Restaurateurs proberen de automatische eetmachines Zeezout vreet aan steen en ijzer in het rampgebied „Tijdsbesparing en gezonder dan voedselpillen" Behang en pleister vallen van de brokkelende muren Beg in van blokkade NIEUWE LEIDSCHE COUHANT DONDEHDAG 31 MAART 1955 SPECIAAL PAVILJOEN OP E 55 (Van onze speciale verslaggever) TN HET KLEINE KANTOORTJE van een van de grote restaurants in Leiden het is merkwaardig, hoe de restaurants en de ruimten voor de administratie zich altijd verhouden tot elkaar! zit de heer Joker tegenover ons. Gerepatrieerd restaurant-eigenaar, juist terug van een studiereis in Amerika. Vol plannen, ook al hebben de tropische jaren hem er niet jonger op gemaakt, vol ideeën, ook al moest hij een bloeiend restau rant-hotel-bedrijf achterlaten, toen het uur van terugkeer naar het vader land sloeg. Hij praat niet graag over het verleden, maar is vol van de toe komst. In Amerika was hij getuige van een groots experiment op restau rant-gebied en met het eerste vliegtuig keerde hij naar Schiphol terug. Want in zijn achterhoofd spookte een idee en dat idee had iets te maken met de E 55 te Rotterdam. Met tien restaurateurs eigenaars van grote restaurants door het gehele land kwam hij tot een plan: op de E 55 komt een paviljoen, waar hij machines en apparaten op het gebied van automatische voeding, zal exposeren en demonstreren. Een automatisch restaurant en de naam van het paviljoen zal zijn: „Auto-food". Wat heeft de heer Joker in Amerika gezien en wat deed hem zo overhaast terugkeren? Hij vertelt het als een span nend verhaal. „In Idaho zette ik de auto langs de kant van de Mainstreet van het stadje Milliersville, toen mijn oog viel op een bord: „Free dinner volunteers wanted" oftewel: Gratis Diner, vrijwil ligers gevraagd. Ik snapte niet erg, wat er voor vrijwilligheid nodig was, een gratis maal te gaan opeten, dus stapte ik binnen. Een gewoon restaurant, zo te zien, maar toen ik de kellner zei, dat ik voor een „free dinner'* kwam. bracht hij me naar een zijzaal en daar zaten een stel Amerikanen met servetten voor te eten. Nee, niet gewoon, ze lieten zich voeden door speciaal geconstrueerde ma chines, die eruit zagen als tandarts-stoe len". „Zo griezelig was het nu ook weer niet, want toen ik goed keek, bleek, dat die machines er in hoofdzaak voor dien den. het voedsel, dat op tafel kwam. zo klaar te maken, dat men het alleen maar behoefde in te slikken. Er was bijvoor beeld een machine, die gebraden kippe tjes zo keurig „ontleedde", dat er al leen maar schone botjes overbleven, er was een biefstuk-snijmachine, een ma chine. die de velletjes van de worst haalde, in de schil gekookte aardappels werden in een wip gepeld en gepit, de soep werd electrisch op de juiste tem peratuur gebracht, naar believen van pe per, zout en maggi voorzien en naar een slangetje opgepompt, dat je in je mond kon steken. Ja, de meeste gerechten be hoefde je niet eens naar je mond te brengen, daar zorgde de machine voor. Je ging met je mond voor een soort brie venbus zitten en daar hoefde je de uit de gleuf komende gesneden biefstuk, stamppot of gebraden en „ontlede" kip maar af te happen. zaak me interesseerde, heb ik de eige naar te spreken gevraagd en die ver telde me er meer van. In Milliersville stond namelijk een fabriek van medische instrumenten en de eigenaar daarvan was de vervaardiger van de apparaten, die op deze wijze werden uitgeprobeerd, zoals dat heet. Maar als ik interesse had, kon Ik naar die directeur toegaan, want hij had In voorbereiding een machine, die niet één gerecht te gelijk, maar naar keuze verschillende gerechten kon klaar- rugweg van Milliersville naar New York: ~]was iets voor de E 55. En het doe! genoegen te kunnen meedelen, da' ïrin geslaagd ben, grond