Schots zich millionnair af in somber zondert huis Uit Katwijks oude doos Geen radio, telefoon en kranteni bulldogs blaffen aan de hekken Peking wierp de deur dicht Bij vordering van politieman: onmiddellijk stoppen? Gebruikelijke klachten over de postbestellingen KORT EN KLEIN, NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 9 FEBRUARI I9S5 DE GEHEIMZINNIGE DAME" OVERLEED EVEN BUITEN het Schotse Edinburgh staat een groot, mysterieus huis, omgeven door hoge hekken en prikkeldraad. „Cammo House" noemen de Edinburgers dit vreemd verblijf, waar hongerige bulldogs woest grom mend tegen de hekken opspringen, als een nieuwsgierige zich al te dichtbij waagt. En soms ziet men een man in de deuropening verschijnen, wan trouwig de vreemdeling beglurend. Een pistool bungelt aan zijn gordel en hij blijft daar staan tot de „indringer" zijn sombere huis de rug heeft toe gekeerd Veertig jaar lang hebben twee men sen in dit eenzame huis gewoond, vol komen afgezonderd van de buitenwereld, zo lazen wij in de Sunday Graphic. De vorige week stierf de 95-jarige eigenaresse van Cammo House. En het eerst sedert jaren ging het grote hek van Cammo House open. Na ongeveer "Mil PEKING op ..unverfroren" wijze -1-™ de uitnodiging heeft afgeslagen in d< Veiligheidsraad te onderhandelen over d< kwestie Formosa, kan men moeilijk spre ken van ontspanning in de toestand. En dit zeker niet ten aanzien van de vijan delijkheden in de wateren om Formosa. Nadat het eiland Jikiangsjan door de communistische Chinese strijdkrachten werd bezet, zitten de mannen van Tsjang Kai-sjek en die van Tsjoe En-lai elkaar daadwerkelijk in het vaarwater. Terwij. radio-Peking dreigende taal spreekt, is onder bescherming van de Amerikaanse zevende vloot, de, evacuatie der aanvan kelijk omstreden Tatsjeneilanden begon nen. Eerst de burgers, dan de militairen, respectievelijk 19 000 en 20.000 man. die voor een groot deel naar de havenstad Keeloeng op Noord-Formosa zullen wor den vervoerd. Het feit. dat zich onder de te evacueren personen ook een zestigtal communistische krijgsgevangenen bevindt, zou tort een ..bevrijdingsactie" der Roden aanleiding kunnen geven. Er zal heel wat zelf beheersing van df Amerikanen gevor derd worden als de communistische strijdkrachten tot 'f Verklaarde uitzicht uitdagende houding overgaan. De Ameri kaanse vloot zal echter het vuur openen, als de evacuatie der troepen van Tsjang Kai-sjek door de Roden verhinderd wordt. Daarbij komt, dat communistisch -China zijn bevrijdingsactie van Formosa niet heeft opgegeven, terwijl anderzijds nationalistisch China volhoudt, dat het uiteindelijk toch tot 'n krachtmeting zal moeten komen. Wij wijzen er op, dat 'politiek van Eisenhower er juist op gc- richt is, een dergelijke krachtmeting voorkomen. Vandaar, dat er ook van gezien werd de eilanden Quemoy Matsoe in de Amerikaanse verdediging te betrekken, zoals de nationalistische Chi nezen hadden gewild. Volgens nog niet bevestigde beriohten zullen behalve de Tatsjeneilanden, ook nog twee andere eilandjes, namelijk Joetsjan en Pitsjan. worden ontruimd. Het is alles een kwestie van strategie, waarbij men toch het hoofddoel, de bescherming en hef be houd van Formosa, voortdurend voor ogen heeft. Conform het beginsel, dat macht macht aantrekt, gaat ook Japan de betrekkingen met Moskou en Peking „normaliseren" en dient Washington met het oog op dê machtsverhouding in de Pacific, daarbij meer dan één oogje in het zeil te houden. De opperbevelhebber der Amerikaanse legereenheden in het gebied van de Stille Oceaan. Bruce Clark, verliet Formosa voor een zogenaamd „routinebezoek" te Tokio. De dreuning van de klap, waarmee door de communist Tsjoe En-lai de deur werd dichtgeworpen, want hij wees de uitnodiging van de Veiligheidsraad af.j werd als zeer Irritant te Washington, Lon den, Parijs en Bonn gehoord. Wat er nu verder gebeuren zal, blijft nog in diplo matieke nevelen gehuld. De pacifisten tort et a travers", beseffende, dat be middeling via de Ver Naties weinig zir meer heeft, zinnen nu op andere moge lijkheden voor het aanbieden van „goede diensten", waarbij gedacht wordt aan nieuwe missie van Hammarskjoeld, Engeland, aan