éh RAI hedrl/fsautoMobielenonderdelen enz. Binnenbanden voor auto's worden overbodig Boelganins loopbaan begon op een fabriekskantoor En als men een spijker in z'n band rijdt, maakt dat helemaal niets uit Verbond Veilig Verkeer schrijft landelijke prijsvraag uit Mode 1955 in Rusland Als alle Sow jetleiders spreekt hij met twee monden JÜQMIBK Kroesjtsjef, in feite de machtigste Rus «Sjlz „.denk*w*> 'm.'Formamint 955 5 AMSTERDAM OOK DUNLOP WERD DESTI]DS UITGELACHEN OTAAN DE BINNENBANDEN voor auto's op het punt te verdwijnen en zal men over een paar jaar alleen nog maar buitenbanden zonder bin nenband zien? Ja, binnenbandloze buitenbanden, „tubeless tires", zoals men ze in de Ver. Staten gedoopt heeft. We mógen die vraag stellen, want dit nieuwste snufje van de Amerikaanse banden-industrie staat op het punt ook zijn intrede in ons land te doen. De meeste nieuwe Amerikaanse auto modellen zijn er mee uitgerust en fabrieken als Good Vear, Firestone, Good rich en US Rubber maken al voor ver over de 50 pet van hun productie deze nieuwe banden aan. En ook op het Europese vasteland, in Duitsland namelijk worden zij op het ogenblik al vervaardigd. Een nieuw snufje. En toch, eigenlijk is het weer al niet eens zo erg nieuw, want al heel gauw na de tweede wereldoorlog is men in de Ver. Staten naar zo'n soort band begonnen te zoeken. En deze experi menten hebben tot een goed resultaat geleid. De nieuwe banden worden hogelijk ge prezen zo meldt De Tijd. Ze zijn veel vei liger dan de bestaande, omdat er minder gevaar is voor springen en lek worden, ze hebben een langer levensduur en maken de besturing van de wagen gemakkelijker Dat i* alles bij elkaar nogal wat. Genoeg allicht, om te mogen zeggen, dat de lucht band een nieuwe fase in haar geschiede nis in gaat. 't Begon bij een veearts Die geschiedenis van de luchtband, zij begon met een veearts. En niet bij de auto, want die veearts bezat er nog geen. maar bij de fiets. Die fiets was er al wel. Zij waren er al, toen de veearts nog ge boren moest worden. U kent ze wel, die antieke fietsen. Van een plaatje, of mis schien uit een rariteitenverzameling. Wonderlijke gedrochten waren het. In het eerste begin hadden ze houten wielen met een ijzeren band er om heen, Later wer den het dunne stalen wielen met spaken. Zo rond 1860 kwam er schot in. De wielen werden toen van massieve rubberbanden voorzien. Nog erg ongemakkelijk op hob belige keien, want men werd danig door elkaar geschokt. De fiets wachtte kenne lijk op een verbetering welke haar popu lair zou maken. Die verbetering kwam in 1888. Niet van een fietsenmaker, maar van die veearts. Een mens is een wonderlijk wezen. Hij doet soms dingen, die men niet van hem verwacht. Wij kennen een bankdirecteur, die in zijn vrije tijd theemeubete timmert en zitbankje» en een loodgieter, die in zijn avonduren Hebreeuws studeert. Onze veearts zou beroemd worden. Maar niet door de koeien, welke hij bijstond in hun lichamelijke nood. maar door de gummi luchtband, welke hij uitvond. Want de naam van die veearts was Dunlop. Eer. man met een hobby voor werktuigkunde. De gedachte, zo'n band te maken liet hem niet los. Zijn eerste product was heel pri mitief; een houten wiel met een soort binnenband erom heen. welke hij met ja- ponstof had omwikkeld. Toen zij klaar was merkte hij meteen, dat hij op de goede weg was. Want toen hij het wiel zo'n vijftien yards ver van zich weg wierp, sprong het na het neerkomen met grote kracht weer omhoog. Onverdroten zette hij zijn proefnemingen voort en op 28 Februari van het jaar 1888 zagen zijn buurlui hem een proefrit maken op de eerste fiets met luchtbanden. Hij had ge wonnen! Vijf maanden later zowat had hij zijn patent in handen. Patent no. 10607. voor ..een systeem om voertuigen op luchtbanden