my Geld van Leidse zaak met eigen geld vermengd Op staande voet gegeven ontslag bleek onrechtmatig te zijn Oud-spoor- en trammannen bespraken belangen Begunstigers van „Prediker" hadden goede avond Greatest (dog)show on earth! Honden geen toegang Ook Nagy was te rechts NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 9 MAART 1955 Kantongerecht-vonnis bevestigd EEN BELANGRIJKE civielrechtelijke uitspraak van het Leids kanton gerecht heeft de Haagse rechtbank in hoger beroep bevestigd. Het be trof hier de vraag, of een werkgever op staande voet een werknemer met verlies van pensioenrechten mag ontslaan, indien de werknemer geld van een derde, dat hij door zijn betrekking in bezit heeft gekregen, met zijn eigen geld vermengt. Een in Leiden gevestigde handels onderneming had ter gelegenheid van haar zilveren jubileum voor het perso neel een pensioenregeling in het leven geroepen De op het jubileum uitgereikte pensioenbrief bepaalde onder meer. da', de rechten op pensioen geheel zouden ver vallen, indien een werknemer op staande voet werd ontslagen. Dit laatste nu was het geval gewees' met een magazijnchef. Hij keerde met zijn gezin terug van een zomervacantie en werd aan zijn woning opgewacht door een particuliere detective. Deze be geleidde hem onmiddellijk naar de di rectie van de handelsonderneming. De chef werd er van beschuldigd, gelden te hebben verduisterd, hoewel hij reeds 32 jaar lang zijn functie bb deze zaak had vervuld Ongeveer een jaar tevoren had hij van een vrachtrijder een remboursement ont vangen. doch dat geld niet aan de han delsonderneming verantwoord. Niemand, ook de boekhouder niet. kon de magazijn chef zeggen, van welke klant dit geld afkomstig was. Maandenlang had hij het in een gesloten enveloppe in zijn porte feuille bewaard. Toen hij ziek werd en plotseling iets moest betalen, gebruikte Ihij'een deel van het geld Direct na zijn herstel ging de chef met vacantie. Maar de directie hoorde van de zaak. Toen de man na zijn terugkeer niet A la minute het ontbrekende bedrag kon kreeg hij zün congé. Niet benadeeld De verdediger van de ontslagen em ployé wees er voor het kantongerecht op. dat de handelsonderneming, met toestem ming van het gewestelijk arbeidsbureau de dienstbetrekking had kunnen opzeg gen óf de rechter had kunnen verzoeken, de lopende arbeidsovereenkomst te ont binden De pensioenrechten zouden dan voor- de werknemer niet verloren zijn gegaan De ten laste gelegde verduiste ring achtte hij niet aanwezig, omdat aan de hand van soaarbankboekjes kon wor den aangetoond, dat de magazijnchef het ontbrekende had kunnen aanzuiveren Men kon hier. aldus de verdediger van de chef. hoogstens spreken van een geld- vermenging. waardoor de werkgever niet benadeeld, aangezien gebleken was dat het geld voor een ander was be stemd. Toejuichen kon hij het beleid van deze erknemer niet. maar wekelijks gingen duizenden guldens door zijn handen en er bestond geen afzonderlijke kas. Aan het eind van de week rekende de maga zijnchef het door hem voor de zaak ont vangen geld met de boekhouder af. De werkgever bestreed deze mening en ■erklaarde. dat de werknemer zich het ;e!d wel degelijk wederrechtelijk had toe geëigend. waarbij het feit dat er geld op een spaarbankboekje stond helemaal niet ter zake deed. Bovendien was er een reeks klachten over het werk van de ontslagen chef. De kantonrechter verklaarde in zijn uitspraak, dat alleen moest worden na gegaan of de magazijnchef juist was be- sohuldigd van verduistering, de grond waarop hij ontslagen was. Dit misdrijf, indien het door de chef is gepleegd, kwam in geen geval ten nadele van de handels onderneming. Van verduistering was ook geen sprake, zodat het gegeven ontslag- op-staande-voet onrechtmatig was. De rechtbank heeft dit vonnis bevestigd. N. Pardon bij de Rolo gehuldigd De heer N. Pardon heeft herdacht, dat hij 25 jaar geleden als magazijnbe diende in dienst trad bij de