Gaan robots in de verre toekomst onze o orlog en voeren DE TECHNIEK werd 150 jaar geleden tot een beslissende factor in het mensenleven. Daarom noemde H. Lilje de periode daarna dan ook „Das technische Zeitalter". Deze moderne techniek heeft bovendien de eigenschap, dat zij zeer dynamisch is. zodat ce moderne samenleving in een sneller tempo dan ooit tevoren aan veranderingen onderhevig is. Het is alsof de industriële revoluties zich haasten elkaar af te lossen. Veel minder mostappelen in 1954 naar Duitsland nieuwe leidsche courant 8 MAANDAG 21 MAART 1955 Machinemens dringt zich op in vele gedaanten Automatisering deze in van het leven laat geen mens „atoomtijd" ongemoeid door prof: dr ir H. van Riessen Velen menen nu dat thans het atoomtijdperk aangebroken is. Via ce atoombom spreekt dit opschrift voor de nieuwe tijd wel tot de ver beelding. maar het is toch enigermate misleidend. Er bestaat nl. een nog ingrijpender technische ontwikkeling dan die van de toepassing der kernenergie, nl. de automatisering. Daarop doelt Norbert Wiener, als hij de tweede industriële revolutie aankondigt. Hoewel het niet zo be langrijk is, wil ik er toch op wijzen, dat ook deze benaming niet geheel juist is. Wat wij meemaken is nl. niets anders dan een uitwerking en voltooiing van de zg. eerste indus triële revolutie, die men typeert met de uitvinding van de stoommachine ongeveer 170 jaar geleden. Wiener vergist zich n.l. als hij beweert, dat dit het verschil is, dat de stoom machine de menselijlte energie door na tuurlijke energie verving, terwijl dan thans het menselijk denken geheel of ten dele door de electronlsche automaten vervangen zou worden. Want reeds in de stoommachine en In de uitvindingen, die toen de textiel-industrie tot bloei brach ten nam de machine behalve energie functies ook vaardigheids- en Intelligen tiefuncties van de mens over. De tech nische operator, die van die tijd af in de techniek op de voorgrond trad, was in feite reeds een automaat, een apparaat dat zelfstandig (onafhankelijk van de men6) Is in zijn werking. Het tijdperk van automatisering, dat thans aanbreekt, Is dus een voltooiing van wat toen reeds een aanvang nam. Niettemin ziet het er naar uit, dat die automatisering zo belangrijk zal worden, dat men wel van een omwenteling kan •preken. Maar dan is er toch nog een correctie nodig. Want ook de invoering van de electrotechniek in de tweede helft van de 19e eeuw en de geweldige ont wikkeling van de verkeers- en commu nicatietechniek in het eerste deel van de 20ste eeuw hadden het karakter van een omwenteling. Men denke voor de laatste aan de betekenis van vliegtuig, auto, radio, telefoon en televisie in onze samen- Belangrijke successen Hoe dit nu ook moge s(jn. de techniek •ch|jnt ook thans aan de vooravond van zeer belangrijke successen te staan. Zelfs op drie hoofdfronten. Het eerste, nog niet genoemde, is dat van de ontwikkeling der kunststoffen. Oe betekenis daarvan Is, dat wU ons voor onze bouwstoffen in de techniek minder afhankelijk weten te maken van wat de natuur ons biedt (Ijzererts, hout. kleil, zodat zich de tech nische beheerslngsmacht en daarmee ook het spectrum van mogelijkheden voor elementaire bouwstoffen sterk uitbreidt. Aan het tweede front ontmoeten w|j iets dergelijks voor de basis-energie. Hier wordt een meer elementair ener gieproces in de techniek te baat genomen, n.l. het proces, dat zijn oorsprong vindt in de kernenergie en waarvan een be paald type de energiebron van de zon is Het derde hoofdfront is dat van de automatisering. Zoals