Brandbestrijding in Leiden vraagt meer personeel Met andere voorzieningen mee gaat dit bijna een ton kosten u Verhouding arts - kind - ouders door prof. Veeneklaas Vlag gehesen op de tweede Hervormde school Boven-gemeentelijk orgaan voor bepaalde doelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 24 MAART 1955 ..RODE HAAN" IN DE RAAD T~\E UITBREIDING VAN de bebouwde kom van Leiden, de vacatures in -L* het politiecorps, dat ook bij brandbestrijding wordt ingeschakeld, en nog enkele andere factoren zijn er de oorzaak van, dat thans uitbreiding van het personeel van de brandweer en verbetering van het materieel onder ogen moet worden gezien. De commandant van de brandweer heeft hierover een rapport opgemaakt en hieruit blijkt wel, dat de voorzieningen aanzien lijke bedragen zullen vergen. De personeelskosten van de uitbreiding alleen al worden geraamd op f 70.000 tot f 80.000 per jaar. De Leldse gemeenteraad verenigde zich op 22 December 1947 met een voorstel var B. en W. de brandweer dusdanig te orga niseren, dat er een beroepsbrandweer zoi zijn van 34 man, aangevuld met 8 mar van het politiepersoneel. De sterkte var. het met <3e brandbestrijding belaste per- soneel werd bepaald op 50 jnanente afwezigheid van beschikking leven geroepen apparaat kon Het in eist, bij uur af, de oen in het r de ge meente als voldoende en verantwoord worden beschouwd. Sedertdien zijn er echter enkele wijzi gingen in dé omstandigheden opgetreden, die het nodig maakten de organisatie van de brandweer voor wat de personeelsfor matie aangaat, opnieuw onder ogen te In de eerste plaats is daar de uitbrei ding van de bebouwde kom, vervolgens de daarmee samenhangende toeneming van de preventieve taak van de brand weer, terwijl vóórts uitbreiding van het aantal vacantiedagen van het personeel de feitelijke sterkte practisch een vermin dering deed ondergaan. Thans is daarbij nog gekomen de onmo gelijkheid de aanvulling van het brand weerpersoneel met personeel van de po litie te handhaven. De taak van de politie loch is in de laatste jaren in omvang zo danig toegenomen, dat zij met de van hogerhand voorgeschreven sterkte van het corps niet dan ten koste van een behoor lijke vervulling van die taak personeel kan beschikbaar stellen ten behoeve van de brandbestrijding. De beschikbaarstel ling van acht man houdt namelijk boven dien regelmatige oefening van een aan merkelijk deel van het politiepersoneel in. De moeilijkheden doen zich thans, nu zich dn het politie-corps een aantal vacatures voordoet, in bijzonder ernstige mate gel- Tweeërlei ven B. en W. aan de raad. Breedvoerig schriftelijk en mondeling overleg met de commandant van de brandweer heeft B. en W. tot de overtuiging gebracht, dat een oplossing niet alleen moet worden ge zocht in een uitbreiding van het perso neel, maar ook in een verbetering van de technische uitrusting van het materieel. Dit laatste houdt namelijk het eerste bin nen aanvaardbare grenzen. De commandant van de brandweer doet in zijn rapport de suggestie het beroeps- personeel uit te breiden met 1 bevelvoer der, 2 hoofdbrandwachts en 12 brand- wachts, in totaal dus 15 man. Voorts zou hij gaarne een mobilofoon zien aange bracht op twee spuiten, waardoor de mo biliteit van de brandweer wordt verhoogd. Een derde maatregel zou kunnen zijn een regeling te treffen, die aanspraak geeft op vergoeding voor personeel, dat, hoewel vrij van dienst, zo nodig bij brand k« worden opgeroepen. Zo wordt de1 nodige personeelsreserve gekweekt. Cijfers B. en W. maken de zienswijze va: commandant tot de hunne. De hieruit voortvloeiende kosten voor de gemeente zijn niet gering. Wat de personeelskosten betreft moet worden gerekend op een jaarlijkse uitgave van f70.000 tot f80.000. Aanschaffen van mobilofoons vergt f 8000 en de andere voorzieningen voor het per soneel kunnen op f 10.000 worden ge- De commissies voor personeelszaken er voor financiën hebben zich hiermee ver enigd en B. en W. geven de raad in over weging deze besluiten