Mcuuie geihs rijc (JTouranl Rotaryclub 50 jaar m J Zweeds schip, geladen met carbid, in Genua gekapseisd en geëxplodeerd Enorme ontploffing en steekvlam van 40 meter deden bevolking angst om het hart slaan Weer nood in Schotland door de sneeuw Wrak van Sabena-toestel ligt op berg bij Rome Engeland stelt „atoomvrij" vliegdekschip in dienst wtstr Drie broers in Makkum door 't ijs en verdronken DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en deitigete jaargang No 10277 j Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stan tPQUicöli abrtleofo oon hart ia (rgfjeospotT f» WAT GEVREESD WERD. GESCHIEDDE OOK Huisartsen weigeren de 6 procent Die de ziekenfondsen hadden aangeboden De huisartsen hebben het aanbod van de ziekenfondsen tot 6 procent loonsverhoging van het honorarium geweigerd. Het standpunt van de specialisten is nog niet bekend. De landelijke huisartsenvereniging wijst CSJ T^ET EEN ENORME SLAG is in de haven van Genua gisteravond het fa I* Zweedse schip „Nordanland" in de lucht gevlogen. De „Nordan land", geladen met 600 ton calcium carbid, was Zaterdag gekapseisd. 11E Onddnlcs alle pogingen het te verhinderen was er water bij de lading ge komen, zodat er een hoogst explosief gas ontstond. Een felle steekvlam I schoot veertig meter omhoog. Er volgden nog twintig kleinere explosies, I die de gebouwen in de omgeving deden schudden op hun grondvesten. Meer dan een kilometer om het centrum van de ontploffing sneuvelden het voorslel af- daar bij de berekening 1.1 alle ruiten. Drijvende brandspuiten konden het acm stukken gescheurde zlcI\ nog allerlei moeilijkheden voordoen Q^Bchip niet naderen, doordat het omgeven was met brandende olie. Tal V°* oging oc mln er guns lg u van arbeiders werden door de explosie tegen de grond geslagen, maar 1 golukkig kwamen zij er met kleine kwetsuren af. Door de storm van 0.3 Zaterdag was reeds grote ravage in de haven van „Genua aangericht I 2 en de schade is door de explosie van de „Nordanland" nog vergroot. Aan Reuter en Ass. Press ontlenen wij. de „Atlantic Lord" in het begin van de dat de storm van het afgelopen week- avond naar kalmer water over te bren gen. Het hefschroefvliegtuig, dat zij ge bruikten, was afkomstig van het Ameri kaanse vliegdekschip „Antietam", dat in de buurt voor anker ligt. Het zal minstens een jaar duren voor dat de herstellingswerkzaamheden in de haven van Genua voltooid zullen zijn. RE einde een chaotische uitwerking heeft gehad op de haveninstallaties. De voor- ||H lopige schade wordt geschat op 20 mil- Iioen gulden. Twee grote schepen waren binnen de havenpieren tot zinken ge bracht. Een daarvan, het Zweedse vrachtschip „Nordanland". heeft de hele stad in rep en roer gebracht. De Zweed, geladen met 600 ton carbid, is geëxplodeerd, nadat het 4AA schip was gekapseisd De Italiaanse autoriteiten kwamen in alarmstemming toen de „Nordanland", een schip van de Svenska Orient Line in «•■Gothenburg, met zoveel geweld door de J W' storm teEen de kademuren werd geslin- gerd, dat het twee grote gaten in de Lromp opliep. De gehele Zondag en een deel van de Maandag werd met koorts- achtige, activiteit gepoogd de boot drij- vende te houden, omdat het gas, dat||£: wordt gevormd als calciumcarbid in aan- i raking komt met water, uiterst explosief Is. Een Italiaans bergingsvaartuig tracht- insdj te tevergeefs de „Nordanland" leeg te op i pompen. Het onstuimige water, in de haven even woelig al9 buitengaats, doordat een afstand van 420 meter de golfbrekers