voor eer speciaal paviljoen in het Park te krijgen j dat ik daar met financiële steun van j tien Nederlandse restaurateurs een auto- 1 matisch restaurant ga openen voor de duur van de tentoonstelling onder de naam „Auto-Food". n van de ministers heeft zich in-1 middels bereid verklaard, de officiële opening van het paviljoen te verrichten, ils eerste in de eet-maehine plaats ;men. Bij die opening zal dan tevens bekend gemaakt worden, dat een Neder landse werktuigkundige industrie deze ipparaten, waarvan ik er op de E 55 ne en a tien hoop te kunnen opstellen, in licentie gaat bouwen". Als men de heer Joker zo hoort ver tellen, vergeet men bijna, wat een fantas tisch plan dit eigenlijk lijkt. Maar de technische kant vindt hij heel eenvou dig: de-verwarming geschiedt met infra rode branders (een principe, dat in het hotelvak al veel toegepast wordt) en de constructie van de machine is niet zeer ingewikkeld. Door een serie relais en een speciaal „Electronic equipment", dat in zijn geheel uit Amerika geïmporteerd moet worden, kan men de machine „den kend automatisch" instellen, dus kan men een serie handelingen als het klaar maken, bereiden, koken, braden en op dienen in bepaalde vorm (gemalen, ge hakt, voorgesneden) van te voren door een soort toetsenbord op de machine in jecteren. Zet men de machine in king, dan draait zij al deze handelingen in de goede volgorde en met de juiste tussenpozen af In een gemakkelijke stoel gezeten, een servet om de hals, en de han- rustig over elkaar laat deze Amerikaanse meneer zich het eten uit de ingewikkelde „food-o-matic" lekker smaken. Dit is een restaurant machine die verschillende spijzen en gerechten kan leveren. KRISTALLETJES TREKKEN VOCHT AAN (Van een speciale verslaggever) Zoutelande, 29 Maart HOE GROOT de vraagstukken nog zijn bij de wederopbouw in het rampgebied, ontwaart men eerst, als men de mensen zelf bezoekt. In Zeeland, West-Brabant en op de Zuidhollandse eilanden staan tussen de 20.000 en 25.000 „gespaarde" woningen en gebouwen, waarin mensen wonen en werken, die nog dagelijks met de gevolgen van de FebruarS- ramp 1953 worden geconfronteerd. Dit ontwerp maakte de Tilburgse ar chitect voor het paviljoen „auto-food"' dat op de E-55 zal komen tc staan. maken. Ik ben in die fabriek eens gaan kijken en daar stond een apparaat, waar je als in een sourt scheerstoel moest „Overheerlijk §aan Zitten. Voor je had je dan een tableau met knopjes en een brievenbus, waar je je mond voor moest houden. Als je een gerecht wenste, moest je op de knop drukken, waar dat gerecht bij stond vermeld, maar je kon ook op een knop „Menu" drukken en dan stelde de ma chine zelf de gangen van de maaltijd Onderhandelen „Het zag er alles nogal mechanisch uit en dat stuitte me als restaurant-eigenaar tegen de borst. Maar toen ik voor zo'n machine was gaan ziten en ik een gebra den haantje zomaar voor het happen en kauwen had ja, toen moest ik toe geven, dat dat toch wel iets bijzonder lekkers was. En bovendien: het eten was overheerlijk klaargemaakt, iets wat be grijpelijk is, omdat bjj de kip bijvoor beeld de juiste tijden van roosteren, be druipen en keren aan het spit op de ma chine waren ingesteld. En het heeft iets leuks, alles aan je tafel tc zien klaar maken ook al gebeurt dat automatisch! „Als je dan je gratis diner naar binnen had, moest je een groot vragenformulier invullen over Je bevindingen. Omdat de Geruime tijd geleden werd in berichten uit Moskou melding gemaakt van de mo gelijkheid. dat de Russen last zouden geven, West-Berlijn opnieuw te blokke ren, mochten de Westelijke mogendheden toch overgaan tot herbewapening van West-Duitsland. Sindsdien gebeurde er weinig waaruit bleek dat deze veronder stelling Juist was. De bekendmaking van Oostduitse