Jlicume feiJtsrljc (tTourant Twee woningen ingestort in drukke A'damse straat Ike voor gesprek „Rode haan" in de raad Onder stuk muur beknelde werkman met levensgevaar gered Bevan krijgt week respijt DONDERDAG 24 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraaü 37. Directie, Redactie. Aroivnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: b.40 oer Kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden eu Omstreken .SIutfMUct h «Mlrvea ngo bert ia frgfytaspott" Vijf en dertigste jaargang No 10303 DRIE GEWONDEN IN VIJZELSTRAAT T7EN GEWELDIGE ravage is gisteren in de Vijzelstraat te Amsterdam J-J aangericht, toen een smalle pilaar, die door arbeiders werd afge hakt, het begaf en twee boven een winkelgalerij gelegen étagewoningen met veel geraas naar beneden kwamen. Slechts drie personen werden gewond, onder wie ir F. Mackenzie, wiens naam kort geleden in ons land bekendheid heeft gekregen door zijn vinding van de synthetische dia mant. Toen de pilaar spleet, stortten de vloeren van de eerste étage van de percelen 76 en 82 naar beneden in de daaronder liggende winkel panden van de percelen 78 en 80. Dit zeldzaam voorkomende ongeluk ge beurde tegen half vier. De enige, die zich op het moment van de ramp als voorbijganger onder de ar cade bevond, was een zekere heer Strae- ter. Volgens hem begon de pilaar, waar aan de twee werklieden bezig waren, plotseling van boven naar beneden te splijten. „Ik stond voor de etalage van de lampekappenzaak van de heer Berk en zag maar één uitweg. Ik trapte de etalageruit in, worstelde door de goederen heen en kon mij via de achterzijde in veiligheid brengen", aldus vertelde de heer Straeter. De 18-jarige metselaar M. J. Kleere- bezem, die zeer onder de indruk was van het gebeurde, was met de 68-jarige H. de Leeuw de werkzaamheden aan de pi laar aan het verrichten. „Wij zouden met metselen beginnen en stonden even te kijken. Plotseling vielen er stukjes kalk naar beneden en ik rende de straat op, waar gelukkig geen verkeer was. Achter mij stortte de boel in. De Leeuw had zich niet kunnen redden en werd door het puin bedolven". Vastgeklemd onder stuk muur Onmiddellijk schoot van alle kanten na het ongeluk hulp toe. Een snel onderzoek leverde als resultaat op, dat er drie per sonen gewond waren. De door het puin bedolven De Leeuw was er het ergst aan toe. Zijn benen waren vastgeklemd onder een groot stuk muur, maar h(j was b(j kennis. Met de vloer van een der wo ningen waron ook de bewoonster, mevr. H. A. Klaus-Engels en ir F. Mackenzie, die bü haar op bezoek was, naar bene den gestort. Ir Mackenzie had lichte ver wondingen en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Later op de avond zou h\j naar vrijden. Het was een hachelijke taak, want de voormuur van de twee flat woningen was gescheurd en doorge zakt en kon ieder ogenblik instorten. Met ware doodsverachting echter werd door de brandweermannen een dik touw om het stuk muur, dat de bevrijding van De Leeuw tegenhield, bevestigd. Ongeveer twintig sterke mannen traden aan en trokken aan het touw. Langzaam, heel langzaam kwam het stuk puin in beweging. Met ingehouden adem volgden de toeschouwers de reddingspoging en een zucht van verlichting steeg op, toen het stuk muur over het draai punt kwam en met een harde klap op het pleiveisel in stukken viel. De Leeuw werd onmiddellijk op een brandcard gelegd en naar een zieken huis vervoerd. Hij had een grote die pe wond aan een der benen en een hoofdwond, die men, voordat zijn redding begon, al had verbonden. Tramlijnen omgelegd Intussen was gebleken, dat de perso nen, die zich in de beide winkels (een lampekappenzaak en een zaak in gramo- foonautomaten) bevonden, zich via de achterzijde in veiligheid hadden kunnen 6tellen. Nu begon voor de brandweer op nieuw een moeilijke en gevaarlijke taak Met vrachtauto's wérden grote balkeD aangevoerd om de resten van het pand te stutten. Het gevaar bestond immers nog altijd, dat de losgescheurde muren hel zouden begeven en de drie daarboven gelegen etage's, die inmiddels ontruimd waren, mee zouden slepen. Heel voor zichtig werden op maat gezaagde stut balken aangebracht en om kwart voor De lamp