Jlicuiue £di«r()c (iTouranl Poujade's Lente-actie: hij streelt de huisvrouw En de boer die kiest n vrouw i\ - MAANDAG 21 MAART 1955 BUREAUX: Steenstras: 37. Dtreccie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdelmg: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: J 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10300 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden eu Omstreken ,Stantva<tic41* ghrMrorn tnun hert fa fcgfjenspocl" Persconferentie op de tafel Voor deze maand staan nog verschillende (rumoerige) acties op 't programma (Va i correspondent) PARIJS, 19 Maart. r\E FRANSE boekhandelaar Poujade („We betalen teveel belasting!") heeft hier weer alle aandacht voor zich opgeëist. Zwaaiend met uit- lodigingen die zij van „onafhankelijken"' en communisten hadden losge- cregen, betrokken ongeveer 100 Poujadisten de publieke tribune van dè Nationale Vergadering. Zij scholden de afgevaardigden uit voor „Honden"! m stonden vijf minuten later op straat. Het slot van de eerste voorjaars- ictie. Driebergen krijgt een historisch raadhuis Driebergen krijgt een van de fraaiste raadhuizen van ons land: het uit 1754 da rrende historische buiten Sparrendaal al in overleg met Monumentenzorg wor- en verbouwd tot raadhuis, door de ar chitect lr J. B. baron van Asbeck. Sparrendaal is eens een aartsbisschop pelijk paleis geweest. Tijdens de Napole ontische tijd en de laatste wereldoorlog speelde het buiten een voorname rol. In de twintiger jaren van deze eeuw resi deerden er o.a de oud-gezant Van Vol lenhoven en zijn echtgenote prinses de Bourbon, en logeerden er achtereenvol gens vrijwel alle toenmaals bekende vors ten en regeerders. Men hoopt met de verbouwing medio 1957 gereed te zijn. Geruchten aftreden Churchill sterker De Britse pers wordt zeer positief in haar bewering ,dat Churchill in het be ging van April zal aftreden als premin en de leiding zal overdvagen aan de 57- jarige Anthony Eden. De bladen laten evenwel nog de mogelijkheid open. dal Sir Winston van idee zal veranderen. De geruchten maken thans ook in de wandelgangen van het Lagerhuis meer indruk dan voorheen 't geval was Het feit dat Edens voorgenomen be zoek aan Turkije is uitgesteld tot de na zomer, wordt in dit verband van grote betekenis geacht Churchill zou Koningin Elizabeth reeds in vertrouwen hebben genomen Op Maandag 4 April zal Churchill de Koningin en de hertog van Edinburgh een diner aanbieden en men acht het mogelijk, dat dit zijn afscheid van Downingstreet 10 zal zijn. Wellicht zal reeds de dag daarop het aftreden van Churchill bekend gemaakt worden, aldus de Britse pers. Daarna vertrekt Churchill voor een vacantie van enkele weken naar Sicilië Herbert Morrison, de verkiezings strateeg van de Labourpartij. geloofde niet veel van de geruchten over Chur chill Hij verklaarde werkelijk verrast te zullen zijn als de premier aftreedt. ..Churchill heeft ln het geheel geen haast", zo meende hij. In Llsse is Zaterdag in de leeftijd van 76 jaar overleden de heer Henri Kuij- pers, tot 1940 directeur van De Maasbode Hij was o.m. enige tijd voorzitter van de vereniging De Kath. Ned. Dagbladpers en ondervoorzitter van De Ned. Dagbladpers. Overbelasting zal nog toenemen" Ambtenaren: Liever de lentezon dan steeds extra werken Zolang de salarissen niet hoger worden ZOLANG VERDER GAANDE SALARISVERBETERINGEN uitblijven, zullen althans de leden van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren zich in het vervolg uitsluitend bepalen tot de strikte uitoefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officiële werktijd uit voerbaar is. Tenminste, als deze leden een voorstel van hun bestuur in deze richting aanvaarden. Daartoe is een buitengewone verenigingsraad van de Centrale bijeengeroepen op 2 April in Amicitia in Den Haag. Het bestuur van de Centrale (een van de twee neutrale, die samen met het prot. chr. en de r.k de regeringsvoor stellen verwierpen) beraadde zich Za terdag in verband met de mislukte sa larisonderhandelingen Het bestuur gaat er van uit, dat de regering „ziende blind en horende doof' is. Het stelt nl. vast dat met name aan de hoofdambtenaren door de maatschap pelijke ontwikkeling en de daarmede gepaard gaande toenemende belasting van het rijksoverheidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofdambtenaarsfuncties en die van middelbaar en lager personeel, steeds hogere eisen worden gesteld. Daarom fs het bestuur overtuigd dat de verlangens tot rechtvaardige salaris- verbetering, aan de regering zeer wel bekend en mede gebaseerd op de inko mens in de particuliere sector, alles zins verantwoord zvjn, mede vanwege de vele extra uren buiten de officiële werk- welke zij onder deze omstandighe den in het algemeen belang geven zon- extra honorering. Actie tegen clandestien bouwen Nieuwe woning van jong gezin in Oss gesloopt Tweeduizend huizen tekort maar twee worden er afgebroken OM HET CLANDESTIEN BOUWEN en betrekken van noodwoningen (kippenhokken, stallen, houten keten en barakken) tegen te gaan. heeft het gemeentebestuur van Oss besloten twee houten woningen, die door jonge gezinnen ongeveer een maand geleden zijn betrokken, te laten afbreken. Een der huisjes, bewoond door het echt paar C. van der Hurk—Witlox, is reeds afgebroken. Nadat het echtpaar de eerste nacht na de afbraak in de openlucht (voor sneeuw en wind beschut achter een paar schotten tegen een muur) had door gebracht, heeft het Zaterdag de helft van Een ander „hoogtepunt" in Poujades larrière als verdediger van de Midden- Itand, zoals hij zichzelf zo gaarne noemt vas een persconferentie alhier. Verslag- jevers en fotografen waren er genoeg, vant Poujade kan zich In een toenemend- i >elangstelling verheugen. Zijn manier zan doen is dan ook zeer attractief voor ten fotograaf. Zoals vanmorgen: met een twieke sprong stond Poujade bovenop ten tafel. Daar hield hij zijn persconfe „De anti-belasting-beweging verklaart hierbij de oorlag aan de staat. Wij roepen llle winkeliers op. 28 Maart voor 24 uur !e sluiten (dan komt de belastingkwestie in de nationale vergaderingen van de winkeliers en handwerkslieden vragen Wij, van 1 April af hun producten met iftrek van de indirecte belasting te ver kopen (sympahie tuin de huisvrouwen verzekerd)" aldus Poujade. Die 28ste Maart belooft een bijzondpr rumoerige dag te worden, want Poujade vroeg de winkeliers, deel te nemen aan ten grote protest-demonstratie. „Jullie rijn dan toch gesloten!" zo riep hij uit Het Poujadisme neemt steeds groter normen aan in Frankrijk. Het strekt Hij vast uit lietde Op e bed i der grote hotels in Tel Aviv ligt nu al zes dagen lang een 17-jarige Israëlische schilder zonder te tten en hij is van plan het vasten vol te Jouden, totdat het parlement de huwe lijkswetten verandert. Volgens de Israëlische wet kunnen al leen Israëli's kerkelijk huwen; gemeng de huwelijken zijn uit den boze. Mosje Barak, de schilder, nu wil trouwen met sen Zuidslavisch Christenmeisje. De regering en de Kerk wensen niet naar zijn pleidooien te luisteren en daar om vast Mosje Barak al zes dagen