Socialisten willen beperkte, Liberalen hebben critiek op zeker 6 ministers uit het kabinet liever geen, dan een huurverhoging ZWITSARUB Politieke beschouwingen door crematie-debat KERK en SCHOOL Met VELPON zie ie er geen barst van! L Puzzle Jl 2 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 Politiek steekspel ia de Eerste Kamer (Van onze Parlementsredacteur) TTET VOORNAAMSTE politieke nieuws, dat gisteren te voorschijn is ge- komen uit de algemene beschouwingen over de rijksbegroting-1955, gehouden door de Eerste Kamer, is ongetwijfeld de verklaring van de socia listische fractieleider mr In 't Veld over de nieuwe regeringsplannen in zake de huurverhoging. „Worden wij gesteld voor de keuze tussen deze voorstellen en helemaal niets, dan kiezen wij helemaaf niets", zo luidde zijn conclusie. Zijn partij had gehoopt op een flinke huurverhoging met in stelling van een huuregalisatiefonds en compensatie voor de huurders. De nieuwe ideeën van de regering betreurde hij ten zeerste: het leek op het kiezen van de weg van de minste weerstand. Hij zag gevaren voor de volkshuisvesting en een belemmering van het denivelleringsproces. Dat beleid kon hij met geen mogelijkheid toejuichen. Pluim voor Zijlstra Een uitkomst voor slecht-etende kinderen De heer In 't Veld constateerde, dat het wonlngpell gedrukt wordt door de stij ging van het welvaartspeil, welke zich op zijn beurt weer manifesteert In het hoger worden ven de bouwprijzen. De absolute noodzaak zal zich voordoen, om de rijks subsidies en -bijdragen te verhogen. De afstand tussen oude en nieuwe woningen wordt steeds groter. Daar moet eens eei. einde aan komen. Het is nu reeds nodig voor reeds gebouwde woningen een hoger bijdrage toe te kennen om de huren to» een hoger redelijk peil terug te brengen Het kabinet dat. vertegenwoordigd door 10 ministers en 3 staatssecretarissen, het debat bijwoonde zat overigens op ro- Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met ■JJ.WA'.'KH.IM.U-J.T.IJ.I.IM zen: algemeen werd Instemming betuigd met de algemene lijnen van het regerings beleid. Uitzonderingen werden echter ge maakt door de liberale en de communisti sche sprekers. Hierop komen wij aan stonds terug. Het debat was geopend door mr Krop man, fractie-leider van de KVP. Deze wenste minister Cals geluk met zijn her stel en hoopte, dat ook minister Kern kamp spoedig zijn taak weer zal kunnen aanvatten. Mr Kropman noemde verschil lende factoren, die in het voordeel van het kabinet spraken. Natuurlijk had hl) wel critiek, maar niet zodanig, dat deze een opzeggen van het vertrouwen zou In houden. Hij en prof. Anema (AR) waren niet te vinden voor een met haast door drukken van het nieuwe burgerlijk wet boek. Ook was hij het niet eens met het gratiebeleid en met het standpunt van minister Donker met betrekking tot de voorwaardelijke invrijheidstelling. Het toenemende nationalisme zag hij I het huidige tijdsgewricht als een groot g« vaar. Het vraagstuk van oorlog en vred moet veel meer gezien worden als ee kwestie van hoger orde; de vergoddelij king van de macht dient te worden afge zworen. Mr Kropman was er teleurgesteld dat er geen algehele grondwetsherziening komt. Hij wilde, dat de regering wat meei risico nam, maar ook, dat de Tweede Ka mer haaf recht van amendement wat voorzichtiger zou hanteren, opdat de Eerste Kamer tot zuivere stemmingen kan komen, een oordeel, dat prof. Anema (ARl onderschreef. De laatste vroeg daarbij tevens of de regering zelf het been stijver wil houden, wanneer de Tweede Kamer met amendementen komt. Ook In 't Veld (Soc.) hoopte, dat er grondwets herzieningen aanhangig gemaakt zouden worden op alle punten, eenstemming bestaat. Zo b.v. openbreken van de grondwet meer vrije provinciale huishouding. Prof. Molenaar (Lib pleitte in dezelfde rich ting. Mr Kolff (CH) wenste in de grond wet de titel „Prinses van Oranje" opge- Algemeen bleek men niet afkerig een min of meer geringe vergroting de belde Kamers der Staten-Generaai, mits de verhouding 2 op 1 maar gehand haafd blijft. Prof. Molenaar (Lib.) vroeg daarbij