JHcuiue £cihsrl)e OTouraitl Staking in Amsterdam is na vier dagen geëindigd Doden, 9 gewonden na botsing bij Ypenburg K.L.M. bestelt tien nieuwe toestellen: DC-7c Treinramp: 300 doden Paniek in Belg. bioscoop Had beroep op keizer geholpen MAANDAG 4 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraa*. 37. Directae, Redactie Aoormemecteo- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Po&trekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10312 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Stantvastici) is ahrtleocn «ngn faer! la fcgfjcnspocf" Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 7 COMMUNISTEN BEREIKTEN NIETS (Van onze speciale verslaggever) Gasbedrijven gisteren weer op gang, en vandaag reden de trams weer Ir ir Een oud plaatje uit .de bezettingstijd? Volstrekt niet, al zullen de Am sterdammers, die Zaterdag in rijen moesten staan 'om extra petroleum te kopen, ook wel aan de toestanden van tien jaar geleden hebben ge dacht. De staking in de Amsterdamse gasbedrijven veroorzaakte een stormloop bij de drogisten en andere verkopers van petroleum. AMSTERDAM, 4 APRIL HET TECHNISCH EN RIJDEND PERSONEEL van de Amsterdamse tram, dat vanochtend met ongeveer 1500 man in Krasnapolsky vergader de, heeft daar in overgrote meerderheid op voorstel van de stakings commissie besloten, het werk te hervatten. Hun voorbeeld werd egvolgd door de mannen van de gemeentereiniging. Gistermiddag reeds meid dein de stakers van de gasbedrijven en de veerponten zich weer. Het ge meentebestuur is niet van plan, alle (immers ontslagen) stakers weer aan te nemen. Dat zal vermoedelijk betekenen, dat de stakingsleiders niet meer terug komen. Na een spannend weekeind vol onderhandelin gen en vergaderingen een weekeind ock waarin de huisvrouwen het urenlang zonder gas moesten stellen is deze wilde, door de commu nisten opgezette staking voorbij. Vier dagen heeft zij geduurd. De tram-stakers besloten, weer aan het werk te gaan, omdat de vakorganisaties hébben toegezegd, de eisen van het per soneel met B. en W. te zullen bespreken. Het technisch personeel meldde zich van- midag bij de remises en het rijdend per soneel eveneens- Men kon niet direct vanmorgen aan het werk gaan, omdat militaire chauffeurs de bussen nog be manden. Als mosterd na de maaltijd kwam eer bouwvakarbeider na dit besluit in „Kras' vertellen, dat ongeveer vierhonderd bouwvakarbeiders in Slotermeer en Geu zenveld vanmorgen een 24-uurs sym- patihiestaking zijn begonnen Geen gas Geen gas! Dat was Zaterdag en Zondag voor de Amsterdammers wel het belangrijkste gevolg van de sta king. Een koppelnet voor gas, zoals dat voor stroomlevering bestaat, is er (nog) niet. Toen de beide drijven uitvielen, werden dan ook de gasdruk en daarmee de gasvlam mi niem. Alleen gedurende de etenstij den slagaden de bedrijven er in, de gasdruk wat te verhogen, zodat er toch nog gekookt kon worden. De Amsterdamse petroleumleveranciers beleefden Zaterdag een run, die zij zich nog lang heugen zullen. De men s enstonden in de rij met hun kan nen, en tankwagens reden af en aan om de voorraden aan te vullen. Moeilijker hadden de ziekenhuizen e.d. bet De stakers hadden gedaoht dat er nog een voorraad van 160.000 kuib. meter gas was, voldoende om de ziekenhuizen veertien dagen te voorzien. Maar in wer kelijkheid bestond die voorraad niet en er zijn ook geen aparte leidingen voor de ziekenhuizen. „Daar hebben we niet aan gedacht", moesten de stakers bekennen. Gelukkig konden de ziekenhuizen over schakelen op electriciteit en stoomver- warming. Militairen Minder gas in A'dam elk, hoofdzakelijk machinisten, door de Kon. Marine naar de gasfabrie ken