Jlieuiue piJt sctfe(fouranl Onthullingen over zaak der Zuidmolukken Rode spionnagegroep in Zweden opgerold Onderzeese kabel van 3600 km i\ 5* f! r h MAANDAG 14 MAART 1955 BUREAUX: Steenstra»*. 37. Directie, Redactie. Aboonemeatow en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milhmeter. (B(j contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatfactict Mfcellma wgn hert ia fegheaspott" Vijf en dertigste Jaargang No 10294 Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 ACHTERGRONDEN PROCES IN DJOCJA Interview met in ons land aan wezige R.M.S.-leiders ONZE STRIJD tegen de Indonesische overweldiger is een rechtvaar dige zaak. Hoe lang deze worsteling ook mag duren, hoe zwaar de offers ook zullen zijn, die wij moeten brengen, wij zullen nimmer op geven". Aldus minister Lokollo in een interview, waar bij de in Nederland verblijvende R.M.S.-leiders aan wezig waren i.v.m. de berechting van de twaalf andere leiders in Djocja. Vandaag en Zaterdag j.l. verschenen drie van hen voor de rechtbank te Djocja, n.l. de mi nister van Welyaart van de R.M.S.. Norimarna, de minister van Verbindingen, Pieters, die, tot de procla matie van de R.M.S., burgemeester van Ambon was en dr Pattiradjawane, die minister van gezondheid van de R.M.S. was. Laatstgenoemde is de enige van de be klaagden in deze zaak, die niet in d gevangenis in be waring woidt gehouden, omdat hij thans dienst doet als medicus op Ambon. „Als de Verenigde Staten van Indonesië de eigen grondwet niet hadden geschonden, zou men de federale status nooit hebben gebroken en was de R.M.S. nooit geproclmeerd geweest. De R.M.S. is de zuivere wil van het volk van de uZidmolukken". Minister Norimarna, die deze woorden tijdens het proces te Djocja na'ar voren bracht, voegde hier nog aan toe, dat hü door het volk op democratische wijze ge kozen was tot minister van Welvaart, op dat hij zenn krachten kon wüden aan de bevordering van het volkswelzijn. Voorts herinnerde de heer Norimarna eraan, dat reeds voor de proclamatie van de RMS in de Molukken stemmen waren opgegaan, die volkomen afscheiding van de VSI (Verenigde Staten van Indonesië) wensten. ,.Toen de VSI de deelstaten zon der meer ontbonden, waardoor onrust en een gespannen sfeer ontstonden, nam het aantal stemmen toe. In deze tyd trad de latere minister van defensie van de RMS, de heer Manusama, naar voren, die het initiatief nam om een uitweg te zoeken door middel van de proclamatie van de RMS op 18 April 1950", aldus de heer Norimarna. In een interview met minister Manusma deelde deze hieromtrent mede: „Toen de deelstaten Palembang, Djambi, Midden- Sumartra, Zuid-Sumatra, Pasoendan. Oost-Java, Madoera en Oost-Indonesië zonder meer werden geliquideerd werden hiermede tevens de overeenkomsten, ter Rondetafelconfrentie ondertekend, door de RIS (Republiek Indonesia Serikat) met voeten getreden. Men werd in de Moluk ken ongerust en terecht. Via radio- Djakarta maakte de Indonesische rege ring bekend, dat „overal" in de archipel ,(,commitees Penentangs" (noodcomité's) waren opgericht, waarin het volk zich tegen de Zuidmolukse deelstaat ver klaarde. Propagandistisch Dit bleek een Indonesische propaganda- stut te z(jn. Een delegatie van de UNCI, die eind 1949 naar Ambon kwam, heeft echter kunnen constateren dat het volk van de Zuidmolukken als één man achter de federale staat stond. De Zuidmolukken, was in heel Indië het enige gebied, dat een parlement be zat, waarvan de leden om de twee jaar door het volk op democratische wijze werden gekozen". De heer Manusama verzekerde, in het bezit te zijn van origi nele stembiljetten uit 1948. Hijzelf was in deze