zijn weggeslagen, beukte het schip ge- inta deelteliik onder water, met zün brug op een kade. Gistermorgen vroeg, toen een nsttn Italiaanse duiker. Primo Calucini. die tussen de scheepsromp en de wal was F F afEedaa'd om ,e proberen een van de E Eê gaten te dichten, net naar boven wtas i geklommen, gleed de brug van de kade en verdween het schip onder water. De dokken werden onmiddellilk ontruimd en kapitein John Winquist werd in een zie- ig- kenhuis opgenomen. Hil leed aan een nd i zware kou en koorts, opgedaan tijdens verhoging toch minder gunstig valt dan gesuggereerd werd. Bovendien hebben de huisartsen zelf voorstellen gedaan waarop nog helemaal niet gereageerd is. Deze voorstellen zijn veel gunstiger dan de aangeboden 6 pro cent. De huisartsen hebben er daarom De fondsen krijgen het. na de breuk met de tandartsen, blikbaar nog der te verduren. Het A.D. meldde dat minister Suurhoff vandaag in Amsterdam besprekingen zou openen met de Zieken fondsraad over de situatie, die na de breuk v-«n de tandartsen met de fondsen na 1 Maart ontstaat. i zijn schip Enorme explosie Gisteravond vloog de „Nordanland" met een geweldige explosie uit elkaar. AA( Een vuurzuil van 40 meter steeg uit het water op. Binnen een straal van ruim een kilometer sprongen alle ruiten en de kademuren in de omgeving werden gedeeltelijk weggeslagen. Twee bewakere die op enkele honderden meters afstand onbekommerd hun plicht vervulden, wer- Sden in de lucht gesmeten. Ze liepen lich te verwondingen op. Onmiddellijk snelde de brandweer toe om eventuele uitslaan de branden te blussen, maar zij mocht d het gebied niet betreden, daar er nog meer explosies werden verwacht. Het eerste schip dat het slachtoffer van sda| de storm werd, was de Amerikaanse tan- ,p c ker „Camas Meadows" die op de slopers hamer lag te wachten maar Zaterdag- I avond kapseisde en in het water ver- dween. BAA Kranige zeelui -li Een derde schip in de haven van Ge- C| nua, de Liberiaanse tanker „Atlantic w- Lord", is dank zij het moedige optreden van de kapitein en de negen opvarenden reso behouden gebleven. Dit schip, geladen met ton ruwe olie, was met een aan tal kleinere schepen en enkele sleepboten losgeslagen en dreef bijna hulpeloos rond ng(« in de petroleumhaven. De opvarenden ichfc werden met een „reddingsbroek" van boord gehaald. Het werd nog enigszins in bedwang gehouden door twee ankers, maar kapitein Benites Panagiotis vrees- X de, dat deze het zouden begeven en het «chip een prooi van de golven zou wor den. Hij liet zich daarom gistermiddag, ondanks de aanhoudende storm met negen leden van zijn bemanning met een Ame rikaanse helicopter weer aan boord bre gen. Met zijn tienen slaagden zij er in De Australische ambassadeur in Den Haag, de heer Stirling zal vermoedelijk worden opgevolgd door de heer McClure Smith, Australisch vertegenwoordiger in ■Egypte- De heer Stirling wordt ambassa deur in Parijs. 5 HET WEER IN EUROPA i a I 5 I NNW windstil ONO li NNO geh. bew. ZZW -12 0 -16 0 -10 0 Socialisten willen niet Slaagt Faure ook zonder hen? De Franse kabinetsformateur, de radi caal Edgar Faure. heeft vanochtend vroeg president Coty laten weten, dat het wel slagen van zijn pogingen door de socia listische oppositie bedreigd wordt, maai dat hij niettemin een kabinet hoont te vormen. Aldus meldt Ass. Press Parle mentaire kringen zijn, volgens Reutei. van oordeel, dat Faure die nu een coa litie wil vormen van radicalen. M.R.P. ers, conservatieven en ervkele Gaullisten