Bieumc Jüdhsrlje (Courant Legers der secten bestormden (Zuid-Vietnam) Saig _on Overleg geheim Meerderheid is die voor de groter E.D.G. dan 4P Leidse auteur vertelt Nieuw record 331 km p. u. Geestelijke zegende huwelijk in van reeds getrouwd man Geen oorlog om Quemoy WOENSDAG 30 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Dlrecae, Redactie Aoorraemecten- en Ad verten tie-afdeline: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per Kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staat*atUcftl« «Mfeoea «ion bert to fejljenspotr Vijf ©n dertigste jaargang No 10308 BAO DAI KOM TERUG De beslissende slag werd nog vandaag verwacht SAIGON, 30 MAART 'EN HEVIGE, politieke brand woedt in het vrije Zuid-Vietnam. Wat de I aarzelende premier Dinh Diem had kunnen verwachten, is gebeurd: drie secten Hoa Hao, Cao Dai en Bin Xoejen bestormden de afgelopen acht Saigon met mortieren, machinegeweren en een leger van ongeveer ,000 man. Generaal Bakoet van de Hoa Hao, die de leiding had bij deze inval, eiste het onmiddellijke aftreden van de regering-Diem. Volgens de srste berichten zijn reeds tal van soldaten gesneuveld; ook zouden ver- ïheidene burgers zijn gedood. De aanval lag geheel in de lijn der ver achtingen. De drie secten hadden premier Diem immers het volgende Itimatum gesteld: 1. vorm een kabinet op brede basis, dat werkelijk re- resentatief is; 2. Schrijf nieuwe verkiezingen uit voor een vertegenwoor- igende vergadering, anders zullen wij ingrijpen. Diem veronderstelde, dat lezeggingen voldoende waren om de secten te sussen. Deze verwachting onjuist gebleken. En nog weigert premier Diem zyn incti'e neer te leggen. Maandenlang sbben de sectenleiders hem gewaar- inuwd het corrupte kabinet, dat „is imengesteld uit personlyke vrienden in de premier" niet langer te kunnen jlden. Na het ultimatum der secten trklaarde Diem in een radio-toespraak, eisen in overweging te zullen nemen, e premier was kennelijk van mening, jta deze vage beloften het fanatisme sr secten wel zouden blussen. Van- iorgen vroeg dacht hy daar vermoedg- jfc anders over. toen mortiergranaten i zyn tuin ontploften en daar verschei- ene soldaten doodden. Vier bataljons van een nationale arachutisten-eenheid zijn in gevech- tn gewikkeld met de troepen van de ecten die in het centrum van Saigon [jn doorgedrongen. Volgens Reuter Westen de secten wijken voor de tanks n de zware machinegeweren der natio- ale troeipen. By de terugtocht zouden e sectenlegers grote voorraden anti- ankwapens .handgranaten en machine- eweren hebben achtergelaten, die de Westelijke Drie WASHINGTON, 29 MAART OM TE VOORKOMEN dat de Rus sen de kaarten kennen voordat het spel op een grote conferentie be gint, hebben de Westelijke Grote Drie (Amerika, Engeland en Frank rijk) besloten, niet op hoog niveau te vergaderen maar het overleg via de normale diplomatieke kanalen voort te zetten. Dit overleg wordt ge heim gehouden. Een uitzondering zal wellicht zijn een eventuele bijeenkomst van de N.A.V.O.- ministers om West-Duitsland als lid te verwelkomen. Dulles. Eden en Pinay zul len dan in de gelegenheid zijn een parti culier gesprek te voeren. Intussen heeft de Italiaanse premier Scelba. die thans in Washington vertoeft. Amerika voorgesteld een vergadering van negen landen te beleggen ter inleiding van een ontwapeningsconferentie met de Russen. Deze landen zijn: Engeland. Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg, Amerika, Canada en Neder land. De negen landen zouden ook moeten deelnemen aan het overleg met de Sowjet- unie en eventueel andere communistische landen. Minister Dulles vond het voorstel zeer belangwekkend en zinspeelde er op, het te zullen steunen. In het Lagerhuis verklaarde Churchill dat de toestand in de wereld er thans wat vriendelijker uitziet. Hij voegde hieraan toe, nog steeds voorstander te zijn van een conferentie op het allerhoogste Dulles verklaarde in een congrescom missie dat het nog maanden kan duren voordat men aan een conferentie met de Russen toe is. laatste weken Saigon waren binnenge smokkeld. Premier Diem heeft onmiddellijk na het uitbreken van de ongeregeldheden het ministerie van defensie overgenomen een niet-loyale minister. Prompt daarna benoemde hy een hoge leger- funcionaris tot chef van de politie, een post. die tot. nu toe in handen was van een lid der Bin Xoejen-secte. TELEGRAM NAAR KEIZER Hedenmorgen zenden de secten een telegram naar keizer Bao Dai (die aan de Rlvièra vertoeft), waarin deze wordt verzocht, alle macht aan Dinh Diem te ontnemen. Volgens onbevestigde berich ten zouden de secten de keizer hebben -vraagd. zelf het premierschap te komen overnemen. De leiders der secten maakten heden o een persconferentie bekend, dat de actie in Saigon gevolgd is op een! ver raderlijke aanval der regeringstroepen tegen een legerkamp der Hoa Hao by de Cambodjaanse grens. De secten had den zich aanvankelijk van geweld wil len onthouden, aldus de leiders. Verwacht wordt, dat de sectén van daag nog na een hergroepering tot een beslissende aanval zullen overgaan. (Franse trein) making van de Franse spoor wegen heeft een hypermoderne elec- trische locomotief van het type B. 9004 het Maandag gevestigde record van 320 km. per uur al weer gebro ken. De B.B. 9004 behaalde gisteren een snelheid van bijna 331 km. per uur. In de officiële bekendmaking wordt er op gewezen, dat de B.B 9004 24 ton minder weegt dan de C.C. 7107 die het record van 320 km. vestigde. Het traject werd door de zelfde machinisten gereden. De B.B, 9004 is een prototype, hetgeen wil zeggen dat deze locomotief nog niet in algemeen gebruik is. Voor Nederland hebben dergelijke snel le locomotieven peen nut, zo vernemen wij. De Nederlandse Spoorwegen be schikken over Franse locomotieven die een snelheid kunnen behalen van 250 km per uur, maar daar beginnen de N S. niet aan. In de eerste plaats zijn onze, naar verhouding korte trajecten daar niet ge schikt voor en in de tweede plaats zou voor een dergelijke snelheid het Neder landse spoornet moeten worden ver sterkt. Geen vijfling op Cuba Bij Guantanamo op Cuba is geen vijf ling geboren. Dit bericht van Reuter dat wij gisteren publiceerden, werd vandaag tegengesproken. De politie arresteerde een aantal personen omdat zy door dit valse gerucht de ambulance-dienst had den gealarmeerd. De recnerche schijnt er nog niet achter gekomen te zijn, wie de geestelijke is. die op 22 Januari jl. in de Mariakapel te Haarlem het huwelijk inzegende tussen "3-jarige mejuffrouw J. P. van P. en de 56-jarige belasting-deskundige N. J. F., die vroeger in Amsterdam woonde, doch later naar Haarlem verhuisde. man bleek echter reeds getrouwd te zyn en zyn vrouw te Amsterdam kwaadwillig te hebben verlaten. Zyn wettige echtgenote heeft tot nu toe ge- igerd van F. te scheiden. Het onder zoek is ingesteld omdat het verboden is huwelyk kerkeiyk te sluiten, voor dat het ten stadhuize voltrokken is. Lente De wet genegeerd R.K. Kerk weigert inlichtingen te geven T~kE HAARLEMSE JUSTITIE houdt zich reeds enige tijd bezig met een U merkwaardige zaak, waarbij een rooms-katholieke geestelijke