te doen voortbewegen". Moppen op Dunlop Wat is een profeet ln eigen land? Het zelfde wat Dunlop was In Belfast: een be lachelijk mens. Men was ganselijk niet enthousiast over zijn vinding. Waar hij op zijn wonderlijk fietsje verscheen, wekte hij lachlust. Het publiek „lustte" zijn vin ding niet. Er werden moppen over ver kocht en spotprenten op gemaakt. En de exploitatie er van werd tegengewerkt. Het was allerminst een „ven!, vidi. vici" voor J. B. Dunlop op zijn fietsje. Totdat J. B. op een wielerwedstrijd ln aanraking kwam met Harvey du Cros. een handige zakenman, die juist deze spot ging gebrui ken bij zijn reclame. Het werd ermee net als enige tientallen Jaren geleden met de Ford-moppen: zij hielpen verkopen. De luchtband begon zijn weg te vinden en het werd zelfs een zegetocht. Dat heeft Dun lop. die op 23 October 1921 overleed, nog meegemaakt. Zijn uitvinding was het w.aard. Dat hebben wij ln de Jaren van de tweede wereldoorlog, toen de banden 6chaara werden en al onze vindingrijkheid geen behoorlijk vervangmiddel voor Dun- lop'a efficiënte geesteskind kon ontdek ken, aan den lijve ondervonden. 't Ging heel geleidelijk Een uitvinding is als een kind, zij moet zich ontwikkelen en rijpen. Ook Dunlop's vinding was nog met vervolmaakt. Heel wat verdere patenten hebben daaraan meegewerkt. Zo kwam reeds in 1890 de staaldraadband met verzonken velg. zoals wij die nu nog kennen. De ..hielen" van de band zijn daarbij inwendig voorzien van staaldraad. Ten gevolge daarvan ia de band niet rekbaar. De ontwikkeling van de auto en de grote vlucht welke zij nam bracht de banden industrie tot nog groter bloei. En zelfs de vliegtuigbouw heeft een beroep op haar gedaan. Aanvankelijk gebruikte met de eerste vliegtuigen fietsbanden, maar toen de vliegtuigen zwaarder werden, ging dat niet meer. In 1910 al werden de eerste speciale vliegtuigbanden geconstrueerd. En nu deze nieuwe etappe in de ge schiedenis van de luchtband: de auto band zonder binnenband. Ook deze vin ding heeft moeten rijpen. In het Jaar 194' begon de Amerikaanse bandenfabriel Goodrich om binnenbandloze banden t< vervaardigen en reeds een jaar later ging zij tot massaproductie ervan over. Fire stone volgde met de fabricage m 1951 en de beide andere groten. Good Year en US Rubber bleven niet achter. Spijker in band geen bezwaar Bij de nieuwe binnenbandloze banden neemt de buitenband meteen de functie van de binnenband waar Zij sluit met een bijzondere pakking bij de velg aan. Aan de binnenzijde zijn de banden over trokken met een luchtdichte rubberlaag. Deze laag neemt eigenlijk de taak van de vroegere binnenband over en maakt bo vendien door haar elasticiteit het sprin gen van banden practisch onmogeljik. Wanneer de band door een spijker, een mes of een ander scherp voorwerp be schadigd wordt, is die elasticiteit van de blnnenlaag oorzaak, dat de lucht slechts zeer langzaam kan ontsnappen. Bij ge ringere beschadiging ontsnapt er door de samentrekking zelfs ln het geheel geen lucht. Zelfs niet. wanneer de spijker er uit wordt getrokken. Het ventiel zit ook met een bijzondere pakking in de velg gemon teerd Op Iedere normale velg. mits onbe schadigd. kan de nieuwe band gebruikt worden. Hoewel de verschillende fabrika ten in grote lijnen met elkaar ove stemmen, lopen zij in kleinere details ..Nog drie jaar en de autobinnenband heeft nog -slechte waarde als arrtiqui •eit". zo heeft een van de leidend' iguren van een der grote Amerikaanse andenfabrieken enige tijd geleden c noedig gezegd. TENTOONSTELLING - 3 FEBRUARI t/m 12 FEBRUARI Open: 10-17 uur en 19.22 uur Ver/een voorrang I Onderwijs in weggebruik werd vak voor het leven onderwijskrachten ten volle bereid zijn het verkeersonderwijs reeds in de eerste klassen te doen beginnen. De