een goede kans maakt, als premier gekozen te worden. De M.R.P. heeft reeds laten weten, dat zij Faure zal steunen. Faure hoopt nu zijn lijst van minister: morgenmiddag aan de Nationale Verga dering te kunnen voorleggen. Het ziet ei naar uit, dat hij voldoende steun zal krij gen van de meeste groepen in de 626 leden tellende vergadering, ofschoon 105 socialisten en 94 communisten zioh tegen hem verzetten. De socialisten willen het program van Faure niet steunen, omdat het niet vol doet aan de minimum eisen. De gematig de leider der socialisten, Guy Mollet. ver klaarde later evenwel, dat zijn partij haar mening nog definitief zal bepalen "s Faure zijn uiteindelijke programma ereldknndig maakt, ofschoon dl socia listen bezwaren hebben tegen de forma- ur zelf. Later meldde Reuter: de Franse Na tionale Vergadering is voor morgenoch tend 10 uur (Ned. tijd) bijeengeroepen, de verklaring van Faure aan te horen. De radicalen hebben met een aanzienlijke meerderheid besloten een regering-Faure steunen. De stemverhouding was 121 tegen 48. FABRIEK VOOR ZWAAR WATER IN NIEUW-ZEELAND Groot-Brittannië en Nieuw-Zeeland heb ben plan-r.en bekendgemaakt om bij de Hot Springs op het Noordelijke eiland Nieuw-Zeeland een fabriek voor r water en een waterkrachtcentrale te bouwen. Voor de verwezenlijking van. de plan- »n Is door de twee regeringen de Geo- thermal Development Maatschappij opge richt met een kapitaal van 300.000 gulden. De gehele productie zwaar water zal in Grooi-Brittannië worden verkocht. meldt Ass. Press. Vijfduizend Hooglanders geïsoleerd In Schotland heerst een ernstige toe stand als gevolg van de zware sneeuw val. Ruim 5000 Schotse Hooglanders zijn de buitenwereld afgesloten. Reddings ploegen van de R.A.F. hebben gisteren alle beschikbare vliegtuigen en helicopters in gezet om geïsoleerde dorpen en boerde rijen te bevoorraden en zieken op ie pikken. Door de radio werd de boeren aangeraden met lettertekens in de sneeuw aan te geven, waaraan zij het meest be hoefte hebben. Ook in West-Oostenrijk is de toestand verre van rooskleurig. De passen over de Arlberg en over verscheidene andere ber- Op deze foto ziet men de staart van het verongelukte toestel (pijl). De rest van het wrak is onder de sneeuw bedolven. Stukken van het toestel liggen her en der verspreid. Thans eindelijk ontdekt Alle 29 inzittenden kwamen om; staart van machine steekt boven sneeuw uit Na een week van grote ongerustheidZondag zou het 's avonds om kwart over is thans eindelijk zekerheid gekregen acht in Rome zijn geland. Kort voordat omtrent het lot van de DC-6 der Sabena 'iet toestel zou landen, had het nog con- die vorige week Zondag „ergens in tact met de verkeerstoren van Rome, Noord-Italië" verdween. Eerst gisteren itdekte een Italiaans verkenningsvlieg tuig het wrak van de verongelukte ma chine op de berg Terminillo, 80 km ten Noordoosten van Rome. Een patrouille van Carabinieri op ski's begaf zich onmiddellijk op weg naar de plaats van de ramp. Na urenlang zoeken vonden zij het toestel, vrijwel geheel be dolven onder een dikke laag sneeuw. Al leen de staart stak daar boven uit; de afgebroken vleugel lag enige tientallen meters verder eveneens onder de sneeuw. Er werden geen overlevenden aange troffen. De carabinieri borgen vijf lijken. De andere 24 slachtoffers waren dermate verminkt, dat zij nog niet konden wor den geborgen. De neus van het toestel was geheel in gedrukt. Hieruit valt op te maken, dat de DC-6 tegen de Terminillo-berg te plet