Sportvlieger les en de Van Tijen nam één dag volgende zweefde hij 4 - ITSJIRO HATOJAMA riE de leider ran een grote natie 1955 5 VRIJDAG 18 MAART 1955 Vijt-en-twintig jaar zweefvliegen Een minuut en twintig seconden boren Noordwijks strand r Los van de grond! De heer Van Tijen maakt hier met de Zög- ling de eerste zweefvlucht boven het strand bij Noordwijk, 6 April 1930. ZES. APRIL zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn, dat j de heer J. E. van Tijen in de duinen bij Noordwijk de historische eerste vluchten in Nederland met een j zweefvliegtuig maakte. Een gebeur- tenis, waaraan vele voorbereidin gen waren voorafgegaan. Jaren te voren had men al met verschillende toestellen geëxper i- menteerd, maar het was tot dusver t slechts gebleven bij korte sprongetjes. De successen echter die de Duitsers in het Rhön-gebergte met hun mo- i torloze vliegtuigen boekten, leverden het bewijs dat het mogelijk was, echt te zweven. Er werd gesproken over ongelofelijke 1 vluchten van meer dan honderd kilo meter. Urenlang bleven de toestellen in de lucht. Dat moest Nederland ook I kunnen! Eén dag les En Nederland kón het. Eind Maart 1930 had de heer Slot, constructeur bij de i vliegtuigfabriek Pander, zijn zweefkist, i de Zögling,klaar en had ir W. W. E. 1 von Hemert met de heer Slot op aan- i wijzingen van ir W. L. C. Lindenburg, i ingenieur bij de Rijkswaterstaat, een ge schikt terrein voor het houden van zweefoefeningen gevonden, n.l. het strand bij Noordwijk, waar men bij N.W.-wind 1 kon profiteren van de stijgwinden langs de duinen. Toen kwam echter het ontstellende be- j richt, dat dr Van der Maas, die de eerste vlucht zou maken, ziek was en vooreerst niet zou kunnen vliegen! Wat nu te doen? Wachten tot de enige zweefvlieger her steld zou zijn, was niet mogelijk. Men besloot dan ook het enthousiaste lid van en verzadigd met theoretische kennis, hunkerend deze kennis aan de praktijk te toetsen, verliet hij de hoofdstad Zo werd de tweede Nederlandse zweefvlie ger „opgeleid" door de eerste enmet De volgende dag. Onder leiding van de heer Slot werd hard gewerkt aan de montage van de Zögling, zodat na ander half uur het vliegtuig dwars door de duinen naar het strand kon worden ge bracht. In de lij van de buitenste dui nenrij werd krijgsraad gehouden. Er stond een prachtige bries recht op de kust. Ideaal zweefweer! Meeuwen zweef den op de stijgwind langs de duinen Twee monteurs van de Panderfabriek groeven zich in bij de staartde kabel werd uitgelegd en nadat de bestuurder zijn riemen had vastgemaakt, comman deerde hij: „Spannen!" Rustig en gelijk matig liepen twee groepen van drie trek kers in V-vorm met de rubberkabel vooruit. „Lopen!" De beide monteurs lieten de staart schieten, de Zögling sohoof over de plank, stak zijn neus op, de ring schoot los en vrij zweefde het toestel nu op zes zeven meter hoogte. De Zögling bleek goed bestuurbaar te zijn en na nog een paar van deze spron getjes te hebben gemaakt, had Van Tijen er zoveel vertrouwen in gekregen, dat hij het voorbeeld van de meeuwen wel dacht te kunnen volgen. Stevige handen droegen de Zögling het duin op. Weer werden de rubber kabels gespannen en nu planeerde het toestel van groter hoogte recht op de zee af. Weer naar boven voor de vijfde start. Van Tijen stuurde behendig zijn vogel, zoals dr Van der Maas hem bU het droogvlie- gen had geleerd, in een boog naar de duinen terug, tot hij in de omhoog stu wende wind terecht kwam, draaide toen de neus weer tegen de wind enhij zweefde. Na écn minuut en twintig se conden zette de vlieger het toestel weer kunnen uitbreiden. De nieuwe clubs schaarden zich onder de Commissie vooi het zweefvliegen van de K.N.V.v.L. waaruit op 4 Februari 1933 de Vak-afde ling voor het Zweefvliegen en 8 Jun 1934 de Bond van Nederlandse zweef- vliegclubs voortkwamen. Op 1 Januari werden de banden met de K.N.V.v.L.I weer nauwer aangehaald door de om- zetting van de bond in de Vakafdeling. Zweefvliegen, waarmee