Canada en aan India. Zoals men weet. zijn de landen van het Britse Gemenebest, die zeer groot belang heb ben bü een vermindering van de span ning om de kwestie Formosa, te Londen bijeen. Churchill, daarbij gesteund door zijn minister van buitenlandse zaken. Edeq, voelen alles voor bemiddeling, ten einde oorlog te voorkomen De Ameri kaanse politiek in Oost-Azië, speciaal die betreffende Formosa, kan stellig niet voorwaardelijk rekenen op de steun de Britten, terwijl Nehroe van India „neutrale" politiek voert, noch vlees, noch vis. Het Briitse standpunt, dat van Churchill en Eden. betekent stellig niet een streng vasthouden aan de Amerikaanse visie over Formosa. Churchill heeft immers verklaard, dat weliswaar volgens de be sprekingen te Cairo van 1 December 1943. Formosa, na de bevrijding van het Japan se juk, aan China werd toegezegd, maar sindsdien was er in de wereld heel wat veranderd. Van de Engelse oppositie is het Clement Attlee. die de bevolking van het eiland zelf wil laten uitspreken, welke maoht zij wenst te erkennen. De leider van de linkervleugel der Labourpartij. Bevan, betoogde zelfs, dat het de Ver S.aten duidelijk moet worden gemaakt, dat Engeland niet één enkel leven wenst te offeren om Tsjang Kai-sjek weer als heerser in China te krijgen. De vrije we reld, zo sprak deze rebel, is geenszins gebaat met de aanspraken van Tsjang Kai-sjek. die inderdaad niet op de status quo van de feitelijke machtsverhouding berusten. Er zyn trouwens wel meer Westelijke stemmen, die er op aandringen de com munistische regering als de rechtmatige regering over China te erkennen, waar bij dan Formosa geneutraliseerd zou moe ten worden. Als men daarbij dan maar begrijpt, dat in de V.N. het communisti sche „Paard van Peking" wordit binnen gehaald, dit China, dat door geweld zijn maoht verkregen heeft. Een militaire Aziatische mogendheid, gesteund door het machtige Rusland, hetwelk Europa de wet wenst voor te schrijven. De hondse ma nier. waarop Peking de. door Amerika geopende, deur dicht wierp, getuigt niet van een etiquette, allereerst noodzakelijk voor een „vreedzaam-naast-elkaar-leven" tussen Oost en West.... 40 jaar mocht een vreemdeling de grond rond Cammon House betreden. Een groepje doodgravers en politiemannen werd toegelaten. Percival Maitland-Tennent begroef zijn moeder in het grasperk naast het enorme huis. Het was een eenvoudige plechtig heid voor een vrouw die haar zoon meer dan vijf millioen gulden had nagelaten. Nauwelijks waren de vreemdelingen verdwenen, of Percival liet de 15 hon den weer los, die zijn domein dag en nacht bewaken. De mondvoorraad voor een week werd door de kruidenier zoals gewoonlijk bij het hek neergezet. Met een briefje er op hoeveel het kost. Aangenomen wordt, dat de overleden vrouw het huis en de grond er omheen aan Percival heeft nagelaten. En nie mand twijfelt er aan, of hij zal het leven voortzetten, dat zijn moeder verheerlijk te. Het leven dat haar de bijnaam van „de geheimzinnige dame van Cammo House" heeft bezorgd. Nog een zoon erfenis. Onder de Schotse wet heeft hij recht op een vierde deel van het rend goed En daarbij is inbegrepen de millioen gulden die de oude vrouw op Aimerikaanse en Canadese banken had geplaatst. De laatste jaren van haar leven de oude vrouw bijna geheel kreupel. De meeste tijd bracht zij door op de houten veranda, waar zij voorzichtig en liefde vol door haar zoon werd heengedragen. Urenlang kon zij daar zitten, met de rug tegen de gesloten luiken Of zij wil de of niet, steeds weer moest tij de tekenen van de moderne tijd gadeslaan: de straaljagers die landen en stiigen van het vliegveld Turnhouse. Er leiden geen telefoonleidingen naar het huis Er is geen radio, die het wereldnieuws brengt en een krant werd er nimmer bezorgd. Eén der weinige mensen die het huis ooit van binnen hebben gezien, beschreef het als „prachtig gemeubeld", maar alles bedekt door stof van tientallen jaren Tal van katten dwaalden door de ka mers. Volgens deze bezoeker telt huis zeker vijftig kamers. Het velleden Eens was de thans overleden weduwe een vrolijke, jonge vrouw, bekend haar geestigheid, altijd bereid tot lach. Zij huwde een bankier, David