gestuurd. Evenals bij de veerponten en de stadsbussen kwamen de militairen ook bü de gaslevering te hulp. Zondagmiddag al werd de gasdruk heo«rd. Toen kregen de stakende gas-mai spijt. Ze besloten weer aan 't werk te gaan. mite de militairen werden terug getrokken en er binnen veertien dager resultaat zou komen over de onderhan delingen. Een paar minuten later deec de burgemeester al weten, dat B. en W van geen voorwaarden wilden horen. Zondagmiddag meldden de stakers zich aan de fabrieken. Hun namen werder genoteerd en zij zouden wel bericht krij gen. wanneer ze terug konden komen. Om vijf -uur was de gasdruk normaal. Veerponten Zo ging het ook met het personeel de veerponten. De stakingsleiders hadden Zaterdag gesproken met de bestuurders van de ch. en de r.k. bond van c heidspersoneel. De heer C. Baatenburg de Jong, bestuurder van de christelijke bond, zou bij B. en W. bemiddelen, en dan zou de staking worden geëindigd. Baatenburg de Jong deed wat hij beloofd had. Toen bleek zonneklaar dat er deze staking iets mis was, want communistische agitatoren verbraken hun woord en zetten de stakers aai blijven staken. De chr. en de r.k. bond gaven Zondag een communiqué uit, waar- indeze stakingsleiders beschuldigd wer den, niet de zaak van de ambtenaar, maar die van de C.P.N. te dienen. „Zij willen een chaos". Ten slotte gingen de meeste dekknechts zich weer melden bij de ponten Zaterdagavond nog besloten de tram annen de staking voort te zetten. Daar- ee schopen zij het vervoer o-m. naar ;n interland-voetbalwedstrijd in het Stadion in de war. Meer dan tweehon derd militaire chauffeurs bemanden ech ter de stadsbussen. Van dit ((gratis) ver ier werd een druk gebruik gmaakt. Actie vakbonden De bonafide vakbonden riepen Zater dag hun leden op, de vitale bedrijven gaande te houden. De voorzitter der Kath. Arbeidersbeweging, J. A. Middel huis, hield een rede voor de KRO en ook het NVV-bestuur veroordeelde de sta king. Achthonderd man waren Zaterdagmld- ig naar Bellevue getrokken om te luis teren hoe C. Baatenburg de Jong, de Amsterdamse bestuurder van de Chris telijke bond van overheidspersoneel, en M. Ruppert, de voorzitter van het CNV, /er de staking dachten. Ruppert besprak de loonpolitiek. Hl) ontkende dat de chr. bond van overheids personeel in de salarisonderhandelingen overvraagd zou hebben. Maar staking te gen de overheid is ongeoorloofd. En het kan wel zijn dat een deel van de moei lijkheden in Amsterdam voortvloeit uit het feit dat de overheid het gezag niet voldoende handhaaft (applaus) maar dat geeft ons nog niet het recht, ook fout tt Botsing CNV—NVV Des heren Rupperts rede heeft Zater dag de toorn van het NVV-bestuur ver wekt. Hij zou het stakingsvuur hebben aangeblazen door te beweren dat eisen der stakers gerechtvaardigd wj Het verbondsbestuur van het CNV hierop het antwoord niet schuldig bleven. De NW-verklaring bevestigt (al dus het CNV) dat het NVV en de bij dit verbond aangesloten ambtenarenorgani- satie zich in ernstige moeilijkheden be vinden. Onder de leden van laatstbedoel de organisatie heerst grote onstemming over het gedrag van haar vertegenwoor digers tijdens het overleg over de amb tenaren salarissen. Deze ontstemming ls zo groot, dat het NVV het kennelijk no dig acht door middel van radioverklarin gen, persberichten e.d. de aandacht van zichzelf af te leiden en de verantwoor delijkheid voor de door communisten ge lelde staking te leggen op de confessio nele vakbeweging in het algemeen en op op het CNV in het bijzpndr. Het grijpt daarvoor een vergissing aan, welke bij de vergelijking tussen de steunnormen en lonen der laagstbezoldigden is be gaan, doch die juistheid