Valkenburg wordt in 't nauw gebracht door slokop rijk NIEUWE LETOSCHE COURANT 6 VAN 476 TOT 229 HECTARE Architectenbureau is bezig met ontwerp van Dorpshuis T"\E BURGEMEESTER van Valkenburg begon gisteravond de eerste raads- vergadering in dit jaar met het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede. Spr. dankte voor de prettige samenwerking, waardoor het afgelopen jaar zich kenmerkte. Er mogen nog vele tekortkomingen in het Valkenburgse gemeenschapsleven zijn, aldus spr., en er mag nog veel te wensen blijven, het is ook goed met dankbaarheid de vele ontvangen zegeningen op waarde te schatten. Spr. releveerde enige belangrijke ge beurtenissen van het afgelopen Jaar het tot «tand komen van de nieuwe brug over de Wassenaarse Wetering, de pen- aionnering van de gemeente-opzichter, de heer Haasnoot (na ruim 30 jaar dienst vervulling). de benoeming van de nieuwe opzichter, de heer Hagoort, de weder instelling van de jaarmarkt, het gereed komen van twintig marinewoningen en de aanbesteding van vijftien burgerwo ningen, die binnenkort worden opgele verd. Het aantal inwoners groeide van 1491 tot 1597. Het aantal woningzoeken den bedraagt thans veertig, onder wie twaalf trouwlustigen en elf personen, die ergens inwonen. Het is niet onmogelijk, dat ten behoeve van de plaatselijke in dustrie dit Jaar nog een bouwvolume van 6 tot 8 woningen kan worden gereali seerd. Valkenburg is van de vijftien omlig gende gemeenten de kleinste, «aldus de burgemeester, maar de problemen zijd niet eenvoudiger dan elders. Het feit, dai van de algehele wederopbouw af tot aan de organisatie van de B.B. toe. alle pro blemen bevredigend en relatief weinig kostbaar zijn opgelost, heeft onze ge meente een zekere faam gegeven, een faam van Innerlijke levenskracht en ge zonde ontwikkelingsdrang. Als wensen noemde spr. de uitbreiding der Chr. school, de bouw van een Dorps huis met gymnastiekzaal en vergader ruimte. een consultatiebureau, kleuter onderwijs, verder gaande woningbouw voor inwoners en marine-personeel, huis vesting van bejaarden, organisatie van en of medewerking aan de gezinsverzor ging, verbetering en uitbreiding van de Voorschoterweg, verbetering van de straatverlichting, organisatie van de d.enst voor openbare werken, een sport terrein. een speelterrein voor de jeugd en dergelijke Gehalveerd Vanzelfsprekend kost dit alles veel geld. aldus spr., en daarom is mede gezien het begrotingstekort dezer da gen een verzoek tot de minister van Bin nenlandse Zaken gericht om de uitkering uit het gemeentefonds te willen verho gen. Wanneer dit echter gebeurt, zijn we nog niet uit de moeilijkbeden. „Want de grootste moeilijkheid, waar voor wU officieel de ogen niet mogen sluiten, is de halvering van het gemeen telijke grondgebied door de onteigening ten behoeve van het vliegveld. De op- gen. Op die 229 ha grond moet een ge kortwiekte tuindersbevolking op inge krompen bedrijven werken, moet de wo ningbouw voor burgers en marineperso neel plaats vinden en moeten ander* openbare voorzieningen worden getrof fen. De zogenaamde ..storm In een glas water." zoals een dagblad de 21 protes ten van tuinders tegen het uitbreidings plan noemde, moeten wU zien als een waarschuwing voor harde wind," aldus de burgemeester. Het oudste raadslid, de heer G. van Leeuwen, beantwoordde deze daar zullen verrijzen, moeten dienen voor de plaatselijke industrie. Het voorstel om de brug over de Kar atering te herstellen vroeg enige toe lichting. Het ging hier over de aanleg een dam met duiker. De heer Poot meerde of de plaatselijke ambachts lieden ook uitgenodigd waren hiervoor prijsopgaaf te verstrekken. In zijn ant woord zei de voorzitter, dat hij er ook altijd naar zou streven plaatselijke uit- oerders bij dergelijke objecten te be trekken. maar dat dit bij dit plan toch goed kon. De nieuwe straat langs n aanbouw zijnde huizen aan het itje van Brussee werd begroot op 28.000. Ook dit werd