een ern stige overtreding zou hebben begaan. Hij zou nl. een huwelijk hebben in gezegend, dat nog niet in het stadhuis was voltrokken. Bovendien was de bruidegomreeds gehuwd. R.K. Kerk zwijgt De Haarlemse rechercheur die met deze zaak belast was. moest ten slotte onierzoek staken. Hij was op een r van stilzwijgen gestuit by de r.k. geestelykheld ter plaatse. Daarom gaf de recherone de zaak aan de justitie over. man zou indertyd r.katholiek ge- Ouderdomsvoorziening vóór 1 Juli Minister Suurhoff herhaalt in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer zijn verwachting, dat vóór 1 Juli het wetsontwerp inzake de ouderdomsvi ziening, vergezeld van een voorstel herziening van de bestuursvorm van Rijksverzekeringsbank, zal zijn ingediend en vóór 1 Januari het wetsontwerp inza ke de kinderbyslag voor zelfstandigen. Op het ogenblik wordt de KVP-suggesti« zake hulp voor weduwen, die kinderen hebben te verzorgen (één van de verge ten groepen) bestudeerd. Over de noodzakelyke herziening van de Rytydenwet zal de regering advies aan de SER vragen. Minister Suurhoff kan niet meegaan met de suggestie, de bemoeiingen met minder-validen enz. onder te brengen bij het departement van Maatschappelijk Werk. Twee zware A-bommen op één dag In Las Vegas scheurde een plafond Voor de eerste maal in de geschiedenis zbn op de proefterreinen in de woestyn van Nevada (V.S.) twee atoombommen op één dag tot ontploffing gebracht. Eerst liet men gistermorgen een bom ontploffen die was gemonteerd op een 150 meter h< ge toren. Naar Reuter verneemt, was deze bom groter dan de bom welke indertyd op Hirosjima werd geworpen. Later op de dag liet een vliegtuig grote hoogte een bom vallen, die op 5000 meter boven de grond ontplofte. De ex plosie was zo hevig, dat in de stad Las Vegas (120 km van de proefterreinen) het plafond van een woning scheurde. Enige honderden soldaten namen aan de proef nemingen deeL worden zyn terwille van mejuffrouw Van P. De betrokken geestelijke zou ge weten hebben dat de heer F. reeds ge trouwd was Naar verluidt, heeft de bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, het burger lijk huwelijk tussen F. en zyn wettige echtgenote ongeldig verklaard, zodat het F. mogelijk werd, met mejuffrouw Van P. te huwen zonder dat hij in botsing kwam met de kerkelijke bepalingen De bisschop zou er bij F's wettige echtge note zelfs op hebben aangedrongen van haar man te scheiden. Het zou nog nimmer voorgekomen zyn dat een dienaar van enige kerk in land zich strafbaar heeft gemaakt een dergelyk feit. De Fransman Marc Coulon, van Bordeaux, is uitgeroepen tot Koning der Franse slagers". Deze eretitel behaalde Coulon door een varkenskop bijzonder smakelijk op te dienen. Honderden collega's kwamen hem op het slagerscongres te Parijs de hand drukken. Koningin en Prins van vacantie op Sardinië teruggekeerd De Koningin en de Prins zijn gis teravond teruggekeerd van hun va- cantiereis naar Sardinië. Het vlieg tuig dat het hoge gezelschap naar Nederland terugbracht, landde om 17.50 uur op Soesterberg. Morgen zal Prins Bernhard reeds bezoek brengen aan de vliegbasis te Leeuwarden (i.v.m. het uitreiken van een beker aan de kapt.vlieger C. Martens, die sdhietwedstryden heeft gewonnen) en aan Tilburg (om kennis te nemen van de opleiding in de Gen. Kromhoutkazerne en de Willem II-kazerne). Toespraken Op verzoek van de Ned. Jeugdgemeen schap ea de Ned. Studentenraad zal de Koningin op 18 Juni een toespraak hou den op ten grote byeenkomst van jon geren over de dringende noodzaak van hulp aan