Militaire oorlogsslachtoffers vierden indrukwekkend feest Bedenk eens hoe veel frisser en schoner U zich voelt als U zich met Gillette hebt geschoren. Geen ander scheer systeem ter wereld geeft U dit prettige gevoel. Van Leer gaf in Blackpool feest van 2 ton Genoeg woonruimte voor ieder gezin in Europa NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 ZUID-HOLLAND NOORD 10 1AAR Lt-kolonel Gerth van Wijk uit dank voor verdiensten tot erelid benoemd In de met bloemen en' palmen versierde nieuwe recreatiezaal van de Doe lenkazerne was het feest Zaterdagmiddag. Witgejaste militaire obers gin gen er met bladen vol welgevulde glazen van dame naar dame en van heer naar heer, van tafeltje naar tafeltje. Zo nu en dan werd het conversatie- geroezemoes, dat een stemmige achtergrond kreeg van Hammond-orgel- muziek, onderbroken voor een toespraak. In die toespraken werden geluk wensen geuit, aan het adres van de recipiërende afdeling Zuid-Holland Noord van de Bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers, welker 10-jarig bestaan men vierde. Zaterdagmorgen was de jaarvergade ring van de afdeling gehouden. De heer H de Jager was voorzitter Er werden huishoudelijke zaken behandeld en ver der hield men zich bezig met de be stuursverkiezing. Ter uitbreiding van het bestuur koos men twee nieuwe leden, de heren N Wassenaar en H. Booy, beiden te Leiden Het bestuur bestaat nu, buiten de twee reeds genoemde heren, uit de heer H. de Jager, voorzitter, de heer J. Tieman. secretaris, de heer A. F. Laue, penningmeester, de heer A. Eding, 2e se cretaris en de heer W. F. van Klaveren. 2e penningmeester. Om drie uur 's middags begon de re ceptie. waarop men zich een Indruk kon vormen van de grote mate van populari teit, die de afdeling Zuid-Holland Noord van de B N.M.O. geniet. Het bestuur, dat achter een met bloemen opgefleurde groene tafel had plaats genomen, nam on ophoudelijk gelukwensen in ontvangst. In een toespraak, gehouden door de heer De Luitenant-kolonel Gerth vI Wijk werd erelid van de afdeling Zuid-Holland-Noord van de B.N. M.O. De heer De Jager speldt hem de tekenen op de borst. Foto N. van der Horst Jager, liet deze zijn gedachten terug gaan naar Mei 1940, toen onder de militairen, die hun plichten ten opzichte van het va derland vervulden, slachtoffers vielen. Ter behartiging van de belangen der slachtoffers en van hun nabestaanden, moest een bond worden opgericht. Maar de actie voor lotsverbetering moest on dergronds worden gevoerd en pas in 1945 kon de Bond officieel worden opgericht, met daarin verenigd alle Nederlandse mi litaire oorlogsinvaliden, -weduwen Voor hen kon veel worden gedaan. Als een beperkt aantal verbeteringen op het gebied van de pensioenregeling, waarvoor binnenkort een wetsontwerp wordt inge diend. zullen worden verwezenlijkt, kan de Bond op dit gebied zijn taak in het algemeen als geëindigd beschouwen. Op dit gebied. Er zijn nog andere problemen. Die vgn de aan de ruggegraat gewonde invaliden, die zich slechts in een rolstoel kunnen voortbewegen en van wie weet, dat passende arbeid en sportbeoefe ning een heilzame werking op hen uit oefent. Teneinde hen voor die arbeid ge schikt te maken en om in hun behoefte aan huisvesting te voorzien, heeft de B.N.M.O. plannen ontworpen voor bouw van een bungalow met werkplaats in Doorn. In die gemeenschap moet iedere dwarslaesie zijn eigen woning hebben tevens moet hij daar scholing krijgen voor zijn toekomstige werkkring. prijs te stellen. In het bijzonder noemde de heer De Jager nog eens weer de diensten, die zich lt-kolonel Gerth Wijk Jegens de B N M.O verwierf Op grond van die verdiensten bood hij de commandant van de koksschool het lidmaatschap van de afdeling Zuid-Hol land Noord