periode tot candidaat-lid van de raad gekozen en op 4 Augustus 1950 tot parlementslid benoemd. De raad bestond uit 75 leden. Op 17 Augustus 1950 verklaarde de Overvallers mochten koe meenemen Boer had maar f 20 in huis (Van onze correspondent) De 28-jarige H. D. en de 31-Jarlge L. V uit Dalerpeel (Dr.) hebben een overval gepleegd op de 58-jarige alleenwonende boer M Kempers te Dalen. De overval lers werden enkele uren na de misdaad ingerekend. Het tweetal vervoegde zldh by de boer onder het voorwendsel een aantal biggen te willen kopen. Na enige tild onderhan delen trok een van hen plotseling een revolver en eiste geld. De onthutste boer gaf twintig gulden. De overvallers von den dit echter té weinig. Maar Kempers verklaarde niet meer geld in huis te hebben Zy mochten wel een koe mee- Na Kempers gewaarschuwd te hebben voorlopig in huis te blijven, yerdween het tweetal per fiets in de richting Wachtum. De boer alarmeerde echter on middellijk zyn buren, die op hun beurt de politie opbelden. De burgemeester en een wachtmeester van de rykspolitie trokken met een auto op onderzoek uit. Een van de overvallers werd onderweg gearresteerd De andere wist te ontsnap pen. miar deze kon later thuis aange houden worden Het wapen waarmee de boer was bedreigd, bleek een toneel revolver te zyn Townsend: Ballingschap als het moet „Als de geruchten over huweiyksplan- nen van prinses Margaret en captain Townsend op waarheid berusten, zou de enige oplossing ïyken, dat één der be trokkenen verklaarde, deze plannen op te geven." aldus dr Blunt, de Anglicaanse bisschop van Bradford, in een vraagge sprek met The People. In een exclusief Interview- met de Sydney Sun Herald verklaarde kolone! Townsend te Brussel: „Indien een situatie zou eisen, dat ik en een zekere dame ln ballingschap gaan. zullen wij dit natuur lijk aanvaarden. U zult echter begrijpen dat ik niets kan zeggen, dat prinses Mar garet op enigerlei wyze in verlegenheid zou brengen...." Indonesische vice-president Hatta via de radio, aan Ambon, Timor en Minat de oorlog, waarmee dus officieel de RMS door de Indonesische regering was er kend. Eenzelfde verklaring werd Zater dag j.l. door de heer Norimarna voor hel gerechtshof te Djocja afgelegd, hetgeen onder het publiek in de rechtzaal grote consternatie teweeg bracht. De regering van de RMS bestond toen uit: A. Warisal (minister president), Mr Dr Somoukil (wnd. president), Noya (mi nister van opderwys), Titaley (minister van binnenlandse zaken en financiën), Sopacua (verkeer en waterstaat), Lokollo wricht dreigde te worden. De toestem ming, die de regering van de RMS ver leende tot evacuatie met medeneming van alle persooniyke eigendommen, moet dan ook als een daad van ridderlijkheid worden gezien, iets dat bij een Am- bonnees als een ere-code geldt." „De toestand in de Zuidmolukken was toen buitengewoon rustig, in tegenstel ling met de andere deelstaten in Indone sië. Een laatste poging van my. waarbij ik telegrafisch aan de Indonesische re gering te Djakarta de raad gaf geen troe pen naar Ambon te zenden, daar er an ders onlusten zouden uitbreken, mochten geen resultaat opleveren. De RMS wist toen positief dat zy door de TNI zou worden aangevallen. Toen de Kota Inten met de Europese evacué's was vertrokken en een Ambon- nees fluitorkest het Wilhelmus ten af scheid floot, begaf ik my aan boord van het vliegtuig, dat mU naar Makassar te rug vloog. Hier aangekomen gaf ik het commando over het gebied Grote Oost over aan de Menadonese overste Mogo Ginta van de TNI- Mogo Ginta, een beschermeling van president Soekawati van Oost Indonesië, was gedurende de Japanse bezetting