Bennet Clark. Maar de romance was spoedig voorbij en zij lieten zich scheiden. Dat was in 1910. Toen voltrok zich de geestelijke ver andering, die haar de vreemde bijnaan bezorgde. Zij trok zich met haar zoontj terug op Cammo House en sloot zich af van de buitenwereld. Haar zoon groei de mee in de afzondering en kan nu, ondanks zijn millioenen (of juist door zijn rijkdom?) waarsohijnlijk niet kracht vinden, als een „normaal rr te gaan leven. PRINCIPIËLE ZAAK VOOR HOGE RAAD (Van onze verkeersredacteur) A LS EÉN AGENT van politie een automobilist op een auto-snelweg een sein tot stoppen geeft, moet die autobestuurder daaraan dan ook vol doen, indien dat de veiligheid van het Verkeer in gevaar zou brengen? Of mag hij eventueel iets verder stoppen, als daar een parkeerstrook ®f brede berm aanwezig is? Deze vragen zijn opgeworpen ln principiële zaak. die gistermorgen Hoge Raad heeft gediend. Zij werden aan de orde gesteld door de bekende ver- keers8dvocaat mr N. J. Polak uit Gro ningen. Hij had op verzoek van de A.N.W B de bijstand in cassatie op zich genomen van de heer J. H. M. P. uit Voorburg, die op 22 Mei van het vorig jaar niet gestop« voor een agent van politie, die hem op de rijksweg Utrecht-Den Haag onder De Meern beduidde te stoppen, omdat even verder eert defect geraakte wagen door een kraan werd weggesleept. De heer P. zag in het avondlijk duister evenwel, dat er reeds vier wagens v gestopt en dat hij, als hij zijn wagen daarachter zou neerzetten, het verdere erkeer (en dus ook zichzelf) ernstig in gevaar zou brengen. HU reed door met sterk verminderde snelheid en parkeerde zijn wagen enkele tientallen meters verder. Hjj kreeg eer proces-verbaal en werd door de kanton rechter tot tien gulden boete veroordeeld Mr Polak betoogde, dat het verboden is, op een rijksweg stil te staan; moet nu het bevel van een agent opvol gen, als men hierdoor ln strijd raakt met het grondbeginsel? Om dat laatste te ver mijden heeft de overtreding plaatsgehad En passant roerde de raadsman de ci vielrechtelijke kant van de zaak aan het is dubieus of in dit geval bU ontstane schade de automobilist P. recht tot haal zou hebben gehad. Reeds jaren hebben de verkeerebonden geklaagd over het onpraotische uitoele- Ned. vluchtelingenhulp Ons land bepeikt zich tot hulp aan kamp Spiltal (Karinïhië) De Ned. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening voor de Vluch telingengezinnen in Karinthië, heeft ln overleg met de betrokken instanties be sloten uitsluitend de gezinnen van d< vluchtelingen in het Kamp Spittal an dei Drau te helpen. Via de soiclale dienst in Klagenfurt ls reeds een bedrag overgemaakt, waardoor aan twee gezinnen de mogelijkheid werd gegeven tot werk en wonen buiten het kamp. De Ned. Federatie verzocht eventuele acties ten bate van vluchtelingengezinnen bij haar secretariaat (Dr Kuyperetra Den Haag) op te geven, om zo mogelijk tot een goede coördinatie van de hulp te komen. In Dordt strofen voor rolschaatsers De rolschaatsensport wordt ln Dor drecht door zoveel kinderen beoefend, dat het gemeentebestuur, beducht voor de gevaren, die het rolschaatsen op drukke wegen voor kinderen en ver keer oplevert, er toe overgegaan is tn alle wijken van de stad straten aan te wijzen, waarin de jeugd naar harte lust mag rijden. Die straten worden aangegeven door bordjes, waarop staat „rolschaatsen toegestaan". Men is er euenuiel van overtuigd, dat dit op den duur ook geen bevredigende oplossing van het „rolschaatsenpro- bleem" blijft bieden. Het gemeente bestuur heeft daarom aan de rol- schaatsenclub AGOR (alles gaat op rolletjestoegezegd, dat het een voor schot zal verle icn voor de bouw oan een flinke rolschaatsenbaan, dte opa'-- yrden sportveldencomplex, dat m kort in het westelijk deel t zal gaan aanleggen. i blni Kaarslicht in het Rembrandt- huis In „Het Rembrandthuis" te Amsterdam aar Rembrandt ongeveer 20 jaar heeft gewoond, ral hedenavond een bijeen komst worden gehouden bij kaarslicht en inleiding over het '.even van de schilder door de heer M Muller, is er gelegenheid het gehele huis bij kaarslicht te bezichtigen. nen van verkeerscon-tróle door vele po- Htie-ambteneren. Over