Onderwijzend personeel verontwaardigd over publicatie van Oranje-bestuur „Wij wilden wel meewerken, maar wij willen niet worden geringeloord" Uit Katwijks oude doos NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 WOENSDAG 6 APRIL 1955' KATWIJK AAN ZEE (Van een onzer verslaggevers) Het van 't bestuur van de Oranjevereniging te Katwijk aan Zee afkom stige bericht, dat Zaterdag in de Leidse dagbladen werd opgenomen en dat handelde over de plannen voor feestviering op 5 Mei, heeft onder het on- oerwijzend personeel van de scholen in Katwijk aan Zee grote veront waardiging gewekt. In het bericht stond onder meer te lezen: „In de eerste plaats hebben de Oranjeverenigingen daartoe een beroep gedaan op de scholen. (D.w.z. in het belang van de feestviering). Het onderwijzend personeel van de scholen te Katwijk aan Zee heeft het verzoek om mede werking echter afgewezen. De meerderheid van deze onderwijsmensen stelt zich op het standpunt, dat dit teveel vrye tijd zou kosten en dat de Paasvacantie hierdoor in het gedrang zal komen. Men wenst de feestvie ring aan het particulier initiatief over te laten.'' zich voor het forum der vergadering af. Hij meende de vinger op de wonde te kunnen leggen. Op de eerste vergadering was mr J. van der Plas, de voorzitter van het bestuur der Oranjevereniging, met het voorstel gekomen, een kinder optocht te organiseren. De medewerking had men spontaan willen geven, maar het bleek, dat het „voorstel" tot het houden van een optocht geen voorstel was. i een „decreet". Iets. waaraan de onderwij zers zich maar hadden te houden'. Som migen stemden ook toen nog toe, maai anderen duldden deze manier van doen niet en sprongen op de ketting. Ringeloren Om over de door genoemd bericht ont stane situatie te kunnen beraadslagen er om na te gaan, of het mogelijk zou zijr alsnog deelneming toe te zeggen aan d< voor 5 Mei te organiseren kinderoptoch ten. kwam gistermiddag het onderwijzend personeel van Katwijk aan Zee in Oranjezaal bijeen. Voor deze bijeenkomst waren uitdrukkelijk ook het bestuur de Oranjevereniging en vertegenwo- gers van de plaatselijke bladen uitgeno digd. Het bestuur van de Oranjevereni ging weigerde evenwel aanwezig te zijn. omdat ook de pers de bijeenkomst zou bijwonen Dit bestuur vergaderde tege lijkertijd in zaal Haasnoot. De heer D. Goedhart had de leiding van de bijeenkomst van het onderwijzend per soneel. Hij stelde nog even enkele dingen vast. Onder andere ook. dat in de tweede vergadering, die door het onderwijzend personeel met het bestuur van de OranJ. vereniging was gehouden, zeer duidelijk was gebleken, dat het onderwijzend per soneel wél, en eenparig, bereid was weest tot medewerking aan de feestvie ring. maar niet aan de optocht, wèl aar kinderspelen. Op dit laatste had het be stuur van de Oranjevereniging geen prijs gesteld. De wonde Duidelijk werd in deze bijeenkomst meermalen gezegd, dat men de ontstane toestand diep betreurt en een enkeling drukte zijn verlangen uit. toch maar de optocht mee te doen en dan de beledi gingen in het krantenbericht maar te ken om niet de sfeer van het bevrijdings feest te verstoren. „Waar ligt de moge lijke fout?" zo vroeg de heer Gccdhart Vis se rij golfjes Scheveningse nieuwbouw Op de Scheveningse sleephelling is de kiel gelegd voor een schip voor rekening van rederij J J. v. d. Toorn (Verre Vis serij Maatschappij). Dit schip za!40mete>r lang zijn, 8 80 m breed en 3.25 m diep. Het krijgt een 300 pk M B M -motor, die tot 750 pk kar. worden opgeiaden. verder een geïsoleerd visruim voor 1500 kisten verse en 8 haringruimen voor 440 kantjes. Het heeft geen voorroer en zal hoofd zakelijk voor de trawivisserij worden ge bruik: Ala dit schip eind September klaar is wordt meteen begonnen aan een logger voor rekening van rederij Jac. Pronk te Urmslden. welk schip het even beeld wordt van de SCH 54 en SCH 196, de twee grootste Ne<ier!andse loggers Ook de rederij A T. v. d. Toorn gaat een nieuwe logger bouwen, naar het model van de SCH 236 (Zuiderkruis) en ten slotte heeft de Verre Visserij Maatschap pij nog een tweede opdracht voor een logger aan genoemde werk verstrekt. Tweede drukke dag Na de drukke Maandag een drukke Dinsdag: de markt in IJmulden werd be zet door de trawler