Raad van Alkemade hoorde gunstig nieuws over woningbouw Burgemeester Kolfschoten hield een vrij optimistische toespraak Jaarvergadering van de NCBB had vlot verloop C.H.U. hield familie-avond in het Nutsgebouw Veiling Ter Aar hield vandaag j aar vergadering NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 DE VOLKSHUISVESTING besloeg een belangrijke plaats in het jaar overzicht, waarmee burgemeester E. J. M. Kolfschoten gisteravond de vergadering van de gemeenteraad van Alkemade opende. Dit probleem 1 heeft na een flinke aanpak namelijk een lichtpunt gekregen. Er staan 154 j woningzoekenden ingeschreven en er zijn 80 samenwoningen. In 1954 werden 27 woningcontingenten uitgegeven. Het richtcontingent van 62 i woningen voor drie jaar is met 2 woningen verhoogd door de opruiming van krotwoningen, waarvan er nu nog 343 in de gemeente staan. Na een I onderzoek en met medewerking van het ministerie van Wederopbouw J hebben G.S. een extra contingent van 35 woningen toegezegd. I Burgemeester Kolfschoten releveerde in zijn toespraak het bezoek van H.M. de I Koningin en zijn eigen feestelijke In tocht. He<t aantal inwoners 6teeg van 8192 tot 8318. Inzake de uitbreiding van I het areaal bouwterrein merkte spr. op, I dat grote plannen op stapel staan als er ruilverkaveling kan plaats hebben He.t politiekorps bestaat nu uit negen man, met twee vacatures. In het afge lopen jaar werd het verkeersonderwijs op de scholen ingevoerd, Nauw verbonden met het verkeersvraagstuk noemde spr. I de demping van het Zuideinde en de verbetering rond het raadhuis. De ver betering van het zwembad kostte 14.000 gulden en er ligt thans een plan klaa» voor verbetering van het dagverblijf voor het personeel, waarmee 5000 gulden I gemoeid zal zijn. De enquête inzake de geêmeenterelni- ging had succes. Het aantal ingeschre venen bij de reinigingsdienst steeg van 412 tot 900. In een volgende vergadering komt een plan ter tafel voor oprichting van de nieuwe dienst. De aanbesteding voor de bouw van een nieuwe werk plaats met uitbreiding van de brand weergarage viel tegen, zodat dit plan nog niet kon worden verwezenlijkt. In het afgelopen jaar heeft de raad 320.000 gulden uitgetrokken voor de uit breiding van de lagere scholen; nieuwe voorstellen Inzake het kleuteronderwijs zullen dit jaar volgen. Dynamische gemeente De werkloosheid daalde van 115 tot 10. De enquête inzake beroepskeuze voor mannelijke inwoners van 10 tot 20 jaar is gereed en de voorzitter hoopte in een volgende vergadering met een uitgebreid rapport te komen. Wat de economische situatie van Al kemade betreft, merkte spr. op, dat de veilingomzetten f 3.222.000 bedroegen 5 ton meer dan vorig jaar. Aan 50 aan vragers heeft het waarborginstituut f 250.000 verstrekt. De commissie voor sierteelt heeft voor f 15.000 vergunningen aangekocht. De voorzitter eindigde zijn toespraak met de opmerking, dat Alkemade een dynamische gemeente is, die sterk zal kunnen groeien. Het is jammer, dat wij worden gedwongen tot passiviteit, aldus spr., omdat we niet alle bronnen mogen aanboren. Daarom moeten we een sleutel vinden om toch tot redelijke ontwikke ling en bloei te komên. Als nestor van de raad sprak de heer P. v. d. Velden dank uit voor het jaar overzicht van de voorzitter. Spreker was het college ten zeerste dankbaar voor de verbetering van de woningbouw. Hierna begon de raad aan de agenda. De eerste vijftien punten werden voor kennisgeving aangenomen. De Haarlem mermeerpolder heeft de bijdrage voor de bediening van de Meerbrug verhoogd van f 500 tot f 1.000. De raad besloot een lening aan te gaan van f 160.000 voor de bouw van tien huizen en een kleuter- Ten behoeve van de bouw van twee woningen werd een garantie verleend voor de betaling van rente en' aflossing van de bouwkosten. De regeling voor de subsidie aan de kruisverenigingen werd aangenomen. Dokter Van der Bijl bracnt B. en W. dank voor de grote verbetering, die de subsidieregeling heeft ondergaan. Het voorstel om over te gaan tot hei bouwen van 46 huizen te Roelofarends- veen en 10 huizen te Nieuwe Wetering met overheidssteun ontlokte een lange discussie. De heer Versteege wenste -a de eerste plaats openbare aanbesteding cn slechts desnoods onderhandse. Anderen wensten B. en W. hierin de vrije hand te laten. Na ampele bespreking ging de raad accoord met de zienswijze van B. cn W. Aangezien het de raad ernst is met hei plan om de accommodatie van het zwem bad te verbeteren, werd thans een bedrag van 5000 gevoteerd voor de verbetering van het dagverblijf van het badpersoneel Voorgesteld was om tevens gelden ter beschikking te stellen voor het aanschaf fen van twee pologoals met ballen, maar men was van mening, dat hiertoe eerst kan worden overgegaan na de oprichting van een waterpolo-club. B. en W. advi seren dan ook de oprichting van een der gelijke club te bevorderen. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Scheppingen om een speelweide voor Rijpwetering, nu het laatste stukje grond aan de Binnenweg voor bouwterrein ge bruikt wordt. De voorzitter was van mening, dat men in dit opzicht ook iets van het particulier initiatief moet ver wachten. Hierna ging de raad in geheime zitting. leslokalen De bouw van vier leslokalen in de R.K school te Roelofarendsveen is gegund aan de gebr. Akerboom te Rijpwetering vooi rond f71.000. Dezelfde firma heeft deze school enige jaren geleden gebouwd. HAZERSWOUDE Penningmeester van Gerei. Kerk gehuldigd' De heer Jac. van Beek is gisteravond gehuldigd door de kerkeraad van de Geref. Kerk, door de commissie van beheer van deze Kerk en door de staf van kwitantielopers in verband met zijn 'zilveren jubileum als penningmeester boekhouder. Ds J. Oussoren, voorzitter van de ker keraad, opende de huldigingsvergade ring. Hij noemde het in de toespraak, die hij liet volgen, een zeldzaamheid, dat men 25 jaar boekhouder i9 van de Kerk. De manier, waarop de heer Van Beek zich steeds van zijn taak had gekweten, was volgens hem voortreffelijk. De naam Van Beek is in de geschiedenis van deze Kerk zeer bekend, aldus dq Oussoren. In 1840 belegde reeds een Jac. van Beek samenkomsten met vrienden en familie leden, hetgeen het begin van de Hazers- woudse Geref. Kerk vormde- Als stoffe lijk blijk van waardering werd de jubi laris een rookstoel met een tafelkleed aangeboden. De huishoudster van de heer Van Beek, Lena, kreeg een pluim voor de goede, diensten, die zij de jubilaris heeft bewezen. Verder spraken nog de heren G. van Tol Szn, namens de kwitantielopers. IJ. Bol en D. Qualm, de laatsten als oud collega's. Van de kwitantielopers kreeg de heer Van Beek een kistje sigaren. Ten slotte sprak de heer P. Slootweg als vriend. De heer Van Beek dankte voor de hulde. Hij zei, dat hij bij het werk door de Heer was geholpen. De heer S. van Tol sloot de vergadering- Daarna bleef men nog even gezellig bijeen. *LPHEN AAN DEN RUN In Concordia hield de afdeling van di Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond haar 38st< jaarvergadering, waarvoor grote belan«- st.elling bestond. De voorzitter, de hee K. A. Versloot, merkte in zijn inleiden< woord. op. dat 1954 voor de bouwvakkei een goed jaar is geweest. Er is een tekort aan geschoold personeel en het gerucht gaat, dat de regering buitenlandse beidskrachten wil aantrekken. Spr hoopte dat dit een gerucht zal blijven, maar wa: overigens wel van oordeel dat men nle alleen met eigen belangen mag rekenen Landelijk groeide de bond. maar verschil lende factoren hebben plaatselijk e-' teruggang te zien gegeven van 206 tot 201 leden. Hij drong aan op trouwer be zoek van de ledenvergaderingen. De zitter herinnerde aan het gouden jubi leum van de heer J. van Dongen Sr., unicum in de bouwvakwereld. Spr. sloot met een principieel woord Het hoofdbestuurslid, de heer Van der Leij, sprak een opwekkende rede uit on der de titel ..Voorrecht, dankbaarheid activiteit". Een voorrecht is het bezit van een Chr. vakbeweging, die uniek -in de wereld. Dankbaarheid past vo< het feit, dat in de loop van zestig lat juist haar doelstellingen tot gelding kw< men in de arbeidsverhoudingen. Maar dat verplicht tot activiteit, ook ten opzichte van de niet- en verkeerd-georganiseor den. De leiding ging hierna over tn handei van de heer C. P. de Jong voor de aan kondiging van het feestelijk deel. Dit be stond uit guitaar- en mandolinemuziek van de Lola's onder leiding van de heer H. Verschuur, met zang van mevrouw M Verschuur-Ter Wal en de heer G. Ver schuur. die met bekende liedjes uitste kend contact met de zaal hadden. De to neelclub D.I.O. bracht het leutige stuk „De nieuwe Typiste" op de planken, dat ook in deze kring een goed onthaal vond. De heer De Jong bleek de juiste om de actie voor het zlekenpotji D.E.L. tot een financieel succes te maken. Huisvrouwen hielden jaarvergadering De afdeling Alphen van de Ned. ve eniging van huisvrouwen vergaderde gii teravond in hotel Toor onder leiding va mevrouw Herbig-Hofstee, die een kort overzicht van het afgelopen verenigings jaar gaf. De felle kou had waarschijnlijk een aantal dames thui9 doen blij want de vergadering was minder druk bezocht dan gewoonlijk. Mevrouw Kort hals-Steen. die het secretariaat enig« tijd waarneemt voor mevrouw De Vries- Steenbergen, bracht het jaarverslag uit en deelde daarin mede, dat het aantal leden van de afdeling thans gestegen is tot 167. In de loop van 1955 hoopt de af deling de 200 te bereiken. De penning- meesteresse mevrouw Van der Leeden- ALPHEN AAN DEN RIJN De heer Tilanus sprak over de algemene politieke situatie Samen met de leden van de jongerengroep hield de Chr. Historische kies vereniging „Groen van Prinsterer" gisteren in het Nutsgebouw de jaar lijkse