zijde- dat de wegenbelasting voor voertuigen uit West-Berlijn en West- Duitsland, die zich door de Sowjetzone van en naar Berlijn moeten begeven, be langrijk zal worden verhoogd, schijnt er thans evenwel op te wijzen, dat er op nieuw in de een of andere vorm een blokkade van West-Berlijn op komst is. De Oostduitse i 'f Verklaard» uitzicht aatregel kan voor het vrije West-Berlijn na re gevolgen hebben, omdat het thans reeds voor een groot deel van hulp van buitenaf afhankelijk is. het vrachtvervoer zullen >t ongeveer 50 procent toe men. hetgeen een nieuwe zware belasting wordt voor de Westberlijnse economie. Daar komt nog bij. dat de Oostduitsers in de verhoging van de wegenbelasting een excuus kunnen zoeken om een strenge controle te gelasten op de naleving van de nieuwe voorschriften. Dat dit ernstige vertraging kan veroorzaken in het vracht vervoer, zal een ieder duidelijk zijn. Wellicht is het de bedoeling van de Russen, in Berlijn moeilijkheden te ver oorzaken om straks een nieuw onderhan delingsobject te hebben, wanneer even tueel over de hereniging van Duitsland moet worden gesproken. Wanneer het Westen tegen blokkade-maatregelen wil protesteren, zullen de Russen verwijzen naar de regering van de zgn. souvereine staat Oost-Duitsland. Deze regering heeft het Westen nooit willen erkennen, gezien zij niet door middel van vrije kiezingen aan de macht is gekomen. Op deze wijze trachten de Russen wel licht het Westen te twingen, de con nistische filiaalhouders in Oost-Duitsland als de wettige regering van dat deel van Duitsland te erkennen. En aangezien zij kunnen weten dat het Westen er ook dén niets voor zal voelen, kan het haast niet anders, of zij willen aansturen op een blijvende verdeeldheid van Duitsland. Ofschoon ik nog geen idee had, wat er mee te moeten beginnen, heb ik met de directeur van dc Associated Medical In struments Works, in'de wandeling Amiw- Milliersville, onderhandelingen aange knoopt over de levering van de machine. Wel,, ik heb er een gekocht en het ding is dezer dagen in Hoek van Holland aan gekomen. Vrijdag a.s. ga ik er mee de- streren in Leiden en dan zet ik waarschijnlijk ook een bord buiten: „Free dinner volunteers wanted". Maar het grote idee kreeg ik op de te- I Dat alles nog een proefneming is. spreekt vanzelf en de heer Joker is nog niet geheel overtuigd, dat Nederlanders zich als „proefkonijnen" aan enkele tests met dit apparaat willen onderwerpen. Hij wil het echter wel proberen, en daar om geeft hij morgen een demonstratie, 's middags om één uur in restaurant „Het Karrewiel" aan de Steenstraat te Leiden. Het getuigt van de vooruitstrevendheid van de eigenaar van dit eeuwenoude eet- huysje, zo'n ultra-modern apparaat niet te schuwen. Hij verwacht dan ook vele Hagenaars, die voor de prijs van het in vullen van een lang vragenformulier een ..free dinner", een gratis maaltijd, willen hebben. En het is niet zo mis, wat hij zijn ma chine laat bereiden. Gebraden patrijs met zuurkool, rijst met Hongaarse Gou lash, Wiener Schnitzel in room- of wijn saus, gepocheerde eieren met spinazie en pommes parisiennes, Peche Melba en „Fried Ice", gebakken ijs. een nog vrij onbekende lekkernij, die door deze AMIW-„Food-o-matic" voor iedereen be reikbaar is. Vanwege de Vrijdag, die het morgen is, geeft hij op speciaal verzoek Sole Bonne Femme met salade en frites, een gerecht, waarvan men weet, dat het zeer moeilijk te bereiden is. Architect H. Azembroek uit Tilburg maakte het ontwerp voor het „Auto- Food"-paviljoen op de E 55, welk pavil joen geheel uit staal en glas zal worden opgetrokken en dat teer modern van vormgeving en conceptie is. Het zal ko men te staan achter het paviljoen van de Nederlandse Zuivelindustrie in het Park bij de grote vijver. Voor huishoudelijk gebruik is deze „food-o-matic" junior bijzonder ge schikt. Aantal maaltijden cn variaties: tien. prijs: 315.