N.V. Ned. Rotogravure-maatschappij. Door de om standigheden werd dit feit. op verzoek van de jubilaris, in stilte herdacht, dit belette de directie toch niet de heer Pardon op traditionele wijze te huldigen. In de directiekamer werd hi1 toege sproken door de heer J. C. Stafleu, die de heer Pardon prees om zijn trouwe plichtsbetrachting, waarbij hem nog jaren werden toegewenst in dienst var onderneming. Spr. deed z\jn wensen i gezeld gaan van een enveloppe met Namens het personeel sprak de heer Streefland enkele woorden van sympa thie en waardering. Ook hij bood de ju bilaris een enveloppe met Inhoud aan. De jubilaris dankte tenslotte directie er collega's voor de hartelijke woorden er de geschenken. Hij hoopte nog vele Jeren ziin krachten aan het bedrijf te kunnen geven. Het feest werd uiteraard ook ln de huiselijke kring gevierd. W. Couwenberg overleden Op 85-jarige leeftijd is te Wassenaar overleden de heer W. Couwenberg sr. die van 1910 tot 1936 directeur-eigenaar van de Turk te Lelden is geweest. Annie Schmidt en Simon Carmiggelt naar Leiden Ter gelegenheid van de komende boe kenweek heeft „Het Boekhuis" te Leiden een avond georganiseerd, waarop Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt spre ken over en lezen uit eigen werk. avond wordt gehouden op Dinsdag 22 Maart in de grote zaal van d hoorzeal. Jantina Dekker nog niet gevonden Drie duikers zoeken nu de plas ai De pogingen om de negenjarige Jantina Dekker, die vorige week Dinsdag door het ijs van de zandput aan de Roombur- gerweg zakte en daarbij verdronk, te vin den, hebben nog steeds geen resultaat gehad. Tot Maandag ls de politie van Zoeterwoude met dregwerkzaamheden bezig geweest Gisteren hebben drie dui kers van het marinebedrijf te Den HeldeT het werk van de politie overgenomen Zij hebben gewerkt tot de duisternis viel maar vonden het meisje niet. Vanmorgen hebben zij hun pogingen voortgezet. Van de zijde van de politie vernemen wij, dat het werk ongetwijfeld wordt be moeilijkt door de grote diepte van de put. Vanmorgen zouden de duikers tot een diepte van zestien meter moeten dalen. Van het ijs heeft men tot dusver geen last gehad. De politie had reeds een groot gedeelte van de plas van ijs vrij gemaakt. Het is te verwachten, dat de duikers hun werk blijven doen tot het meisje ls gevonden. De plas is tweehon derd meter breed en vijfhonderd meter lang. Over het geredde meisje kan gemeld worden, dat zij geheel is hersteld en weer op school ls. Concert voor het L. A. K. Irma Kolassi en Lily Laskine in de Zuiderkerk Solisten beschikken stellig over buiten gewone kwaliteiten Voor de leden van het Leids Academisch Kunstcentrum concerteerde gis teravond de bekende Griekse zangeres Irma Kolassi, samen met de harpiste Lily Laskine. Het programma was zeer gevarieerd en bestond ten dele uit liederen op Italiaanse, Engelse en Nieuwgriekse teksten, en ten dele uit harpsoli, die grotendeels bewerkingen van werken uit de klavier litteratuur waren. Hoewel een dergelijke avond dus veel afwisseling biedt, voelt men toch wel het bezwaar van een gebrek aan homogeni- ondanks de vaak zeer bijzondere kwaliteiten der solisten. Het was de har piste Lily Laskine. die het eerst onze aan. dacht vroeg met enkele bewerkingen van oude meesters, namelijk een anonyme Villanelle voor luit uit de 16e eeuw, be werkt door Respighi, een menuet en Rl- gaudon van Rameau (oorspronkelijk af komstig uit de opera Castor et Pollux) en een Passccaillc van Handel. Hoewel de Villanelle ons in deze bewerking van Respighi nogal bedenkelijk voorkwam (Resphigi schreef dit arrangement naar ;n voor plano), slaagde de har piste er niettemin onmiddellijk ln. onze aandacht in hoge mate te boelen door haar subliem en uiterst kleurrijk spel; ie haar feilloos en prachtig ge nuanceerd toucher maakte dit harpspel tot :n buitengewone verrukking. Irma Kolassi zong vervolgens met harp- begelelding de prachtige. „Invocazione d'Örfeo" van Peri (één