familie-avond. De voorzitter, de heer D. van der Waals, wees in zijn openingswoord op de grote spanningen in de wereld. Ondanks de vele veranderingen rondom was de C.H.U. het beginsel trouw gebleven. Hierna hield de Unievoorzitter, de heer H. W. TilanuS, zijn rede over „De alge mene politieke situatie". Hij herinnerde er aan. dat H.M. de Koningin dit jaar Haar Troonrede niet was begonnen mei eep beschouwing over de politieke toe stand. maar met een terugblik naar 1945. De heer Tilanus noemde het een wonder, dat in tien jaren ons volk tot zo'n ontwik keling en welstand is gekomen. Naast zegen van God schreef hij dit toe aan het Nederlandse volkskarakter. Onze welvaart danken wij, aldus de heer Tilanus, ook aan de gunstige inter nationale conjunctuur en de activiteit van het bedrijfsleven. Welvaart is een kost baar bezit; daarom is het nodig, dat de politieke partijen elkaar zoveel mogelyx de hand reiken. Sinds de tijd, dat de Koningin Haar ongerustheid over de in ternationale toestand heeft uitgesproken, is er steeds meer grond voor deze onge rustheid gekomen. De uitwerking van een derde wereldoorlog zal vreselijk zijn. Spreker stond ook uitvoerig stil bij het nog steeds nijpende probleem van de woningnood. De regering heeft plannen voor de bouw van 56.000 woningen. De hoogte van de huur speelt hierbij ook een belangrijke rol. De regering wil nu komen tot een zgn. bestemmingsheffing, waarvan een gedeelte zal worden gestort in het egalisatiefonds. Hiervan zullen we. aldus de heer Tilanus. geleidelijk af moeten ko men. De verhoging met tien procent van de huren boven de 400 doet onrecht aan de bezitters van kleine hulzen. De re gering zoekt naar compensaties. De Unie-voorzitter wijdde vervolgens enige aandacht aan de onderwijsbegroting en de geladen atmosfeer, die is ontstaan door het mandement der bisschoppen. Tenslotte sprak hij over het fundament van de politieke partijvorming. Het fun dament der C.H.U. is de erkenning van de souvereii.iteit van God. Al de handelin gen moeten we toetsen aan de wil van God. Met dit beginsel moet de C.H.U. bouwen aan het Nederlands volksbestaan, aldus de heer Tilanus. Na de pauze was er gelegenheid de heer Tilanus vragen te stellen. Ook werd nog de humoristische film „Er kan nog i bij" vertoond. Cras, moest melding maken van een klein nadelig saldo. De begroting voor 1955 werd vastgesteld. De kascommissie bracht verslag uit en werd opnieuw samengesteld. Mevrouw Van der Leeden-Cras werd in het be stuur opgevolgd door mevrouw Dekker- Beekman. terwijl mevrouw De Vries- Steenbergen als bestuurslid herkozen werd. Mevrouw Van der Leeden. die zich niet herkiesbaar had gesteld, moest bij haar afscheid hartelijke woorden van de presidente aanhoren en een boekje in ontvangst nemen. De dames Herbig- Hofstee en Korthals-Steen werden naar de algemene vergadering afgevaardigd. De heer Dijkstra toonde en besprak vervolgens de voordelen van het verpakt gesneden brood- Een vertegenwoordiger van een wasmiddelenfabriek belichtte de voordelen van zijn product. Herbig sloot de vergadering na een ge animeerde rondvraag met de opwekking om te trachten zoveel mogelijk nie Rcadsagenda De agenda voor de Maandag, Februari 8 uur te houden openbare raadsvergadering, telt 17 punten. We noemen: voorstel inzake het ver zoek van de stichting voor de voor- er nazorg voor geesteszieken in Zuid Hol land i.o. om een subsidie van vijf copt per inwoner; idem inzake wijziging van de vleeskeuringsverordening; idem lr zake verhoging met 6 pet van de salarii sen personeel vleeskeuringsdienst; idem inzake het beschikbaarstellen vo dieten voor het stichten van 84 etage- woningen; idem inzake wijziging verord"- ning begrafenisrechten; idem betreffende verkoop bouwgrond aan de heer, S. D van Hemsbergen q.q.; geven van een straatnaam; beschikbaarstelling van cre- dieten voor drie transformator-stations; vaststelling van het bedrag per leerling voor de lagere scholen voor 1955; ver lenen van bijdragen ten behoeve van het. kernphysisch onderzoek; voorstel van de burgemeester inzake het vaststellen van een verordening, regelende het wacht geld en pensioen van gewezen wethou ders en het pensioen van hun weduwen en wezen; voorts enkele begrotingswU- Weer negentien.1 woningeni De heer S. D. van Hemsbergen (ais vertegenwoordiger van de fa. van die naam, die het leeuwendeel van de par ticuliere woningbouw in onze gemeente :orgt) wenst thans van de gemeente te kopen, in verband met de voorge len bouw van negentien woningen de Da Costastraat en Nicolaas Beets- straat, een perceel bouwgrond, groot De grondprijs is gesteld op f12.37 per ca. W. hebben enkele nadere bepa lingen gesteld, waarmee de heer Van Hemsbergen zich accoord verklaard heeft. De raad wordt geadviseerd tot bedoelde grondverkoop te besluiten. Spoorlaan blfift Spoorlaan Tussen de Vinkebuurt