shellJJJJJJi Dienst van gemeentewerken gaat naar Julianastraat 40 zuidhollandse bank n.v. Méér kilometers met minder benzine... NIEUWE IETDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 30 MAART 1955 ALPHEN AAN DEN RIJN (Advertentie). Bedrag voor restauratie Hervormde kerk Oudshoorn is er De korte agenda, die Alphens raad gisteravond behandelde, bood de leden veel stof tot spreken. Vooral het voorstel, de dienst van gemeentewerken t.z.t. over te brengen naar het pand Julianastraat 40. waar thans nog het tricotagebedryf Hollandia gevestigd is, werd breed besproken en tenslotte toch nog met grote meerderheid aanvaard, nadat toegezegd was. dat ver schillende bedragen nog nader bezien zullen worden. Na de opening door de loco-burge meester. de heer J v. d. Berg. werd eerst, op verzoek van de heer Gesman. deze zaak behandeld. De heer Slootjes zei. dat niemand in dertijd bij de opening van het raadhuis verwartK had. dat er zo spoedig ruimte gebrek zou zijn. Het is een verblijdend feit, dat de groei der gemeente demon streert. Spr noemde verschillende zakea waaraan het veifcltyf voor de dienst var. gemeentewerken moet voldoen en die hij mist in het pand Julianastraat 40 Hij begreep dan ook het gunstige advies van de directeur van gemeentewerken niet En na breedvoerige beschouwing advi seerde hij terugneming van het voorstel, dat z.i. te weinig overwogen was. Het kan door de burgemeester, die waarschijnlijk spoedig terugkomt, als een onvriendelijke daad worden beschouwd dat dit op zo korte termijn wordt doorgezet. Spr gaf de voorkeur aan een tijdelijke behuizing in een ander gebouw De heer v d. Akker noemde het voor stel uit noodzaak geboren, ais tijdelijke oplossing wel aanvaardbaar. De heer v. d. Lee was juist van oor deel. dat voor een noodoplossing, die eikc dag bezwaren met zich zal brengen, de kosten veel te hoog waren .f42.000): hl) zou tegen stemmen De heer Gesman zei. de beleidvoering \an het collega niet te kunnen vo'cen Het pand i* aangekocht voor industriële doeleinden.-Nu wil men het weer aan deze bestemming onttrekken voor een doel. waarvoor het totaal ongeschikt is. De kosten zullen ook nog hoger zijn dan aangenomen wordt. Vier jaar geleden is een voorstel aanvaard een crediet van fin000 beschikbaar te stellen om een architect plannen te doen ontwerpen voor uitbouw van hei raadhuis. Waarom is dit n:et Uitgevoerd? Men doe dit alsnog, dan moet men zich weWacht nog twee jaar behelpen, maar men is dan definitief uit de moeilijkheden Laat men voor het ge bouw weer een nieuwe industrie aan trekken. Ook de heer Geerlof betreurde, dat nog nooat iets vernomen is over uitbrei ding van het raadhuis Srr. kon zich indeuken, dat men met dit voorstel kwam om uit de impasse te komen. Maar voor een tijdelijke zaak is het crediet te hoog Kan het bedrag niet met f 10.000 gedrukt worden? Tot de heer Gesman zei spr. dat men vijf jaar geleden toch niet kon voorzien, dat bepaaide industrieën andere mogelijkheden zouden zoeken. En spr was er voorts van overtuigd, dat dg bur gemeester achter dit voorstel zou staan. De heer Goedhart noemde de moeilijk heden voor de diensten in het raadhuis zeer rcëeL Maar uitbreiding op korte termijn is onmogelijk. De noodoplossing moet zo aanvaardbaar mogelijk zijn en een betere is er thans niet. De heer Brokaar zag ook graag in de loop van het Jaar een vedbouwplan voor het raadhuis tegemoet, dat echter niet ineens uitgevoerd behoeft te worden. Concenratie van de gemeentediensten is het mec9t meest economisch. Kan het crediet voor de inrichting van Juliana straat 40 niet verminderd worden? De heer Ruyssenaans zei, niet blind tc zijn voor de noodtoestand in het raad huis. maar f42 000 voor een tijdelijke op lossing achtte hij te hoog. Tracht zo spoe dig mogelijk tot verbouw van het raad huis te komen. Wordt de dienst overge bracht naar Julianastraat 40. dan is toch geen gehele vernieuwing van het meubi lair (waarvoor f 11 000 uitgetrokken was» nodig. Men zegt wel. dat dit t.z.t. bij de definitieve oplossing weer dienst kan doen. maar over vijf jaar is het weer verouderd. De heer