der grondvesters der opera), een ariëtta van Tenaglia, drie 13de eeuwse Laudi in de bewerking van Henriëtte van Lennep (over de authenti citeit dezer bewerkingen wagen we niet oordeel te vellen) en. na een tussen- voor de harpiste, bestaande uit twee études van Henriëtte van Lennep, een Lamento en drie Engelse liederen op teksten van Shakespeare, alle eveneens van Henriëtte van Lennep. Irma Kolassi beschikt over zeer opmerkelijke vocalistl. :he kwaliteiten, haar voordracht is vaak prachtig doorleefd, haar sottovoce zeei warm. terwijl haar stem echter bij een vrij groot volume ln het middenregister aan glans verliest en de toon in de hogere regionen niet zelden wat scherp en gefor ceerd wordt, zodat dramatische effecten niet zelden worden geschaad. Bovendien kunnen we de liederen van Henriëtte van Lennep ook niet tot het allerbelangrijkste rekenen dat de Nederlandse muziek heeft voortgebracht; zij zijn wel goed geschre ven doch missen elke oorspronkelijkheid en boelen slechts matig. We konden ons dan ook niet losmaken van een zekere gereserveerdheid, waartoe de enigszins kille atmosfeer stellig bijdroeg. Na de wat gerekte pauze speelde de harpiste enkele korte stukken, eveneens in bewerking, namelijk een Impromptu van Fauré, een Scherzetto van Jacques !-1 Ibert, zeven kleine stukjes voor kinderen Tansman en een Impromptu-Caprice Pierné, een wat wonderlijke reeks uiteenlopende werkjes, echter voor gedragen met een ongeëvenaard meester schap op een koninklijk instrument. Ten slotte zong Irma Kolassi nog drie Griekse liederen; het was wel ln deze drie liede- lat we ten volle de capaciteiten van zangeres konden waarnemen. Hier behoefde zij zich in geen en^el opzicht te forceren en kon ze haar eigen muzikali teit de vrije teugel laten. Jammer, dat dit onderdeel zo bescheiden in omvang moest :n. De geestdrift der toehoorders na dit gedeelte was zo uitbundig, dat nog twee toegiften volgden, een Grieks volks- en nogmaals één der Shakespeare- llederen van Henriëtte van Lennep. In tussen hopen we Irma Kolassi nog eens in opmerkelijker programma te mogen beluisteren. LEDENVERGADERING IN ..PREDIKER" Sommige trammaatschappijen hebben nog geen enkele verhoging gegeven In het gebouw Prediker werd gister middag de ledenvergadering gehouden van de afdeling Lelden van de bond van gepenslonneerden bij de Nederlandse spoor- en tramwegen. Het deed de voor zitter, de heer J. Groot, goed. dat zove- len aan de uitnodiging gehoor hadden ge geven. Gelukkig ls in 1954 enige verbetering ln de pensioenen gekomen en kreeg men de zes procent ook op de toeslagen, hoe wel de wensen nog niet alle zijn ver vuld, aldus de voorzitter. Hij gaf ver volgens het woord aan het hoofdbe stuurslid de heer H. J. Klein uit Utrecht. In een uitvoerige rede zette deze alle verbeteringen in de pensioenen van de laatste tijd uiteen. Weinig medewerking werd ondervonden van de personeels- raad en de vakverenigingen, maar daar J. i i der Vei Agenda van Leiden Woi isdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Johannes Pas sion. R.K. Alma-Mater-koor. Ned. Madri gaalkoor en Leids Toonkunst-Orkest, o.l.v. W. Mizée. Jacobazaal Burcht. 8 u.: Selskip „Frys- n", Lytse Joun, sprekken, foardragen. Zuiderkerk. 8 uur: interkerkelijke sa menkomst (Eén Heiland voor allen), sprs. ds W. Harkema, Den Haag en ds B. C Visser, Oegstgeest, medew. van J. Kool haas. tenor. F. v. d Reijden. orgel en soldatenkoor Leiden o.l.v. H. Rijnbeek. igstgeest: Irene. 8 uur: ouder avond Kon. Julianaschool. Donderdag Lichtfabrieken. 3 30 u opening nieuwe centrale door mr L A Kesper. Turk, 10.30 uur: koffieuurtje afd. Leiden ed. ver. van Huisvrouwen. Casino. 7 en 9.15 uur: Cefa met „Paula". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie Or kest, dir. Louis Stotijn. sol. Tibor de Ma- :hula. vlolon-cello. Rehoboth, 8 u.: afd. Leiden Veron, le zing o.m. Evers over Single Sideband. Vrijdag Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Liberty, 7.30 uur: ledenvergadering afd. Leiden van de Chr. boeren- en tuinders- Snouck Hurgronjehuis. Rapenburg 61. 