Postboy van 24 Maart, die 1015 kisten vis aanbracht, alsmede 20 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de Klaas Wljker present was met 1020 kisten van 25 Maart en 50 atuks stijve kabeljauwen. De Dirkje was er voorts met 900 kisten van 22 Maart en met 40 stuks stijve. Dan voerde de KW 7 aan 700 kisten vis en 300 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de SCH 27 voor 347 kisten en 80 stijve zorg de. Er was weinig kleine vaart een logger en een kotter zorgden tenslotte voor 3000 kilo tongen en 50 kisten schol. Vandaag drietal Vandaag waren er drie trawlers ter markt: de Eli (van 26 Maart) met 670 kis ten vis en 30 stuks stijve, de Antje van 24 Maart met 310 kisten en 200 stijve en de Wlron II van de 28e met 450 kisten vis en 100 stuks stijve. Grote aanvoer Maar daar is het nog niet mee afgelo pen voor de middenweekse markt: de Shamrock heeft van 23 Maart 315 kisten vis bij zich en 523 stijve kabeljauwen, ter wijl de SCH 133 van 23 Maart zorgt voor 250 kisten vis. 200 stijve en 100 ijskabel- Jauwen. De SCH 107 is nog vissende en heeft al 1200 kilo tong. wat schol en wij ting. terwijl voorts zeker acht andere loggers de Woensdagmarkt zullen uit kiezen Tong en schol omhoog Voor het buitenland werd de fljnvis en de platvis afgenomen. De tongen zowel als de schol waren enigszins duurder: de regels kabeljauw gingen naar de Belg voor (Nil 100. terwijl de kisten dik koppen met f 110 tot f 130 gingen strij ken. De kisten kleine kabeljauwen gin gen voor f 85 4 f 90 Grote tarbot haalde f 2.90 tot f 3.40 en de heilbot Is daarvoor ook weggegaan. Tong was gisteren ook duurder en deed voor de lappen f 2 tot f 2,25, terwijl de grootmiddel f 2.55 tot f 2.70 opbracht en de klelnmiddel f 3.10 tot f 3.40 deed. Tong I is verkocht voor f 3.50 k f 3.60 en de tweetjes maakften f 3.15 tot f 3.73. Grote schol ging naar Engeland en men betaalde er f 41 voor terwijl de middel soorten f 43 golden en er voor de zetschol f 36 ie betaald. De enen deden f 53. Binnenland zakte deels De schelvis en de wijting is daarentegen lichtelijk gezakt: de grote maakte niet meer dan f 27 tot f 21 de grootmiddel daalde zelfs tot f 20 4 f 15 en de braadjes deden f 18 tot f 10. Gestripte wijting, waarvan nogal wat was. maakte tussen de f 14 en de f 10. terwijl de haring voor f 19 4 f 14 wegging; de makreel deed f 24 tot t 20. In i i uit Vertrokken: KW 43. 169. 26. 140. 162. 16. 78. 65. 64. 168. 38. 155. 23. 125. 17. 84. 61. 166 107. 161. 69, 67. 104. 37. 28. 127- 89, 45. 62. 39. 30. «0. 98. 34. 35. 50. 21. 71. 128. T7. 33. 210. 62. 12. 68. 72. 70 Binnengekomen: geen loggers. „Er Is In de bedoelde bijeenkomst met het bestuur van de Oranjevereni ging niet om voorstellen gevraagd". Dat stelde de heer Goedhart scherp vast. In een tweede bijeenkomst wer den toch voorstellen gedaan, b.v. voor een aubade en voor kinderspelen. Men wilde dus zeker meewerken, maar men wilde niet worden gediri geerd. geringeloord. De eerste spreker, die aan het debat deelnam, vroeg of het niet mogelijk zijn. dat de Oranjevereniging alsnog haar standpunt verklaarde. Een ander noemde het voorstel voor een kinderoptocht var het Oranje-bestuur niets anders dan eer ultimatum aan het onderwijzend perso neel. Een derde zei, dat de Oranjevereni ging ruiterlijk zou moeten erkennen, dat de onderwijzers toch wel In een zeer vreemd daglicht waren geateld. Verdere discussie Uit wat de heer Goedhart mededeelde over een onderhoud, dat hij met mr der Plas had gehad, bleek wei. dat het in de bladen gepubliceerde stukje onder geen beding zal worden herroepen, discussie ging voort. Er werd het bestuur van de Oranjevereniging het verwijt ge maakt. dat het te laat met de voorberei ding voor het feest zou zijn begonnen. Toen de heer Goedhart tenslotte vroeg of Iemand nog bereid was mee te werken aan de optocht, bleken zlechts twee per sonen daarvoor te voelen. Op voorwaarde echter, dat het bestuur van de Oranje vereniging de gewraakte publicatie In de plaatselijke bladen zou herroepen. Op de vraag, wie zich wilden houden aan het meerderheidsbesluit van de tweede be spreking met het Oranjebestuur en in igen kring feesten wilden organiseren, gingen meer stemmen op. Telefoon Toen ging de telefoon. Mr Van der Plas voor de heer