en de spoorlaan Woerden—Leiden ligt binnen de gemeente Alphen aan den Rijn langs de grens met de gemeente Zwammerdam een weg, die Spoorlaan wordt genoemd, doch timmer door de gemeenteraad woning in aanbouw is, die als eerste aan Alphense zijde op deze weg zal uitwegen, geven B. en W. in overwe ging te besluiten tot het geven aan be doelde weg van de naam „Spoorlaan." Vogelvrienden vergaderden Onder voorzitterschap van de heer J. Broekhuizen kwam de kanarie- en volièrehoudersvereniging „De Vogelvrien- hotel Centraal in vergadering bijeen. Ter vergadering werd een com- benoemd. die zich bezig zal hou den met de uitbreiding van het materiaal, zoals kooien en vitrines. Voorts zal rnen trachten binnenkort de bekende film .Daden om te leven" in Alphen te ver- Aanbesteding raadhuis werd aanbesteed ie uitvoering van het vijverplan in wijk Hoorn ten zuiden van Avifauna. 9 inschrijvingen; hoogste ta Huberts te De Bilt voor f87.660: laagsi* fa. C. A. Langeveld alhier voor 70.900 Vrouwen-wereld-gebedsdag In het kader van de wereldactie wordt i onze gemeente ook dit jaar de vrou- en-wereldgebedsdag gehouden In het gebouw van de Vergadering der Gelovi- de Raadhuisstraat; aanvang mor genavond. 8 uur. Nationaal korps Leger des Heil* Het nationale muziekkorps van het Leger des Heils zal Zaterdagavond, 7.3U de Herv. kerk aan de Juliana- straat een concert geven. Ongetwijfeld wordt dit weer een mooie avond i kerkzangdienst gehouden, ge organiseerd door het Hervormd kerk-1 koor. Het was een avond vol afwisseling, waarvan allen zeer genoten hebben. Het koor zong gezangen, die betrekking had den op de verschillende hoogtijdagen van het kerkelijk' jaar. Het onder leiding van de heer Joh. v. d. Berge, uitstekend zin gende koor werd afgewisseld door de gemeente. Mevrouw T. van Pelt-De Rijk en de heer J. van Meteren zorgden voor verdienstelijke declamatie. Mej. Lize Schoo, sopraan, zong enkele soli en Henk van der Luit begeleidde aan het orgel. Jammer, dat deze mooie avond niet meer belangstellenden getrokken heeft. OUDE WETERING C.M.B. en C.B.C. hielden jaarvergadering De gecombineerde jaarvergadering van de Chr. metaalbewerkersbond en van de Chr. bedriifsgroepencentrale, die gister avond in het jeugdgebouw is gehouden, werd geopend door de voorzitter van de C.M.B. Deze heette in het bijzonder wel kom de districtsbestuurders, de heren Jaarsma en Nieuwland en de toneelver eniging „De Zwaluwen" van Nieuw Ven- In de toespraak, die de heer Jaarsma hield, richtte deze vooral het woord tot de jeugdige leden. „Er wordt" aldus spr. ,vaak gezegd, dat er voor de jeugd geen toekomst meer is en als men de interna tionale spanningen van het ogenblik in aanmerking neemt, kan men die klacht ook wel begrijpen. Maar hoe was het met de Jeugd in de dagen vóór de Chr. vak beweging?" Süreker schetste de toestan den van vroeger tegenover die van te genwoordig. Zijn conclusie luidde, dat Je Jeugdproblemen van nu niet groter zijn dan die van vroeger. Wel heeft men mis schien gelijk, als men zegt. dat de roman tiek thans uit de vakbeweging is. Maar het gaat niet in de eerste plaats om de 1 cent loonsverhoging, maar om de prin cipes. Samenbundeling van alle belijders het Christelijk geloof is nodig, drin gend nodig zelfs, aldus de heer Jaarsma. Hierna trad de toneelvereniging „De Zwaluwen" op met het komische stuk .Telefoon voor mijnheer en Telegram oor mevrouw". Het op voortreffeiijne /ijze gespeeld worden van dit stuk heefl zeker belangrijk tot het slagen van de avond bijgedragen. De heer H. van Boste- .itter van de C.B.C.. hield een slottoespraak Kokavond Gisteravond werd in de Chr. school een kijkavond gehouden, waarop men he: werk van de leerlingen kon bezichtigen Men heeft er zich van kunnen vergewis- dat het v.g.l.o. zeer nuttig is. theore tisch zowel als practisch. Rcvacclnatie tegen pokken Dinsdagmiddag bestaat in het gebouw- in het Groene Kruis gelegenheid tot herinenting tegen pokken Mooie kerkzangdienst In de Hervormde Kerk werd gister- vond Resultaten van het algelopen jaar zijn nief slecht In de vandaag gehouden jaarvergadering van de veiling Ter Aar gaf de directeur, de heer C. Hoogervorst, een uitgebreid jaarverslag. Spr. noemde 1954 een bijzonder jaar voor tuinderij en veiling en releveerde het bezoek van H.M. de Koningin, de opening van de nieuwe hal en het bereiken van een record-omzet. Er was geen tegenstelling tussen „glas" en „volle grond" beide gaven een gunstig resultaat. Zo ooit, dan gaf 1954 grote gelijkheid in uitkomsten over de gehele tuinbouw, aldus spr. De omzet van de veiling steeg met 34 procent, terwijl de aanvoer met 23 procent verminderde. Hieruit blijkt dus. dat de gemiddelde prijzen op een goed niveau lagen. Uit de aanvoercijfers blijkt, dat het teeltplan geen belangrijke veranderingen onderging. De stand der gewassen bleven beneden normaal; de