te nemen. De defi nitieve regeling van de vergoeding vooi dienstverrichting in de vrije tijd kan pas worden aangeboden, nadat het Georgani seerd Overleg hierover is gehoord. Tot slot kunnen dan voorstellen tegemoet worden gezien om de uitgaven met be trekking tot uitbreiding van het brand weerpersoneel in de gemeentebegroting t< „De Derde" voor K. en O. Haagsche Comedie gaf kunst van edelen huize Het is een droeve geschiedenis met Kip Ames. Veel in de maatschappij gepresteerd heeft hij niet. Zijn bruikbaarheid kwam met de oorlog en dat is niet zo best. Helemaal niet voor Ames, die al gestoord is in zijn affecties. Tijdens zijn verblijf in die mannengemeenschap is het er niet beter op geworden. De genegenheid, die hij heeft voor zijn superieur, die zijn vriend wordt, is niet normaal meer. Vóór de oorlog is bij onder behande ling geweest van verschillende dokters, psychiaters en zenuwspecialisten. Niets heeft geholpen en tot tweemaal toe heeft hij gepoogd zich van het leven te bero ven. Wanneer hij na de oorlog een week einde bij Hank Moreland en zijn vrouw Jean komt doorbrengen, dijt dit uit tol een jaar. Door dit alles wordt de ver houding tussen Jean en Hank er ook niet beter op. Een jaloerse vriend he^ft ongevraagd speurderswerk gedaan. Hij is achter het verleden van Kip gekomen en alles wat hij weet vertelt hij op oude jaarsdag aan Jean. Dit voert natuurlijk Hank kan alles moeilijk geloven gelo- »n, maar wanneer hij overtuigd is var de bedoeling van Kip, dat hij Jean wil elimineren om samen met Hank naar Nieuw-Zeeland te trekken, moet hij het huis uit. Op dezelfde oudejaarsavond rekenl Hank ook met Felix Callender, de ja loerse vriend, af. Enthousiast gaan Hank en Jean het nieuwe jaar niet in, maar de weg naar nieuwe mogelijkheden u in ieder geval open. Erg belangrijk kunnen we dit stuk Andrew Rosenthal niet vinden. Een pvfi- bleemstuk zou men het alleen kunnen noemen wanneer men niet alleen op Kip let, maar ook op Felix. Dan krijgt mer de jalouzie die het huwelijksleven be dreigt. Alleen in het geval van Kij Ames met zijn ziekelijke afwijkingen kunnen we, bij erkenning van het be staan van deze mensen, toch nog geen probleem zien. Het stuk is goed geschreven en biedt vele mogelijkheden tot spelen. Daar heeft men bij „De Haagsche Comedie'" uitstekend gebruik van gemaakt, door deze laatste voorstelling voor K. "I. in de serie Groot Toneel tot één de meest geslaagde gerekend kan worden. Jan Retèl, die de regie had, Vereniging voor paedagogiek „Het doel van de vereniging voor paedagogiek is de mensen er van te doordringen dat opvoeden niet slechts de zaak is van ouders en onder wijzers, maar van het gehele volk." Met deze woorden leidde gisteravond de heer J. A. J. Sluys in de plaats van de voorzitter, die deze avond was verhin derd professor dr H. M. Veeneklaas in. Een dokter heeft een opleiding van on geveer 19 jaar achter zich op het moment dat hij arts wordt De maatschappij heeft hiervoor een deel van de studiekosten moeten opbrengen. Bij een dergelijke in vestering is de vraag naar het rendement gerechtvaardigd, aldus prof. Veeneklaas. Het grootste deel van de artsen is huis arts. Men kan constateren dat mensen dik wijls naar de dokter gaan, niet omdat ze zich nu direct ernstig ziek voelen, maar omdat ze zich zorgen maken over iets. Ze verlangen dan van hem dat hij hen ge ruststelt. De meeste tijd verbruikt een arts niet voor het stellen van een diagnose, maar voor het geven van vertrouwen. De vraag ls nu: wordt hij in de jaren van „training" hierop wel voldoende voorbe reid? Het antwoord luidt: „Neen". Ook bij de ouders moet spr. constateren, dat de opleiding tot het ouderschap meest al niet toereikend is. De aandacht van de mens wordt afgeleid door de prestaties op het gebied van industrie en sport; maar hoe indrukwekkend deze prestaties ook mogen zijn, ze halen niet bij wat een mensenkind in de ontwikkelingsgang van cel tot kleuter presteert. Het kind is als het ware bezeten door een soort