Goedhart. Terug gekomen deelde de laatste mede. dst het houden van kinderspelen door het Oranje-bestuur niet sou worden aan vaard, dat bet bestuur in desen vol ledig achter mr Van der Plas stond en dat de publicatie In de plaatselijke pers niet sou worden herroepen. En mr Van der Plas had verder gezegd: „Het Oranjebloed zit het onderwij zend personeel niet hoger dan de zolen van de schoenen". Verder had de voorzitter van de Oranjevereni ging verklaard, dat h(j nog wel eens zou willen zien of de kinderspelen souden doorgaan. Er werd besloten, dat een leder met de kinderen van zijn eigen school, in de omgeving van de eigen school feest zal gaan vieren. Dit besluit werd met alge- stemmen genomen. Niet één school zal meedoen aan de optocht. Tenslotte dankte de heer Goedhart de aanwezigen er voor, dat de discussie op waardige wijze was gevoerd en dat zij zich spontaan voor de feestviering be schikbaar hadden gesteld. Hij zei. dat de houding, die het Oranjebestuur nü had aangenomen nog nooit eerder was aange nomen en hij sprak de diep gekoesterde hoop uit, dat de huidige situatie niet Ian- fr dan een Jaar zou duren. Herv.-Geref. maraienver. Calvijn bijeen In de kapel werd gisteravond de vijfde Jaarvergadering van de Herv.-Geref. mannenv-ereniging CaLviJn gehouden De voorzitter, de heer Jae. van der Plas. sprak een openingswooord naar aanlei ding van Spreuken 2 1—8 Uit de jaar verslagen van de heren G. Bogaards. se cretaris. en Adr. Durieux. penningmecs- bleek. dat de vereniging 197 leden en dat de kas een batsg saldo van f 195.15 heeft. Ds P P. J Monster refereerde over •.Wat dc Kerk belijdt aangaande de Hei lige Schrift". De Herv. Geref. Kerk be lijdt. dat de Bijbel Gods Woord is. Dit is het richUnoer voor ons leven en hande len- De belijdenis moet naar ons geloof gereguleerd worden. In de nieuwe kerk orde heeft deze belijdenis niet die plaats, die haar rechtens toekomt. In de nieuwe kerkorde staat nergens hoe men over de H. Sdhrift denkt. Welke waarde heeft de Bijbel hierin? In het 't vorig jaar uitge geven geschrift der synode wordt de Bij bel onvolledig, onnauwkeurig en onjuist genoemd, naar wetenscha-ppelijke maat staf gemeten. Men laat de betrouwbaar heid niet aan God, maar aan een gewoon mens over. die uitmaakt wat juist en on juist is. aldus spr. Het volstrekte gezag der H. Schrift wordt ten enenmale weer sproken Met alle ernst moet op het Woord des Heren worden gewezen op onze mannenverenigingen. dat is brood nodig. to besloot de predikant. Geref. jeugd bijeen In de Geref. kerk werd gisteravond de gecombineerde jaarvergadering gehouden van de J.V. „Dc Here is onze banier" en de M.V. „Dient de Here met blijdschap". De bijeenkomst stond voor de pauze onder leiding van de leidster der M.V., mej. A. Guijt. Deze opende op de gebruikelijke wijze en heette welkom de ouders, de donateurs en de afgevaardigden van de Jeugd-Centrale en van de zustervereni gingen. Nadat een der leden van de M.V. had gedeclameerd, behandelde de heer P. Rans het onderwerp „Apostolaat en isole- De nadruk moet vallen op het eerste, aldus spr., terwijl voorts op te merken valt. dat het geen tegenstellingen zijn. Zonder isolement M er echter geen goed apostolaat. In onze dagen hoort men veel. dat aaneensluiting geboden is. In de Herv Kerk neemt het apostolaat een zeer grote plaats in. Ondanks de bezwaren, die spr. hierin zag, moet het apostolaat gehand haafd blijven en wel vanwege het dyna mische karakter, het roepingsbesef en vertegenwoordiging van Christus, moeten uitdragen, waarom de kerk beweging moet blijven. Spr. wekte dan op tot meer Bijbelstudie, waardoor beter aan de apostolische taak kan voldaan worden. Hierna volgden de jaarverslagen, waar uit bleek, dat de M.V. in haar organisa tie enige wijziging had ondergaan. De financiële toestand van de verenigin gen is gunstig. Na de pauze was de lei ding in handen van de voorzitter van de J.V., de heer P. Rous. Declamatie, volks dansjes. een schetsje, getiteld „Arbeids vreugde". en een lintenspel waren de onderdelen van dit wat luchtiger ge deelte van de avond- Hoog en laag water Donderdag 7 April: hoog water 3.25 en 15.40 uur. laag water 11.30 en 23.47 uur. „Organisatie kinderoptocht voor 5 Mei geslaagd" AMus een communiqué van de