Jlieuiue jTcihsrije (Courant Biak, oord van rust na een vermoeiende nachtvlucht Een Belg over zijn land Televisiestichting staakt de besprekingen met E 55 In dichte mist vlogen twee blauwe trams op elkaar Neêrlands woord voor Indonesië 'i niet voldoende WOENSDAG 9 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraa- 37. Directie, Redactie. Aoormemer.ten- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 oer kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENT1ËN: I 0.18 per millimeter. belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10290 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticl) Is ghrótroea «ngn hert ia tcgtjenspoct" OP BEIS DOOR N1EUW-GUINEA dit eiland kan men de deur openlaten als men uitgaat Op BIAK, EEN HEERLIJKE ERVARING VAN RUST na een vermoeiende nachtvlucht. Een groot hotel waar men kan slapen en baden. Waar men op een koele galerij naar de zee kan kijken. Naar de Papoea vissers, die met grote petroleumlampen aan boord in de baai aan het werk zijn. Een mooi vliegveld, waar Superconnies kunnen landen en dat over enkele maanden gereed zal zijn voor nachtlandingen, zodat het dan aan alle eisen van het internationaal verkeer voldoet. Wie met de K.L.M. op Biak komt, in het K.L.M.-hotel uitslaapt en weer vertrekt, zal een aangename tropen- herinnering hebben, maar eigenlijk niet beseffen, in Nieuw-Guinea te zijn geweest. Hij heeft trouwens Biak zelf nog niet gezien. Hij zag een was er op Biak de beruchte Mansrenbe- weging, voortspruitende uit een legende, die in de gehele Pacific leeft, van een messiasachtige figuur, die met een groot schip vol goederen zal komen en daar van zoveel uitdelen, dat niemand meer behoeft te werken. De Jappen hebben hieraan bij hun inval een einde gemaakt.' Honderden zijn hierbij omgekomen. Biak in opbouw: langs de zee bouwde men een serie kleine woonhuizen, blauwe zee met een groen eiland er in. Hij hoort, als hij in zijn kamer zit, de vogels zingen. Hij merkt op, dat de mensen er anders uitzien dan op de vorige landingsplaats. Maar dat is overal zijn ervaring. Maar mensen die het eiland vroeger hebben bezocht, zien al bij deze uiterst oppervlakkige kennismaking de grote veranderingen in slechts enkele jaren tijds. Zij weten hoe de grote landingsbaan daar is aangelegd en geasfalteerd, hoewel men elke dag op een plensbui te rekenen heeft. De rest van de dag is het meestal mooi weer, maar daarmee schiet je niets op als je asfalteren moet. Zo heeft Nieuw Guinea telkens weer zijn eigenaardige moeilijkheden. Men komt er steeds voor de gekste dingen te staan. Ze kenden ook het oude hotel, van blik, waar men met z(jn vijven of zessen in een hokje sliep en telkens over de slapenden moest heenklimmen om z\jn bed te bereiken. Hoe is alles hier veranderd. En welk een moeite dit heeft gekosti beseft men, als men weet dat een deel van het hout uit Afrika moest komen en dat er veel asbest gebruikt werd, alweer geïmpor teerd. De bouwwerkzaamheden aan hotel, haven en stad werden uitgevoerd door Nederlands© aannemingsbedrijven Nederlands werkvolk. Wat dit kost, be hoeft niet verder te worden uitgelegd. Gelukkig vindt men onder de Biakkers vele goede vaklieden, die zich in korte tijd allerlei bekwaamheden eigen maken. Zwervers De Biakkers zijn van gemengde af komst, intelligent en zwerven overal uit. Vroeger deden zij het als piraten. De be ruchte Papoea-zeeroversvloten waren van Biak afkomstig en waren de schrik van Tidore. Nu echter werken zij als vaklieden te Sorong, Hollandia enz. Zo sterk was die trek, dat men genoodzaakt was tegenmaatregelen te nemen, want het eiland werd gedraineerd van mannen. Als bedienden zijn zij vrijmoedig en eerlijk. Zij beschouwen