de aandacht voor het feit, dat dan ook de groepen provincies, wier staten de leden voor de Eerste Kamer kiezen, wel eens nader bekeken mogen worden: zijn fractie kon anders wel eens niets aan de uitbreiding hebben. Prof. Anema (a.r.) toonde zich ver heugd over het herstel in Nederland, maar wees op de kwestbare positie, ge zien de afhankelijkheid van de afzet in het buitenland. Kwaliteit en kostprijs zijn de belangrijkste vreedzame wapens voor het behoud van een blijvend afzetgebied Hij achtte het geoorloofd, voldoening e spreken over de ontwikkelde on- •mersactiviteit. De samenwerking tussen ondernemers en arbeiders moet •neer groeien in de breedte en in de diepte. Nadrukkelijk sprak de a.r. seno- ich uit voor een actieve conjunctuur- politiek en hij gaf minister Zijlrtra een pluim voor diens in de Tweede Kamer gegeven tekening van een dynamische ontwikkeling, die veel tact en wijsheid zal vergen. Samen met mr In 't Veid (soc.) vroeg hij bijzondere aandacht voor de „vergeten groepen". Teleurgesteld toonde hij zich door de geringe toena- ming van de arbeidsproductiviteit, ter wijl hij het ook veroordeelde, dat inter nationaal het protectionisme de kop weer opsteekt. Met de KSG wilde hij de nodige ejvaring opdoen voor verdere Integrati die tevens gediend zal moetén worde door het slechten van de handelsbelem meringen. Wat de Benelux betreft had prof. Anema critiek op de weinig gaande houding van België, terwijl Ne derland niet blijvend mag berusten het eenzijdig gerichte landbouwprotocol. Nu komen wij nog even terug op het huurbeleid. Prof. Anema was van deel, dat dit vraagstuk spoedig tot oplossing dient te worden gebracht De al te stringente huurbeheersing heeft al te lang geduurd. Prof. Molenaar (lib.) was er boos over, dat de kranten hadden gestaan over de nieuwe plannen van de regering met betrekking tot de huurverhoging en dat aan de Kamer weinig was meegedeeld. Is dit het gevolg van een achteloze of van een opzettelijke loslippigheid, zo vroeg hij- Het ..com promis" vond hij een bedroevend staaltji van regeren. Het vraagstuk wordt in po litieke zin voortdurend moeilijker. de huurbelasting in de ijskast is gezet vond hij maar een schrale troost Al met al vond hij het compromis een manife! tatie van onmacht. De heer Brandenburg (comm.) wilde va huurverhoging helemaal niets weten. „Romme hoeft maar te bellen en d« huurbelasting is van de baan", zo consta teerde hij. Niet roekeloos Mr Kolff (c.h.) was dankbaar voor dl herkregen vrijheid en voor het stimul ren van regeringswege van de herde: king hiervan op 5 Mei a.s. Nu kan ervaring ook voor volgende Jaren wordi opgedaan en hij hoopte dan op me medewerking dan tot nu toe is verkr gen. Hij was bereid, de regering te steu nen onder reserve, dat dit. evenals prof. Anema (a.r.) had betoogd, om principiële of tactische redenen mogelijk moet zijn. Mr Kolff juichte de flinke houding tegen over Indonesië met betrekking tot Nieuw Guinea van harte toe. De West Furopese Unie vond hij geen Vooruitgang, vergele ken met de EDG. Graag wilde hij voorts, dat een bepaalde minister parlementair verantwoordelijk zou kunnen worden ge steld, wanneer het gaat om zaken, die meer dan een departement raken. Mr In 't Veld (soc.) noemde het plan- Eisenhower inzake het vreedzaam ge bruik van de atoomenergie een van de belangrijkste vredes-plannen van de laat ste tijd. Hij drong aan op een juist ge leide conjunctuurpolitiek, ook interna tionaal. Waakzaamheid tegen een con junctuuromslag blijft geboden. West- Europa zal veel meer een eenheid moeten worden, wil het een eerste partij in de wereld kunnen blijven blazen. Zijn roe ping is een bewuste „planning for free- De verhoging van de melkprijs achtte hij, hoezeer ook verdedigbaar, op een zeer ongelukkig moment gekomen. De vernieuwing van het onderwijs zal kracn- tig moeten worden aangepakt en gericht moeten worden op persoonlijkheidsvor ming. Het liftverbod heeft getoond, dat inzicht in de sociale psychologie ook voor ministers en generaals niet overbodig is. Mr In 't Veld. de algemene lijnen van de