v. d. Meent zei tegen te zullen stemmen De genoemde bedra gen zijn maar schattingen. Spr. vroeg of het wel juist was. dat de heer Goeo- hart. dcol uitmakende van de leiding van Hollandia. waarmee men over bepaalde financiële zaken moet handelen, aan het debat deelnam cn zou meestemmen. De heer Verdonk vroeg naar de toestand van het gebouw. De heer Honout wilde ge meenteweiken een zelfstandig gebouw geven op de terreinen van gemeentewer ken bij de spoorhaven. De heer Rogaar was van oordeel, dat hier goed geld voor een slechte oplossing beschikbaar gesteld moest worden. Maar hl) zag op korte termijn geen andere oplossing De heer Duin zei. dat het critische geluid we! overheerst. Maar hij meende toch. dat men dit voorstel zal moeten aanvaarden. Vefbouw van het raadhuis zal kapitalen vergen en we zitten toch al voor grote investeringen. Men neme de be hoedzame weg. Lange voorbereiding Nadat de heer Verduyn ook nog enkel» inlichtingen gevraagd had was het woord aan de voorzitter. Dit is heus geen zaak van de laatste weken, zei spr tot de heer Slootjes Er is lang aan gedokterd. Toon ter sprake was. dat de water- en Mchtbedrijvcn met gemeentewerken een eenhoofdige leiduig zouden hebben, werd overwogen op het terrein der bedrijven een nieuw gebouw te plaatsen. Men kwam hiervan terug Er zijn vervolgens verschillende oplossin gen overwogen, maar aan alle kleefden •bezwaren. Toen in 1950 een crediet be schikbaar gesteld werd om de raadhuis- verbouw te bezien, was men juist in de periode van geldschaarste, waarom, men dit heeft laten rusten B. en W. zijn be reid nu aan een architect de gewenste opdracht te geven Spr. gaf enige toelichting op bet ge vraagde bedrag, dat wellicht iets gun stiger kan worden. Men zal dit critisch bezien. Inderdaad is het pand Juliana straat 40 aangekocht voor industriële doeleinden.. Toen kon men echter geen andere vestigingsmogelijkheid aanbieden terwijl men nu industrieterrein heeft. Een industrie van gelijke branche of al- thans een. waarin men meisjes nodig heeft kan men nu niet eens aantrekken, omdat de bestaande bedrijven op dit punt reeds moeilijkheden hebben. Wat de po sitie van de heer Goedhart in het debat betreft, zei -V- om., dat in het voorstel geen sprake ia van onderhandelen met Hollandia, maar van een credietverlening voor .OT.cbtÉnc van het gebouw, wat Iets geheel anders Bijbel tot stand gekomen, had niet de instemming van de heer v. d- Meent, die de urgentie niet zag en maar wilde wach ten tot er voor het v.g.l.o een nieuwe school is Dan komt men goedkoper klaa>- Verscheidene sprekers wezen er echter op, dat de aantrekkelijkheid van het voorstel hierin gelegen was. dat hel schoolgebouw ingericht kan worden voor de beschutte werkplaats, die thans reeds met 30 mensen weckt en reeds ruimte- georek heeft. Sommige sprekers wekten de indruk, dat de houding van het school- oestuur niet bijster coulant was geweest, wat door de voorzitter en wethouder Dekker met feiten werd weerlegd. De neer v. d. Meent stemde tegen. Het voorstel ineake het verlenen van een subsidie van f 15.000 voor de restau ratie van de Hervormde kerk te Ouds hoorn had de belangstelling cn waarde ring van verscheidene sprekers, o a. de heren Brokaar en Rogaar. Wethouder Dekker hoopt, dat deze restauratie op korte termijn uitgevoerd za! kunnen wor den. Met het pand aan de Rijnkade. waar- In het historisch museum is onderge bracht en waar men aan het restau reren is. vormt deze kerk het totale bezit van Alpher. van bijzondere histori sche gebouwen De heer v. d. Meent, die deel uitmaakt van de kerkeraaa. deelde mee dat de kerkvoogdij het nog ontbre kende bedrag van f35.000 reeds heef' aangetrokken, zodat de restauratiesom Het voorstel tot verkoop van bouw grond voor zes woningen aan het pen sioenfonds fa Boot werd goedgekeurd, evenals het voorstel tot aankoop van de winkel met woonhuis ..Over de Post" aan de Julianastraat voor f23.000. Vijfentwintig jaar In het verslag van de huldiging van de ter W Geerlof als voorzitter van de Chr. Besturenbond. is merkwaardigerwijs uitgeval.en. dat het hier een zilveren