hing nog aan het plafond en het schilderij aan de muur was onbewogen, maar de vloer was verdwenen en de gevel was met veel geraas naar beneden gestort. volgens de lichte toezichthoudende ambtenaren van bouw- ngtoezicht, geen gevaar voor in storting meer bestond. Toen kon mer huis gaan. Mevr. Klaus kwam enige lichte verwondingen en ee schok van af en werd ter plaatse De bewoners van de andere woning wa ren niet thuis. Mevr. Roos-Vaarkamp was om ongeveer drie uur met haar dochtertje Marjolein naar de balletles van het kind gegaan en is zo aan een groot gevaar ontsnapt. Hachelijke taak De eerste taak van de brandweer was de ongelukkige De Leeuw te be- ..wie komt er in m'n huisje?" met de puinhopen op rul- Het verkeer in de drukke Vijzelstraat erd gestremd. Ook de drie tramlijnen, die door de Vijzelstraat rijden, werden omgelegd. Pilaren ondeugdelijk Enige maanden geleden zijn onder zicht van bouw- en woningtoezicht de werkzaamheden aan een aantal pilaren, die de arcade stutten, begonnen. De pi laren vertoonden namelijk grote scheu- n soms wel twee meter lengte, pilaren waren volgens de m laarsbaas, de heer F. Kuyper, reeds be handeld. Het werk aan de bewust, laar was gedurende een maand door de vorst gestagneerd. Men had een laag ter dikte van een steen weggehakt en gedu rende de vorstperiode zolang met plank- es gestut. Gisteren waren de werkzaam heden aan de pilaar hervat. In deze pi laar bevond zich geen ijzeren stutbalk, zoals in de andere. Dat was duidelijk 1 de i De bewoners van de betrokken flats zijn tijdelijk bij familie en kennissen on dergebracht. De politie stelt een onderzoek naar di schuldvraag bij dit ongeluk in. Drie Nederlandse ministers in Biussel De Nederlandse ministers Luns, Zijlstra en Mansholt hebben gisteren in Brussel deelgenomen aan de Beneluxvergaderlng die de speciaie landbouwconferentie moet voorbereiden Na afloop lunchten i de Belgische minister Larock. Op 3 Mei zal een nieuwe ministeriële Beneluxconferentie worden gehouden. Nieuwe waarschuwing Ondergrondse ontplof fing van atoombom LAS VEGAS, 23 Maart. Op de proefterreinen in Nevada (V.S.) is vandaag een ondergrondse atoomontploffing teweeggebracht. Dit was de eerste proef van deze soort sinds vier jaar. Door de grote hoeveelheid omhoog- geslingerde aarde was de wolk die oprees, donkerder dan gewoonlijk en zij bleef ook langer -hangen. In de stad Las Vegas, op 120 km an de plaats der ontploffing, werd geen lichtflits gezien; wel werd een schok gevoeld en hoorde men het ge rommel van de ontploffing. Opnieuw heeft een atoomgeleerde, (de Britse prof. Rotblat) gewaarschuwd tegen de gevaren van atoomexplosies en een atoomoorlog in het algemeen. Als men in het huidige tempo voortgaat met het nemen van proefnemingen, kan de radio activiteit op de aarde te groot worden. Een atoomoorlog zou helemaal rampzalig zijn. en niet alleen om de materiële scha- ive moeten in de eerste plaats denken de gevolgen voor de mens, die met allerlei misvormingen, geestesziekten en de beëindiging der voortplantingsmoge- lijkheden rekening zal moeten houden. Zweden zal geen atoomwapens vervaar digen of invoeren, zo is officieel besloten. ..Zweden is te klein om een aanval met H-bommen de moeite waard te maken." aldus minister Nilsson (van defensie) in het parlement. Vanochtend is te Rotterdam de 40-j. mevr. E. M. H.M. veroordeeld tot een maand. Zij zou haar minderjarige doch ter hebben helpen ontvluchten uit een tehuis. De moeder was uit de ouderlijke macht ontzet. Een deel van de Amsterdamse Vijzelstraat, de zogenaamde Arcade, stortte gistermiddag in. Hoe dit merkwaardige ongeluk gebeurde leest men in het ver haal elders op deze pagina. Vijf benauwde uren voor mannen op Groningse kustvaarder Zware storm blies het scheepje tussen zand banken op kust van Wales Mevrouw H. A. Klaus was in de voorkamer van haar woning, op de eerste etage, bezig. Zij hoor de een vreselijk gekraak en en kele seconden later stortte alles om haar heen met een geweldig lawaai in. Temidden van meu belen en puin kwam zij, zeven meter lager, op straat terecht. Zij kon gelukkig uit de ravage worden vrijgemaakt en bleek slechts enkele lichte verwondin gen te hebben