verbondsvoorzitter deelde voorts mede, dat het ministerie van O., K. en W. voorbereidingen treft om op alle kweek scholen een intensief verkeersonderricht te doen geven. Het verbond heeft hiervoor actie gevoerd. Voor het verkeersonderwijs op de mid delbare scholen heeft het verbond een commissie benoemd, die dit vraagstuk zal bestuderen. Hierbij zullen geheel nieuwe wegen moeten worden ingeslagen. Een tweede studiecommissie heeft het verbond ingesteld, die zich bezig zal houden met het vraagstuk van de verkeersonveiligheid onder het personeel van bedrijven. D* propaganda zal dan t.z.t. gericht worden op de werknemers in de Nederlandse be drijven. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat landelijk een veilig verkeersblad ver spreiden waarin een prijsvraag is op genomen dat een oplage heeft van twee millioen. Gebleken is. dat de meest elementaire verkeersregels, n.l. die over de voorrang, nog steeds de grootste moei lijkheden opleveren en het aantal onge vallen als gevolg van het niet verlenen van voorrang steeds bovenaan op dè lijst staat van oorzaken van verkeersonge- Dit speciale nummer is daarom gewijd aan het hoe en waarom verlenen van voorrang door de verschillende catego rieën weggebruikers. De uitgave van dit blad werd mogelijk gemaakt door de fi nanciële steun van een zuivelfabriek te Het verkeersonderwijs Het verkeersonderwijs aan de komende generatie weggebruikers, de Jongelui op de lagere scholen, is thans zover gevor derd, dat dit jaar op alle lagere scholen dit „lesvak voor het léven" wordt ge geven. Weliswaar nog niet in die mate als 'erbond voor veilig verkeer het gaar- )u zien, doch, zo deelde de verbonds voorzitter, jhr Th. Roell mede, ook hierin n kentering waar te nemen. De pro pagandisten van het verbond constateren bij hun bezoek aan lagere scholen, dat de Noch H-. noch A-lijn De beurzen en Malenkofs afreden Malenkofs aftreden heeft volgens Reu ter geen opzienbarende reactie» teweeg gebracht op de Europese effecten- en goederenmarkten. Overal gingen d* han delaren met grote voorzichtigheid te werk. in afwachting van nadere berich ten Op sommige markten werd de han del tengevolge van de onzekerheid lager, vooral daar Malenkof door de openbare mening in verband was gebracht met de iendelijker politiek van de Sowjet- lie. sedert de dood van Stalin. De Lon- dense beurs, die hoger was geopend l na ontvangst van het bericht vrij aarzelend. Enkele belangrijke industrie aandelen verloren iets. Op de metaal markt viel een neiging tot dalen waar te nemen, doch koper was prijshoudend, rubber noteerde iets hoger, voorname lijk tengevolge van de toestand om For- Te New York veroorzaakte het nieuws koersverliezen tot 2 dollar toe, doch later kwam er herstel. Tegen het slot echter was er een verkoopgolf, waardoor de koersen tot het laagste punt daalden. Britse Gemenebest Gezond verstand moet zegevieren De premiers van het Britse Gemene best. die te Londen bijeen waren, hebben een gemeenschappelijk communiqué op gesteld. Hierin staat: 1. Het verstand moet zesevieren tegen de vernietigende kracht van nieuwe wapens. 2. Er zal gewerkt worden voor een ontwapeningsaccoord. dit betreffende troepen en wapens van elke soort. 3. Een oplossing voor het pro bleem Formosa moet worden gezocht, met veTmijdir.g van incidenten. 4. Besprekin gen over de regionale defensie werden gevoerd door Engeland, Canada. Austra lië, N'ieuw-Zeeland, Zuid-Afrika. Paki stan en Rhodesia, maar India en Ceylon waren da3r niet bij. 5. Ten aanzien van deze regionale defensie zal nauw worden samengewerkt met de Ver. Staten. 6 De superioriteit van het Westen op het ge bied van kernwapens is op het ogenblik de beste verzekering tegen aggressie. 