inwendige trainingsdrang, die ver uitgaat boven die van de athleet. Omgeving De omgeving waarin het kind opgroeit oefent een fundamentele invloed uit op zijn ontwikkeling. Gedurende de eerste tijd van zijn bestaan, is de moeder het enige menselijke wezen met wie het voort durend in contact komt. Het is dus van groot belang hoe de moeder ls. Men moet, wanneer men ee» zieke be zoekt, niet uitdrukkelijk zijn gezondheid demonstreren. De zieke verlangt belang stelling. Bij een kind op ziekenbezoek gaan. is heel moeilijk, aldus spr., want het kind en de volwassene spreken niet dezelfde taal. Spr. wees er op dat met woorden niet veel ls te bereiken, wel met 6pelen of tekenen. Tot slot van zijn betoog wees spr. op het belang van de houding die de moeder aanneemt bij het bezoek van moeder en kind aan de dokter. Hierbij wordt soms als het ware „verraad" gepleegd aan het kind, onder de ogen van de arts. Dit is niet bevorderlijk voor het vertrouwen tus sen moeder en kind. De vereniging heeft thans haar 250ste lid kunnen Inschrijven: mevrouw J. T. v. d. Krol uit Leiderdorp. Zij ontving een boekenbon. Drie zilveren zetters bij Sijthoff De heren H Labordus, G. P. la Lau en W. A. C. de Vreede, allen zetter, hebben vandaag bij Sythoff herdacht, dat zij daar 25 jaar werkzaam zijn. Ze werden van morgen door directie en personeel ge huldigd. Op deze huldiging komen wij morgen lerug Aanvulling raadsagenda De agenda voor de Maandag te houden raadsvergadering is aangevuld met de volgende punten: voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van een bestelauto voor de gemeentelijke werkplaats (er ls een be drag van f 6500 voor nodig) en voorstel inzake het verstrekken aan de onder steunden Ingevolge de Armenwet van een extra uitkering ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding op 5 Mei (f 10 voor gezin van 2 pers., f 6 voor alleenstaande, f 1,25 voor een niet-ver- dienend Inwonend gezinslid en f 1 extra zakgeld voor de verzorgden in tehuizen en inrichtingen). heeft er uitgehaald wat er in zat; met gevoel voor sfeer en verhoudingen, de spanning knapte nergens een ogen blik af. Men nam vrij veel pauzes, maar het expressieve stille spel van spelers en speelsters ais Elisabeth Andersen, Ida Wasserman, Luc Lutz, Gijsbert Tersteeg en Pim Dikkers, hield de zaal gevangen. Met sommige humoristische opmerkin gen, die Ida Wasserman zo uitstekend plaatsen kan, geeft de schrijver enige ontspanning. Hoe meer meespelenden, hoe groter de kans op zwakke plekken, wat dat betreft heeft dit stuk met een kleine bezetting veel voor, maar dat vermindert onze grote waardering voor deze opvoering niet in het minst. Hier zag men toneel spel van een kwaliteit die slechts zelden gezien wordt. Dat is de Kunst van edelen huize. A. C. Bouwman Agenda van Leiden Donderdag Vroom en Dreesmann (lunchroom), half 11, half 3 en 4 uur: Modefütsen 1955 Foyer stadsgehoorzaal 11 uur. half 3. 8 uun en half 10: modeshow C. en A Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Haagse Comedie met „De Derde" van Andrew Rosenthal. Jacobazaal Burcht, half 8: C.N.V., voor- jaarskadervergadering. Gulden Vlies, 8 uur: Federatie woning bouwverenigingen, J. Bommer over: Wo ningnood en woningbouw. Chr Geref. kerk, 8 uur: Chr. Geref. Evangelisatiekrans „Tabitha", jaarverga- Doe'enkazerne, 8 uur: Vereniging van reserve-officieren, spreker W. van Vee- nendaal (KLM). Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chr. gymnas tiekvereniging D.OS, tweede propa- ganda-uit voering. Kleine Burcht. 8 uur: Genealogische vereniging, H. L. Kruimel over de hand schriften van onze vroegere genealogen lorschoten. 8 uur: Hervormde jeugdraad, optreden Charlotte Kohier. Oegstgeest. Witte Huis, 8 uur mo deshow Eerste Oegstgeester Confectie- handel. VrUdag Schuttershof, half 10: officiële opening Vebo-paa svee ten toonstellin g. Foyer Stadsgehoorzaal, 11 uur. half 3, uur en half tien: modeshow C. en A. Snouck Hurgronjehuis. 8 uur: K. en O-, irsus „Moderne Nederlandse letterkun de" door prof dr N. A. Donkersloot. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Kamsteeg's Jtomobielbedrijf. filmavond volkswa gens. Jacobazaal Burcht. 8 uur: Vereniging jor huismuziek, oprichtingsvergadering. Kamer 125 Stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement over: Jeugd en onder wijs. Uiterstegracht lb, 8 uur: Broederschap an oud-padvinders, kleurendia's Ben an Ingen Schenau. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed m.m.v. kamerorkest van Sempre Crescendo o.l v. JaaD Stotijn. Oegstgeest, Witte Huis. 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confec- tiehandel. Zaterdag Burcht, 8 uur: „De Speeldoos" met ..Als a aan de touwtjes trekt" door Her- an Nauw Jr. Kleine stadszaal, 8 uur: Hervormde Jeugdraad, filmavond Ned. Fabrikaat. rgstgeest, Ouct-Poelgeest: oecu menisch weekeinde „In gesprek met Al- bert Camus". Zondag Herengracht 6870, 7 uur: De Kerk spreekt naar buiten, dr H. J. Westerink /er: 's Morgens om 9 uur. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reljst. Steenstraat 35, tel. 20136. Onderwijzeres aangereden op Morsweg Gistermiddag had op de Morsweg een aanrijding plaats tussen een personenauto de 'ió-jarige wielrijdster A. J. M. B.. wonende aan de Jan van Goyenkadc, van beroep onderwijzeres. De aanrijding ge beurde. toen de onderwijzeres een paar wielrijders passeerde, maar niet lette op erkeer uit tegenovergestelde rich ting. Met een hersenschudding werd zij per E.H D. naar het Academisch zieken huis gebracht. Directeur Dierenbescherming De heer Nieuwenhuijsen te Den Haag gehulaigd De heer G. Nieuwenhuijsen, directeur ,'an de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren, heeft gisteren in Den Haag een receptie gehouden ter ge legenheid van het feit. dat hij 25 jaa 'e georganiseerde dierenbescherming •erkzaam is Vooraf was hij in intieme kring door het hoofdbestuur van de eniging gehuldigd, waarbij hem onder neer een b^ek en een zilveren asbak wa- en aangeboden. Ter receptie heeft de voorzitter van de ereniging. dr mr W. Hugenholtz uit Lei den, de heer Nieuwenhuijsen hartelijk toegesproken Hij roemde zijn werklust acti'-iteit in het belang van de ver eniging cn stelde vast. dat het voor een belangrijk deel aan de jubilaris te danken dat de dierenbescherming tot een volksbeweging is uitgegroeid. De heer Hugenholtz bood hem het eerste exem plaar aan van het boek „Kerk en dieren bescherming". geschreven door de jubi laris. van welk boek de uitgave door het hoofdbestuur en vele dierenvrienden mo gelijk is gemaakt. Talrijke belangstellen den hebben de heer Nieuwenhuijsen ter receptie de hand gedrukt. LE1DERÜORP Ook de Kerk zal in Zijlkwartier meer vaste voet kunnen krijgen Gistermiddag werd in het Zijlkwartier te Leiderdorp de vlag gehesen op het eerste dakspant van de in aanbouw zijnde tweede Hervormde school. Dit geschiedde door mevrouw P. de Bruijn-Hoeman, weduwe van de heer De Bruijn, die vele jaren secretaris-penningmeester van de Hervormde schoolvereniging is geweest. plechtigheid werd onder anderen bijgewoond door ds Honnef, Herv. predi kant, ds Dijk, Geref. predikant, de heer d. Hoek. hoofd van de Herv. school het dorp, adj. Kronenburg van de rijks politie. burgemeester Van Diepeningen, de wethouders Snel en Boon. verschei dene leden van de raad en de heer Schip per, inspecteur van lager onderwijs de Inspectie Alphen aan den Rijn. Op de in aanbouw zijnde tweede Herv. school te Leiderdorp werd gis termiddag kwart over drie de vlag gehesen ter gelegenheid van het aanbrengen van het eerste dakspant. Het inspringende gedeelte van de school is de grote hal, die voor verschillende doeleinden zal worden gebruikt, ook voor kerkeTijke arbeid. Inplaats van annexatie Minister Beel zoekt oplossing zonder gem. zelfstandigheid al te zeer aan te tasten Parlementsredacteur) (Van Minister Beel heeft gistermorgen in de Eerste Kamer een belangrijke medede ling gedaan ln verband met de annexatie plannen van de gemeente 's-Gravenhage Voor