door de raad goed gekeurd. terwijl men algemeen accoord ging deze nieuw aan te leggen straat de naam ..Boonrak" te geven. d« gemeentewerkman, of moet een deel van het gemeentewerk uitbesteed worden aan particulieren? De wethouder van openbare werken, de heer N. Ouwersloot, trachtte aan te tonen, dat men voor een juiste uitvoering van alle werkzaamheden beslist niet meer buiten een derde man kon. Ook de voorzitter was de mening toegedaan, dat dit in de toekomst de goedkoopste oplossing zou blijken te zijn. De heer S. M. Poot bestreed deze mening uitbesteding aan particu- Bij i W. het i de heren Poot en Van Leeuwen (Gemeentebelang) te gen. terwijl de andere vijf leden er hun goedkeuring aan hechtten. De aankoop van het perceel Marktvela 10 had heel wat voeten in de aarde ge had. Al vanaf 1940 waren er besprekin gen over dit object gevoerd. Thans was het gemeentebestuur met de heer L Noort tot een accoord gekomen. De heer Noort zal nu een van de nieuwe wonin gen kunnen betrekken en het perceel Marktveld 10 wordt eigendom van de ge meente. Een subsidieaanvrage van het Humanistisch Thuisfront werd afgewe zen, gezien de precaire toestand van de financiën. De rondvraag leverde ditmaal niets bijzonders op en om ongeveer elf uur ging de raad nog over in geheime zitting. erlng Een uitgebreide discussie ontstond over de organisatie van de dien6t gemeente werken Een rapport over deze zaak lag ter tafel en de vraag, waarover de be spreking liep. was: Moet de gemeente overgaan tot de aanstelling van een der De afdelingen Valkenburg van de Ned Chr. Bedrijfsgroepencentrale en van de Uitbesteden .Ned- chr Landarbeidersbond hopen Woensdagavond in zaal De Vries hun ge- lijke jaarvergadering te houden. Behalve de gewone punten staat op de agenda ook een opvoering van het ka rakterstuk: ..Onder één dak", door de reciteerclub Katwijk aan den Rijn. De samenkomst begint om half acht. rede en vroeg in het bijzonder de aan- J" het RussiscIb5 kamP b" Wene". zo weten we nu, volgde verhoor op verhoor dacht voor het Dorpshuis. Uit een(Dc Ruswn zagen de Rotterdammer aan Na zes jaai eerste kaart Rotterdammer zit al jaren in een Russisch kamp Vals beschuldigd van spionnage verdween hij uil de circulatie In 1948 reisde de Nederlands onderdaan Hendrik Boose, afkomstig uit Rotterdam en werkzaam voor een Oostenrijkse handelsfirma, in de inter nationale trein naar Wenen. Dat was niets bijzonders. Hendrik Boose woonde al jaren in Oostenrijk, was met een Oostenrijkse getrouwd reisde stad en land af in dienst van zijn firma. By de grens van de Russische sector kwamen Sowjet-officieren en .soldaten in de trein Ze bekeken de pas van de Ne derlander, wendden voor dat er een stempel ontbrak en verzochten Hendrik even mee naar bulten te gaan om de zaak te regelen. Met een bezwaard gemoed voldeed Hendrik aan dat verzoek. Hjj erd onmiddellijk tussen twee soldaten i een auto binnengeduwd en in gezel schap van een kolonel vervoerd naar een Russisch kamp bü Wenen, ten einde daer worden verhoord. Dit betekende het begin van een ljj- insweg. die nu nog steeds niet ten einde is gekomen. Anderhalf jaar heeft Hen drik Boose bU Wenen gevangen gezeten. vrouw in de Amerikaanse sector Oostenrijk, en zijn familie in Rotter- wisten niet waar Hendrik was ge bleven, elk officieel bericht ontbrak. Zijn broer uit Rotterdam, die op dat ogenblik op een sporttournee in Oosten rijk vertoefde, sprak Hendrik op 22 Augustus nog in Steyr, Opper-Oostenriik. Ze kwamen overeen elkaar te ontmoeten op de 24ste in Wenen. Hendrik verscheen daar niet en de broer bracht dit in ver band met een mogelijke opdracht van de firma. Toen hij drie weken later in Rot terdam terugkeerde, lag daar een brief van Hendriks vrouw met de vraag, of de familie soms wist waar hij was. Hendrik namelijk meereizen naar Zurich. RIINSBURG C.HJ.G. gaat actie voeren latere mededeling van de voorzitter bleek, dat dezer dagen aan een ar chitectenbureau