8 uur: K. en O.-cursus „Moderne Ned. let terkunde" door prof. dr N. A. Donker- Foyer stadsgehoorzaal. 8 u: causerie met film door Simon de Waard over „Zwerftocht door Zweden en Lapland" Luxor-theater Dagelijks half 3. 7 uur en 8.15 uur: Luther-fiim. Apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. en apo theek „Tot hulp der menschheid". Hooi gracht 48 Initiatiet van K. en O. Alle jongeren naar een concert van 't R.O. De Leidse middelbare schooljeugd heeft dikwijls het voorrecht een prachtig concert van het Residentie-Orkest te kunnen bijwonen in schoolverband. Er zijn echter ook talrijke andere jongeren, die wel eens zo'n buitenkansje zouden willen hebben. Welnu, dit wordt moge lijk door een prachtig initiatief van K. en O In samenwerking met de Leidse Jeugdactie wordt Zaterdagmiddag 12 Maart nm 4 uur in de Stadsgehoorzaal een populair concert gegeven door het Residentie-Orkest, Dirigent is Willem van Otterloo, solist Jaap Stotijn. hobo. K. en O hoopt nu maar. dat de jongeren, voor wie klassieke muziek „zware kost" beteken- nu ook eens komen. Op het programma staan: Eine Kleine Nacht- musik van Mozart. Concert voor hobo en orkest van Haydn, en werken van Johann en Joseph Strauss. De toegangsprijs is belachelijk laag. zodat dit voor niemand een bezwaar hoeft te zijn. Buigerlijke stand van Leiden1 GEBOREN: Marion L, dr van E A del Prado en L H de Beer; Maria J, dr van W N van Slingerland en M Tetteroo; Mie- ke. dir van J van den Bosch en J. IJska; Melchior S T E N. zn van J J v. d. Zant en L Speijer; Ineke, dr van B D Brug man en A Segaar; Wilhelm in a L, dr van W Kinkel en L G Troost; Willem, zn van C L Jonker en A Haasnoot; Teunis, zn van D Bakkenes en G P'.uc; Petrus, zn van N L v d Salm en J A Janson; Fran- cina G. dr van J v d Kwaak en F G de MooiJ; Ar.na C J, dr van C van Duijven- voorde en A A G van Ham; Sonja, dr van W Kos en H Meijer; Willem, zn van M Hazenoot en A Ouwehand. ONDERTROUWD: A Smit en M J Pi- son. C. Jong en P Burgerhout. A de Vos en A C Wesselo. JPN Bodrij enHvd Maas. B v d Plas en C Korenhoff. A. van Rossen en E Brocaar, J van Dijk en R Liboohant, J A F Kranenveld en N van Rooij, J W Speelman en P Tegelaar, D Remond en J C Marij-t, J Kersbergen en fto htafit&i'O (choices! AMERICA'S BEST TOBACCOS Zij kunnen nog een wens vervullen: nieuwe stoelen voor de zaal De begunstigers van de stichting „Prediker" konden gisteravond met ge rechtvaardigde trots in hun gebouw rondkijken. Mede door hun steun heeft de grote zaal een verjongingskuur kunnen ondergaan. Dit bracht de voorzitter van de stichting, de heer W. F. L. Heijloo, in zijn openingswoord op de feestavond voor de begunstigers ook duidelijk naar voren. Maar nog kunnen we niet tevreden zijn, aldus de heer Heyloo. De oude stoelen moeten nodig opgeruimd worden. Maar oude opruimen voor er nieuwe zijn. gaat niet. Het is de bedoeling, dat er stoelen komen met elk één armleuning. Staan ze dan tegen elkaar, dan wekt dat het idee alsof ieder twee leuningen tot zijn be schikking heeft. Maar ook hiervoo weer veel geld nodig. De grote verlo ting kan een stap in de goede richting betekenen. Voor het feestelijk karakter van deze avond zorgde de toneelgroep „Het Zijl kwartier" onder regie van de heer S. Smit. De loodgieter die „onder valse vlag" voer en zich uitgaf voor graaf werd even als Jean Villet, de charmante(i) minnaar van de dochter des huizes Ivonne. die ook J A Develing, P J Lut en A van den Berg. GEHUWD: W F Dreef en W Ligtvoet. OVERLEDEN: A J v d Lijke, man. 75 Jr.: W van Iterson. wed van Goddijn. 