zichzelf dan ook niet als bedienden, maar als pleegkinde ren, die tot het gezin behoren. Wie op Biak woont, zo vertelde men mij, kan deuren en ramen openlaten, ook als men De politieke toestand is rustig, vertel de men ons. Van de Indonesische actie merkt men niets meer. Voor de oorlog ten stomen. Ook een mechanische wasserij zou er een lonend bestaan hebben. Eerste behoefte is er aan Nederlands personeel bij technische diensten, maar daaraan bestaat in Nederland zelf een tekort. Hoe wil men hopen, deze krach ten naar Biak te lokken? Biak telt ongeveer 400 Europeanen, be halve de marine, .die natuurlijk geen cij fers geeft. Meerendeels ambtenaren en slechts enkele particulieren Wat er te bereiken is... Wat er op Biak te bereiken is, blijkt wel uit het onlangs van Amerikaanse zijde gepubliceerde verhaal van een Papoea, die als wilde geboren was, in de oorlog werkte voor de Amerikanen, met hen meeging naar Okinawa en nu op Biak aan het hoofd staat van een bloeiende handelsonderneming. De man bestaat werkelijk. Hij heeft bij de bevol king een coöperatief kapitaal weten te verzamelen van ongeveer 29.000 gulden, met vijf of tien gulden bijeengebracht en heeft een maandelijkse handelsomzet van f25.000. Maar als men weet, dat er geen administratie is, geen controle der voor raden, dan houdt men zijn hart vast o het wel goed gaat, daar de betrokkem zich niet graag in dit opzicht wil laten Het is een eigenaardige figuur. 's Avonds zit hij fn het hotel de Europese bladen te bestuderen en hij spreekt bij voorkeur Engels. Over kranten gesproken: Die mist men hier sterk. De exemplaren die met de vliegtuigen meekomen, worden stuk ge lezen. Radio is er nog niet, doch spoedig zal er een zender verrijzen van 5 kw. waarmee men ook de Zuidkust denkt te kunnen bedienen. De resident, de heer Veldkamp, heeft een ressort dat zich over de gehele Geel vinkbaai uitstrekt. Ook neemt hij het be stuur waar aan de Wisselmeren, die eigenlijk een afzonderlijke residentie vor- nfen, Centraal Nieuw Guinea. Welke moeilijkheden zich in dat primi tieve gebied kunnen voordoen, begrijpt Als ge een vinger geeft, men als men hoort dat er de laatste tjjd hele hand en als het kan, moet dc wrijving was met de bevolking in een j ook maar bij, moet de Indonesische re der dalen. Er waren namelijk witte var- - gering hebben gedacht bij de behandeling (Europese varkens) ingevoerd om j van de strafzaak tegen acht Indonesische Mr J. J. Wentink Mr J. J. Wentink, onze redacteur voor Indonesische zaken en Eco nomie, tevens juridisch adviseur van ons blad, is dezer dagen, op uitnodiging van de regering, voor een maand naar Nieuw Guinea vertrokken. Hij reisde per vliegtuig en kwam, na in Karachi overnacht en in Manilla rondgewandeld te hebben, bereids in Hollandia aan. Het weerzien met de tropen moet hem een grote voldoening zijn ge weest, want een groot deel van zijn journalistieke loopbaan bracht hij in Indonesië, namelijk in Ban doeng, door. Na de barre jaren van de Japanse krijgsgevangenschap, toen hij, als zovelen, gescheiden was van vrouw en kinderen, keer de hij naar ons land terug. Zijn verblijf fn Nieuw Guinea van nu is het eerste na de repatriëring naar Nederland. Hij is inmiddels op tournee ge gaan. Van zijn eerste indrukken geeft hij in bijgaand artikel ver- „Experiment geen maatstai" ONEINDIG zijn de onderhandelingen, welke de Nederlandse Televisie Stichting voerde met de Stichting Televisie '55, die op de E 55 in Rotterdam gaat experimenteren met commerciële televisie, uiteraard alleen op het terrein van de tentoonstelling. De besprekingen zijn nu door de N.T.S., als zijnde „zinloos", afgebroken. moest de N.T.S. toegeven, dat de kwestie eigenlijk zo lag. dat èn N.T.S.