gezegd ziet het er naar uit, dat deze automatisering in onze samenleving de meest ingrijpende ver andering zal geven. Deze verandering Is er een van methode. Zij betreft een tech niek. waarin de mens in de werking der technische processen overbodig is gewor den. Maar dat is slechts iin zijde, en niet de belangrijkste van deze ontwikke ling. Belangrijker la, dat de automaat als Instrument van de mens. ons een enorme verrijking van het Inzicht In en van het Intelligent beheer van de schepping biedt. Een proefmodel van een electro- nisch brein, officieel bekend als een automatische rekenmachine, is in be- drijf gesteld in het Nationaal Fhysisch Laboratorium in Middlesex (Enge land). Ongelooflijk snel voert dit apparaat zijn opdrachten uit. Bere keningen waarvoor een rekenwonder acht minuten nodig zou hebben, maakt dit brein in een vijfhonderd ste deel van een seconde. Bovendien heeft het een geheugen, waardoor het in staat is gesteld een hele reeks van handelingen uit te voeren. Opmars van een robot en zijn kind. Zullen zij eerlang de menselijke vrijheid onder de voet lopen? Die Roboter sind untez uns" Aan de hand van een boek van Rolf Strehl (Hersenen zonder ziel, vertaald door Frans van Oldenburg Ermke), wil ik in dit artikel wat uitvoeriger ingaan op de verrassende nieuwigheden, die uit het proces van automatisering voortvloeien. Veel daarvan is reeds thans, vooral in Amerika, in practijk gebracht. Het winnen van inzicht in deze ont wikkeling is geen overbodige luxe. Ik ben daar temeer van doordrongen, nu ik bij een bezoek aan Amerika ondervond, dat de automaat daar bezig is de samenleving als het ware bij verrassing te veroveren. Het gevaar daarvan is. dat de automa tisering aldus zonder ons over ons komt, dat wij in de greep van haar consequen ties, ook van de schadelijke, gevangen zijn. voordat wij het bemerken. Nu wij in Europa nog niet rover zijn. zullen we van de gelegenheid gebruik moeien ma ken om ons tijdig te bezinnen op de pro blemen, die deze automatisering zal mee brengen. De techniek Is immers geen noodlot, dat over on« komt. Ook deze techniek Automaten veroveren de wereld Het boek van Strehl ls Mer lezens waard. Het geeft een indrukwekkende reeks van toepassingen. Of de cijfers en details juist zijn, kan ik niet controleren, maar de schrijver heeft zich in ieder geval goed op de hoogte gesteld va beginselen der automatisering. Hij heeft zich helaas echter hier en daar tot dramatisch effect laten verleiden met spraken, die zowel onheilspellend als juist zijn. Vooral de boeiende vraag, of de automaat het menselijk denken c bodig zal maken, heeft hij op ee goedkope wijze geëxploiteerd. Daarmee staat in verband, dat het boek of zwakst is. als Strehl begint te filosoferen. De vertaler heeft daar terecht zo nu en dan een critische noot bij geplaatst. Overigens is ook de logische opbouw van het boek niet de sterkste zijde er van. Maar dat alles neemt niet weg, dat dit boek, als een schets van wat ons t wachten staat, waardevol is. De automatisering betreft hetz|] het bestieren en controleren van tech nische processen, hetzij het oplossen van ingewikkelde rekenvraagstukken. Zoals ln de illustraties zal blijken, betekent dit niet alleen dat de auto maat de mens vervangt, maar ook dat h|j de capaciteiten van de mens overtreft. Als eerste voorbeeld kies ik de beken de automatische „piloot". Zonder mense lijke besturing vloog reeds een toestel, gecommandeerd via automatische ver werking van peilingen van radiostations, over de Atlantische Oceaan, 6tarten