van de verge lijking zelf niet aantast. Het NVV volgt hierin een tactiek, welke klaarblijkelijk gericht is op het belang van de eigen organisatie dan op het landsbelang, mor het breken van de staking een eenheid in optreden van de bonafide vakbeweging eist". Biedt Churchill morgen zijn ontslag aan? Onder streng voorbehoud nemen wij het volgende Reuterbericht over: Vrijwel iedere Engelsman rekent er op. dat Sir Winston Churchill morgen het premier schap zal opgeven ten gunste van Sir Anthony Eden. minister van buitenlandse Vanavond zullen de koningin en de hertog van Edinburgh op Downingstreet no 10 dineren en verwacht wordt dat de premier bij die gelegenheid de koningin op de hoogte zal stellen van zijn besluit. Morgenochtend zou de grijze premier dan officieel zijn ontslagaanvrage aan de koningin overhandigen en Eden als zijn opvolger aanbevelen. De koningin zou Eden vervolgens verzoeken, een nieuw kabinet te vormen. Op 26 Mei a.s. zouden dan algemene verkiezingen warden gehouden. De Volharding door Britse kustvaarder aangevaren Het 488-ton metende Nederlandse s.s De Volharding uit Zuidbroek (Groningen) ls gisteren bij dichte mist op zeven mij van Newhaven aangevaren door de En gelse kustvaarder Monicam. Het Neder landse vaartuig, dat op weg was van Port de Bouc (Zuid-Frankrijk) naar Antwi pen, werd later de haven van Newhaven binnengesleept met dertig graden slagzij tengevolge van een gat van zeve halve meter aan stuurboord zijde. Vol gens havenautoriteiten zal De Volharding ten minste twee tot drie dagen binnen moeten blijven. Nederlander uilgewezen uit Indonesië De Nederlander W. F. Blijiham, admi nistrateur van de onderneming Soeka- made, regentschap Banjoewangi, is het verblijf in Indonesië na 14 dezer ont zegd, aldus het AID. Hjj is oud-mili tair en veroordeeld geweest wegens overtreding van art. 190 Indonesisch weöboek van Strafrecht lonbruik-baar- making of verduistering van dekmate riaal in tijd van watersnood, of verijde- van dijkherstel en andere water staatkundige werken). Hel verkeer eiste slachtoffers Slachtoffers met bijlen en zagen uit de wrakstukken bevrijd (Van een onzer verslaggevers) ONDAGAVOND omstreeks half tien is op de Rijksstraatweg te Rijswijk, nabij het vliegveld Ypenburg een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen werden gedood en negen passagiers uit de zes auto's, die bij deze kettingbotsing waren betrokken, met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Naast het licha melijk letsel, dat verschillende personen opliepen, ontstond er zeer grote materiële schade, waarbij zeker vier auto's totaal werden vernield. De Rijswijkse politie, die onder leiding van commissaris Verkerke een groot gedeelte van de rijweg had afgezet, waardoor het drukke verkeer van weerszijden via de rijwielpaden moest plaats hebben, moest nadat de slachtoffers naar ziekenhuizen waren vervoerd en kraanwagens de auto's hadden weggesleept, de autoweg vrij maken van glasscherven en brok stukken van auto's. Omstreeks half tien hoorde de portier 46-jarige heer Jb. Westerveld uit Rotter dam. die verwondingen aan zijn hoofd en rechterhand had opgelopen kon na ln het Hippolytus-ziekenhuis te zijn ver bonden, huiswaarts keren. Een Juist pas serende automobilist bracht het 14-jarige Avio-Diepen, de heer W. M. Voge- 'een hevige slag. Hij zag op de weg steekvlam, en hoorde weldra ee .ve klap. Direct belde hij de Rij! wijkse politie, welke hij verzocht met groot materiaal te komen, daar ernstig ongeluk gebeurd moest zijn Vanuit Rijswijk, Voorburg en Delft spoed den ambulance-auto's en kraanwagens zich naar de plaats van het ongeval, wijl dokter A. P. Kales uit Rijswijk, als