Bijeenkomst van de C.S.R. in de Zuiderkerk Op 8 Februari het Wilhelmus „fluisterend gezongen" Simon de Waard vertelde van kampeer- en zwerftocht Oud-alumni zaten weer op de collegebanken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 Determinisme en vrijheid H.M. de Koningin aanwezig bij het studium generale een bijeenkomst, die steeds de Zondag van de diesviering opent, stond in het teken van het grote probleem: is de mens vrij of niet? De praeses van de raad, de heer Th. Middendorp, stelde het probleem met de woorden van Psalm 139: „Nam ik vleugelen des dageraads, woonde ik aan het uiter ste der zee, ook daar zou Uw hand mij geleiden, en Uw rechterhand zou mij houden." functie van de hersenen De heer Middendorp, die het welkomst woord sprak, weidde niet lang uit ovei het streven van de CSR en de Civitas- stichting. Ieder immers weet 7.0 langza merhand, dat een open gesprek het doel is en dat dit gesprek er niet is 01 discussie zelf, maar opdat de deelnemers worden geprikkeld om naar hun ov« ging te leven. Immers, zo zei spr., de rede is ontoereikend, waar het God betreft. Gelukkig krijgt de wetenschap thans wei begrip voor het irrationele en is ee standpunt, dat het determinisme ondei werpt aan God en de vrijheid onder Gods liefde erkent, niet meer onwetenschap pelijk. Het gaat ons. zo zei de heer Mid dendorp. om de eenheid van het n zijn, iets, wat thans meer dan ooit wordt bedreigd. De heer Middendorp gaf het eerst het woord aan prof. dr S. J. Geerts uit megen, d^e het probleem als bioloog trachtte te benaderen. Deze spr. betoog de, dat vrijheid binnen de grenzen var het stoffelijke onmogelijk is. Hij besprak de invloed van de erfelijkheidswetten de physische omstandigheden, maar kende, dat de wetenschap omtrent 1 absoluut determinisme toch in het on kere is gaan verkeren, ja zelfs in een i passe is geraakt. De wetten van oorzaak en gevoig worden door een ander stelsel van wetten, die in de geestelijke sfeei liggen, beïnvloed. Zo kwam spr. tot de erkenning van een beperkte vrijheid en tot een waardering van het determinisme als noodzakelijke voorwaarde voor die vrijheid. Het ideaal is. aldus prof. Geerts, los te komen van het stoffelijke deter- Dr H. P. Wolvekamp uit Leiden, die er op wees, dat het probleem welis' uit de oudste tijden stamt, maar eer. de 17e eeuw uitkristalliseerde tot scherpe vraagstelling, karakteriseerde de opvatting van het einde van de 19e eeuw als een sluitend systeem, waarbij de cos- mos geheel gedetermineerd scheen. Het vraagstuk confronterend met de theologie moest spr. erkennen, dat bij handhaving van de volle verantwoorde lijkheid ons verstand tekort schiet in het begrijpen van de samenhang tussen Gods almacht en onze wil. Vervolgens ging spr. de bouw er Leiden op 1 Januari 93.605 inwoners Inwonertal in 1954 met 871 gestegen Op 31 December 1953 telde Leiden 92734 inwoners, van wie 45.434 mannen en 47.300 vrouwen. In de loop van 1954 nam de bevolking toe door de geboorte van 971 jongens en 898 meisjes. Bovendien vestig den zich 1839 mannen en 2072 vrouwen in de gemeente. Het aantal inwonerse nam af tenge volge van het overlijden van 333 mannen en 302 vrouwen. De cijfers voor de uit de gemeente vertrokkenen zijn 2069 en 2205. Over het geheel is het inwoneraantal over 1954 met 871 gestegen, zodat Lei den op 31 December 1954 in totaal 93.605 ingezetenen had. van wie 45.842 mannen en 47.763 vrouwen. In 1954 voltrókken de ambtenaren van de burgerlijke stand 762 huwelijken (in 1953 