opgelopen. De Groningse kustvaarder Anna Hcnny (460 ton), da£ gisteren gedurende 5 een prooi van de golven Is gewee! veilig de haven van Port Talbot (Wales) binnengelopen. Het schip was In de storm naar de kust afgedreven, bffna gestrand, en zelfs was er brand uitgebroken. Kapitein Willem Bos (36 Jaar) vertelde dat de reddingboot het schip niet kunnen bereiken. De loods was aan boord gekomen om ons de haven binnen brengen. We wachtten os- het teken Port Talbot dat we hiiinen konden ko men, toen plotseling de wind van Zuidoosten naar het Zuidwesten liep aanwakkerde tot een complete storm. We werden door de stroom meegesleurd hoewel we twee ankers uitgooiden en motoren op volle toeren lieten draaien, dreven we in de richting van de banken. We vuurden een pijl af, maar de wind was zo hevig, dat de vuurpijl dwars door het glas van de patrijspoort in mijn hut terecht kwam en daar ontbrandde. Ge lukkig slaagden we er in het vuur t< ven. voor er veel schade was aangericht Het schip maakte Goddank niet veel water, ondanks het feit dat wij als een notedop heen en weer geslingerd werden. Toen de wind wat ging liggen, kon het De herenkleding in het jaar 2000 Hoe zal de welgeklede man er uitzien in het jaar 2000? Volgens de Amerikaan Oscar E. Schoeffler (en die kan het weten, want hij is een deskundige op het gebied der mode) zal de kleding in het jaar 2000 gemakkelijker zijn dan thans. Men zal zich n.L in een „kledingmaga- tuum" op het lichaam kunnen laten spuiten. Dat is nog eens wat je noemt De heer Schoeffler heeft nog meer in de slechts 45-jaar verwijder de toekomst gezien. We laten hem nu even aan het woord. „De leiding op het ge bied van de kleding zal van de vrouwen over gaan op de mannen. De man zal weer de pauw van het menselijk ge slacht worden. Er zal een fundamen teel kledingstuk uit één stuk zijn, dat op een tweede huid zal lijken en de overige kleding zal, naar het klimaat eist, daaroverheen gedragen of terzijde gelegd worden. De militaire diensten we ken al in de richting van - lagen dunne kleding inplaats van één zwaar kledingstuk. Dit fundamentele kle dingstuk zal er een zijn, waarin men zelfs kan gaan slapen. Het zal iso lerende eigenschappen -ndie de eigen na tuurlijke lichaamswarm- u tn te houden. Toch zult u er in dit kledingstuk niet uitzien als. een monteur in een overall Het zal levendige kleuren vertonen in een eindeloze variatie van dessins. Het zal zelfs kunnen bestaan uit rhe.i, t-e vezels, to o niet droomt en die let terlijk op uw lichaam ge- volmaakte pasvorm ge garandeerd is". En de schoenen? „Maak u geen zorgen. Die zullen licht zijn en op handschoenen lijken. Wees ook niet bang, dat de knopen van uw kle ren er in de wasserij af •"int er zul len geen knopen zijn. Die worden vervangen door magnetische sluitingen. Onder- en bovenkle ding zullen vederlicht zijn en decoratieve patro nen te zien geven, zoals sommige dassen nu al doen", voorspelde de heer Schoeffler. En de wereld draait..... Men zal b.v. in verkie zingstijd het embleem van zijn politieke partij in zijn kleding kunnen laten verwerken. Maar wat moet je dan met die kleren, als de verkiezin gen afgelopen zijn of als je tot een andere partij overgaat? „Geen nood", zegt Schoeffler vrolijk: ,Je gooit ze gewoon weg. want ze zullen zo goed koop zijn, dat niemand er nog een uitgebreide gar derobe op na zal houden, omdat de heren elke paar weken nieuwe snufjes willen hebben". En de mannen zullen beslist voor beide ge slachten d$ toon aange ven wat de mode betreft. De dames hebben reeds heel wat mannenkleren overgenomen en die ten- •nl -ich voortzetten. Maar de dameshoeden? „Iedere man, die pro beert te voorspellen wat een vrouw over 45 minu ten (laat staan over 45 jaar) op haar hoofd zal dragen, is eenvoudig niet goed snik", merkte Schoeffler op. „Maar de mannen zullen waar schijnlijk een nauwslui tende hoofdbedekking klep". Naast hun huidige cessoires, zoals horloges en ringen, zullen zij ver moedelijk ook barome ters, thermometers, zak lantaarntjes, misschien wapens, voedselcapsules en radarinstrumenten bij zich hebben, want het reizen van pool tot pool punten op de aardbol zal de gewoonste zaak de wereld