80 jr Weer 85 bekeuringen in Leiden De Leidse politie heeft gisteravond weer contróle gehouden op de achter lichten. Er werden 85 bekeuringen ge noteerd. Het aantal overtredingen be weegt zich dus in dalende lijn. Maar het is dan ook al de vierde grote con tróle. stond de volle medewerking van minister Suurhof tegenover, aldus spr. Aan de verbeteringen van de pensloe* nen ls men nu al tien jaar bezig; wat zal de commissie Van Poelje brengen? Treu rig is het, dat sommige tramwegmaat schappijen nog geen enkele verhoging aan hun gepenslonneerden hebben gege ven. Ook voor de wettelijke ouderdoms voorziening komen de spoor- en tram mannen in aanmerking. Na een korte pauze herdacht de voor zitter de zes ln 1954 overleden leden. Zeven leden verhuisden naar elders. Twaalf nieuwe leden werden ingeschre ven. Er zijn thans 196 leden. De pen ningmeester, de heer J. Piket, kon een voordelig saldo van f 70 melden. Nadat de heer Groot de heer Klein had bedankt voor zijn uiteenzetting, sloot hij even half vijf de vergadering, met dank voor de goede opkomst. (Van onze Londense correspondent! „Verboden voor honden!" Waar men deze waarschuwing zou kunnen verwachten, zeker niet op 's werelds grootste hon den tentoonstelling, „Cruft's Dog Show", in de Olympiahal te Londen, waar de vorige maand meer dan 6000 honden van welgeteld 106 rassen bijeen waren. Toch is het harde waar heid: zo gij uw viervoetige huis vriend wilt meenemen, om hem voor een wijle te laten vertoeven in de verheven nabijheid des hon- denadeldoms, zult gij voor hem de weg versperd vinden. „Cruft's" is een begrip voor elke hondenfokker. De hond die hier een eerste, of zelfs een derde prijs be haalt. stijgt door dit ene feit enorm in waarde. De geldswaarde van deze prijzen is zeer gering: slechts f 25 voor een eerste prijs, en de daaropvolgende navenant. Maar de verkoopwaarde van het dier kan Ineens stijgen tot 1000 (10.000 gulden), want zulk een prijs wil een rijke Amerikaan graag neertellen voor een hond, die door „Cruft's" van het blauwste blauwe hondenbloed wordt verklaard. Hon den zijn voor Engeland, behalve huis vrienden. een belangrijk exportartikel: in 1954 werden 3218 honden geëxpor teerd, waarvan Amerika er meer dan de helft om precies te zijn 1715 voor zijn rekening nam. Engeland is naar officiële schatting ongeveer 2 millioen rashonden rijk, hetgeen 1 rashond per 5 gezinnen be tekent. Honden zijn niet minder dan vrouwenkleren een mode-artikel, al leen verandert de „hondenmode" niet, zoals die der vrouwen, elk jaar. maar om de tien Jaar, dit ln verband met de gemiddelde levensduur van honden. Bij het einde van de eerste wereldoor log was de Pekinees de meest gewilde hond. maar drie Jaar later was zijn voorrangsplaats al Ingenomen door de ruwharige fox-terrier. Tijdens de 20- er Jaren was het de Duitse Herder die oppermachtig heerste, doch in de jaren '30 werd hij verdrongen door de Coc ker Spaniel. En nu gaat de liefde van 1 vele hondenminnaars uit naar de mi- I niatuurpoedel. die voor 1955 „Top Hit no. 1" ls. Bijgelovige zwartkijkers kun- I nen voedsel voor sombere overdenking vinden ln de overweging, dat zowel de Duitse Herder, die na de eerste wereldoorlog in de gratie kwam. als de miniatuurpoedel, die na de tweede wereldoorlog lieveling der wereld werd. van Duitse afkomst is. „Cruft's" dankt zijn naam en zijn faam aan Charles Cruft. een honden liefhebber die een fortuin verdiende met het verkopen van hondenkaakjes. Zijn eerste hondenshow hield hij in 1886, en de show van dit jaar was de 59ste, die zijn naam draagt. Hij stierf in 1938, 86 jaar oud. en zijn weduwe organiseerde nog eenmaal een show, die van 1939. Om de tentoonstelling, die in de hondenwereld een begrip geworden was, voor ondergang te be- Londense cocktail hoeden, deed zij tijdens de oorlog het beheer der show over aan de Kennel Club, de vereniging van Britse hon denfokkers. Maar Cruft's naam bleef behouden. Verscheidenheid „Cruft's" is een getrouwe weergave der mensenmaatschappij in het hondse; de veelheid der rassen brengt de ge- interesseerde, maar nlet-ingewijde toe schouwer in verwarrtng. Niet minder dan 106 rassen zijn op „Cruft's" ver tegenwoordigd. van de petieterige, maar