achtergebleven gebieden in de wereld. Uit alle delen van het land zul- PARIJSE ACCOORDEN IN DE TWEEDE KAMER Alleen communisten vochten voor een verloren zaak (Van onze parlementsredacleur) TV/JET DE RATIFICATIE van de Parijs© accoorden zal een be- A»x langrijke stap gezet zijn op de weg naaT de versterking van de positie van de Westelijke wereld. Het is een stap, die niet zonder aarzeling gedaan wordt. Zij houdt in de inschakeling van West-Duitsland in de verdediging van West-Europa. Weg met E.D.G. 2, leve Nederland. Ziedaar twee uitspraken, gedaan tijdens het gisteren in de Tweede Kamer gehouden debat over de accoor den van Parijs, d eerste uit de mond van de minister van Buiten landse Zaken, mr Beijen, ce tweede afkomstig van de communis tische woordvoerder, de heer Wagenaar. De stem van de heer Wagenaar was terecht die eens roepende in' de woestijn: zijn fractie was de enige, die zich tegen verklaarde. Uiteraard is over de herbewapening van West-Duitsland door niemand met groot enthousiasme gesproken. Ook in de woorden van de bewindsman die vanmiddag zijn eigenlijke rede uitsprak klonk begrip door voor de bezorgdheid, die t.a.v. de mogelijke ontwikkeling in Duitsland stellig op haar plaats is. De Paryse accoorden. Daaraan is heel wat voorafgegaan. Nederland heeft des- tyds als haantje de voorste het verdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap goedgekeurd. Dit was supra-nationale organisatie, waarby ook West-Duitsland werd ingeschakeld Westerse defensie, doch niet met eei tionaal leger, maar als onderdeel vai werkelyke gemeenschap, waarby de be voegdheden niet werden gedragen door de afzonderlyke landen maar door eei zamelyk gezagsorgaan. Daarmee v aan het meedoen van West-Duitsland de giftanden van een nationaal militairismi uitgetrokken, terwyl de voorstanders var een Europese eenwording in de defensie gemeenschap een voorbode konden zien van een Europese politieke gemeenschap. Frankryk, van welk land het initiatief tot de Europese integratie, ook op de fensiegebied. was uitgegaan, heeft tenslot- deze weg niet durven opgaan. Enerzyds niet omdat dit land tenslotte toch niet de boven-nationale koers durfde volgen, derzyds niet, omdat Engeland weigerde, De echte gratie van Elisabeth II K° ONINGIN Elisabeth II Engeland doet die twee veel misbruikte woorden „koninklijke gratie" levend en fris schynen en terecht ge sproken, als ze op haar worden toegepast. En dat doet zij, terwijl zij haar werk verricht. De vermoeiendste en meest eisende taak, die z\j te vervullen heeft is de investituur, de inkleding van een groot aantal rid ders en de overhandiging van decoraties, die zij verscheidene malen per jaar moet verrichten. Wy maakten zulk een plech tigheid mee. Daar was dan de koning in. De eer ste indruk was die van een tenger meisje, dat voor een afdeling toren hoge militairen uit schreed. Maar o, die ele gance waarmede zij voorttrad Zij droeg een nauw aansluitend rose japon, drie snoeren parels rond haar hals, paarlen oor- knopen en een donker rode sierspeld bij haar linkerschouder. Aan de derde vinger van haar linkerhand flonkerde een diamant. Een rose cein tuur omsloot haar smalle taille. Haar japon reikte tot halverwege tussen haar slanke enkels en haar knieën. Zij droeg nj/lonkousen. waarvan de naad kaars recht zat en open schoen tjes ran zwart lak leder met hoge hakken. Haar japon was tamelijk laag uitgesneden. Het donkerbruine haar van de koningin was golvend gekapt. Haar lippen vertoonden een spoor van lippenrood, maar zij had geen rouge op haar bleek, knap