veertien dagen zal de procureur- generaal conclusie nemen. KATWIJK AAN DEN RUN Schorsenerenveiling Gistermiddag werd de derde speciale schorsenerenveiling door de groentevei lingsvereniging Katwijk en Omstreken gehouden. Er was ook nu weer veel be langstelling, hoewel de prijzen iets lagei lagen dan vorige keren. Er werd thans voornamelijk voor Duitsland en België ge kocht. De prijzen waren ale volgt: Eerste soort van f 45 tot f 58; tweede soort van f 31 tot f 40 en derde soort van f 8 tot f 18 per 100 kg. De aanvoer was ruim 18.000 kg Damnicuws Hieronder volgen enige uitslagen van wedstrijden om de bordbezetting van de damclub K.D.C. Jac. FrekeJ. Heemskerk 20: J. Houwer—H. Voorzaat 2—0; Ant. Ver hoog—C. de Winter 0—2; D. Visser—C. de Mooy 02; G. M" G. Beks—J. Sloot weg 0—2: Ab. van BeelenH. Klinken berg 2—0. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag 10 Februari: hoog water 5.25 en 17.38, laag water 1.14 en. 13.35 uur. Stiefdochter gedood uit jalouzie Verdachte volhardt in stilzwijgen De 30-jarige J. v. S. uit de Tieiae Hoeve by Den Bosch blijkt zijn 18-jarige stief dochter Miene den H. Zondag JJ. uit jalouzie doodgeschoten te hebben Wil schreven Maandag reeds over dit drama, da: zich voltrok toen het meisje het huis van haar moeder en stiefvader bezocht. De man, die stuoadoor van beroep is. was op een koppige manier verliefd op het 18-jarige meisje geworden Zij bang voor hem en had al eens tegen haar familie gezegd: „hy schiet me kapot". Dezer da-gen had zij zich verloofd met de Jongeman J. v. d. B. Haar stiefvader was daarover uitermate ontstemd. Toen he: meisje bij hem thuis was. informeerde hij naar die verloving en toen zij bevestigend antwoordde, greep de man naar de zak van zijn jas. Het meisje zette het meteen op een lopen. doch. voor zij het erf van de buren had bereikt, was zij, van achter de heg, doodgeschoten door haar achter volger De vrouw van de dader blijft achter met acht kinderen. Buitenlandse boeken loch via de boekhandel De Ned. Consumentenbond heeft zijn plannen om boeken uit het buitenland te gaan importeren, opgegeven nu de boek handel bereid is gevonden om een nieu we omrekeningskoers toe te passen Vol gens deze regeling, die sinds 1 Januari van kracht is. betaalt men nu bij de boekhandel op geïmporteerde boeken tot f5,50 een toeslag van ongeveer 25 pro cent. op boeken tussen f 10 cn f 20 een toeslag van ongeveer 10 procent en op boeken boven de f50 een toeslag van 6 procent, aldus het A.D. Zaak: NijegaOpeinde Drachten voelt zich door Herv. Synode gegriefd Naar aanleiding van de resolutie der Synode van de Ned. Herv. Kerk over de kwestie Nijega-Opelnde heeft de over wegend vrijzinnig georiënteerde kerke- raad van Drachten een verklaring van de kansel laten voorlezen, waarin bezwaren worden geuit tegen een naar het inzicht van de kerkeraad grievende uitspraak van de Synode. Wei wordt met voldoe ning geconstateerd, dat na ongeveer vijf jaren van synodale zijde de. uitspraak komt. dat de kerkeraad van Nijega-Op- einde de indertijd door da Lamberts uit Drachten opgeleide lidmaten op korte ter mijn moet inschrijven. Zoals men weet, had de rechtzinnige kerkeraad van Nije- ga-Opeinde dit tot dusverre steeds ge- Tegen de diskwalificatie van de Synode als zou de kerkeraad van Drachten te dezen lichtvaardig hebben gehandeld wordt echter ln deze kanselverklaring ge protesteerd, omdat de kerkeraad in deze kwestie nimmer is gehoord. Dr Schenk krijgt subsidie voor onderzoek hersenschors De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr W. V. D. Schenk, geneesheer aan de itichting Rosenburg te Loosduinen, een subsidie toegekend voor het onderzoek Dr Schenk is de opvolger van dr W. J. C. Verhaart, thans hoogleraar in de tomie te- Leiden. op het eind de twintiger Jaren op initiatief va Gerritsen <op het terrein der stichting Rosenburg een neuro-pathologisch labo ratorium inrichtte en daarmee onderzoe kingen deed. Sinds 1937 wordt ln dit laboratorium onder leiding van dr Schenk schors- onderzoek verricht met toepassing van de quantitatieve methode van professor Bok. In de oorlog en na de bevrijding werd dit werk enkele jaren onderbroken door evacuatie en algehele ontreddering. „Burgers Bereid", nieuwe film van de B.B. Dinsdag 22 Februari zal in het Sein post-theater te Scheveningen voor het eerst de nieuwe B.B-propagandafilm Burgers Bereid worden vertoond. Deze film werd vervaardigd in opdracht van de Stichting Bevordering Bescherming Bevoliking. In Eerste Kamer Soms negen maanden wachten op telefoonaansluiting Is het P.T.T.