ICUeutwé |Triiiscl)e (Courant Bouwvak gaat overwerken om schade in te halen Jacobavan Beieren fluto met rugoin Bekers voor Hollandse nieuwe Koninklijk paar een week op Sardinië SMYRNA LOPERS Bulthuis DINSDAG 22 MAART 1955 BUREAUX: Steens traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936, ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en d«Kig»?e jaargang No 10301 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticl) f< ahrkltora «in hert in ft^enspnti* HALF UUR PER DAG, HALF JAAR LANG Ook een oplossing bereikt voor het uitgeput risicofonds DE WERKGEVERS- EN WERKNEMERSBONDEN in het bouwbedrijf hebben gisteren besloten de overheid te verzoeken een algemene overwerkvergunning te verlenen voor drie uur per week (een half uur per dag) ingaande 1 April, voor de duur van zes maanden. Door langer werken kan dan althans een gedeelte van de door de langdurige vorst perioden verloren gegane productie worden vergoed. Men kan dit schat ten op 2500 van de 10.000 woningen, die deze winter niet konden worden gebouwd. Dit overwerk is dan uiteraard niet verplicht. Ook is overeenstemming; bereikt ot het risicofonds bouwbedrUf, dat eve eens door het aanhouden van de vorst uitgeput raakte na lioenen guldens aan vorstverlet b\J zgn. Het fonds zal blijven voortbestaan, maar de duur van de uitkering voor elke werknemer individueel wordt beperkt tot 24 werkdagen. Nadien zal de „uitgevro- ren" werknemer terugvallen op het wachtgeldfonds, dat hem een uitkering garandeert gedurende 48 weikdagen. Hogere premie De werkgeversorganisaties hebben hier uit de consequentie aanvaard, dat de uit sluitend door de werknemers voor he: fonds op te brengen premie van 4,75 pet. van het loon, zal moeten worden Diamantbewerker gehinderd Stakets of opgeschoten jongens de schuld? Gisteren, op de dag dat de Amsterdamse diamantbewerkers al een week staakten, diende een tweede kort geding als uit vloeisel van deze staking voor de pre sident van de Amsterdamse rechtbank. Een kleine zelfstandige, niet aangesloten bij de vereniging van deze groep, had de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond gedag vaard, omdat hij door molestatie, posten, begeleiding en opwachten voor zijn wo ning door leden van de A.N.D.B. niet in staat was geweest, zijn werk uit te oefe nen. Hij eiste een dwangsom van f 10.000 voor elke inbreuk op de vrijheid van be weging van hem en zijn gezin. De raadsman van de A.N.D.B. verklaar de dat reeds bij het afkondigen van de staking uitdrukkelijk was bepaald dat de leden niet tot dergelijke handelingen moohten overgaan. Toen moeilijkheden dreigden, had de bond de mensen ver zocht zich te verwijderen. De samenscho ling voor de woning van eiser zou hebben bestaan uit buurtgenoten, en wel voor namelijk opgeschoten jongens. De president zal Vrijdag uitspraak doen Prof. Gerbrandy trekt flmbon-motie in (Van onze parlementsredacteur) Prof. Gerbrandy. heeft vanmiddag m de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij zijn motie inzake de kwestie Ambon, verleden week ingediend aan het slot van zijn interpellatie, introk. Hij deed dit uit de volgende overwegingen: in de eerste plaats was hem gebleken dat bij een na der debat procedurekwesties zouden wor den opgeworpen ingevolge waarvan hij vertroebeling in de beraadslagingen en de stemming vreesde; in de tweede plaats zou bij de behandeling van het protocol tot verbreking van de Unie gelegenheid bestaan het geheel van de verhoudingen in Indonesië en ook het vraagstuk Ambon aan de orde te stellen. Hiermee was de motie als afzonderlijk agendapunt van de Vereenvoudiging der Am. doucmeformaHteiten President Eisenhower zal het Ameri kaanse Congres deze week voorstellen doen tot vereenvoudiging van de douane formaliteiten. Voortaan zal voor de berekening der Invoerrechten de exportwaarde als basis worden genomen, wat in feite geen ver laging van de douanetarieven inhoudt. Amerikaanse zakenkringen vrezen ech ter, dat het in de practijk hier wèl op neerkomt. Reeds twee maal wees de Senaat een voorstel tot vereenvoudiging van de douaneformaliteiten van de hand. Het Centrale Verbond van de Duitse Fruitgroothandel heeft zich voor ruime invoeren van vroege aardappelen uit