KERK en SCHOOL Gevarieerde instemming met reclame in TV Kamer vergaderde gisteren echt in het openbaar L Puzzle =1 PUISTJES 2 Zwichtte minister Cals voor de „Hilversumse radio-Olympus" (Vervolg van Pag 1) I bestel zit in het klokhuU van de demo- Geheel anders was het standpunt vanoratie. De overheidstaak vergeleek hij zijn partijgenoot, de heer Stufken». Deze met die op het gebied van het onderwijs. nummertje doorbraak-theorie weg. wMrbij hij zich keerde tegen de „opgeslo'nheid der levensovertuigingen". Wel oordeelde hij, dat de omroepvereni gingen. die nu eenmaal wortelen in ons volk, op het scherm moeten komen. Maar met het elgemeen program ia de minister overgegaan op de grootste gemene deler- politiek. Hij wees er op. dat een deel van de omroeporganisaties (N.C.R.V., K.R.O. en A.V.R.O.) principieel de verantwoor delijkheid voor het algemeen program van de hand wijst Wil men ontmoeting en gesprek, aldus de heer Stufkens. dan moet men niet uitgaan van de apartheid, maar van de gemeenschappelijkheid. Door de wijze, waarop de minister de omroep verenigingen ook in het algemene pro gramma haalt is het hart uit dit pro gramma gesneden. Iedere eerbiedwaar dige geestelijke overtuiging moet In het algemeen program tot uiting kunnen ko men en dat zal via de omroepverenigin gen zeker niet geschieden. Van slimmig heid getuigde zijn opmerking, dat het ministeriele algemeen program, dat de confessionele omroepverenigingen om der consciëntie wil niet kunnen aanvaarden, aan deze verenigingen niet opgedrongen mag worden. Hij zag, met de Wereldomroep als beeld, slechts één oplossing in dez dat er komt een algemene programma commissie, niet samengesteld met mede werking van de omroepverenigingen, maar door de minister samengesteld „vrije" mannen en vrouwen van verschil lende richtingen. In het kort dus: de heer Stufkens wilde het algemene programma uit handen van de omroepverenigingen Onaangenaam De derde socialistische spreker, de heer Goedhart, ging nog verder: hij wilde de gehele televisie uit handen van de roeporganlsaties houden. Op bepaald aangename wijze ging hU deze ver gingen te lijf. Zij zouden wie niet de familie is in de buitenste duisternis uitwerpen, slechts spreken en preken voor eigen parochie en ontstaan zijn uit de isolatledrift van rooms-katholieken er gereformeerden. Hij wilde, in tegenstel ling tot de bewindsman, die „gezwicht ls voor de Hilversumse radio-Olympus' een nationale televlite-corporatie, waar- In alle krachten worden samengebundeld, naar het voorbeeld van de Engelse B.B.C. De radio is al toegespitst op particula risme, bij de televisie wilde de heer Goedhart dit niet hebben. Ook hij keerde zich fel tegen het veto-recht der om roepverenigingen, hij zag daarin 'n soort van censuur. Een fraai staaltje van de magogie bedreef hij, toen hij sprak van de „inteelt-sfeer" bij de omroepvereni gingen. De voorkeur van mevr. Fortanler—De Wit (lib.) ging eveneens uit naar een na tionale televisie. De omroepverenigingen zijn niet alleen de cultuurdraagsters In Nederland, zo meende zij. Staatstelevisie wees zij volstrekt van de hand. Het gaat er om. hoe een plaats kan worden inge ruimd aan de grote geestelijke, maat schappelijke en staatkundige bewegingen. Daarom wilde zij subsidiair voor het al gemeen program, evenals de heer Stuf kens. een besturend orgaan dat represen tatief ls voor het gehele Nederlandse volk. Eigenlijk wilde zij helemaal een al gemeen program met een algemene staf en niet vijf omroepetaven. hetgeen de consequentie is van het voorstel van de minister. ZU kon zich niet begrijpen, dat N.C.R.V. en K.R.O. de verantwoordelijk heid niet willen dragen voor de inbreng van anderen ln het algemeen program. Blijkbaar stellen deze verenigingen ver antwoordelijkheid gelijk met instemming. En wat de inbreng van deze verenigingen zelf betreft, vol pathos, gelijk een goede televisie-ster betaamt, betoogde mevrouw Fortanler, dat zij blij moesten zijn dit te kunnen doen: zij hebben immera de zen- dlngsgedachte en de apostolische roeping ta vervullen. Het voorgestelde algemene program vond zij een bleke, uitgehon gerde schim. Van het veto-recht zou mis bruik gemaakt kunnen worden om een bepaalde uitzending voor een bepaalde omroepvereniging te kunnen reaerveren. Van het