augurken waren zelfs bijzonder slecht. Spr. schonk aandacht aan sortering er kwaliteit, waaraan grote zorg moet wor den besteed. De beste sorteerders verdie nen tenslotte het meeste geld. Het werli van het waarborginstituut voor de Veen- streek. hoewel niet ideaal noemde spr. een niet te onderschatten vooruitgang voor de streek als geheel. Met trots werd in het overzicht natuur lijk gewag gemaakt van de opening door de Koningin van de nieuwe veilinghal. Nog nooit is in de ruim zestigjarige ge schiedenis ,van de afzet-organlsatie een ilinghal geopend door een vorstelijk persoon. Dank werd gebracht aan de bur gemeester. die het initiatief voor deze plechtige opening nam. Het verslag besloot met de mededeling, dat de uitbreiding van de glascultuur ge stadig doorgaat. De intensivering van de tuinbouw in deze streek stelt het veiling- bestuur dus "«or nieuwe en misschien wel grote problemen. Cijters In 1954 werden 184 veilingen gehouden. De grootste omzet werd genoteerd op Augustus f51.045 74) en de kleinste op 15 November 1 779.48). De totale omzet be droeg f 2.516.071.66 en was f 637.699,35 hoger dan in 1953. De opbrengst van de glas- er koude-grondproducten bedroeg respectie velijk 34 en 66 procent van het totaal, tegen 33 en 67 procent in 1953. Wat het geldbedrag betreft Is de groothandel nog steeds de grootste afnemer met 35 procent, tegen de industrie met 30,7, de export met 23, de kleinhandel met 11 en de doordraai met slechts 0,3 procent. Er werd geëxpor teerd naar Engeland, Duitsland, België, Luxemburg, Zweden en Ierland. Volgens de opgaven bedroeg de met augurken be- teelde oppervlakte in 1954 61 ha 4 ha minder dan in 1953. De aanvoer, opbrengst en doorsneeprijs van de belangrijkste producten in 1954 Zang klonk in Ter Aar Looit den Heer presenteerde zich met kinderkoor In de Hervormde kerk in Ter Aar gaf de Chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heer" de gewone jaarlijkse uitvoering. Tevens presenteerde zich het korte tijd geleden opgerichte kinderkoor. De belangstelling was bevredigend. „Looft den Heer" neemt in de Ter Aarse dorpsgemeenschap een belangrijkèylaats in en daarom is het te prijzen, dat de activiteit zich ook uitstrekt tot de jeugd. Immers alleen door het kweken van een zang lustige en vooral geoefende reserve zal ook in de toekomst de positie van het grote koor gehandhaafd kunnen blijven. In dit beginstadium valt er uiteraard over de mogelijkheden van dit kinderkoor heel weinig te zeggen. We merkten op, dat de meisjes en Jongens met plezier zongen en er ook wel wat van begrepen. Tevens mogen we wel veronderstellen, dat de dirigent (de heer M. J. Markx) plan is. veel zorg te besteden aan ii tie en stemvoering. Dat de zuiverheid veel te wensen overliet, behoeft nu nog geen bezwaar te betekenen, mits de oorzaken (te lage aanpak van de toon. een te weinig veerkrachtige melodievoering) worden onderkend. De entrée („Verenigingslied") maakte een aardige indruk. Het „Ange lus" van Van Rennes toonde al enige sfeer. Ook verder waren er mooie liedjes te horen. Het „grote" koor toonde zich. beneden een zekere graad van moeilijkheid, tot verdienstelijke dingen in staat. Zo werd het in licht aansprekende trant geschre ven „De kindren van De Soetewey" vlot gezongen. Ook (het eerste couplet van. „Lauda Slon Salvatorum" van Altink bleek degelijk bestudeert te zijn. „Wildzang" van Bonset werd de grens echter wel overschreden, evenals met Boedijns „Onder de Linde". We herinneren ons, dat voorheen de eenheid van dit koor hechter en de toon- aanpak van de sopranen correcter was dan thans. Het moet echter mogelijk zi)n. de vroegere kwaliteit te herwinnen door een sterkere concentratie van dacht, onderling en ten opzichte dirigent. Daarmee houden de beheersing en de klankhomogeniteit immers ten nauwste verband. wensen dit ijverige koór daarbij gaarne suéces toe. Jöh. van Wolfswinkel. „Het noordelijk klei en veengebied De vereniging voor bedrijfsvoorlichting .Het Noordelijk Klei- en Veengebied' hield gistermorgen haar Jaarvergadering in café Van Acker te Aardam onder lei ding van de voorzitter, de heer H. Bly- leven te Nieuwkoop. Deze kon onder deren welkom heten de rljkslandbouw- consulent, ir G. P. Scheepers te Rotter dam, ir A. Schrooder, rijkszulvelconsulent te Gouda, en de beide assistenten. Na de behandeling'van het jaarverslag van de administrateur, waarover we vo rige week reeds schreven, stelde het be ur voor, de contributie te verhogen van cent tot 50 cent per ha, accoord ging. In de kascontróle-< werden benoemd de heren T. Kempenaar te Aarlandervecn en J. Langeslag te Lei- muiden. Het technische verslag werd uit gebreid besproken. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heren Jac. Visser. Ter Aar, H. Angenent, Woubrugge, P. E. Donker, Rijnsaterwoude en A. P. J. v. d. Weyden. Noorden. De heer H. Angenent werd voor zitter zoals bekend stelde de heer Bllj- leven zich niet herkiesbaar: vanaf de op richting is hij bestuurslid geweest, waar van de laatste zes jaar als voorzitter. Als blijk van waardering ontving hij een boek. evenals de heer Kieftenburg. Hardrijden op de schaats Op de te Woerden gehouden wedstrij den op de schaats hebben de bekend* Ter Aarse rijders een mooie presiati» fèrd. In een afvalwedstrijd over eer - Ier»-- i*rn 6010 me'»r W'rten n. eerste vier plaatsen bezet door Ter Aar- ders. 1. W. Vermeulen; 2. J. v. d. Hoorn Johz.; 3. Jo v. d. Hoorn Cz.; 4. J. Hoorn Gz. 32 deelnemers verschenen de start. Branweer rukte uit Vanmorgen rukte de brandweer uit voor het blussen van een schoorsteen brandje in de woning van H. G. Hooge- boom. KOUDEKERK AAN DEN RUN Geslaagde ruileravond In het verenigingsgebouw hield dt landelijke rijvereniging De Rijnruiteri gisteren een geslaagde rulteravond ondei leiding van de heer W. v. d. Akker. De voorzitter heette in het bijzonder kom de burgemeesters van Koudekerx en Leiderdorp, de heren De Herder Van Diepeningen. Ook waren aanwezig de heer Kistemaker, voorzitter vai Kon. federatie van landelijke rijveren.- gingen, de heer Odingk, afgevaardigde van het streekverband Rijnland, de in structeur, de heer Spek uit Wassenaar en enkele afgevaardigden. De heer Kistemaker sprak over de lan delijke ruitersport en wees op de vele facetten van deze sport Veel beter dan op andere wijze leert men rijdend op eei paard Gods vrije natuur kennen. Di landelijke federatie wil de fokkerij vai warmbloedpaarden steunen. Hij had door zijn betoog gedichten van eigen hand geweven. Burgemeester De Herder be lichtte de samenwerking tussen mens en dier en het grote nut van de bekoorlijke ruitersport. De jongeren van de Hollandse Mij. van Landbouw brachten het toneelstuk Roo- bedoes voor het voetlicht. Dit drié be drijven tellende blijspel werd goed vei- tolkt en de spelers boekten er dan ook groot succes mee. Na de sluiting volgde een gezellig samenzijn onder leiding de heer H. J. Visser Jr uit Lelden, medewerking van het orkest The Mu sical Travellers. LEIMUIDEN Chr. landarbeiders feestten De afdeling Leimulden-Burgerveen de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield onder leiding van de voorzitter, de heer J. Spruyt, een goed bezochte feestelijke Jaarvergadering. De Chr. reciteer- en ont. spanningsvereniging „In vriendschap op gericht" te Rijk-Haarlemmermeer gaf eer opvoering van het toneelstuk „Op eigen erfde grond" van mevr. G. Hamstra-Voa- Hierna sprak de heer H. van Harten namens de Chr. Besturenbond. Het n kale gedeelte werd verzorgd door de heren J. Oostermann en H. Kinkel. De heer A. v. d. Blom sprak namens de ker keraad der Geref. Kerk een slotwoord. VOORHOUT waren van de glasproducten: tomaten (510.094 kg f 289.704.58 f 56.79) en bonen (292.318 kg f 407 279.32 f 139.33) en van de volle-grondsproducten: augur ken (831.296 kg f 542.520,20 f65,26) snijbonen (556.685 kg f362.204.14 f 65.06). OEGSTGEEST Frans galadiner in „De Beukenhof" In restaurant De Beukenhof te Oegst- geest begon gisteravond om acht uur een exclusief galadiner, dat tot vanmorgen drie uur duurde. Het werd gegeven ter gelegenheid van het zilveren jubileum de vier Nederlandse filialen van het Franse textielbedrijf A. G. B. Paris. Te vens is de heer A. J. Cornevin 25 jaar directeur van de jubilerende filialen. Het d.r.er werd onder anderen bijge woond door de Franse ambassadeur, zyne excellentie Garnier. de Franse culturele attaché, de heer Guilhou. de Franse con suls-generaal in Amsterdam en Rotter dam. de heren Hummel en Giovoni. de directeur-generaal van de Rotterdamsche Bank. de heer Hogendijk, en de heer Souiet. I'd van het hoofdbestuur van de inging van Fransen in den vreemde, die als ceremoniemeester fungeerde. De. diiecteur van De Beukenhof had het uitzonderlijke menu zelf samenge steld. Voor de ingrediënten moest hij zelfs een reis naar Frankrijk maken, on- •neer om, in de Middellandse Zee ge vangen. kreeften te kopen. Verscheidene de specifiek Franse gerechten wer den nog nooit in ons land gegeten. De USSE Tweede Bloemhistehow 1 Maart open Op Dinsdag 1 Maart 's morgens 11 uur zal de tweede tentoonstelling van „Bloem- lust" ln de veilingzaal van H.G.B. aan de Grachtweg alhier worden geopend. De opening geschiedt door mr T. A. van Dijken, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland. De show is weer een daffodil- show. Chr. Geref. Jeugdverenigingen Gisteravond hebben de Jeugdverenigin gen van de Chr. Geref. Kerk het gemeen schappelijke jaarfeest gehouden. De ver gadering stond onder leiding van de heer A. van Aalst. Hij wekte de jeugd op. zich te bezinnen op deze vraag: hoe denk ik over Christus en wat Is HU voor mü? Uit de jaarverslagen bleek, dat de M.V. en de J.V. een opgewekt bestaan lelden, hoewel