jubileum als bestuurslid gold We ver melden cit alsnog! Ds Baaij moet rusten Ds W. Baaij. Chr. Geref. predikant al hier. moet. zo vernamen we. op medisch advies vier weken rust houden. Culturele avond De belangstelling voor de tweede avond, vastgesteld door de culturele commissie van de Chr Besturenbond, die morgen gehouden wordt, was buiten verwachting groot. Getracht zal worden „Soheeps- praet" daarom nog een avond Het ge heim vin Dr Spencer" te doen spelen, opdat ook zij. die geen kaart konder. krij gen, alsnog aan bod komen. Ontmoetingssamenkomst In he: wijkgebouw Bethel aan de Em- malaan werd gisteren een ontmoetings avond gehouden voor nieuwe lidmaten der Hervormde Kerk. Ds C. J. Lambour hield een toespraak over „Wat is be lijden?" Ds Lambour stelde vast, dat be lijden niets beklemmends in zjch heeft, maar integendeel een geroepen zijn be tekent om Christus te volgen. Dit eist waakzaamheid. We staan hierin niet al leen. Belijden is een gemeenschappelijk avontuur. De heer G. H. Franken, jeugd- ouderling. sp>-ak over het ontstaan, het doel en de werkwijze van de Jonge Kerk. Mej. G Visser declameerde enkele ge dichten en mevrouw N. Sampiemon-van Vliet las een sprookje van Godfried Bo- mans voor Mej. H. de Bruyn verzorgde de dagsluiting. Voorjaars- en zomershow van firma Werneke De firma Werneke te Alphen a. d. Rijn heeft gisteren in samenwerking met de firma's Van Keeken (schoenen), Kouwer tassenen Van der Horst (kapsels), haar voorjaars- en zomershow gehouden in het Nutsgehouw. Vier mannequins toonden de collectie, gecommentarieerd door mevrouw Van der Heydt, die, ondanks een gebroken been, toch aanwezig kon zijn. De neer Goedhart zei later, dat hij zich wel wilde onttrekken aan debat en stem ming. maar wanneer de raad dit wenste, zou hij het zien als een sterk wantrouwen aan de objectiviteit, die hij ook in de eed verklaard had te zullen betrachten. Bij de re- en duplieken kwamen weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Met name de heer Gesman. v. d. Meent en Slootjes handhaafden met klem hun be zwaren Anderen hielden de voorzitter aan de toezegging van het college zo mogeüjfk het bedrag nog te drukken, maar een definitief cijfer wilde de voor zitter niet geven- Bij stemming werd het voorste: met 11—6 stemmen aangenomen. Tegen de heer v. d. Meent, Horsar.:. Ruijssenaars. Slootjes, v. d. Lee en Gesman. iDe wet houders Deevenberg en Nijman waren Het voorste!, de weekmarkt nog een nieuwe proeftijd van twee jaar te geven en t.z t. te verplaatsen naar het nieuwe terrein bij het Nutsgebouw. werd aan genomen. De voorzitter van de commis sie. wethouder Dekker, vertelde o.m. dat de secretaris van de bond van marktkoop lieden verklaarde, dat de Alphense markt zeker reden van bestaan heeft. Men heeft echter de omstandigheden nog niet mee- gehad en een juist oordeel kan men eerst gaan geven na de ingebruikneming van dc nieuwe brug. waarvan de voorzitter toch nog zo optimistisch is te verwachten, dat dit in September of October zal zijn Bij Waterstaat wordt op spoed aan gedrongen- Parkeerterrein Ook het voorstel tot aanleg van een pankeerterrein en straten bij het Nuts gehouw ontlokte wat discussie. Voor drie af te breken krotwoningen hoopt men een vervangimgscontingent te krijgen. Beide voorstellen werden goedgekeurd. De votering van een crediet van f325.000 voor verbetering van de water- leiding'instaMatles ging er na enkele waarschuwende woorden door. Deze kwa men van de heer Ruijsscnaars, die in verband met vroegere kwade ervaringen er op aandrong, dat er goede contróle zou zijn. En wethouder Dekker zei, dat deze zaak ook van het grootste belang is voor de volksgezondheid. Het water is slecht in onze gemeente en de schoolartse acht het niet onmogelijk, dat hier de oorzaak ligt van struimagevallen. Overigens is de moeilijkheid op dit gebied, dat men be slissen moet over zaken, waarin men leek is. Aankoop Het voorstel tot aankoop van het sehoolgébouw Julianastraat 95 met de bijbehorende woning Julianastraat 93. na langdurige onderhandeling met het be stuur van de vereniging scholen met de Voor