het vorige en aan het begin van dit jaar grotendeels weggenomen door het instel len van twee Koninklijke besluiten, v bij een verhoging werd vastgesteld de omzetbelasting voor een groot aantal ingevoerde goederen, of het verschil tus sen ingevoerde goederen en die van Ne derlands fabrikaat op andere wijze is ge ëlimineerd. Ter goedkeuring van deze Koniiüdijke besluiten is thans een ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. In de toekomst is een Koninklijk be sluit te verwachten, waarin de verhoging van de omzetbelasting voor alle daarvoor ln aanmerking komende Ingevoerde goe deren met de juiste percentages wordt vastgesteld. papieren handdoek geworpen. De kwade wil van het Kremlin kan Eden natuurlijk moeilijk kwalijk wor den genomen. Wel zou hem evenals Roosevelt en in mindere mate Chur- chil kunnen blameren het geloof, dat Rusland inderdaad een gedaante verwisseling had ondergaan. En dat de oude imperialistische Kominternpoll- 'tiek niet langer bestond. Eden was er tien jaar geleden werkelijk van over tuigd dat het Trojaanse paard begra ven was. In feite was het voor een paar jaar op sta 1 gezet met de vooropgezet te bedoeling het later weer in landen als Hongarije. Polen, Tsjechoslowakije en Duitsland te gebruiken. Ten slotte nog iets over Eden in die politiek onverantwoordelijke dertiger jaren. In 1938 diende hij zijn ontslag in als minister van Buitenlandse Za- Zaken omdat hij zich niet met de ver zoeningspolitiek van Chamberlain kon verenigen. Even leek het of de ster van de jeugdige staatsman gevallen was. Hij was door zijn eigen politieke vrienden en collega's gevloerd en tot het uitbre ken van de oorlog toe zou niemand meer iets van hem horen. HET GESCHIL Wat daar in die crisisjaren 1937 en 1938 achter de muren van no. 10 Downingstreet is gebeurd kan nog steeds niet helemaal overzien worden. Maar enkele sluiertip pen van dit van historische betekenis zijnde drama zijn In Keith Fellings bio grafie over Chamberlain opgelicht cn ook in Churchills oorloosmemoirc*. Niet lang na de vorming van het kabl- net-Chamberlain kreeg Eden het met zijn chef aan de stok omdat hij niet aan een compromis met Hitier geloofde. Wat oe vooruitziende diplomaat wenste, was een krachtige, anti-dictatoriale buitenlandse politiek, gesteund door het te zwak gi bleken lichaam van de Volkenbond. Eden blijkt één der weinige staatslieden te zijn geweest die duidelijk zag waar Hitier Mussolini naar toe wilden. Als hij er z genschap over had gehad dan was Volkenbond „op z'n Koreaans" tegen de aggressie van Italië in Abessynië opge- Een lange reeks Incidenten is aar Chr. handelsreizigers Op de jaarvergadering van de vakgroep handelsreizigers van de Ned. Chr. Be- ambtenbond (23 April te Utrecht) zal een bestuursvoorstel worden behandeld om de uitspraak van de grensregelingscom- missie van het C.N.V. in het geschil tus sen de beambtenbond en de Ned. Chr. Handelsreizigers vereniging te aanvaar den. Dit deelt men ons mede ter verbe- tering van een vorig bericht. In droefheid en vrees ^EVENTIEN JAAR geleden offerde een veelbelovend jong Brits poli ticus zijn post in het kabinet op aan een beginsel en werd een politiek deelgenootschap geboren dat gisteren zijn indrukwekkend hoogtepunt bereikte, toen Winston Churchill het ambt van premier overdroeg aan Anthony Eden. id. IWHE« Een historische foto: Churchill voor het laatst met zijn kabinet bijeen. Op de voorste rij, v.l.n.r.: Harold Mac. Millan, Lord Woolton, Lord Kilmuir, Sir Anthony Eden, Sir Winston Churchill, Lord Salisbury, Richard Austen ButlerLord W. Swinton en Harry Crooks Hank. Op de achterste rij, v.l.n.r.: Osbert Peake, Peter Thor Ncy- croft, Sir Walter Monckton, James Stuart, Gwilym Lloyd George, Alan T. Lennox Boyd, Duncan Sandys, Derick Heathcoat Amory, Sir David Eccles en Sir Norman Brook. DE CARRIÈRE VAN EEN GROOT STAATSMAN Hij, die overal bij wilde zijn, kan nu contact der Vier niet meemaken (Van onze correspondent1) LONDEN. 