Oranjevereniging zèli Het bestuur van de Oranjevereniging te Katwijk aan Zee heeft in zaal Van der Plas een vergadering belegd. Het heeft na afloop daarvan een communiqué opgesteld, waarvan wij de inhoud hier laten volgen de onder- Omdat de besprekingen n jzers voor het organiseren deroptocht door de scholen zijn vastgelo pen heeft het bestuur van de Oranjever eniging zich gewend tot de jeugdorgani s. Gisteravond werd in zaal Van de Plas een vergadering belegd, waarbij ver tegenwoordigers van alle jeugdorgani ties aanwezig waren. Na een inleidend woord van de voorzitter, mr J. die een uiteenzetting gaf doel van de feestviering op de 5de Mei de plannen van de Oranjevereniging ontwikkelde, was het woord aan de heer C. F. H. Huysman te Noordwijk. die door het bestuur van de Oranjevereniging is angezocht om als artistiek leider de kinderoptocht op te treden. De heer Huysman heeft op instructieve *n zeer tactvolle wijze de plannen, die in ;amenwerklng met het bestuur Oranjevereniging zijn ontworpen, nader uiteengezet. Spreker zei, dat er een op moet komen de bevrijding waardig. „Dit bereiken we niet", aldus spreker, „door de oorlogsellende weer op te rake len. niet door terug te kijken, doch door de blik te richten op het nu en het straks. Deze gedachte moet in de optocht worden verwezenlijkt. Dit is mogelijk." Leidraad De Oranjevereniging heeft daai overeenstemming met de vertegei digers der jeugdverenigingen het door allen begeerde ideaal werking tussen de volkeren als lei draad voor de optocht gekozen. Hier mede zal de jeugd demonstreren wai zij als positieve vrucht van de oorlog en de offers, die gebracht zijn, begeert Alle bij de Verenigde Naties aangeslo ten landen zullen, door hun ras, hun ge woonten, hun bestaansmiddelen, kortom in hun bijzonderheden, in de optocht wor- uitgebeeld. Alle aanwezigen zon der uitzondering betuigden hun instem ming en zegden hun medewerking toe. De vertegenwoordigers van de patroons bond eveneens aanwezig boden spontaan hun hulp op technisch gebied Commissie Uit de presentielijst bleek, dat op de medewerking van tenminste 1000 kinderen kan worden gerekend, in de leeftijd van 15 jaar, waarmee het slagen van de optocht is gegarandeerd. Staande de ver gadering werd een commissie gevormd, bestaande uit de navolgende personen: mej. R. Meyering (Lenteklokjes), mej. M. d. Reyden (N.P.G.) en mej. A. Ruwhof (Meisjesclub) en de heren A. van Duyven- KATWIJK Gesloten Zaterdag zijn de gemeentekantoren vooi het publiek gesloten. Alleen voor spoed eisende gevallen is het bureau van de burgerlijke stand geopend van 9 tot 10 Naar de 26.000 Het aantal Inwoners van Katwijk na dert de 26000. In de loop van Mei of Juni kan dit getal bereikt worden. Op 1 April was het inwoneraantal gestegen tot 25946. Dit betekent, dat in Maart het met 40 is toegenomen. Öp 1 Januari waren er 25700 ners. Het geboorteoverschot in de loop van Maart was 47 en er vertrokken zich vestigder KATWIJK AAN DEN RIIN Paaswijding In de Geref. Kerk werd gisteravond ee gecombineerde Paasvergadering gehou den van de Geref. vrouwen- en mannen- vereniging onder leiding van de heer P. A. Schoneveld. Er werd opgevoerd het declamatorium „De Stilte" door leden van de vrouwenvereniging. Het koortje dat hierbij zong, ondervond veel waai dering. De heer Alb. van der Meij hield een inleiding over Mattheus 26, waarop bespreking volgde. De heer J. de Kreek declameerde een gedicht van W. de Mé- rode, getiteld „Bij het kruis". Een slot woord werd gesproken door de heer W. van Veen. Tegen trottoirband en bus Mevr. R. uit de Dwarsstraat te Katwijk aan Zee, die gisteren per fiets naar huis reed, werd in de Kerkstraat in het nauw gebracht door een autobus met arbei ders. Zij reed tegen de trottoirband en kwam daarna tegen de bus. Met een her senschudding en enkele hoofdwonden moest het slachtoffer naar een zieken huis worden vervoerd. HEDENMIDDAG GEOPEND ons nieuw naar de eisen des ttjds ingerichte filiaal in de PRINCESTRAAT 11-13 te KATWIJK AAN ZEE Allen die hun belangstelling willen tonen, z(Jn van harte welkom! Als reclame bij deze opening ontvangt U In belde zaken t-m. ZATERDAG 9 APRIL bU besteding van 250 EEN GROOT El no 1 CADEAU Deze eieren kont U afhalen b(J Uw eigen leverancier. ,HET