Jlicuiuo £ciJtscl)e ÖTmirant Morgen spant het in Brussel Kremlin Raab Pres. Heuss tekent - 41 Parij se verdragen VRIJDAG 25 MAART 1955 BUREAUX: Steenstra»: 37. Dtrecoe. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeün*: Tel 31441. Postrekening: 38936. ABONNEMENTEN: j 6.40 oer Kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden eu Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10304 .Stantpatticti l« ghfftleofti wyo bert ia ftyfieospocl" Optimisme voor de toekomst ZIE PAG. 7 -4 MORGEN gaat het spannen ln Brussel, want de Roomsen zijn vastbesloten hun protestdemonstratie tegen de onderwijsplannen van de rood-liberale regering door te laten gaan. Van de andere kant heeft men er, gesteund door het verbod van de demonstratie door burgemeester Vandenmeulenbroeck geen twijfel over laten bestaan of er zal hard te ruggeslagen worden. Met ontstelling ziet men de Belgische tweespalt van vijf jaar geleden herleefd, toen de koningskwestie de politieke harts tochten tot het uiterste opzweepte. Toen heeft de socialistische minder heid door een felle agitatie de meer derheid naar haar hand weten te zet ten. Zal het thans de Roomse minder heid van nu gelukken revanche te nemen? De laatste tijd heeft de socialistische pers een zeer felle anti-clerlcale houding aangenomen. Vooral het partijblad Le Peuple spant de kroon. Kardinaal Van Roey werd dezer dagen in een hoofdar tikel de ..stafchef der opstandelingen" ge noemd. De rode afgevaardigde Gailly schreef zelfs: „Er kleef al bloed aan zijn handen en zijn koormantel". Vooral par tijvoorzitter Max Buset is onverzettelijk en wil van geen enkel compromis horen. Zijn hetze steekt scherp af bij de rustige, bezwerende houding van de voorzitter der Rooms-katholieken, Theo Lefèvre. Deze heeft meermalen bij zijn partijge noten aangedrongen op het in acht nemen van de uiterste discipline. Als het aan hem lag, zo heeft men de indruk, zou er heel geen demonstratie gehouden worden. Ook de liberalen hebben hun best ge daan olie op de golven te werpen. Hun voorstel om alsnog te gaan praten is op niets uitgelopen. Het R.K. Comité voor Vrijheid en Democratie, dat de demon stratie organiseerde, heeft laten weten zich niet te zullen storen aan het verbod van baron Jefke, zoals de Brusselse bur gemeester genoemd wordt. Compromis te elfder ure? Inmiddels heeft de regering reeds een parlementair succes geboekt. Met 113 te gen 88 stemmen heeft zij gisteren het ver trouwen van de Belgische Kamer gekre gen voor haar schoolpolitiek. Alle socia listen, liberalen en communisten stemden voor. Toch vraagt men zich af of zo'r. meerderheid in België wel iets te bete kenen heeft, want de Roomsen vormen er een machtige partij en hebben. wat wellicht belangrijker is, een grote economische invloed. Reeds doen de kin deren der R.K. Scholen niet meer mee aan het schoolsparen en worden particu liere saldi onttrokken aan de girodienst. Indien de verbittering in deze kringen nu ook nog zouden leiden tot het terug trekken van de banksaldi, dan komt de regering in een zeer moeilijk parket t- zitten met de plaatsing van haar schat kistpapieren. Reeds heeft de Belgische Nationale Bank het plafond van ha<»r credlet bereikt. Een financieel échec kan zij niet lijden, want dit loopt onherroepe lijk uit op een politiek échec. De verlaging van de subsidies aan de Boudewijns keus R.K. scholen met 250 millioen francs, zo als in de nieuwe schoolwet is voorgesteld, zou dan ook wel eens als een ooemerang kunnen werken, die harder aa.: zou ko men, dan voor de Belgische ••„•onomie wenselijk is. Er zijn dan ook practische wnarnemerr, die nog steeds van mening zijn, dat de rood-liberale regering, hoe wel zij nu een grote mond op zet, op het laatste moment toch wel eleien voor haar geld zal kiezen en ter elfder ure toch nog met een compromis zal nomen. De vuisf het laatste woord Wat de agitatie betreft, ziet het hiernaar echter nog niet uit. Gisteren hebben bij na 1 millioen kinderen van R.K. scholen gestaakt. Zij hebben dit met de volle overgave van hun jeugdig gemoed ge daan. Toch vonden de jonge stakers het wel spijtig, dat het gisteren juist Don- ierdag was. dan hebben de scholen in België n.l. 