mede de G.G.D.'s uit Rijswijk. Delft Den Haag, zich ook direct naar de Rijks straatweg spoedden. De eerste aanblik ontzettend. Auto's geheel in elkander gereden, met daar tussen in kermende slachtoffers, blokkeerden het drukke verkeer. Naar later bleek waren twee auto's, die zich uit de file hadden losge maakt met grote snelheid op elkander gereden, waarna vier andere auto's tegen genoemde wagens waren gebotst. Een juist passerende inspecteur van de Wegenwacht, die met een materiaalwagen n de A.N.W.B. op weg was naar Rot- •dam, begon met personeel van Ypen burg de eerste slachtoffers te bevrijden waarbij zagen en bijlen moesten worden gebruikt om de mensen te bevrijden. Voor twee van hen kwam de hulp te laat. De 31-jarige heer Andr. Veldhoen uit Rotterdam, die op slag gedood I zwaar verminkt uit zijn auto gehaald, nadat men eerst het portier had weggezaagd. De 19-jarige mejuf frouw A. van Heusden bleek overleden Naar het Oude en Nieuwe Gasthuis in B. Gelderman uit Rotterdam met twee Delft moesten de volgende slachtoffers worden vervoerd. De 53-jarige heer A. B. Gelderman uit Rotterdam met twee gebroken benen, een gebroken linkerarm en een grote hoofdwond, de 61-jarige mevr. M. van Kersen uit Rotterdam met een gebroken enkel, een gebroken been. een gebroken heup en een ernstige hoof wond. de 52-jarige mevr. A. E. ConvlriuS uit Rotterdam met een gebroken elleboog en een ernstige rugvenvonding. In het Hyppolytus-gesticht te Delft werden op genomen. Dr» 58-jarige heer P. Wester veld uit Rotterdam met een ernstige hoofdwond en een shock, de 55-jarige J. Westerveld-Kool met zwere ver wondingen aan het hoofd en rechterbeen de 28-jarige mej. N. Westerveld met ernstige hoofdwond en een shock. De dochtertje van de heer Gelderblom. dte twee maanden geleden zijn vrouw had verloren, naar het ziekenhuis aan de Zuldwal in Den Haag. waar het kind met een hersenschudding moest worden op genomen. De Belg. G. J. Peters, die aan de kop van de fille reed, kreeg een verwonding aan het hoofd en aan de linkerarm, doch kon later met zijn beschadigde auto zijn reis vervolgen. Nog drie doden i Soe- Zondagmiddag ls de 22-jarige fal arbeider A. Lammers uit Budel ii rendonk (gemeente Maarheeze) met zijn motor tegen een telefoonpaal gereden. Op eg naar het ziekenhuis is hij overleden. In de scherpe bocht in de rijksweg tus- in Ede en Oterlo is Zaterdagmiddag de i-jarige werkmeester H. A. Eras uit Utrecht met zijn motor van de weg ge vlogen. De motor raakte een in de berm liggende gekapte boom, waardoor het slachtoffer 18 meter werd weggeslingerd n op slag werd gedood. Zondagmiddag Is de 76-jarige Maas trichtenaar H. Eyckeboom even voorbij de overweg te Meersen in de richting Valkenburg door de electrische trein HeerlenMaastricht gegrepen en op slag gedood. Premier Mohammed Ali van Pakistan in Montreux tZwitserland' aangeko en voor een conferentie met Pakis'.aan- diplomatieke vertegenwoordigers in het Midden-Oosten, aldus Reuter. Wij zijn er ook ingelopen, lezer. Zo op het eerste gezicht lijkt dit een foto van een steenfabriek. Wat het dan wel is? Een bakkerij! En die zwarte „turven" zijn broden zoals ze nergens anders (en nergens lek kerder) worden gebakken in de bakkerij van Richard Lubig, meester bakker in de Westduitse hoofdstad Bonn. Het brood van Lubig is zó smakelijk en zó voedzaam, dat het Duitse Patentbureau hem er patent op gaf. De samenstelling: tarwe, gerst, rogge en haver. Het brood is door een geheim proces bijzonder luchtig gemaakt en het kan door de lastigste maag zonder moeilijkheden worden verwerkt. Order van 120 millioen Uiterst moderne vliegtuigen; zonder tussenlanding Amsterdam—New York rpiEN