aan Twee bungalows Zich tot de voorzitter van de stichting „Moveo" de generaal b d W. J Rijkens richtend, zei de heer De Jager dankbaar te zijn voor de samenwerking met hem. lan adjudant J Nieuwenstein. het hoofd van de Dienst welzijnszorg leger te Leiden, overhandigde hij een oorkonde uit dank voor het gastvrij ontvangen- der militaire oorlogsslachtoffers op de ont spanningsavonden. die het personeel de koksschool worden aangeboden. Luitenant-kolonel H W. Gerth van Wijk deelde in een korte toespraak, waarin hij zijn hartelijke gelukwensen aanbood, me de. dat de afdeling Zuid-Holland Noord plan is om op het B N.M.O.-congres, dat op 4 Juni zal worden gehouden, een bungalow aan te bieden voor het „plan De heer De Jager toonde zich erg ver rast, dat de garnizoenscommandant van dit voornemen op de hoogte was. maar wilde, nu het plan toch was uitcelekt, wel meedelen, dat het de bedoeling is bungalows aan te bieden. (Voordat de receptie was afgelopen, was reeds f 50 dit plan binnen, f25 van de heer J. J. Jurrlssen, directeur van de N.Z.H.VJVI. i f 25 van „4 R.I." Er werd verder nog gesproken door de heer D. van den Heuvel, lid van het hoofdbestuur, die zei: „Een volk, dat zijn oorlogsslachtoffers helpt, verhaft zich zelf", verder door de heer A. W. Molen beek van het comité Gouda en tenslotte Plan Doorn Een tweede vraagstuk, dat om een op lossing vraagt, vormen de ernstige inva liden, die thans nog thuis bij hun ouders worden verpleegd, maar die die zorg moeten ontberen, als hun familieleden komen te overlijden. Hoewel de overheid bereid is die mensen in haar inrichtingen op te nemen, meent de B N.M O., dat zij de rest van hunleven in eigen omgeving moeten doorbrengen. Daarom wordt op het terrein te Doorn voor deze oud-strij ders tevens een verblijf ingericht Het „plan Doorn" kost naar schatting ruim f 1.000.000. De regering Is bereid f 600.000 bij te dragen. Het ontbrekende bedrag moet worden ingezameld. Z.K.H. Prins Bcrnhard heeft zfjn medewerking toegezegd. Tevens wil men fondsen vor men om de militaire oorlogsslachtoffers, die het financieel niet breed hebben, het leven wat te vergemakkelijken. Er wordt verder gedacht aan het Inrichten van een vacantle-oord voor weduwen, wezen en oorlogsinvaliden en het uitzenden van kinderen naar internationale kinderkam pen van de Wereldfederatie van oud strijders. aldus de heer De Jager. De heer De Jager dankte particulieren en bedrijven in en buiten Leiden en in het bijzonder de commandant van de koksschool. luitenant-kolonel H W. Gerth van Wijk en zijn personeel voor de spon tane reacties, die de viering van het 10- jarig bestaan mogelijk maakten. Verder zei hij het contact met gemeente, garni zoen en het comité ..Meer ontspanning voor ernstige oorlogsinvaliden" Haagse politierechter Belediging Tien gulden boète of vijf dagen eiste de officier van Justitie tegen een niet verschenen mevrouw, die haar overbuur- w had beledigd. De overbuurvrouw had zich met de kinderen van verdachte bemoeid. Verdachte was kwaad geworden had haar overbuurvrouw uitgeschol den. De politierechter veroordeelde haar conform de eis. Radiohandelaar en ios-arbelder kregen boete Noch een los-arbelder, noch een radio handelaar, beiden uit Katwijk aan Zee, verschenen voor de Haagse politierechter. Verdachte 1 had bij verdachte 2 een radio gekocht op afbetaling en omdat verdach- 1 niet genoeg hierop afbetaalde, was verdachte 2 naar het huls van verdachte 1 gegaan om de radio op te halen. Toen verdachte 1 thuiskwam en merkte, dat de radio was verdwenen, ging hij de ander om te vragen, waarom deze de radio had meegenomen. Deze had hem toen beledigd en hij was zo kwaad ge worden. dat hij de ander had geslagen. De Officier van Justitie eiste tegen