5 APRIL SIR WINSTON CHURCHILL is niet langer premier van Engeland. De „Grand! Old Mart" heeft thans het stuurrad van het Britse schip van staat overgegeven aan een jongere, zeer bekwame politicus: Sir Anthony Eden. Zij, die Churchill kennen, weten wat dit besluit op dit tijdstip voor hem betekent. Zijn gehele leven heeft Sir Winston sterk de betovering gevoeld van grote gebeurtenissen; hij wilde „er bij" zijn. Dit afscheid van de grote staatsman is er des te dramatischer om. nu alles wijst op een spoedige conferentie van de Grote Vier. Het staat wel vast, dat Churchill deze belangrijke bijeenkomst niet heeft willen missen, maar toch zal hij er niet bij kunnen zijn. Eén der vele teleurstellingen in zijn bewogen leven. De laatste jaren stond Churchill vrijwel alleen voor het voetlicht van het wereldtoneel; van de staatslieden, die de eerste helft der twin tigste eeuw beheersten, is hij de enige overlevende. Wie kan met Churchill worden vergeleken, zelfs als men zijn niet-politieke capaciteiten en liefhebberijen buiten beschouwing laat? Wie kon met bijna onfeilbare zekerheid zó scherp in de toekomst zien als deze grote Brit Eén incident in zijn carrière heeft Churchill lange tijd gehinderd. Hij kreeg in de eerste wereldoorlog twist met admiraal Fisher, die de vloot niet aan het kanonvuur van de Tur ken wilde blootstellen bij een landing op Gallipoli. De mislukking van die landing werd Churchill verweten en een krachtige rede in het Lager huis bracht hij zijn sterk overdreven aandeel in de mislukking tot de juiste proporties terug. In 1917 onderzocht een speciale commissie de Dardanel- len-kwestie en bij die gelegenheid werd Churchill van alle blaam gezui verd. In hetzelfde jaar nam premier Lloyd George hem als minister van munitie in zijn kabinet op. Na de wapenstilstand werd Churchill minis ter van oorlog, in welke functie hij de demobilisatie moest leiden. Bo vendien was hij minister van lucht vaart. In 1921 verwisselde Churchill het mi nisterie van oorlog weer voor dat van koloniën. Op de conferentie van Cairo gelukte het Churchill het Arabisch ver trouwen in het Britse mandaat te beves tigen. Churchill speelde samen met Lloyd George, de hoofdrol bij het tot stand komen van het Iers verdrag (1922). In 1924 keerde hij in het Conservatieve kamp terug. In dat jaar benoemde Bald- wind hem tot minister van financiën. Churchill's eerste taak was de bewerk stelliging van Engelands terugkeer tot de Gouden Standaard. Tien jaar lang, van 1929—1939, stond Churchill buiten de Engelse regering als gevolg van een conflict met Baldwin de India-politiek. Maar een sterke figuur scheen op te rijzen tegen de achtergrond van weer- standsloze overgave van verkeerde maat regelen en impulsen van zwakheid. Het kwam mij op dit ogenblik voor dat hij de levensloop van het Britse volk be lichaamde. Ik zag bat daglicht langzaam door de ruiten kruipen en voor mijn geestesoog rees op een visioen van dood Het is merkwaardig dat juist Hitier teerd door gevoelens van droefheid twee zo verschillende persoonlijkheden een belangrijke rol hebben gespeelo de lotgevallen van een imperium, tot elkaar heeft gebracht. De 41-jarige Eaen nam op 20 Februari 1938 ontslag als minister van Buitenlandse Zaken uit protest tegen de politiek van de regering-Chamberlain ten aanzien