ter is gevlogen. Zoals gemeld, hebben redders met vliegtuigen en helicopters, alsmede cara binieri en vrijwilligers de gehele week het toestel gezocht. De vorige week Tekort aan vlees en suiker Moskouse huismoeders in moeilijkheden Uit Moskou komen berichten ovei schaarste aan levensmiddelen. Het i6 niet eenvoudig om ln de winkels aan ossen- of lamsvlees te komen. Sommige zaken hebben zelfs alleen varkensvlees, dat het duurst is en meestal het laatste weg gaat. Er is ook tekort aan suiker; een onge woon verschijnsel in de wintermaanden. Van Invloed op vermindering van de voorraden is ongetwijfeld de droge zomer in de Oekraïne en lang6 de Wolga ge weest. Voedseltekorten komen wel meer voor. Meestal herstelt de toestand zich na een paar weken. Of dit thans ook zal geschieden moet worden afgewacht, al dus Ass. Press. Oud-minister A. M. Joekes is door dr C. van den Berg, directeur-generaal van de afd. Internationale Volksgezond heid van het departement van Sociale Zaken, geïnstalleerd als voorzitter het Nederlandse UNICEF-comité. Nadien piloot moet door het buitengewoon slech- te weer uit de koers zijn geraakt. Twee carabinieri hebben bij het wrak postgevat. In de loop van vandaag zou de Italiaans-Belgische commissie van onder zoek zich naar de plaats van de ramp begeven. Eskimo's hadden robben noch berenvlees Zware lj6gang op de oceaan bij Kan- gerdlugssiatsiaq op Groenland heeft enige tijd geleden een einde gemaakt aan de robbenvangst en daardoor de Eskimo'» beroofd van hun voornaamste voedsH- De dorpelingen zijn toen op beren gaan jagen, maar zij hebben niet meer dan vijf ijsberen in het oog gekregen en die allemaal gemist. Ten einde raad hebben de honger lijdende Eskimo's hun hutten verlaten en hun hondensleden bestegen om dwar» door de geweldige sneeuwvelden naar de op 112 kilometer afstand gelegen dichtst bijzijnde nederzetting Sermilligaq te gaan, waar de voedselpositie aanmerke lijk beter is. Veilig door radio-actieve zone Het nieuwe Britse vliegdekschip „Ark I dat het schip het gevaarlijke gebied Royal", dat vandaag in dienst werd ge steld, is uitgerust met een inrichting afstandsbesturing voor het geval het 36.800 ton metende schip in radio-actief zeegebied terecht zou komen. De commandant van de „Ark Royal", kapitein ter zee Cambell, deelde op een persconferentie mede. dat als het schip door besmet gebied zou varen, de beman ning in speciaal beschermde comparti menten zou verblijven. Van deze compar timenten uit zou het schip bestuurd kun nen worden tot het buiten de gevaarlijke De bouwkosten van de „Ark Royal" bedragen tussen de 200 en 250 millioen gulden. Het is officieel het eerste schip de Britse inrichting voor afstandsbesturing. De commandant verklaarde nog, dat geen enkel schip een directe treffer door een atoom- of waterstofbom kan doorstaan. schip aan de rand van een ont- ploffingsgebied zou varen en niet direct vernietigd zou worden, zou radio- besmette lucht binnendringen en mogelijk het gehele schip besmetten. Met het oog 1 op dit laatste is de „Ark Roayl" uitgerust de speciale compartimenten voor at opvarenden, van-waar uit de machines keurig bediend kunnen worden, zo- Socialistische premier Beieren staat voor Strasser open Dr Otto Strasser. de voormalige leider an .Zwart Front", heeft van de Beierse regering toezegging ontvangen, dat bij vrijelijk zijn politieke carrière zal kunnen hervatten, wanneer hij de volgende maand in Duitsland terugkeert. De minister-president van Beieren, de socialist