7 De toelating van West-Duitsland tot de gemeenschap van Westelijke landen is van grote betekenis voor de veiligheid van West-Europa 8. In Azië behoren Sin gapore en Malakka de strategische sleu telposities te worden 9. Ten aanzien van de defensie van het Midden-Oosten werd overeenstemming bereikt. Aruba met ziin 60.000 inwoners heeft ROOD GELAAT EN VURIG COMMUNIST DAT DE JOVIALE BOELGANIN een rood gezicht heeft, is, om zo te zeggen, een natuurlijke, politieke eigenschap. Met zijn grijze haar, zijn goed onderhouden witte baard en kort geknipte snor, zijn uniform precies in de vouw, is hij een voorbeeld van militaire accuratesse. De laat ste tien jaar heeft hij aan het hoofd gestaan van de gewapertde strijdkrach ten der Sowjetunie. Hij is een goed zakenman, tevens diplomaat, maar bovenal communist in hart en nieren. Dat hij zich maarschalk mag noemen heeft hij vooral te danken aan zijn organisatorische talenten en zijn vurige getrouwheid aan de partij. Nicolai Iwanowitsj Boelganin het klinkt als de naam van een hoofdpersoon uit de boeiende romans van Dostojefski werd in 1895 in Nisjni Nowgorod (thans Gorky) aan de Wolga geboren De „maarschalkstaf" had hij dan toch zeker al direct in zijn ransel, want deze, thans zeer machtige, begon als kantoorbediende op een fabriek. Maart 1953 werd Boelganin minister van deferuie. eerete vice-premier en lid van het presidium van het Centrale Comité. In Juli van het vorige jaar. vertegen woordigde hij de Sowjet-regering bij de plechtigheden in Warschau, ter gelegen heid van de 10e verjaardag van de stich ting der Poolse Volksrepubliek. In Sep tember 1954 maakte hij deel uit van een regeringsdelegatie naar Peking, ter bij woning van de plechtigheden op de 5e verjaardag van de Chinese Volksrepu bliek. Op deze reta stond de Sowjetdele- gatie onder leiding van Kroesjtajef. Ds delegatie bezocht na Peking Oost-Siberië, waar o.a, militaire installaties werden ge ïnspecteerd. Op de 37e verjaardag van de October- revolutie, in Nov. J.I., verklaarde maar schalk Boelganin ln 'n dagorder, dat de Sowjetunie ..aanhoudend en hardnekkig" streeft naar vermindering van de Inlern. spanning en ontwikkeling van handelsbe trekkingen met alle landen. De politiek van de kapitalistische landen wortelde volgens hem echter In „voorbereiding nieuw i het Pas op Uw keel IndeUeel beginnen enkeleder gevaarlijkste aandoeningen Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, gezwollenheid of hoesheid, direct de snelwerkende Gedurende de burgeroorlog en de eer-|9talin. In Maart 1946 ste jaren daarna, had hij een belangrijke rol in het werk van de geheime politie (Tsjeka) in Nisjni-Nowgorod, Centraal- Azië en Moskou. In de steden langs de Wolga, aldus A.F.P., voerde hij een bloe dig bewind. Boelganin heeft zijn carrière via het staatsapparaat en niet via de partij ge maakt. Van 1922 tot 1927 werkte hij in de opperste nationale economische raad en tenslotte werd hij directeur van een grote fabriek van electrlsche apparaten bij Moskou, bij welker bouw hij de leiding had. Boelganin was minister van defensie en vice-premier onder Malenkof- Hij ver enigt de eigenschappen van zakenman. ..politiek generaal" en diplomaat Hoewel hij de rang van maarschalk heeft, heeft hij nooit een leger in het veld gecomman deerd. HIJ bereikte zijn hoge rang door zijn organisatorische talenten en zijn loyaliteit aan de partij. HIJ heeft tevens getoond een bekwaam econoom te zijn ge durende de Sowjetrussische vijf-jaren plannen. Hij heeft medegewerkt aan de ontwikkeling van de Sowjetrussische elec- trische industrie en van 1931 tot 1937 was hij „burgemeester" van Moskou (voorzit ter van de Moskouse Sowjet). Na de grote zuivering in 1937 werd Boelganin plotseling benoemd tot leider der regering van de Russische Sowjetre- publiek en een Jaar later werd hij vice- president van de raad van