het ledental voor uitbreiding vai- baar ls. Koos Smlnk hield een Inleiding over Lucas, de schrijver van het derde evangelie. Afgevaardigden voerden daar na het woord. De solozang van de heer G. Spaargaren- werd zeer gewaardeerd. Ver der vermeldde het programma voordracht, muziek en een declamatorlum. In de Geref. kerk wordt morgen een bijeenkomst gehouden onder auspiciën van de afdeling van de Ned. Christen-vrou wenbond in het kader van de vrouwen wereldgebedsdag. Morgenavond houdt de afdeling van de Chr. bond van overheidspersoneel ln de kleuterschool de jaarvergadering. In de zaal RUkers heeft de hengelaars vereniging Advendo morgenavond da Jaarvergadering. bereiding van het diner stond onder supervisie van chef-kok Wanssem. Concert op Endegeest Twee verenigingen hebben gisteren de bewoners van Endegeest c-a. een muzi kale avond bezorgd. Vóór de pauze trad de mondaccordeonverenlglng Excelsior o.l.v. de heer J. Scheffers op. Een mar», een Wener wals. een potpourri en nog zes andere muziekstukken 6tonden op hei programma. Na de pauze waa het de Tyrolerkapel „Die Alpenfreunde" o.l.v. de heer Karl Schmidt, waarvan de toehoorden kenne lijk hebben genoten, gehoord het applaus dat opklonk. Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN Jaarvergadering C.H.U. Morgenavond 8 uur wordt ln de zaal Kerkplein de jaarvergadering gehouden van de afdeling van de C.H.U.. De heer C. van Dijk, tuinbouwkundige te 's Gra- venzande, zal spreken over de onderwer pen „De hedendaagse problemen in de tuinderswereld" en „De verzilting". Gevonden voorwerpen Als gevonden zUn aangegeven: Diverse handschoenen en wanten; autoped, zak doekje, bankbiljet van f 20, rode das, bruin tasje, zwarte regenpUpen, 2 drie- wlellge kinderfietsjes, alpinomuts, kin dermuts, armbandje, bruine muts. achter schot laadbak, jongensmuts, lipssleutel, medaille St Jorismars, sleutel. Inlichtingen aan de politiepost tussen 5 en 6 uur namiddags. KATWIJK AAN ZEE „Praatje over praten" In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteren een wUkavond van wUkgemeente Nrd-West gehouden, v voor zeer grote belangstelling bestond. Ds P. Moerenhout opende met 'n kort w en begroette in het bUzonder de spreker, {is G. van Veldhuyzen uit Rotterdam. Deze sprak over „Een praatje over pra ten". hoe Christus ook in CrooswUk het verlorene zoekt. De mensen in de wyk Crooswijk, aldus spr., zUn mensen als wij, maar met eigen geaardheid. Als evangeliedienaars hebben wij de opdracht met mense contact te komen. Het middel daartoe is praten. In kerkse Gemeenten 1$ het al op merkelijk, hoe moellUk het is. om tol gesprek te komen. En nu in de overbe volkte Rotterdamse wijk CrooswUk. De mensen, met wie we dan ln aanraking komen hebben geen woorden tot hun schikking, hebben geen enkel begrip wat de BUbel is en zegt, en rijn opge groeid te midden van een altUd voórldu- rend lawaai in huizen, waar de gezi opgepropt zitten. Hoe moet Je hier tot een gesprek ko men? En toch moet het, want als Je praten kunt met deze mensen, kun Je hen ook niet tot het Evangelie brengen. Het werk ln CrooswUk is toen anders aangepakt dan normaal. De Kerk heeft zich vooral geworpen op de vrije-tUdsbe- steding: zang. spel, handwerk, handen arbeid, sport, enzovoort voor jongeren ouderen. Per week komen er zo 2000 4 3000 bijeen in ons gebouw, aldus spr. Hiervoor zUn 14 gesalarieerde krachten dagelijks in touw. Een bedrag van f70.000 is per Jaar nodig om dit geweldige werk te kunnen laten voortgaan. En nu gesprek- Niet in het eerste Jaar. en niet in het tweede, maar de ervaring heeft ons dit geleerd, in het derde Ji komt dit, de bereidheid wordt dan pas gevonden. En zo zoekt Chris;us oo deze, grote stadswUk het verlorene. Gcmeentcpcrsoneel „op reis" Het gezamenlUke personeel van de ge meentelijke diensten hield gisteren in de Unizaal een contactavond. De bUeen- komst werd geopend door de voorzitter, de heer A. van DuUn. Hierna was het de heer Anteunissen van de Ned. Spoor wegen. die de prachtige film vertoonde „Met de N.S. door Europa". Als bijzon dere attractie werd dan nog een Engelse film gedraaid „Een reis naar Engeland' Gevonden voorwerpen gevonden zUn aangegeven: Bruin! jongenspetje, groene ballpointpen, diverse portemonnaies met inhoud, zakmes, geel geruite hoofddoek, bruine alpinomuts, rode autoped op luchtbanden, zwart lakt dameeschoentje, zwart gelakt kinder schoentje. bos sleutels, witte gymschoe- wollen geblokte das, doosje Zwitsal. lage bruine herenschoen, rode plastic handtas. Nappa handschoen, zilveren broche (bloemmotief), bruin-geel gebreide trui, dameshoedspeld, zwarte glacé rech ter dameshandschoen, groene autoped op luchtbanden, gele dames handschoen, wit te shawl, huissleutel, gebreid kinder hals doekje, kinderbrll met licht hoornen uur, prikslee, donkerblauwe alpino- rode autoped op luchtbanden. Wit te