opdracht was gege ven voor het maken van een ont werp van dit Dorpshuis. Met het beschikbaar gestelde bedrag per leerling kon het bestuur van de Chr. school in de jaren 1948 tot en met 1953 niet alle gedane uitgaven ten behoeve van het onderwijs dekken. Na contrftle van het gemeentebestuur bleken alle uit gaven toch volkomen verantwoord te tijn. Vandaar, dat er thans een voorstel Ier tafel kwam achteraf het toegekende bedrag per leerling nog te verhogen. Hiermede zou een bedrag van ƒ2.335,08 gemoeid zijn. Met algemene stemmen hechtte de raad hieraan goedkeuring. Op 31 Maart eindigt de zittingsperiode van de leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Herbenoemd werden de heren Anth. v. d. Berg, J Varkevisser, P. v. d. Perk. P. Visschet en G. van Dijk. Met het voorstel In de politieverorde ning een bepaling op te nemen, waar door er een einde gemaakt kon worden aan de overlast van loslopende honden, namen alle leden met genoegen kennis Met het oog op de belangen van de tuin bouw moet aan de schade, die door deze viervoeters veroorzaakt wordt, zoveel mogelijk paal en perk gesteld worden. W aaiborginsti tuut Ook nam de raad met grote instem ming kennis van het voorstel tot aan sluiting bij het „Waarborginstituut voor de tuinbouw in Zuid-Holand". De heer Th. v. d. Meij meende, dat de voorwaar den, die door het Instituut gesteld wor den. wel zeer bezwarend zouden zijn voor de economisch-zwakken. maar na toe lichting van de voorzitter was dit be twaar wel opgeheven. De raad besloot tot *en bedrag van 100.000 deel te ne men aan deze waarborgsregeling. Tot lid van de commissie, die adviezen verstrekt en inlichtingen geeft, werd de heer Joh v d. Meij gekozen. Aan het bouwbedrijf De Lange en Van der Plas te Oegstgees*. werd een stukje grond aan de Katwijkerweg verkocht Ook werden aan dit bedrijf zes bouw- eenheden uit het- bouwvolume toegekend voor iemand, die in de oorlog in Duits land had gespionncerd onder naam. Wat de Nederlander ook in het midden bracht, het gaf hem niets, de dervragers bleven de mening toegedaan dat hij thans voor een Westelijke macht in Sowjet-gebied splonnagediensten ver richtte Hendrik bleef strak en stijf ont kennen. omdat hü eenvoudig niets te be kennen had. Naar Workoeta Na anderhalf Jaar werd hij tussen een transport Russische misdadigers uit het leger Ingestopt en naar het Oosten gezon den. Op de bekende wjjze reisde hij van gevangenis naar gevangenis, tot hij ten slotte in Workoeta, een kamp binnen de Poolcirkel gelegen, aankwam. Hoe we dat alles weten? Dat is te dan- ?n aan een uit Workoeta teruggekeerd Duitse student, Herbert Stanz, over wie we enige tild geleden reeds schreven Hij heeft drie jaar lang met Hendrik Boose opgetrokken en meldde na zijn terugkeer in het Westen bij het Rode Kruis en het Nederlands consulaat in Berlijn wat hij '1st over deze Nederlander. Dank zij de medewerking van het Ne derlandse Rode Kruis zijn wij er in ge slaagd het adres van de familie van Hen drik op te sporen. Dezer dagen zijn we met Herbert heengetrokken en 7.0 kon de broer voor het eerst een uitgebreid verslag krijgen van wat Hendrik in de loop d».- jaren Allemaal heeft meege maakt. Het eerste bericht van de gevangene zelf is twee maanden geleden aangeko- Uit Workoeta kwam een dubbele kaart, waarbij de familie de ene helft oor het antwoord mag gebruiken Hij vroeg om wollen goederen, maar de broer had nog niets gestuurd omdat hij dacht dat er toch niets zou aankomen. Gelukkig kon Herbert hem vertellen dat e] degelijk pakketten aankomen. De laatste paar jaar stuurt het Rode Kruis geregeld allerhande zaken naar Wor koeta. waardoor stellig het leven van vele gevangenen, die In de bitterste koude moeten werken, is gered. Onderwijl vraagt men zich af wat er in de zijde van de Nederlandse regering wordt gedaan om deze volkomen ten on rechte door de Russen gevangen gezette landgenoten te bevrijden. Want dit geval *traf op Hendrik