en landen inbegrepen. De mens maakt hier ook noodgedwongen plaats voor de auto maat, omdat de thans mogelijke snel heden te groot zijn geworden voor reageren en manoeuvreren van de n Iets dergelijks was in de oorlog het geval met het luchtafweergeschut. De snelheid der vliegtuigen was zo groot geworden, dat de loop gericht moest worden op punt vóór het vliegtuig. De berekening die afstand, aan de hand van hoogte, snelheid, richting, weersomstandigheden Is echter zo ingewikkeld, dat mensen haar niet vlug genoeg kunnen uitvoeren. Zo moest de rekenautomaat redding brengen. De berekening van een weerbericht uit temperatuur, windsnelheid, richting e.d. kost zoveel tijd, dat het al regent, voordat De Bilt ons dat nauwkeurig kan voor- ipellen. Men werkt tot nu toe dan ook met schattingen en benaderingen. Som mige weerstations beschikken echter thans over rekenautomaten, die met vol doende snelheid een nauwkeurige voor spelling kunnen geven. Vuurtorens zonder wachter Ook bestaan reeds vuurtorens zonder wachter. Hun zoeklichten, sirenes e.d. werken automatisch. Voor het berekenen van getijstromen bestaat een automaat, die in een etmaal de 6tand en de snelheid van het water berekent met een nauwkeurigheid, die de mens een jaar rekenen zou vergen. De techniek van de kernsplitsing heeft wiskundige problemen meegebracht, die slechts met behulp van een rekenauto maat opgelost konden worden. Een geheel andere toepassing is die, waarbij een zoekautomaat in een biblio theek alle documenten betreffende een bepaald onderwerp sorteert en er dan fotocopieën van levert aan de specialist Ook hier naderen wij het stadium van gecompliceerdheid der documentatie, waarin een andere werkwijze practiscb niet meer mogelijk is. Prof. Aiken meent, dat, gegeven de huidige cijfers voor productie, consumptie, grondstoffen, bankleningen, behoeften, lonen e.d., met rekenautomaten de toe komstige economische ontwikkeling be trouwbaar voorspeld kan worden. Dit is nu één van de gevallen, waarin naar mijn mening een principiële fout gemaakt wordt. Slechts indien de mens zelf in zijn economisch handelen een automaat zou zijn, zou deze voorspelling betrouwbaar kunnen zijn. Automatische iabriek De automatische fabriek is wel een van de belangrijkste toekomstperspectieven. Zij bestaat bijv. reeds voor de productie van radiotoestellen. Een rekenautomaat verwerkt in zo'n fabriek het door de mens in code op gegeven programma tot een commando voor de prodyctie, terwijl automatisch „ogen" en „oren" in de fabriek via de automaat het tijdschema voor de uit voering van dat commando controleren. Zulk een automatisering is slechts in de massaproductie mogelijk, maar de des kundigen menen.' dat door verandering van het programma met dezelfde fabriek een grote variatie van productie en pro duct mogelijk zal zijn. Ook de typi6te moet plaats maken. Men bouwt n.l. automaten, die de menselijke stem direct op de typemachine over kun nen dragen. Zij presteren bovendien in anderhalf uur. wat de typiste als dagtaak verricht. Met veel volharding wordt gezocht naar de geschikte uitvoering van een vertaai- automaat. Hij zou voor het vertalen van boeken en voor internationale conferen- van onschatbare waarde zijn. Hoewel er reeds één gemaakt heeft, wiens „geheugen" 60.000 woorden in vier talen bevat, schijnt een goede oplossing hier tot de onmogelijkheden te behoren, omdat de automaat principieel verstek moet laten Velen menen, dat thans het atoomtijdperk is aangebroken, omdat IJ er tegenwoordig geen dag voorbijgaat, of de kranten