- incl. hulpstukken Andijk liep aan de grond en kwam weer vlot Het 8380 ton melende Nederlandse vrachtschip Andijk, dat van de Golf van Mexico op weg is naar Rotterdam en Dinsdag van Le Havre vertrok met be stemming Antwerpen, liep gisteren bij de Belgische kust aan de grond. Het schip kwam echter op eigen kracht weer vlot. De kapitein seinde aan de rederij, belangrijke schade te hebben op gelopen. De Andijk is voor anker gegaan beter tij af te wachten, waarna het schip zijn reis naar Antwerpen zal ver volgen. Nadere berichten melden, dat de Andijk is gestoten op het wrak van de Golden Shell, een schip, dat tijdens de oorlog daar tot zinken werd gebracht. De Andijk heeft een lek in de olietanks opgelopen en heeft veel olie verloren, die thans op het water drijft. Ir H. G. A. Leignes Bakhoven, secre taris van het Fries rundveestamboek, zal op 1 April met pensioen gaan. Hij was ini de oorlogsjaren ook plaatsvervangend di-| recteur-generaal van de landbouw. Zeker: „gespaarde" woningen, stallen, scholen, gemeentehuizen, kerken. Zij waren nog niet zo ver door het water vernield, dat herstel onmogelijk was. En dus herstelde men. droogde, brak, bouw-l de. pleisterde, behing, meubileerde vol vreugde nam men opnieuw bezit van i woning cn werkplaats cn thans zit men veelal doorlopend in de misère. Hier kan ten voeten uit de verwekker van de na- schade tr. één woord worden genoemd: Kijk lens langs de wanden, waar be hang en pleister afvallen. Kleine, ijs- achtig glinsterende kristallen: zout Kijk eens naar de snel schimmelende kleding, het schoeisel, 'het verwerende (nieuwe) meubilair: zout. Zout in milliarden kris talletjes ter grootte van speldepunten. Zout vreet aan gebouwen, woningen, kle ding. gezondheid, levensgeluk. Het zout, dat met gips uit de vruchtbare akkers kan worden verdreven, maar dat zich in onvoorstelbare hoeveelheden hecht in steen, beton en metselspecie heeft ge nesteld. Langzaam brokkelen muren. Her stelde woningen zijn binnen enige jaren weer in vervallen toestand. De mens leeft,- de mens werkt, de mens vecht thuis tegen het zout, dat de woningen vochtig houdt en met grote hardnekkigheid ver nielt wat met zorg en spaarzaamheid vooi het welzyn van de gezinnen is aange schaft. De oorzaak Gretig hebben fundamenten en muren bij de hoge waterstanden tijdens de inun daties van 1953 het zeewater opgezogen. Bij eb vloeide het water terug, doch het zout bleef in de langzaam drogende ste nen achter. En of een bouwsel nu 24 of 6 ma inden onder water stond, geble ken is, dat zelfs bij één „volle laag"' onvermengd zeewater het zouteuve! reeds volledig optreedt. Toch is hel zo VERDMAAIDE CEINTUUR er- of er dal de ri het middel ergens een draai ver Mensen die zich hieraan erge dienen te bedenken dat door dezi slag de band een van de merk Möhius bekend staat, beeft echter nog verschillende andere eigenaardigheden. U kunt de in zichzelf terugkerende pa pierstrook langs de l\jn die u zojuist met het potlood heeft getrokken, door knippen. Het is eert ring en u xoudt er by het doorknippen welhaast zeker van zyn dat op die manier twee ringen gelegd is, gen die slechts één zyde heeft, welke e eigenschap duidelijk aan ?dt, wanneer u een potlood r drukt en de strook voort durend onder het potlood doorschuift, zonder de stift op te lirhten. De pot loodstreep komt dan na verloop van tyd weer by het uitgangspunt terecht. U zult bemerken dat dc streep zich aan zyden van het papier bevindt, heeft plaats gevonden potloodpunt het vlak van aanraking heeft losgelaten. Deze -igensrhap vin de gedraaide reinluur wordt éénzydigheid genoemd, want we hebben hier Ie maken met één vlak