-bedrijf zich wel bewust, dat het een openbare dienst ls? Waarom sluiten de kantoren Zaterdagmiddags om 12 uur? De spoorwegen zetten dan toch ook niet het gehele bedrijf stop. Dit zijn vragen, die enkele leden van de Eerste Kamer stellen ln het thans ver schenen voorlopige verslag van die Kamer over de begroting voor de posterijen, de telegrafie en de telefonie. waren tn dit voorlopige verslag ook klachten over de late ochtendbe stelling en over de postbehandeling ln het eekeinde. Het komt voor. dat brieven, die Zaterdag worden gepost, eerst op Dinsdag worden besteld- Men drong er op aan. de verwerking van de Drievenpost op Zaterdagmiddag te la ten doorgaan. De ochtendpostbestelling meende men zou in het algemeen vroeger kunnen geschieden door drukwerk te la ten liggen tot de tweede bestelling. Geklaagd werd ook. dat nog zovee) gegadigden op telefoonaansluiting moe ten wachten. Wachttijden van negen taanden schijnen herhaaldelijk voor te omen. Dit zou zijn oorzaak vinden in nvoldoende bouwvolume cn omdat er niet genoeg geld beschikbaar wordt ge steld voor nieuwe telefooncentrales. Opgemerkt werd verder, dat men bij niet geautomatiseerde telefoons soms lang moet wachten voordat de kantoren ge hoor geven. Enige leden achten het voorlopig niet verantwoord, meer geld te Investeren ln De Indische pensioenen Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer Inzake nel wetsontwerp ter regeling van de stichting tot verzorging cn afwikkeling van pen sioenaangelegenheden betreffende gewe zen overheidspersoneel van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen. De minis ters Beel en v. d Kieft delen daarin mede, dat de stichtingsvorm de Juiste zou zijn, omdat de overneming van pen sioenverplichtingen. die rusten op in d» Indonesische rechtssfeer, thuisbehorende fondsen, buiten de normale staatstaak valt Daarom moet men daarop niet o* normale regelen van de overheidsfinan ciën toepassen. Bij nota van wijzigingen wordt het mo gelijk gemaakt de stichting met enkeie nieuwe taken te belasten, zoals de toe kenning van bijslagen en toeslagen op voor rekening der R.L betaalde eigen pen sioenen, de eigen pensioenen van in Nieuw Guinea gevestigde gepensionneer- den en de uitvoering der algemene oor- logsongevallenregeling-Indoneslë. het draadomroepbedrijf, gezien de zee: onbevredigende resultaten. Men vond d« tarieven hier veel te laag. Sommige Kamerleden bleken de rijks postspaarbank overgebracht te willen zien naar het departement van financiën. Vonnis van 8 maanden Vrouw poogde haar invalide man te vergiftigen De Utrechtse rechtbank veroordeelde gisteren de 42-jarige kookster C. J W var de H.-van de B. te Rotterdam tot een ge vangenisstraf van acht maanden met af trek (eis 2 jaar) wegens het feit, dat zij in de zomer van 1953, toen zij te Auster- litz woonachtig was, had getracht haar invalide echtgenoot te vergiftigen door hem enige keren een theelepeltje sap van dolbessen in zijn dranken toe te dienen. De man ondervond geen nadelige gevol gen van het gebeurde. Procuratiehouder verspeelde geld van N.V. in België De Rotterdamse rechtbank veroordeelde gisteren de 51-jarige procuratiehouder F. van K., die de titel van adjunct-direc teur had bij een N V. te Pernis (de N.V Isolatie Maatschappij), tot een gevangenis straf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Van K. zou on geveer ƒ3.000— van een cliënt van de N.V. hebben verspeeld ln België. De els was 12 maanden, waarvan 4 voorw. C. W. F. baron Mackay overleden Oud burgemeester van Ermelo Te Aerdenhout is ln de ouderdom van 84 jaar overleden de heer C. W. F. baron Mackay, oud-burgemeester van Ermelo. De overledene genoot zijn opleiding aa het Koninklijk Instituut voor de Marin te Den Helder en werd in 1895 luitenant ter zee 2e klasse. In 1898 ontving hij op zijn verzoek eervol ontslag uit 'o lands dienst en trad op als adjudant-inspecteur bij de Maatschappij tot exploitatie Staatsspoorwegen. In 1904 werd hij be noemd tot burgemeester van Buren t 1908 volgde zijn benoeming in gelijke be trekking te Ermelo. Voor de Chr Hist. Unie had baron Mackay van 1909-1933 zitting ln de Prov. Staten van Gelderland De heer Mackay was drager van het Lombokkruis en het ereteken voor het deelnemen aan de expeditie naar Atjeh en officier ln de orde van Oranje-Nasoau. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag om half drie worden tei aarde besteld op de nieuwe algemene be graafplaats te Nunspeet. De alg. raad der Ned. orde var ocaten besloot m.i.v. 10 Febr. de stage- I verordening (leertijd) in werking te doen j treden. Het echtpaar A. van Gilsl-Wastdorp te Bruinissq (hij 89, zij 91) was gistaren 65 jaar getrouwd. In Onstwedde werd de geheime zen der Klimop opgespoord en de exploitant, de 25-jarige landarbeider M. D. W. Uit Musselkanaal geverbaliseerd. De staatscourant van 7 Febr. be vatte o.m. wijzigingen van de regeling van het eenheidsdiploma EHBO enz. De Zaanse VVV wil een actie vc voor uitbreiding van bet aantal veerpon ten bij de Hembrug en Buitenhuizen, waarvoor 1 of 2 ponten van het Velser veer zouden kunnen dienen. De raad van Standdaarbulten stel de crediet beschikbaar voor het door de ETI voor Noordbrabant uit te brengen rapport over de moeilijkheden in de vlas teelt. Gedeputeerden van Zeeland verzoch ten 15 polder- en waterschapsbesturen op Tholen een commissie te benoemen ter bestudering van de mogelijkheden tot sa menvoeging. Je hebt heel wat soorten bruggen ons waterland. Er zijn draai-, op haal-, wip-, gier-, rol- en ponton bruggen. En ezelsbruggen ook, maar dat is een ander chapiter. Voor ons bestaat er vandaag echter hoeveel bruggen er ook mogen zijn alleen een brug, die er niet meer is, de oude brug over de Rijn in Katwijk Binnen. Men moet oud en bedaagd zijn om zich die brug te kunnen herinneren, maar zij heeft er gelegen, even Zui delijker dan de tegenwoordige, recht voor de Bruggestraat. Links, aan de overkant van de Rijn vanzelfsprekend, staat de woning, waarin nu de heer P. Wassenaar •oont. Vroeger woonde er wijlen de heer P. de Vries. Het hotel ..De Ros kam" is ook goed te onderscheiden. Tussen De Vries en „De Roskam" in woonde de heer Vooys. Deze oude brug werd in 1928 afgebroken. Het was wel nodig ook, want ze was oud XXVIL Oude brug in Binnen en der dagen zat. Zij was van 1876, gebouwd in de tijd, waarin het Prins Hendrikkanaal werd gegraven, dat door burgemeester De Ridder in ge bruik werd gesteld. Vóór 1876 was er ook wel een brug, maar die was van steen en niet beweegbaar. Een klein stukje is er van over. In de onderbouw van de huidige brug is een steen met een wapen er in gebei teld te vinden, afkomstig van die heel oude brug. De jongere Katwijkse generaties kunnen zich dat torentje op de ach tergrond waarschijnlijk niet meer voor de geest halen. Het was het to rentje van de vroegere R.K. kerk in de Grote Steeg. De pastorie van pastoor Van Stralen is ook wel te zien. Aan deze kant daarvan had wijlen G. van Beelen een winkeltje. De kerk staat er niet meer, maar dat was zeker al wel duidelijk. In 1911 werd de tegenwoordige kerk in de Kerkstraat geopend. Op de plaats van de vroegere kerk werden nieuwe huizen gebouwd, o.a. het huis, waar in nu de heer Huibers woont. Snapt u het, maar de stoomtram heeft zich nog over onze brug-van-de-dag ge zeuld. Het ging met moeite, maar het ging. (Opname Beelddo< maar toch lezenswaardig De Heimans-stichtlng en het dr Jai P. Thijsse-fonds zullen elk jaar een prijs beschikbaar stellen, zoals t.g.v. het 50-Ja- rig beslaan van de Kon. Ned. Natuurhist. Ver. werd meegedeeld, van welke enlging.de mossen-werkgroep voor de le maal de prijs kreeg. De provincie Gelderland wil de aankoop van het landgoed Wekerom (421 ha) door de Stichting Het Geldersch Landschap 350.000 beschikbaar stellen tot. koopsom 040.000) De Pakistaanse ambassadeur bracht een bezoek aan stad en provincie Gro ningen ter bestudering van de industrieën aldaar. Het in Maastricht gestolen carnavals kanon zal aan „De Tempeleers" terug gegeven worden mits dezen een request tot de regering richten ter wijziging de Zondagswet, zo hebben „5 Limburgse Republikeinen" doen weten. De PGEM bestaat 24 Maart 40 Jaar de pres.