van Inddë alls comnussarls van Politie werk zaam by de Kernpei Tlhad (Japanse Ge stapo) en moet de dood van vele Am- bonnezen en Australiërs op zijn geweten hébben", aldus verklaarde de heer lo kollo in aansluiting hierop. Wapen vervoer Minister Lokollo uitte tijdens het in terview de volgende waarschuwing. „De KPM doet de Nederlandse zaak en de geallieerde veiligheid ln het Oosten geen goed. Zy vervoert wapens en munitie voor de TNI, niet alleen naar Ambon en Ceram, maar ook naar Timor en de Aroe- en Kal-ei land en (tussen Nleuw- Guinea en Australië gelegen). Van hier- (Zie v rnlg pag. 2) Ernstige waarschuwing Vijfde atoombom in Nevada ontploft In de woestyn van Nevada (V.S.) ic Zaterdagochtend de vyfde atoombom in de huidige serie tot ontploffing gebracht. De bom was van een betrekkelijk licht type. gemonteerd op een stalen tore Bij deze ontploffing werden proeven genomen met een rookgordijn ter af scherming van thermische straling. Rook gordijnen kunnen bepaalde gedeelten van het gebombardeerde gebied tegen hitte beschermen, doch niet tegen luchtdruk en gammastraling. Gevaarlijke stof Twee vooraanstaande professoren van de universiteit van Colorado verklaarden Zaterdag, dat het neervallen van radio actief stof als gevolg van de proeven in Nevada thans een gevaarlUke omvang is gaan aannemen. Met het oog op de volksgezondheid moet er volgens beide professoren aan deze zaak zeer veel aan dacht worden besteed. De commissie voor atoomenergie maakte eerder bekend, dat de proeven in Nevada slechts een onbe duidende hoeveelheid radio-activiteit ver oorzaken. Gouverneur Jonhson van Coloradio was zeer verontwaardigd over de verklaring van de professoren. „Dit is een vals rap port". aldus de gouverneur, „deze geleer den moeten worden gearresteerd!" Volgens latere berichten is de atoomproef welke heden zou worden gehouden, voor onbepaalde tijd en zonder opgaaf van redenen uitge steld. Wilde slechts een onderhoud Tien jaar celstraf voor Nehroe's aanvaller? Baboe Rao. de rlcksjakoelie die Zater dag premier Nehroe van India met een mes heeft bedreigd, is gisteren voor de rechter in Nagpoer verschenen, beschul digd van poging tot moord. De vermoede- lyke straf: tien Jaar eenzame opsluiting. Baboe's hechtenis werd met 15 dagen Naar verluidt verklaarde de man tegen over de politie, niet de bedoeling te heb ben gehad. Nehroe te doden, doch slechts een onderhoud met hem te hebben ge wenst. Hij had Nehrce's aandacht willen trekken om hem te kunnen uitleggen „dat er onder zyn bewind geen rechtvaardig heid heerst". Nehroe is gisteren in New Delhi terug gekeerd. Hy had drie tygerwelpen. bogen, pijlen, speren, dolken, bijlen en zwaarden bij zich. allemaal geschenken van de stammen die hy bezocht. De premier was zeer opgewekt. Over de aanslag wilde hii zich niet uitlaten. In Nagpoer deed Nehroe het evenwel voorkomen als had de aanslag niets om het lijf- Na maandenlang speurwerk „Cellen" in drie steden; verband met overval in Bern? (Van een byzondere oorrespondent) STOCKHOLM. 12 MAART NA MAANDENLANGE activiteit van de contra-spionnagedienst heeft de Zweedse veiligheidspolitie het afgelopen weekeinde een communis tische spionnage- en sabotagegroep opgerold. De groep opereerde in Stock holm, in de grote havenstad Gothenburg en in het centrum der Zweedse wapenindustrie te Karlskoga. Tot nu toe zijn tien personen opgesloten: vijf Zweden, één Duitser, drie Tsjechen en één Roemeen. Hoewel zulks niet officieel is bevestigd, maken verschillende Stockholmse bladen bekend, dat de groep spionneerde voor Roemenië en Tsjechoslowakije. Volgens deze bladen bestaat er ook nauw verband tussen