het nazidom. Dit gebaar trof de meer ren Churchill die in het Lagerhuis voortdurend had gewaarschuwd tegen de toenemende mach; van Hitier. Hij adop teerde Eden als zijn politieke bescherme ling met deze treffende lofprijzing: „Hij i kwam mij op dit ogenblik voor als de be lichaming van de levensloop der Brit-se natie". De profetieën van Churchill en Eden zijn ma2r al te waar gebleken aan een volk. dat slechts traag aandacht be gon te schenken aan hun waarschuwin gen. Maar in hei gevaar heeft Engeland hen beiden weten te vinden cn Churchill; als premier en Eden als minister van Buitenlandse Zaken hebben het imperium naar zijn grootste triomfen in de tweede i wereldoorlog geleid. Het koppel is onscheidbaar gebli op 57-jarige leeftijd erft Eden tel van zijn mentor. HET VISIOEN De geschiedenis van die voor dc loc komst zo gewichtige Februari-avond toen de samenwerking tussen Churchill en Eden werd geboren, is tien jaar later dotfr „de oude heer" beschreven in het eerste deel van zfln „De tweede wereld oorlog". Laat in de avond van 20 Febr. bereikte mij, toen ik in mijn oude kamer te Chartwell zat (wat ih nu ook zo vaak doe) de telefonische boodsohap dat Eden ontslag had genomen. Ik moet bekennen dat mij het hart in de schoenen zonk en ik voor een wijle werd overspoeld door de donkere golven van de wanhoop. In deze nacht van 20 Februari 1938 en alleen bij deze gelegenheid ontvlood mij de slaap. Van middernacht tot de morgenschemering lag ik in mijn bed, verr de n Deze foto werd genomen toen Churchill na zijn ziekte vorig jaar in Downingstreet terugkeerde. Hij moest toen zijn dokter belo ven, wat minder sigaren te roken. Churchill kwam op 25-jarige leeftijd de Conservatieven in het Lagerhuis. Eind Februari van het jaar 1890 hield hij zijn ..maiden speech" in het Lagerhuis. gehoor zoals hij dat nog nimmer had gehad. Zijn eerste toespraak ver dient wel wat extra aandacht. parlementariërs hadden de jonge Churchill ten aanzien van zijn eer ste toespraak van advies gediend. Som migen raadden hem aan, de kat uit de boom te kijken, maar anderen overtuig den hem ervan dat het goed zou zijn zo spoedig mogelijk tot de aanval over te gaan. Churchill, verzot op avontuur, jong cn impulsief, besloot het laatste advies op Ie volgen. HU schreef zUn eerste rede uit cn leerde haar geheel uit het hoofd. Dat leverde hem niet veel moeilijkheden op: hü is nu nog bekend om zijn uit stekend geheugen. Toen kwam de kans. Het debat wendde zich naar de wüze, waarop de tegen dc boeren werd gevoerd, derwerp waarvan Churchill uit ervaring veel wist. Dit was het ogenblik, nieuwbakken parlementariër besloot in het strqdperk te treden. Hü was toen nog geen vier dagen in het parlemenl Een jonge, vurige Welshman, David Lloyd George, kwam met een amende ment op het regeringsvoorstel. Maar later trok hü het amendement Churchill dacht niet anders of zijn kans was voorbij. Maar op dat ogenblik fluis terde zijn buurman, Thomas Gibson Bowles, hem plotseling toe: „Je zou kun nen zeggen: In plaats van uw felle rede te houden zonder uw gematigd amende ment door te zetten, had u uw gematigd amendement er door kunnen drukken geen felle rede moeten houden...." Win ston Churchill greep de kans en breide er zün eigen, voorbereide toespraak aar vast. Het gehele Huis lachtte, juichte er luisterde. Churchills speeèh was bewon derenswaardig. En toch voerde hij het woord met de zenuwachtigheid en de be scheidenheid, die een nieuw lid past. DE ..FREE TRADER" In 1904 ging Churchill, als gevolg van Chamberlain's propaganda ter bescherming van de binnenlandse handel over naar de Liberalen. Hij bleef voor de vrije