DOUGLAS DC-7c vliegtuigen zullen aan de luchtvloot van de -I K.L.M. worden toegevoegd. De K.L.M. heeft heden deze bestelling bij de Douglasfabrieken geplaatst, teneinde ook in de toekomst de beschikking te hebben over een uiterst moderne luchtvloot. De toestellen zullen in de periode van April t/m. Juli 1957 door de fabrieken te Santa Monica (Ca- lifornië) worden afgeleverd. De DC-7c beschikt over vier Wright „turbo-compound" motoi comfortabele vliegtuig heeft een kruis snelheid van 560 km per uur en een reik wijdte van 9000 km. Het maximum start- NEW YORK, 3 April. Radiostations hier maakten van avond melding van een ernstig trein ongeluk bij de Mexicaanse stad Gua dalajara. Negen rijtuigen van een stampvolle passagierstrein stortten in een 180 meter diep ravijn. Bij deze ramp zouden minstens 300 mensen om het leven zijn gekomen. M: LUIK, 3 April. INSTENS veertig mensen, onder I Verschrikkelijke scènes speelden zich af bulten het bioscoopgebouw, waar wan hopige ouders opdrongen en om bun kin deren riepen Honderden mensen liepen de brandweerlieden voor de voeten. Te gen de t(jd dat de Rijksmacht de omge ving had afgezet, was de bioscoop al tot de grond toe afgebrand. tal van kinderen, zijn van avond omstreeks half zeven om het leven gekomen in het dorp Sclessin, bij Luik. Tijdens een filmvoorstelling voor kinderen vloog plotseling het doek van de plaatselijke Rio-bioscoop brand. Het vuur sloeg onmiddellijk de zaal in en de bezoekers bestorm den in paniek de uitgangen. paar minuten stond het gehele gebouw in brand. De brandweer kon niets doen en volstond er mee. de be lendende huizen nat te houden. Een oi and-meester vertelde, dat zijn mannen het gebouw niet konden naderen als gevolg van de enorme hitte. Eerst twee uur na het begin van de brand stap ten de eerste brandweerlieden over het rokende puin Zij hadden de afschuwe lijke taak. de verkoolde en onherkenbare lijkon te bergen. In een onlangs gepu bliceerde biografie van Douglas Fairbanks jr., geschreven door de Brit se journalist Brian Con- nell in samenwerking met de filmacteur, en getiteld „Knight Errant" (dolende ridder), wordt beweerd dat het Ameri kaanse vlootcommando een fantastisch plan om in het begin van 1945 een eind te maken aan de oorlog tegen Japan door het verwekken van een paleis-revolutie heeft verworpen. Douglas Fairbanks jr. was tijdens de tweede wereldoorlog marine-of ficier en verwierf vele decoraties. Hij en z(jn vader hadden vóór de oorlog steeds nauwe or- trekkingen onderhouden met de Japanse keizer. Zware verliezen der Amerikanen bü de ver overing van Iwojima en Okinawa hadden Was hington bezorgd gemaakt voor de waarschijnlijk ontzettende verliezen, te verwachten als een In vasie in Japan zou moe ten plaats hebben om de oorlog te beëindigen. minister van de vloot, James Forrestal, vroeg daarom schout-bij nacht Ellis M. Zacharias. een plan te ontwerpen voor beëindiging der vijandelijkheden langs wegen dan mill- Fairbanks stelde toen voor, gebruik te maken van zijn invloed aan het Japanse hof en de tus senkomst van de kei zerin-moeder bij de kei zer te verkrijgen. Een Japanse Amerikaan zou volgens dit plan met een land worden gezet en Tokio. Aan verscheidene oud leden van het Japanse kabinet, die door pre mier generaal Hidek l Tojo waren ontslagen, worden gestuurd. Z\j maakten deel uit van een kleine kring rondom de keizerin-moeder. ..Wij waren al aardig opgeschoten". vertelt Fairbanks, „en er waren reeds vele contacten ge legd. Naar mijn mening was er een goede kans dat dit plan tot iet. leiden. Wij hadden wijzingen dat een aantal invloedrijke Japannen gaarne een eind aan di oorlog zagen gemaakt". De keizer