de arbeider 25 boete of tien dagen.. kreeg 15 boete of vijf dagen. Wegens belediging werd tegen de tweede dachte 25 boete of tien dagen geëist. De politierechter veroordeelde deze tot 15 boete of vijf dagen. Vishandelaar schopte Bij verstek behandelde de Haagse po litierechter een zaak tegen een vishande laar uit Noordwijk, die moest vers nen, omdat hij een twaalfjarige jongen had geschopt. Enige jongens sloegen melijk het elfjarige zoontje van'verdachte die toen naar buiten was gegaan. Toen verdachte buiten kwam. scholden de jon gens „schrapper", wat een familiescheid- 1 bleek te zijn. Verdachte was kwaad geworden en had een van de jongens geschopt, die een schaafwond kreeg. De officier van Justitie eiste een boete f 40. De politierechter veroordeelde de man tot 30 boete of tien dagen. door de heer De Jager, die dankte voor vele en warme blijken van belangstel- ag voor de afdeling en haar werk. Gasten Wij zagen op de receptie o.a. de direc teur van de N.Z.H V.M.. de heer J. J. Jurrissen, de heer C. J. van der Voet. de Chr. mondaccordeonvereni- ging „Excelsior", mej. M. Vergalen, secr. de R K. invalidenbond, vergezeld van r. Lub, wethouder J. C. van Schaik namens het gemeentebestuur, het colle gium van het Leids studentencorps, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van „Ereschuld en dankbaarheid" en tevens zijn kwaliteit van het comité „Bevrij dingsdag", de heer J. Trippenzee, be stuurslid van de afdeling Leiden van het Veteranenlegioen Nederland, prof. dr A. E. van Arkel, secretaris van de Academi sche Senaat, de heer H. F D Oxenaar, hoofd van het archief van de Kon. land macht te Leiden, jhr mr R. Sandberg var Boelens, burgemeester van Sassenheim, de heer R J Meijer, commissaris van po litie, de heer D. W. van der Wal, hoofd inspecteur van politie en de heer P. D. Beversluis, voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. bond van oud onderofficieren. Verder waren er deputaties van de voetbalvereniging „Lugdunum", van de amateurtoneelvereniging „Nut en Ver maak", van de Ned. Chr. officierenkring, van de brandweervereniging „De Vlam", van de Ned. Chr. onderofficierenvereni ging, de personeelsvereniging van de mi litaire koksschool. van het Chr. militair tehuis, het Districtsbestuur Fonds 1815, de afdeling Leiden van de onderoffi- iging „Ons Belang", van de afdeling Leiden van de Alg. vereniging Ned. reserve-officieren, van -electronisch bedrijf te Oegstgeest, de Alg. Ned. invalidenbond, afdeling Leiden, van de afdeling Leiden van de Stichting 1940-'45 en van de studenten- eerbaarheidsvereniging „Pro Patria" Na afloop van de receptie werd de leden van de afdeling van de B.N.M.O. en spe ciale genodigden een kostelijke snert- maaltijd aangeboden, waarvoor sergeant Zwarts en zijn mannen een daverend ap plaus in ontvangst namen. nog gelukwensen binnenge komen van de burgemeester, jhr mr F. Kinschot, van de V.V.S.L. en van de rector-magnificus, prof dr J. N. Bak huizen van den Brink. Haags Gerechtshof Broedertwist ln Hazerswoudo Bevestiging van de 10 boete of vier dagen hechtenis en toewijzing van de civiele vordering eiste de procureur-ge neraal bij het Haags Gerechtshof tegen een landbouwer uit Hazerswoude. Deze had op 25 Mei 1954 zijn broer een slag gegeven met een bonenstok. „Dat noemen hier mishandeling", zei de proc. ge neraal. De broer had kneuzingen aan he hoofd en een bloeduitstorting aan de arm maar verdachte ontkende dat het slacht offer een hersenschudding had gehad, want zijn zoon had hem de volgende dag eer zien melken. Volgens verdachte de mishandelde broer de volgende dag al weer met een andere broer vech ten en hij vond, dat men dit niet deed als men een hersenschudding had. De zie was ontstaan over een