volkscommissa rissen en president van de staatsbank. raad van het Westelijke front, de defensie van Moskou organiseerde. In 1944 werd Boelganin benoemd tot lid van de defensiecommissie, als opvol ger van maarschalk Worosjllof. De com missie stond onder voorzitterschap van >lgde hij Stalin op als minister voor de strijdkrachten. Hij bekleedde deze functie drie jaar. In 1941 werd Boelganin benoemd tot I luitenant-generaal van het Rode leger en tll< in 1947 werd hij bevorderd tot maarschalk 1 ..uit erkentelijkheid voor zijn buitenge-1 hc, J"" «Jiensten. «durende en ne de twee-1 d, oorlo, vo„ d, vred,". de wereldoorlog zij dl. w,n„„, niet wit d.l Gedurende de oorlog coördineerde hij is. W(J willen nle.t vechten, doch als het verscheidene constructie- en machine-in-1 zover zou komen, zullen w(J gereed z(jn", dustrieën. Na het overlijden van Sialin in I zo verklaarde h(j loen. Ilitaire blokken". HU zei. dat de Sow jetunie „grote waakzaam heid aan de dag moest leggen". In Augustus van het vorige Jaar ver zamelde Boelganin op een partijtje op de idonesische ambassade In Moskou een WestelUke diplomalen om zich Na ds paleisrevolutiein Moskou Kroesjtsjef, de secretaris-generaal van het bestuur der Russische Commu nistische Partij sedert 1953, wordt door velen gezien als de „mar. achter de schermen" bij de vervanging van Malenkof door Boelganin. Stalin is vyftien jaar iang, tot 1941. als secretaris-generaal van het partij bestuur, de belangrijkste leider van de Sowjetunie geweest. In 1941 werd Sëalin ook eerste-minister. Kroestjsjef is in de omgeving van Koersk als zoon van een mijnwerker ge boren. In de bolsjewistische revolutie Ook in de Sowjet Unie is men met de zomermode voor 1955 t* dag gekomen. Erg opzienbarend zijn de modellen niet. Links: Een een voudig doorgeknoopt zomerjurkje, vervaardigd van gele crêpe. Mid den: Een wandeljapon van wollen stof met a-symmetrische garnering. Het is een ontwerp van een zekere Golikoya. Rechts: Een moderne visie op de klassieke Russische blouse, zoals de expert Efremova deze ontwierp. Toch is het zo! TALEN DEK VOGELS (269) Zoals bekend, ia het vermo gen om ie spreken de men» aangebo ren, maar moet het spreken zelf, du» de techniek daarvan, worden aange leerd. Ditzelfde is ook hel geval b(j velé vogelt, waaronder spreeuwen, eksters en raven een zekere faam hfhhen verworven, zodat we hen in allerlei sprookjes en vertellingen als volleerde sprekers tegenkomt een beetje pap op haar schoteltje krijgt en op deze situatie steeds weer reageert met „Lorretje moei óók pap, lorretje moei óók pap", geeft hiermee ongetwijfeld haar bedoelingen duidelijk te kennen. Dat de nagebootste zin bij die bepaalde situatie past. betekent echter niet dat de vogel de zin be grijpt, of self» dat kaketoe, die een bijzonder talent in het spreken ten loon spreidt dan ook de „(Bentvogel". Toch is dit nog niet eens de kampioen, want de meeste aanleg om le leren spreken heeft de Jako (Psittscus erythaeu»), een as grauwe papegaai met rode staart en swarte snavel uit West- en Midden- Afrika. Hoewel w« deie uitingen gemaks halve sis „spreken" betitelen, kan een dergelijke nabootsing van de mense lijke spraak uiteraard niet worden op als het ten deel dat vant hij de hal» ijdelings gespreid. Maar goed, deze liervogel, die in Australië wordt aangetroffen, kan al- erlei andere vogels nabootsen, men- elijke geluiden imiteren, hij kan flui en en blaffen, loeien als een koe. n zelfs het erbarmelijke geluid van en cirkelzaag die door het hout van en boomstam snerpt, op treffende Van de vogels belander ala vanzelf bij de eieren kwelt thans de vrtag, was eigenlijk een punt heeft. van 1917 «.peelde hij een kleine, maar actieve rol Na zijn toetreding tot de Communisti sche Partij, maakte hij snel promotie In de