Wilhelm Hoegner, verklaarde: „Strasser zal voorlopig in zijn politieke activiteiten niet gehinderd worden. Het blijft echter de vraag, of het programma van Strassers nieuwe beweging, de zogi naamde bond voor de hernieuwing va Duitsland, niet in strijd zal zijn met c federale grondwet" Strasser verliet in Januari 1933 Duits land, nadat een openlijke breuk tussen hem en Hitler was ontstaan. Zijn broer werd een jaar later door Hitler vermoord. Hoegner deelde mede, dat Strasser niet jor een denazificatlehof zal behoeven verschijnen. kunnen verlaten. De „Ark Royal" Is gebouwd door de Cammell Laird and Company" in Birken head. Hpt heeft een bemanning van 1600 koppen. Dit is wellicht het laatste grote vliegdekschip dat voor de Britse marine is gebouwd. Men verwacht, dat in de toe komst kleinere vliegdekschepen gebouwd zullen worden. Communisme kent geen „halt" De druk op Thailand neemt toe De premier van Thailand (Siam), maai schalk Piboel Songgram, heeft in Bang kok verklaard, dat 20.000 door con nisten opgeleide militairen op Chinees gebied bij de Thailandse grens worden samengebracht. De communistische be dreiging van Thailand neemt toe. ïiets doen, zal het communisme Thai land veroveren en geheel Zuidoost-Aziè overheersen," verklaarde de premier. Morgen begint in Bangkok de minis tersconferentie der ZOAVO, de verdedi gingsorganisatie voor Zuidoost-Azië. De maarschalk verklaarde, dat zijn re gering voorstandster is van een perma nent ZOAVO-leger. Hij zou het toejui chen ais ZOAVO-strijdkrachten bases in Thailand zouden betrekken. In dit verband laten w(J nog volgen, dat de Britse minister. Eden. de ZOAVO- •onferentic te Bangkok zal bijwonen. Een tussenlanding te Karatsji biedt de gele genheid voor besprekingen met Paki staanse leiders. De Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, i» reeds in Bangkok gearriveerd. PER TREIN IN 48 UUR MOSKOU—BERLIJN Aoht-en-veertig uur na het vertrek is 2 eerste directe express-trein van Mos- ou via Warschau naar Berlijn gister avond in Oost-Berlijn aangekomen. De Kussen hebben om dat mogelijk te maken zeer effectieve methode bedacht de trein bij het verlaten van Rusland snel over te brengen op andere wielstel- len, die passen op de smallere rails het Europese spoorwegnet. DAT ook Polynorm een bromfiets gaat produceren. DAT de Alkmaarse politierechter zekere J. P. H. uit Zwaag 100 boete oplegde en een voorw. gevangenisstraf van 4 weken, omdat hij zijn buurmans hondje, dat hem wilde bijten, had gegrepen en opgehangen. DAT het 600-J. bestaan van de polder Oudenhoorn op Voorne plechtig werd her dacht en met een zomerfeest gevierd zal worden. DAT ln R'dam de resten van het Engel se s.s. Spanker, welk schip op het Noor- derhoofd in stukken sloeg, geveild werden. DAT B. en W. van Tilburg de raad voorstelden het in het openbaar op de grond gaan zitten of liggen in gezelschap van niet meer dan 1 persoon van de andere kunne te verbieden, tenzij het een echtpaar betreft of personen in Lste of 2e graad van bloed- of aanverwantschap. DAT de Nat. Bond van Verplegenden op Hemelvaartsdag, 19 Mei, te Haarlem zijn alg. vergadering houdt. DAT landbouwer J. B. Mombarg uit Ruurlo onderscheiden is met de bronzen medaille voor aan Frankrijk bewezen diensten (hulp aan Franse vluchtelingen in de tweede wereldoorlog). DAT de haven van Delfzijl er een grijperwipkraan met een hijsvermogen an 7Va ton bij krijgt. DAT de A'damse afd. van de Ned. Bond an Vrouwen werkzaam ln Bedrijf en Be. roep haar