erfscheidings- paal. Verdachte had vooral bezwaar tegen de civiele vordering. De broer had 85 ge vraagd, maar 25 toegewezen gekregen. Een broer van beide twistenden werd als getuige gehoord. „Jammer dat niet de vierde broer ook is gekomen, dan had het 2—2 gestaan", zei de proc. generaal. Hij vond het de sop de kool niet waard en was van mening, dat de politierech ter een wijs vonnis had geveld. „Ga nou maar in vrede naar huis", zei de president na het clementlepleidooi de raadsman. Arrest 18 Februari. De heei De Ruiter overleden In Leiden is, 73 jaar oud, overleden de heer W. M. de Ruiter, distrlctsbouwkun- dige bij de rijksgebouwendienst. De heer De Ruiter trad op 1 Januari 1905 In rijks dienst als opzichter, waarbij hem voor namelijk het toezicht op het onderhoud en de uitbreiding van P.T.T.- en belas tingkantoren werd toevertrouwd. In 1920 ontving hij zijn aanstelling als districts- bouwkundlge te Den Bosch; in 1927 ki hij naar Leiden, waar de heer De Ruiter een groot aandeel heeft gehad in de nieuwbouw en de uitbreidingen bij de universiteit. Op 1 Juli 1947 ging de heer De- Ruiter met pensioen. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Morgen middag half 1 is de begrafenis bij d< Groene Kerk te Oegstgeest Nederlandse bloemen buiten gezet Taart van 1 Va meter hoog, 400 kippen en oliiant van drie jaar De bevolking van de Engelse industrie stad Blackpool heeft Zaterdag met ver bazing gekeken naar het verjaarsfeest, dat de Nederlandse valcnfabrikan: Bern- hard van Leer die ook in het Verenigd Koninkrijk fabrieken heeft, er gaf voor het Engelse personeel van zijn onderne mingen. Hij werd 70 Jaar en legde een bedrag van twee ton aan dit verjaarsfeest ten koste De gasten arriveerden uit Londen. Glasgow. Ellesmere Por; en Burton met extra treinen, waaraan restauratierijtuigen en slaapwagens gehaakt waren. De feestelijkheden begonnen om 12 uur in alle zalen van de Wintertuin te Black pool. De balzaal was versierd met 12.000 gekleurde kaarsen, 21.000 tulpen en 2000 boeketjes seringen, die per vliegtuig uit Nederland gekomen waren. Het programma bestond uit een variété voorstelling, een recital in het Operage bouw, Nederlandse volksdansen cn een groot tel tijdens hetwelk 1400 ballons losgelaten werden De gasten aten 400 gebraden kippen cn gebruikten 44.000 stuks porselein, glas werk en messen. De verjaardagstaart was anderhalve meter hoog en zeven lagen dik, één voor elk tiental jaren van het leven van de i^-er Van Leer. Voor de variétévoorstelling was van Kus'ibrigades hielden contacivergadering Te Leiden werd 'Zaterdag de jaarver gadering gehouden van de contactcom missie kustbrigades van de Kon. Ned. Bend tot het redden van drenkelingen. Met algemene stemmen besloot men, de jaarlijkse stranddag op 30 Juli te Sche- veningen te houden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Haagse reddingsbrigade. Eerste Doopsbediening in Haagwegkwartier Gistermorgen werd in het Haagweg- wartier voor het eerst het sacament van de Heilige Doop bediend, en wel door ds J. de Wit in een dienst van de Her vormde Gemeénte in het clubgebouw van speeltuinvereniging „Westerkwartier" Ten Katestraat. In zijn prediking noemde ds De Wit deze dag voor de Hervormden •an dit stadsdeel een van grote betekenis. Luxorgesprek voortaan om elf uur Het aantal bezoekers bij het Luxor gesprek van gistermorgen was. naar de commissie voor bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente ons meedeelde, groter dan vorige malen. Dit moet waar schijnlijk worden toegeschreven aan het feit, dat het aanvangsuur op elf uur was gesteld. Het is de bedoeling, voortaan op deze tijd bijeen te komen. Het onderwerp van gisteren, „Moet ik geloven?". Ingeleid door dr P. L. Schoon- heim. lokte