regeringspolitiek onderschrijvend, was oordeel, dat het beleid echter een dusdanige kant kan uitgaan, dat het niet ln overeenstemming te brengen zijn met het socialistische beginsel. Hij begeerde geen kabinetscrisis, wan achtte de huidige samenwerking Niet veel goeds Nu wij toch bij prof. Molenaar zijn: deze had weinig goede woorden over voor het kabinet. De socialistische ministers vor men de sterkste groep. Prof. Zijlstra is van de anderen de beste. Minister Beel heeft het odium van mislukte grondsweu- herzleningen op zich geladen. Het prestige van minister Staf is door de geschiedenis met het liftverbod geschokt. De KVP- mlnisters Van Thlel (Maatschappelijk Werk) en De Bruijn (Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie) zijn overbodig. Mi nister Luns heeft zich geblameerd met de personeelssterkte bij de Russische ambas sade (een oordeel, dat de communist Brandenburg uiteraard kon onderschrij ven). Onder de ambtenaren op buitenland se zaken, die verkeerde gegevens ver strekten zou de bezem maar eens gehan teerd moeten wordenl En minister Cals heeft helemaal een onvoldoende beleid gevoerd. „Dat deze minister op zijn post bUJft gehandhaafd komt voor rekening van het gehele kabinet", zo riep de libe rale senator uit. Ook bij deze critiek kon de heer Brandenburg zich weer Mr Kropman (Kath. V.) daarentegen was van oordeel, dat men minister Cals niet alles mag aanwrijvëh. Hij vroeg het gehele kabinet en in het bijzonder de nister van Financiën, of de bewindsman van O., K. en W wel voldoende werd ge steund. Uitvoerig sprak hij ook ovei derwaardering van de onderwijzende stand. De regering gaat daar nu wat doen, maar ook het publiek moet tol dere gedachten komen. Een uiting van onderwaardering zag hij hierin, dat een onderwijzer nooit een hogere onderschei ding kan krijgen dan een ere-medatlle bij de orde van Oraivj* Nassau. véél voor de keelt A. C. Biöiens (66) Hoofddorp oveileden Hoofddorp is, ruim 66 Jaar oud, overleden de heer A. C. Brörens. die vele godsdienstonderwijzer in de Haar- irmeer is geweest. Na eerst werk te zijn geweest op het redactie bureau van ..De Nederlander", deed Mandement Natuurlijk zijn ook het befaamde bis schoppelijk mandement, de principiële partijvorming en de onderlinge partijver houdingen ter sprake gekomen. Veel nieuws heeft dit alles echter niet opge leverd. Het was een herhaling van het geen in de Tweede Kamer is gezegd, doch alles ietwat rustiger van sfeer. Wij vol staan daarom met op te merken, dat vrij wel iedereen, met inbegrip van mr In 't Veld (soc.), het verbreken van de sa menwerking in de Raad van Vakcentra- len betreurden en dat allen hoopten, dat op de een of andere manier er weer vorm van samenwerking gevonden kunnen worden. Vanmorgen om 11 uur antwoordde minister-president dr Drees. Següt cfo cttg. ht&ó 7ê(r -jAM Specialiteit Abrikozenjam 82 ct. pei Tegenstellingen in de Tweede Kamer Parlementaire geschiedenis ook voor Kamerleden een moeilijk vak (Van een onzer verslaggevers) 3E VOORTGEZETTE behandeling van het wetsontwerp inzake de crema tie is gistermiddag uitgegroeid tot een politiek debat, alsof de Tweede Kamer bezig was aan de algemene beschouwingen voor een begroting. Aanleiding hiertoe waren de ver uiteenlopende standpunten, die tijdens dit debat en dan vooral na de beantwoording van dr Beel in eerste ter mijn naar voren kwamen. Enerzijds kwam prof. Oud (lib.) met het nogal ernstige verwijt, dat het wetsontwerp de vrijheid en de rechten van de mens aantastte, omdat de begrafenis en de crematie niet op één lijn werden gesteld. Aan.de andere kant stond de héér ir VhH Dis (s.g.),"die totaal niets van het wetsontwerp wilde weten en niets liever zag, dan dat de crematie radicaal wérd verboden. Dr Bruins Slot (a.r.) bracht bij de re plieken mr Oud enige parlementaire ge schiedenis bij door hem er op te wijzen, dat minister Fock openlijk erkend had. „dat de lijkverbranding niet in de geest onze natie is", waardoor deze liberale ster blijkbaar dichter bij de A.R stond dah de heer Oud thans. Van de door de heer Oud gepropageerde liberale vrij heid wilde de a.r. wobrdvoerder vanzelf sprekend niets weten, omdat de geschie denis wel geleerd heeft wat deze vrijheid zonder gebondenheid voor ons volk be tekent. Dr Bruins Slot moest verder stateren, dat ir Van Dis in eerste ln: tie een onjuist verwijt tot de A.R.