de bestorming van de Roe meense legatie te Bern en deze actie van de veiligheidspolitie. Twee der spionnen, volgens onbeves tigde berichten vrouwen, werden gegre pen In de enorme Bofors-fabrieken Karlskoga. Speciale agenten van de vei ligheidspolitie hadden wekenlang als ge- arbeider in de fabriek gewerkt, voordat ril het tweetal ontdekten. De spionnen gaven niet alleen belangrijke gegevens over de Zweedse bewapening hun opdrachtgevers door, maar zy zUn ook verantwoondely-k voor een aan tal grote ontploffingen in de Bofors-fa brieken. waarby 11 arbeiders om het leven kwamen. Een andere „oei" van de groep werkte in Gothenburg, waar hun belangstelling uitging naar de nieuwste torpedoboot- jagers van Zweden (de Smaaland en de Halland) en de vliegtuigfabrieken te Trollhatten. De afdeling die in Stockholm opereer de. specialiseerde zich op de kustverde diging én het verzamelen van gegevens over de anti-communistische vluchtelin gen. Volgens de veiligheidspolitie is de groep reeds sinds begin 1952 in Zweden werkzaam. De Tsjechische militaire attaché ln Het achterschip van het Liberi aanse schip World Concord (20.125 ton) dat in November in de Ierse Zee in tweeën brak, is op de rede van Vlissinpen aangekomen, ge trokken door twee Britse slepers. Het achterschip blijft in Vli«inpen tot het voorschip eveneens is aan gekomen, en dan paan de twee helften door naar Antwerpen. hJ Stockholm heeft het zinkende schip tijdig verlaten: Vrijdag vertrok hy zonder op gaaf van redenen per vliegtuig naar Praag. Een voor de veiligheidsdienst volkomen onbekende man. die op aanwijzing van één der gearresteerden werd gegrepen, blijkt de vermoedeiyke leider van de groep te zyn. Sinds zyn arrestatie heeft h{j nog niet één woord gezegd; de agen ten gaven hem de bymaam „mynheer Sfinx". BERN EN STOCKHOLM Officieel wordt een angstvallig stil zwegen over deze zaak bewaard, doch Stockholmse bladen achten een nauw verhand aanwezig tussen de jongste ar restaties en de bestorming der Roemeen se legatie in Bern (15 Februari) waarbU een groep Roemeense anti-communisten beslag wist te leggen op een boeveelheid belangrijke documenten. Op de een of andere wijze zyn deze documenten in handen van de Zweedse veiligheidsdienst gekomen. De documenten zouden ver scheidene, zeer belangryke aanwijzingen hebben bevat. Ook zou er uLt gebleken zijn. dat de Roemeense legatie te Bern fungeerde als communistisch spionnage- centrum voor geheel West-Europa. De kolonel L. Schotborgh (commandant Grote Oost) tekent de overgave van het commando aan overste Mogo Ginta van de TNI. V.l.n.r. Diabari (minister van Oost-Indonesië), kolonel Schotborgh, Overste F. O. B. Musch (chef stafen overste Mogo Ginta. (minister zonder portefeuille) .Manusama (minister van defensie). Dr Nikijuluw (al gemene vertegenwoordiger van de RMS). Op da verklaring van de heer F. H. Pie fminister van verbindingen) die voor de rechtbank te Djocja werd afgelegd en by welke gelegenheid hy de proclamatie de RMS het werk noemde van de Ne derlandse kolonel Schotborgh, deelden de ministers van de RMS in Nederland mede, dat dit bezyden de waarheid was. het werk noemde van de Nederlandse kolonel Schotborgh, deelden de ministers de RMS in Nederland mede, dat dit bezyden de waarheid was. Pressie Deze verklaring weten zy aan pressie Ook de bewering van de heer Pieters, als kolonel Schotborgh een groot aantal wapens en munitie hebben meegebracht, erd naar het ryk der fabelen verwezen „Toen de erkenning van de Indonesisch» Republiek en de officiële liquidatie van het KNIL slechts een kwestie van tyd kreeg ik," aldus de thans ln Den Haag wonende voormalige kolonel