lang. Bleek en uitgeput ligt hij op zijn bed, waar hij wordt verzorgd door zijn vader en zijn knappe, blonde verloofde Orria De president van Israël heeft al een beroep op Barak gedaan, het vasten te ïtaken, doch de jonge schilder is vast besloten zijn strijd niet op te geven zich nu ook reeds uit tot de boeren, die grieven tegen de fiscus hebben. En leider Poujade kondigde aan, dat niet meer zal worden onderhandeld. „Het is nu tijd voor een grote actie!" verklaarde hij op zijn persconferentie. Maar er zijn ook tegen-krachten. De grote socialistische vakvereniging Force Ouvrière kondigde aan. het Poujadisme te zullen torpederen. Als Poujade zijn grote actie doorzet, zal de Force Ouvrière door geheel Frankrijk winkels openen, tegen extra lage prijzen zal wor den verkocht. Dat zou een ernstige slag voor de middenstanders die zo'n hekel aan de belasting hebben. Waarmee ij natuurlijk het huidige belastingstelsel i La douce France niet goedpraten. (Reuter): Premier Faure kreeg intussen de goedkeuring van de Assemblée voor zijn begroting-1955 (392 tegen 211 stem men). De militaire post is van deze be groting uitgesloten, omdat de bijzonder heden er van nog niet in de Assemblée zijn behandeld. Höopvol Een economisch accoord Parijs-Saarbrücken een dag van intensieve besprekin- over de toekomstige economische be trekkingen hebben de delegaties van Frankrijk en het Saargebied Zaterdag avond officieel in Parijs bekendgemaakt, dat zij algemene overeenstemming heb ben bereikt over de belangrijkste punten de Frans-Saarlandse economische sa menwerking. Daarmee zijn de onderhan delingen tussen de delegaties, die onder leiding stonden van resp. Antoine Pinay Tohannes Hoffmann, geëindigd. Een is-Saarlandse conventie over de eco nomische samenwerking is vervat in het Frans-Duitse accoord over het Saargebied. Deskundigen zullen nu de details verder uitwerken. De crocussen zijn door de sneeuw van de laatste dagen gedrongen. Deze opname werd gemaakt aan de rand van Heemstede. De voor jaarsbloemen bewijzen dat de lente in een niet meer te stuiten opmars is. K.L.M.-vlieger door soldaten in Djakarta doodgeschoten Bevond hij zich op verboden havengebied De 24-jarige KLM-vlieger Jan van Heyningen uit Amsterdam, die kort ge leden in het huwelijk was getreden met ex-KLM-stewardess Cornelia de Bruyn, is Zaterdag in Djakarta door ln- jnesische militairen doodgeschoten. De heer Van Heyningen, die ruim een lar bij de KLM is en als derde piloot Dor het eerst de luchtreis naar Indonesië had gemaakt, was met zijn in Djakarta woonachtige broer en een dame in een auto naar de benedenstad gereden. Hier werd het weerzien gevierd door het ge bruiken van een Chinese maaltijd in een restaurant. Onderweg naar huis werden door Indonesische militairen schoten op de passerende wagen gelost. Van Heynin gen werd door één van de kogels dodelijk in het achterhoofd getroffen Het Indonesische militaire commando te Djakarta beweerde, dat de auto, v in Van Heyningen zich bevond en door de broer van het slachtoffer werd bestuurd, doorreed ondanks herhaaldelijk waarschuwen en ondanks de aanwezig heid van een Spaanse ruiter op de van het „verboden havengebied" Priok. Het bevel „stoppen", dat door de mili taire wacht werd gegeven, moet door de broer van de heer Van Heyningen niet :ijn gehoord. De broer van de vlieger Van Heyningen heeft te kennen gegeven dat de grens van ■erboden gebied niet zoals gebruikelijk Het havengebied Priok ligt bovendien twee km buiten de benedenstad, zodat de terugweg die door militaire