pittige Chihuahua (uitspraak: Tsjiewawa) tot de massieve bloedhond en de aristocratische Afghaan. De show schenkt u gelegenheid iets dieper door te dringen in het raadsel der Engelse mentaliteit. Ik ben een verstokt hondenliefhebber, maar wat ik op „Cruft's" zag deed mij toch de ogen uitwrijven. De machtigste hond bleek niet de bloedhond of de Deense dog te zijn. maar de onaanzienlijke wolbaai" die bekend staat als Peki nees. Dit diertje bleek ln staat te zijn honderden vrouwen ln zulk een verre gaande staat van sentimentaliteit te brengen, dat het de toeschouwer wee om het hart werd. Hele schoonheids salons hadden zij meegebracht: spie gels, poederdozen, eau-de-cologne, par fum, kammen, borstels, waskommen en eindeloos zaten zij hun troeteldier tjes met deze schoonheidsmiddelen te bewerken. Hier een krulletje teveel, daar een krulletje te weinig, hier een staartje te weinig gekruld, ginds te recht van aard. Van tijd tot tijd kre gen de betutterde dieren even tijd om amechtig uit te blazen, en dan lagen ze verzaligd op een zijden kussen, onder een zijden dekentje, in een met zijde behangen kooi. De dames bewon derden eikaars honneponnen met de zelfde verrukte uitroepjes, waarmee zij eikaars babies plegen te bewonde ren. Sommige robuste, in ruige tweed geklede dames trokken dapperweg aan een levensgrote pijp. De Pekine zen-afdeling was een luilekkerland voor een vrouwenpsycholoog. Geheel anders van aard was de af deling der grote honden, waar uiter aard een forsere atmosfeer heerste. Maar ook hier was het de hond die oppermachtig heerschappij voerde over zijn baas: de mens. Hoe oppermachtig, dat bleek toen na afloop der tentoonstelling de Schot se deelnemers met hun deren naar Schotland terugkeerden: de express- trein naar Edinburgh was vol honden, die zich vorstelljk-comfortabel op de banken hadden neergevlijd. In de cor ridors moesten tientallen passagiers staan omdat er voor hen geen plaats meer was. Verontwaardigd protesteer den zij bij de conducteurs, die, zij het onder fel verweer der hondeneigena ren, de honden van de bank jaagden om plaats te maken voor de mensen. Maar sommige slimmerds (en rijk aards!) hadden voor zich en hun hon den een volledig le klas-compartiment afgehuurd, opdat de arme dieren de lange reis naar Edinburgh sluimerend op de kussenbanken konden afleggen. En ditmaal konden de conducteurs er niets aan doen. In optima niet was waarvoor hij zich uitgaf, ont- maskerd. De graaf (de echte), die var armoe maar loodgieter werd. kwam ten slotte nog met Eefje, de wildebras, uit de bus. Aan het succes hebben allen hun deel gehad. Zowel de dames Van Egmond, Weijers en Kop als de heren Pison, Vink. Van Egmond. Scheur en Rodenburg. Van avond wordt het andere deel van de be gunstigers verwacht. Haagse politierechter Portemonnaie niet teruggegeven Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een fabrieksarbei der uit Alphen a.d. Rijn tot een week ge vangenisstraf. De verdachte had op 31 De cember jl. in de bus, die hem en zijn mede-arbeiders vervoerde, een portemon naie gevonden en opgeraapt. Inplaats van deze af te geven, had hij de portemonnaie gehouden en later nadat hij het geld er uit had gehaald weggegooid. Verdachte betoogde thans, dat hij de portemonnaie die middag had willen te ruggeven aan de eigenaar, maar dat hij dit vergeten was. Later had hij er niet meer mee op de proppen durven komen. Hij moest toegeven, dat dit laf was. Na het vonnis verzocht verdachte zijn :traf zo spoedig mogelijk te mogen uit riten. De officier beloofde met dit ver zoek rekening te zul'en houden. Valse aangifte Een sigarenwinkelier uit Wassenaar was gedagvaard maar niet verschenen voor de Politierechter, om zich te verantwoorden wegens een valse aangifte van diefstal van sigaren. Verdachte had een aantal sigaren ongebanderolleerd verkocht cn kon deze niet verantwoorden tegenover de fiscus. Toen had hij maar aangifte van diefstal gedaan. De