Spanje, Frankrijk en Nederland verklaard. Let op, dit wordt de hoogd. Zij zijn bereid deze premie te ver hogen tot 5,25 pet., eventueel tot 5,50 pet. De praktijk zal moeten leren of deze premieverhoging voldoende is. Daarom geldt de nieuwe regeling slechts voor een proefperiode van drie jaar. Is de premie verhoging niet voldoende, dan zullen de organisaties zich opnieuw beraden over de uitkeringsduur van het Risicofonds. Mocht daarentegen de nieuwe premie het fonds in staat stellen reserves te vor men, dan zullen deze, indien zij een be drag van 10 millioen gulden overschrij den, worden aangewend om de op te brengen premie te verlagen. Deze ver laging zal echter niet verder gaan dan het huidige niveau van 4,75 procent. Verenigd rood commando Nieuwe Sowj et- aanval op „Parijs" Rusland en zijn satellieten hebben be sloten. na de ratificatie van de Parijse verdragen een verenigd militair com: do te vormen. Hiertoe zullen behoren de Sowjetunie, Polen. Tsjecho-Slowakiji Oost-Duitsland. Hongarije, Roemenië, Bul garije en Albanië. Rood-China heeft volledig met het plan aceoord verklaard. Dit meldt radio-Moskou. Deze aankondiging wordt gezien als laatste poging om de bekrachtiging de Parijse verdragen door het Franse parlement (nog deze week) te verhinde- Overigens staande strijdkrachten der Oosteuropese landen toch reeds onde toezicht van de Russische stafchefs te Moskou. Naar aanleiding van het pleidooi de Amerikaanse senator George voor bijeenkomst van de Grote Vier heeft het Amerikaanse departement van buiten landse zaken verklaard, dat dit geheel in overeenstemming is met de gedachter de republikeinse regering. Maar eerst moet zoal>s ook George zeide twee voorwaarden worden voldaan: 1. De Parijse accoorden moeten zijn geratifi ceerd en 2. Rusland moet laten zien. dat er een basis voor overeenstemming is- Publiek meent Gemiddeld gezin f 69 per week nodig Een gezin van man, vrouw en twe opgroeiende kinderen heeft per week f nodig om nel aan rond te komen. Dat i althans het gemiddelde van de antwooi den op de jongste enquête van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie. Sinds 1946 stelt het NIPO deze vraag periodiek aan een representatief deel va het publiek vorige maand voor de 38s' keer. In 1946 lag het gemiddelde antwoord nog onder f50 per week. Het volgendi staatje duidt de gemiddelde aan: 1946 f 50.— 1947 f 50.— 1948 tot f 55.— 1949 tot f 58.— 1950 tot f 62.— 1951 enkele guldens lager eind 1951 f 63.— 1952 f 63,— 1953 lichte stijging begin 1954 f 66.— zomer 1954 f 67.— Febr. 1955 f 69,— Gedurende deze negen jaren zijn de ge middelde antwoorden steeds een gevoe lige graadmeter voor de kosten levensonderhoud gebleken, die in de regel parallel liepen met de berekeningen va het Centraal bureau voor de statistiek. Herhalingsoefeningen Vergoeding gederfde vacantiebonnen Een regeling is getroffen inzake de vei goeding van het loongedeelte van tijdens verblijf in werkelijke dienst wegens h h a 1 i n g s-oefeningen gederfde vacar bonnen. Deze regeling heeft terugwerken de kracht tot 1 Mei 1953 en is van toepas sing op dienstplichtige militairen di of na 1 Mei 1953 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen waren of komen. Onder de dienstplichtige militairen worden mede begrepen de vrijwilliger* van de Nationale Reserve die voor vervullen van herhalingsoefeningen ten minste zes dagen in werkelijke dienst zijn Hij die op de laatste werkdag voc opkomst in werkelijke dienst aanspraak kon maken op vacantiebonnen en te de tijd van twaalf maanden onmid dellijk voorafgaande aan de datum var deze opkomst tenminste dertien week- zegels of 78 dagzegels heeft ontvangen, zal door de zorg van het fonds waarbij zijn werkgever voor de verstrekking van va cantiebonnen is aangesloten, een vergoe ding ontvangen gelijk aan het loongedeel te van de vacantiebonnen welke hij door zijn opkomst onder de wapenen heeft ge derfd. Is regering bekend met de ontevredenheid? Vragen georganiseerd over leg ini ambtenarenzaken Het lid van de Tweede Kamer Van de Wetering fc.h.) heeft aan de ministers Binnenlandse Zaken en van Finan ciën gevraagd of het hun bekend is. dat verscheidene verenigingen, aangesloten bij de Centrale van Hogere Rijksambte naren. ontevreden zijn over de trage gang van zaken bij het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Is het de ministers bekend, dat reeds leer dan anderhalf jaar geleden voor stellen aan het georganiseerd overleg zijn gedaan ter salarisverbetering van de adjunct-accountants 1ste klas en van de •aarnemend accountants bij de rijksac countantsdienst? Kan de minister bevorderen, dat op korte termijn de behandeling van ge noemde voorstellen in het georganiseerd oveleg kan plaats vinden? 