de huidige or ganisatievorm tot stand was gekomen. t Monument rpER GELEGENHEID van het 25-jarig bestaan van de Ne derlandse zweefvliegerij zal de heer J. E. ran Tijen, de man die de eerste zweefvlucht in ons land maakte, op 16 April no de alge mene jaarvergadering van de K.N.V.v.L. in de duinen bü Noord- wijk op de plaats, waar de eerste start plaats had, een monument onthullen. anderd. Heel merkwaardig is de ont wikkeling van de waardering van de heid voor het zweefvliegen. Hoewel de oorlog in Duitsland en Polen en later in de landen achter het IJzeren Gordijn de zweefvliegerij op enorme schaal werd ingeschakeld bij de werving en selectie van motorvliegers, duürde het in Nederland nop wel enige jaren voordat men de waarde er van ging in zien. Dit kwam eigenlijk pas na de tweede wereldoorlog toen de K.N.V.v.L. de grote order op 66 zweefvliegtuigen bij Fokker plaatste. Overheid, Nationaal Lucht vaart fonds en de K.N.V.v.L. zelf verschaften het kapitaal. Op het ogenblik is men weer een nieuwe fase ingegaan met de uitwerking van het tienjarenplan, dat beoogt de omvang van het zweefvliegen in ons land belangrijk uit te breiden. Het is namelijk gebleken, dat de zweef vliegerij van groot belang is voor de op leiding van onze vliegers, zowel bij de K.L.M. als bij de Kon Luchtmacht. Dit tonen de volgende cijfers wel. Uit de 76 candidaten, die zich in de jaren 1951 1955 voor toelating tot de Rijkslucht vaartschool opgaven en die allen een zweefvliegople;ding hadden genoten, konden ten slotte vijftig leerlingen wor den geput, terwijl er van de 559 can didaten zonder zweefervaring slechts 96 candidaten de selectie met succes door stonden. Bij een Europese luchtmacht bleek tijdens een periode van zes jaar, dat men om honderd geslaagde leerlin gen te krijgen, 134 zweefvliegers moest aannemen tegen 228 niet-zweefvliegers. Getallen die dus wel Iets zeggen. Om zoveel mogelijk van deze onder vindingen gebruik te maken, heeft mer enige jaren geleden zweefvliegcursussen voor scholieren ingesteld, waaraan slechts geringe kosten zijn verbonden. De sussen worden gedurende drie weken in de zomervacanties op Teriet en enkele andere vliegvelden gehouden. De regering heeft voorts besloten, de komende tien Jaren subsidies te strekken tot een bedrag van f 4.500.000, terwijl de K.N.V.v.L. anderhalf millioen gulden als renteloze lening ter beschik king heeft gesteld voor het Investeren in vliegtuigen, lieren, hangars en werkplaat sen. Van aanvankelijk zuiver een siport is het zweefvliegen een waardevol ele ment in de luchtvaart geworden. Tienjarenplan 1954 Topjaar Het topjaar voor de Nederlandse zx vliegers was wel het afgelopen jaar. On danks de verregende zomer wisten vliegers I. de Boer (Amsterdam). Sinds het zweefvliegen in Nederland'Koek (Arnhem) en O. Koch (Badhoeve- zyn intrede deed. is er wel veel ver-1 dorp) het gouden brevet te halen, v voor men een afstand van 300 kilometer moet afleggen en 3000 meter moet stijgen. Hiermee zijn er nu vier Nederlanders met dit brevet. De heer Koch, die ge zagvoerder is op de New York-lijn van de K.L.M mag tevens als eerste Neder lander een diamant dragen op het gouden insigne. Hij heeft het namelijk klaarge speeld, „op eigen kracht" boven de Veluwe een hoogtewinst van 5800 m. te boeken. Het aantal zweefvliegclubs werd 'gebreid tot 31 en men heeft in totaal 31.716 vluchten gemaakt, d.w.z. 4187 vlieg- Had men in het begtn van de zweef vliegerij slechts terreinen in de duinen tot zijn beschikking, thans telt ons land vijftien velden. Op alle vliegvelden, be halve Schiphol. Leeuwarden, Volkel, De Peel en Texel kan men vliegen. Alleen Ypenburg is in verband met de werk zaamheden tijdelijk buiten gebruik, maar verwacht mag worden dat de zweef vliegers hier in de loop van het jaar kunnen terugkeren, terwijl de K.N.V.v.L. tevens plannen heeft, op het toekom stige sportvliegveld Zestienhoven een klein streekvliegcentrum in te richten. Op het vliegveld Eelde wordt Zaterdag een dergelijk centrum in gebruik geno men. Ook op het vliegveld Volkel en het eiland Ameland zal men binnenkort Alvorens de heer J. E. van Tijen de eerste vlucht met een zweef vliegtuig maakte, had hij als lid van de bemanning van de Graf Zeppelin al vier-en-twintig oceaanvluchten op zijn naam staan. Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ceta Bever a' Toch is het zo ZIJDECULTUUR UIT CHINA 6de 298) Het i» bekend, dat Europa de tgdecuhuur van de Chinezen heeft be kken, doordat op het einde van de eeuw in het geheim enige corona Khotan in WeatTurkeMan naar intium werden gebracht. Reed» eer had China het alfalfa-gra» en de rank uit het WrMen ingevoerd, zo de gesmokkelde iydr geen hebben rden bet wild leeft, zgn er echter nog de le aoorten, die wél in hrt wild we aangetroffen, en die een bclangrgk aan deel in de zgde-industrio leveren, wel ke zgde dan al» „wilde* agde bekent staat. De bekende Shantungzgde, di door de Antheraea pernyi wordt gel. verd, behoort daar bgv. toe. evenal de kurumushizyde uit Japan, .tien gedarht hebben, er al» China ondank de vrijgevigheid (Nadruk verboden) Belgische oud-premier sprak in Scheveningen Uitbreiding Benelux tot andere landen bepleit Di Kortenhorst waarschuwt voor vervanging van wat groeide Eén van de zes moderne gestroomlijnde Olympia's, die thans door de zweefvliegclubs worden gebruikt. de Aèroclub op Schiphol, de heer Van Tijen, die als sportvlieger zeker niet al teveel moeite met het zweven zou heb ben. te verzoeken deze vlucht te maken. Op 5 April togen de heren Slot en Van Tijen naar de Amstelveenseweg 213, het woonhuis van dr Van der Maas, die nog steeds ziek te bed lag. Hier ontving de heer Van Tijen een „droogvliegles" Volendamse kleding mag niet verdwijnen De gedeputeerde staten van Noord- Holland stimuleren het vormen van een fonds om het dragen van Volendamse kleding te behouden. Dit wordt een na tionaal belang geacht, temeer omdat het gevaar bestaat dat met enkele tientallen jaren de bijzondere klederdracht speciaal bij mannen zal zijn verdwenen. Het is de bedoeling dat de provinciale VW, teza men met Volendam, Amsterdam en de provincie een stichting in het leven roe pen. die bijdragen geeft bij de aanschaf van een costuum. Een mannenpak kost normaal f 340 Gedacht is aan een bijdrage a an f 135. rustig aan het strand neer. De eerste zweefvlucht op Nederlands grondgebied was een feit geworden! Eerste clubs Vóór deze eerste vlucht had de heer L. A. de Lange, thans directielid van de Rijksluchtvaartschool, al plannen uitge werkt voor de oprichting van een zweef- vliegclub op advies van de Kon. Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. Op 27 December 1929 werden deze plannen verwerkelijkt. Toen werd namelijk be sloten tot de oprichting van de Neder landse ZeUvliegsport Vereniging De Vliegende Hollander. Ook dc heer Slot richtte een club op: de Eerste Nederland se Zweefclub (ENZC). Deze club wekte met vluchten langs de duinen steeds meer de belangstelling op voor de nieuwe sport. Al spoedig kwam men tot een fusie met De Vliegende Hollander. De nieuwe vereniging heette de Algemene Nederlandse Zweefvereniging (ANZV). In 1932 werd deze geliquideerd en wer den hiervoor plaatselijke clubs opge richt. Een jaar later introduceerde de Am sterdamse Club voor Zweefvliegen de herstart in ons land. Dank zij deze methode van starten heeft het zweef- vliegèn zich tot alle delen in ons land Wij VRAGEN UW AANDACHT VOOR r Itsji- Wij vragen Uw aandacht ro Hatojama, de haaf-verlamde doch niettemin energieke premier van Ja pan. Toen Hatojama in November Josjida opvolgde, was het hog lang niet zeker, dat hij premier zou Kijven. De jongste parlementsverikiezmgen vei anderden dit uitzicht evenwel: de Democraten van Hatojama behaalden een winst van 63 zetels (van 122 tot 185) en het wordt thans vrijwel zeker geaoht, dal Hatojama premier zal blij ven. Binnen enkele dagen zal het parlement hierover beslissen. Toen