Koudekerk-Rijndijk vragen wij een Agent-Bezorger KOUDEKERK A. D. RUN Ouderavond Chr. Kleuterschool Hedenavond om zeven uur worat in het verenigingsgebouw de ouderavond van de Chr. Kleuterschool gehouaen. Een aantrekkelijk programma, waarin ook de kleinen een beurt krijgen, lokt Morgenavond om half acht zal de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale ver gaderen in het Verenigingsgebouw. De zelfde avor.d is er ook vergadering van ae Arjos. ten huize van E Rademaker. T. v. Q. Heyden leidt in: Sociale verze kering en sociale zekerneid. Burgerlijke stand Geboren: Teunis, z v N van Gin- hoven cn van M van Bostelen Schaaknieuws Uitslag van de onderling gespeelde competitiewedstrijden schaken: A Hoo- geveenR Geerlof A v d Meij- denR Geerlof 01 H BoeleeE Dor- repaal 1—0; A v d MeijdenN Cok 'zld. A HoogeveenJ C v Egmond 1—0. G de Wit—H v Vliet 1—0. C.B.T.B.-jongeren bijeen De jongeren-afdeling van de CB.TB. vergaderde gisteravond in het Vereni gingsgebouw onder voorzitterschap van de heer G. Corts. De voorzitter deelde mee. dat hij zich genoodzaakt zag als zodanig te bedanken. Bij de bestuurs verkiezingen werden de heren T. Reij- neveld. P. Corts en P. Hogendijk geko zen. De heren G. Iiasscfras en L. Bos werden berfoemd tot ringvertegenwoor- Na een opwekkmg9woord van de voor zitter tot het werver, van leden en het deelnemen aan een op 4 Augustus te Zoeterwoude te houden melkwedstrijd werd de heer J. Bol tot ere-voorzltter en de heren J. Voets en L. Bos tot advise rende leden benoemd. In April zal een gecombineerde vergadering gehouden worden met de C.B.P Bwaar de heer C. A. van Dam zal spreken over zijn reis naar Amerika. Het leven begint bij 40 Minister Suurhoif is heel erg boos Arbeidsbemiddeling in de politieke sfeer Adres aan minister Controle op autoverhuur en rijscholen gewenst De Bond voor Bedrijfsautoverkeer Nederland heeft de minister van verkeer en waterstaat, een adres gezonden, waar In wordt aangedrongen een regeling li treffen, waarbij autorijscholen onder di vestigingswet worden gebracht. Hij verzoekt tevens de regering eei verplichte keuring in te stellen voor wa gens. welke door ondernemingen „Ver huur zonder chauffeur" aan het publiek worden verhuurd. Hij wijst er op. dat op dit gebied misstanden bestaan. welk« een gevaar vormen voor de verkeersvei ligheid. De B.B.N. heeft de bij hem aan gesloten leden, zowel autorijscholen als „Verhuur zonder chauffeur" verplicht. periodieke controle t( Minister Suurhoff is boos op de Stich ting ..Het leven begint bij 40" en wei gert bij de huidige ontwikkeling elk ver der contact met de Stichting. Dit blijkt uit zijn memorie van antwoord bij de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid aan de Eerste Kamer. De bewindsman vertelt daarin, dat het Bestuur der Stichting heeft toegegeven, dat het niet over deskundig personeel voor bemiddeling beschikte en derhalve voor elke vacature moest volstaan met een schriftelijke verwijzing van een zes tal sollicitanten, uitsluitend op grond van j derwerpen. Hierdoor wordt echter hun eigen schriftelijke mededelingen.een gedeelte van de naar een aanvragende werkgever. Teleur-: bedrijfstak bereikt, stellingen zijn dan ook niet uitgebleven. De plaatsing van de oudere arbeids kracht. aldus de minister, dient te ge schieden op zakelijke basis en niet in dt sfeer van het sentiment. Maar bijzonder boos is de bewindsman op de Stichting, omdat zij niet alleen sentimentsbemidde ling bedrijft, maar de bemiddeling oudere arbeidskrachten op nauwelijks kwalificeren wijze betrekt in de politieke strijd. Minister Suurhoff doelt hierbij op artikel in het orgaan van de Stichting, waarin o.a. het volgende te lezen staat: „Denk aan het Duitse verbod tot arbeids bemiddeling. dat, de ambtenaren lister Suurhoff tegen ons hebben uitge speeld. Denk aan de Duitse bclastingwet- en. waaronder het handels- en bedrijfs- even zucht! Denk aan de door Hitier als propagandastunt ingevoerde gedwongen verzekering! Met als gevolg het ringelo ren der Nederlandse dokters en het be dreigen der tandartsen in hun bestaan Met elkander vormen