'C wigheid verschenen. De Franse Citroën- fahrieken hebben een auto ontworpen, die het midden houdt tus- vliegtuig. Althans op het eerste gezicht, want het wagentje is alleen maar bestemd om te rijden. De laat ste dagen heeft men proeven genomen te onderzoeken welke verbeteringen nog kunnen worden aan gebracht. 4» Toch naai Frankrijk Prinses Christiane Pahlevi en prins Ali-Patrick spoorloos Het enige wat men zeker weet: de hotelrekening is betaald (Van een correspondent) GENèVE, 21 Maart. "QRINSES CHRISTIANE PAHLEVI, schoonzuster van de Perzische Sjah, is met haar zoontje Ali-Patrick (7 jaar) spoorloos verdwenen. De, prinses liet haar hotelrekening betalen in Gstaad, waar Ali-Patrick op school ging, en vertrok met onbekende bestemming. Alle grensposten zijn gewaarschuwd, maar vermoedelijk te laat: naar alle waarschijnlijkheid is de prinses reeds in haar geboorteland, Frankrijk. Uit betrouwbare bron vernam ik hier, dat niemand de prinses en haar zoontje kan dwingen Frankrijk te verlaten, aan genomen, dat zij daar zijn. Vanmiddag werd het plotseling duide lijk, dat prinses en prins waren vertrok- Dat was toen niets meer van her vernomen sinds Zondagmiddag. De prinses had toen haar hotel verlaten ln gezelschap van prins Ali-Patrick en oudere zoon uit een vorig huwelijk. De prinses vertelde dat zij een cocktail party ging bijwonen en dat zij pas tegen de avond zou terugkeren. Maar zij kwam niet Vanmorgen kregen wij zekerheid. De moeder van de prinses vroeg de rekening vertrok naar Genève met de bagage haar dochter en de prins. Vlak voor Haar vertrek werd zij opgebeld door het hoofd van de Maria José school in Gstaad. Strikt incognito met vacantie NA AFLOOP vari de door hem gepresideerde conferentie in Barbizon (Fr.) is prins Bernhard met de Koningin, in gezelschap van enkele kennissen naar Sardinië vertrokken om aldaar, strikt incognito, enkele rustige dagen door te brengen. Hiertoe heeft H.M. de Koningin zich gis teren naar Parijs begeven, vanwaar zij met de Prijis de reis heeft voortgezet. Zij zijn gisteravond omstreeks zes per vliegtuig te Cagliarl op Sardinië aan gekomen Zij zijn door de plaatselijke autoriteiten verwelkomd. Het programma voor het verblijf de Koningin en de Prins is nog vastgesteld. Een gezelschap van twaalf personen begeleidde het Koninklijke Paar. Zij hebben het voornemen de 29ste Maart Sardinië te verlaten. Sardinië is een Italiaans eiland. Aankoop nachtjagers .weggesmeten geld" Luchtmachtstafwij kunnen niet zonder Luchtvaartexperts vrezen dat gezien de snelle ontwikkeling in de luchtvaart de aankoop van de 56 Amerikaanse nacht- •3 ..weggesmeten geld" is als zij niet beschikken over zéér moderne radarappa- ratuur en raketten. Critiek wordt ook ge leverd op het feit dat het éénpersoonsja gers zijn. Zoals bekend is, zal Nederland binnen afzienbare tijd de beschikking krij gen over deze nachtjagers van het type F-86K „Sabre". Amerika zal hiervoor in de helft van de kosten bijdragen. Neder land zal de andere helft betalen. Het gebrek aan nachtjagers is in onze luchtverdediging nog steeds een zwak punt en in dit opzicht mag men de komst de Sabres beschouwen als een belang rijk element. Deskundigen van de luchtmachtstaf mo veren de aankoop door er op te wijzen dat Nederland niet langer de risico wil lopen een luchtverdediging zonder nacht jagers te hebben. Wat betreft de radar- apparatuur meent men dat, gezien de snelle technische evolutie, men bij aan koop ook van de nieuwste apparatuur al iet meer „bij" kan zijn. Het percentage van 75 voor de liberalisatie van het handelsverkeer van Frankrijk met de landen van de O E-E.S. zal I April worden bereikt Alziend oogvoor de luchtvaart Op London-Airport zal de