EMAILLEHUIS" bode, L. de Best en Jac. Guijt (C.J.M.V.), C. van Duyvenbode (Ora et Labora). C. P. Versteegt (Geref. jongensclub), C. de Ja ger (Zondagsschool). C. Schoneveld e van Duijn (v.v. Quick Boys). A. Kleinhout (Sportvereniging Katwijk) H. B. Maiti (Katwijkse reddingsbrigade), Dick v. Rijn en A. C. Berkheij (Groep Leidse scholie ren), J. Boonekamp (Speeltuinvereniging Het Witte Hek). J. G. Schoneveld (Gym- nastiekver. Hercules). Medegedeeld werd nog ter vergadering, dat de niet aanv zijnde dames van de Herv. meisjesvereni ging eveneens willen medewerken. Gehele bevolking' Namens het bestuur van de Oranjever eniging zal de heer G. Guijt deel uitma ken van de commissie en als voorzitter optreden. Bovenstaande commissie heeft de taak op zich genomen om in sai werking met de heer Huysman de ge maakte plannen te verwezenlijken. Aan het slot van de vergadering sprak de heer J. G. Schoneveld namens de bur gerij zijn voldoening uit over de vlotte gang van zaken en hij wenste de Oranje vereniging" geluk met het snelle initiatief en met de keuze van de artistieke leider van de optocht. Hij zeide uitdrukkelijk te weten, dat de gehele bevolking achter de plannen van de Oranjevereniging staat at voor de viering van deze bijzon dere gedenkdag nimmer tevergeefs een beroep op de ingezetenen zal worden ge daan. Na afloop van de vergadering heb ben de leden van bovengenoemde com missie nog verder aan de uitwerking van de plannen gewerkt. Aldus luidde het verslag van deze ver gadering, dat door het bestuur van de Oranjevereniging self werd opgesteld. Aan de correspon denten De opgaven van de predik beurten van alle Kerken voor de beide Paasdagen dienen uiterlijk Vrijdagmorgen 9 uur in ons bezit te zijn. Opgaven, die nadien worden ontvangen, kunnen niet meer in de lijst worden opgenomen. Red. N.L.C. Donderdag 14 April Friese dag op Keukenhof De Keukenhof in Lisse heeft enkele jaren geleden besloten de vele buiten landse ën Nederlandse bezoekers kennis te doen maken met de prachtige Neder landse klederdrachten en folklore. Ge tracht wordt dit doel te verwezenlijken door het houden van streek- en provin ciale dagen. De Commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan. verklaarde zich gaarne bereid zijn mede werking aan de Friese dag te verlenen. Door bemiddeling v Honstra, directrice Raad van Sassenheim Breed debat over vergoeding kosten t.b.c.-onderzoek Helling paikeeigeld lijdens corso definitief van de baan Voor de tweede maal in 1955 kwam gisteravond de raad van Sassenhein bijeen. In een vlot tempo werkten de heren zich door de zestien puntei tellende agenda heen. Een geldlening van f 1.500.000 bij de bank voor Ned Gemeenten, ter dekking van de bouwkosten van 82 woningen, 2 gym lokalen, een gashouder en van enige kleinere kapitaalswerken, en het voor stel tot verhoging van het maximum der vlottende schuld tot f 1.700.000 1 waren hamerpunten. In deze vergadering wees de raad definitief het denk^ 1 beeld van parkeergeldheffing tijdens bollencorso's van de hand. culturele zaken in Friesland, heeft de Keukenhof verder de medewerking ver kregen van de Hindelooper groep in eigen klederdracht, van de skotsploech Ljouwert in oud-Fries costuum en van de groep Bergum in nieuw-Fries costuum. Onder auspiciën van de Kon. vereniging „Hef Friesch paarden-stamboek" zal een ring- rijderij worden gehouden. Als datum voor de Friese dag is vast gesteld Donderdag 14 April. Aan de ring- rljderij zullen tien Friese sjezen deel nemen. wagens, die alleen nog maar op hoogtijdagen voor de dag worden gehaald, bespannen met Friese paarden en be mand met een paar in Fries De heer D. R. Douma kreeg eervol ont slag als technisch-ambtenaar bij gemeen tewerken wegens zijn benoeming tot ge meente-architect van Warfum, Baflo en Usquert. De heer H. Strijbos werd in vaste dienst aangesteld, nadat de heer Van Breda zich door de voorzitter had laten overtuigen, dat de dien6t van Ge meentewerken niet te zwaar was bezet. Over het voorstel dat de gemeente de kosten van onderzoek op t.b.c. van het gemeenteper6oneel op zich zal nemen, G. Faber. I sprak eerst de heer Bergman. Hij meen- het bureau voor de. dat de geringe kosten best door d< lf kunnen worden gedragen. Om niet al te zeer af te wijken van