melden daarover een en ander. j Toch is deze opvatting enigermate misleidend. Er bestaat nl. een nog ingrijpender technische ontwikkeling dan die van de toepas sing der kernenergie. Dat is de automatisering, die enerzijds als een vloek moet worden beschouwd, maar die we anderzijds on- Di mogelijk meer kunnen missen. heel Zullen robots onze oorlogen gaan voeren, onze fabrieken en bam bureaux gaan bezetten. Zullen zij zich geweldiger tonen dan de mensen, die hen maakten? Er werd reeds een maker door zijn seer eigen machinemens gedood. dezi met Prof. dr. ir. H. van Riessen geeft op deze pagina enkele voorname gedachten weer over de automatisering van het leven der twin- hoo tigste eeuw. m®e gaan voor de betekenis van woorden en zinnen en voor de vrije taalvorming. Intussen zijn in 1948 door „Ultrafax" (de Amerikanen geven zowel orkanen als automaten graag een eigen naam) in twee en een halve minuut de 1000 blad zijden van de roman „Gone with the wind" in leesbare vorm overgeseind. Principieel is het mogelijk een schaak automaat te ontwerpen, die wereldkam pioen wordt. Het aantal varianten is n.l. Als Strehl daaruit concludeert, dat ook een oorlog met behulp van automaten gewonnen kan worden, omdat de oorlog in feite een schaakspel zou zijn, verliest hij uit het oog, dat de varianten in een veldslag niet eindig in aantal zijn. Don- behoeft echter nog niet bezorgd te zijn, want de beste schaakautomaat van het ogenblik kan nog slechts alle varian- in voor drie opvolgende zetten analy sen om er dan de beste uit te kiezen. De „Univac" van de Amerikaanse dienst Dor statistiek heeft de 12 milliard gege- sns van de volkstelling in 1950 in enkele ,en op kaart gebracht. Wie nu vervol- »ns onder alle Amerikanen een mijn heer X zoekt, die Chinees kent, trouwd is, niet ouder dan 40 jaar, spe cialist in de bouw van havens, vai plegen enz. Enkele gegevens van een bepaalde misdaad z|]n dan voldoende om met de automaat een klein aantal personen te sorteren. Dit automatisch speurwerk neemt in Amerika reeds een vooraanstaande plaats in. We; Illustratief, he'W besproken gedrag e: automaat, tenzij X ogenblik tijd aan na wordt door d« bestaat, in eei En aldus staan ook alle bekende misdadigers geregistreerd met een aantal gegevens: hoe z|j er uitzien, welke hun methode is, hoe z|j zich gedragen, welke soort misdaden zij De kunstmatige mens „Sabor", geconstrueerd door een Zwitsers inge nieur. Deze robot kan 24 verschillende handelingen verrichten, o.m. een sigaar of sigaret roken. Meer druiven, maar Bij mostperen ziet men 't zelfde verschijnsel yvTEST-DUlTSLAND heeft over het afgelopen jaar bijna 400.000 ton vers fruit ingevoerd tegenover 476.500 ton in 1953, waarmede een halt werd toegeroepen aan de regelmatige stijging van de Duitse fruit-import gedurende de laatste jaren. De geringere invoer over 1954 is hoofdzakelijk een gevolg van een kleiner kwantum appelen dat uit het buitenland be trokken werd. Gerekend naar vooroorlogse maatstaven is de huidige Duitse import nog altijd hoger dan voor 1940. er het afgelopen jaar werden de volgende producten ingevoerd: 102.729 ton druiven, 163.574 ton appelen, 56.985 ton peren, 47.471 ton perziken; pruimen 8.878 ton; abrikozen 4.650 ton; ker niet. Wij zijn verantwoordelijk voor haar ontstaan, voor haar vorm en gebruik. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat iedere burger een specialist wordt op dit Maar dat is ook niet nodig. Het is vol doende, als wij de toepassing ln de samenleving doorzien en toetsen, zodat ieder er op zijn plaats in de samenleving aan mee kan werken, dat deze automa tisering zich niet tot schade, maar tot een zegen in de maatschappij ontwikkelt. Berusting in een zgn. onvermijdelijke gang van zaken, mijding van een ont wikkeling, die men intuïtief vreest, de klassieke of romantische negatie van wat men eigenlijk een inferieure aangelegen heid acht, dat zijn houdingen, die tekort doen aan onze verantwoordelijkheid en die in feite betekenen, dat men de toe komst der maatschappij overlaat aan een groep deskundigen waarvan de meesten door hun bedenkelijke gezichtsveldver eniging bij uitstek in staat zijn om de maatschappelijke zaken in de war te laten lopen. Bestrijding van de krulziekte bij de perzik De buitenperziken worden in de voor- orner vaak aangetast door de zg. krul- iekte, welke veroorzaakt wordt door een schimmel. De bladeren krullen hierbij om en vallen voortijdig af terwijl de jonge scheuten ook veel te lijden heb ben. Het ziektebeeld is zeer bekend en komt algemeen voor. Nu geeft de ziektebestrijding met Cali- fornisehe pap vaak rliet het gewenste resultaat, schrijft De Fruitteelt. Men be veelt hier in Nederland aan een bestrij- met 8 pet Californische pap twee :n voor het uitlopen van de bloem knoppen. Ir P. de Sonnaville schrijft nu dat hij reeds jarenlang zijn perzikbomen spuit met kleurstoffen, waaraan hij een 'akke oplossing van koperoxychloride (0,1 pet) toevoegt. Het resultaat was dat de bomen vrij waren van gekruld blad. ronclu-Jeert dat de bestrijding van de krulziekte met Californische pap niet vol doende is en een vroege bespuiting met kleurstoffen alle aanbeveling verdient, omdat deze stoffen naast een insecten- dodende werking ook nog een goede be strijding geven van de krulziekte. WU de winterbespuiting beslist achter wege laten, dan verdient een proef met koperhoudende middelen in herfst, win ter of voorjaar aanbeveling. De redactie De Fruitteelt voegt hier aan toe dat. men de krulziekte nu nog bestrijden, wel heel snel moet spulten; hetzij kleurstof met 3 pet Cal. pap of met koperpreparaten. sen 6.314 ton; bessen 7.757 ton en ander fruit 775 ton. Het voornaamste importproduct is zoals blijkt nog steeds appelen, die 41 procent van het totaal voor hun rekening hebben genomen, in vorige jaren gemid deld 50 procent. Gezien de grote Duitse appeloogst 1954, voor een zeer groot deel bestaande uit mindere kwaliteit, is het niet verwonderlijk dat de invoer van mostappelen het vorige jaar gering is geweest. Van het genoemde totaal voor de appelimport over 1954 ad 163.574 ton is ongeveer 20.600 ton mostappelen, wat aanzienlijk minder is dan in 1953, toen van het totaal kwantum geïmporteerde appelen ad 245.415 ton niet minder dan 101.550 ton uit mostappelen bestond. Het jaar daarvóór (1952) bedroeg het aandeel van mostappelen bijna 60.000 ton op een totale appelinvoer van 181.500 ton. Indien men zich beperkt tot de Import van zuivere tafelappelen bljjkt de invoer over 1954 niet veel te verschillen van die over 1953, want in beide jaren bedroeg deze hoeveelheid ongeveer 143.000 ton. In 1952 ongeveer 122.000 ton. Nederland leverde In 1954 aan West-Duitsland 58.500 ton appelen en in 1953 ca 83.300 ton. Peren tonen een gelijke ontwikkeling, als de appelen: over 1954 werd minder ingevoerd dan over de beide voorgaande jaren. Bedroeg het kwantum ingevoerde peren in het afgelopen jaar zoals gezegd bijna 57.000 ton. in 1953 was dit bijna 70.000 ton en in 1952 ruim 60.000 ton. Trekt men van deze hoeveelheden de kwantums mostperen af, dan blijkt de Duitse invoer van tafelperen