zijn. Helemaal klaar het jaar 2000 heren? Laat het volgend jaar mode zal zijn. J3aaromtrent zekerheid te krijgen is heel wat moeilijker", vond de heer Schoeffler, die de ko mende maand de bespre kingen op het jaarlijkse nationale forum vooi renmode in New York zal leiden, met een glim lach. „De heren hebben leden jaar de kleurbar- rière doorbroken metrose hemden. Zachtgroene tinten, geel en roestkleu rige oranje zullen de volgende winter eveneens populair zijn. ,J)e klemtoon zal blij ven liggen op donker kleurige costumes met één rij knopen en natuur lijke schouders. Het twee- rijige costuum zal nog zeldzamer worden en dc fantasievesten worden rustiger". Het costuum met twee broeken zal terugkeren, juicht nog niet, n-broeders, de pij pen van één der broeken zullen op de knie afge zaagd zijn „Shorts van bedrukte stoffen zullen gedurende de zomermaanden in bre de kringen worden aan vaard als dracht voor op straat en in het kantoor", proclameerde Schoeffler zonder aarzelen. „Ze zijn niet langer een buitenis sigheid". schip binnenvaren. Er w; kapitein nog acht man schade aan boord valt vermoedelijk morgen n. vertrekken. t behalve de i boord. De en het zal Amsterdam Vissersboot gestrand Het vissersvaartuig Urk 69 (schipper Kramer) Ls vannacht gestrand op de Noor- derhaaks bij Den Helder. De reddingboot Doris Rijkers voer uit, doch kon wegens het lage water het jchip niet bereiken. Vanmorgen om 8 uur werd wederom uit gevaren en werd een vlet meegevoerd om daarmee de schipbreukelingen van hun schip te kunnen halen. Rus Gromyko in Zweden; maar waarom Op doorreis van Londenf waar hij de besprekingen der V.N.-ontwapeningscom- missie bijwoonde) naar Moskou is de Rus- slsdhe vice-minister van buitenlandse za ken. Gromyko, in de Zweedse hoofdstad Stockholm aangekomen. Gromyko zal ont vangen worden door o.a. de koning, de premier en verscheidene ministers. Omtrent de betekenis van dit bezoek is niets bekendgemaakt, zo meldt Reuter. Er moet wel iets „achter zitten", anders -zou de Rus nooit zo kort na het spionnage- schandaal gekomen zijn. Aldus een Stock- holms blad. Directeur spaarbank greep pistool vast Mishilct'e roofoverval in Groningen Glstervaond heeft een onbekende een poging gedaan een roofoverval te plegen op de christelijke spaarbank „Eigen Haard" aan het Lopende Diep te Gronin gen. Het bleef bij een poging, want dank zij de tegenwoordigheid van gee-st van de directeur, de 54-jarige W. M. mislukte de overval. Toen om negen uur gebeld werd. deed de heer M. zelf open. Hij zag zich ge plaatst tegenover een onbekende, die hem met een revolver dreigde. De directeur greep naar de loop van het pistool waar op een worsteling vólgde. De aanvaller viel van de stoep en nam ijlings de benen De heer M. waarschuwde de politie, doch de man kon niet worden achterhaald. Meisje (24) vermoord in Tilburg Gistermiddag om vier uur is op de Lo- vense Kanaaldijk langs het Wilhelmina- kanaal in Tilburg het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige mejuffrouw C. T. uit Rijen. Het meisje bleek op gruwe lijke wijze te zijn vermoord. De politie neemt aan dat dit reeds Dins dag is geschied. Het meisje is die avond met de trein van half zeven uit Gilze- Rijen naar Tilburg vertrokken en is daar uitgestapt. Aangezien het mogelijk ls dat reizigers of inwoners van T:lburg het meisje heb ben gezien, nadat ze uit de trein is 6tapt, alleen dan wel in gezelschap. Het slachtoffer van de moord te Tilburg. zoekt de commissaris te Tilburg allen dia enige inlichtingen kunnen geven zich ter stond tot hem te wenden (tel. K 4250— 24444). Het meisje was blootshoofds, don kerblond, droeg een zwart-wit gespikkel de tweedjas en gele shawl. In verband met het onderzoek kon de politie omtrent deze moord nog geen na dere inlichtingen verstrekken. Broer van Sjah komt Prins Ali zoeken Prins Hamid Reza Pahlevi, een broer in de Sjah van Perzië, is gisteren incog- to in Parys aangekomen. De corresp. in Reuter weet te melden, dat de prins oqxlracht heeft, het verdwenen neefje de Sjah. prins Ali-Patrick. op te spo- Zoals gemeld, zijn de Prins en z(jn moeder dezer dagen uit Zwitserland ge lucht. Vermoed werd, dat zij naar Frankrijk