het raadsbesluit van 1952 stelde hij voor de toen bepaalde grens van f 3500 te ver hogen tot f4000 Volgens de voorzitter kan de gemeente in dit opzicht niet bij particuliere be drijven achterblijven. De heer Wesseling vond dat het hier niet om het bedrag, maar om het principe ging. men moet zelf betalen. Ook de heer Bakker achtte verdergaan dan in 1952 ongewenst. In zijnantwoord vroeg wethouder Schrama zich af, waarom de vorige spre kers principieel tegen waren. De over heid heeft toch ook een opvoedkundige Lisse's „Lofstem" zong in de kerk der Geref. Gemeente Curve blijkt nog steeds opgaande lijn te vertonen In 1945 werd in Lisse opgericht „De Lofstem", de zangvereniging der Geref. Gemeente, een vereniging, die de laatste jaren steeds meer de aandacht be gint te trekken. Sinds Cor Kool uit Hillegom de leiding van het koor kreeg, begon men ook andere liederen te zingen dan alleen Psalmen en liederen van Valerius. Men studeerde nauwgezet en reeds vorig jaar viel er een opmerkelijke vooruitgang te constateren. En nu men gisteravond in de kerk der Geref. Gemeente aan de Tulpenstraat de negende openbare zangavond gaf, bleek de curve nog steeds een stijgende lijn te vertonen. Er was voor de pauze onder meer een knappe vertolking van het aangrijpende „Oh welk een liefde" van J. S. Bach en het „Uw naam waarvoor ik kniele" van dezelfde componist, ,,'s Heeren Intocht" van G. F. Handel klonk rijk en vol en ook de Psalmen 42 (bewerking Cor Kool) en 138 (bewerking L. Bourgeois), wer den goed gezongen. Hoe stralend klonk verder Luther's „Een vaste burcht is onze God". In de pauze vertelde de heer W. P. de Jonge nog iets over het „Psalterboek" in de jaren vóór 1566 en over Dathenus en Marnix van St. Aldegonde, die beiden zo'n groot aandeel hebben gehad in de Psalmberijming. Het hoogtepunt van de avond was naar onze smaak de vertolking van „Zondag morgen" van J. M. Timmermans. Een lied, dat met bijzonder veel begrip werd gezongen. Buitengewoon knap was de imitatie der klokketonen met de „ijle" toon der sopranen tegen een „achter grond" van sonore bassen en tenoren. Vooral hier bleek met hoeveel zorg men KOORDEINDE 7, TEL- I PIET OlDSHOORN PRINCESTRAAT 11—13 XL1. Klokkemoof („kleine dingen betekenen veel") Er wordt de laatste tijd een nieuw liedje gezongen en gefloten, „Kleine dingen betekenen veel". Een top-hit noemt de jeugd het. De titel er van zou op onze foto kunnen slaan. Want wat staat daar eigenlijk op? Een grote klok en een kleine en daarachter openstaande kerkdeuren. En toch ligt er heel wat tragiek in deze afbeelding. Want het was Februari 1943, toen de foto werd gemaakt en de klokken zijn uit de toren van de Nieuwe Kerk gehaald, voor de Duitse kanonnenfabrieken. Er schiet ons een liedje in ge dachten. Een Belgisch liedje, dat in de eerste wereldoorlog in Vlaanderen veel werd gezongen, toen de Duitsers ook daar klokken roofden. „De klok uit de torenDe oorlog verloren. Al wie met God's klokken schiet, wint vast en zeker d'oorlog niet". Met lede ogen hebben ze in Katwijk deze klokken zien verdwijnen. En was het een wonder, dat de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente direct na de oorlog probeerde de beide klokken op te sporen? Er moest heel wat werk worden verzet, maar men had tenminste succes, al was het dan ook maar gedeeltelijk. De grote klok kwam na vele omzwervingen op 4 Juli 1946 in Katwijk terug. De kleine klok, de zogenaamde 12-uur-klok, bleef onvindbaar. Toen werd in 1948 aan de firma Bergen te Heiligerlee opdracht gegeven een nieuwe te maken. En toen kwam er in 1950, 1951 ineens telefoontje van een burgemeester ergens uit Zuid-Holland. Dat er in zijn gemeente een klok stond, die er zo en zo uitzag en of dat misschien ook de Katwijkse klok was Het was 'm. Toen dat was vastgesteld, zei de burgemeester: „Dan zal ik het ding wel even bij u brengen". De edelachtbare heer liet er geen gras over groeien. Drie uur later reed hij voor bij een der heren kerkvoogden en droeg daar de klok binnen. Intussen zat de kerkvoogdij met twee klokken, want de nieuwe klok uit Heiligerlee was ook al binnen. Er werd besloten de nieuwe dan maar te verkopen. Dat lukte en die nieuwe klok. die dus eerst over Katwijk had zullen luiden, laat nu daeelijks zijn