de laatste jaren te schommelen om de 50 000 ton. Nederland leverde in 1954 ruim 26.800 ton peren, in 1953: 20.500 ton. De invoer van druiven is aanzienlijk gestegen. Schommelde deze import in de jaren 1950 en 1951 om de 60.000 ton (al leen tafeldruiven), in 1952 was dit ruim 65.000 ton, in 1953 ruim 77.000 ton en in 1954 ruim 102 000 ton. Het Nederlandse aandeel hiervan bedroeg het afgelopen jaar slechts 1.700 ton, in 1953 bij: Meer Italiaans fruit Italië en Nederland vormen nog steedi de belangrijkste fruitleveranciers var West-Duitsland; tezamen nemen dez< beide landen de laatste jaren ongeveer 60 procent van de Westduitse frultimport voor hun rekening, met dit verschil da het Italiaanse aandeel geregeld stijgt ei dat van Nederland geregeld daalt. België neemt thans vóór Frankrijk d< derde paats in, hoewel in 1954 ongeveer 10.000 ton minder werd geleverd dan in 1953. Frankrijk zag zijn leveringen van ciderappelen aanzienlijk teruglopen, maar wist zijn druivenexport naar West- Duitsland flink op te voeren, n.l. met 10.000 ton. Voorts werden minder be langrijke leveranties verricht door Zwit serland, Zuld-Slavië, Bulgarije, Tsjecho- slowakije, Denemarken, Zweden, Honga rije, Zuid-Afrika, Spanje en Grieken land (druiven). Van de overzeese landen moeten genoemd worden Nleuw-Zeeland, Australië, Chili en de USA. De leveranties van de verschillende landen bedroegen over 1954 en 1953 de volgende hoeveelheden (in tonnen): Landen 1954 1953 Italië Nederland België Frankrijk Zwitserland Bulgarije Zuidslavië Hongarije Griekenland tralie Nieuw-Zeeland Chili Zuid-Afrika Zweden 178.862 104.991 52.234 77.255 20.661 10.329 8.440 Verenigde Staten Tsjechoslowakije Andere landen 167.257 85.757 42 404 39.044 9743 16.612 5.669 7.821 3.372 7.344 5.544 1.097 1.217 1.441 1.657 399.133 476.523 maar technisch postzegelautomaat, is diadv verrekeningsautomaat, die op het vlieg' leni veld geplaatst is voor het afsluiten vai zak een verzekering voor een vliegtocht, er T5 de huwelijksautomaat, die ons tegen bil D liike prijs foto en gegevens van een hu- C welijks candidaat biedt. Veel ernstiger iiph'c het huwelijksbemiddelings-instituut var var Clara Lane. Alle candidaten zijn geregis-stu treerd en de automaat zoekt volgens hef ins principe van de wetenschappelijke aan-voc passing de „absolute partner", die bij drop aanvrager hoort. Reeds twintigduizend hac „huwelijken" werden aldus gesloten. we De robot-auto is nog in het stadium kri van ontwikkeling. Men stelt zich daarbij te voor een auto. die automatisch reageert zoi op verkeersseinen. hindernissen uit de lok weg gaat of er voor stopt, die het pa- er troon van de weg aan de goede kant volgt kw en die bij dit alles een opgegeven pro- fin gramma uitvoert. he' Mens overtroffen en^i nagebootst te° De automaat is inderdaad bezig de, we reld te veroveren. De kunstmatige mens doet zijn intrede. En het is niet de ho munculus (mensje) van Goethe, het is een geweldenaar, een robot. Hij zal onze oor- dr logen gaan voeren, onze fabrieken en he bureaux bezetten, hij wandelt in de splijt- ni oven, hij zit in het vliegtuig en achter het schaakbord. En overal toont hij zich en geweldiger dan de mens, die hem maakte. oc Zelfs werd reeds in twee gevallen de maker door zijn eigen robot onverwachts £r gedood. lu Zullen de machines gaan heersen, zoals Strehl zegt? Denkt de machine, zoals hy K meent? Wat kan de automaat, wat kan S. hij niet? In hoeverre lijkt hij op de ui mens? Dat zijn de vragen, waarop wij 8; een antwoord moeten vinden. ld 4 De „Eniac" voert