dal in zichzelf terugkeert. Deze fig welk fer uitgepraat, want in drie figum van een vlak blykt oriëntatie niet mo gelijk te zyn. Een denkbeeldig kompas, dat langs dc zojuist getrokken potlood streep wordt voortgeschoven, komt na verloop van tijd byv. op het punt van eht. Het blijkt dan dat N. dat de i 7. r r O. f W. wèl 9 die blad Talrijk zfjn de manieren, waarop men tracht de vijand te verdrijven. Een ondernemende familie op Schou wen inuneerde de ganse zomer de eigen muren met zoet water in de hoop, dat het zout zou oplossen. Het huls kwam droog. Men pleisterde, plakte behang en.... na korte tijd barstte alles van de muren. Grimmig schitterden de zoutkristalletjes, die aartsvijanden, op de stenen. Het is onmogelijk gebleken het zout alt de muren tc verdrijven. Men heeft althans nog geen economisch verantwoorde methode gevonden. Want dat- is een ander belangrijk punt: moet de zoutbestrijding kunnen betalen. Een na-schade-regeling is nog onzeker... Maar schade is er. een schade tientallen millioenen guldens. Er zijn ningen en gebouwen, die zodanig zijn aangevreten, dat radicale afbraak en bouw met zoutvrije materialen de enige oplossing biedt. Vaak spelen hier twee voorname dingen een rol: is er bouw volume voor beschikbaar en wie betaalt de nieuwe woningen? Verreweg het grootste deel van de getaste bouwwerken echter is in zoda nige staat, dat bij een afdoende oplossing van het zoutvraagstuk de bewoning normaal zal kunnen zijn. Maar wie vindt die oplossing en waar moeten de 120 tot 150 mii'.iocn gulden vandaan komen, die, naar globaal geschat wordt, de strijd tegen het zout in 2025.000 woningen gebouwen alsmede de vervangingsbouw mogelijk moeten maken? Eerst zoeken en vinden Reeds twee jaar lang zoeken het Insti tuut T N.O. voor bouwmaterialen er bouwconstructies en ratiobouw naar aan vaardba.e oplossingen. Tal van pogingen liepen op teleurstelling uit, andere be loven iets voor de toekomst. In Kortgene op Noord-Beveland kreeg men acht woningen voor onderzoekingen ter beschikking Men probeert er, zoals trouwens, ook c'.dcrs in het rampgebied, diverse soorten pleisters, doch bouwde ook „coulissen" binnen kamerwanden zacht board (geperste platen), die n andere technische voorzieningen bruikbaar resultaat geven. Het toepassen van die „coulissen" echter heeft het deel dat de woonruimte kleiner wordt Bovendien is het betimmeren met board op die manier niet goedkoop. Men zoekt dus naar minder dure me thoden. Tal van soorten afwerk-Iagen worden op proef aangebracht. De meeste pleisters echter rollen na enkele maanden weer In stukken en brokken van de muren af en opnieuw grfjnst dan aan de naakte steen de aarts vijand: zout. Enkele kostbare pleister- soorten houden het vrfj aardig. Maar zul len zij het na verloop van tijd houden-' Toch menen de verantwoordelijke i nen van T N O -Bouwmaterialen op de goede weg te zijn. Men past thans bitu- men-ple:sters toe. Dc laatste vondst is echter ten* mengsel van kunsthars en bitumen dat voldoende hard wordt. Daarop kan zonder moeite een lichtge kleurde vochtabsorberonde pleisterlaag worden aangebracht. Niet alleen in het rampgebied worden de proeven genomen. Op het terrein het laboratorium van het T.N O.