Schot borgh „van de legercommandant opdracht mij op 8 Mei 1950 per vliegtuig van Ma- ir naar Ambon te begeven om de mi litairen aldaar op de hoogte te brengen met het feit dat de status van de KL (Koninklijke Landmacht) voor hen was opgehouden en dat zU weer tot het KNIL behoorden. Voorts had ik de taak, te trachten de Ambonnese militairen te be wegen zich in te schepen naar Makassar Java. Hier zou zy worden gedemobili seerd en eventueel naar Ambon kunnen terugkeren; althans dat beloofde de In donesische republiek. Myn derde opdracht luidde," aldus de heer Schotborgh. „alle Europeanen te eva- De Ambonnezen die zich I.v.m. de bloedige liquidatie van andere deelstaten veiliger voelden met de wapenen, waar mee zij als KL-eenheld organiek waren uitgerust, weigerden aan mijn oproep ge hoor te geven. In de ochtend van de 9e Mei 1950 wer den my op een zilveren presenteerblad alle militaire rangonderscheidingstekens en de Nederlandse vlag aangeboden En masse naar RMS-leger My werd mededeling gedaan, dat alle Abonnezen „en masse" naar het leger van de RMS waren overgegaan. Hun com mentaar was: „Wat zou U doen als Ne derland werd aangevallen?" Een uitzondering op deze massaover gang vormden twee Ambonnese officie ren, die zich door hun officierseed aan H.M. de Koningin gectonden voelden, zy keerden met my naar Makassar en later naar Nederland terug. Wat de evacuatie van Europeanen uit Ambon tetreft, lukte het my pas na drie maal confereren met het parlement van de RMS de Europeanen met al hun be zittingen per Kota Inten af te voeren. Immers zij moesten aan alle vitale be drijven worden onttrokken, waardoor het Bevrijdingstegel voor verzetsmensen By een potterfj ln Harkstede wordt een herinneringstegel geproduceerd, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor het sociaal fonds van de Nationale federatieve raad van het voormalige verzet. Dit bedrag komt volledig ten goede aan oud-verzetsmensen, die in moeilijkheden verkeren en voor wie de verzorgingsnor men niet van toepassing zijn. Op elke tegel wordt aan de achterzyde een door het hoofdbestuur van de raad getekend certificaat aangebracht. De productie wordt beperkt tot 100.000 stuks. (Het secretariaat van de distributie is gevestigd te Amsterdam, Wetering schans 247. Een week na de operatie Prinses Beatrix mocht vandaag het ziekenhuis weer verlaten Talrijke haar gezonden bloemstukken werden over de zalen verdeeld EEN GLIMLACHENDE, nog ietwat bleke prinses Beatrix heeft van ochtend om tien uur de chirurgische kliniek van -het Stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht verlaten, waar zij precies een week geleden werd opgenomen voor een acute blindedarmontsteking. Hartelijk was het afscheid op de ge zellig ingerichte kamer van Prinses Bea trix. Persooniyk bedankte de Prinses al degenen, die haar het verbiyf in het zie kenhuis zo aangenaam mogelijk hadden gemaakt. De drie verpleegsters, de ope- ratiezuster. de narcotiseur en de afde lingsassistent kregen apart nog een ste vige handdruk. Vele cadeaux. die Prinses Beatrix wa ren gezonden, waren reeds vooruit naar Soestdyk verzonden. Op verzoek van de Prinses werfien talrijke haar gezonden bloemstukken over de zalen verdeeld. Een enkele tere orahidee nam de Prinses zelf mee naar huis. Hoewel de Prinses de laatste dagen vele wandelingen over de afdeling van Deze zomer zal het Britse H.M. Monarch, hei grootste kabelschip ter wereld, in het kille Noor delijke pedeelte ran de Atlantische Oceaon lang zaam de langste onder zeese kabel laten vieren, die ooit is gemaakt. Als de glinsterend zwarte kabel goed en wel in het drab van de Oceaanbodem ligt (over een afstand van 3600 km), zal iemand In Poughkeep- sie. in de staat New Tn'k of te Pepper hood in Ca.i- fornië iemand te Tiets- jerksteradee I in Neder land kunnen opbellen, en een gesprek met hem kun nen voeren, waarbij de woorden helder en dui delijk zullen doorkomen Transatlantische tele foongesprekken z(jn ai jarenlang mogelijk, maar alleen rla gestoorde en onberekenbare radio-net ten. De gesprekken wor den dikwijls onderbroken door luchtstorinpen en soms zakken de stemmen weg. Een gesprek via de At lantische kabel is daar entegen even duidelijk als een stadsgesprek. Als de nieuwe kabel in gebruik wordt genomen vermoedelijk omstreeks Kerstmis 7956. zullen 35 verschillende gesprekken tegelijkertijd. ronder el kander onderling te sto ren. kunnen over komen gaan. En de technische ervaring, die door het ge bruik van de nieuwe kabel zal worden ver kregen, zal de dap nader bij brengen waarop Ame rikaanse T.V.-kijkers dui delijke rechtstreekse T.V.- uitzendingen zullen ont vangen uit landen or er- Het gehele, internatio nale project zal 125 mil- iioen pulden kosten. En de wereld draait..... ullei l(jkert(;d 19 telegra normale leven op Ambon ernstig ont- door de kabel kunnen Er wordt aan deelgeno men door Amerikaanse en Canadese maatschap pijen en de Britse P.T.T. De American Telephone and Telegraph Company zal voor de helft van de kosten opkomen en de rest zal worden opge bracht door Canadese maatschappijen en Enge land. De kabel zelf wordt op het ogenblik vervaardigd te Londen, in een speciaal voor dat doel gebouwde fabriek van Submarine Cables Ltd. Er zullen 2700 ton koper, 1400 ton poly thene (een isolatiemate riaal ran plastic). II.000 ton staaldraad, 16.000 ton tutegaren en 2.400.000 gards (ongeveer 2.195.000 meterkatoen inpaan. De kern, of het ..hart' ran de kabel is ran ko per ter dikte ran de pink ran een man. Dat is het gedeelte waar het op aan komt. het deel. dat stem men en telegrafischi boodschappen door d< Oceaan zal peleiden. De kern is geïsoleerd met het polpthene daarover gaat geteerd jute. Vervolgens wordt er ir spiralen zwaar staaldracc omheey gewonden om dt kabel te beschermen te gen risico's bij het leggen en aanvaring door s pen in ondiep water. De buitenbekleding de kabel bestaat uit i ken zwart, waterdicht katoen, de bescherming «epen inrretinp door het .•eeuiater. De huidipe methode van kabel leggen verschilt i btjni einlg t geleden, toen het legen darische Britse schip .Great Eastern" de eer ste werkelijk geslaaaie •ransatlantische telegra fische verbinding tot stand bracht tussen Va lencia In Ierland en Heartscontent op New foundland. De eerste poging om deze kabel te leggen in 1865 faalde doordat hij midden in de Oceaan af brak. Het volgende jaar echter voer de „Great Eastern" triomfantelijk naar het Westen met een ander acdeelte van de kabel en ditmgal werd de verbinding voltooid. prof. dr J. F. Nuboer had gemaakt, vond men he'. toch beter dat zij van de lift gebruik maakte om de kliniek te laten In de hal namen de directeur vai ziekenhuis, dr De Waal Malefyt e directrice, me). T. van Wyngaarden. af scheid van de Prinses. Even kwam de Prinses naar buiten met haar vader die haar was komen afhalen. Zy was gekleed in een Dior blauwe camel swagger. Een lange rij verpleegsters en broeders van het ziekenhuis vormde een erehaag en de Prinses beantwoordde glimlachend en wuivend de enthousiaste afsóheids- groet van de velen die voor en op het terrein van het ziekenhuis stonden op gesteld. Prettige paliënfe „We missen een prettige patiënte," zo vertelde ons een van de verpleegsters, die een week lang de zorg over Prinses Beatrix had