's middags vrij. Overal in het land kwam het gisteren tot botsingen. In Bergen raakten de Roomse kinderen zelfs met de „officiële" slaags en burgemeester Collard, de zelfde van de wetten, moest zelfs over gaan tot het verbod van samenscholin gen. Vooral in de Vlaamse streken is de agitatie algemeen. Uit Gent en Antwerpen en allerlei andere Vlaamse plaatsen ko men berichten van botsingen, waarbij ge wonden naar het ziekenhuis moesten en ooral de studenten van de R.K. univer- iteit te Leuven hebben het weer bar bont gemaakt. Maar daar staan de Leu- enaren bekend om. Hoewel de verbittering nog niet de in tensiteit heeft bereikt van vijf jaar ge leden (de koningskwestie). er zijn nog geen doden gevallen, wat toen wel reeds het geval was, ziet men de dag van morgen in België toch somber in. Voor ons Protestantse Nederlanders is het moeilijk in deze Belgische strijd partij te kiezen, vooral, als men bedenkt, dat de Belgische Protestanten vrijwel una niem achter de rood-liberale regering staan. Een rechtstreekse vergelijking met schoolstrijd mag zeker' niet getrok ken worden, want bij ons ging het om de vrijheid van het onderwijs; in België gaat het echter om het R.K. overwicht in onderwijszaken. Onder de vorige R.K. regering hebben de Roomsen zich een belangrijke invloed veroverd in het on graag prijs. Hoe onze positiebepaling t.a.v. derwijs. Zij geven deze verovering niet de Belgische strijd ook zij, deze felle verbittering, die het land daar onbestuur baar maakt, moet ook ons ter harte gaan. Het is een veeg teken voor een democra tisch land, als het zover komt, dat het laatste woord alleen nog maar aan de harde vuist is. Grintdiefstal op grote schaal Patroons duiven niet tegen chauffeurs op te treden In de grinthandel, speciaal bij d« bouw der Amsterdamse tuinsteden, wordt veel geknoeid. Een centraal verkoopkan toor van grint is het centrum van deze activiteiten. Chauffeurs rijden hele vrachten grint, die voor hut werk be stemd zijn, naar particulieren Dit vertelde gistermiddag de Haar lemse officier van Justitie, mr dr R. W. H. Pitlo. Hij voegde er aan toe, dat de chauffeurs geen last krijgen met hun ,patroons, „omdat ze teveel van hen Verscheidene chauffeurs zijn vooi officier geleid, maar aangezien de mis drijven in het arrondissement Amsterdam gepleegd zijn, zulten zij zich eventueel voor de Amsterdamse rechter moeten verantwoorden. Voor de Haarlemse rechtbank werd vier maanden voorw. geëist tegen de 68-larige veehandelaar J. J. van W., uit Haarlemmermeer, die als tussenpersoon bij zo'n grlnttransactie zou zijn opge treden. Urker bofte Schip al opgegeven, toch behouden Schipper Kramer van de Urk 69 (vader van 17 kinderen), dte zijn bij Den Heldi gestrande schip al had opgegeven en na; Urk was vertrokken, was gisteravond et gelukkig man. Zijn gestrande schip was gistermiddag onbemand op drift geraakt en afgedrcvci De sleepboot Nestor voer uit, ving m ii- vlolengat de botter op en liep enkele uren later met de buit, aan de gol' ontrukt, de haven van Nieuwediep bin- Geen kranten in Londen? Staking dreigt De technici van de Londense dagblad pers hebben gisteravond aangekondigd, vandaag in staking te zullen gaan om hun looneisen kracht bij te zetten Al« de staking doorgaat, zal geen der Londense bladen (13 in totaal) kunnei verschijnen. Scotland Yard zocht tevergeefs.. Behalve aan de schoolstrijd wij den de Belgische bladen zich nog aan een heel wat blijder gebeur- ren: een mogelijke verloving van koning Boudewijn. Er gaan name lijk geruchten die „van officiële zijde" worden tegengesproken dat prinses Margarita van Baden de uitverkorene is van de jonge vorst. Deze foto van de prinses dateert van December jl., toen zij een bezoek bracht aan Londen. Inspecteur Bliss, één der bekwaamste speur ders van Scotland Yard. heeft er de laatste twee jaar waarschijnlijk heel wat grijze haren by ge grepen. Al die tijd is hij namelijk al