bronzen stem klinken ovpr do huizen en velden van Leiderdorp Uit het oorlogsarchief van de heer D. Kruyt, zich had geprepareerd; dat men ook be gréép wat men zong. Hier beeldde het koor als het ware de melodie tot ei uit. Verrassend goed was in het volgend couplet de overgang naar het devote bij „Kom, vermoeiden van het leven". Ook in het in meer dan één opzicht merk waardige „Het geuzenvendel op de thuis- mars" van F. W. Spreij bereikte het koor een grote hoogte. Het „De Heemlen roe men" van L. van Beethoven vormde een juichend slot van een goede uitvoering Jaarvergadering van „Ons Belang" In de Hervormde kleuterschool werd gisteravond de jaarvergadering vj Prot. coöperatie „Ons Belang" gehouden. De voorzitter, de heer Van der Linden, opende de bijeenkomst en besprak de re sultaten in de beide afdelingen van d< coöperatie. De afdeling „winkel" had ten. gevolge van de stijging der onkosten er lonen het winstpeil van het vorig jaai niet kunnen handhaven. De bakkers daar entegen hebben de verhoogde broodprijs kunnen gebruiken om de Ioonronde op vangen Over het geheel genomen waren de re sultaten bevredigend. Het ledenaantal steeg tot 876, de omzet met 8550 tot 362.462,79 en de winst bedroeg 11.494.92. Na de gebruikelijke afschrijvingen werd besloten aan de leden een dividend van 1^2 procent toe te kennen en aan de niet- leden een dividend van procent. Na mens de commissarissen bracht de heer Kooijman een gunstig rapport uit. De heer Van der Linden werd herkozen als bestuurslid. Nieuw benoemd werden de heren J. de Kooker en A. van der Leeden. De heer Kooijman werd herkozen de heer Van der Pol benoemd tot com missaris. Tijdens de rondvraag kwam on der meer het punt modernisering van de winkel ter sprake. Hiermee bleek een be. drag van 50.000 gemoeid te zijn, zodat men besloot voorlopig slechts de meest noodzakelijke verbeteringen aan te bren- Filmavond Gisteravond hield de motorclub „De Bloembollenstreek" een filmavond in De Nachtegaal. Er werden verschillende films vertoond en de stemming was best. J. Ruygrok in 't zilver Zaterdag zal het zilveren jubileum van de heer J. Ruygrok, wonende Eerste Poellaan en als employé werkzaam bij de steenhouwerij van L. Boot aan de Kanaalstraat worden gevierd. De heer Ruygrok heeft de groei van het bedrijf geheel en al meegemaakt en ls dan ook met het bedrijf „vergroeid". Hij is spe ciaal bekend met het letters hakken er het aantal letters dat hij in de loop der Jaren heeft gehakt, loopt ver ove honderdduizend. taak? Maar de heer Bergman vond da) dan alle Inwoners gratis moesten wordel doorgelicht. Overigens zag hij de gemeen te hier als werkgever. Wethouder SchrJ ma kaatste de bal terug door te zeggetj dat werkgevers zich zeker moeten bewa gen op het terrein van gezOndheidszorj en daarom moet de gemeente dit voo» beeld stellen. Zijn fractiegenoot, de heei I Kortekaas, zette in een uitvoerig betooj uiteen dat de gemeente het initiatie heeft genomen en een subsidie verleen^ daarmee heeft zij haar taak vervuld. b Sociaal gevoe d Er komt i Arjos Volgende week Woensdag wordt door het provinciaal verband in De Zwaan een avond gehouden, waarop tot oprichting van een afdeling Lisse van d< Arjos zal worden overgegaan. De Arjoi verenigt de jongeren, die de A.R. begin selen zijn toegedaan en op het brede ge bied van de politiek iets méér willen weten. De avond zal onder leiding staan de heer T. Hopman te Gouda, vc zitter van het genoemde verband. Er forum worden gehouden. Na de pauze ls er een propagandawoord mej. H. van Leeuwen, de secreta: het landelijke verband. Het pro- ermeldt ook samenzang iziek. VOORHOUT Paaszangdienst Op eerste Paasdag 's avonds 7 uur wordt in de Hervormde kerk met mede werking van de zangvereniging Melodia het kinderkoor onder leiding van de heer W. Zonneheld te Sassenheim, een Paaszangdienst gehouden. Enigszins gebelgd over de uitlatingei van wethouder Schrama toonde zich d- heer Wesseling. De Sassenheimse bedrij ven hebben geen opvoeding door de ge R" meente nodig. De directies hebben in hé d verleden voldoende bewezen sociaal ge Q voel te hebben. Desgevraagd verklaard) de heer Beye als voorzitter van he comité, dat de deelneming dit jaar vee! B groter is dan in 1952. Van al of niet kun R nen betalen is geen sprake. De heer Berg s man vond dit het juiste antwoord. Ni blijkt dat de mensen zelf hun verant woordelijkheid voelen is het niet meei nodig dat de overheid stimuleert. Het voorstel van de heer Bergmaj (verhoging van de bijdrage tot f 4000.