-instituut te Delft worden, onder toezicht van prof. dr C. A Lobry de Bruyn als adviseur, proeven genomen in het speciaal gebouw de ..Ze^.and"-huisje. Dit huisje werd in een „badkuip" gebouwd en nadien puur zeewater geïnundeerd. Nadien wordt er intermitterend in gestookt. De muren zfjn in een meter brede onafhankelijke vakken gescheiden, welke met verschil lende afwerkingen, ook pleisters werden behandeld. Op sommige van die vakken schitteren vele zoutkristallen on enkele minder., op andere (nog) niet zal de juiste oplossing zijn? Maar de rol die het zout in metsel werk speelt, is nog steeds niet vol ledig verklaard. Verzilte kalkzand steen ziet er prachtig wit uit. maar verpulvert, evenals sommige bak- Drogisten zijn ongerust Overheid grijpt middenstand, maar spaart fabrikanten Waarborgfonds in de maak voor hulp aan jongeren (Van onze sociale redacteur) JN DE GISTEREN gehouden vergadering van de Ned. Chr. Drogisten- bond is gesproken over de strijd rondom het wetsvoorstel Genees middelenvoorziening en het behoud van het kartel. De voorzitter, de heer W. H. Neefjes uit Den Haag zeide, dat de wet voorlopig nog wel in onder zoek zal blijven. Ten aanzien van het kartel vleit men zich met de hoop, dat het voorshands niet onverbindend verklaard zal worden. Er wordt gewerkt aan de stichting van een waarborgfonds, dat de credietvcrle- ning van de overheid voor de stichting van nieuwe en overname van bestaande bedrijven door jonge drogisten (niet stich ting van filialen) mogelijk zal maken. Waarschijnlijk zullen de nodige gelden het kapitaal van Pharmacon. de con ventie van de kleinhandelaren, verstrek! worden. Anderzijds moet gewaardeerd worden, wat de overheid op dit gebied doet. De heer Neefjes betreurde het discri minerend karakter van de margebeschik king. Weliswaar blijkt uit de bedrijfsgo- ns van het drogistbedrijf, dat dit in een positief economisch resultaat en profiteert het ook van de hoog conjunctuur, maar de opzet van de ver schuiving van de omzetbelastingheffing de middenstand naar de fabrikant dat de middenstand hiervan een verbetering van de winstmarge zou krij gen. Nu krijgt de middenstand een marge- beschikking. Waar blijft de omzetbelas ting nu? „Het is onze grote grief, dat dc fabrikanten bevoordeeld worden boven de detailhandel, die dan bovendien te kijk wordt gezet", aldus de heer Neefjes. Spr. had de indruk, dat de midden stand wordt aangegrepen, omdat de over heid daar vat op heeft. Dat heeft zij niet op de arbeiders, omdat die veel sterker georganiseerd zijn, en ook niet op dc fa brikanten. Als voorbeeld wees spr. voor dit laatste op de 119 millioen gulden winst van Philips. Maar de radiodetail handel wordt aangepakt Spr. noemde tenslo'te de gevaren, die speciaal voor de drogisten zitten ln de ALKEMADE Wat do raad behandelt iDe gemeenteraad is bijeen geroepen op Dinsdagavond 5 April te 7 uur. De agenda vermeldt de volgende voorstel len: Verkoop van een perceel bouw- grond aan de Coöp. Verbruiksvereniging „De samenwerking" te Roelofarcnds- veen; idem voor de bouw van vier wo ningen in de Spoorstraat verlening van een garantie ten behoeve van de bouw van drie woningen door de Bouw- kas Noord-Nederlandse Gemeenten: Verlening van een crediet van f 600 voor aanschaffing van materialen voor plaatsing van oen afscheiding rond de speeltuin te Kaag; beschikbaarstelling van een crediet van f2000 voor de vie ring ter gelegenheid van de 10de her denking onzer bevrijding; beschikbaar stelling van gelden als bedoeld bij art. 72 der L.O. wet; reorganisale van do reinigingsdienst en vaststelling van een tweetal verordeningen op de heffing en invordering van reinigingsbelasting; aankoop van landerijen in de Goógcr- polder- nieuwe verlaging van de omzetbelasting, waarbij geneesmiddelen op recept wor den vrijgesteld. Ook patentgeneesmidde len dus. die de drogist dan duurder zou moeten verkopen dan de apotheker. De heren K. Mijnheer (Amsterdam), L. Janse de Jonge (Middelburg) en J. de Groot (Den Haag) werden als bestuurslid herkozen. Uit de vergadering kwam hel voorstel om de contributie mee ten behoeve van een verbetering van het vakblad, te ver hogen van f 16 op f 25 per jaar. Hoewel dit voorstel nog nader zal behandeld worden, zegden de aanwezigen toe, deze verhoging reeds vrijwillig te betalen. penkast opgezet. In