Boose staat niet op zichzelf. Erischedese wel zeker, maar dat is vaak dan ook alles. Er wordt wel ontzaglijk veel rumoer gemaakt om Amerikaanse piloten, die ten ónrechte in China worden vastgehouden, maar dit soort gevallen dan? Herbert Stanz zei: Als de handel met de Sowjet- Unie wordt uitgebreid, dan kan de Ne derlandse regering heel goed zeggen: „Maar eerst die en die terug." Zou dit zo'n dwaas idee zijn ten opzichte van een bewind over een enorm land, dat slechts oog heeft voor eigen belangen? Chr. Houtbewerkers- en Bouwbedrijlsbond gaan fuseren De Chr. Houtbewerkersbond en de Ned, Chr. Bouwbedrijfsbond hebben overeen stemming bereikt over een fusie. Reeds zijn een fusierapport, conceptstatuten en concept-reglementen opgesteld, waarmee beide bondsbesturen zich kunnen vereni gen. Het rapport zal binnenkort worden besproken in de afdelingen van de Chr. Houtbewerkersbond, die thans bijna 4.000 leden telt. De algemene vergadering van de Chr. Houtbewerkersbond. die in Juni van dit jaar zal worden gehouden, zal zich definitief over de voorgestelde fusie uitspreken. Ned. Export Federatie „Streef naar verpakking die het doet" Op de gisteren te Utrecht gehouden ex portdag van de Nederlandse Export Fe deratie. heeft de heer J. Polak van Vol lenhoven de regerlr.g gevraagd, een gun stig klimaat voor de export te scheppen door verlaging van belastingen. De heren W P A, Ditmar. president van de European Packaging Federation en C Hillenius, directeur van het proef station voor verpakkingen van de TNO. spraken over „kleinverpakking" en de transportverpakking" De eerste legde er de nadruk op. dat de verpakking de con sument een maximum aan gemak moet bieden. Ze is ..het gezicht van het pro duct". Vakmensen moeten daarom de ont wikkeling op de voet volgen en naar de meest doeltreffende en „pakkende" ver pakking zoeken. De tweede wees er op. dat rekening gehouden moet worden met tal van fac toren. Een slechte verpakking vestigt een nadelige indruk van het product. De C.H. jongeren vergaderden in de intine van Van der Vijver. Ofschoon d« opkomst niet groot was. kon de bloelen de C.H.J.G. toch weer enkele nieuw» leden noteren. De voorzitter opende de vergadering, waarna de heer K. Zandbergen een be schouwing hield over de „Volkshuisves- tingpolitiek" Hij ging het ontstaan na van 'oningbouwverenigingen in de loop van de 20ë eeuw en vertelde, hoe een wo ningbouwvereniging tegenwoordig werkt Over tien jaar zou ieder in Nederland igen woning hebben, maar volgens •al Rijnsburg hierop een uitzon dering vormen. Naar aanleiding van deze bespreking werden vragen gesteld, die door de heer Zandbergen uitvoerig wer den beantwoord. De voorzitter moest tot zijn spijt mee delen. dat hij wegens drukke werkzaam heden zijn functie moeri neerleggen; ook de penningmeester, die binnen enkele •eken in militaire dienst moet, moest als bestuurslid bedanken. De plaats van de voorzitter blijft voorlopig nog vacant. Op de volgende vergadering hoopt men hierop terug te komen. W. Leeuwenburg werd tot penningmeester gekozen. De C.H.J.G. telt momenteel 35 leden, ook gaven zich reeds 15 donateurs op. Het is de bedoeling om in de komende weken propaganda te maken. Op Don derdag 3 Maart zullen de jongeren in de cantine weer vergaderen. Doordat de vereniging nog jong is weet nog niet van haar bestaan af. Het be- wacht daarom op de eerstvol gende vergadering vele nieuwe leden. C.B.T.B. en N.C.L.B. samen bijeen lat standen en rangen steeds minder 1 begrip vormen, werd gisteravond s te meer bewezen in Vlicthof. Voor eerst in Rijnsburgs historie werd een gecombineerde vergadering gehouden van de Chr. boeren- en tuindersbond en de Chr. landarbeidersbond, al ging het dan slechts om het zien van een film. die voor beide groepen van belang was. De Hobaho vertoonde geheel belange loos Hollands Glorie, een film over de bloembollenteelt en -pracht. Zonder twij fel zou de film als geheel sterker zijn ge worden, als men de pracht van de bollen velden en het corso als climax had ge bracht. Toch is dit een natuurfilm ge worden. die naar de hoofdprijs onder haar soortgenoten kan dingen. De voorzitter van de CBTB, de heer J. Heemskerk, zei in zijn slotwoord het jam mer te vinden, dat de Rijnsburgse broti- cultuur niét in de film voorkomt. De bij eenkomst was goed bezocht. R.D.C.