niet alleen een aantal schrif telijke vragen uit, maar bovendien werd deze keer door verscheidene bezoekers toegelicht, hoe zij over het Christelijk geloof, de waarde van de Bijbel, goed en kwaad, over de wereldsituatie denken. Ieder werd zoveel mogelijk tijd gegeven zich uit te spreken. Dr Schoonheim zegde naar aanleiding an een desbetreffende vraag toe. met zijn medewerkers te zullen overleggen, dat binnen enkele weken over oorlog, be wapening en Christendom een speciale bijeenkomst, in het kader van de Luxor- gesprekken. zal worden gehouden. Sterrewacht Iwee dagen voor publiek geopend De Leidse Sterrewacht is vanavond er morgenavond van 8—10 uur voor het pu bliek toegankelijk ter bezichtiging var de tentoonstelling „Oud en modern ster- ikundig werk", die ter gelegenheid var de dies natalis der universiteit is georga niseerd. Zaterdag trok de expositie veel belangstellenden, dat men besloot haar nog twee dagen open te stellen. Er zal geen entree worden geheven, moeten de bezoekers ouder dan 16 Jaar zijn- I Feestavond Imenexco In een geheel bezette grote zaal vi de Burcht trad Zaterdagavond Kees Stet met zijn gezelschap voor de personeels vereniging van de N.V. „Imenexco" op. Op vlotte wijze werd het programma af gewerkt, waaraan meewerkten Truus Schot met Weense liedjes, Herman Teu- nissen, accordeon, de Gerda's met acro batiek. Peter Picos met zijn Imitaties, de Mountles met liedjes en Pietro Na- karo met goochelen. Nico Akkerman een goed conferencier. Om de schetsjes met Kees Stet werd onbedaarlijk gelachen Het was een avond van op hoog peil I uiting Kort voor sluiting nieuw rumoer op I.L.O.-conferentie staande kleinkunst. Het conflict tussen de vrije en de com munistische werkgevers op de Europese conferentie van de internationale ar beidsorganisatie. Ilo, te Genève, is Zater dag. enkele minuten voor de sluiting van de conferentie opnieuw tot uitbarsting gekomen. De vice-voorzitter van de vrije- werkgevers. Sir Richard Snedden. maak- aantal scherpe opmerkingen aan het adres van de Russische afgevaardig- dgn. Hierna vermaande hem de voorzit ter, de voormalige Zwitserse bondspre sident Rubattel en verzocht hem plaats te maken voor een volgende spreker. Sir Richard stoorde zich hier niet kreeg, nadat hij zijn verklaring tenslotte beëindigd had, van Rubattel een strenge berisping, daar zijn woordkeus „buiten sporig" was geweest. Toen Snedden zich wilde verdedigen, weigerde Rubattel hem het woord, zoals trouwens ook aar de Russische regeringsvertegenwoordi- Aroetioenian. Snedden had gezegd, dat het doel van de Sowjetunic Is, verdeeld heid te zaaien In het Westen en dit te verzwakken. De Sowjetunle had echter haar doel tot dusverre gemist, want hel Westen was gewaarschuwd en een ge waarschuwd man telt voor twee. D« Sowjetunie zou nooit haar doel berei ken, aldus Snedden. Aroetioenian za: zgn ontstemming door met n I asbak op tafel te slaan. Tevoren had de conferentie twee soluties aangenomen. De eerste verzocht de Ilo om meer statistische gegevens de methoden van financiering de sociale verzekering in Europa, opdat de volgende conferentie bepaalde clusies zou kunnen trekken. De tweede motie drong aan op een minimum-u ruimte voor elk gezin, overeenkomstig zijn grootte. Dit moest geschieden door aanmoediging van particuliere bouw er door overheidsfinanciering. In het bij zonder moet men streven naar bouw var goedkope woningen voor de massa. D< resolutie drong ook aan op bescherming van de bewoners in tgden van woning nood en een economisch verantwoorde huurprijs. Nederlandse regeringsdelegatie achtte de verkregen resultaten nuttig, omdat de mogelijkheid is geopend de Europese sociale vragen ln Europees band te zien, want bij eenwording Europa moet er