gezamenlijk program van de om roepverenigingen is in de radio ook niets terechtgekomen, zo betoogde zij, van voorbeelden, die niet nalieten, hila riteit te verwekken. Zij wilde dan ook de leiding opgedragen zien aan deskun digen, n iet-belanghebbenden, met eer eigen staf. De heer Weiter (kath. nat.) maakte al lereerst da wijze opmerking, dat de tele visie in Nederland niet zo'n hoge vlucht neemt omdat de toestellen veel te duur «IJn. Op zichzelf zou hij het liefst nationale televisie hebben, maar hij was raallatiach genoeg te erkennen, dat •en nauw verband dient te zijn met huidige radiobestel. Daarom voelde hij het zo. dat minister en Kamer genood zaakt zijn hiermee rekening te houden, ook al was de heer Weiter geen bewon deraar van dit huidige radiobestel. Hij stemde in met de Instelling van het al gemeen program, doch wilde liever hoogste 50 procent van de zendtijd de Televisie Stichting en ten minste 50 procent voor de omroepverenigingen heb ben. terwijl de zendtijd voor de kerken in mindering op die voor het algemeen program zou moeten worden gebracht. Het bestuur van de Televisie Stichting zoi hij uitgebreid willen zien met onafhan kelijke deskundigen- Omroep-slandpunt He omroep-standpunt werd ingenomen door de heren Krol (c.h.) en Peters (kath.v.). Met name de laatste verdedigde het bestaan der omroepverenigingen. Te genover de heer Goedhart verklaarde hU. dat Nederland met het huidige omroep- Hij wilde wel een algemeen program, doch slechts op basis van vrijwilligheid, gelijk op het ogenblik ook geschiedt. En uit niets is gebleken, dat de samenwer king niet voldoet aan de daaraan te stel len eisen. Tijdens de experimentele pe riode it ln het gezamenlijk program vrij willig veertig procent samen gedaan 15 procent door een der omroepvereni gingen: totaal dus meer dan de helft. In het systeem van de minister kan het eto-recht niet worden gemist: het zal ook door elke omroepvereniging v den gehanteerd. De heer Peters verkil de zich dus tegen het door de minister algemeen programma onder leiding van een Algemene Programm; Commissie. Hij vroeg aandacht voor eei voorstel van de omroepverenigingen, die het artikel over de zendtijdverdeling ders willen doen lulden, zodat de zendtijd geheel verdeeld wordt tussen de roepverenigingen, waarbij ten minste kwart en hoogstens de helft gebruikt worden voor de uitzending van eer gezamenlijk programma. Dus geen zend- de Televisie Stichting, wel op legging van de plicht tot uitzenden var gezamenlijke programma's, doch onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de omroepverenigingen. De gedachten van de heer Krol (c.h.) gingen in dezelfde richting. Bovendien had hij bezwaar tegen het standpunt var minister, dat de kerken alleen kerk- sten (met omlijsting) zouden mogen mden. Hij vond evenals de heer Van Sleen, die overigens vroeg kerkelijke uitzendingen toe te staan dat 6trikt de hand gehouden moest wor den aan de toe te stane zendtijd, maar dat de kerken vrijgelaten moeten worden in de wijze, waarop zij het Woord willen verkondigen en het Evangelie willen uit dragen. De heren Van Sleen (soc.), Krol (c.h.) en Peters (kath.v.) vonden, dat de overheids invloed via de gedelegeerde en de secre taris van de Televisie Stichting veel te groot is. Er moet vertrouwen gewekt worden door vertrouwen te geven, oor deelde de heer Krol. Deze zelfde sprekers, bijgevallen door de heer Cornelissen, waren matig te vin reclame in de televisie. Deze ig varieerde van huiverigheid tot accoordverklaring met het ministe riële standpunt. De heren Goedhart (soc.) n Weiter (kath. nat.) juichten reclame 'an harte toe: de opbrengst zal nodig zijn' im de dure televisie te kunnen bekos- igen. De heer Peters (kath. v.) wilde voorop gesteld zien, dat de kosten van de tele visie in beginsel bestreden behoren te worden uit de opbrengst van het kijkgeld. Politiek Een bijzonder punt in het debat werd gevormd door de vraag, of de politiek uit de televisie dient te worden geweerd. De heer Goedhart (soc.) wilde „de bot sing der meningen" niet uit de aether houden. Mevrouw Fortanier-De Wit (lib.) sprak vol vuur over het onrecht, dat de liberalen reeds in het radiobestel wordt aangedaan, terwijl de Partij van de Ar beid dagelijks propaganda kan voeren. „Luistert de bewindsman wel