zij honderdduizen den kiezers. Wij weten nu, wie in dt Tweede Kamer de individuele vrijheid >taan en wie de onverschilligen zijn, of nog ergpr. de profiteurs en dienaars het systeem. De verkiezingen zijn in zicht»" Overweik op feestdagen De Staatscourant van 29 Maart bevat bepalingen omtrent arbeid in broodbak kerijen in de nachten van 89 April, 17—18 Mei en 27—28 Mei. Hazeiswoude „Zang en Vriendschap" concerteerde met Looft den Heer De mantelpakjes op deze show waren veelal van fantasie-tweed, met de grote ronde kraag la Dior. zowel in H-!jjn als getailleerd. Evenwel blijft het klassieke zwarte mantelcostuum het altijd „doen". Gecombineerd met een strohoed in wit en zwart uitgevoerd, dwong het ook nu bewondering af. Evenzo ging het met het mantelpakje in Dior-bleu (een prachtige •kleur», dat door een blonde mannequin werd gedragen. Het effect werd nog ver hoogd door een matelot in dezelfde kleur, met een witte strik om de bol. De randen van de matelots zijn dit seizoen klein, wat een zeer coquette indruk maakt, vooral wanneer het hoedje wordt gedra gen op een dandy-kapsel. Ook de „piK-box" is weer in de mode Deze laat het haar van achter vrij. Dit model is dus geschikt voor dames me: toef krullen op het achterhoofd. De mantels waren meestal geheel recht of lichtklokkend en met wijde mouwen. Tussen de korte mantels, uitgevoerd in Alpaline of een zware kwaliteit mohair, vie! zowaar nog eenmaal een S-hjn te bespeuren. Sensationeel waren de japonnen, ge maakt van een Engels katoen met satijn- glans. die dikwijls niet is te onderschei- van zijde Verder was het gebruikte teriaaS katoenen piqué of imitatie- aharrtung. Ook h.er waren enkele japon- in H-!ijn, die naar believen zonder ?et ceintuur gedragen kunnen wor den. De japonnen hadden zowel de 3» in- tngezette mouw als het korte Audrey- Hepburn-mourwtje Hoe belangrijk het detail is. zagen we ook nu bij de aardige verwerking van stof in een afstekende kleur aan de onderkant van de kraag, die liggend of staand kan worden gedragen. De rokken waren over het algemeen wijd klokkend, maar men zag ook wel gladde rokken, voorzien van enkele loopplooien. Op het gebied van schoenen geldt nog altijd: de gladde .pumps'zijn niet te over treffen. Ohic was de mantel van zware ottoman, die men over de cooktailjapon heen draagt. Op deze show werden ook enige herencostuums van kamgaren en tweed getoond. Aan het slot werd nog een avondjapon gedragen, bestaande uit twee lagen zandkleurige tule over een dito onderrok, gecompleteerd door een tulen stola. Mocht u besluiten een modieus effen zomerjaponnetje te kopen, vergeet U dan niet een lapje kleurige georgette aan te schatten voor een strik aaa. de hals: dit het nieuwste modesnufje, naar men 5 verzekerde H. S. Het gymnastieklokaal van de Hervorm de school was geheel bezet, toen ds Oussoren de avond opende (ds Van der Leeden, erevoorzitter, was wegens fami lie-omstandigheden verhinderd) en de aanwezigen, onder wie .zich burgemees ter Den Hollander en zijn echtgenote be vonden, hartelijk welkom heette. Voorts wijdde hij gloedvolle woorden aan wij len de heer Pascal Jansen, die ..Zang cn Vriendschap" een jaar geleden ontviel. Deze dirigent heeft in Hazcrswoude wel ccn sterke indruk achtergelaten. F.n neg bespeurden wc b(j een kern van het koor zijn sfeer cn opvatting. Het grote zowel als het kinderkoor zingt thans onder leiding van de heer 3. Vos uit Woerden. Deze heeft een ge heel andere instelling, die echter niet minder muzikaal is. Nu het ledental van het koor gegroeid i6, kan ook een mas siever geluid geproduceerd worden. Maar daarin ligt ook een gevaar; dat namelijk niet allen meekomen en niet alle inten ties van de dirigent tot uiting komen. Bij het overigens gaaf gezongen Bach-koraal „Wat mijn God wil" en vooral bij „Sanc- tus" van Schubert bleek dit duidelijk. Het werd in een wat traag tempo uitgevoerd. cn instelling gevonden. Van elke groep gaat bekoring uit, de samenzang wordt idealer naarmate men ook een betere op stelling volgt. Sopranen en alten stonden nu te ver van elkaar verwijderd. Van Johan Wagenaars Psalm 