zou (nog steeds volgens het plan) een radiorede houden er bevel geven, de vijande lijkheden te staken. Ver wacht werd dat de grote meerderheid der gewa pende strijdkrachten hem krachtens zijn goddelijk heid zou gehoorzamen, voordat de politici repelen konden i of de keizer uit de toep konden ruimen. Fairbanks directe su perieuren voelden veel voor zijn plan. doch het hoge vlootcommando achtte het „dwaze ro mantiek". Fairbanks wist tenslotte te bereiken dat zijn plan aan president Roosevelt werd voorge legd, die er onmiddellijk veel voor voelde. Hij had reeds vastgesteld, dat u\) op 13 April 1945 hei plan met Fairbanks zou be spreken, toen hij on 12 April overleed. Daarna kwam er niets meer van. gewicht bedraagt 63.100 kg en het kan in de toeristenklas-uitvoering 78 en uitge rust met „sleepairs" met lounge pas sagiers vervoeren. Het kan 8.200 kg be talende lading transporteren en heeft een groot maximaal vliegbereik. waar door het met maximale landing bijv. de afstand AmsterdamNew York zonder tussenlanding kan afleggen. De DC-7c be schikt over een vrachtruim met een in houd van 16.4 kubieke meter. Met deze order is een bedrag van on geveer 120.000.000 (inclusief reserve-on derdelen) gemoeid. Elk toestel komt dus op twaalf millioen gulden! Chinese studenten mogen de V.S. verlaten Zes-en-zeventig Chinese studenten die in de Ver. Stalen een opleiding hebben genoten in atoomwetenschap en andere technische vakken mogen naar hun land terugkeren.' zo is officieel bekendgemaakt. toe hadden de Amerikaanse auto riteiten zich steeds tegen hun repatriëring verzet omdat men vreesde dat de studen teveel Amerikaanse kennis naar d< communisten zouden brengen. Volgens de bekendmaking staat dit be sluit geheel los van het lot der Ameri kaanse vliegers die in China worden vast gehouden. hoewel men het natuurlijk op prijs zou stellen indien de vlie gers nu werden vrijgelaten. De communisten hebben wel steeds het lot der Chinese studenten In Amerika in verband gebracht met de Amerikaanse vliegers. Radio-Peking uitte gisteren de beschul diging. dat vier Amerikaanse vliegtuigen het Chinese luchtruim hebben geachnn- Met ingang van 1 Mei a.s. zullen de vrachten voor het vervoer van stukgoe deren naar de Levantijnse en Middel landse havena met 10 pet. worden ver hoogd. De oudste dochter van koning Fre- derik en koningin /nprid ran Dene marken. de veertienjarige prinses Margrethe is op het slot Fredensborg te Kopenhagen bevestigd en daar mede lid geworden van de Deense Lutherse Staatskerk. De foto loont üe prinses gekleed in een speciale witte bevestigingsjurk temidden van haar ouders Weer incident lussen Israël en Egyple Bij Gaza heeft zich het Jongste week einde een nieuw Iraël/isoh-Egyptiseh in cident voorgedaan dat zich volgens Is raëlische lezing als volgt heeft ontwik keld: een Israëlische patrouilleauto liep op een Egyptische mijn, Egyptische solda ten vuurden uit een hinderlaag op de pa trouille en toen de Israëliërs het vuur be antwoordden opinden de Egyptenaren met mortieren het vuur op de Israëlische ne derzetting Nahal Oz. Twre Israëliërs zou den zijn gesneuveld en 19 anderen werden gewond. Israël heeft geprotesteerd bij de ge mengde wapenstilstandscommissie. HET WEER IN EUROPA i is is- s' Is. Ji |s"!i half b*w. 1 win WEERBERICHT Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot mor- D genavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar q mist. Later opklaringen. W Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen west en zuid. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN dag: zon 6.10—19.21 uur. Maan 5.04 uur. Op 7 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1