èn Stich ting Televisie '55 beiden gelijkwaardige gegadigden waren en zijn om op de E 55 acte de présence te geven en dat van beslissingsbevoegdheden bij de N.T.S. geen sprake kan zijn. Scherpe koersdaling New-Yorkse beurs Op de effectenbeurs te New York heeft zich gisteren wederom een scherpe koersreactle voorgedaan, waarbij dalingen van 4 en 5 dollar en meer aandeel voordeden. Het onofficiële koers- gemlddelde van 60 aandelen daalde bi] verkoopgolven met 3.10 dollar tot 158.60 dollar. Op grond van de daling kan wor den aangenomen, dat de totale markt waarde van alle te New York geno teerde aandelen met ongeveer 3 milliard dollar ls verminderd. Uit dagbladpublicaties vernam de N.T.S. van de oprichting van de Stichting Tele visie '55. Haar standpunt in deze zette de N.T.S. gisteren op een persconferentie te Amsterdam uiteen. Met misnoegen werd daar eerst gesproken over de aard van de dagbladpublicaties. Tenslotte kwamen de bezwaren der N.T.S. tegen de Stich ting Televisie '55 aan de orde. De N.T.S. beweert, dat wat men op de E 55 wil gaan doen, niet als maatstaf kan worden genomen voor het eventuele suc ces van commerciële televisie („Het is geen commerciële, maar doodgewoon tentoonstellingstelevi-sieDe N.T.S. protesteert tegen de zgn. sponsor-pro gramma's (normale T.V.-programma's die door een bedrijf worden aangeboden), om dat die op haar terrein zouden komen. De N.T.S. is bereid in de maand Augus tus elke dag van twee tot zes televisie programma's te verzorgen en de N.T.S. zal daarnaast geen bezwaar hebben tegen reclame-programma's van de andere stichting, als die programma's zich maar beperken tot reportages van de stands, demonstraties, etc Ondanks het feit. dat de al dan niet „commerciële televisie op de E 55 door gaat. meent de N.T.S. die geen mono polie-houdster, maar de enige zend machtiginghoudster was in ons land tegen de gang van zaken te moeten pro testeren en wel vooral op details: de woorden „commercieel" en „experimen teel" in de aankondigingen van dit eve nement. het feit, dat de commerciële Stichting zich wat nonchalant heeft ge dragen bij de onderhandelingen en het noemen van de zgn. sponsor-programma's Aan het einde van deze persconferentie Schooljeugd denkt aan kroonprinses Dat prinses Beatrix in het zieken huis ligt, is aan de schooljeugd niet onopgemerkt voorbijgegaan. In vele klassen worden kleurplaten of plak werk gemaakt of briefjes en gedich ten aan de Kroonprinses geschreven. Het Utrechtse ziekenhuis zendt de stroom brieven door naar het paleis Soestdiik. opdat de Prinses, eenmaal thuisgekomen na haar operatie, de vele blijken van kinderlijke vriendschap rus tig zal kunnen bekijken. Zoals met weet, heeft de Prinses het bed reeks enkele uren verlaten. Dit past in de methode van de moderne chirurgie, en is bedoeld ter voorkoming van throm- De Koningtin en de Prins hébben de leiding van het ziekenhuis verzocht, maatregelen te nemen om de Prinses te beschermen tegen een te grote publieke belangstelling. Prof. dr J. F- Nuboer deelde vanmor gen mede dat Prinses Beatrix een uit stekende nacht heeft gehad. De tem"n- ratuur ls bijna tot normaal gedaald. De algemene toestand is goed als maar ge wenst kan worden. De Oostduitse stoker, die dezer dagen naar het Westen vluchtte met het verhaal, dat zijn trein in Plauen was verongelukt (40 Russen omgekomen), heeft bekend dat hij dit verhaal had verzonnen om gemakkelijker asyl te krijgen. Op enkel spoor in Waterland Bestuurder gedood, dertien gewonden In dichte mist zijn vanmorgen Douane en politie moeten immuun blijven" U de I de varkensstand te verbeteren. Ongeluk- I militairen kigerwjjze brak er in diezelfde lijd t spion, die allen deel Vlak aan de zee ligt het vrij sober aandoende K.L.M.