officier van Justitie eiste f 50 boete of 25 dagen en een maand voorwaar delijk. De rechter ging hierin mee. maar verminderde de boete tot f 30 of 10 dagen. Schippersknecht veroordeeld De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste een boete van f 40 of 20 dagen tegen een schippersknecht uit Katwijk aan Zee, die op 24 Juni jl. een agent van politie had mishandeld. Ver dachte was onder invloed van drank ge weest. „Een soort Katwijkse gewoonte," meende de Politierechter. „Ik heb één klap gegeven en nog niet eens tegen het voorhoofd." betoogde verdachte. Waar die klap dan wel was aangekomen, kon hij niet vertellen, want het bleek, dat hijzelf zich van het voorval niets meer kon her inneren en dat omstanders hem later de toedracht hadden verteld. De Politierechter veroordeelde hem tot f 40 boete of 20 dagen en een week ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. Nieuwe Pachtwet biedt meer mogelijkheden Volledige schadeloosstelling bij onteigening' Bij de Tweede Kamer Is een ontwerp Pachtwet ingediend ter vervanging var het uit de bezettingstijd daterende Pach- besluit. Nieuw is de regeling voor verlenlj ging. welke automatisch zal geschieden tenzij de verpachter zich tijdig hiertegen verzet, in welk geval de pachtrechter zal beslissen. Ook is nieuw, dat de overeenkomst voor korte duur doch langer dan één jaar, voor verlenging vatbaar is. Vervolgens In troduceert het ontwerp de pachtoverne- ming. De pachter die de leeftijd van 61 jaar heeft bereikt of door ziekte of Inva liditeit het gepachte niet op behoorlijke wijze kan exploiteren, zal de Grondkamer kunnen verzoeken, zijn echtgenote of één meer van zijn naaste familieleden in jn plaats te stellen. Bij overlijden wordt •n soortgelijke regeling mogelijk. Wanneer de verpachte opstallen door brand of storm worden vernield, zal aan de verpachter een herbouwplicht worden opgelegd, waarvan alleen ln bijzondere omstandigheden ontheffing wordt ver leend. In geval van onteigening heeft de pach ter aanspraak op volledige schadeloos stelling. Is de pachtovereenkomst aange gaan nadat aan het verpachte bij goedge keurd uitbreidingsplan of wederopbouw- plan een nlet-agrarische bestemming was gegeven, dan wordt de schadeloosstelling slechts berekend over de resterende duur, irbij als maximum de wettelijke ter mijn van twaalf of zes Jaar wordt aan gehouden. Enige tijd geleden ging het gerucht, dat de Hongaarse premier Imre Nagy ernstig ziek was. Een feit was, dat Nagy uit het openbare leven was verdwenen. De Jongste berichten uit Hongarije laten aan duidelijkheid niets te wensen over: de (communistische) arbeiderspartij maakte bekend, dat Nagy er rechtse nel gingen op nahield cn zijn verderfelijk» Ideecn openlijk in het land verkondigde. Voort» zou hij aan- 't Verklaard uifzichf hanger» in het land hebben die er in ge slaagd zouden zijn, de economie van Hongarije (en voor al de zware in» te i dustrie) in de v.. In Hongarije gebeurt op het ogenblik ongeveer hetzelfde wat een maand ge leden in de Sowjetunie geschiedde. Daar werd Malenkof aan de kant gezet met het excuus, dat zijn beleid als premier de zware industrie en daarmede de vei ligheid van het land in gevaar had ge bracht. Het is niet toevallig, dat Nagy (een vriend van Malenkof) thans om de zelfde reden wordt aangevallen. Kort na de opstand in Oost-Dultsland, die gevolgd werd door een vrijwel alge mene verzachting van het communistisch regiem, werd Rakosl als premier vervan gen door Nagy. Deze laatste wa» even als Malenkof in de Sowjetunie vóór verhoging van de levensstandaard voor de arbeidende bevolking. Dit geschiedde door de productie van verbruiksgoederen te vergroten ten koste van de zware in- Daaraan gaat nu ook in Hongarije klaarblijkelijk weer een eind komen. De nadruk zal voortaan, naar Russisch voor beeld. worden gelegd op de zware In dustrie. hetgeen betekent; de oorloge industrie. Dodenherdenking bij de Woeste Hoeve Gisteren