-partiJ had gericht door voor te stellen of deze partij nu maar voor absolute vrijheid is. Kwalijk nam spr. het. dat de s.g.p.-afge- vaardigde uit het voorlopig verslag slechts een gedeelte van de mening der a.r.-frac- tie had geciteerd, waardoor een gehee' verkeerde indruk werd gewekt. D eheer Van Dis (s.g.p.) wilde bij de replieken zijn beschuldigingen toch hand haven en kwam vertellen, aat zelfs dr Kuyper geen overwegende bezwaren tegen crematie zou hebben gehad, tegen welke mening prof. Fabius zich verzet zou ben. Een niet geheel juiste weergave het verleden, want in 1874 schreef Kuyper reeds aan Groen van Prinsterer: „De po sitie van het Christenvolk wordt steeds benarder. De crematie als nieuwe krach- Om zijn woorden nog meer ingang te doen vinden richtte Ir Van Dis ook bij de replieken een reeks van verwijten tot de A.R. en C.H.U., welken partijen volgens hem een politiek van compromissen zou den voorstaan. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, kon in geen geval de ziens wijze van de heer Oud aanvaarden, om dat volgens de bewindsman de opvat van prof. Oud alles ontkent wat in geestelijk opzicht in ons volk gegroeid is. De overheid heeft rekening te houden wat er geestelijk en zedelijk in ons volk leeft, aldus de minister. De heer Oud had bij zijn pleidooi voor de vrijheden en rechten van de bevolking alleen maar steun gekregen van mevr. Lips-Odlnot (comm.) hetgeen de mlnistei met de korte mededeling kon afdoen, dal de opvatting over de vrijheid van mevr Lips-Odinot en zijn mening over de vrij heid te ver uiteenliepen om hier verder over te spreken. De verdediging van „het grote liberal' beginsel" door mr Oud, zoals hij dit zelf genoemd had, ontlokte natuurlijk reactie Niet alleen van de zijde van de P.v.d.A.. waarbij mr Burger (soc.) zijn fractiege noot Scheps (soc.) aanvulde door de „een heid" in de P.v.d.A. te verdedigen, maar ook door pater Stokman (kath. v.), die het op de liberale vrijheidsgedachte mr. Oud niet voorzien had. Bröre 1914 het classlaal bestuur aldaar en in 1915 voor de confessionele vereniging. In 1915 deed hij als evangelist te Heerlen intrede. In Heerlen was de heer Brörens ook voorzitter van de Chr. Nat. Werk mansbond. In 1921 vertrok hij naar Vlagt- wedde. In Mei 1925 werd de heer Brörens godsdienstonderwijzer te Vijfhulzen in de Haarlemmermeer. Hij was lid van het hoofdbestuur van de vereniging van gods dienstonderwijzers in de Ned. Herv. Kerk. voorzitter van de afdeling „Simeon" an deze organisatie. De afdeling Vijfhulzen van het Ned. Bijbelgenootschap werd mede door hem opgericht. Hij diende haar vele jaren als voorzitter. Ook was hij voorzitter van de afdeling van de Kon. Ned. militairenbond Pro Rege en een actief lid van de Chr.- Hist. Unie. Min. Cals neemt wetsontwerp kleuteronderwijs terug Minister Cals heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het op 29 September 1950 ingediende ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs en van de op leiding van leidsters bij dat onderwijs is ingetrokken. Het ligt in de bedoeling van de minis ter te bevorderen, dat een nieuw ont- werp-kleuteronderwtjswet een dezer da gen bij de Staten-Generaai zal worden ingediend. V.U. belegt interfacultaire voordrachten In de Lutherkapel. Gernt van der Veenstraat 36 te Amsterdam, belegt ae Vrije Universiteit van 1418 Februari wederom een reeks interfacultaire drachten, telkens aanvangende om 11.45 ir. Het programma is als volgt: Maandag 14 Febr. prof. dr N. H. Rid derbos: De grenzen der theologie; Dins- 15 Febr. prof. dr L. van der Horst: De grenzen der geneeskunde; Woensdag ""ebruari prof. dr C. C. Jonker: De grenzen der natuurkunde: Donderdag 17 Febr. prof. dr W. J. H. Caron: De gren- der taalkunde en Vrijdag 18 Febr. prof. dr R. van Dijk: De grenzen der