-hotel 't Rif op het eiland Biak. Eind 1953 werden zowel de belangrijke vlieghaven als het hotel in gebruik genomen. Vroeger was het hotel van blik, maar het is er nu prima. Belastingverlaging ....Wat i* jouw zuiver inkomen?" Nu bemerkt men van al deze din gen niets meer, uiterlijk. De bevol king is christelijk. Wie met het vlieg tuig landt, ziet beneden zich een klein bilik kerkje. Voor de Neder landers is er nog geen kerk, maar zij worden geholpen door de marinepre dikant. Plannen bestaan er voor een grote kerk, die zowel voor de Neder landers als de Papoea's zal dienen. Vrijwel elk kind leert hier* op school lezen en schrijven, zodat Biak een voor beeld tis, wat er in dit voor kort nog zo woeste land kan worden bereikt. Voor Nederlandse middenstandera is hier wel een toekomst. Jammer genoeg ls het onmogelijk bij een vluchtig bezoek te zeggen voor wie er kansen zijn en welke. Een dringende, behoefte bestaat er aan een schoenmaker, aan kappers, aan een behoorlijke stomerij, want op geheel Nieuw Guinea is er geen enkele mogelijkheid de tropical costuums te la- Bevan moet er uit 1 Scheuring in Labour niet onmogelijk Het „Schaduw-kabinet" van de Britse Labourpartij heeft besloten, dat de leider van de linkervleugel. Aneurin Bevan, uit de partij moet worden gezet. Attlee. de leider van de partij, zal de socialistische parlementsleden volgende week verzoe ken. Bevan niet langer als Labourman te beschouwen Gaan de socialistische parlementariërs daarmee accoord, dan zal het nationale partijbestuur vrijwel zeker tot uitstoting van Bevan overgaan. De parlementsleden van Labour waren oorspronkelijk reeds voor vandaag bij eengeroepen, doch wegens ziekte (griep) van Bevan werd de bijeenkomst uitgesteld Zoals gemeld, kwam het geschil binnen de Labour-partij de vorige week tot een climax. De druppel die de emmer deed overlopen, was de weigering van Bevan en 61 volgelingen, een motie van wan trouwen tegen de regering te steunen. Politieke waarnemers in Londen achten de mogelijkheid van 'n scheu ring in de partij niet uitgesloten. Bevan heeft invloedrijke aanhangers in Labours Raad van Bestuur. Bo vendien zijn tal van socialisten ge- kent tegen de huidige politiek van hun partij, welke teveel in Churchills Ujn zou zijn. len uit. Conclusie: witte varkens brengen mazelen. Dit zijn echter uitzonderingen, inciden tele gevallen in een nog kinderlijke maat schappij. hebben uitgemaakt van de groep 19 infiltranten, die op 11 Mei 1953 nabü Fak-Fak landden. Eerst werd door Nederland aangeboden, de Indonesiërs naar hun land terug te zenden, als hun regering haar leedwezen over de gepleegde actie zou betuigen en maatregelen zou treffen om herhaling van vijandelijkheden in deze zin in de toekomst te voorkomen. Taal noch teken werd van Indonesische zyde Blijkbaar had men nog meer van derge lijke „uitstapjes" op het program staan. Toen het Hof in Hollandia. die in ste instantie de negen infiltranten had veroordeeld tot gevangenisstraffen varië rende van twee tot zes jaar. het hoger oeroep van de infiltranten in behandeling ging nemen vroeg Indonesië ineens toe lating van twee advocaten. Hiermede ging de Nederlandse regering in Januari dit jaar accoord mits de advocaten geen poutieke figuren waren en geen politieke activiteiten in petto hadden. Wederom rweeg Indonesië als het graf. Enige dagen geleden kwam echter het verzoek binnen om aan de twee advoca- een secretaris en een typiste toe te voegen terwijl aan allen de diplomatieke s inoest worden verleend. Zelfs louane en politie werd immuniteit geëist. Onze regering scnoof deze recht terzijde. Later gaf zij echter te kennen aat er geen Bezwaar