eenheid komen in peil van de sociale lasten. Het beleid van de vrije werkgevers kon zij niet toejuichen, omdat deze door niet deel te nemen aan het werk van de technische corrtmisies en te stemmen tegen voor de andere groepen aanvaardbare voorstel len. de communisten s.o( voor propagan da ..adden gegeven, aldus de delegatie. VIES WAGENS VRIJWEL VERNIELD 2 Autobotsingen in Den Haag eisen één dode en veel schade rjWAAR IS WEER DE TOL GEWEEST, die Den Haag gedurende het afgelopen /j weekeinde aan het verkeer heeft moeten betalen. Alleen al bij twee auto- i het leven, werden gewond cn werden Vanochtend om 4 uur reed op het hoogste punt van de Koninginnegracht, tegenover het K.L.M.-gebouw, een taxi Volkswagen ln elkaar. Oorzaak was, dat de bestuurder van de Volkswagen, de 23-jarige vertegenwoordiger J. L. M. d. Staak uit de Boendalestraat, teveel links reed, vermoedelijk omdat ter plaatse het uitzicht slecht is. Hij kreeg een inge drukte borstkas en was vrijwel op stag dood. De taxichauffeur, de 49-Jarlge J. J. M uit de Jasmijnstraat, kwam met de schrik rij, maar de schade aan de belde wagens as zeer groot. Omstreeks kwart over elf reden gls- TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Ongunstige conclusie van Romer Nederlands klacht bij K.S.G. Voor het Hof van de Kolen- en Staal gemeenschap heeft de advocaat-generaal, de Duitser K. Romer, geconcludeerd fc verwerping van Nederlands eis met bi trekking tot de maximumprijzen van ki len in het Roerbekken en Nord en Pi de Calais, met veroordeling van Neder land in de kosten van het geding. Hij meende, dat het Hoge Gezagsorgaan net verdrag niet had geschonden en, dat mer niet op de letter van het verdrag moti letten, doch. op de algemene doelstellin gen. Het onderzoek naar het beleid var het Orgaan moet volgense hem geschie den in het licht der evolutie binnen de gemeenschap. Wat de Nederlandse these aangaande de ontwikkeling der prijzen betreft, beweerde de advocaat generaal dat deze op geen enkel feit steunt en niet meer 19 dan een theoretische prognose. De onderzoekingen van de marktafdeling doen geen enkele mogelijkheid van prijs daling vermoeden. Bovendien hadden d» prijzen neiging tot stijgen, aldus spr. Hij ontkende, dat de door Nederland onwettig geachte verkooporganisaties in strijd het verdrag zouden zijn. Evenmin zo volgens spreker sprake zijn van misb Toch is het zo BEROEMD TALENGENIE ben met één vreemde taalMaar dr. Sehulthei» komt nog met 139 andere voor de dag. Het is moeilijk uil te maken of hij degeen is die het groot ste aanlal op lyn naam heefl staan. Van de in 1929 verdronken Alfredo Trombeiti is mei zekerheid bekend dat hij enkele honderden talen kon verstaan. Goed uitdrukken kon hij zich alleen in ayn moedertaal, en verder ee' beetje 'tê'beheI- met F U, zodat zijn ac tieve taalbeheersing niet boven het peil het ge-middelde teravond op de hoek van de Benoorden- houtseweg en de Van Alkemadelaan wagens op elkaar, doordat de bestuurder één ervan, de 58-Jarlge heer W. G. de Schevenlngseweg. plotseling naar links uitweek, vermoedelijk om te ontwijken. Hij liep een gekneusde borst op. De bestuurder van de andere wagen •as de 46-jarlge heer B. V. uit de Velp- sestraat. Met een hersenschudding werd hij, evenals de andere bestuurder, in Bro- opgenomen. Weer werden beide wa gens zeer zwaar beschadigd. Orkest van Beieise radio naar ons land Het Symphonle-Orkost van de Baye- rische Rundfunk uit München zal oj Zaterdag 26 Februari een enkel concert as land geven ca wel in het Con certgebouw te Amsterdam. Dirigent Eugen Jochum brengt de Ouverture Obe- ron van O. M. von Weber, de Till Eulcn- spiegél van Richard Strauss, de Vierde Symphonie van Brahms en het Eorste Pianoconcert van Chopin (imet