Hatojama premier werd dank zij de tijdelijke steun van de socialis ten het hij een nieuwe maatregel aankondigen, die ten doel had, de po litieke zuiverheid te bewaren. Minis ters. ode functies in winstmakende ondernemingen hadden, moesten deze zo spoedig mogelijk verlaten. Som mige besluiten schokten oudere po litici, die lang aan ..geishahuis-rege ringen" gewend waren geweest. Vele der officiële regeringszaken zijn altijd afgehandeld temidden van hel com fort en het vrouwelijke gezelschap in de geishahuizen. Voorts werd verbo den. dat ministers golf of mahjong (een Chinees tafelspel) met zakenlie den spelen. Christelijk leider Hatojama is (evenals Tsjang Kaï Sjeik van nationalistisch China en Syngmnn Rhee van Zuid-Korea) de Christelijke Bapti9tische leider van een voor het overgrote deel niet- Christelijk land. ..Ik zing ongeveer 40 of 50 minuten per dag Christelijke liederen", zo vertelde Hatojama on langs aan een Ame rikaanse verslaggever. Hij gaat gemakke lijk met mensen om, maar niet familiaar. Van zijn krachtige persoonlijkheid gaat een sterke aantrek kingskracht uit, die bij de jongste verkiezin gen rijke vruchten heeft afgeworpen. Zijn hgis, dat zich in een van de hoogste gedeel ten van Tokio bevindt, is op Westerse wijze van steen gebouwd. De tuin heeft grote gras velden en is als het zen, waar Hatojama Slechts een klein ge deelte van de tuin is op Japanse wijze aan gelegd. In de Westers ingerichte bibliotheek is op de tweede ver dieping, die uitzicht geeft op een grote tuin, houdt Hatojama zijn politieke vergade ringen Hij spreekt op zachte toon en is af kerig van de arrogante loon. die vele van zijr, landgenoten menen Hoewel hy Engels verstaat, maakt Hatojama meestal gebruik van een tolik. Maar als een Engelssprekende bezoeker te uitvoerig dreigt te wor den, valft Hatojama hem in de rede met de woorden: „Yes, yes, I under stand you perfectly". De Japanse premier is dol op golf en „go" (een Japans soort schaak spel). Zijn ziekte heeft hem evenwel genoodzaakt, het Westerse spel vaar wel te zeggen. Hij loopt nu meestal gebrekkig rond* met een of meer wandelstokken. Niettemin ziet zijn donkere gezicht met snor en ouder wetse bril er nog verrassend jong uit voor een man van 72 jaar. De vader van de premier, dr Kazuo Hatojama. was president van de uni versiteit te Tokio en voorzitter van het parlement. Hij genoot zijn opleiding aan de Yale-univeraiteit. Zijn moeder stichtte de Kyoritsu-universiteit voor vrouwen. En zijn edgen vrouw ls thans presidente van die universiteit- De Hatojama's hébben vijf dochters De jonge Hatojama scheen voorbe stemd te zijn, een belangrijke post in het openbare leven te gaan bekleden. Nadat hij zijn studie in de rechten aan de Keizerlijke universiteit te Tokio achter de rug had. werd hij in de ge meenteraad van de hoofdstad gekozen en later ook in het parlement. Voordat hij veertig jaar was. werd hij minister. In de dertiger jaren werd over hem gesproken als over de toekomstige premier. De oorlogsvoorbereidingen van de militaire kliek in Japan brach ten hierin evenwel verandering. Ha tojama werd naar de achtergrond ge schoven en trok zich terug in zijn landhuis an de 'bergen. Verbannen Nadat Japan zioh aan de Amerika nen had overgegeven, vormde Hato jama de Liberale partij die bij de eerste vrije verkiezingen in het land de meerderheid behaalde. Hatojama werd tot premier benoemd, maar gene raal MacArthur greep in en besloot, Hatojama uit het politieke leven te verbannen, omdat hij voor de oorlog een boek had geschreven, waarin hij Hitler en Mussolini had geprezen en de Japanners had aangeraden, het voorbeeld van Duitsland en Italië te volgen. Tevergeefs verweerde Hatojama zich door er op te wijzen, dat hij in hetzelfde boek zijn geloof in het par lementaire systeem had uitgedrukt. Dit geloof zal hij zo zegt hij thans nooit meer prijsgeven. Zonder succes vestigde hij er voorts de aandaoht op, dat hij in zijn boek ook had geschre ven, dat Hitier