op jacht naar de zogenaamde „GULcks- burger juwelen", die in 1945 spoorloos verdwenen. Enige dagen voor de Duitse capitulatie werden deze juwelen van het Hertogelijk Huis van Sleeswijk-Holstein over handigd aan een Britse eenheid, die op zoek naar de in die omgeving ondergedoken nazi Himmler het slot Glücksburg bij Flens burg doorzocht. Bij deze huiszoeking werd ook de schatkamer van het slot aan een onderzoek onder worpen en de Britten vorderden de juwelen, (waaronder ook die van de Groothertogin van Mecklenburg) die af komstig waren uit de Duitse. Russische en Deense vorstenhuizen. Sedertdien heeft de Groothertogin niet stil gezeten om haar waarde volle eigendommen terug te krijgen. De Britse mi litaire regering betreur de weliswaar het gebeur de, maar meende dat het een gevolg was van oor logshandelingen, daar de overhandiging plaats vond vóór de capitulatie. Toen de juwelen onvind baar bleven, bood men een schadevergoeding aan van.45.000 gul den. Prins Friedrich Fer dinand. de slotheer van Glücksburg, wees deze belachelijke vergoeding echter af; zij zou slechts een fractie zijn van de werkelijke waarde der juwelen. En ook Prinses Feodora protesteerde, toen haar een cheque van iets meer dan 5000 gulden werd toegezon- Erger was echter, dat En de wereld draait de oude Groothertogin van Mecklenburg per soonlijk schreef aan de koningshuizen van Enge land, Denemarken en Zweden teneinde haar verzoek om teruggave te ondersteunen. Ook Maar schalk Montgomery kreeg een brief. Er behoeft niet aan getwijfeld te wor den, of dit alles was voor het Britse konings huis bijzonder pijnlijk, want de bestolen Groot hertogin is tevens een koninklijke prinses van Engeland en Ierland Er moest dus wel wat gedaan worden en zo werd dan Scotland Yard ingeschakeld. Twee jaar heeft inspecteur Bliss niets anders gedaan, dan naar de juwelen ge speurd. Het was niet zo moeilijk uit te vinden, welk regiment destyds het slot had doorzocht, maar ondanks het ver hoor van honderden mi litairen die in dit regi ment hadden gediend, bleven de juwelen zoek. Tenslotte gelukte het, een paar militairen en kele stukken op te spo ren in een woning in de mondaine Londense wijk Mayfair en ook konden nog sieraden, die langs een omweg in Athene terecht waren gekomen, worden achterhaald. Maar het meeste, waar onder ook een met 52 diamanten bezette tiara en andere kostbare pa relsnoeren, werd nooit meer gezien. Inspecteur Bliss heeft nu zijn onderzoek ge schorst, hetgeen wel zal betekenen, dat men ver der speuren nutteloos acht. Hiermee is deze pijn lijke geschiedenis in een nieuwe fase gekomen; de rechtzaal. De Groot hertogin en haar raads lieden hebben namelijk dezer dagen opnieuw een vordering ingediend bij de Britse regering. Zij zijn bereid, slechts een vergoeding te eisen voor de historische stuk ken, waarvan de waarde is vastgesteld op onge veer 550.000 gulden. Via de Britse Hoge Commissaris is deze vor dering thans aangeland bij het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. In een proces moet nu uitgemaakt wor den of de Britse regering verplicht is, de gevor derde schadevergoeding te betalen. De „Hambur ger Echo" meent, dat dit proces wel eens één der interessantste van de taatste jaren zou kunnen worden. Geen burgers meer in militaire auto's Het opnemen en vervoeren van burgers in militaire motorrijtuigen is voo verboden, behalve als het noodzakelijk is burgers te vervoeren in het belang vai de dienst. De bestuurder van het motor rijtuig moet dan voorzien zijn van eer verklaring. Aan het burgerpersoneel van militair* diensten en magazijnen, dat uit hoofdt van de opgedragen werkzaamheden veel vuldig van militaire motorrijtuigen ge bruik maakt, kan een verklaring worden afgegeven. Deze verklaring dient voor de aanvang van de rit aan de bestuurder van he militaire motorrijtuig te worden overhan digd en blijft tot het einde van de rit onder de berusting van deze bestuurder. Het verbod is niet van toepassing op auto's van de minister, de staatssecretaris, opperofficieren en leden van