100 w#rd een prachtige vertolking gegeven, met name in de koraalmatige delen. Vooral in deze moeilijke compositie kon imenmateriaal bewon- dienen de hoge tonen tan te zetten. Nu for- ns in de forti. Het in Nauta en „De zil vervloot" van H. W. de Wolff hadden we ons iets speelser gedacht. Het molen rad aan de Zaan kon wel wat lichter en zwieriger draaien. Na Altinks „In de stille nacht" kwam het succes van de avond met het Vilja- lied van Franz Lehar, uitstekend gezon gen met begeleiding van mej. Mary La- ros. Hier waren de tenoren op hun best en klonk het koor beslist homogeen. Ter afwisseling zongen de kleuters leuke liedjes met bijbehorende gebaren en at tributen. „De baanveger" van Hendrika van Tussenbroek is al heel oud maar doet het nog best waarbij de vallende sneeuw man de zangertjes tot uitbundige activi teit bracht. deren. De sopranen echter voorzichtig i ceert men wel ee „Zaans Liedeke" vi Het zangspel „De koning is jarig" kreeg pen frappante weergave. Kan men zich een vrijmoediger koning denken, die vol gratie op de troon (keukenstoel) plaats neemt om de talrijke geschenken van zijn gulle onderdanen in ontvangst te nemen? De verschillende liederen werden door Riek Erkelens accuraat begeleid. De aanwezigen genoten zichtbaar en waren gul met hun applaus. „Zang en Vriendschap" en „Looft den Heer" kun nen op een geslaagde avond terugzien. N. V. DE KAAG Jcugdappèl In de Hervormde Kerk wordt mor genavond om acht uur een jeugdappèl gehouden. Ds Schouten," Geref. predi kant te Lisse. zai spreken over het on derwerp: „Ben ik er by?" en ds De Jong, Hervormd predikant te Noordwy- kerhout, over „Wie waagt, die wint"(?). NIEUW VEEN Het oude geheelonthouderskantoc werken en een magazijn, voorin een wachtlokaliteit voor de buspassagiers. Deze mensen behoeven dus niet meer in de kou te staan. Er had een onderhandse aanbesteding plaats onder de Nieuwveen- se ambachtslieden. He*, werk wordt uitge voerd door de firma C. van Dijk. Marine gebruikt geen Harpoons meer Alle vliegtuigen van het type Harpoon, die sinds 1952 bij de marineluchtvaart dienst in gebruik zijn, zijn met ingang van gisteren van het toneel verdwenen. Gisteren is de laatste van Valkenburg naar Woensdrecht overgevlogen. Daar zullen de toestellen door de vliegtuigfa briek Aviolanda volledig worden gerevi deerd. De kosten komen voor rekening van de Verenigde Staten. Na de revisie zullen de V.S. beslissen, welk Europees land deze toestellen krijgt toegewezen. Portugal, dat reeds vliegtuigen van dit type in dienst heeft, zou een goede kans In 1952 kreeg Nederland deze Harpoons als onderdeel van het Amerikaanse hulp- programma toegewezen. Toen de marine luchtvaartdienst het vorige jaar ook de beschikking kreeg over Neptunes, bleken de Harpoons overbodig. Geen woning voor niet- r.k. gezinnen? Meikwaardige afspraak in Limburgse gemeenten Het Tweede Kamerlid Scheps (soc.) heeft minister Beel schriftelijk om inlich tingen gevraagd naar merkwaardige voor waarden die in de Limburgse gemeenten Schinveld en Brunssum schijnen te gel den om voor woonruimte in aanmerking te komen. De burgemeesters van deze gemeenten zouden hebben afgesproken, wederzijds geen gezinnen toe te laten die aan deze voorwaarden niet voldoen. Hierdoor kon een gezin uit Brunssum geen huis in Schinveld krijgen omdat het gezin niet rooms-katholiek was en het inkomen onder de 80 gulden per week bleef. Hoge Raad behandelde een jachtkwestie Ten laste van J. v. d. H. heeft de rechtbank te Rotterdam bewezen klaard. dat hij op grond waar een ander jachtrecht had. zonder diens vergunning, in gesloten jachttijd en zonder jachtactè. heeft gejaagd. De rechtbank overwoog, dat niet blijkt, welke diersoort verdachte heeft trachten te bemachtigen en te doden, terwij] in de Jachtwet onder scheid wordt gemaakt tussen „wild" en schadelijk gedierte". Onder jagen wordt verstaan het opsporen en bemachtigen van „wild". Op die grond gaf de recht bank ontslag van rechtsvervolging, met nietiging van het vonnis van de kan tonrechter. waarvan tie officier van ju stitie in cassatie kwam. Het „jagen" aldus concludeerde