bestond tegen het toelaten van twee advocaten en typiste, waarbij de garantie werd vroeg (wee tramstellen van N.Z.H.V.M. tussen Broek in Waterland en Monniken- m. ter hoogte van de Dijksbrug. met a 45-km-vaart op elkaar gebotst. De •jarige wagenbestuurder A- Hendriks uit Amsterdam werd op slag gedood. De bestuurder van de andere tram, F Schutte, wist nog terug te springen en werd licht gewond. Twee wegwerkers dde zich op het voorbaJcon bevonden bij Nico Tor regeert in het Kremlin De heer Hamer zorgt steeds voor wereldnieuws Hetzelfde kan worden gezegd van de heren George Klein, Nico Tor, George Kever en Nico- laas Schandaalmaker. Onafgebroken hebben ze gecomplotteerd en el kaar bestreden sinds de oude heer Staal is over leden een sterfgeval, waarvan in alle kranten ter wereld met grote op hef gewag is gemaakt. Nooit van de heren ge hoord? Natuurlijk hebt u van hen gehoord, maar hun namen werden anders ge schreven. Zoals hier weergegeven, zijn het de Nederlandse vertalingen van de namen van enkele van de hoogst geplaatste Sowjetieiders: Molotof, Malenkof (inmiddels ge degradeerd), Kroestsjef (de feitelijke regeerder In het Kremlin), Zjoekof, Boelganin en wijlen Jostf Stalin. Onze inlichtingen zijn afkomstig van Tom Whit ney, die gedurende Melnikof, de heer Smid heet Koeznetsof. In Nederland is het een toer, alle Jansens uit elkaar te houden. Dezelf de moeilijkheid zoudt u in Rusland hebben met dc Iwanofs. Iwanof betekent: zoon ven Iwan en Iwan bete kent Jan, zodat Iwanof wil zeggen: Jansen. En net zoals bij ons de meest voorkomende voor naam „Jan" is en de nkomende fa milie .Jan. ■rblijf jaar Moskou als correspon dent van The Ass. Press gelegenheid te over hee*t gehad om de Russische namen te bestuderen. De meeste Russische namen hebben, evenzeer als vele bekende Neder landse, een betekenis. Vele Russische voorna men z\jn van Christelijke huize, zoals b.v. Mikha.l (Michael). Pjotr (Piet) of Nikita (een variatie van Nicholas). Van de familienamen komen een aantal van be roepen. Zo heet b.v. de heer Molenaar in Rusland in Rusland de meest voorkomende familie naam „Iwanof". Vele namen zijn afge leid van plaatsen of na tionaliteiten. Zo is de heer Moskof sky „meneer Moskou" en de naam van de heer Khohlof is afgeleid van „Khokhol" een enigszins kleinere bijnaam voor een Oekral- Vele van de meest in teressante Russische na men echter zijn beschrij vend. Sommige z\jn lich telijk humoristische of ronduit sadistische na men, in vroeger tijd ge geven aan lijfeigenen door de edele heren, die hun eigenaars waren. Voorbeelden: de heer Bezgoebof (meneer „Lip loos") en de heer Golo- pzpenko (meneer „Naak te navel"). Sommige van de Rus sische revolutionnaire lei ders namen pseudoniemer aan om hun identiteit te vergergen. Dit verklaart de naam Jozef Stalin; „meneer Staal" die van de Russische minister van buitenlandse zaken. Molotof, „meneer Ha- De naam van eerste plaatsvervangend mier Lazar Kaganowitsj betekent: Lazarus Cohei de namen van zijn colle ga's Maksim Sabocrof en Mikhail Pervukhin bete kenen respectievelijk: Maxim Aloe's en Michael de Eerste, en die yin plaatsvervangend premier A. N. Kosygin betekent A. N. Maaier. De naam van de Tsaar der atoomwapens, V. A Malyshef wil zeggen: V. A. Kleinknaap. De naam t het lid van het hoofd- bestui de nistlsche partij Pjotr N Pospelof betekentPiet N. Rijp, die van zijn collega M. A. Soeslof: M. A. Bui delrat en die van zijn an dere collega, N. N. San- talin: N. N. Waggelaar. En volgens de berichten waggelt hij inderdaad. De naam van maar schalk Klementi Worosji- lof beduidt: Clemens de Agitator. En als het lid van het Politburo. An drei Andreyewitsj An- dreyef tn Nederland ge boren was, zou