-commissaris zal dan aan het per soneel het geschenk (een herstellingsoord) aanbieden. De 3 middenstandsvakcentralen heb ben zich tot de Tweede Kamer gewend Inzake het wetsontwerp ter beperking van het cadeaustelsel. Het carnaval te Breda mag jaar weer gecostumeerd op straat ge vierd worden en ook Utrecht gaat carna val vieren, waartoe Prins Kanarie II door de raad van elf werd geïnstalleerd. De 32-]arige P. H. uit Krommenie, die op Oudejaarsnacht in Heilo 1200 stal, is toen hij na een zwerftocht ln het buitenland uit België ons land binnen kwam, aan de grenspost Roosendaal ge arresteerd. Brug gewenst tussen Dordt en Papendrecht In zijn gisteravond gehouden nieuw jaarsrede heeft de burgemeester pendrecht, de heer P. J. Keijzer, gebroken voor een vaste oeververbinding tussen Papendrecht en Dordrecht. De burgemeester deelde o.a. mede, dat het veer tussen de Alblasserwaard eiland van Dordt verleden jaar 3.090.700 personen en voertuigen heeft overgezet. Aangezien in de toekomst dit aantal zeer waarschijnlijk nog groter zal worden, achtte hij een brug besllat noodzakelijk. Toespraak min. De Bruijn Mijnetatuut treedt 15 Febr. in werking Op 11 Februari om 11 uur ral een openbare vergadering van de mljnindus- trieraad worden gehouden te Heerlen. Ter gelegenheid van de inwerkingtreding van het m(jnstatuut 1954 zal minister De Bruijn de raad toespreken Voorts zal hel woord worden gevoerd door de zitter van de Sociaal-Economische Raad, de heer prof, dr mr F. de Vries. Gedistilleerdmuseum Te Schiedam is een commissie voor het nationaal gedistilleerd-museum gevormd, welke propaganda maakt voor de stich ting van een dergelijk rmiseum, waarvoor de gemeente Schiedam het benedenge deelte van de Korenbeurs wil afstaan. De cortmiaaie herinnert er aan. dat deze industrie in de bloeitijd 150.000 ton graan per Jaar gebruikte. Voor de aanvoer 75 schepen van 2000 ton nodig en 1900 lichters. Gemiddeld was 25 000 ton graan opgeslagen. Het aantal branderijen was 400. De molens, die nodig waren voor de verwerking, gaven Schiedam een bij zonder stadsbeeld. De spoeling voedde duizenden runderen, die Jaarlijks 42 mil lioen liter melk leverden, en mest voor de ontginning van het Westland het Schilders- Zweeds koningspaar naar de bollen Ook een bezoek aan het voormalig rampgebied De Koning en de Koningin van Zwe den zullen tydene hun bezoek aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard van 26 tot 29 April a.s. o.a. enkele plaatsen bezoeken in het voormalige rampgebied, waarvoor het Zweedse volk indertyd zo veel steun heeft verleend. Tevoren zal de Koning zich in het waterloopkundig laboratorium te Delft op de hoogte stellen van de onderzoe kingen t.a.v. de waterstaatkundige toe stand van het betrokken gebied. Voorts zullen de bloembol lenvelden en enige musea worden bezocht. Te Amster dam zal de kamer van koophandel en fabrieken een receptie aanbieden aan boord van het motorschip Oranje, dat daartoe door de stoomvaartmaatschappij Nederland ter beschikking wordt gesteld. Rotterdam en Den Haag staan eveneens op het program, doch nadere bijzonder heden daaromtrent zijn nog niet beschik- De verdeling van de bovenstaande pro grammapunten over de verschillende da gen van het verblijf der hoge gasten staat nog niet vast. Exposilie le Delft over architectenopleiding Ter gelegenheid van het van 9 tot 16 Juli in ons land te houden congres van de Union Internationale des Architectes. wordt door het Delfts bouwkundig stu dentengezelschap „Stylos" in het gebouw voor "Bouwkunde der Technische Hoge school te Delft een tentoonstelling inge richt. welke een beeld zal geven van de verschillende architectuur-opleidingen ia De congressisten zullen een excursie naar Delft maken en daar door gemeente bestuur en Technische Hogeschool wor- den ontvangen. Om half drie gistermiddag bleven in Den Haag alle trams staan, doordat het net stroomloos werd wegens eon storing in een onderstation van het G EB. Na een half uur was de