hij heden zoals gesteld in de dagvaardiging,-drukt vol doende uit het begrip jagen, zoals ver meld in artikel 2 der Jachtwet. De toe voeging „op wild" is derhalve overbodig is dus wel degelijk sprake van strafbaar feit. Geconcludeerd werd tot vernietiging ïn het vonnis en verwijzing van de zaak naar het Haagse gerechtshof. Uitspraak 3 Mei. Nederland is het eerste land ter wereld at een uitgebreid onderzoek gaat instel- :n naar de gezondheidstoestand van ouden van dagen. Het initiatief werd ge nomen door de gezondheidsorganisatie T.N.O., een van de afdelingen van de Or ganisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek. „Gevangenis? Graag zo lang mogelijk!" Metselaar onttrok dochter aan opsporingsambtenaren Een zestig jaar oude metselaar uit Sassenheim moest voor de Haagse politierechter verschijnen omdat hij op zettelijk zijn minderjarige dochter aan de opsporingen van ambtenaren had onttrok- Verdachte was uit de ouderlijke macht ontzet omdat hij het kind altijd over straat liet zwerven. Toen het meisje uit een inrichting was ontvfueht. had hij het kind verborgen en later naar Duitsland gebracht. Ter zitting weiger.de de verdachte In lichtingen te geven en bleef hij strak zwijgen. ..Wilt u er liever in de cel over nadenken?", vroeg de rechter. „Daar geef ik niets om, hoe langer hoe liever", ant woordde verdachte. De rechter zegde hem toe met deze wens rekening te zullen houden. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf. De verdachte was hier allerminst mee tevreden. Hij zei liever 3 jaar opzending naar Veenhuizen te krij- want hij had jarenlang voor zijn ge- gezorgd en wilde er nu wel eens een poosje uit zijn. Verdachte kreeg zijn zin niet want hij werd overeenkomstig de is veroordeeld Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: Th. J. Spreuwen- berg te Venlo (president-commissaris de beton- en aannemermaatschappij aldaar): ir D. Valstar te Rotterdam (hoofdingenieur bij de Steenkolen-han delsvereniging aldaar): en A. L. Schuur- te De Bilt (erevoorzitter van de Al gemene Nederlandse Molenaarsbond) Weekstaat Ned. Bank Invloed van de ultimo De weekstaat der Nederlandsche Bank van 28 dezer vertoont alle tekenen van de naderence ultimo. Op de geldmarkt was daggeld iets krapper, doch onver anderd 1,2 procent. Op de discontomarkt zijn de omzetten minimaal tegen iets teruggelopen koerïen. zodat voor beleg gingen op langer? termijn het geld in ruimere omvang beschikbaar is. Het zal de banken niet onwelgevallig zijn. dat zy de nieuwe pe-iode van 4 weken, waarover zij gemiddeld 10 pet van haar derdengeld als kasgeld bij de centrale bank beschikbaar moeten houden, fnet een ruime marge zijn ingegaan. De moeilijkheden van ae ultimo zullen niet veel zorgen hebben gebaard, aangezien het beschikbare saldo van f640 min. ruimschoots alle mogelijkheden open liet. zonaer gevaar voor het op f 500 min geschatte verplichte saldo. Het banksaldo is door ultimobehoeften met f55 min verminderd tot f584,2 min. Deze vermindering valt te meer op. daar uit ihoofde van de deviezenvermindering f40 min door de banken aan de cen trale bank is overgedragen. Het Rijk heeft vel? betalingen moeten doen, waardoor zijn saldo met f58 min is ver minderd tot f582,5 min. De biljetten- omloop vermeerderde met f 85 min. tot f3527.4 min. Voor van de hand doen van kortlopend schatkistpapier heeft voor de banken geen aanleiding bestaan. Het beroep oo de centrale bank om voor schotten beperkte zich tot een half mil lioen De netto-deviezenpositie is met f40 min verminderd, waardoor goud en deviezen daalden van f 4623 min. tot f 4535 min. Diverse rekeningen aan creditzijde zakten van f 66 min tot f 55 min. Be lussluiting op Goede Vrijdag De beurzen voor ae geld. en fondsen handel zullen op 8 April a s.. Goede Vrijdag, en op 5 Mei a.s., Bevrijdings dag. gesloten zijn. Voor geldleningen, als bedoeld in afdeling 5 der beursvoor- sehrifien 1934. zullen deze dagen niet als werkdagen worden beschouwd. Onveranderd dividend Philips Bij record winst van 119 millioen De winst der N V. Philips' Gloeilam penfabrieken en de beide