een6 naar de V.A.R.A.?", zo riep zij uit, maar zij corrigeerde zichzelf onmiddellijk, omdat een rooras-katholiek na het bisschoppelijk mandement plet geregeld naar deze so cialistische omroep mag luisteren. De heer Weiter (kath. nat.) ten slotte wilde van den aanvang af partijpolitieke pro paganda uit de televisie weren. Hij had dezelfde grieven als mevrouw Fortanler. maar zijn conclusie was een andere, om dat de liberale woordvoerster waarbor gen wilde hebben, dat alle partijen in de gelegenheid gesteld zullen worden, voor radio en televisie het hunne ta zeggen Zo is de eerste middag van het te levisie-debat, dat in de huiskamers van de toestelbezitters te volgen was. achter de rug. Regisseur-voorzitter dr Kortenhorst, die zich korte tijd liet vervangen door het oudste aanwezige lid van de Kamer, de heer Van der Feltz, heeft het niet moeilijk gehad: alle Kamerleden deden heel gewoon. Zy lazen gewoon hun krantje en ver lieten even gewoon de zaal, wanneer dit voor andere werkzaamheden nodig was. Minister Cals maakte zjjn aantekeningen en zag af en toe een der camera's op zich gericht. Maar de „plaatjes", die van hem geschoten werden interesseerden hem minder dan de argumenten, die op hem wer den afgevuurd. Want daarop zal hij later hebben te antwoorden. Vandaag kwamen eerst nog verschillende sprekers aan het woord. Int. studentencongies te 'Toogdag op chateau de Door alle muren heen Leden speelden goed voor de camera's R'dam (Aiesec) Het int. congres van studenten in de economie 'Aiesec) is gisteren in Rotter dam begonnen. Het congres telt 125 deel- 22 landen en zal tot 19 Maart duren. Bij de opening in de aula van de Econ. Hogeschool deelde de voorzitter, de heer O. Kamerling, o.a. mede, dat er plannen bestaan tot de stichting van een permanent secretariaat. De organisatie ls in 1948 te Stockholm opgericht en heeft ten doel vriendschapsbanden tus- de leden te leggen; zij draagt een onafhankelijk en onpolitiek karakter. Geen lagere prijzen buitenlandse kolen Minister Zylstra heeft het Tweede Ka merlid Reuter (comm.) op diens schrif telijke vragen geantwoord, dat hij niet kan overwegen op welke wijze de prij- buitenlandse huisbrand zouden kunnen worden verlaagd. Inderdaad is de import van buitenlandse kolen onge- 36 op 45 pet van het verbruik gestegen en is de export van Nederland huisbrand in 1954 ten opzichte van 1953 verdubbeld, maar dit kwam ten laste van de industriële sector. De voor ziening van de kleinhandel met Neder landse huisbrand is slechts weinig ge ringer dan in het vorig jaar. (De heer Reuter had gevraagd of het juist was dat dit laatste 300.000 ton minder was ge worden Overleg langer werken in bouwbedrijf (Van onze sociale redacteur) Het "bureau van de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft een schrijven doen uitgaan aan de organisaties van werkge vers en werknemers in het bouwbedrijf. wordt aanbevolen, ten spoedigste net overleg te openen nzake overwerk verband met de langdurige vorst- Begrotingsstukken met potlood bijgewerkt Tjjdens de be^rotlngsvergadering van de gemeente Lith (N.Br.) heeft burge meester J. M. Smits het voorstel tot be handeling van de begrotingen van de agenda gevoerd, omdat de commissie van onderzoek net door de raad, maar door de burgemeester was aangewezen. Dat had in de gemeente stof doen opwaaien evenals het feit dat de begrotingsstukken niet overeenkomstig de wet waren opge maakt, omdat ze onvolledig, gedeeltelijk tn potlood bijgewerkt en ongewaarmerkt waren. De gemeenteraad besloot nu in de commissie van onderzoek dezelfde perso nen te benoemen, die destijds door de burgemeester waren aangewezen. Snellere promotiekans jongere officieren Paron bij Sens School en internaat worden reeds te klein In de Théodore Bèze-sehool te Paron, itvangen dagelijks 71 leerlingen chris telijk onderricht Dit recordgetal is oor zaak. dat er sterk aan gedacht wordt hei Chateau uit te breiden Voorlopig ont breken hier echter nog de geldmiddelen voor. tenzij het krachtige beroep dat op Nederland gedaan zal worden weerklank Ais het noodzakelijk wordt zullen ze- (Van onze §-redacteur) KWART VOOR ZES gisteravond stond de N.C.R.V.