-nleuws Dit jaar za! niet alleen W. Leeuwen burg spelen in de Leidse districtswedstrij der.. drie clubgenoten zullen hem name lijk volgtn. Eén goede reclame voor R.D.C. I, dat tot r.u toe nog geen vier spelers in de hoofdklasse had. Zaterdag middag zullen zij (de heren J. v. d. Meij, H, Verkuil. W. Heemskerk en W. Leeu wenburg Jr) om half drie hun eerste partij te Leiden spélen. Spreekbeurt Ds A. G. Haring, Hervormd predikant te Kaatsheuvel, gaat Vrijdagavond Militaire motorrijder dodelijk verongelukt Dove oude man in A'dam door tram overreden Onder de gemeente Bergen op Zoom Is gisteren een ongeluk gebeurd, dat 't leven heeft gekost aan de 20-jarige militair P J M van E uit Breda, die is gelegerd op de vliegbasis Woensdrecht Deze kwam per moto? van de richting Wouw en reed door tot nog toe klaarbare oorzaak een voor hem rijdende wielrijder aan. waarna hij zelf var motor viel en met het hoofd tegen boom terecht kwam. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. Voorts het Damrak te Amsterdam een 77-jarige dove man door een tram overreden en 01 weg naar een zieken-huis overleden. Ontvluchte gevangene meldt zich met boete Na enkele uren in vrijheid De 32-jarige Haarlemmer M. G.. die Vrijdag j.l. uit het Huis van Bewa ring in Amsterdam ontspapte, heeft zich gisteren weer bij de gevangenis gemeld. Hij had f 150 bij zich. het boetebedrag, dat hij moest neertellen, om van o'e vervangende hechtenis af te komen. Na verhoor door de rijkspolitie is hij terstond in vrijheid gesteld. Alle politiebureaux kregen daarvan per telex een melding, zodat M. G. ver licht adem kon halen, toen de poort van de gevangenis aan d'e Amstel- veenseweg zich voorgoed achter hem V; Schip op de Maas brak middendoor Gistermiddag is op de Maas bij de stuw te Borgharen een schip van 600 ton, ge laden met zand en met bestemming Luik, gezonken. Het schip kwam uit het Julla- nakanaal en werd gegrepen door de ster- troom, toen de twee sleepbootjes het meer hielden. Het sloeg dwars tegen de stuw en brak daarna middendoor. De schipper kon met vrouw en kind nog tijdig het schip verlaten en wist met een roeibootje da wal te bereiken. Invalide inbreker kreeg 5 jaar celstrai De twee invalide inbrekers, die het vorig jaar in Enschede en omgeving ruim twintig inbraken pleegden, zijn tot zware s'raffen veroordeeld. De Almelose rechtbank legde de hoofddader, dc 31- jarige monteur S. J. 5 jaar gevangenis- zyn maat. de 19-jarig» En- gazijnbediende A. T. 2'i jaar leven in Sowjetkampen zeker enkele tien- Ois resp. 5 en 2 jaar» Een andere mede tallen Nederlanders, van wie de familie plichtige. de 34-jarige Enschedese fa- In de meeste gevallen niets hoort Dat ze brleksarbelder L. K. werd conform de onder voorwaarde, dat de oningen, dia gevangen zitten, weet het Rode Kruis tot 2 jaar veroordeeld. acht i Vliethof. VALKENBURG Commandant vliegkamp bevorderd Bij KB is met ingang van 1 Februari j.l. kapitein-luitenant-lér-zee-vlieger A W. Witholt tijdelijk bevorderd tot kapi iein-ter-zee-viieger voor de duur, dat hij zal zijn belast met de functie van com mandant van het marine vliegkamp al hier. VOORSCHOTEN Voorlichtingsavond Mulo In Het Wapen van Voorschoten werd ;n voorlichtingsavond voor het m.u.l.o. gehouden, belegd door de adviescommis sie openbaar en neutraal onderwijs. Na mens het gemeentebestuur was de heer J. J. Dekker aanwezig. De heer S. S. Roosma uit Zaandam, oud-algemeen voor zitter van de Mulo-vereniging, hield een rede om de belangstelling voor het m.u.l.o. op te wekken. Spr. zei onder meer, dat het doel van