jaarlijkse Int. Night hield, waarop prof. dr W. F. Wertheim sprak het thema: Zonder Onderscheid van DAT de Alg. Ned. Ver. In New York 5 Mei daar de bevrijding zal vieren, waar bij ambassadeur Van Royen aanwezig zal zijn. DAT Zaterdag 5 Maart in Utrecht de jaarlijkse monumentendag gehouden wordt, gewijd aan het onderwerp: Onze oude Stadskernen en het Verkeer. gen zijn door lawines geblokkeerd. In de Italiaanse Alpen zijn vier mensen bij la wines om het leven gekomen. Het Oosten rijkse lawine-instituut heeft gewaar schuwd voor ernstig lawinegevaar. In Zwitserland is het ook al niet beter. Ook daar bestaat lawinegevaa: de Franse Pyreneeën is gisteren de oudste bergbeklimmer van dit gebied, de 63- Jarige Raymond Despouy. door een lawini bedolven. In Zuid-Zweden zijn tal val boerderijen van de buitenwereld afge Zuid-Finland beleefde de koudste naclit van deze winter met temperaturen rond 40 graden onder nul. Zware sneeuwstormen rond de 45ste breedtegraad hebben bij Japan en in het Westen van de Ver. Staten een breed spoor van vernietiging en ontreddering achter gelaten. Volgens een officiële op gave uit Tokio zijn rondom de Japanse eilanden vijf vissersschepen gezonken, bijna 40 worden er vermist en 13 liepen er aan ae grond. Het aantal slachtoffers wordt in totaal op ongeveer 340 geschat. De verblindende sneeuwstorm die uit het Midden-Westen in de Verenigde Staten naar het Noorden, naar Canada, trok, heeft tot dusver 17 slachtoffers gecist. Jongen lussen carncrvals- vierdets doodgereden Maandagavond is de 14-jarige jongen Herman Krekelberg, wonende aan de Markt te Maastricht, op de Wilhelmina- brug aldaar door een gemeentebus over reden en op slag gedood. De jongen reed per fiets op de brug en is in de sneeuw vermoedelijk geslipt. Hij kwam met het hoofd onder het achterwiel van de bus, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De chauffeur van de bus trof geen schuld aan het ongeluk, dat zich in de drukte van de carnavalsviering afspeelde. Het slacht offer was het jongste kind van een talrijk gezin. Als op zee de borre winden te keer paan. hoe velen zien dan van aj het land, uit naar andermans ge vaar, maar hoe velen zijn tevens bereid de helpende hand te bieden. Het Zweedse vrachtschip Nordan land kapseisde in de haven van Genua, tengevolge van de zware storm. Aangezien het een zeer ge vaarlijke lading aan boord had, in- melijk calcium carbid, dat gebruikt wordt voor het maken van acety leen, stelde men alles in het werk een ontploffing te voorkomen. He laas kwam het water toch in aan raking met de lading carbid, waar door het gevormde gas met een enorme knal explodeerde. Een scheepsramp, die betrekkelijk zeldzaam i». Vreemde wereld T\E 55-JARIGE Jehoida Augustus Mc Pherson, die een maand ge leden nog minister van arbeid van Jamaica was (een beroep met een jaarsalaris van 20,000 gulden), ver scheen gisteren op een arbeidsbureau te Londen en vroeg om een baantje. Vijftien maanden geleden, toen koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh tijdens hun reis door het Gemenebest een bezoek brachten aan Jamaica, werd ook McPherson aan hen voorgesteld; de fotografen ver eeuwigden het ogenblik waarop d» koningin de minister de hand drukte, en daarna ging het gezelschap samen dineren. Gisteren deelde hij op het arbeidsbureau mee. dat hij bereid was, een gewoon kantoorbaantje te aanvaarden. McPherson is minister-af sinds de verkiezingen in Januari een einde hebben gemaakt aan de regering waarvan hij deel