-regisseur Dick Simons van zijn plaats achter de vijf beeldschermen in de regiekamer de school kunnen worden toegelaten bij ge brek aan plaatsruimte, in klasse en ïn- Dit deelde de voorzitter, de heer D fan Strien .mede op de deze week al- iaar gehouden grote toogdag. Door net overladen Franse program- na is het helaas onmogelijk langer dan ?en uur per week aan de Nederlandse taal te wijden. Over twee of drie ge slachten zal de Ned. taal tot het verle den behoren. een grote redevoering heeft prof. mr P. S. Gerbrandy het probleem van de nationaliteitswisseling besproken. In het verleden is gebleken dat Franse Hugenoten een gastvrij onderkomen in Nederland vinden, ^un cultuur op de entten en zo vruchtbaar werkten; omgekeerd kan dit nu zeker ook het ge- 'al zijn. Over de Nederlandse kerk en de Nederlandse school in Paron sprekend betuigde prof. Gerbrandy alle lof te heo- ben voor deze uit het vaderland meege nomen uitingen van de Christelijke geest. Dr H J. Langman toonde de betekenis van de' schoolstrijd in Nederland aan. Deze reünie werd tevens aangegrepen om de Nederlandse Gereformeerde predikant in Midden-Frankrijk, ds H. J, Winter, te huldigen in verband met rijn in begin Maart gevierd 25-jarig ambtsjubileum. Dr J. W. Marmelstein, de onlangs 73 jaar geworden directeur van de school, liet m zijn jaarverslag opgewekte klan ken horen. Dr Hommes bracht tenslotte de groeten over van meer dan vijfdui zend leden van de stichting „Vrienden van Paron" uit Nederland. Ds A. de Bruin, Poerwokerlo, met verlof in ons land Ds. A. de Bruin Geref. missionnair pre dikant van Rotterdam-Poerwokerto is dezer dagen met verlof in ons land aan- gekofnen. De laatste jaren was ds. De Bruin ambulant: zo was Ml als ger van werkers, die met verlof werkzaam by de lectuurdienstenTn Dja karta, bij het bureau van de gedelegeer- de van de Ned. Zendingsraad en bij het j Indonesische Bijbelgenootschap. De eerste en twee laatste maanden van zyn verlof moet hij werkelijk verlof houden. d.w.z. dan mag Mi niet spreken of preken. Nuschke niet te spreken over Duitse Synode Maar Bonn is blij met nieuwe president Von Dietze De keus van de nieuwe president van de Duits Evangelische Kerk wordt in Bonn een goed teken geacht voor het ver dwijnen van de spanningen, die er leefden binnen de Evangelische Kerk. zo meldt de persdienst van de C.D.U.. In Espelkamp hebben dr Dibelius en de president van de Kirchentag dr Von Thadden Trieglaff duidelijk de grenzen aangewezen waardoor oorkomen wordt, dat de kerk een oor deel wordt gevraagd over de actuele po litieke problemen. Niemand kan een predi kant beletten als staatsburger zijn menin; te zeggen over de politiek, maar hij mag niet vergeten, welk kleed hij draagt, zo werd van deze zijde opgemerkt. In Oost-Duitsland zijn de reacties heel anders. De Oostduitse vice-premier Nuschke heeft de vertegenwoordiger van de Evan gelische Kerk bij de Oostduitse regering Gruber telegrafisch doen weten, dat de door de synode in Espelkamp aangenomen houding de betrekkingen tussen deze kerk de Duitse Democratische Republiek kan verstoren, aldus wordt uit Berlijn gemeld. De besluiten van de synode hebben g verbazing gewekt ln Oost-Duitsland, zei Nuschke. Het feit. dat dr Heinemann is herkozen tot voorzitter vai synode schijnt te betekenen, dat de synode de politiek van kanselier Adenauer hangt. Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk •oepen: te Kolderveen (toer.) A. Meijeringih vic. te Schoonebeek. ot hulpprediker te Poe- deroyen Ph. J. Leenmans cand. te Ede (Geld.). Geref. Kerken omen: naar Westerlee (Gr. cand. I. Meyer te Oude en Nieuwe Wetering, die bedankte voor Hyken, Vlagtwedde en Zwaagwesteinde. n: te Wons (Fr.) J. D. Pe reboom cand. te Ede. de classis Harderwijk heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard. A. Moolenaar cand. te Nun- speet. die gaarne een evt. beroep in over weging zal nemen. Geref. Kerken art. 31 enomen: naar Ommen R. te Velde te Zuidlaren. Chr, Geref. Kerken >en: te Amsterdam-O. L. S. den Boer te 's Gravenhage-W. v.h. te Amsterdam-W. Bedankt: voor Veenendaal C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude. Geref. Gemeenten Beroepen: te Gouda en te Leerdam M. Blok te Rotterdam-C. Promoties AMSTERDAM. G.U. 10 Maart Gepromo veerd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift: Het Suspensie-effect. A. H. Bloksa. geb te Amsterdam (met lof). GRONINGEN. 