gevallen, als waarmee Den Haag worstelt, en die ook voor andere conglo meraties gelden, wordt ernstige aandacht gewijd aan oplossingen zonder annexatie. De studie is nog niet beëindigd, maar de gedachten van de bewindsman gaan in de richting van een oplossing, waarbij grote gemeenschappelijke belangen van een gemeenten-conglomeratie zullen worden gelicht uit de afzonderlijke gemeentelijke; sfeer. Hiervoor zouden richtlijnen getrok ken kunnen worden door een boven-ge-| meentelijk orgaan. De behartiging van die belangen zou weer door de zelfstan dige gemeenten dienen te geschieden, die daarbij echter de richtlijnen van het bo- •gemeentelijk orgaan in acht hebben lemen. Dit orgaan zou geen publiek rechtelijk lichaam moeten worden, om dat de zelfstandigheid van de afzonder lijke gemeenten niet meer mag worden beperkt dan voor de bereiking van het Zoete Lieve Gerritje. als beeld Aan de beeldhouwers Leo Geurt- jens uit Berlicum (N.Br.) en Frans Verhaak uit Breda heeft de V.V.V. te s-Hertogenbosch opdracht gege ven tot het vervaardigen van ont werpen voor het standbeeldje, dat dit jaar in de Brabantse hoofdstad ter ere van Zoete Lieve Gerritje zal toorden opgericht. Het beeldje zal bekostigd wor den uit bijdragen van degenen, die er prijs op stellen tot het gevolg van het Zoetelief te behoren. Dit houdt tevens in, dat z'j steeds uitgenodigd zullen worden bij de „familiefeestjes" die Zoete Lieve Gerritje bij tijd en wijle zal or ganiseren. Men kan zich laten inschrijven als brandewijnschenker, als cha peron of als vrijer van de .zoete lieve meid" en bij storting van resp. f l.f 5 en f 10 krijgt men een certificaat waarop de ere-titel staat vermeld. Op dit certificaat staat tevens de foto en de handtekening van het zoetelief. Het beeldje zal worden geplaatst in een der oudste wijken van Den Bosch, op de hoek van twee oude smalle stratendie onder bescher ming staan van monumentenzorg en die bovendien slechts enkele meters van een der hoofdstraten verwijderd liggen. Over enkele maanden hoopt men het beeldje te kunnen ont- doel noodzakelijk is. De minister ver wachtte, dat bij deze oplossing in som mige gevallen samenvoeging van gemeen ten kan worden vermeden. Vonnishonderd gulden Bij stoeipartij militairen werd soldaat gedood Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft de dienstplichtige soldaat T. uit Groningen veroordeeld tot 100, subs. 40 dagen hechtenis. een stoeipartij ln een kazerne te Steenwijkerwold had S. op een slaapzaal krib scheef getrokken. Het gevolg hiervan was dat de soldaat, die in de bovenste krib lag, tegen de muur viel, vaar gewond werd en later stierf. De krijgsraad had S. indertijd vrijge sproken van de beschuldiging de dood een kameraad te hebben veroorzaakt. In hoger beroep had de advocaat-fiscaal een maand gevangenisstraf geëist. Pascontröle aan Duitse gxens gemakkelijker Alleen de bestuurder van de auto be hoeft voortaan de wagen te verlaten bij het passeren van de Westduitse grens. De overige reizigers kunnen ln de aut< blijven, mits zij hun passen aan de be stuurder toevertrouwen en geen goederen hebben aan te geven. Autobusreizigers moeten zich echter wel naar de pascontröle begeven, aldus de beslissing van het Westduitse ministe rie van binnenlandse zaken. Tanker Aruba keert terug De Finse tanker Aruba, die met e lading straaljagerbenzine op weg w naar communistisch China, heeft volgens Ass. Press bevel gekregen, terug te keren. Sedert Dinsdagavond vaart het schip in Westelijke richting. De traditionele uitvoering van Bachs Matthaus Passion in het Amster damse Concertgebouw wordt op Zater dag 2 April door de radio uitgezonden. N.V. Slavenburg's Bank te Rotter dam over 1954: 9(8) procent; in Haarlem hoopt men binnenkort een kantoor te openen. Carbon- en papierfabriek W. A. Scholten N.V. te Groningen over 1954 12 (10) procent. De voormalige leider van „Zwart Front" in Duitsland, Otfco Strasser. heeft verklaard, geen nieuwe partij te zullen stichten, doch wel een krant te zullen uitgeven. Postzegelverzamelaars kwamen bijeen Voor de ledenvergadering van de Leid se vereniging van postzegelverzamelaars, die gisteravond werd gehouden, bestond zowel van de kant van de dames als van de heren belangstelling. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, wees op die toe nemende belangstelling bij het zwakke geslacht met voldoening. Hij deed ver volgens enkele mededelingen over de aan schaffing van het statuutzegel, waarover enige moeilijkheden zijn ontstaan. Het jaar 1954 bleek financieel gezien zeer gunstig te zijn geweest. Uit het jaar verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van 440.69. De jubileumcommissie liet enig nieuws los over de aanstaande jubileumviering. De leden moeten de intekenformulieren voor de tentoonstelling zo spoedig mogelijk Inzenden. Pas wanneer de formulieren binnen zijn, kunnen nadere mededelingen over tijd cn plaats van de tentoonstelling worden gedaan. T.b.c.-vereniging hield filmavond De afdeling Leiden van de vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.- ënlen hield gisteravond in het Anto- ;-clubhuis een goed bezochte bijeen komst onder leiding van de heer J. Ober. Deze merkte in zijn openingswoord dat de afdeling dit Jaar 25 jaar bestaat. De heer C. A. Bergh, hoofdbestuurslid te Amsterdam, hield een propagandistische toespraak. Spr. constateerde met blijd- :chap een daling van het aantal t.b.c.- patiënten in de laatste Jaren, al zijn er thans nog duizend gevallen per maand. sreniging houdt zich vooral bezig met dc nazorg van dc patiënten, die vaak moeilijk in de maatschappij kunnen terug keren. Het verdere gedeelte van de avond erd gevuld met de vertoning van Deense film „Mensen, die men schuwt' Ds Van Rongen ontving beroep naar Tasinanië Ds G. van Rongen, predikant van 6 Geref. Kerk (art. 31) te Leiden, heeft ee beroep ontvangen van de gemeente te Launces'on op Tasmanië (Australië). Slagersnieuws Slagerij A. Maasdam, Steenstraat 18. heeft vanmiddag een tweede zaak geopend immer 216 van de Haarlemmerstraat (voorheen A. H. Bergers). heer F. Reyneveld heropende middag zijn gemoderniseerde slagerij de Hogewoerd 79. Politiële oproep De commissaris van politie te Leiden erzoekt de vrouw en de man, die op 2 Maart 1955 omstreeks 20.15 uur i Tomatenstraat, tengevolge van de glad heid van de weg, gevallen wielrijdster behulpzaam waren, zich te melden aan het bureau van politie afdeling verkeer. Kinderen speelden met vuur Om kwart over 2 gistermiddag brak in het pand Burchtsteeg 3, tegenover het enkele maanden geleden uitgebrande huis, binnenbrandje uit. De moeder was beneden, toen een van de drie kinderen, die boven aan het spelen waren, gordijn in brand stak. De moeder kwam kort na het aansteken boven en slaagde nog in, het vuur zelf te doven. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Antonius PC, zvNJvd 1st en J M den Dunne; Marianne Lan Jen, d v C L Fu en J Loots; Jansje, d v C Kromhout en C Bekooij; Jan Marinus. M J Blok en IJ P Borgstein; Jose phine, d v J J Houps en T don Hoed; Ben jamin, z v E Peterzen en A Blokzijl; Mar- garetha E, d v C Pauw en M E van Daalen. Gehuwd: G B M Berk en C A M Gou verneur; D Remond en J C Marijt; W F Maas en C C van Pruissen; J P N Bodrlj en H v d Maas; G Stormer en G Nieuw- kerk; J Kersbergen en J A Develing. Overleden: A Linschooten m 75 j. Dodelijk ongeluk bij De Slaagh Omstreeks half tien gisteravond heeft op de rijksweg te Oegstgeest. ter hoogte van De Slaagh, een dodelijk ongeluk plaatsgehad. Een personenauto, bestuurd door jhr J. J. van Akerlaken uit Den Haag, wilde in de bocht een autobus passeren en kwam daarbij op het linker weggedeelte te rij den, doordat de weg ter plaatse een ge ringe bieedte heeft. Een botsing met eer uit de tegenovergestelde richting komen de vrachtwagen kwam zó hard de bestuurder van de personenauto op slag gedood en zijn voertuig totaal v nield weid. De chauffeurs van de bus de vrachtwagen konden een begin brand met snclblussers in de kiem sn ren. Politie