het onderwijs is: niet alleen het ^anbrengen éan kennis aan de kin deren. maar ook een zo goed mogelijke zedelijke vorming van het kind, vooi kind zelf en voor de maatschappij. De Mulo-scholen hebben de verdienste dat zij de kinderen in nauwe aanraking met de maatschappij brengen. Nutsavond De vijfde Nutsavond wordt Dinsdag 15 Februari om 8 uur gehouden in „Het Wapen van Voorschoten". De bekende cineast en ornitholoog, de heer Simon de Waard, vertoont kleurenfilms en -dia": over Portugal, „De tuin van Europa' Burgerlijke stand GEBOREN: Hubertus P M, z v A A var der Meer en Chr. M Duivenvoorde. Bij dorpstraat 6; Nicolaas B. z v L Raven*- bergen en A Demmenie, Rijndijk 286; Maria MG.dvJJ Lelieveld en E G Th Schrader, Donklaan 48; Jacobus B F, J L v d Geest en G C Janse, Leidseweg 342; Rudolf, z v Chr A van Scters en G A van Gerven. Vlietzicht 63. OVERLEDEN: A J Turion, 72 jr. WARMOND Gemeenteraad Dinsdagavond 8 uur komt de gemeente raad bijéén. Agenda: uitbreiding straat verlichting (Wasbeeklaan en Straat ter Leede); percentage voorschotten woning stichting „Warmunda" voor de bouw va 12 woningwetwoningen aan de Jullam straat; bijdrage aan comité onderzoek tu berculose; verkoop perceel bouwterrein Klein Leerust; aanbieding gemeentereke- ning 1953. De burgemeester is verhinderd, morgen spreekuur te houden. Er waren al meer middelen tegen spint Naar aanleiding van een onlangs gepu bliceerd bericht over de ontwikkeling van een nieuw middel ter bestrijding van spint, meldt men ons. dat er reeds enige jaren middelen in de handel zijn. hoofd zakelijk geïmporteerde, die door de Plan- tenziekter.kundige Dienst te Wagenir.-gcn zyn goedgekeurd eveneens een langduri ge r.awe-king hebben en evenmin scha delijk zijn voor mens en dier. Er :s duj slechts sprake van een nieuw middel da' ongeveer dezelfde voordelen heeft als en kele der reeds thans gebruikte. de 24-jarige J. K.. die er met hem vandoor ging, ontbreekt tot op heden elk spoor. Aannemersfirma achter slot en grendel Verdacht van knoeien met kwitanties Een nader onderzoek, dat de districts recherche van de rijkspolitie in Assen heeft ingesteld bij de aannemer K. van dc Smilóe. nadat de boekhouder van het bedrijf, een zekere T. O. enkele maanden geleden was aangehoud'en en r.adien verhoord, heeft ertoe geleid, dat de recherche is overgegaan tot arrestatie igenear van het aannemers bedrijf, alsmede van diens zwager R. G.. ó'ie uitvoerder bij het bedrijf is. De Officier van Justitie te Assen deelde mede. dat v. d. L. had toegegeven, dat kwitanties was geknoeid, waardoor particulieren zouden zijn benadeeld". Het is r.amelijk niet zeker, dat het rijk door de handelwijze van de verdachten is ge dupeerd. Evenmin is het zeker, dat fis- Ie overtredingen zij'n begaan. Tegen K v. d. L.. R. G. en T. O is een gerechtelijke vervolging ingesteld. Zij zijn en opgesloten Vanwege de toeloop Lindenheuvel 2e centrum voor militairen Kolonel ds A. T. W. de Kluis, deelt in het blad Reveille van het P.I.T. mede. dat ragen voor conferenties op het centrum Beukbergen z groot is, dat er al dubbele conferenties worden gehouden (d.w.z. dat er twee con ferenties tegelijk aan de gang zijn). Dank zij een subsidie van de Stichting Beuk bergen kunnen nu ook conferenties wor den gehouden op het landgoed Linden-j heuvel, te Overveen- Een prachtig inge richt buiten in een stuk ongerept Kenne- merland, waar onze militairen zich prima thuis zuilen voelen, zo verzekert ds De Dit werk, waarbij de bedoeling zoveel mogelijk mannen in uni form tegelijk enige dagen rust, bezinning en verzorging te doen genieten, geschiedt onder de verantwoordelijkheid van de hoofdleger predikant, daarin bijgestaan door ds S leemhuis. Alex Schellevis viert zilveren jubileum De Apeldoornse musicus en dirigent Alex Schellevis zal binnenkort zijn zilve ren jubileum vieren. Alex Schellevis werd op 2 December '05 in Rotterdam geboren. Hij begon op zijn zesde jaar reeds