10 1~ tot doctor Gepromoveerd de letteren en wijsbegeerte laude) op proefschriftCorrnmesvtatlo de vocis. quae est physis vi at que usu pr-ae- sertim in Graecitate Arlstotele antemore. D Holwerda geb. te WesternJekerk. DIT IS HET GEHEIM VAN SLOAN'S LINIMENT Doet. Hoek i Minister Staf meent blijkens zijn ant woord aan de Eerste Kamer dat het in verband met de pyramidale opbouw van het officierskorps en ten einde aan alia officieren gelegenheid te kunnen bieden, op redelijk jeugdige leeftijd de hogere rangen te bereiken, noodzakeliik is dat de officieren die 40 voor pensioen geldige. Artsex. (Ie gedj: n dienstjaren kunnen aanwijzen (ze zijn in Kampen, mej. S. - Hi de regel 58 jaar oud) de militaire dienst §.t5_r^enJ>(^rg' Gl Een uitzondering wordt gemaakt Academische examens AMSTERDAM. G.U. 10 Maart Geslaagd voor doet. politieke en sociale wetenschap pen (vrije studierichting, sectie A) Ocy H< Lee, Am *-* de Jong. E. L. v. d. Brink en v,. .«.a, BSK, Amsterdam. GRONINGEN. 1.1 Maart Geslaagd :and. rechten an Zijn plaats achter de vijf beeldschermen in de regiekamer de ex-KNlL-officierer., die reeds op Hangelbroek. Groningen T. E. Bosma'. Bloemendaal, .ring, Groninger ZATERDAG 12 MAART 1955 rsum I 402 m VARA 7.00 Nieuws 7,10 7.15 Gymnastiek „Even opkrikken!" 7.50 Gram. 8.01 u-ouw .9.35 --.00 „Tijdelijk :auserie 10.05 Morgenwij ding VARA 10.20 Voor de arbeiders l'l .33 Planorecital 12.00 Gram 12.30 Land- en tuin bouw meded 12.33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 VARA-Vana 13.20 Cabaret 13.45 Voor de jeugd 14.20 Sportpraatje 14.35 'olksdansen 15.25 „Ei ligheid", causerie 15.40 Kamermi „Van de wieg tot het graf". Omroeporkest van een Kamervergadering. Het was binnen, in die lange, spialle wagen, warm. Er zaten technici en mensen van de regiestaf by elkaar tussen een warnet van buizen- en draden-complexen en dat interieur droeg de sporen van harde arbeid. Dick Simons was tevreden. „Het was minder moeilijk dan een gewone televisie- uitzending." zei hij. ..Het meest inspan nende was. dat je vijf uur achtqreen ge dwongen was stil te zitten." Daarom heeft hij gedurende één uur van de uitzendtijd zijn plaats afgestaan aan Jan Castelijn. die toen aangaf, welke beelden ..er uit" moes ten. In dat opricht was Dick Simons nog gelukkiger dan voorzitter Kortenhorst. di hem overigens na de uitzending opwachtte de woorden „Ik zou niet kunnen weg gaan, voor ik de regisseur nog gezien heb." W J. Kooiman uit Amsterdam. (Adverttntlt). Of er 111c Maar Rennles helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennlea geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal En zeker laat noott 't genot van Uw maal btj voorbaat vergallen door angst Steek een paar Rennles bij U - altijd' En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen onvergetelijke dienst mee. Hechte samenwerking Wij. die het voorrecht hadden om deze uitzending in de Kamer mee te maken, zijn onder de indruk gekomen van de samenwerking, die er tussen de Kamer de televisie mannen en vrouwen be staan heeft, bij deze uitzending. De Kamer was zich bewust, dat er wat bijzonders gebeurde en dat de muren rond het kamergebouw ditmaal geen bescher ming boden tegen blikken van buiten. Ook wist men, dat de publieke tribune oneindig veel groter was, dan de banken boven de zetels van de afgevaardigden. Van dat „gadeslaan" hebben de meeste sprekers zich niet veel aangetrokken. De heer Frans Goedhart, die geruime jd aan het woord was en die we spraken ln de garderobe, zei: „Waarom zouden wij anders voordoen dan gewoonlijk. Het toch te gek zijn, als de Kamer zich nieuwe houding zou laten voorschrij ven door de televisie!" Maar het zou. naar onze mening. Inder daad goed geweest zijn, als a 11 e «preker: het voorbeeld gevolgd hadden van me- Fortanier-De Wit. die haar ..num- voor de lenzen en de microfoon wél verkocht, en die dan ook. terecht, door allen als dé ster van da middag ge prezen werd. Ook minister Cals verdient een pluim. Hij „speelde" op de camera. Toen de heer Goedhart sprak over de verzuiling en vroeg, of er misschien ook Roomje scheer kwasten in de handel zouden komen voor Roomse baarden, was de camera er snei bij. om de eracties op 's ministers gelaat waar te nemen. Die waren vol welwillend# overweging van de opmerking van de opponent. De minister nam zijn bril eens af een: „Ja. waarom niet" gezicht. De Kamer heeft, naar onze mening, trou- beter gespeeld, dan de meeste spi kers. die te droog waren. Dat beter-spelen bestond in het zl iets aantrekken van de aanwezigheid der camera's. De heren zaten rustig breeduit te doe zelen. te praten, of rond te kijken hele KVP-fractle schaamde rich niet voor de lege banken, toen de heer Peters het woord was. Ds Fokkema van de AR.