binnen het uur een millioen vermenigvuldigingen uit van pa- q getallen van tien cijfers. In twee j] minuten lost hij een probleem op, waar- i; een mathematicus zijn leven lang g moeten rekenen. En terwijl een mens u nauwelijks in staat is een stelsel verge lijkingen met twaalf onbekenden op te w lossen, brengt de „Eniac" in een onder- H deel van een seconde een stelsel met 1: honderdvijftig onbekenden tot oplossing. I Niet alleen de rekensnelheid is enorm, D >k het „geheugen" van de automaten u dwingt respect af. En daar komt bij, dat. V dan bij de mens, dit „brein" geen fouten maakt en dit „geheugen" mets vergeet. Het „geheugen" dient er o.a. toe ingewikkelde rekencommando's op te ïen en vast te houden, totdat zij uit gevoerd moeten worden, en tevens ten sinde tussentijdse resultaten vast te hou- len. De „A.C.E." onthoudt 75.000 decima len. „Mark III" beschikt over 4000 ge heugencellen, die ieder getallen van 10 cijfers kunnen herbergen. In enkele hon derdste seconden wordt zo'n getal gere produceerd. Hiermee staat in verband, dat men som mige automaten iets kan „leren". De ervaring in het verleden opgedaan, wordt dan vastgehouden en speelt een rol in het toekomstig fungeren. Dr Weiter con strueerde bijv. een schildpad, die op licht signalen afkwam, en die hij zo wist te dresseren op het gelijktijdig geven van lichtsignaal en een geluidsignaal, dat de schildpad op de duur ook naderde, slechts het fluitje weerklonk. Een andere schildpad „leerde" hij daar entegen, door deze steeds een klap te geven als het fluitje weerklonk, dat hij vandoor moest gaan bij een geluid signaal. Toen Walter vervolgens de me- :hanismen combineerde in één „brein", geraakte de schildpad op het vernemen an een geluidsignaal in een paniek en ertoonde zoiets als een „dwangneurose". leze en dergelijke proeven dienen het treven, om uit het reageren van de auto maat do psychische processen en storin- te leren verstaan. Zelfj denkt men aan het ontwerpen van een automatische psycho-analyse. De vragen antwoorden van deze automaat zullen Ingesteld zijn op de therapie van de patiënt. Door het zichtbaar maken van de spraak is men reeds thans in staat doven te doen horen, terwijl stem men met de handen via het toetsen bord van een automaat kunnen spre ken. J. S. Bach-wedstrijd voor orgel in Gent Van 24 tot 27 Augustus wordt in Gent ;en internationale J. S. Bach-wedstrijd roor orgel gehouden, uitgeschreven door het Kon. Muziekconservatorium te Gent. Deze wedstrijd staat onder de hoge be scherming van H.M. Koningin Elisabeth en onder auspiciën van het Prov. Be stuur van Oost-Vlaanderen en de stad Gent. De Belgische radio verleent mede- In het volgende artikel zal pro fessor Van Riessen nader ingaan op de aard van de automatisering. MARCUS PASSION VAN IGOR STRAWINSKY De Russisch-Franse componist Igor Strawinsky, die ook reeds een Psalmen- symphonie schreef, heeft nu een Passie geschreven naar het Evangelie van Mar cus. Het werk ls bijna voltooid en zaf zijn wereldpremière beleven te Venetië tijdens het van 11 tot 26 September te houden internationaal muzikfestival. Men wil deze première geven in de Basiliek van Sint Marcus. Herbegrafenis van prof. dr Alberdingk Thijm Tijdens de 21 Mei in Amsterdam te houden jaarvergadering van het Thijm- genootschap zal het stoffelijk overschot van de literator prof. dr A. A. Alberdingk Thijm van de R.K. begraafplaats „de Liefde" worden overgebracht naar een waardiger rustplaats op het R.K. kerk hof „Sint Barbara" te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 8