hij An- dries Andrieszoon An- driessen hebben geheten Omgekeerd zou om een algemeen bekend man te nemen Henry Ford als hi) in Rusland gebo- gelulsterd heb- de rikh Brodny. i Gen gegeven, dat zjj algehele vrijheid zouden genieten in de uitoefening van hun func tie. Voorts wera voor hun veiligheid in gestaan en verzekerde or.ze regering, dat zij de vrijheid zouden hebben het gebied van Nederlands-Nieuw-Guinea te ver laten. Indonesië acht dit aanbod echter onvoldoende. Of aan dit „tawarren" (loven en bieden) nu eindelij'k eens een einde komt, staat nog te bezien. Nagy van Hongarije wankelt De communistische partij van Hon garije heeft premier Imre Nagy in 'n verklaring beschuldigd van „recht se, anti-Marxistische opvattingen". „Nagy en bepaalde andere kamera den bij de ministeries en de pers heb ben de arbeidersklasse bedrogen met loze beloften. Daarin moet de voor naamste oorzaak worden gezien van het in gebreke blijven der industrie in 1954", aldus de verklaring. Westelijke waarnemers achten Na- gy's val onvermijdelijk. De televisieuilzendïng van de Kamerzitting Twee camera's komen achter de gordijnen te staan De technici van de Nederlandse Tele visie Stichting hebben gisteren hun voor studies van de vergaderzaal der Tweede Kamer beëindigd. Zij weten waar zij d£ camera's zullen neerzetten, nog enkele wijzigingen moeten worden aangebracht. In de zittingszaal zal morgen, bij de behandeling van het Televisiebeleid der regering, maar één camera te zien zijn. De twee andere staan achter gordijnen opgesteld, zodat de kamerleden voortdurend het gevoel behoeven te heb ben. dat zij „beloerd" worden. De c ra's zijn hoofdzakelijk gericht op het voornaamste punt van handeling: het spreekgestoelte Van tijd tot tijd zullen zij ook de banken der „geachte afgevaa: digden" aftasten. De reportagewagen staat op het Binnenhof. Of alle beelden de kijkers zullen be reiken. staat in eerste instantie te beoor delen aan de regisseur Dick Simons. „We repeteren niet", zo vertelde hij ons gisteravond. De actualiteit van geval is judst de directe uitzending. We zijn wel op alles voorbereid, wanf Hoe langer de vorst aanhoudt, hoe meer de dieren de hulp van de mens nodig hebben. Jachtopziener Pieters van het landgoed De Veloowe bij Ede zorgt dan ook goed voor ,jijn" herten en wilde zwijnen. Iedere dag op dezelfde tijd komen de dieren naar de voederplaats om te eten, vooral eikels, maar ook suikerbieten en aardappelen. Een prachtig damhert eet uit de hand van de jachtopziener Schaden synthetische wasmiddelen het drinkwater in ons land? (Van een onzer verslaggevers) De plaatsen, waar het rioolwater van ize steden in rivieren en vaarten uit mondt, werden de laatste tijd gemar keerd door geweldige heuvels schuim en vlokken en zeer terecht en gaan zoeken in de richting van de vele synthetische wasmiddelen met me schuimwerking, die op de markt worden gebracht. De regering heeft be sloten een commissie van onderzoek in te stellen, waarin overheid, we tenschap en bedrijfsleven vertegenwoor digd zijn. Het eerste waar men toe 18 overgegaan, is het inwinnen van inlichtingen ln Enge land waar men met hetzelfde probleem ■orstelt. De ervaringen daar hebben ge leerd, dat dit ontreiniglngsprobleem zeer plaatselijk is en afhangt van de „hard heid" van het water. Groot worden de moeilijkheden, steden hun drinkwater oppompen zuiveren uit rivieren, die verder stroom opwaarts als lozing worden gebruikt. Alle schadelijke delen van het water weet men bij het zuiveringsproces te verwijderen, behalve de sporen van synthetische was middelen. Londen b.v. mat per liter reed» 2 milligram synthetisch wasmiddel in het drinkwater, Leeds 7 milligram. Nu zich ook in ons land