waren gegaan. Prins Hamid Reza is vergezeld van een lid der Perzische koninklijke hofhou ding. Morgen zal ln de Jan van Schaffe- laerkazerne In Ermelo de bekendmaking geschieden van de bevordering tot vaan van 71 leerlingen der School Re- Officieren Infanterie. Op voorstel van Attlee, de leider van de Britse Labourparty, heeft de „rebel" Aneurin Bevan een week de tyd gekregen om zich te beteren. Dinsdag a.s. moet hij voor een La- bourcommissie van acht man ver schijnen om zijn toekomstplannen te openbaren. Belooft Bevan dan, voort aan de partijlijn in het oog te zullen houden, dan zal hij n i e t uit de partij worden gestoten. Het besluit, Bevan nog een kans te Maak hel Uzell gemakkelijk door het abonnements geld voor het 2e kwartaal 1955 ad 6.40 vóór 1 April a.s. op onzs giro-rekening 58936 te storten. DM voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administratie Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het Juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaa' hartelijk dank voor Uw mede werking. Adm. Nieuwe Leidache Cdnrant geven, werd gistermiddag met 14 tegen 13 stemmen genomen door het party- bestuur van Labour. Overigens is het duidelijk, dat het par tijbestuur deze maatregel niet nam om de heer Bevan te plezieren. Het gaat om de partijeenheid, die beslist geen barst mag vertonen nu de verkiezingen ln zicht zün. Zomers weer op Sardinië CAGLIARI, 24 Maart. TZ" ONINGIN JULIANA eri Prins Bernhard hebben gistermiddag na een rustige ochtend in het Ca- gliari hotel op Sardinië geprofi teerd van het warme voorjaarsweer en de eindelijk doorgebroken lente- ze zün opnieuw in zee gaan zwemmen. Later maakten zij een autotochtje en bezichtigden zij weer verschillende be roemde plekjes, vanwaar de toerist een prachtig uitzicht heeft over de baai van Cagliari Bij goed weer zouden zij van daag het stadje Barumini bezoeken, zo meldt Ass. Press. (al direct na Parijs WASHINGTON, 23 Maart. OP ZLJN WEKELIJKSE perscon ferentie heeft president Eisen hower gisteren verklaard, dat er na de bekrachtiging van de Paryse ver dragen eerst „nieuwe, terrein ver kennende besprekingen" tussen het Westen en de Sowjetunie gehouden moeten worden, voordat er sprake kan zijn van een conferentie der Grote Vier. Men zou kunnen begin nen met besprekingen op technisch en politiek niveau; indien deze inder daad enig resutaat van betekenis zouden hebben, dan zou Eisenhower .overal willen heengaan en van al les willen ondernemen om de vrede :e bevorderen." Hij zou dan ook „heel vat concessies" willen doen. Sprekend over de kwestie van de be trouwbaarheid der Sowjet-Unie zeide de president, niet te verlangen dat eerst overeenstemming wordt bereikt over de Duitse "en Oostenrijkse kwesties. Hij heeft deze problemen slechts genoemd om een voorbeeld te geven van de wijze waarop de Russen de oprechtheid van hun ver langen naar vrede zouden kunnen be wijzen. Als d'e Russen huw goede wil tomen In Frankrijk ls deze verklaring met in stemming begroet. Premier Faure heeft zo zegt men in Parijs steeds voor een dergelijk overleg gepleit. Engeland heeft zich bij Eisenhower» verklaring aangesloten om Frankrijk er aan te herinneren, dat het alleen maar de Parijse verdragen behoeft te bekrach tigen om de weg te effenen voor een con ferentie met de Sowjet-Unie. De Britten publiceren deze ongebruikelijke verkla ring in verband met het feit. dat do Franse Senaat de Parijse verdragen in laatste lezing behandelt. Morgenavond wordt dc eindstemming verwacht. Ten slotte vermelden wij nog dat Elsen hower (wat de Jalta-documenten betreft) van oordeel Is. dat er niets te winnen valt wanneer men tien jaar teruggaat om te bewijzen dat iemand het bij het verkeerde eind heeft gehad. Voorts zin speelde hij op de mogelijkheid, dat West- Duitsland aan de komende internationale conferenties zal deelnemen. HET WEER IN EUROPA Helsinki Oslo if üS windstil windstil windstil Sa. ;S WEERBERICHT Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend be wolkt met plaatselijk enige regen. Aanhoudend zacht. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. (Op gemaakt te 10 uur). Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1