legerraad luchtmachtraad. Reeën sterven In de omgeving van Achterveld zijn reeds tien lammeren van reeën gevonden, die dorr leverziekte zijn omgekomen. De lange winter schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Grote groepen reeën doen zich tegoed aan het opkomend roggegroen. De schade hierdoor ontstaan is nog niet groot te noemen. Groepen van tien tot zes tien reeën en herten werden waar genomen. Zweden weten zelf niet wat Gromyko komt dtoen Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heett bekendgemaakt, niet te weten wat de reden is voor het bezoek van Andrei Grcmyko, de Russische vice- minister van bui-tenlandse zaken, aar Zweden- Zoals gemeld, kwam Gromyko gisteren in Stockholm aan, op doorreis van Londen naar Moskou. Hij zou door de Zweedse premier en tal van andere hoge autoriteiten worden ontvangen. Verschillende Westerse diplomaten uit ten hun bevreemding over dit bezoek, zo kort nadat een communistische spion- nagegroep in Zweden is opgerold. één na oudste man 103 jaar Woensdag a.s. hoopt Bussums oudste woner, de heer P. van Stuyvenberg, zijn 103e geboortedag te vieren. Hij is op één na de oudste mannelijke inwoner van ons land. De heer Van Stuyvenberg geniet nog een goede gezondheid en leest zelfs nog zon der bril. Alleen zijn gehoor is wat min der goed. Hij is in Kestercn geboren, waar hij 90 jaar gewoond heeft. Hij komt voort uit een sterk geslacht, want zijn vader werd 93, zijn zuster leeft nog en is 93. Zijn urouu-, waarmede htf eerst op 47-jarige leeftijd huwde, is 85 jaar geworden en zijn schoonzuster 93. Minister Mansholt naar Denemarken Minister Mansholt zal van 29 Maart tot 31 Maart een studiebezoek brengen de Deense landbouw op uitnodiging zijn Deense collega Jens Smorum, die verleden jaar voor een kort verblijf in land was. Minister Mansholt zal op 29 Maart een lezing houden. Oud-minister Lieflinck naar Jordanië Oud-minister Lieftinck zal een missie leiden van de Wereldbank, die in Jorda- algemene studie zal maken var imie aldaar. De werkzaamheden sullen vermoedelijk drie vier maanden De RMS leiders voor het Djocia-lribunaal Vandaag werd de heer NussiJ, chef-6taf in het leger van de R-M.S voor de rechtbank gedaagd. Hij beweerde niets anders te hebben gedaan dan de order» zijn meerdere, in dit geval dr Ch. Soumohil, te hebben uitgevoerd. Volgens de heer Numy bevindt Soumo hil zich nog steeds op Oram en bedroeg de sterkte van de R.M.S -strijdkrachten ongeveer 7000 man. Inmiddels is de Am sterdamse advocaat mr Stoffels in DJocja aangekomen. Bij de aaanbesteding van het bou wen var 'n legeringsgebouw in de leger plaats Milligen was de firma gebr. Draaismü te Apeldoorn laagste inschrijf- stcr met £329.000,— (hoogste f 370.336,— Op De Koningin en de Prins hebben gisteren de schilderachtige dorpjes in de bergen van Centraal-Sardinië bezocht. In een dorp boden school kinderen de Koningin een voorjaarsbouquet aan. Te Laconia, een be kend leerbewerkerscentrum, boden enkele autoriteiten de Prins ge schenken van leder aan. In een kleine herberg in de buurt ran Igtli proefden de koninklijke gasten de wijn van Sardinië. Op de foto; de Koningin en daarachter de Prins. Uitkering aan Indische oorlogsslachtoifers In verband met gerezen ongerustheid onder de Indische oorlogsslachtoffers wordt van officiële zijde medegedeeld dit de rehabilitatie-uitkeringen c a. niet als Inkomen in de zin van de noodwet ouderdomsvoorziening moeten worden beschouwd. Deze uitkeringen zullen voor over zij niet verbruikt zijn, wel het e r m o g e n vermeerderen, wat tot ge- 'olg zal hebben dat het inkomen uit ver mogen (de krachtens wettelijk voorschrift gefingeerde rente van 6 of 8 pet) zal stijgen. Dit zal echter slechts worden aangenomen nadat de betrokkene een •delijke termijn Is gelaten om zich van oorlogsschade te herstellen, dan wel zich weder in te richten; en dan ui teraar J alleen voor wat betreft de bedragen die dan nog niet verteerd zijn. Nederlandse geneesheren in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse medische en tand