dc pauze ging thee en limonade rond. Onder leiding van mei. v. d. Bosch speelden de kinderen nog „De Toverfluit" en het kabouterspel. De heer W. Slootweg sprak een dankwoord. HAZERSWOUDE Chr. school hield haar jaarvergadering In de school met de Bijbel werd gisteren de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Hoewel het bestuur graag zou zien dat de leden veel belangstelling voor hun school aan de dag legden, was de opkomst niet bijzonder groot. De voorzitter, de heer Ph. de Gelder, sprak in zijn openings' woord over het naderende Paasfeest. De secretaris, de heer Adr. v. d. Linde, kon »ich bepalen tot het lezen van de notulen, aangezien het jaarverlsag al op de ouder avond -was uitgebracht. Volgens de pen ningmeester, de heer W. Slootweg, is de financiële positie van school en van ver eniging niet ongunstig, maar het kleuter onderwijs blijft een zorgenkind. Gelukkig is verbetering op komst als het wetsont werp op het kleuteronderwijs wet is ge worden. In de oudercommissie werden met bijna algemene stemmen herkozen de heren D. Hassefras en T. Hoogendoorn. In de rond vraag deed de heer W. Slootweg nog enige mededelingen over de in aanbouw zijnde lokalen. Deze zonnige en lichte ruimten worden voor het v.g.l.o. bestemd. Hij hoopte, dat dit onderwijs door deze nieuwbouw nog meer zou worden gesti muleerd. In deze lokalen komt een Hewa- gasverwarming en in het hoofdgebouw wordt tegelijk een wijdere hoofdbuis ge legd. vant het is de bedoeling in de toe komst geheel op gasverwarming over te schakelen. Hij sprak de wens uit dat de gemeenteraad hiertoe te zijner tijd zal besluiten. P.V. „De Reisduif" De leden van de postduivenvereniging „De Reisduif' kwamen in vergadering bijeen om een causerie van de heer Hoek voedselcommisBaris van Zuid-Holland, te beluisteren. De heer Hoek besprak de me- thoden om de duif gezond te houden. Een drook en licht hok is een eerste vereiste. Vervolgens besprak hij het koppelen, zif ten, enten en het voeren der duiven. Iedereen kan een goede duif kweken, als hij er de tijd en de liefhebberij voor kan opbrengen. Naast goed voer heeft de duif rust en warmte nodig en grote tem peratuurverschillen dienen vermeden te worden. Niettemin kan men gerust gedurende het gehele jaar een open hok hebben, te veel glas is niet geschikt. Wat betreft het voeren achtte spreker de graan- en water- methode te verkiezen boven de korrel methode. De heer Hoek stond voorts stil bij de verschillende vlieg en fokmethoden. Een geanimeerde bespreking volgde. De voorzitter, de heer P. J. Fase, dankte de heer Hoek voor zijn boeiende N1EUWVEEN Verkeersdiploma's uitgereikt In zaai Bosman werden gisteren de verkeersdiploma's uitgereikt door de gemeentesecretaris, de heer Roovers. De burgemeester was helaas door droevige familieomstandigheden verhinderd. De heer Roovers bedankte de hoofden der scholen en de manschappen der rijks- De namen der geslaagden zijn: (van de o.l, school) Alie van Dijk. Joh. v. d. Leden, Arina Verburg. Willemijnóert Meijer. Lana Jansen, Lena v. d. Leden, Hülegonda Verlaan, Jacob Fokker. Margje Folies, Wijnand Jansen en Isaak Verburg (1 leerling moest worden afge wezen). Van de Chr. Nat. school slaagden: Pane van Leeuwen. Harm van Harten. Willem Verkerk. Geertje Walraven. Corrie Soede, Emma Kraak, Leen Bos, Dirk v. d. Snoek Marie Spek. Roelie Treur en Annie van Heusden 13 leerlin gen moesten worden afgewezen). Van de R.K. school slaagden: Piet Lenrting, Giel Warrels, Jan Nieuwenhui- zen, Koos Stokman, Eduard Spekman, Koos Aartman, Mart. van Mastwijk, Johan van Capel, Henk Nieuwenhuizen, Adri Hoogenvorst, Annie van Klink (met lof), Rika Hoogervorst, Maria Le- besque en Angela Egberts (7 leerlingen moesten worden afgewezen). Dokter Nout begraven Gistermiddag