gehad. Prof. Nuboer was dankbaar gestemd dat de Prinses reeds thans weer naar huis kon gaan. Om half elf arriveerden de Prins en de Prinses op paleis Soestdyk. waar de Koningin haar dochter op het bordes ver welkomde. Reeds vroeg in de morgen werden vele bloemstukken en gelukwen sen op Soestdyk bezorgd. Billy Graham is op weg naar Europa Mensheid moet binnen 5 jaar terug naar Evan gelie, of De Amerikaanse evangelist Bill> Graham is Zaterdag met het passagiers- rhip Llberté uit New York vertrokken jor een kruistocht van vier maanden door Europa. Voor zUn vertrek verklaarde hy pers. dat er binnen vijf jaar een terug keer naar het Evangelie moet komen, niet. dan zou de bekering wel eens laat kunnen zUn voor de wereld. Churchill heeft, zo zei dr Graham, zijn onlangs gehouden toespraak ve klaard. dat er de eerste drie Jaar wel geen oorlog zal komen. In deze periode kan veel worden gedaan, ais er ln de werelc opleving van de godsdienst piiat: heeft. Dr Graham wordt vergezeld door twei andere evangelisten. Howard Butt et Grady Wilson. Op de laatste vergadering in New York, aar Billy Graham sprak, was de bij eenkomst zo overvol, dat de brandweer moest treden om de menigte ln be- wang te houden Volgend Jaar hoopt Graham een veer tiendaagse veldtocht voor New York te kunnen organiseren. In korte tijd is een groot gedeelte van het oude paviljoen Vollenhoven op de stichting Hoenderloo Zaterdag in de as gelegd. Stichting Hoenderloo door brand zwaar getroffen Oudste paviljoen (1851) gedeeltelijk uitgebrand HET HOOFDGEBOUW van het paviljoen Vollenhoven, dat behoort bij de stichting Hoenderloo op de Veluwe is Zaterdagmiddag- en avond af gebrand. De omringende gebouwen bleven gespaard, maar de zolderver dieping en het middengedeelte van de lager gelegen verdiepingen van het houten paviljoen Vollenhoven gingen verloren. vertrek voor de kuiken-opfok was by- zonder gebrekkig samengesteld en waar- schUniyk. hebben door hitte-uitstraling in de buurt staande voorwerpen vlam gevat. Het paviljoen dateerde reeds uit 1851. Het hoofdgebouw werd bewoond door twintig jongens, die zich allen tydig in veiligheid konden stellen. In het gebouw m ook ondergebracht de tekenzaal de nyverheidsschool. het papier- magazyn van de drukkerij, de telefoon centrale (even nadat de brand gemeld was, sneden de vlammen de telefoonver binding afen twee woningen het personeel Het pand was verzekerd. WaarschtjnlUk is de brand ontstaan door kortsluiting in een zogenaamde kunst moeder. die op zolder was geplaatst. Het Engeland. FrankrUk en de Ver. Staten bereiden een byeenkomst hun ministers van buitenlandse zaken voor over de toestand In Indochina, die ernstige zorgen baart. Een datum is nog niet vastgesteld. Dit verneemt Reuter uit goede bron. HET WEER IN EUROPA H- E 5 u q NNO windstil N'NW WNW Dreigende woorden van radio-Cairo „Arabische premiers" (welke zyn et bekend) zullen op 20 Maart ln Cairo bijeenkomen om de laatste hand .te leggen aan het nieuwe Arabische verdrag voor collect i erve beveiliging. Radio-Cairo, die dit bekendmaakte, voegde er dreigend aan toe. dat in de toekomst niet meer met Israël zal wor- jyuty WEERBERICHT Toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderiyke bewolking met morgen plaatselijk cn- vfc-dA kele buien. Matige noord- westelyke wind, later tot 'j.jj" krachtig en aan de Wad- denkust mogelijk tot hard toenemend. Vannacht byna nergens vorst meer. mor genmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere 'Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dlnsd?g: Zon 6.50-18.45. Maan 144-9.30. Op 16 Maart LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1