sociologie. tige poging om de maatschappij uit haar Christelijke scharnieren te lichten grijpt mij sterk aan. De lezing der talloze ge schriften hierover toont hoe sterk de anti christelijke macht zich reeds voelt. En dan er in Zlon nog zovele gerusten, die kwaads vermoeden Trouwens ook In „Ons Program" en in talrijke andere ar tikelen heeft Kuyper op dit punt geen on zeker geluld laten horen. „Verbranden ?n gewelddadig vernielen van het lijk; schenden van het lijk in al zijn delen, daad van ruwheid, die daad des men- blijft, ook al sluit men de vuurhaard, rin het lijk gezengd, geroosterd, ge braden en verbrand wordt voor het oog der omstanders afaldus Kuyper in 1879. De voorstelling van ir Van Dis alsof Fabius Kuyper terecht heeft gewezen was ook niet geheel Juist. In tegenstelling tot vele rechtsgeleerden was Fabius de, mening toegedaan, dat de Begrafeniswet van 1869 een rechtstreeks verbod voor crema tie inhield. Het ging hier dus om een wets interpretatie. Maar deze wetsinterpreta- an Fabius heeft, zoals prof. mr Ger- brandy in 1924 al zei „geen ingang ge vonden". Het verschil tussen Fabius en Kuyper lag dus op juridisch en niet op principieel terrein. De heer Van Dis betoogde gistermiddag Dorts, dat het in 1919 aanhangig gemaak- wetsontwerp tot wijziging van-de Be grafeniswet. ondertekend door de a.r. mi nister van Justitie mr Van Heemskerk >k al een bewijs zou zijn van de tege moetkomende houding, die de a.r. tegen- de crematie ingenomen hebben en innemen. Maar de heer Van Dis kon toch weten, dat dit wetsontwerp nooit in openbare behandeling is gekomen, het geen de A.V.V.L.-vereniging voor cremati. in een brochure deed schrijven, dat „dit toch maar gelukkig te noemen is", het geen er nu niet bepaald op wijst, dat mi nister Heemskerk een voorstander var de crematie was. Aan het einde van zijr betoog verklaarde ir Van Dis „geen tijd te hebben, om uitvoerig op de rede var dr Bruins Slot in te gaan", hetgeen de voorzitter en enkele leden deed opmerken „Er is geen spreektijdbeperking, gaat dus gerust uw gang". De heer Van Dis (s.g.p.) maakte hier geen gebruik van, maar klaarde nogmaals, dat zijn fractie tegen het wetsontwerp zou stemmen. Vanmiddag zou de Kamer de ingediende amendementen op het wetsontwerp be handelen. Opening 18 Februari Chr. Jonge Vrouwen in eigen huis (Utrecht) Actie „Elk lid een lot, voor de hostelpot I" (Van een onzer verslaggeefsters) Als op 18 Februari de echtgenote van Utrechts burgemeester, mevrouw De Ranitz-de Brauw de officiële opening zal verrichten van het gebouw van de Chris ten Jonge Vrouwen Federatie, zal daar- een jarenlange wens in vervulling zjjn gegaan. Immers, sinds deze Neder landse afdeling van de Y.W.C.A. (Young Women Christian Association) in 1920 werd opgericht, heeft zij, behalve kan toorruimten, in feite nooit de beschik king gehad over een echt, eigen tehuis, waar leden van de aangesloten afdelin- en buitenlandse gasten een tijdlang kunnen vertoeven. Nu is deze wens bewaarheid geworden: in een ouderwets herenhuis ln de F. C. Dondersstraat is een nieuwe bestemming gegeven. Sinds November van het vorige jaar hebben de C.J.V.F. en de onderaf deling van het Meisjesverbond hier hun administratieruimten. Deze bureaux, op de eerste verdieping gevestigd, zjjn na ingrijpende verbouwin gen omgetoverd in moderne, lichte, en wat heel belangrijk is, ruime kamers. Be neden zjjn de ontvangstkamers en de ver gaderruimten. De ouderwetse lambrize- ringen en de bewerkte plafonds zijn ver dwenen, alles is ln heel lichte tinten ge- sohilderd of behangen. Moderne rood- omkapte lampen en blanke meubelen dat is wel het voornaamste aspect. Logeerruimte Maar het meeste trots, en terecht, zijn bestuur en leden van de C.J.V.F. op de logeerruimte. Daartoe is de grote ouder wetse zolder onderverdeeld in een zestal alleraardigst ingerichte kamertjes, met vaste wastafels en behoorlijke bergruim ten. De deuren van deze kamertjes zijn ieder in verschillende kleuren pastel tinten gehouden, kleuren, waarmee de aankleding van de kamers, de bedde- spreien dus en de