partijhierarohie. In 1938 werd hij eerste-secrctaris van de afdeling van Moskou. Eén jaar later kreeg hij zitting in het politieke bureau van de partij. Hij is lange tijd een invloedrijke figuui in de Oekraïne geweest. Toen de Duit sers in 1941 deze republiek binnentrok ken. organiseerde Kroesjtjef de guerilla tegen de invallers. In 1944 werd hij voor. zitter van de Oekralnse ministerraad. In welke functie hij de grote ..zuivering" en de taak van de wederopbouw uit voerde. In 1949 keerde hij naar Moskou terug, waar hij een ingrijpende reorganisatie van de landbouw in de Sowjetunie op touw zette. In die tijd werd hij lid van het secretariaat van het partijbestuur. Na Stalins dood, toen hij secretaris generaal was geworden, beschouwd# men hem ala de „derde man" na Malen kof en Molotof. Maarschalk Boelganin Vraag aan minister Werden burger-lifters aangehouden Welke opdracht is aan de militaire politie gegeven om toezicht te houden op de handhaving van het liftverbod? aldus een van de schriftelijke vragen, die het Tweede Kamerlid Vermeer tot minister Staf heeft gericht. Op Zaterdag 29 Januari zou, blijkens mededel in een in sommige dagbladen, aen patrouille van de militaire politie een particuliere auto gedwongen heb- ben te stoppn en twee niet-militair« inzittenden om zich te legitimeren. Mi- litaire instanties .zo meent de heer Ver meer, moeten het particuliere vervoer ongemoeid laten. Weer een knoeiende poslhouder berecht Voor de rechtbank te Arnhem is tegen de 42-jarige gewezen hulppostkantooi houder J. W. v. R. een gevangenisstraf va acht maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist wegens hetaknoi met spaargelden van een inlegger. Verdachte had een aan een boer toebe horend bedrag van 286R gulden van eei spaarbankboekje gehaald door gebruik t maken van door de houder van he boekje getekende blanco formulieren /mL' de keelontsmettende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisjes o 20 en flocon Tragisch gebeuren met een 81-jarige De 81-jarige landbouwer, de heer J. Mulder te Smllde ging In zijn Invaliden wagentje na een kerkdienst naar huil. Hij reed rechts op de Rijksweg en wilde da Polakkenbrug oversteken. De voorste van twee achter hem rijdende auto's vermin derde vaart, maar de bestuurder van da achterste wagen zag het invalidenwagen tje niet en passeerde, juist toen de heer M. de weg overstak. De auto schepte het wagentje en drukte het tegen het vaj- keersmuurtje. M. vloog uit zijn kar en kwam over het muurtje in de Drentse Hoofdvaart terecht Hij werd spoedig op het droge gebracht. Bij onderzoek bleek M een schedel- basisfractuur en enige blessures te hebben In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, al dus het N. v. h. N. Turkse president naar Irak Van gezaghebbende 7.11de wordt ver nomen. dat president DJelal Bayar van Turkjic tu*«en 20 Februari en 10 Maart een officieel bezoek aan Irak zal brengen In de loop van dat bezoek zou het. door de beide landen, gesloten verdrag, wor den getekend. Saoedi-Arabië zal zich uit de Arabisch# organisatie voor wederzijds» vettigheid terugtrekken, indien Egypte bealult zulka te doen. Aldus heeft de minister van Bui tenlandse Zaken van Saoedi-Arabië, Emir Faisal, tegenover de per# te Cairo ver klaard. H(j voegde hieraan toe. dat ztjn land in dat geval zal toetreden tot een eventueel door Egypte voor te stellen nieuwe organisatie van Arabische landen. Zoals bekend, heeft Egypte hiermee gedreigd, ingeval Irak z(jn voornemen, om een defenrieverdrag met Turkije te sluiten, ten uitvoer legt. Aan dr N. G, van Kampen, weten schappelijk hoofdambtenaar A bij de theo retische natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Utrecht it de persoonlijke titel lector verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5