had bij de Woeste Hoeve tus sen Apeldoorn en Arnhem in alle sober heid de herdenking plaats van de executie van 117 vaderlanders, die tien Jaar ge leden als represaille voor de ongewilde aanslag op Rauter door de Duitsers werd uitgevoerd. Burgemeester Des Tombe van Apel doorn merkte op dat de oorlog weer eens duidelijk heeft bewezen, waartoe de mensheid komt, wanneer de remmen worden losgegooid. „Het kruis aan de Woeste Hoeve moge ons hieraan steeds blijven herinneren", aldus spr. „Laat het bovendien voor ons een teken zijn, dat uiteindelijk niet de haat. doch de liefde overwint en laten wij Christus navolpen. die ons leerde een vijand te vergeven." „De daders van dit gruwelijke drama te vergeven, is een Christenplicht", ze» deken G. E. Oostveen. Ds J. F. Berkel, hofprediker te Apel doorn. vestigde er de aandacht op, dat wij slechts een betere wereld kunnen winnen, wanneer wij het oog op God gericht houden. Talrijke bloemstukken en bouquetten werden aan de voet van het eenvoudige monument neergelegd. P.T.T.-begroting aangenomen (Van onze Parleméntsredactie) Tijden» de ochtendvergadering van de Eerste Kamer beantwoordde vandaag' allereerst minister Algera de opmerkin gen, gisteren n.a.v. de PTT-begroting 1953 gemaakt. De bewindsman zegde toe, maatregelen te zullen treffen, dat de hef fing op expressebrleven buiten de be stelling wordt afgeschaft. De minister zeide voorts, onveranderd te streven naar de rentabiliteit van de draadomroep. Hij gelooft niet, dat het thans in het kader van het algemeen prijsbeleid mogelijk Is. de tarieven te verhogen. In de toekomst Is aan tariefsverhoging niet te ontkomen. In elk geval zal zo spoedig mogelijk het tarief van heraansluiting worden ver hoogd. Voorts zullen onrendabele lnvej- teringen niet tot stand worden gebracht De begroting werd tenslotte z.h.st. aan genomen (communisten tegen). Straks drie kwartier vlugger in Antwerpen Snelle dieseltreinen door heel Europa Als de electrificatie van de lijn Roosen daal—Antwerpen in 1957 voltooid is, zal de trein RotterdamAntwerpen er geen twee uur. maar 1 uur en 14 minuten over doen en de trein Rotterdam—Brussel geen 2 uur cn 50 minuten, doch 2 uur en 4 min. Verdere verbeteringen zullen worden bereikt door het doen rijden van snelle, comfortabele dieseltreinen tussen belang rijke Europese centra, op beperkte «chaal te beginnen m.t.v. de zomer van 1956. Dit deelde de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hol lander, thans op een vergadering in Rotterdam mede. In het Europese spoorwegverkeer wor den per Jaar 240 milliard reizigerskilome ters en 270 milliard ton-kilometera op hel 300.000 km lange net afgelegd. De bouw van gestandaardiseerde goederenwagens ral de aamenwerking ten zeerste bevorde ren. De mogelijkheid wordt onderzocht om een internationale financieringsmaat schappij op te richten, voor de aankoop van dit materieel. Ir Den Hollander memoreerde dat la Rotterdam in uitvoering ls een spoorweg plan van f 72 millioen. waarvan f52 min reeds ls aanbesteed De stations Rotter dam CS, Hofplein en Zuid zullen in 1957 gereed komen. Belgische klachten over Ned. telefoon Het Tweede-Kamerlid Nederhorat (arb.) heeft minister Algera gevraagd, of het waar is dat de storingen die zich in het Nederl.-Belginche telefoonverkeer voor doen. o.a. te wijten zijn aan een onderbe zetting van de Nederlandse dienst Vol gens de Belgische minister van verkeer reeds verscheidene malen bij de Ne derlandse dienst op verbetering zijn aan gedrongen, maar tevergeefs. DedtJer, de Joegoslavische commu nistenleider die wegens „vijandige pro paganda" echter de tralies werd gezet, is thans officieel hot lidmaatschap van het parUement ontnomen. De «2-jarige winkelier W. H. uit Garde ren. die zich als directeur van een bank te Bleiswjjk als executeur-testamen tair f1500 had toegeëigend, is vandaag in Rotterdam tot 4 mnd. voorw. veroor deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3