orgellessen te volgen. Nauwelijks vier jaar later was hij kerk organist in de Zendingskapel te Schie dam. Hij maakte een periode van zelf studie door en kwam op 16-jarige leeftijd op het Kon. Conservatorium te Den Haag Hij werd organist van de Ned. Herv. Kerk te Loosdrech: en daarna organist in ver scheidene andere kerken, het langst van de Bethiehemkerk te Den Haag. Van Otto Glasstra van Loon kreeg hij dirigcerlessen en ook van Albert Schweit zer leerde hij veel. Met het Haagse Bachkoor gaf hij 350 concerten. In 1936 maakte hij als or ganist een tourcée door Duitsland en Oos tenrijk. In 1945 kwam zijn benoeming tot direc teur van de Kon. Nationale Zangschool te Den Haag en 'n jaar later werd hij even eens dirigent van het N.C.R.V.-koor. Met Willem Ravelli en Jaap Stotijn heeft Schellevis vele Bachconcerten gegeven. Vijftien maal voerde hjj in Den Haag de Johannes Passion uit. Alex Schellevis is thans in Apeldoorn dirigent van het Apeldoorr.s Mannenkoor, het Apeldoorns Christelijk Mannenkoor en het jongens en personeelskoor van ce Stichting Hoenderloo. Bovendien is hij nog steeds organist van de Spieghelkerk te Bussum. Dr I. de Graaf, Arnhem hoogleraar Utrecht Opvolger van prof. Severijn het leervak Ethiek Dr J. de Graaf, voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Arnhem, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de Ethiek te Utrecht. Eén van de vakken, welke door de thans geëmeriteerde prof. dr J. Severijn werden gedoceerd. Dr De Graaf werd op 14 Juli 1911 te Norg geboren. Hij studeerde te Leiden en werd in 1935 alg. secr. van de Vrijz. Chr. Jcugd-Centrale. In 1939 werd hij predikant bij de Protestantse kerk te Medan. Na het Jappenkamp keerde dr De Graaf met zijn gezi'n in 1946 land terug, waar hij voorganger werd bij de Ver. van Vryz. Hervormden te Haar lem. vanwaar hij in 1953 naar Arnhem In 1949 promoveerde hij op een proef schrift „De Anthropologic in de moderne wijsgerige Russische Theologie". Voor deze dissertatie heeft dr De Graaf ook hét Russisch-Orthodox Instituut te Parijs gestudeerd. Hij spreekt Russisch, doch is niet zelf in Rusland geweest. Tot 1954 was hij ook docent aan het instituut Kerk en Wereld te Driebergen. Zijn vader, prof. dr H. T. de Graaf, was buitengewoon hoogleraar te Utrecht, iccns in de ethiek. Van 1922 tot 1925 daarna tot zijn overlijden in 1930 hoogleraar in de systematische theo- gie te Leiden. Prof. De Graaf is lid var. de Raad voor de Zaken van Kerk en Theologie der Nea. »rv. Kerk en van de Oecumenische Raad n Kerken in Nederland. Tegen de Westduitse herbewapening Protest van Hongaarse (prot.) bisschoppen De president van de Hongaarse minis terraac. Imre Nagy. heeft volgens berich. ten uit Boedapest, de Lutherse en Gere formeerde bisschoppen, die het Hongaar se Protestantisme op de Assemble- Evansto" vertegenwoordigd hebben ont vangen Bisschop Bereczky overhandigd- de president var. het communistische land de ooroeo van de Wereldraad voor x en gerechtigheid evenals de overige do cumenten van Evanston betreffende de internationale vraagstukken. Het a!semeei> convent van de Gerefor meerde Kerk in Hongarije sloot zich aar bij de protesiverklarir.g van de Hongaar se .vredesraad" tegen de Westduitse her- bewaoenirg: bisschop Bereczky beriep zich daarbij op een rede van Karl B: en op een brief van 27 Duitse protest ten aan de Bondsdag Met dit protest hebben de Protestantse Instanties in Hongarije zich aangesloten bij de desbetreffende uitspraken van de Prot. kerken in Tsjechoslowakije. Int. Chr. Vredesbewe ging vergaderde te Luik In Augustus groot congres te Ai-noldshain/Taunus Aan het einde van de vorige maand heeft in Luik het z.g. Comité-Directeur van de Intern. Chr. Vredesbeweging gaderd. Vier Nederlandse afgevaardigden waren op de conferentie aanwezig. Dit Comité-Directeur onder leiding van Frau Gertrud Kurz uit Bern komt een maal per jaar bijeen ter bespreking van de internationale