autoriteiten te Djakarta werd omschreven, wel enigs zins uit de koers ligt Op een nadere In formatie hieromtrent deelde een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag mede, dat dit havengebied ..Priok" In zeer ruime moet worden gezien. Want ook de beken de Passar-ikan (Vismarkt) blijkt thans „verboden" gebied te zijn. Het Indonesische militaire commando heeft de waarschuwing gelanceerd het gebied dat tot ringbewakingsgebled Is verklaard, voor het publiek gesloten ti van 18 uur tot 6 uur 's morgens Jan van Heyningen werd op 12 Septem ber 1931 in Den Haag geboren. Hij volg de hier de HBS en ook de opleiding aar da Rijksluchtvaartschool. Voorjaarsbenoeming Stassen minister voor ontwapening President Eisenhower heeft de re publikein Harold Stassen benoemd tot minister voor de ontwapening, een unieke post in de wereldgeschiedenis. De president besloot tot deze benoe ming wegens de mislukte ontwape ningsconferentie te Londen. Stassen kreeg de speciale titel „assi stent van de president". Hij zal onmid dellijk aan het werk gaan; zijn taak: het opstellen van aanbevelingen voor ont wapening. Zijn grootste probleem: het toezicht op het gebruik van atoomener gie. Stassens aanbevelingen zullen, mits goedgekeurd door regering en congres, de basispolitiek var de Ver. Staten Stassen blijft voorlopig nog verant woordelijk voor de buitenlandse hulp verlening; in Juni houdt het orgaan voor de buitenlandse hulpverlening op te bestaan. Volgens Reuter heeft Stassen ven delijk opdracht gekregen, iets ..geheel nieuws" te ontwerpen op het gebied van de ontwapening. Stassen krijgt als mi* □ister zitting in het kabinet een leeg staande duplexwontng aange wezen gekregen. De andere houten woning zou Zaterdag worden afgebroken, maar wegens de toen woedende sneeuwbuien i9 dit uitgesteld. In deze woning woont het echtpaar H. van Dijk met een baby van vier maanden Beide woningen hebben de Jonge echt paren bijna vier duizend gulden gekost. En de afbraak geschiedt voor hun re kening. Hard maar noodzakelijk Het gemeentebestuur acht dc genomen maatregel hard. maar noodzakelijk om geen precedenten te doen ontstaan. Overigens erkent het, dat de woning situatie voor de zich snel uitbreidende gemeente hopeloos is. Het woningcontingent bedraagt 171 wo ningen per jaar. Er staan 1356 aanvragen om een nieuwe woning officieel gere gistreerd. Het reële tekort bedraagt ech ter ruim 2000 woningen. Een onderzoek heeft aangetoond, dat in Oss gedurende de laatste jaren meer dan vijftig clandestiene nood woningen- zijn gebouwd en betrokken. De woningen, die pnder het afbraak- bevel van B. en W. vallen, dateren uit dit jaar. Over deze afbraak hebben de raadfracties inmiddels een interpellatie aangevraagd voor de eerstvolgende ver gadering. In Oss vraagt men zich n.l. af: Waarom Juist deze nette huisjes en niet een van de „kippenhokken"? En juist in dit jaargetijde? Eierkolen (pas) na hel stookseizoen duurder De regering heeft de Kolen- en Staal gemeenschap gevraagd, het intrekken van subsidie voor de prijs- en vrachten egalisatie voor eierkolen nog een maand uit te stellen. Zij acht het beter te wach ten tot na het stookseizoen. Verwacht wordt, dat de prijs van eierkolen na het intrekken van de subsidie zal stijgen. Verder constateert het bestuur dat de regering zo weinig het belang inziet van eèn redelijke bezoldiging van de amb tenaren. dat op de vervulling van vele vacatures niet mag worden gerekend. De steeds sterker optredende overgang van hoofdambtenaren naar de particu liere sector zal er