ge laat. „Dames en heren", reide zij met haar wel luidende doch hoge stem: „Neemt u plaats als 't u belieft". Zij was dicht genoeg bij mij, om me myn pot lood uit myn hand te kunnen slaan, maar dat gepensionneerd marine officier kwam van zyn plaats aan haar rechter zijde naar mij toe en rei met een vlammende blik in zijn ogen: „Notities maken is niet toegestaan". De Lord Chamberlain noemde de naam van een vice-maarschalk uan de koninklijke luchtmacht. Hij trad naar voren. boog. trad verder naar voren en knielde op de stoel. Een lakei stond klaar met het zwaard. De ko ningin reikte slechts achter zich en hij gaf het haar in de hand. Na er de officier op beide schouders mee aange raakt te hebben, glim lachte zij, stelde hem enige vragen en drukte hem vervolgens de hand. En zo ging het door. 90 minuten lang. Tegen het einde toonde haar aanminnig gelaat geen schijn van vermoeidheid, maar wel begon zij haar rechterhand met de lin ker te masseren. Mis schien was die hand ver moeid of deed pijn, om dat enkele begunstigden haar te krachtig hadden gedrukt Wat het meest de aan dacht trok, was de char mante aandacht welke zij aan ieder afzonderlijk wijdde. Soms stelde zij iemand twee of drie «ra gen. Haar meest frequen- antwoorden was: „Wer kelijk?" Iemand moet naar de gézondheid van een lid van de koninklijke fami lie hebben gevraagd, want zfj antwoordde: „O, heel goed, dank u". Zij behandelde ieder een alsof zij candidaat stemmen wilde winnen voor de minste soldaat als voor een oeneraal- majoor. Maar. zelfs by een ko ningin kan niet alles vol maakt zijn en ik zou een slecht verslaggever zyn als ik niet vermeldde, dat onder de rechterzijde van haar toilet een heel klein tipje van haar onderjurk te zien was, aldus Eddy Gilmore van Ass. Press. aan een op deze leest geschoeide gemeen schap deel te nemen Het is minister Eden geweest, die daar op het Initiatief nam, het gat, door de Franse verwerping van het EDG-verdrag in de Westerse defensie geslagen, te dich ten. Daarop ontstonden de Paryse accoor. den, die voorzien in een hergeven aar West-Duitsland van de souvereinlteit, in opneming van dit land in de tot eer West-Europese Unie uitgebreide organisa tie, die rust op het Pact van Brussel en ir opneming van dit land in de Noord-Atlan tische Verdrags-Organisatie. Dus geen bovennationaal bouwsel meer, maar zon der meer een militair verbond van souve- reine staten, met inbegrip van West-Duits land. Engeland was bereid, aan déze con structie wél mee te doen en verplichtte zich zelfs, een bepaald aantal troepen op het Europese vasteland (West-Duitsland) te houden. Daarnaast kwamen er v borgen tegen een zelfstandig militair Westduits optreden, enerzyds doordat Duitsland niet zelfstandig strategie mag bedryven, maar deze voor geheel de telyke wereld is voorbehouden aan NAVO-opperbevel, anderzijds door de be paling, dat een zelfstandig Duits optreden (byv. om de hereniging met Oost-Duits- land langs militaire weg te bereiken) be schouwd zal worden als een aantasting de eigen veiligheid der by de Paryse accoorden betrokken staten. Duitsland verliest dan alle rechten op bystand wordt dus losgelaten. Afgezien natuuriyk Symbool der Westduitse mi litaire positie: Theodor Blank, de defensie-chef van het nieuwe Duitsland, vertoeft op het ogen blik in Engeland om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen op het gebied van militaire uitrusting en mo derne oorlogvoering. Blank be zocht o.m. een aantal vliegtuig fabrieken en een laboratorium, waar men werkt aan de con structie van geleide