handel strijden. Toen de Liberalen in 1905 aan de macht kwamen, werd Churchill onderstaats secretaris voor koloniën, in welke functie hij zijn steun gaf aan de liberale poli tiek. In hetzelfde jaar trad hij op als president van de „Board of Trade", ministerie van Handel en Nijverheid. Met grote üver nam Churchill allerlei sociale hervormingen ter hand. Zo dien de hü in 1909 zün wet tot oprichting var arbeidsbeurzen ln, die 6trandde op de gering van het Hogerhuis hiervoor geld uit te trekken. Churchill's belang rijkste sociale hervorming was wel de erkloosheidsverzekering van 1911. MARINE Nadat hü in 1910 als minister vai inlandse zaken was opgetreden, kreeg h'Ü het jaar daari taak: „First Lord" van dc Admiraliteit. Op dat ogenblik was dc internationale toestand reeds dermate gespannen, Churchill opdracht kreeg de vloot ln aat van onmiddellijke paraatheid rengen. In het begin van de eerste wereld oorlog deed Churchill van zich spreken door zün rol bü de verdediging van Ant werpen. De Belgische troepen, die de stad beschermden zouden met een Engels leger worden versterkt. De Britten ver schenen echter niet: zij waren in ge vechten gewikkeld en kwamen pas veel later in de bedreigde stad. Churchill wist echter wat hem te doen stond. Hij retsde naar Antwerpen en gaf de Belgen nieuwe moed, alleen al door zijn verschüning. (Hetzelfde deed de „Grand Old Man" in 1940. toen het Franse front dreigde ineen te storten). NAAR DE TOP Toen begon de periode die hem de top zou voeren. Reeds direct n aan de macht komen van Adolf Hitler waarschuwde Churchill voor de Duitse herbewapening. Churchill ging toen al zover te verklaren, dat er een nieuwe oorlog zou komen, als men Hitlers ag- gressieve plannen niet onmiddellük er krachtig bestreed. Op 3 September 1939 was Wereldoorlog II een felt Churchill kwam als minister van marine de regering. Op 10 Mei 1940, bü het begin Duitse invasie in het Westen, werd de geboren oorlogsleider Winston Churchill tot hoofd van de coalitieregering be noemd. Toen sprak h(j ook de onvergete- iüke woorden: „Ik kan niets anders den dan bloed, gezwoeg, tranen zweet!" Eén der belangrijkste gebeurtenis sen van het volgende jaar, 1941, de ontmoeting tussen Churchill en Roosevelt „ergens op de Atlantische Oceaan", waarbij het Atlantisch Handvest werd opgesteld. Na de Ja panse aanval op Pearl Harbour, later in dat jaar, begaf Churchill zich op nieuw over de oceaan, sprak de beide Huizen van het Amerikaanse Con gres toe en ontving een groots wel kom in Canada. Hij keerde terug naar Washington zün besprekingen met Roosevelt voort te zetten. In Juni 1942 herhaalde hij zijn be zoek en belde oorlogsleiden bespraken de komende landingen in Noord-Afrlka. Vervolgens reisde hij naar Cairo en Moskou, waar hij Stalin ontmoette, Teheran en opnieuw naar Cairo. In Januari 1953 volgde de conferentie van Churchill cn Roosevelt te Casa blanca. waarbij van de vijanden „o: waardelljke overgave" werd geëist. Na afloop der besprekingen ging Win ston Churchill naar Turkije; in Tripolis nam bij een parade af van nende Achtste Leger. In Engeland teruggekeerd, kreeg hij longontsteking, doch in Mei was hij op nieuw in dc V.S.. vloog vandaar naar Gibraltar cn bezocht generaal Eisen howers hoofdkwartier te Algiers. In Augustus begaf Churchill zich naar Quebec, waar hü met Roosevelt sprak ,-er de oorlog tegen Japan en de hulp an China. Daarna volgden besprekingen van vijf dagen met de Chinese president Tsjiang Kai-sjek te Cairo en onmiddellijk daarop had de conferentie der Grote Drie te Teheran plaats, de belangrijkste confe rentie der drie oorlogsleiders, waarop besloten werd