storing gedeeltelijk weer opgeheven. VisseiijgoUies Nederland levert IJsland stalen kotters De Holland Launch N.V. te Amsterdam heeft eer stalen kotter gebouwd bestemd IJsland. Het schip dat 21 meter lang 65 ton meet, heeft dezer dagen op de rede van Texel een proeftocht - ge maakt, met aan boord zes IJslandse vis sers, die het over enkele dagen naar de plaats var bestemming zullen brengen. Onderhandelingen worden gevoerd voor ;n tweede stalen kotter. Na aflevering hiervan zullen nog twee van deze sche- IJsland worden gebouwd Een IJslandse werf gaat daarna de schepen in licentie bouwen. Het Amsterdamse be drijf levert daarvoor de materialén ert de motoren. Tot dusver werden op de Vis gronden rond IJsland houten kotterr ge bruikt. Haring naar Polen De Nederlandse Bond van Haringhan- dclaren heeft met Polen een contract af gesloten voor de levering van 10.000 va ten gezouten volle haring van de teelt 1954. Deze maand zal waarschijnlijk met de verzending al begonnen worden. Sch. 245 naar Noorwegen verkocht De logger Sch. 245 „Industrie" van de rederij Jac. Den Duik en Zn. te Scheve ningen is naar Noorwegen verkocht. Het schip zal waarschijnlijk oeze week nog door een Scheveningse bemanning wórden overgebracht. Het zal na verbouwing voor Noorse rekening weer aan de visserij deelnemen. De Scheveningse rederij heeft inmiddels een nieuwe moderne logger op stapel staan bij de Scheveningse Sleep- helling Maatschappij. Loggervloot aan de wal Van de logger- en kottervloot waren gisteren aan de IJmuidense afslag de KW 37. de KW 20. de KW 74. 140 en 70 en de VL 100 en 83 met 15.000 kilo tongen. 400 kisten schol, 200 wijting, 280 stuks ijs- kabeljauwen en 850 stuks stijve kabel jauwen. De E 703, een Deense kotter uit Esbjerg, had liefst 2800 stuks stijve kabel jauwen bij zich. De trawleraanvoeren Voorts was de Flamingo van 27 Januari aan de markt met 430 stuks stijve kabel jauwen en 420 kisten vis, als tweede ver scheen de Onderneming III (Sch. 117) met 70 Ijskabeljauwen, 120 stijve kabeljauwen, 460 kisten via. Vandaag volop De middenweek werd door een vloot van schepen uitverkoren: onder meer lag vanmorgen de Haarlem ter afolag met 1150 kisten vis van 27 Januari, plus 50 stuks stijve kabeljauwen, terwijl voorts de Postboy van 28 Januari binnen was met 845 kisten vis en 240 atuks stijve. De Sumatra had van 28 Januari 800 kisten en 200 stijve en de Gelria, van eveneens 28 Januari, voerde aan 630 kisten vis en 125 stuks stijve kabeljauwen. De Deense kotter E 334 bleef van giste ren liggen met zijn 1800 stuks stijve kabel- De oudste De oudste schepen worden nu de Al- lanwater (28 Jan.). de Vlos (31 Jan), de Bergen, Batavia en Bloemendaal (1 Febr de Van Hattum en de Herman met de Polderman van 3 Febr. De oudste loggers zijn de IJM 75. IJM 208 en de IJM 283, de KW 141, 48. 38. 123. 140. 70. 85, 37. 40, 72 (31 Jan.) KW 108, 127, 75. 74. 175 39. 41. 176, 6 (1 Febr.) en de Wiron 5 (van 2 Febr.) met de Wiron 4 (van 3 Febr.). Tong steeg leti De tongen vertoonden giateren een op waartse tendenz: er werd voor export flink afgenomen en de lappen liepen op rt f 1,05, terwijl de enen zelfs de f 1,90 eer hsalden. De «chol varieerde weinig ten opzichte an de Maandagmarkt en de kabeljauw liep lichtelijk op. zodat de regels naar België gingen voor f62 tot f48. Grove schelvis liep daarentegen Iets terug: f 20 r de grote soorten en f 22 tot de grootmiddel, terwijl voor braadjes f21 tot f23 betaald werd. Daar- de braadjes en de penneir op hetzelfde niveau als Maandag. Naar binnen De binnenlandse handel nam de schol en III af voor resp f 22 f 30 en f 22 tot f 18. terwijl de kisten kabeljauw voor f54 tot f 64 weggingen en de grote gul betaald werd. rte koolvla haalde f50 en de gro te schelvis ging het binnenland ln tegen f20 tot f22. terwtjl voor de rest rtavenan- rjjzen werden betaald. Een paar kts- makree] zijn verhandeld voor en de haring haalde tuaeen de f 18 en de f 19. In i uit Rtnnengek* Vertrokken 109. 10, 57. 17. 156. 64. ien KW 123. 34. KW 16«. 45 52. 24. 15, 10. 20. 7, 91. 125, 102, genoten brengen de 3 ton contributie op ïos, 73. 84 34, 59, 51.' 107, 129.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7