Stefan Askenase als solist). Burgemeester van Groenlo gearresteerd Verdacht 20.000 te hebben verduisterd De burgemeester van Groenlo. de heer H. J. S. is gisteravond door de politie gearresteerd op verdenkingvan finan ciële onregelmatigheden. Daar hij overspannen was, genoot da heer S. reeds geruime tijd ziekteverlof. Enkele weken geleden heeft hij ontslag als burgemeester gevraagd. S. Is door de officier van Justitie te Zutphen in voorlopige verzekerde bewa ring gesteld, al6 verdacht van verduiste ring en valsheid ln geschrifte. Hij zou zich gelden hebben toegeëigend tot een bedrag van meer dan f 20.000, welke hem ter hand waren gesteld voor bepaalde doeleinden. Woensdag zal S. voor de rechter-commtesarls worden geleid. Een week gevangenisstrat Lucht in lichaam van jongen geperst Tot een week gevangenisstraf is de Alkmaèrse arbeider P S. veroordeeld. HIJ had een zgn. hogedrukspuit (een appa raat dat bij Bruynzeel te Zaandam ge bruikt wordt voor het stofvrij maken van deuren) tegen het zitvlak gehouden van een 15-Jarige leerling-houtbewerker uit IJmuiden. toen deze gebukt stond. De Jongen kreeg een grote hoeveelheid lucht in het lichaam geperst. Hij raakte bewusteloos en heeft acht dagen lang niet kunnen werken. „We maken wel meer grapjes", ver dedigde de arbeider zich, maar de officier van justitie noemde deze grap bijzonder gemeen. Als verdachte zichzelf wil op blazen moet hij dat weten, maar tegen over kinderen komt zoiets niet te pas". Willem Ruys zocht naar Spaanse Ireiler Samen met nog enkele andere schepen heeft de Willem Ruys in de Golf van Biscaje op weg néar Indonesië, naar een spaanse treiler gezorht. Dit schip, de 149 ton metende Joaquina Villoch had nood seinen uitgezonden. Het gaf als positis op 44.30 NL 08.20 W.B. Een Deens en r»n Frans schip hebben eveneens gezocht. De Willem Ruys heeft echter niets gevon den op de aangegeven plaats. Het schip heeft zijn reis voortgezet. Speelhuis-incident Baarle Sooy v. d. Einde, dc eigenaar van ne gen huizen in Baarie-Hertog. waar. zo- 6 ls bekend, ongestrafd hazardspel wordt beoefend, heeft Zaterdag de voorzitter van de Haagse Seaside club met de bul lepees afgerost. De mishandelde wilde namelijk een onderhoud met de veeko per hebben, doch deze W8s daarvan niet gediend. Hij liet de man en zijn geze] schap uit de speelzaal Jagen en sloeg de voorruit van een der auto's stuk. Er is van de mishandeling een klacht gedepo neerd bij de Belgische justitie Zil stel. de zich od hei standnunt dat het 'nie mandsland Belgisch gebied Is teerde de k'aeht De Nederlandse Justitie [Onthield zich van inmenging. is een 3 jaar oude Afrikaanse baby-olifant gehuuixl. Des avonds hebben de gasten de heer Van Leer geschenken aangeboden. De Schotten kwamen met zalim uit Aber deen. gerstebroden en een fles Athol- brose, een mengsel van whisky, haver meel. honing en room. Burton kwam met een kist bier en een glazen drinkbeker uit Staffordshire. De werknemers uit Ellesmere schonken de heer Van Leer een Cheshire kaas en een opgezette Cheshire kat. De Londenaren brachten fruit en viooltjes, dae door een pareLkoning- en koningin aangeboden werden. Verhouding Egypte-Irak gespannen Irak zet defensieveidrag met Tuikije door Egypte zal zich terugtrekken uit het collectief veiligheidsverdrag van de Ara bische Liga, aangezien het meent, dat Irak dit verdrag geschonden heeft door verdrag met Turkije aan te gaan. ivas de enige verklaring van de con ferentie van premiers der Arabische Liga, die ln totaal vijftien dagen heeft geduurd. De Iraakse premier, generaal Noert ei Said, heeft de voorwaarden van de Egyp tische premier Nasser, voor het houden besprekingen tussen belde staatslie- over de verdragskwestie, verworpen. Hij blijft echter