Duitsland van het oosten, zuiden en westen uit aan te vallen. WEER ZIEK Roosevelt en Churchill voerden op de terugweg besprekingen met de Turkse president. Te Carthago moest Churchill opnieuw met longontste king het bed houden. Dank zij de zorgen van zijn echtgenote herstelde hij langzamerhand en vertrok naar Marrakesj (Frans Marokko) om weer op krachten te komen. Daar voerde Churchill besprekingen met generaal De Gaulle en toen hij 16 Januari '44 te Londen terugkeerde, wachtte hem een overstelpende hoeveelheid werk, want de invasie stond voor de deur. Churchill verliet Engeland niet weer tot zes dagen na de invasie, toen hij de bevrijde kust van Normandië be zocht. In Juli begaf Churchill zich opnieuw naar Frankrijk en maakte een inspectie tocht per vliegtuig boven de frontlinie. Verschillende malen drong hij er bij de piloot op aan, laag te vliegen, zodat hij de krijgsverrichtingen goed kon waar- Kort vóór de befaamde doorbraak bij Avranches bezocht Churchill voor de derde maal het front en vertrok daarna naar Italië, waar hij maarschalk Tito, prins Umberto, maarschalk Badoglio en het Italiaanse kabinet ontmoette. Ook besprak hij de toestand in Griekenland met de Griekse premier en voor hü Rome verliet, had hij een lang onderhoud met de paus. Alvorens in het vliegtuig naar huis te stappen, bezocht hij de troepen die de invasie van Zuid-Frankrijk voorbereid den en hij bracht enkele uren door bij zijn vroeger regiment, het 4© regiment huzaren. Veertien dagen bleef Charchlll thuis, toen was hü weer op weg naar Quebec, waar h(j met Roosevelt en de chefs van de gecombineerde Generale Staf beslis singen nam voor de vernietiging van de Japanners. Stalin kon de conferentie te Quebec niet bijwonen en Churchill en Eden gin gen naar Moskou, waar zij met Stalln en Molotof de Japanse en Poolse kwesties bespraken. Bij zijn terugkeer deelde de premier het Lagerhuis mee. dat de betrekkingen tussen Engeland en de Sowjet-Unie nooit nauwer en vriendschappelüker waren ge- In November 1944 bezocht Churchill Parijs voor de eerste maal sinds de som bere dagen van 1940. Hij keerde naar Londen terug en vierde daar zijn 70ste verjaardag. Met Kerstmis vloog hij met Eden naar Athene om behulpzaam te zijn bü het beslechten van de burgeroorlog die in Griekenland was uitgebroken. De conferentie van Jalta (Februari '45) was de laatste ontmoeting die Churchill met Roosevelt had. DE NEDERLAAG Bij de verkiezingen van Juli 1945 leed de Conservatieve partij een zwa re nederlaag. Churchill werd leider der oppositie. De nederlaag werd door niemand zelfs niet door degenen, die tegen zün candidaten hadden gestemd als een critiek op Churchill beschouwd. In zijn eigen district werd Churchill met een overweldigende meerderheid gekozen. Hoc Churchill dc uitslag van de ver kiezingen opvatte, moge blijken uit het verhaal, dat hij, leider der oppositie, ln het Lagerhuis vertelde. „Een vriend van nuj, Brits officier in de Balkan," aldus Churchill, „sprak daar een dame, die toen zij de uitslag der Engelse verkie zingen vernam, uitriep: „Arme Churchill, hij zal nu wel doodgeschoten worden „Mün vriend kon haar echter geruststel len," aldus Churchill, „door haar te zeg gen, dat de straf zou worden gewüzigd in zware arbeid...." Eefst op 25 October 1951 werd Winston Churchill weer premier. Churchill heef*, niet alleen het nazi gevaar onmiddellijk ingezien. Als eerste westelijke staatsman zag hü ook het ge vaar van het communisme. In zijn be roemd geworden rede te Fulton (Maart 1946) wees hij reeds op de gevaarlijk# tendenzen in de Russische politiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5