gordijntjes, correspon deren. In totaal kunnen er 18 gasten lo- Door de verkoop van stroopwafels en chocoladerepen hopen de dertien aange sloten verenigingen van de C.J.V.F. de onkosten van de inrichting van het tehuis te bestrijden. En door middel van verloting onder het motto: „Elk lid lot voor de hostelpot" is deze financiële actie voortgezet. Wanneer de gasten een maal ontvangen kunnen worden, zal hef zo zijn, dat zij voor een gering bedrag logies en ontbijt kunnen krijgen. Mis schien kan ln de toekomst daar zelfs een warme maaltijd bij gegeven worden, maar dót zou uitbreiding van de keuken betekenen. Vraac de Juiste soort HOEST, GRIEP... ÊWERMOGÉNE H. RIDER HAGGARD De Diamantmijnen van Koning Salomo 9. „Wel!" zei ik eindelijk, „wat is je naam?" „Umbopa," antwoordde hij met diepe stem. - „Ik heb je gezicht vroeger gezien." - „Ja, te Isandhlwana, op de dag vóór de slag." Toen herinnerde ik mij het. Ik was een van de gidsen van lord Chelmford in die ongelukkige Zoeloe-oorlog en had het geluk het kamp te ver laten met enige wagens op de dag vóór de slag Terwijl ik wachtte tot de beesten mgespanner, werden, was ik in gesprek geraakt met deze man. die een klein commando scheen te voe ren over de troepen van inboorlingen en had hij mij zijn twijfel uitgedrukt omtrent de vei ligheid van het kamp. Ik had hem toen gezegd dat hij zijn mond moest houden en de beoorde ling van zulke zaken aan verstandige mensen moest overlaten; maar later dacht ik aan zijn woorden „Ik herinner het mij," zei ik, „wat wil Je van mij?" „Het is dit, Macumazahn" - dat is mijn kaf- fernaam en het betekent iemand die in het mid den van de nacht opstaat, of iemand, die zijn ogen openhoudt - „Ik hoor, dat ge met blan- fcia vaa over de zee een grote tocht naar het noorden wilt doen. Is dat waar?" - „Ja zeker, dat is zo!" - „Maar ik hoor, dat u tot aan de Luangka-rivier wilt gaan?" - „Waarom vraag je mij, waar ik heen ga?" - „O, witman, indien ge inderdaad zo ver zoudt willen gaan. dan zou ik met u willen reizen!" Er was iets in de wijze van spreken van deze man, dat mij vertrouwen inboezemde. „Ge ver geet," zei ik, „dat dit niet de weg is, om ver trouwen te krijgen. Wat is je naam en aan wie behoort je Kraal? Vertel ons dit eerst, dan we ten wij wel met wie wij te maken hebben." „Mijn naam is Umbopa. De plaats van mijn stam is in het verre noorden. Een kraal heb ik niet, al vele jaren heb ik gereisd, want ik kwam uit het noorden naar Zoeloeland toen ik nog een kind was. Ik heb onder Cetewayo gediend, ben later naar Nabel gekomen en heb daar gewerkt, maar nu wil ik weer naar het noorden, want mijn plaats is niet hier. Geld vraag ik niet, maar ik ben een dappere man en mijn kost Ik stelde belang in die man door zijn optreden en wijze van spreken, hij verschilde van andere Zoeloe's en ik geloofde wel dat hij eerlijke be doelingen had, hoewel ik het niet geheel ver trouwde, daar hij wilde meegaan zonder geld te vragen. Daar het een enigszins moeilijke zaak was vertaalde ik zijn woorden voor Sir Henry en Good en vroeg hun mening Sir Henry zei me, dat ik hem eens moest vragen op te staan. Um- oopa deed dat en toen hij een lange jas liet vallen en wij zijn gestalte goed konden zien, moesten wij elkaar bekennen, nog nooit zo'n flink gebouwde en mooie inboorling te hebben gezien. „Ik wil je in mijn dienst nemen", zei sir Henry in het Engels Umbopa verstond hem, want hij antwoordde ln zijn Zoeloe-taal: „Het is goed". HOOFDSTUK IV. tocht. Van Durban was het een reis van meer dan duizend mijlen. De laatste driehonderd daar van moesten wij te voet afleggen, omdat de beet van de tsetse-vlieg, welke daar zo veelvul dig voorkomt, dodelijk is voor beesten. Wij verlieten Durban in het eind van Januari en kwamen in de tweede week van Mei bij Si- tanda's kraal aan. Onze avonturen onderweg wa ren vele en verschillende, maar ze waren van de aard, zoals iedere Afrikaanse jager ze be leeft en dus zou de geschiedenis te vervelend worden, als ik ze alle wilde beschrijven. Te Inyati, de uiterste plaats om handel te drij ven in Matabelenland, moesten