gebreide shawl, zilveren kinderrlngetjt oorbel, lila damestas, armband (nik kel of zilver). Inlichtingen aan het politiebureau Woensdag- en Zaterdagmiddag tussen 2 de Gemeente alhier wordt Zaterdag ln ae grote zaal van het parochiehuis een filtn- ivond gehouden, die begint om kwart -oor 8. Er zullen door de heer Herman Kleibrink van de Leidse Smalfilmliga vier mooie films worden vertoond. Ds films zUn bestemd voor alle leeftijden, tn de toegang is vrij- Ds .T van Veen. emeritus Hervormd pension- rusThuls- en kamerverhuuroe- predikant wonend Na^aukari* 32A te drijven „De Federatie", hield een leden- Rijswljk. hoopt op 5 Maart zUn gouden vergadering onder leiding van de voorzit- jubileum te vieren. Ds Van Veen heeftter. de heer J. G. Schoneveld. Deze deelde Pensionhouders bijeen De afdeling KatwUk van de vereniging samenspreklngen zUn gevoerd met het be stuur van V.V.V. Onder meer werd ge zegd. dat de vereniging ook reclame zal maken in de gids van V.V.V. Diverse Be sprekingen volgden over aangelegen heden. die de eigen vereniging betreften en V.V.V. Mannenvereniglng Voor de mannenvereniglng Calvljn spreekt hedenavond 8 uur ln de kape} ds van Estrik van Nieuwland over „Winst of verlies?" Hoog en laag water Vrijdag 26 Februari: hoog! water 5.03 1713 uur. Laag water 0.51 en 13.13 uur. Visseiijgolijes Veel vis De middenweekse markt trok gisteren niet minder dan 6 trawlers tot zich. de visaanvoer was dus groot. De Haarlem (10 Febr.) voerde, behalve 500 stUve ka beljauwen. 340 kisten schelvis en pie pers aan. SflO kisten koolvis. 170 kabeljauw en gul, 290 wUtlng, 45 haring, 20 makreel, 10 platvis cn 25 stokkebit. De Flamingo had sinds 10 Februari gevangen 110 kisten schelvis en piepers, 110 koolvis, 50 kabel jauw en gul, 20 open en 20 dichte wijting, 5 haring, 15 stokkebit en 500 stijve. De Eli was er met 75 kisten schel vis. 180 kool en gul. 10 wijting, 10 stokke bit en 900 stUvc kabeljauwen van 8 Febr., terwijl de Allen Water met 235 kisten schelvis en piepers. 70 gul. kabeljauw en gul plus 10 zwarte kool. 50 haring, 25 wijting. 100 dichte wijting en 5 makreel buiten de 650 stijve kabeljauwen aanvoer de, gevangen sinds 11 Februari. Ook de Gelrla. van 11 Febr.. had 250 kisten schel vis bij zich plus 300 kisten kool, 15 haring, 5 makreel, 25 stokkebit, 30 wijting. 95 varia en 160 stuks stijve, terwijl de Sch. 117 tenslotte met 300 kisten schelvis en piepers. 60 diversen en 400 stUve kabel jauwen verscheen. Twee loggers en twee kotters brachten aan 3000 kilo tong. 100 kisten schol en 50 varia. De Wiron 4 nam er 10 kisten plat vis van voor zUn rekening alsmede 15 wijting, 10 gul. 10 stokkebit. 900 Ijs- en 1200 stUve kabeljauwen en de KW 104 had 1000 kilo tong, 20 schol en 50 varia. Mooie markt De markt was haast niet In te denken: haring bleef de f 24 handhaven en ma kreel ging voor f 42; de schol II maakte f 43 4 f 44. terwUl voor de drieën f 26 5 30 kwam. Grote gullen zUn verkocht voor f 30 1 40 en de middelgul deed f 32 k t 35, terwijl voor de torren f 28 4 t 30 betaald is. Kletnmiddelschelvls ls verkocht tegen f 45 5 f 36 en de pennen deden f 38 4 f 35. met f 28 4 t 32 voor de braad en f 24 tot f 25 voor de wUting. Tong bleef hier De tong bleef geheel binnen de Neder landse grens en bracht voor de lappen f 2.15 op, voor de grootmiddel f 2,10 8 f 2,60 en voor de halve pondjes f 3. terwUl de tong I f 2.85 gold en de tweeën f 2.80 opbrachten. Zwarte kool naar bulten De zwarte kool la dit keer waardig be vonden voor export en bracht f 38 4 t 31 op; de regels- kabeljauw deden f 50 a f 34 en de kisten met dikkoppen haalden f 60 8 f 56. Voor grote schelvis gaf België f 43 4 f 35 en de grootmiddel deed dit ook. Grote schol maakte f 24 en middelschol bracht f 30 op. terwUl de Engelsman voor de zetschol f 50 over had en de enen het tot f 48 brachten. Vandaag Zoals gemeld is vandaag de &>stboy ver schenen met 440 schelvis. 200 kabeliauw en gul. 5 haring. ,25 radio en 300 stOva, terwijl de Sumatra er was met 230 kisten schelvis. 225 kabeliauw en gul 25 kool en 25 haring. 30 wijting. 20 radio. 5 varia en 70 stuks stijve. De Vikingbank voerde 130 kisten schelvis aan en 100 gul. 100 open en 150 dichte wijting, plus 70 haring. 20 makreel, 600 koolvis en 10 stokkebit. De oudste Deschepen die binnenkort marktrllp worden, zijn de Batavia (14 Febr.). de Bergen. Bloemendaal en de Vlos (15 Febr.) met de Johannes Polderman. Herman en Maria van Hattum (16 Febr.). de Thorlna de Eveline (18 Febr.) en de Tzonne, de Dirkje en de Claesje (21 Febr.). In en uit Binnengekomen: KW 15. 67, 51. Vertrokken: KW 43. 15. 20. 74. 9. 128. 95. 45. 140. 23. 7. 16. 98. 77. 53. 30. 94. Commandowlasellng Schipper Korbee van de IJm. 2 Is we- Tens ziekte aan de wal gebleven; het schip nu onder commando van schipper T. i Oosten naar zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7