en E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het A.Z. te Leiden vervoerd. Afdeling Rijnland van het Ned. Rode Kruis De afdeling Rijnland van het Ned. Rode Kruis hield in het Witte Huis te Oegstgeest haar algemene ledenvergade ring onder leiding van dr Mulder. De afdeling telt thans 1032 leden, die ge middeld f 1,86 contributie betalen. De hoofdtaak van de afdeling is het lnstand houden en verder uitbouwen van de Rode Kruiscolonne. die thans 50 deelne mers en -sters telt met als commandant dokter Keegstra. De begroting voor 1955 heeft met een totaal aan uitgaven van f 4776 een nade lig saldo van f 1386. Er moet dus hard worden gewerkt leden. Het bestuur werd uitge breid met twee leden uit Voorhout, mevr. s. Y. Uhlenbeck-Ottevanger en dokter A. W. Bots. Vijftien leden bezoch ten deze vergadering. Faillissementen ..egeven door Van der Graaf en Co.. N.V.. Amsterdam). UITGESPROKEN: Jac. Kooien. Waard racht 161. Lelden. lercq. Langebrug 8 a, Lel- SURSéANCE VAN BETALING: door lemers- en Bouwbedrijf. ge\ venhage. kantoor houdende N.V. Stol Aai vcrWr^is April 1955. te i: bepaald op Donderdag uur. Bewindvoerder is n Jraat. Plein 17 a. 's-Gravei ccoord gevoegd. VERNIETIGD: Na gedaan verzet, in hog. eroep. J. A. van den Oord. h o Fa ..Rotte amsche Broodfabriek". Lelden. Reflecterende opschriften op richtingsborden De AN WB is begonnen met het ve: vangen van veertig blauwe richting- e voorrichtingbordeh langs de rijksweg Den HaagArnhem, door borden voorziei reflecterende opschriften. Dit is het be- van een systematische voorziening langs de rijkswegen van dergelijke bor den. De blauwe richtingborden waren aan vernieuwing toe. De automobilist er motorrijder kunnen nu ook onder moeilijke omstandigheden, als slecht weer en duis ternis, gemakkelijk de laag geplaatste borden lezen in 't licht van de koplam pen. Voorts zal de A.N.WJ. alle nieuw te plaatsen richtingborden volgens het nieuwe procédé uitvoeren. Waar de weg van een natriumverlich- ting ls voorzien, heeft het reflecterend maken van de letters geen zin, daar het natriumlicht de werking hiervan opheft. Geen Ambon-biljetten in Velsen De gemeenteraad van Velsen heeft gis teravond na een langdurig debat een in de VVD om alsnog toestemming te verlenen tot het aanplakken van bil jetten die uitnodigen tot het bijwonen en meeting ln de Haagse Houtrust- hallen, met een kleine meerderheid ver- De omstreeks 1120 gebouwde Herv. Kerk van Warnsveld zal worden gerestau reerd en in haar oude toestand worden teruggebracht. Geraamde kosten: f 200.000. Na een kort woord van de heer De Graaf, voorzitter van het schoolbestuur, trok mevrouw De Bruijn het dakspant umhoog, waaraan de driekleur was be vestigd. De genodigden, onder wie ook wrchitect Van der Sterre. begaven zich hierna naar 't Hervormd jeugdgebouw in het dorp, waar nog verschillende toespra ken werden gehouden. De burgemeester noemde dit ogenblik niet alleen belangrijk voor de betrokken »choolvereniging, maar ook voor de bur gerlijke gemeente in haar geheel. Spr. hoopte, dat de school volledig aan haar doel zou beantwoorden. Hij zei, dat het de bedoeling is, de weg waaraan de school staat, door te trekken naar de Van de Valk Boumanweg, opdat het zich sterk uitbreidende Zijlkwartier een betere ver binding met het centrum van het dorp krijgt. Tenslotte roemde de burgemeester de samenwerking met de inspectie. Als Inspecteur voerde de heer Schipper het woord. Hij zei onder meer, dat er in Leiderdorp op schoolgebied heel wat ge beurt. „De burgemeester heeft iets van een fox-terrier, die niet van loslaten weet". Ds Honnef sprak een woord van harte lijke gelukwens en van hoopvolle ver wachting. School en Kerk horen bij el kaar. Zij dienen op eigen wijze de zaak van Jezus Christus. Het Zijlkwartier ls langzamerhand een eigen gemeenschap geworden, aldus de predikant. Het is zeker niet denkbeeldig, dat het allengs onder de greep van Lei derdorp vandaan komt. Door deze school kunnen we in dit deel van de gemeent* enigszins