-fracHe. die wij op de gang ontmoetten, had. juist dat hij. in zijn bank zittend in het beeld geweest was, naar huls gebeld men. dat het reeds lang geleden bestelde televisietoestel eerst gistermorgen geko men was en dat het dus nog geen dienst kon doen! „Jammer" zei de dominee. Het zou. naar onze mening, wel aanbe veling verdienen, als een commentator d« kijkers vertelde, welke figuren uit d. Kamer op het scherm verschijnen, buiten de sprekers om Dat zou gemakkelijk kunnen met geluid, dat onder van de aan het woord zijnd* spreker ligt Men heeft zich over:een* to<-h afge vraagd ln de wandelgangen van de Kamer. wat de kijkers „er nu aan gehad zouden hebben". Eén kijker hoorden we zeggen: „Moet ik u televisie hebben, om te zien hoe een Kamerlid een glas water drinkt?" Dat is één opvatting. Een andere is. dat de man zag dat het Kamerlid dronk, op het ogenblik dat het werkelijk geschiedde. En de kijker was toen vele honderden meters van het Bin nenhof. En dat was nu televisie. De Kamer ver gaderde echt „in het openbaar". De Ver. van Leraren bij het Chr VHMO houdt haar 38e jaarvergadering ellen. Hun is toegezegd ontslag niet voor het 53ste levensjaar worden verleend. Over het algemeen blijven ze aan tot ze 55 jQar oud zijn. waardoor ze tevens in de gelegenheid komen om met behoud van het recht op onmiddellijk ingaand pensioen eer vol ontslag op verzoek te krijgen. IIjrrro l iQoct- K^assiesra; paier u. j. aaat MTS ers kunnen spoedig en paler c Zuldlm*i beroepsofficier zijn Vergadering Unieraad CHU Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatlek. spit. Ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U srtaaDt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren en ls onschadeMk voor hart en maag Btj apoth. en drog. 10.98, f2.40 en f8.88 luserie 16.15 SHUPHffiMPmPMiPAckialitelten Bevorderd tot arts: H. Brouwer. Gronm- ,173,) Gram 18 00 Nieuws en comm. 18.20 H R. Kliphuis. Sappemeer en H. Kok. j u'chte 'muziek' 18.45 Regering: allerlei^JEen_ tleke Staalkaart 19.25 Sportuitslagen VPRO 15^30 Gevar. muziek. 19.30 „Passepartout", causerie 19.40 „D« BIJ- MHWPW1PIoverzicht 13.15 Onkest- concert 13 55 Sport ,14.15 Expeditie Zuidi 14 30 Orgelspel 14.45 Voor de kinderen 15.00 Dansmuziek 15 45 Sport 16.00 Gram. 46;16 Mil orkest 16.45 Siport 17.45 Ongelspel 16.00 Jazzmuziek 16.30 Sport 10.00 Orkestconcert 19 45 Vragenbeantwoorden 20.00 Nieuws en journaal 20.24 Sport 20.30 Hoorspel 21.30 Hersengymnastiek 22.00 Gram. 23.00 Nieuws 23 15 Voordracht 23.25 Sport 23.40 Gevar. muziek 0.50—l.OO Weerbericht en nieuws. NWDR 309 m 12 00 Am us. muziek 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek 14.00 Armis. mu ziek 15.00 Volksliederen en -dansen 16.00 Gevar programma 18.00 Vrolijke muziek 19.00 Nieuws 19.25 Kamerkoor en sol. 20.00 tending: i Gevar. programma 21.45 Nieuws 32.10 Sym- r de 111 phonieorekst 22.35 Dansmuziek 24.00 Nieuws 10.00 Artls- 0.15 Dansmuziek 1.00 Lichte muziek 2.15— Ie Poole-van Geldrop. Rotterdam, me' e. ,vl. Salomonson, Scheve- mnigen, P. Ophof, Rotterdam, H. Mouirus. Dordrecht.' E. E. de Swart, Rotterdam. Artsex. J. Bijkerk Apeldoorn, L. F. Stoop. Rotterdam, J. P. van Waardhuizen, Rotter dam. A. C. de Rone. Rotterdam. G. ter Haar. Doorn, en A. J. Kraak. Lisse NIJMEGEN, lil Maart Geslaagd voor doc: klassieken: pater L. J. Baas C.I.C.M., Om entge verlichting te brengen in het tekort aan technisch geschoolde officie ren is bijwijze van noodmaatregel voor Ster-MTS'ers de mogelijkheid geopend om na een verkorte opleiding van een jaar aan de K.M.A. beroeps officier te worden bij de technische wa pens en dienstvakken. De gegadigden ontvangen bovendien een tegemoetko ming in de studiekosten ad f 3600. Aldus deelt minister Staf aan de Eer ste Kamer mede. Nationale Reserve aantrekkelijker Minister Staf streeft er