uitmaakte. Drie we ken geleden vertrok hij met bijna zeventig andere Jamaicanen naar Londen, waar hü by zün aankomst zei, dat hij vacantie kwam houden. Maar vorige week kwam hij al op hef Britse ministerie van arbeid om aan zijn voormalige ambtgenoot te vragen of die niet een baan voor hem wist. Hij wilde, zo zei hy, in geen geval ztfn oude vak (onderwijzer) weer op nemen. „Het ziet er niet naar uit", aldus vertelde hij verder, „dat ik bin nen de komende vijf jaar weer in de politiek kom; ik zal dus echt een nieuwe carrière moeten beginnen. Snelle hulp mocht niet baten Tussen Wons en Makkum zyn gis termiddag tijdens een schaatspartij drie broers door het ijs op de Makku- mervaart gezakt en verdronken. Hoewel tamelijk snel hulp aanwe zig was en ook artsen spoedig ter Ben Goerion terug in de politiek DAT op 15 Febr. J.L in Parijs de Int. Ver. van Exploitanten van Publieke Koel- huizen is opgericht. DAT in December 1954 11 boerderij- branden voorkwamen met een directe1 schade van f436.000 en hierbij 38 stuks' rundvee. 8 paarden en 6 varkens omkwa- DAT het hoofd van de afd. vorming bui ten schoolverband van O.. K. en W. A Oosterlee. in de Nic. Maasstraat te Am sterdam het bureau van het Ned. Volks- liederenarchief in gebruik stelde. DAT de Amsterdamse politierechter bij I zaken van verduistering van huurkoop horloges opnieuw van leer trok tegen hei systeem van deze huurkoop, waarbij goe deren worden afgeleverd aan mensen, die niet betalen kunnen en de politie al tijd wordt ingeschakeld bij de nalatigheid der betalingen. DAT in St Oedenrode 3 nieuwe fabrieks hallen van de 50 jaar bestaande N.V. Od» Staalwerk door de dir.-gen. voor de energie-voorziening en industrialisatie, dr E. L. Kramer, in gebruik werden gesteld. plaatse waren, waren de jongens blijkbaar zodanig door het ijskoude water bevangen, dat hulp niet meer mocht baten. De slachtoffers zijn Frans van der Burg, 22 jaar. zijn 20-jarige broer Pieter en hun 16-jarige broer Douwe. Frans was het eerst door het (In deze vaart zeer onbetrouwbare) t)s gezakt. Pieter probeerde hem te red den. maar zakte ook door het (|s. Douwe trachtte daarop z(Jn broers te helpen, maar ook h(| verdween In de diepte. Een vierde broer, de tien jarige Henk, rende (jlinc* om hulp. Toer omwonenden met touwen kwa men waren de drie broers onder het ijs geschoten. Een voorb(Jfletsende pre dikant, de 27-Jarige Gereformeerde ds S. S. van DUk uit Witmarsum, waag de zich op een landhek op het ||s, slaagde er In het Us enigszins te bre ken en een van de Jongens op het droge te halen. De Jongen was echter al overleden. Andere omstanders hebben de stof felijke overschotten van de twee snrte- re broers geborgen. WEERBERICHT Aan David Ben Goerion, de Israë lische oud-premier, die na ruim een jaar van afzondering (hij hoedde een kudde schapen) in de politiek is teruggekeerd, werd gisteren in het parlement een grootse ontvangst be reid. Het parlement keurde met 74 tegen 24 stemmen zijn benoeming tot minister van Defensie goed. Matige tot strenge vorst Het KNMI te De Bah. ver- wacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later toenemende bewolking mei kans op enige sneeuw in het Zuiden van het land. Van nacht matige tot strong* vorst. Morgenmiddag lichte vorst Matige tot krachtige wind uit Oos telijke richtingen. (Opgemaakt vanmor gen om 10 uur). ZON EN MAAN Woetwdeg: Zon van 7.43 tot 18.09; nut' ran 7.33 tot 19.41 uur. Op 1 Maart E.X

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1