wij onze gemak kelijke wagen tot ons leedwezen verlaten. Slechts twaalf ossen waren overgebleven van het mooie span van twintig, dat ik te Durban had gekocht. De overige hadden wij door ziekte of gebrek aan voer en water verloren. Goza en Tom, twee be trouwbare jongens, zouden bij de wagen achter blijven en een Schotse zendeling, die daar woon de zou op een en ander een waakzaam oog hou den. Vergezeld door Umbopa, Khiva. Ventvögel en een half dozijn dragers, die we later hadden ge huurd, gingen wij op weg. Ik herinner mij wel, dat we allen stil waren bij dit vertrek; ieder van ons vroeg zich wel af, of we onze wagen ooit zouden terugzien; ik voor mij verwachtte dat niet. Van Inyati trokken wij verder dagen lang door een mooie en bosrijke omgeving, waar we al spoedig de sporen van olifanten vonden en an der wild ontdekten. Op een avond kwamen wij, na een lange mars aan de bedding van een ri-i vier en zagen daar op een afstand van ongeveer driehonderd meter enige giraffen. Good, die! vooruit liep, kon aan de verzoeking geen weer stand bieden en had het geluk een van die die ren te raken De kaffers werden aan het werk gezet en 's avonds aten wij bij maanlicht giraf-i fenbiefstuk. (Wordt vervolgd.) Ber oepin gswerk Ned. Herv. Kerk roepen te Noordeloos J. van 't Ende cand. te Kampen. n o e m d tot vicaris te Utrecht (wijk- gem. 7) A. Kamman te Winterswijk. Geref. Kerken leroepen: te Hengelo (Ov.) (vac.- H. Nagel) J. van Wolven te Groote- gast. Aangenomen naar Amsterdam (zie- kenhuispred.) W. J. van Otterloo te Kra lingen. Geref. Kerken Art. 31 i r o e p e n: te Launceston (Tasma- nië) P. Wulffraat te Barendrecht. Oud. Geref. Gemeenten e e t a 1 te Rijssen E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum en T. de Jong Kralingse-Veer. Geref. Gemeenten in Nedrland ieroepen te Nieuwerkerk a.d. IJs- sel F. Mallan te Bruinisse. Academische examens AMSTERDAM (G,U;), 7 Febr. Geslaagd laude mej A J Beeker, Beverwijk. GRONINGEN. 7 Febr. Geslaagd kerke lijk voorberei M E Broeker H Wissink, En- ikunde 2 b: mej M G J H Klompsma. Mid- ;kunde 2e ged.: de da den; A Verhagen, Enschede; C kelderman, Zwolle; B M J van Acker, Sittard; J W Klei ne, Sappemeer; R C Schokker, Groningen;! P Gravendeel, Voorburg; J Boolz, Bussum; t «.-"es Gr<1 P C F G S de Vries; Drachten en A N G Schuitema, Groningen. UTRECHT, 4 Febr. Geslaagd voor cand rechten: mej D J Dippel, Eindhoven en mej M Wulkan, Bilthoven; Cand sociologie: J G Leibrandt. Utrecht; Doet geneeskunde: H Biekart, Amersfoort; mej M C R Kamphuis, Apeldoorn; B J Kranenburg, R'dam- R van Silfhout Veenendaal; P Stoutenbeek, Utrecht;1 Wen Hian Tan, Utrecht; Cand klass. letteren; mej Th Kroeske, Zeist; Doet kunstgeschie denis; G Roosegaarde Bisschop. Den Haag (cum laude); Seml-artsexamen: M A W Curfs. Heer (L); F J tricht; M G Vermoote Utrecht; Artsexame Utrecht; H de i Dijk, Utrecht; Cand veeartsenij kunde; R M Barkema, Noorder. hogebrug (Gr); J de Bie, Anderen ((post Gieten I; J Borghuis. Leiden; mej R Dijk stra, Leeuwarden; H Eil, Rijswijk; F J Grommers Marknesse; S Hamstra, Leeuwar den- G Hofland, Zegveld; A T van 't Kloos ter Hoogland; H van der Knoop. Utrecht; K H Kremer, Vaals; E Lagerweij. Utrecht; T Nutma. Wetzens bij Dokkum; B G Schoon- Tubbergen)- H F Smit, Den Haag; CEL Steyaert, Graauw (Z-Vl)- U Sybesma, Hee renveen; H R Tuiner. St Anna Parochie; G H Wessels Utrecht: J H M van der Wouw, AMSTERDAM (V.U.) Op 11 Febr. zul- en promoveren tot doctor in de theologie op .roefschrift: De Theologische Tijd bij Karl larth, met name in zijn anthropologic, KI. l G Luiks. Geref. pre DONDERDAG 10 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. AVRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7 30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 30 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 De Antwoord- muziek 18.30 Amerikaanse uitzending 19.00 Gram. 20.00 Nationaal orkest 22.25 Gram. 23.00 Moderne muziek 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuwi 13.15 Orgelspel 14.00 Engelse les 1415 Om roeporkest en sol. 14.30 Franse les 14.45 Gram. 15.00 Klankbeeld 16.00 Koersen 16.02 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muziek 12.