heelkundige raad heeft besloten. In dit Jaar en ln 1956 aan twaalf Nederlandse praktiserende geneesheren toe te staan in Zuid-Afrika als geneesheer werkzaam te zijn. Zulks onder een wederzijdse over eenkomst tussen Zuid-Afrika en Neder land. Dit besluit betekent een eerste stap tot een erkenning van de Nederlandse medische diploma's door Zuid-Afrika en een versoepeling van de emigratie-bepa lingen, voor zover het Nederlandse medici betreft, die naar Zuid-Afrika wensen te emigreren. WEERBERICHT Overdag minder zacht De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke be- wolklng met enige regen. La- «ere middagtemperaturen. Matige, tijdelijk krachtige wind uit uiteenlopende rich- tingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: ton 6 34—19.04; Maan 7.01— 22.51 uur. Op 30 Maart Z.K. Protestbetoging gaat door Mi Soeuarjo vergiste zich Gisteren deelde de openbare aanklager mede. dat de heer Kolk, die er van wordl verdacht actief te hebben deelgenomen als wacht op de Serpong-plantage, ln een zenuw-inrichting in Tangerang was on dergebracht. Dal was een vergissing. De zwaar mishandelde Kolk wordt in een ziekenhuis verpleegd. De' brief die mr Bouman gisteren voor las en waaruit bleek hoe wreed Kolk werd behandeld voor het afdwingen van een bekentenis, vermeldde ook. dat Kolk op 17 Maart 1922 in Noordwolde werd ge boren en dat hij employé was op de plan tage ln Serpong. Mr Soenarjo zei vandaag dat getuige Manoch die gisteren wegens het overlij den van zijn zoontje niet kon komen, vandaag ziek was geworden. Hij stelde daarom nogmaals voor een andere ge tuige te horen. Wederom maakte de ver dediging bezwaran. Verdedigster mevr. M. v. Nani Razak vroeg daarop een week uitstel. De zaak zit op 29 Maart worden voort gezet bezorgdheid over „Verhuur zonder chauffeur" De contactcommissie „Verhuur zondes chauffeur" (uit de BOVAG. de NVTO en de FNOP) heeft minister Algera verzocht het vraagstuk, verhuur zonder chauffeur, In studie te geven bij de commissie Vei ligheid Wegverkeer. De contactcommissie is bezorgd over de wijze waarop de laat ste Jaren het bedrijf van de „Verhuur zonder chauffeur" wordt uitgeoefend. HET WEER IN EUROPA De zaak lungschlager nodigt WENEN. 25 Maart. Molotof. de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft kanselier Raab van Oostenrijk uitgenodigd tot een bezoek aan Moskou ..om bespre kingen te voeren over een onafhanke lijkheidsverdrag voor Oostenrijk". Molotof deed de uitnodiging monde ling via de Oostenrijkse ambassadeur Bisschoff. Het Oostenrijks kabinet zou vandaag beslissen of kanselier Raab de uitnodiging kan aanvaarden. Molotof deelde ambassadeur Bisschoff voorts mee: 1. Moskou is bereid tot een gesprek (op verlangen van Wenen) over de vorm van een verklaring waarin Wenen garandeert dat he*, zich afzijdig zal houden van militaire bondgenoot schappen en dat het geen vreemde basis op Oostenrijks gebied zal dulden: 2. Aan de Russische «is tot de genoemde garan ties is reeds door kanselier Raab voldaan en dus ook aan de voorwaarde voor een vredesverdrag. 3. De Russische regering voelt „mogelijk" voor een gesprek der vier bezettende mogendheden. ACHTERGROND Westeuropese militaire autoriteiten loven, dat de Russen streven naar eer solute neutraliteit van Oostenrijk. De spronkeljjkc eisen tot herstelbetalingen zrfuden zU laten vallen. Oostenrijk zou dan een strategisch vacuum worden, dal met het semi-neutrale Joegoslavië er communistisch Oost-Duitsland een buffer- zou scheppen tussen Rusland en hei len. Is dit inderdaad het doel dei :en, dan zullen zij aanbieden, hun troepen uit Oostenrijk terug te trekke: een geringe concessie als men bedenkt di de Hongaarse grens 40 km van Wenen ligt. De Westelijke strijdkrachten zond- echter honderden kilometers moet. terugtrekken. Eén der naaste medewerkers van kanse lier Raab herinnerde Reuters corresptm dent aan het besliste voornemen van di kanselier, slechts naar Moskou te zullei gaan als hij er zeker van is, niet met legi handen te zullen terugkeren. BONN, 24 Maart. President Heuss van