arbeid en om de inter nationale zomerconferenlies met inbegrip van de ieugdconferenties of werkkampen voor te bereiden. Van 8—14 Augustus zal een groot in ternationaal congres worden gehouden in de Evangelische Akademie van Arnold- shain'Taunus in de nabijheid van Frank fort, waar het thema „de nood der vol keren. een gevaar voor de vrede" door verscheidene sprekers zal worden inge leid. Uit Nederland is daarvoor o.a. prof. dr L W- G. Scholten gevraagd. Voorts zullen de problemen rondom Noord- Afrika. Israël en Oost West Duitsland worden belicht resp. door een Noordafri kaan èn een Fransman, door een Arabier èn een Israëliër en door een Oost- en een Westduitser. Jongeren van alle landen zullen van 23 Juli tot 6 Augustus samenkomen in drie jeugdwerkkampen, n.l. te Koppelsberg (Sleeswijk-Holstein) Meudon (een arbei derswijk in het hartje van Parijs) en Oublesse in het Loiredal in een kasteel, •erblijfplaats voor Franse oorlogsinvali- legio BurgemeesteiEmulaiSes Met ingang van I Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente "s Heer- arendskerke de heer D. M. Vermet iC.H.U sinds 1946 burgemeester van Zuidzande. is met ingang van 1 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente Winterswijk de heer J. B. Vlam DirecLe verkiezingen in Europa Op 23 dezer begint te Straatsburg een nieuwe buitengewone zitting van de par lementaire vergadering van de Kolen- en Staalgemeenschap. De voorzitter, Giuseppe Pella. zal trachten de macht der vergadering te vergroten en de rege ringen te bewegen om de leden van de gemeenschappelijke vergadering recht streeks door algemene verkiezingen te doen benoemen, inplaats van door de nationale parlementen. Uit de rapporten blijkt, dat de staal- productie der gemeenschap in 1954 met 7 6 pet gestegen is. Alleen de Sowjetunie kan op 'n nog grotere toeneming bogèn. Beiere schoolreisjes voor jeugd van het L.O. (Van onze Amsterdamse correspondent) Begin 1954 is te Almelo opgericht de stichting „School- en Vacantietochtën" met de bedoeling aan onderwijzers de be hulpzame hand te bieden bij de organi satie van schoolreisjes. Het bestuur der stichting, onder voor zitterschap van de heer H. A. ter Ri?t, burgemeester van Diepenheim, is geves tigd: Postbus 75 te Almelo. Gedurende 14 dagen in Juli van het vorig jaar maakten ln het kamp van de stichting „Vacanlievreugd te Ommen bij- 17.000 kinderen, uit de vijf Noordelijke vinciën de voorstellingen van het kin dercircus Elleboog mee. Men besloot ln 1955 de werkzaamheden ook in het cen trum van ons land te doen aanvangen. In de a.s. zomermaanden zijn drie kam pen beschikbaar: te Doorwerth bij Arn hem, in Vierhouten en te Ommen. Hier zullen optreden het reeds genoemde kln- :ircus „Elleboog" alsmede het tone?l- lschap „Puck" en het marionetten theater „Pitoux". Ook wil men de aandacht van de jeugd estigen op diverse bedrijven, als de Zui derzeewerken, het spoorwegmuseum ta Utrecht enz. Voorts organiseert de stich- ektochten door Twente en Gelder land met kampen te Ommen, Velp en Markelo als begin- en eindpunten. Zaterdag a.s. zullen twee nieuwe wegenwachtroutes worden geopend. Het :ijn die van Arnhem via Zevenaar en Elter, naar de Duitse grens en de route Doesburg Doetincherr. - Terborg, waar mede de Gelderse Achterhoek in de eer de wegenwacht wordt ingescha keld. De opening van de routes krijgt feestelijk tintje. Er zijn ontvangsten in de verschillende plaatsen langs de route Markt- en visserijberichten KATWIJK AAN DEN RIJN 8 Febr. Iroenteveiling Rode kool 32—37 gele kool 4—28 groene kool 16—20 boerenkool 25—38 •aspeen A 25—36 B 16—25 breekpecn 18—21 lien 12—17 idem drielingen 5—8 alles per 100 g: selderij 2.20—4.40 per 100 bos. Kaasmarkt Aan. t 220— 225. 2e SCHEVENINGEN. 8 Febr. B. estant lading Sch 54—1 3450 Notering I 1.31-1.59 t 188—160 tarbot I 150—120 al- i per kg; tarbot II 82—70 tarbot III 58—54 jnl tongachai

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6