integendeel eerder toe leiden, dat de overbelasting zal toe nemen Het ik niet aannemelijk te ach ten dat met name bekwame krachten op de geldende salarisbasis tot de rijks overheidsdienst zullen toetreden Op de buitengewone vergadering van 2 April zal het bestuur opening van za ken geven. IJ VOORMARSREBUS t; L T TwR? ISTEREN sneeuwde het nog. Vannacht heeft het stevig gevroren (voor ae tijd van het jaar), maar vandaag 21 Moart is het lente. Het is voorjaar in Neder land, de kalender zegt het, de natuur be gint er schuchter op te wijzen en iz kolenhandelaar doet goede zaken Da krant wan deze Maandag hebben wij aan de komst van het voorjaar trillen u'tida*. we hadden plannen om de drukinkt te kruiden met een hyacintenparfum, dan zou tegelijk met deze acht papina's ook het voorjaar uw brievenbus binnenoc- komen zijn. De sneeuwmassa s van Zi- terdag hebben ons voorzichtig gemaakt, die vlokken waarschuwden ons: „Maok het niet al te erg". We geven daarom de lente alleen in utoord en beeld. Laat de zonneschijn vandaag de rest doen. De groei en bloei van het nteutoe voorjaar komt toch wel.... ook zonder drukinkt parfum. Op de wellanden log ranmo'ifi nog sneeuw, op treinip betreden stra'en van stad en dorp lag het nog in ve-- schraalde hoopjes, maar toch.... hef 's Eerder dan in dé stad ziet men op het platteland dat de lente in aan tocht is. Het veulen, dat bij zijn moeder in de wei bescherming zoekt, schijnt zich de voorjaarstemperatuur echter toch wat aanlokkelijker te hebben voorgesteld. Voorstel van Cairo Gespannen verhouding Turkije-Syrië Turkije heeft geweigerd, een Syrisch memorandum te aanvaarden over de be trekkingen tussen de Arabische landen na ondertekening van het Iraaks-Turks defensieverdrag. Volgens Turkije bevat het memorandum o.m. onware stellingen ten aanzien van het voorgestelde Arabisch defensieverdrag (tegenhanger van Turks-Iraakse pact). De Syrische ambas sadeur werd bij de regering in Ankara ontboden en kreeg te horen, dat de be trekkingen tussen beide landen door dit memorandum ernstig zijn geschaad. Intussen is de ondertekening van genoemde Arabische verdrag opnieuw uitgesteld. In een poging tot herstel de eenheid stelde Egypte voor. dat Israël de Negeb-woestijn aan Israël overdraagt, waardoor Jordanië en Egypte een ge meenschappelijke grens zouden krijgen. Hierdoor zouden de defensie-moeilijkhe den voor het Midden-Oosten zijn opgelost. Voorts is Egypte bereid, het Turks-Iraaks verdrag te aanvaarden, mits die landen ook het voorgestelde Arabisch verdrag goedkeuren. Op den duur zouden deze verdragslanden aan elkaar gekoppeld kunnen worden. In het Lentenummer van de Farm Quaterly, een Amerikaans land- bouw-tijdschrift, wordt de jonge boeren ernstig aan geraden, toch vooral geen fout te maken btf hst De de schrijver blijven uiten geheel voor zijn rekening Een orouto, zo zegt dt artikelen-schrijver, moet worden gezien als een stuk landbouwgereed schap. Want romantischs gevoelens dienen slechts een geringe rol te spelen b(j de keuze van een vrouw op de boerderij. Een jonge boer. die vooruit wil komen, doe hef beste, zich een vrouw van hef „Type I" te kie zen. Zij behoort „gezond van lijf en leden" veel meer voor. Knap, ontwikkeld en gevoei'g als zij is, brengt zij, zon der er zelf geheel in te passen. Iets mee in de boerderij en ts zij ge schikter voor de boer U'S zijn land van grootvader erfde dan voor ae arme. maar toch ambitieuze be tulo-a ben, en zich v« druk te maken derlaarzen in haar keu ken en een paar slapende honden onder het fornuis. Evenmin