vaste voet krijgen. Nu wordt er ook gelegenheid geschapen Iets meer aan de kerkelijke arbeid te gaan doen. Het tot stand komen van deze school ver zwaart de taak van de Hervormde Ge meente ongetwijfeld. De kerkeraad is dankbaar voor de medewerking, die van vele zijden werd ondervonden. Verder spraken nog de heren Otto, die dankte voor het feit. dat zijn schoonmoe der in de gelegenheid was gesteld de vlag te hijsen, en de heer v. d. Hoek, hoofd van de eerste school. De heer v. d. Hoek richtte zich ook tot zijn nieuwe collega, de heer Pleysier. Bouw van centraal gymnastieklokaal Aan de gemeente-architect was op dracht gegeven voor het maken van een plan voor de bouw van een centraal gymlokaal. Hij is echter overbelast. Na overleg met de architect achten B. en W. het wenselijk nu een architect van bul ten aan te trekken. Een definitieve keuze is nog niet gedaan. Het college stelt de raad voor, B. en W. te machtigen een architect opdracht- te geven om zo'n schetsplan te maken. W. A. Pleysier hooid tweede Herv. school De heer W. A. Pleysier is benoemd tot hoofd van de per 1 September te openen Herv. school in het Zijlkwartier. Hij Is thans hoofd van de Chr. nationale school te Heteren. De heer Pleysier werd te Minjakitan op Sumatra ge boren. In 1915 repatrieerde het gezin naar Nederland. Hij doorliep te Den Haag het M.U.L.O. de H.B.S. en volgde daar voor het onderwijzerschap de bijzondere normaal lessen. In 1934 voltooide hij zijn studie. Tot 1941 was hij verbonden aan de Paul Krugerschool te Den Haag en van 1941 tot einde 1951 aan de Mr J. A. A. Lia- manschool. Per 1 Januari 1952 werd hij benoemd tot hoofd van de Chr. nationale school te Heteren. In de Hervormde Gemeente van Hete ren bekleedt de heer Pleysier de functie van ouderling-scriba. In Chr. sportkrin gen is de heer Pleysier geen onbekende. Met name beweegt hij zich op het ter rein van de korfbalsport. Agenda gemeenteraad Vrijdagavond kwart voor 9 komt de raad bijeen. Agenda: voorstel tot vaststel ling van de voorschotten op de exploi tatievergoeding voor 1955 aan de bijzon dere scholen, idem op de vergoeding aan bijzondere scholen voor het vakonderwijs, wijziging bouwverordening, verkoop van grond uit complex 5 aan de heer G. S. Nagtegaal, geldleningen bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten, eenmalige subsidie Stichting 1940—1945. gedeeltelijke be ëindiging van pachtovereenkomsten, ver hoging der storting in het stratenfonds, onderhandse aanbesteding uitbreiding openbare lagere school, voorstel tot het geven van een opdracht aan een architect tot het maken van een schetsplan voor de bouw van een gymnastieklokaal, voor stel tot aanwijzing van een bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Bouw van zes woningen De heer G. S. Nagtegaal alhier heeft het gemeentebestuur gevraagd, hem bouwterrein te verkopen in complex 5 voor de bouw van zes woningen. Ds grondprijs van de bouwrijpe grond be draagt f 2750. B. en W. stellen voor, tot deze verkoop te besluiten. Maatschappelijk werkster In overleg met de diaconieën van de Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk Is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot maatschappelijk werkster mei. G. M. van Doorn te Vrie- Openbare school De eerste klas van de openbare lagers school zal tijdelijk worden ondergebracht in een der lokalen van de Willem de Zwljgcrschool. Lelderdorpse schaakclub De resultaten van de laatste ronde van de voorwedstrijd om het kampioenschap in Leiderdorp zijn als volgt: Rector J. C. de Groot—C. v. Tol tt; VerlintJ. G. Vervooren H—V4; J. Karstens—P. C. v. d. Leek 0—1; B de GoederenJ. Neuteboom 01; A. Kar- ■jgP' -T. Rasser 1—0; Ch. Sterk—J. Kar- 0—1; H. S. Ginjaar—J. de Jong Vt—V4; A. v. Klaveren—A. v. Haasten 1—0 Ch. Sterk—A. v. Klaveren In de eindstrijd om het kampioenschap in Leiderdorp hebben zich nu de vol gende personen geplaatst: J. de Jong, P. A' Sm,t (kamp rector J. B de debutant J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3