naar, het slui ten van een verbintenis bij de Nationale Reserve aantrekkelijker te maken, o.m door tegemoetkoming in financieel op zicht. Daartoe strekkende maatregelen zijn ln een vergevorderd stadium voorbereiding. De Unieraad der Christelijk Historische Unie zal morgen bijeenkomen te Utrecht in hotel „Noord-Brabant". In deze ver gadering, die om 10.30 uur begint, zullen de voorstellen van de CH kiesverenigingen besproken worden voor een prae-advies aan de algemene vergadering der CHU, die op 13 April a.s. te Amsterdam gehou den wordt. Ziekenfondsen betalen toch omzetbelasting 'Het Tweede Kamerlid Van Lienden (arb.) heeft de ministers Van de Kieft en Suurhoff schriftelijk gevraagd, de om zetbelasting op geneesmiddelen, die de ziekenfondsen sedert de wijziging van de heffing dezer 'belasting sedert 1 Janu ari j.l. langs een omweg toch moeten betalen, weer ongedaan te maken. Vroe ger bestond er geen omzetbelasting op. Degelijk geweven lakens-voor-Uw-leven. jellljk 19.56 „Deze week", causerie VARA 20.00 Nii ansmuziek 20.35 Het hangt aan de n het tikt 21.00 Gevar. programma ram 22 00 Soc. oomm 22.15 Weense 22.40 „Gevaarlijk Ijs",'hoorspel 23,00 23.15—24.00 Gram. sum II 298 m KRO 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Koorzang 7.45 Morgengebed en liturg, kalender Hierna: Kath. nieuws 8.20 9 00 Voor de vrouw 10.00 Voor de s 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gcom. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en kath. nieuws HAMEA Geef t handen om trots op te xiin 3.20 Zang en orgel 13.45 Gram. 14.00 Boek- leapreking 14.10 Gram. 14.20 Engelse les 4.40 Amateursprogramma 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten 15.40 Fanfare orkest 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans Voor de jeugd 17.00 Pi Voor de jeugd 1 najistiek weekoverzicht 16.25 samenzang 18.15 Jour- kal. 19.45 Kamerorkest er Actualiteiten 20.55 __De gewon< bed en litu solist 20.40 man 21.00 Gev; 23.15 Nieuws in Esperanto 23.2224.00 Grai Engeland BBC Home Service 331 Dansorkcst 12.30 Causerie 13.00 Gi Have s Go 13.35 Weerbericht 14 00 Nieuws 14.10 Gevar. programma 16.10 Orkesrtconcert 15.40 Idem 16.40 Sport 17.35 Idem 18 00 do kinderen 18.55 Weerbericht 19 00 Nii 19J5 Sport 19.30 Gevar. muziek 2015 Pari overzicht 20.30 Interview 2100 Ge gramma 22.00 Nieuws 22.15 Hoor Avondeebeden 24.000 06 Nieuws. Frankrijk Nationaal Programma 347 m 12.30 Symph. concert 13.00 Hoorspel 14.05 14,17 Symph. orkest 16.40 Orkest- Gram. 18,10 uitzending iek 20.30 Hoorspel 32.30 1 23.25 Gram. '23.45--24.00 Nieuws, ssel 324 m 11.45 Gram. 12.30 Weehbe- 12.31 Gram. 13.00 Nieuws 43.15 Radio- almanak 14.30 Gra 17.30 Orgelconcert 18,10 Gram. 18.30 Vo< soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 19.4(5 Om- -Ommegar^riMÜMÉHai 22.00 Nieuws 1 .05—31.00 Gram. 184 m 12.15 Gram. 13.01 zoek program Engeland BBC European Service. Uitzen- Jng voor Nederland 17.00—17.15 Engelse »s voor beginnelingen een ultspraakles en TELEVISIE-PROGRAMMA KRO 20.15 „De Purperen slaapkamer", blijspel 20.52 Actualiteiten 21.12 Latijns- H. RIDER HAGGARD De Diamantmijnen van Koning Salomo 35. Gagool begon daarop weer rond te springen en kwam al dichter en dichter bij ons. ,,Ik laat me hangen, als ik niet geloof dat ze met ons haar spel gaat spelen," zei Good. ..Onzin!" bromde sir Henry. Wat mij betrof, ik moet bekennen dat het hart mij in de schoenen zonk. toen dat schep sel al dichterbij kwam. Nader en nader sprong Gagool. in haar verschrikkelijke ogen glom een onheilspellend vuur. Nader kwam zij en nog meer nader en ieder in die saamgepakte men senmassa keek met doodsangst naar haar be wegingen „Wie tal het zyn?" vroeg sir Henrv bij zichzelf. Nog een ogenblik en alle twijfel was wegge nomen, want de oude toverheks had de schou der aangeraakt van Umbopa, alias Ignosi. „Doodt hem, doodt hem", schreeuwde zij „hij is vol van kwaad; doodt hem, de vreem deling. Sla dood, 0 koning!" Er was een pauze, waarvan ik dadelijk par tij trok. „O koning," riep ik uit en rees van mijn zitplaats op. ..deze man is de knecht van uw gasten, hij is hun hond; wie het bloed vergiet van onze hond, vergiet ons bloed. Bjj de heili ge wet der gastvrijheid vraag ik bescherming voor hem." „Gagool, de moeder van de tovenaars, heeft hem