projectielen. van de wezenlUke onmogelijkheid, dat West-Duitsland alleen in staat zou zijn. het op te nemen tegen een tot de tanden gewapend Rusland. Daarnaast Is er een systeem van coo- tróle op de bewapening. Met dat al blijft het natuuriyk een moeilyke zaak, nog zo betrekkeiyk kort na de jongste wereldoorlog, de vroegere vijand te moeten binnenhalen als een (be wapende) bondgenoot. (Vervolg op pagina 2.) len jeugadelegaties worden aangewezen om deel te nemen aan deze samenkomst, die waarschijnlijk zal worden gehouden in de P cterskerk te Leiden, des middags om drie uur. Prins Bernhard zal op 14 Mei in de Ridderzaal in Den Haag een voordracht houden voor de Algemene vereniging van Ned. reserve-officieren, over de taak van de officier, zowel specifiek nationaal als internationaal gezien. Premier Faure wint heeft vandaag het wetsontwerp van de regering ter hervorming van het belastingstelsel goedgekeurd met 329 tegen 265 stemmen. Premier Faure kreeg voor een maand volmacht om belastinghervormingen in te voeren en by decreet alle gewenste finan- cieel-econornische veranderingen te be werkstelligen. Faures volmachten gelden drie maanden wat betreft de ten achter gebleven streken van Frankryk. Algemeen ziet men hier het besluit van de Assemblée als een slag (of een succes!) het Poujadisme, de stroming onder de kleine middenstanders die in verzet zyn gekomen tegen het verouderde en onrechtvaardige belastingstelsel van la douce France. K.L.M. en Swissair wisselen toestel en bemanning1 Met ingang van 17 April a s. zullen de KLM en de Swissair een nieuwe vorm menwerking beproeven. Driemaal per week zal de KLM op de lUn Amster dam—Brussel op rekening van de Zwit- Genève doorvliegen, waarbij de Hollandse bemanning zal worden aangevuld met een Swissair-stewardess. De KLM, en Swissair ztjn de twee eerste luchtvaartmaatschappyen in Europa die onderling vliegtuigen en bemanning uit wisselen. WASHINGTON, 29 MAART. President Eisenhower gelooft niet, dat •n oorlog rond de eilanden Quemoy Matsoe aanstaande is. Minister Dulles, de nationale veiligheidsraad en hoge autori teiten van de inlichtingendienst delen deze opvatting zo verneemt Reuter. (Zo als gemeld, zijn sommige strategen Londen en Washington een andere nlng toegedaan). i en ander betekent echter niet, dat de defensie-maatregelen zyn verslapt. De Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Van Someren naar Soestdijk Eindelijk eerste (echte) kievitseieren Na een reeks onware of onwaarschljn- ïyke meldingen van elder# komt uit So meren het bericht, dat daar gisteren da eerste (twee) kievitseieren gevonden zijn ar het paleis SoestdUk zyn gebracht. De 19-jarige boerenzoon Gerard Menting •as de vinder. Enkele uren later vond de elf-jarige J. Coumane een kievitsei, even eens in Someren! Dit keer had Noord-Brabant dus de prl- leur. en niet Friesland, dst op het ge bied van eieren rapen vermaard la. Oosten zijn waakzaam. Volgens onbeves tigde berichten zou een aanzienlijke hoe veelheid tactische atoomwapenen in Japan zyn opgeslagen. Malenkof naar Siberië? Ex-premier Malenkof ven Rusland word» gevangen gehouden in een Siberisch con centratiekamp. Dit gerucht werd gisteren volgens Reuter door een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken bevestigd Ook gaat het gerucht dat Malenkof reeds is doodgeschoten. WEERBERICHT Minder koud To» morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met plaatselUk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. Min der koud. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1