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen 13 20 Pro menade-orkest 13.55 Koersen 14.00 „De ver dwenen koning", hoorspel 14.50 Operaconcert 15.20 Voor de zieken 16.00 Van vier tot vijf 17.00 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzen ding; Nederland en de wereld: „De import van landbouwproducten in Nederland" door F. van Rosmalen 18.00 Nieuws 18.15 Voor de jeugd 18.30 Theaterorkest 19.00 Voor de kin deren 19.05 Gesproken brief uit Londen 19.10 Jazzmuziek 19.45 Buitenlands overzicht 20.00 Nieuws 20.05 Journaal 20.15 Gram. 20.20 Con certgebouworkest en soliste (21.00—21.25 Voordracht) 22.30 Gram. 22.40 Sportproble- Gram. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Gram, 18.30 Voor de soldaten 19,00 Nieuws 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune 20.00 Verzoekprogramma 21.00 Koorconcert 21.25 Verzoekprogramma 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuwi 13.15 Gram. 15.00 Groot symphonie-orkesi 15.50 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuwi 17.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Hoorspel 22.0» Nieuws 22,15 Muzikale causerie 22.55 Nieuws Engeland. BBC European Service. Ultzen- dingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag; Engelse literatuurgeschie denis (op 224 m.). 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Hilversum 11. 298 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muziek 10.30 Morgen dienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33—12.40 Voor de boeren) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws 13.20 Sopraan en piano 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Strijkkwartet 17.00 V. d jeugd 17.30 Gram. 17.40 Koersen 17.45 Instr. trio 18.10 Vocaal ensemble 18.30 Friese uitzending 18.45 Gram. 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.20 Sociaal :k 19.35 Gi 22.15 Sopi king .uziek. Gev. 22.10 Grar Avondovci king 23.00 Nieuws 23.15—24.00 ;'S. AVRO; 17.00—17.30 richt 20.3021.45 Quiz-programma. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Voor de scholen 13.00 Orgelspel 13.25 Voor de arbeiders 14.00 Nieuws 14.10 Mededelin gen 14.20 Lichte muziek 15.00 Voor de scho len 16.30 Hoorspel 18.00 Voor de kinderen 19.00 Nieuws 19.15 Causerie 19.25 Sport 19 30 Gram. 20.00 Wet-mschappelHk overzicht 20.15 Donderdagavon< 21.30 Gev Discussie 23.15 Hoorspel 23.45 Pa Light i 24.00—0. Engeland. BBC 12.00 Mrs Dale': 12.30 Orkestconc zicht 13.15 Lichte muziek 13.45 Orkestconcert 14.45 Voor de kinderen 15.00 Voor de vrouw 16 00 Lichte muziek 16.30 Gram. 16.45 Lichte muziek 17.15 Mrs Dale's dagboek 17.30 Cau serie 17.45 Oricestconcert 18.30 Militair orkest 15 Voor de jeugd 19.45 Hoorspel 20.00 5 Spor ntwoording 21.30 Lichte ews 22.00 Hoorspel 22. a 23.00 Nieuws 23,15 Act dichte muziek 0.05 Voo muziek 0.50—1.00 Nieuw IR. 309 m. 12.00 Orktsl s 13.15 Omroeporkest e uziek 16.25 Solistenco. 3 17.45 Gram. 19.00 t 20.00 Hoorspel 21.15 Kar 3.15 Mo. s 0.25 n. «elconcert 147 m. 12.30 Opera li- Kruiswoordraadsel No. 33. HORIZONTAAL: 1 Nederzetting, 8 ver onderstellen. 10 maat, 12 ik, 1G klasse, 14 moed, 16 vogel, 17 buitensporig, 18 troefkaart bij jasspel. 19 bekrompen. 20 bijwoord, 21 vaartuig, 23 pers- voor naamwoord. 24 vervaardigen. 26 onbe grijpelijke taal. VERTICAAL: 2 Voorzetsel, 3 watering. 4 ongezien, niet opgemerkt, 5 nieuw, f binnen, 7 honoreren, betalen. 9 de vlag uitsteken, 11 liohaamsorgaan. 13 cirkel 15 hevig, 16 godin der verblinding, 21 bloeiwijze, 22 vogel, 24 gezinslid. 25 dichtbij. OPLOSSING VORIGE PUZZLE No. 32 HORIZONTAAL: 1 Club, 4 coma. 7 Au 8 loo, 9 es. 10 dra. mol. 12 we, 13 dop. 14 ka, 16 ik. 17 as. 18 do. 20 erg, 21 O.T., 22 lev. 23 nap, 24 ai. 25 Eli. 26 ei. 28 peer, 29 eens. VERTICAAL: 1 Ca, 2 lade, 3 .bladkever, 4 compagnie, 5 melk, 6 as, 12 wad. 15 alt 19 olie. 21 open. 24 A.P„ 27 is. Voor top-prestaties WRICLEY verhoogt b„ ,pon ,pe,

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2