West-Duitsland heeft gisteren zijn handtekening gezet onder de verdragen van Parijs, nadat hij terdege de grondwettigheid van de accoorden had onderzocht. Heuss achtte het niet nodig te wachten op een eventuele behandeling van het Saarverdrag (deel der accoorden) door het Con stitutionele Hof te Karlsruhe, dat Maandag zal be slissen of het zal ingaan op het verzoek van de so cialisten, het verdrag aan de grondwet te toetsen. In de socialistische gelederen heeft het besluit van de president enige verrassing gewekt. Men had daar verwacht dat Heuss de beslissing van het Hof zou afwachten De president achtte zulks op grond van het ad-vies van zijn eigen deskundigen nie- nodig. Het wordt thans mogelijk geacht, dat het Hof de klacht van de socialisten niet ontvankelijk zal verklaren omdat ook elf niet-stemgerechtigde Westiberlijnse afge vaardigden de petitie hebben onderte kend. teneinde het vereiste aantal hand tekeningen bij elkaar te krijgen. EN NU FRANKRIJK Nu is het wachten rog op Frankrijk. Daar zouden de debatten in de Raad der Republiek Eerste Kamer) vanavond af lopen, zodat dan tot stemming kan wor den overgegaan. Verwach; wordt evenwel dat de debatten meer tijd zullen nemen Faure komt Poujade tegemoet Parijs, 24 Maart. TJREMIER FAURE van Frankrijk heeft vandaag de tekst vrijgegeven van de belastingvoorstellen, waarmee hij Maan dag in Met parlement de grootste bezwa ren tegen de bestaande belastingregelin gen hoopt wee te nemen. De voorstellen zijn: 1. De verkoopbelasting wordt opgehe ven of verlaagd en wordt vervangen door een eenvoudige omzetbelasting, die over lange periode mag worden voldaan. Deze regeling houdt in. dat een groot aantal kleine bedrijven geen belasting meer behoeft te betalen. 2. Belastinginspecteurs zullen niet va ker dan eenmaal in drie jaren de boe ken der winkeliers nazien. 3. De wet-Dorey, die het „hinderen" van belastingontvangers strafbaar stelt met boeten van ten hoogste 5000 gulden en vrijheidsstraffen van ten hoogste zes maanden, zal worden herroepen. Een koningin op wandeling en morgen nog niet geëindigd zullen zijn. Dan zou eerst Zondag gestemd worden Ten slotte vermelden wij nog, dat de Westdultse liberalen vandaag hun partij dag hebben, waarop getracht zal worden de plooien glad te strijken, die de behan deling de- Parijse verdragen in het libe rale kleed heef*, achtergelaten. Verwacht wordt, dat de liberalen zullen besluiten, loyaal mee te werken aan de uitvoering van de Parijse verdragen Achttien getuigen gehoord Verdacht van moord op echtgenote Achttien getuigen zijn reeds gehoord voor de rechtbank in Den Bosch in 'n zaak tegen de 32-jarige opperman M. v. d. V. uit Eindhoven, die moord subs, doodslag op zijn echtgenote ten laste is gelegd. De man houdt met grote stelligheid zijn on schuld vol. Er zullen nog vier getuigen worden gehoord. Het vorig jaar, op 9 Oct., 's avonds laat trof een militair die met zijn vrouw per fiets naar huis ging. op het Binnenpad in de omgeving van de Boschdljk te Eind hoven een stervende vrouw aan. Zij had een steekwond in de borst. De vrouw ver wachtte een kind, het vierde in het ge zin van de opperman v. d. V. De vrouw placht vele avonden in een bepaald café door te brengen. Van een ander café uit •erd zij dan door haar (werkloze) man opgebeld wanneer hij geld moest hebben. Dat ging hij dan bij haar halen. Dit zou ook op de bewuste avond ge beurd zijn, maar de man beweert, zijn vrouw wel te hebben opgebeld, maar niet naar haar toe te zijn gegaan. Het ging er voor de rechtbank voorn, om de tijdstippen vast te stellen waar op de man heeft opgebeld. Hij voerde om streeks tien over elf een telefoongesprek een getuige uit Eindhoven en is daar- direct naar haar huis gekomen. Op dat tijdstip ongeveer moet de moord zijn gepleegd. De plaats van het misdrijf ligt eind uit de buurt van het café en het huis van de getuige. De zitting van de rechtbank werd middags ln Eindhoven voortgezet om genoemde getuige te horen. Deze ligt n.l. ziek te bed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1