hetzelfde pro bleem voordoet heeft men een commissie Ingesteld waarin zowel specialisten van enkele gemeentelijke reinigings- en wa terleidingbedrijven, als chemici van de wasmiddelen-fabrieken zitting hebben. Deze laatsten de fabrikanten van de synthetische wasmiddelen dus zijn ove rigens reeds druk bezig, naar producten te zoeken, die wel de voordelen, maar niet de nadelen van de gewraakte producten hebben. bestuurder Hendriks, H. Groot uit Mon nikendam en G Tol uit Volendam. wer den zwaar gewond. Van de 200 passagiers (de trams waren op het spitsuur geheel vol) kregen er slechts tien 'lichte verwondingen. De ravage was enorm. Doorgereden Bestuurder Hendriks was met zijn tram op dit enkelsrorlge traject door het automatisch werkende rode sein gere den. De bestuurder van de andere tram ontkwam ten tweeden male aan een ze ker schijnende dood door toen hij in de mist twee lichten zag opdoemen "ie reminstalilatie ln werking te stellen en naar achteren te springen Iets derge lijks ls hem enige jaren geleden ook overkomen. Huurverhoging en maandhuren In de berekening van de maandhuren, waar beneden er in gemeenten eerste klasse geen huurverhoging wordt voor gesteld, is in ons blad van gisteren een fout geslopen. Wij hadden gemeld, dat er geen huurverhoging zal komen voor huren tot maximaal f40.10 per maand. Een weekhuur van f9.45 per week komt echter overeen met een maandhuur van f40.95. In gemeenten der eerste klasse komt er dus geen huurverhoging bij maand huren tot en met f40.95. komt er een huurvehuoging van 5 pet bij maandhuren van f40.96 tot en met f 45.21 en een huur verhoging van 10 pet bij maandhuren, hoger dan f45.21. Het gaat hier om woningen, liggende in de gemeenten Amsterdam <kom der gemeen:e), Bloemendaal (Noordelijk ge deelte). 's-Gravenhage. Haarlem, Heem stede. een deel van Nieuwer-Amstel, het stedelijk deel van Rotterdam. Rijswijk, Schiedam (uitgezonderd Spaland), Vlaar- dingen -kom). Voorburg, Wassenaar en Utrecht. In de West omgekomen militairen herdacht Gisteren werden in de legerplaats Oir- schot de zes Nederlandse militairen, die op 25 Januari in Suriname op een mijn liepen, herdacht. Behalve familieleden van de omgekomen militairen hadden zich ook alle officieren, onder-officieren en soldaten van de compagnie, welke voor Suriname in opleiding is, in de kapel van de legerplaats opgesteld. De herdenkingstoespraken werden ge houden door de legerpredikant ds W. Pouwels en de aalmoezenier C. Wetzer. Prinses Clementine van België ls op 73-jarlge leeftijd te Nice aan een hart aanval overleden. Zij was de Jongste dochter van koning Leopold II en de weduwe van prins Victor Napoleon. Nieuwe vorstperiode J?EN NIEUWE vorstperiode is van- nacht aangebroken, en het einde is nog niet tn zicht. Twee dagen heeft het gesneeuwd, dank zij één en de zelfde storing, maar vannacht steep de luchtdruk en daalde het kwik tot 7, 9 of 12 graden onder nul. Bijzonder koude lucht stroomde van Finland naar Zweden en met de heer sende noordoostenwinden komt deze lucht nu langzaam dichter bij ons land. Vannacht zal het dan ook weer flink vriezen. Wel laa er vanmorgen een storing uit Groenland voor de kust van Noord-Noorwegen. Misschien zal die ook bij ons het weer wat beïnvloeden. Maar ze zal de winter niet verjagen. WEERBERICHT Vannacht weer vorst De Bilt verwacht tot morgenavond Enkele overdrijvende wol- wolkenvelden en droog weer, behoudens enkele plaatselijke sneeuwbuien aan de kust. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst en plaatselijke mlstvormlng. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon van 7.1018-36; maan 21.16—7.14. Op 16 Maart L.K. u

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1