bereid Nasser te ont moeten, zo deze zijn voorwaarden laat vervallen. Irak zal vasthouden aan het verdedigingsverdrag met Turkije, doch daarnaast trachten zoveel mogelijk samen te werken met de Arabische staten. De Iraakse Kamer van Afgevaardigden heeft inmiddels het beleid van premier Noerl goedgekeurd. De betrekkingen tussen Egypte en Irak zijn daardoor gespannen. De Egyptische minister-president heeft Intussen een tocht door het Suez-kanaal gemaakt, aan boord van het Jacht van president Tito van Joegoslavië. Nasser en Tito voerden gedurende de reis bespre kingen over de betrekkingen tussen beide landen. Tito zal dit Jaar een bezoek aan Egypte brengen. De Turkse president Djelai Bayar zal van 18 tot 28 Februari op bezoek gaan in Pakistan. In Maart arriveert daar koning Hoessein van Jordanië, vergezeld v»n koningin-moeder Zain el Sharaf. Zelfde geluid als in Oost-Duitsland Noord- en ZuidL Vietnam zijn/ toch éénl Het communistische persburéau Nieuw China meldt, dat de regering van Noord- Vietnam bereid la de normale betrek kingen met Zuid-Vletnam te herstellen. Dit besluit is genomen op een verga dering van de Noordvictnameae regering, onder voorzitterschap van Ho Tsji Minh, in het begin van Februari. Het besluit vormt een onderdeel van ■n door het kabinet goedgekeurd pro gram, dat verder voorziet in de ontwik keling van de landbouw, versterking van het leger en progressieve vorming van autonome gebieden voor de nationale minderheden. Noord-Vietnam Is bereid alle mogelijke faciliteiten te verlenen aan personen ln belde delen van het land voor het zenden post, het beheren van onderncmin- en de uitwisseling van inlichtingen op het gebied van kunstwetenschap, tech niek en sport. (Amerika en Frankrijk „let saeck!" Red.) Geen vijfde colonne in Noorwegen Dr L. de Jong bestrijdt Churchill De chef van het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dr L. de Jong, heeft Zaterdagavond tijdens een lezing studenten in Oslo. de opvatting be streden, dat Hitier Noorwegen met be hulp van een, in Duitsland opgeleide vijf de colonne zou hebben veroverd. Men vindt deze mening nog in Churchill's me moires. maar zij is niet Juist. Onderzoe kingen van de laatste tijd hebben aange toond. dat Noorwegen langs militaire •eg veroverd is. omdat Hitier een andere methode te riskant vond. De vorming van militaire vijfde colon 's is tot Polen en Zuid-Slavië beperkt gebleven. - Te Enschede is overleden de heer W. Wisselink (73). ln leven directeur oprichter van G W. Wlsselink'a Tex- tielmaatschapptj aldaar. Nieuwe villa gekregen als afscheidsgeschenk Gisteren wat het 40 jaar ge le den dat begonnen werd met de in poldering van de moerasgronden van Steevjvijk, waar 175 ha moeras tot vruchtbare cultuurgrond wer den gemaakt. Van hef begin af i* de heer P. K. Meyer bedrijfsleider geweest uan de Stcenwijker laag- t'cenonfglnning. Hij heeft Zaterdag in een feestelijke bijeenkomst aj- scheid genomen van de polder. Voor zijn verdienstelijk werk bood de directeur van de maatschapp'J, de heer U. D. Relnders uit Hooge- zand, de scheldende bedrijfsleider een nieuwe villa aan als afscheidt- Sloegen een Japanse taxi chauffeur neer Twee Nederlandse soldaten A. H. v. d. B. uit Den Haag en A. J. K. uit Amster dam hebben in Tokio terecht gestaan, wegens mishandeling en beroving van een Japans taxichauffeur. Belden erkenden gedeeltelijk schuld, doch zelden, dat van voorbedachten rade geen sprake is. De verdedigers pleitten clementie. De maximum straf voor dergelijke misda den la levenslang, de minimumstraf be draagt 7 Jaar. De verdedigers willen trachten de straf op drie Jaar gesteld te krijgen, om een voorwaardelijke vernor- deling mogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5