werd onder zeer grote belangstelling dokter Nout ten grave gedragen. Ds Kater deelde na een rouw dienst, die werd gehouden in het huis van de overledene, in de Hervormde kerk (die als aula dienst deed) nvede, "dat op uitdrukkelijk verzoek van de overledene er niet gesproken zou wor den. Spr. merkte vervolgens op. dat van de jonge dokter nog veel werd ver wacht, maar God had echter in Zijn wijze raad anders 'besloten. Na de begrafenis las ds Kater het Onze Vader. Vele bloemen dekten het graf. Openbare les Met de leerlingen van de hoogste klas werd gisteren in de Chr. kleuterschool een openbare les gehouden. Mcj. Van Dijk. hoofd der school, vertelde een bijbelver haal en leerde een versje met behulp van diagram en flanelbord. Met medewerking van de kinderen werd vervolgens een pop- steensoorten. Sommige gebruikte speciesoorten en voegmaterialen ver dwijnen ook langzaam maar zeker. Ijzerwerk en natuursteen worden aangevreten.het zout rust nooit. Het trekt vocht aan, geeft vocht af, vormt destructieve chemische verbin dingen, kortom: het zout vernielt hardnekkig en rusteloos. TER AAR Cbr. middenstanders vergaderden De Chr. middenstandsvereniging h:eld in café Van Acker te Aardam haar jaar vergadering onder leiding van dc heer H. Schouten. Deze kon ook de dames der leden welkom heten. 'De secretaris, de heer Th. van Eijk, deelde in zijn verslag onder meer mede, dat de vereniging 28 leden teR. De pen ningmeester, de heer P. Rem, had een voordelig saldo. De heer J. Snijders bracht een gunstig rapport uit namens de contrölecommissie en de aftredende bestuursleden werden herkozen. De heer Roos cn zijn pianiste uit Al phen aan den Rijn zorgden deze avond voor het feestelijke tintje. Klelnkunst-avond De heer W. R. Renzenbrink, bij velen in de gemeente bekend door zijn werk zaamheden op verschillend terrein, ook ais muziekleraar, venzongde gisteren met versdhilllende medewerkenden een lus- trum-contactavond. Concordia was goed bezet, vooral met jongeren, die veel ge noegen beleefd hebben aan net pro gramma van „Ernst en Luim" en ziah in hun bijval dan ook niet onbetuigd heb ben gelaten. Jeugd-voetbal-tournooi Het tournooi voor de jeugd, dat de landelijke vereniging van Chr. voetbal clubs. de V.C.V„ ieder jaar op Hemel vaartsdag houdt, wordt ditmaal te Al phen a. d. Rijn gehouden en voorbereid door AJt.C. Naast de twee eigen ter reinen zal men ook beschikken over de terreinen van Aiph-ia, zodat op vier "el- den zal worden gespeeld. WOU8RUGGE Ontspanningsavond voor D.E.L. De plaatselijke afdeling van de ver eniging D.E.L. hield gisteren in hotel Swama een ontspanningsavond ten bate van de tuberculosebestrijding. Nadat de heer J. van 't Wout allen welkom nad geheten, volgde de vlotte opvoering door enkele amateurs van het blijspel in drie bedrijven: „Onder valse vlag" Het mu zikale gedeelte werd verzorgd door het gezelschap „De Zonnige Zangers" uit Sassenheim. Gezien de stemming in de zaal .werden zowel het toneelstuk als de muziek en de zang zeer op prijs ge steld. Aan het slot werd nog een verlo ting gehouden met veel attractieve prijzen. Filmavond De heer Tromp, één der directeuren van Philips te Eindhoven, en baron Van den Heuvel, die beiden 's winters hun jacht bij dc Jachtwerf Van Wijk in bewa ring geven, hebben het personeel van deze werf gisteren een gezellige en Interessanto avond aangeboden. De heer Tromp gaf een uiteenzetting over het léven aan boord van een klein zeewaardig schip en over de vele moeilijkheden, onder meer inzake de navigatie. Voort* werd een aantal film* vertoond over de gemaakte Op de werf u men thans bezig bouwen van een nieuw jacht voor de h' Tromp volgens een ontwerp van de h' Van den Heuvel. >t het

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5