komende maand het nieuwste snufje op gebied van luchtver- keerscontróle in bedrijf worden gesteld. De dui zend vliegtuigen die. iedere dag weer. gebruik maken van de drukke luchtwegen boven Zuid Engeland. zullen dan door een „alziend oog" in goede banen worden Het controlecentrum, dat dag en nacht bemand zal zijn met een staf uan 150 eerste klasse lucht vaarttechnici. zal door middel van radar alle vliegtuigen, militaire zo wel als burgertoestellen die over enig deel van Zuid-Engeland vlieoen in het oog houden. De magische ogen" van een batterij radar instal laties met strolen van 208 km lengte, zullen ae burgerluchtvaart zeide. toen 't dit nieuwe centrum aankondigde: „Het is het modernste en meest om vattende centrum voor luchtvaartcontröle ter wereld. Het zal de vei ligheid der vliegtuigen van alle nationaliteiten, welke boven Engeland vliegen grotelijks doen Ogenblikkelijke com municatie tussen het-cen- trum en de vliegtuigen binnen enig deel van het gecontroleerde gebied kan worden tot stand ge bracht om „verkeersaan- wijzingen". inlichtingen over het weer. verwijzin gen en waarschuwingen tegen gevaren aan de pa loten door te geven. Het nieuwe centrum het i staat stellen vliegtuig, dat binnen hun gebied landt, opstijgt e*> vliegt, gade te slaan Het ministerie voor at toenemen en vertraging en verkeersopstoppingen in de lucht uitschakelen Met behulp van de mo dernste radio-, radar- en radio-telegrafische uit rusting zal het personeel van het nieuwe contról* centrum optreden als verkeerspolitievoor he: steeds toenemende aan'.n vliegtuigen, dat ven a- luchtwegen boven Enge land gebruik maakt. i de plaats van de oude luchtverkeerscon- tróle te Uxbridge, d-.e van de radarinstallatie voor de verre afstand ov London Airport was ge scheiden door acht km. telefoondraden. Het zal alle verkeer 'n de lucht controleren ten Zuiden van een lijn, ge trokken over de Engelse Midlands. Vliegtuigen, die over het Noordelijke gedeelte van de Midlands. Noord- lerland en Wales vliegen, worden gecontroleerd vanuit Preston in Lan cashire en de luchtvaart Sicilië het grootste eiland van de Mid dellandse Zee. 12 km ten zuiden var Corsica. Cagliari ts de hoofdstad. He land is grotendeels bergachtig, de plan tengroei is weelderig. De bevolking is zeer dun gezaaid, is melancholiek gastvrij, rustig en afgemeten. De vis serij levert o.a. de sardinen. Vroeger war. 't eiland een strafkolonie der Romeinen Van 1720—1861 was het een deel van het zelfstandige Koninkrijk Sardinië met Turijn als residentie. Regen zelf. Toen hij op deze eerste natte lentedag onder de bewolkte hemel uit het vlieg tuig stapte, nep hij: „Regen, wat jammer!" De 37 koffers en reistassen van het koninklijke gezelschap werden naar hotel Jolly" in Cagliari overgebracht. Prins Bemhard tekende Navo-verklaring Prins Bernhard en 236 andere vooraan staande Amerikanen. Engelsen. Fransen. Nederlanders. Denen en Noren hebben thans de vorig Jaar uitgegeven verkla ring. gericht tot hun regeringen en land genoten. over de Atlantische eenheid en de samenwerking tussen de Navo-landen getekend. De verklaring vraagt het vormen van de Navo als centraal lichaam om de po litieke. handels- en defensieoogmerken van de leden te coördineren; verlaging van de tarieven, inwisselbaarheid van de munteenheden en het opheffen van han delsbeperkingen; een parlementaire Na- groep in ieder land om onderling con tact te oefenen: een adviserende Atlan tische assemblee van parlementariërs; een economische, adviserende raad van werk- •vers en werknemers. De ministers Drees en Beyen en Lun» hebben van hun sympathie doen blijkfn kan schrif'elijk instemming betuigen die zich ernstig bezorgd maakte over de afwezigheid van de prihs. De moeder van (ie prinses stelde 'naar echter gerust npet de mededeling, dat dg prins naar Genève was voor medisch onderzoek. Maar in Genève weet men van niets. Volgens de politie is het niet uitgeslo ten. dat de prinses en de prins via Mon- treux naar Frankrijk zijn vertrokken. En Duizenden luisterden naar Billy Graham In Glasgow begon de nieuwe kruistocht door Europa QPNIEUW MAAKT Billy Graham een kruistocht door West-Europa Drie maanden zal hij van land tot land en van stad tot stad