— kwam er door met alleen de beide wet| houders tegen. Alle raadsleden toonden voor verplichj te vacantie van de kruideniers te zijn zodat deze categorie zes dagen mod sluiten In Juni of Juli. Aan het eind van de vergadering voeg de de voorzitter nog een punt toe. Lisas en Hillegom hebben besloten tot heffinj. van parkeergeld bij het bollencorso. Hj wist, dat dit Idee geen sympathie von( in de raad, en ook in B. en W. had hi geen meerderheid kunnen vinden voo: instelling van de heffing. Officieel wa echter een uitspraak van de raad nodif De betiteling van de heer Wesseling „he beluien kost meer dan het begraven' bleek de gedachten van de raad goe; weer te geven; allen waren tegen. Polders vergaderden De stemgerechtigde ingelanden van di rr Floris Schouten Vrouwenpolder, geleget v onder de gemeenten Sassenheim en War H mond, vergaderden onder leiding van d A heer G. H, Heijnes, In De Oude Post. Di 1! jaarrekening werd vastgesteld met aai e inkomsten f8.169,01, aan uitgave! f5.572,66 en als batig saldo f 2.596,39. D d omslag bedroeg f 16 per ha. De omslag plichtige grootte bedraagt rond 193 ha a d van de Kooipolder, die eveneens word bemalen, 48 ha. De begroting voor 195 werd vas'gesteld met aan inkomsten c uitgaven f 10.034.90. De omslag wordt o. f 15 gebracht. De poldermeester, de hee Mart. v. d. Vlugt, werd herkozen. De be malingsoverecnkcmst met de Kooipolde werd met tien Jaar verlengd. Onder leiding van de heer J. Clemenj 'ergaderden de ingelanden van de Helle gatspolder. De rekening over 1954 gaf aai inkomsten f 1.486,77, aan uitgaven f895,3 als voordelig saldo f591,43. De omsla| bedroeg f 12 per ha, de polder ls bijna 6 ha groot. De begroting werd aan in komsten en uitgaven vastgesteld f 1.482.54 en de omslag werd geraamd f 14 per ha. De heer G. v. d. Zon t werd tot poldermeester gekozen. Gespaard In Maart werd bij de rijkspostspaarbanl alhier ingelegd 43.140,29 en terugbetaalt 27.352,70. o WARMOND Ingelanden bijeen De Verenigde-, Hof-, Groot- en Kleit Hemmeerpolder hield onder leiding va de heer Chr. M. B. v. d. Geest in „De Stat Rome" de jaarlijkse ingelandenvergade ring. De rekening over 1954 van de Groot- Klein Hemmeerpolder gaf aan inkom n, uitgaven en saldo: f 12.771,81 f 10.173,46 en f 2598,38; die van de Hofpol- der: f 474.99, f 360,35 en f 114,64; die var de Verenigde polders: f 645,67, f 607,99 e: f 37.68. De omslagen bedroegen respectie velijk f 24 f 12 en f 5 per ha en de ow' slagplichtige grootte: 85, 29 en 106 ha. Dt begrotingen werden als volgt vastgesteld f 10.797.85, f 640,14 en f 577,26. De om slagen werden begroot als in 1954. Het bemalingscontract met de Hofpolder wert enige wijziging in de bemalingsvoor waardeo verlengd. Dodenherdenking Ter gelegenheid van de dodenherdeni king op Woensdag 4 Mei zal, evenals ii •gaande jaren, een zanghulde plaa'i hebben bij het monument. De repetitie! zullen worden gehouden ln hotel „Dt Zon", te beginnen Woensdag 13 April dej namiddags 8 uur. Vuilnis Het ophalen van het huisvuil zal dezi week niet plaats hebben op Vrijdag, mas: op Donderdag. -aamd oj h 1 te Llsst n Personalia Onze plaatsgenoot de heer C. Uit det Bogaard behaalde op de slagersvakwed strijd te Goes een ere-prijs voor de be reiding van lunchworst en een eerste prijs jor ham. hamworst en Gelderse worst. ZOETERWOUDE Hervormde Gemeente De Hervormde Gemeente is meeg deeld, dat de verkiezing van een pred kant, in de komende vacature van i Postma. zal plaats hebben op Vrijdag April om half 8, na de kerkdienst in „Ons Huis". Mutatie bU belastingdienst De heer J, Meis, die imet ingang van 1 Januari 1955 is bevorderd tot hoofd assistent-titulair bij de belastingdienst, ii overgeplaatst naar Breda. Sinds 1 Ja- 1948 was hij werkzaam als dienst- geleider van de post directe belastingen nvoerreohten en accijnzen, in welke functie hij wordt opgevolgd door de heer L- Hage te Warmond. Door zijn v>l< zakelijk optreden genoot hij het trouwen van velen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4