een leugenaar en Mus solini een boerenjongen was. Onlangs heeft Hatojama te verstaan gegeven, dat hij alles wil vergelen, wat de Amerikanen hem (in hun on wetendheid) na de oorlog hebben aan gedaan. En hij wil zijn politiek in de eerste plaats baseren op vriendschap pelijke verhoudingen met de Ver Staten. In het Kurhaus te Schevenlngen heeft gistermiddag de Belgische oud-premier, prof. rar dr J. van Houtte. voor een groot gehoor betoogd, dat het noodzakelijk ls, om de Benelux, nu de Europese Integratie voorlopig tot stilstand kwam. ook tot an dere landen uit te breiden. Hij constateerde, tegenover deze stil stand, in de Beneluxlanden drie niet te onderschatten resultaten. De thuismarkt wist zich te verruimen, het kapitaalver keer werd vrijgemaakt en op het terrein der handelsaccoorden traden de Benelux landen gezamelijk op. Een hinderpaal op de weg naar een vol ledige economische Unie is nog steeds het te grote verschil tussen de algemeen so ciaal economische politiek in Noord en Zuid. Hij stelde vooral de tegenstelling in het licht die er. wat de landbouw aan gaat, tussen Nederland en België bestaat en meende, dat afschaffing van het land- bouwprotocol een ramp zou betekenen voor de Belgische land en tuinbouw. De kostprijsverschillen ln vele sectoren van de landbouw zijn namelijk nog aan zienlijk. De beperktheid van de Beneluxmarkt en zijn samenstelling maken het onmoge lijk een zekere integratie te bereiken, die wel doorgevoerd zou kunnen worden op een ruimere markt. Een zwak punt in het Beneluxgebouw noemde de Belgische spreker het feit, dat België en Neder land landen zijn. met grotendeels dezelf de hoofdproblemen: werkverschaffing in gebieden met snelle groei van de bevol king, zoek naar afzetgebieden voor toe nemende productie van landbouw en In dustrie en de noodzaak daarvoor van ex port. „Is de Duitse landbouwmarkt niet voor de Beneluxlanden open te stellen?" vroeg hij. De wanverhouding tussen het Nederlandse en Belgische prljzennlveau zal gemakkelijker opgeheven worden, wanneer het Nederlandse loonpeil de ten- denz zou vertonen, aangetrokken te wor den tot het Europese. De stijging van de Nederlandse prijzen noemde de heer Van Houtte gunstig voor België. Er zou nog minder dispariteit zijn. indien het Neder landse loonpeil werd vervangen door het Zouden deze beschouwingen reeds moe ten voeren tot een Europees gerichte ge meenschappelijke politiek, het feit, dat de Benelux een taak heeft tegenover Euro pa. noemde de heer Van Houtte als vol gend argument. Hij bepleitte een douane unie, waartoe een voorstel gedaan moet worden aan alle O.E.E.S.-landen. In de vrijhandelszone zouden de douanerech ten geleidelijk moeten worden afgeschaft en een vrijmaking van het handelsver keer tot 100*'. zou geleidelijk moeten wor den bereikt. Kan van de Benelux een initiatief uit gaan voor het scheppen van een ruime Europese vrijhandelszone, dan zouden Internationale bescherming van vogels In October 1950 heeft te Parijs een In ternationale conferentie plaats gehad om te komen tot een internationaal verdrag tot bescherming van vogels. Weliswaar bestond reeds zo'n verdrag, doch dit stam de uit 1902 en was verouderd. Thans hebben dc ministers Luns en Beyen het nieuwe verdrag ter al dan niet stilzwijgende goedkeuring van de Tweede Kamer voorgelegd. De inhoud er van: De in het wild levende vogels worden be schermd. ten minste ln de broedtijd, alle zeldzame soorten het gehele jaar. Ge streefd zal worden naar afschaffing of be perking van het gebruik van middelen tot het massaal doden of vangen van vogels. Niettemin zullen vogels gedood mogen worden ter bestrijding van schade, mits niet de soort wordt uitgeroeid. Tegen olie op zee Minister Algera heeft een commissie ingesteld, die moet onderzoeken wat er gedaan moet worden in belangrijke zee- 'lavens, reparatie-havens en aan boord van schepen i.v.m de voorechriften van het pas gesloten internationale verdrag ter voorkoming van verontreiniging van de ».ee door olie. De commissie zal dit probleem doorlo pend in studie houden en practische maatregelen aanbevelen. Voorzitter is de heer C. Moolenburgh, inspecteur-generaal voor de scheepvaart. onze drie landen niet alleen aan Europa, maar ook aan de Benelux een grote dienst hebben bewezen, zo besloot hij. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. Kortenhorst, sprak een dankwoord. Daarin gaf hij uiting aan zijn verwachting, of het plan van de heer Van Houtte. om de Benelux een Europese uitbreiding te geven, niet zou betekenen: een vervan ging van de Benelux. „Het zou niet juist zijn, als wij onze problemen daarin zouden oplossen" aldus de Kamerpresident. Een Europese douane-unie duurt zeker weer 10 jaar. Mensen, die 48 jaar oud zijn. zien daar nog wel vrucht van. „Maar wij, die de zestig naderen, willen ook wel de ver vulling van onze Idealen zien." zo besloot dr KortenhtVst. daarbij doelend op het feit, dat de spreker juist gisteren zijn 48ste verjaardag vierde en deswege door de vele honderden belangstellenden, hartelijk ge- huldig werd. Omstreden publicatie Wat is het nut van de publicatie van de geheime documenten betreffende de Jalta-conferentie van 1945, waartoe de Ver. Staten gisteren zijn overgegaan? In internationaal opzicht is zij van geen enkel belang. Het tegendeel is eerder het geval: de publicatie had in dit opzicht beter achterwege kunnen blijven. De eni gen, die profijt kunnen trekken van het onthullen van de geheime besprekingen, zijn de communisten en de leiders der Re publikeinse partij in de Ver. Staten, aan gezien de documenten thans definitief bevestigen, hetgeen reeds lang een bang vermoeden is geweest: het falen van de Democratische president Roosevelt in de onderhandelingen met zijn geslepen bond genoot Stalin. Al geruime tijd Js er ln de Ver. Staten een openlijke strijd aan de gang tussen Republikeinen en Democraten over de vraag, of president Roosevelt inder daad verantwoor delijk kan worden gesteld voor de ca tastrofale ontwikkeling in Europa en het Verre Oosten, sinds Duitsland en Japan verslagen werden. De Republikeinen wer pen de Democraten voor de voeten, dat Roosevelt onnodig enorme concessies aan Stalin deed. De Democraten stelden hier tegenover, dat Roosevelt niets laakbaars deed, maar dat alles de schuld van da Russen is, die alle internationale accoor- den na de oorlog met voeten hebben ge- Uit de publicatie blijkt thans, dat zowel de Republikeinen als de Democraten ln zekere mate gelijk hadden. Roosevelt ver trouwde teveel op Stalln en trachtte teveel Engeland en ln het bijzonder Frankrijk te negeren. En de Russen h»bben zich In derdaad niet aan de afspraken uit de oor log gehouden. Maar dat was te voorzien geweest. Churchill heeft ln de kritieke oorlogsjaren vaak genoeg voor dit gevaar gewaarschuwd. Terecht vraagt men zich evenwel met name in Engeland af, of het op het huidige ogenblik niet onverantwoordelijk is geweest, tot publicatie van de geheime documenten over te gaan, temeer, waar dit onthullen van geheimen naar het schijnt slechts moet dienen om de positie van de Republikeinse partij bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van vol gend Jaar reeds bij voorbaat te versie- Oude veten worden in de documenten opnieuw opgerakeld en kunnen ln Enge land en Frankrijk veel kwaad doen. De Brits-Amerikaanse betrekkingen, die de laatste jaren toch al niet bijzonder waren, kunnen er opnieuw door In gevaar worden gebracht. En In Frankrijk, waar de regering van premier Edgar Faure ernstige pogingen doet om de Parijse ver dragen door een onwillig parlement te doen aanvaarden, kan de publicatie ver schillende twijfelaars er toe brengen, hun stem aan de voor Europa zo belangrijke verdragen te onthouden. Resumerende: de publicatie dreigt de eenheid in de vrije wereld nog meer te verstoren dan ai het geval was. Om die reden alleen al had zij achterwege moeten blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5