aangewezen, hij moet sterven, blanke man," „Neen, hij zal niet sterven," antwoordde ik; „hij die tracht hem aan te raken, zal sterven." „Grijpt hem!" brulde TWala tot de beulen, die om hem heen stonden. Zij naderden ons en aar zelden. Wat Ignosi betreft, hij Mef zijn speer op, besloten om zijn leven zo duur mogelijk te ver- „Gaat terug!" riep ik, „als gij morgen nog het daglicht wilt zien. Raak een haar van zijn hoofd aan en uw koning sterft" en ik legde mijn revolver op Twala aan. Sir Henrv en Good trokken eveneens hun pi stolen, sir Henry richtte op de aanvoerder van de beulen, die naderden om het vonnis te vol voeren en Good mikte op Gagool. Twala deinsde terug, toen hij mijn wapen op zich gericht zag. „Nu?" vroeg ik, „wat zal er gebeuren, Twala „Berg uw toverbuizen op," zei hij, ..gij hebt u beroepen op de gastvrijheid en om die reden niet uit vrees voor wat ge doen kunt, spaar ik hem". verigens zijn wij deze partij meer dan moede Is de dans geëindigd?" „Hij is geëindigd.' antwoordde Twala kort Onmiddellijk begonnen de regimenten weer t> iefileren door de kraal in volkomen stilte. Wij stonden op, groetten de koning, welkt groet hij nauwelijks beantwoordde en vertrokker „Nu." zei sir Henry toen wij zaten nadat wi; eerst een lamp hadden opgestoken van he soort, zoals ze door de Kukuana's worden ge bruikt, waarvan de pit is gemaakt uit de vezel? van een palmblad en de olie van gezuiverd nijlpaardenvel „ik voel mij ziek van alles wal ik heb gezien. „Als er bij mij nog slechts enige aarzeling had bestaan om Umbopa tegen die helse zwarte kerel te helpen." viel Good hem in de rede, „dan zou die nu voor go*d zijn verdwenen Het was eirenlijk meer dan ik kon doen. daar zo stil te zitten, terwijl die slachter rondliep. Umbopa, mijn vriend, je moogt ons wel dankbaar zijn; het scheelde niet veel of je had enige luchtga ten in je huid gekregen." „Ik ben dankbaar," was het antwoord van Umbopa, „en ik zal het niet vergeten. En In- fadoos zal straks Mer zijn. Wij moeten wachten. Dus staken wij onze pijpen op en wachtten. HOOFDSTUK XL Gedurende een lange tijd twee uren zou ik denken, zaten wij in stilte, te veel onder de in druk van hetgeen wij hadden meegemaakt. Eindelijk, toen het niet ver meer van het krie ken van de dag kon zijn, hoorden wij het geluid van voetstappen en een ogenblik later kwam Infa- doos de hut binnen, gevolgd door een half dozijn statig uitziende hoofden. „Heren", zei hij. „ik ben gekomen volgens mijn woord. „Heren en Ignosi, wettige koninp van de Kukuana's, ik heb deze manner. meegebracht, die grote mannen zijn onder ons. want ieder van hen heeft het commando over drieduizend solda ten. Ik heb hun verteld van hetgeen ik gezien heb en wat mijn oren hebben gehoord. Laat hen nu ook de heilige slang om uw middel aan schouwen en vertel uw geschiedenis Ignosi, dan kunnen zij zeggen of ze al dan niet gemene zaak met u willen maken tegen de koning." In antwoord daarop maakte Ignosi weder zijn .ordel los. Elk van de hoofden kwam nader en onderzocht iet teken bij het schemerlicht van de lamp, om '.onder een woord te spreken weer naar zijn jlaats te gaan Ignosi maakte daarop zijn gordel weer vast en lerhaalde de geschiedenis welke hij 's morgens had verteld. „Nu hebt gij het gehoord, hoofden", zei Infa- ioos, toen hij gereed was met zijn verhaal, „wat «gt gij; wilt ge deze man bijstaan en hem hel pen op zijn vaders troon, of wilt ge niet? Het and schreeuwt het uit tegen Twala en het bloedi van het volk vloeit als het water in de bronnen Kruiswoordraadsel No. 59 Horizontaal: 1 Vulkanisch gesteenfe; 3 buit: 5 soort paard; 3 puntje. 9 volkomen ontwikkeld insect; 11 bij voortduring; 13 rots aan de rechter Rijnoever; 15 teken materiaal; 16 paar. Verticaal: 1 Zin; 2 fabelaohtig wezen; 3 speelbakje; 4 pakrumeel; 6 metaal; 7 ranonkelachitige plant; 10 oogopslag; 12 kuur; 14 boomloot. Oplossing vorige puzzle No. 58 Horizontaal: 1 Snob; 3 drum; 7 gemet; 9 eer; 10 bank; 12 nar; 14 esp; 16 kous; 19 vla; 20 stolp; 22 rote; 23 pint. Verticaal: 1 Sago; 2 olm; 4 reeks; 5 merk; 6 sta; 8 Ebro; 11 nest; 13 akant; 15 ever; 17 USA; 18 spijt; 21 ooi. 1 Niet krabben, niet uit drukken. dat verergert kwaal Ze verdwij- 1 dikwijls in 24 uur geneeskrachtige (Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2