trekken om het Evangelie te brengen, Met bezielende woorden heeft hij gisteravond te Glasgow de Schotse campagne geopend. Grote bewogenheid was er onder de dertienduizend mensen, die in de Kelvlnhal waren samengepakt. Vele honderden gingen in op Grahams uitnodiging om voor Christus te beslissen en begaven zich naar een zijvertrek voor een persoonlijk troostwoord van de evan gelist. De oogst, zei Graham na afloop, was nog nooit zo groot geweest. In de donkere straten van Glasgow werd nog lang psalmgezang gehoord. „Ik heb dit niet gedaan", fluisterde hij in de microfoon, „het is het werk van God". Geef mij niet de eer er van. omdat U dan mijn zending zult schaden. Gode alleen zij de eer". Rondom hem op het podium waren vrij wel alle Protestantse hoogwaardigheids bekleders uit Schotland gezeten. De door sommigen gevreesde tekenen van afkeu ring bleven achterwege. In de overvolle, reusachtige zaal bleef het muisstil. Dulles vergelijkt Mao met Hiller Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in een rede te New York verklaard, dat de tactiek van de Chinese communistische leiders misschien gevaarlijker zal blijken te zijn voor het uitbreken van een oor log. dan die van de Russen. „Het aggres- sieve fanatisme van de mannen in Pe king is in zekere zin gelijk aan het fa natieke imperialisme van Hitier", aldus Dulles. Sowjeüminisler van cultuur ontslagen Georgi Alexandrof. de Russische mi nister van cultuur, is van functie ontheven, „wegens het falen by het ge ven van leiding aan zijn ministerie". Dit is bekend gemaakt door radio-Moskou. Alexandrof was een vriend van Malen kof. Mikhailof, de Sowjetambassadeur in Polen, volgt hem op. In 1947 is Alexandrof al eens uit een belangrijke functie gezet, omdat hij in een boek teveel aandacht besteedde aan „bourgeois-filosofen". nu herinnert de politie zich plotseling allerlei bijzonderheden. Zoals: 1. dat een onbekende Spanjaard (misschien haar oudste zoon) een onderhoud met haar heeft gehad en 2. dat een Franse dame naar Gstaad was gekomen om haar vrien din, de prinses, op te zoeken. Er is haast geen twijfèl meer mogelijk: de prinses heeft gedaan wat zij allang had willen doen Zoals indertijd uitvoerig gemeld, verlangde de prinses voor haar zoontje een opvoeding in Frankrijk. De Sjah verzette zich hiertegen: hij wil het oog houden op de kleine Ali-Patrick, die mogelijk eens Sjah zal zijn. Dit is de eerste foto waar de Jordaanse koning Hoessein (19 jaar) en zijn toekomstige bruid, de Ï5-jarige prinses Dina Abdel Hamid (zijn nicht) gezamenlijk op staan. De foto werd genomen in het paleis te Zahran, Jordanië. Het huwelijk zal in de loop van April worden voltrokken. Winter voorbij GINDS 10 Februari is de tempera- tuur in De Bilt vrijwel zonder on derbreking beneden normaal geweest, gemiddeld zelfs meer dan vier gra den en de laatste dagen zelfs onge veer zes graden. De afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen in oo* land weer lichte vorst voor. Door de krachtige luchtdrukst(J- gingen boven Frankrijk en onze om geving is sinds oisteren echter een zodanige wijziging in de luchtdruk verdeling opgetreden, dat warmere lucht van de Oceaan thans tot onze omgeving kan doordringen. Dat be tekent een overgang naar zachter voorjaarsweer. Aangezien echter de Oceaanstoringen dicht langs on» land zullen trekken, zal er af en toe wat regen kunnen oallan. De komende nacht zal de tempera tuur boven nul blijven. In Noord-Europa handhaaft zich de winter voorlopig nop; midden Zweden 2030 graden vorst (Advertentie). Voor trap en gang 57 cm. tfreed 29— 21.90 70 cm. breed 34-50 26.90 Botermarkt 23 Tel. 20854 Voor betere woninginrichting. HET WEER IN EUROPA 4 I j! f* •§;{I li l« Parys Bordeaux Grenoble onbew. windstil sneeuw NO li zw bew. ZZO zw. bew. windstil licht bew. windstil zw hew I ZZW geh. bew WZW WEERBERICHT Voorjaarsweer De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen, maar later ook opklaringen. Vannacht geen vorst, morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere Overwegend matige wind uit zuidelijke richtin gen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN ron 9 *o18 58 uur; maan Jur. Op 24 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1