mag zij zich let» durende parade van jonas biggetjes en lammetje t. die in mandjes rond ie kachel wat warmte zoe ken. Zij moet een forse rug hebben.. het kost i heel i tpd eer zij behoorlbk een boa. hooi weet te dragen". Aangezien echter „Type f" een zeldzame vogle kon „Type II" een aanne melijke tweede keus zijn Dit soort komt namelijk werker van de orond. In het eerste geval behoeven intelligentie en ontunk- keiing niet noodzakelijk een nadeel voor haar zyn; zij behoort in staat te z\jn een behoorlijk ge sprek te voeren, zowel met een dagloner als met de bankier, wiens wissel is vervallen. Zij kan er aardig uitzien In een blauwe overall, maar zi) moet nu weer niet met haar heupen wiegen. Als een jongeman niet Ir staat is. het zeldzame „Type I" te vinden, hot kan hij zich dan over tuigen van de goeie eigenschappen van „Type 117" „Neem je gegadlga» mee het veld en de schuur in. Loop met haar door een modderige roe- derplaats en daarna door een bed brandnetels, en neem haar dan mee naar een feestje, met blaren en al.... Zij zal ongetwij feld klagen, maar als zij terugkomt, dan it ze da Tot zover dan het «tal bepaald flatteuze artikel van de heer Mc. Ginnes. zelf een boerenzoon, die met een stadsmeisje trouwde. Ongetwijfeld ontving hij een oogst van brieven voornamelijk van vrouwelijke lezer». Hef zal hem beslist niet helpen, er op te wijzen, dat een boer óók nog een vrouw kan kiezen zonder aan de ene kant haar ie zien als een „stuk gereed schap" en aan tie an de-s kant zo maar in het wilde weg te werk te gaan. „Zit gew boerendochtertje zijn, dal haar kalf naar dc ten toonstelling brengt *n prijzen wint, maar dat tegelijkertijd studeert en haar afspraakjes heeft met haar buurjongen Samen gaan z(j naar een feestje, drinken wat en eten warme worstjes en samen paan zi) naar het maannacht, zal h(j haar in een stil laantje ie eeuwenoude vraag stel len... Met dit milde besluit probeert de schrijver dan nog een en ander goed te maken, maar met de com mentator van de Engelse Time vrezen wij. dat de komende maanden zijn hrievenbu» vrrtnpt zal blijven. Prins Bemhard leidde conferentie Dit weekeinde is te Barbizon (Frankrijk) onder voorzitterschap van prins Bernhard een bijeenkomst gehouden van vooraan staande personen uit zakenleven, weten schap, internationale organisaties, politiek en arbeidersbeweging. Op deze bijeenkomst, die op initiatief van de Prins werd gehouden, werd o-a. gesproken over de verbetering van de verhouding tussen Amerikanen en Euro peanen. Alle aanwezigen spraken als particulieren en niet als vertegenwoordi gers van een land, een organisatie of een bepaalde groep. Zaterdag is op 81-jarige leeftijd te Purmerend overleden de heer W. N. van de Poll. oud-havenmeester van Amster- HET WEER IN EUROPA M o 3 js jf S» Sa e !r"f! Helsinki Stoclüt. sneeuw windstil NNW 4 -8 0 -7 2 Kopenn Mcht bew. OZO 6 -5 0.1 Dublin licht bew. W 3 -1 6 -1 0.4 A'dam zw bew. O 5 -2 1 Parus regen ONO 2 2 3 Grenoble regen ZW 10 10 1 rt geh. bew. OZO 4 -5 0.2 Mum-hen geh. o»w. O 2 -3 0 Geneve regen WZW 2 2 1 Wenen geh. bew. ZZO 12 0 0 Rome geh.bew! ZO 14 12 0 Vannacht lichte vorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking met kans op enige regen in bet zuiden van het land. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Aanvan kelijk weinig wind. later matige wind tussen Zuid en Oost. (Opgemaakt to 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 6.45»-18.57. Maan 5.37-. 17.16 uur, op 24 Maart N.M

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1