trusts heeft over 1954 na aftrek van belastingen f 119 millioen bedragen tegen vorig jaar 188 min. Hiervan wordt f71 (vj. 51) min in het bedrijf gehouden. Aan de aandeel houdersvergadering op 22 April a s. zal worden voorgesteld het dividend vast te stellen op 14(14) pet voor gewone en 7.6(7.6) pet voor preferente aandelen. Daar op 6 Januari j.l. een interim-divi dend was betaalbaar gesteld van 6 pet bedraagt het slotdlvldcnd resp. 8 en pet. Ook aan de aandeelhoudersver gadering der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilam penfabrieken op 22 April a.s. zal resp. 14 en'7.6 pet dividend worden voorge steld waarvan 8 en 1.6 pot slotdividend. In eerste maanden nog i geen ziekenfondswet Minister Suurhoff streeft met kracht, :o heeft hij de Eerste Kamer meegedeeld, laar de indiening van een nieuwe Zie kenfondswet in het komende zittingsjaar (dat wil dus zeggen na de derde Dinsdag in September). De mogelijkheid van op heffing van de verschillen tussen vrijwil- "ge en verplichte ziekenfondsverzekering ordt bestudeerd. Op 1 October van het vorig jaar waren er 1.995.861 vrijwillig verzekerden. Met aandacht volgt de be windsman het Rotterdamse systeem, waarbij degenen, die een aanvullend® verzekering bij een ziekenfonds hebben gesloten, zich kunnen aansluiten bij een kruisvereniging, waarvan de contributie de premie van die verzekering is ba- Jaarlijks verrichten de Keuringsdiens- n van Waren 570.000 inspecties en onder zoeken zij 270.000 monsters. Australië weigert Indonesische missie Een betrouwbare Indonesische woord voerder te Djakarta heeft volgens A.ss. Press medegedeeld, dat Australië een In donesische missie van parlementsleden geweigerd heeft, omdat deze slechts be staat uit leden der regeringspartijen, met inbegrip van een communist, en de Indo- «sische oppositie niet vertegenwoor digd is. Toewijzing Belgische lening uiterst gering Bij de uitgifte van f 100 millioen obliga ties der 3"i ct lening België 1955 is voor dusdanig bedrag ingeschreven, dat de toe wijzing «slechts uiterst gering zal zijn. Markt- en: vis9erijberichten breekpeen 1316 spruiten X 100115 II 44— 47 rode kool 4ft—52 witlof I 5860 II 45—48 Oles per 100 kg. WOERDEN. 30 Mrt - Kaasmarkt - Aange- •oerd 5 partijen. Notering: lc soort 2.22—2.30. KW 71—340 KW 60—660 TX 331420 Krupp Kanonnen hebben aigedaan In een tijd van atoombommen en ge elde projectielen getuigt het niet van verkelijkheidszin. wanneer men vraagt of Krupp al dan niet kanonnen zal pro duceren. aldus verklaart Alfred Krupp. Hijzelf verlangt er niet naar om wapens te maken en meent, dat de bewapening niet melr afhankelijk is van de staalpro- ductle. Bovendien meent hij. dat de beslissing over deze aangelegenheid bij de regering ligt. Krupp. die geen kolen en staal mag produceren, heeft een omzet gehad vaD bijna een milliard Mark. Hij bouwt vrachtauto's, schepen, locomotieven, ma chines enz. In India bouwt hij een stad voor 100.000 staalarbelders. hoogovens worden geïnstalleerd in verschillend» landen, havens te Basra. Bangkok en in Chili; plantaardige oliefabneicen In de Soedan. Pakistan en Iran. In Duitsland produceert Krupp kunstharsen. Aan F N H. Gurck is op zijn ver zoek ce-vol ontslag verleend als burge meester van Everdingeo en Hagestein. BOOTARTI KELEN Engros Detail H. R. TROOST Haven 14 Tel. 21664. ZEILMAKERIJ. Jaarlijkse Algemene Vergadering van AANDEELHOUDERS op DINSDAG 5 APRIL a s. De agenda, alsi en verlies- .en over 1954 liggen kriigbaar bl) Bank te Rotti met SHELL X-100" ÏOW/30, de nieuwe multigrade motorolie. Met „SHEll X-100" I0W/30 krijgt Uw automotor onder alle omstandigheden een perfecte smering. Uw motor wordt doordoor gespoord en levert grotere prestaties. Dat wil zeggen: lager brandstofverbruik - dus méér kilometers per liter benzine 1 „SHEll x-100" (Ow/30 biedt U verder olie voordelen van iedere „SHEU X-100" motorolie plus deze extro'si i (Uw minimale slijtage van de motor altijd veilige smering, ook bij de hoogste motortemperaturen één olie. voor alle jaargetijden MOTOROLIE DE DIRECTIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6