737) en werden 56 echtscheidingen ingeschreven (in 1953: 71). op, dat het determinisme hier op het ogenblik dominerend is. Evenwel, zo zei spr., men houdt er geen rekening mee. dat de geobserveerde mens onder het observeren zelf al verandert. Dit geldt zelfs al voor de geobserveerde dieren. We kunnen derhalve slechts komen tol een kennis omtrent onderdelen van het proces. Het gevolg van de proeven is immers een vermindering van de on definieerbare factor persoonlijkheid en dus: verminderde toerekeningsvatbaar heid! Hierna behandelde 6pr. het psycholo gisch en het ethisch standpunt. Tussen physica, psychologie en ethica moeten we onvoorstelbare sprongen maken en vergelijkbare grootheden met elkaar gaan vergelijken Spr. concludeerde, dat men ofwel het ie accepteert met uitsluiting van het andere, ofwel wisselwerkingen aan moet nemen. Het wetenschappelijk beeld mag echter vooral nooit worden gesteld naósl de volle werkelijkheid. We moeten steeds iet houden met het vólle leven en het verlangen naar de volle waarheid ls het, dat ons wetenschappelijk werk moet leiden. Zo zullen we nooit angst hebben ten overstaan van het probleem: deter minisme en vrijheid. Beide sprekers waren over het alge meen zeer slecht te verstaan, zodat veel aan het auditorium ontging, hoezeer men zich ook inspande. Ten slotte werd „Mijn schild ende be trouwen" gezongen. H.M. de Koningin, die andere jaren deze bijeenkomst placht bij te wonen, was deze keer niet aanwezig, zodat het wachtende publiek buiten de kerk teleurgesteld naar huis ging. Wij kun nen ons voorstellen, dat Hare Maje steit er tegenop heeft gezien, de nieuwsgierige opdringerigheid' van het publiek te trotseren. Zij was ook niet aanwezig bij de algemene lunch in De Doelen, arriveerde echter ge heel onopgemerkt bij de stadsgheoor- zaal, waar om kwart over drie het studium generale zou plaats vinden. Bij dit studium generale sprak prof. dr J. H. Oort over de structuur en de e van het melkwegstelsel. Ook bij de in de foyer van de gehoorzaal Koningin aanwezig. Zij bewoog zich ongedwongen tussen studenten en oud studenten. De thee werd opgeluisterd me muziek van het ensemble Ilosz-Pita, be staande uit leden van het Leids Studen- Corps. Zij brachten Hongaarse, Roe- nse en Russische muziek ten gehore, muziek werd afgewisseld door een bekend trio: Toetie Breman-Smedes, Jean Foudraine en R. van Vleuten, die gees tige liedjes ten gehore bracht, enthousiast beluisterd door een zeer aandachtig ge- Agenda van Leiden Maandag Burcht, half 3 en 8 uur: Wala-corsetten- show. Stadsgehoorzaal, half 8: feestavond „Vijf jaar Jong en Jolig". Schouwburg, half 8: diesvoorstelling „Occupe-tol d'Amélie". Burcht, half 3 en 8 uur: Wala-corsetten- Snouck Hurgronje-huis, 8 uur Jaarver gadering afdeling Chr. Relsvereniging. H. Na'er over: Een reis door Europa, met film en kleurendia's. Doelenkazerne, 8 uur: RAO, operette- concert Haagse Operettezangers. Woensdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedagogiek, cursus voor jonge ouder». Harmonie, 8 uur: Oud-strijders en Mo- bilisatiekruis, W. C. Lemaire over tocht Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provin ciën". Steenschuur 8, 8 uur: De Natuurvriend. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: herdenkingsexpo sitie Betje Wolff en Aagje Deken (tot 15 Februari) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552, en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel. 20083. Filmscholingscursus van de Leidse Jeugdactie Voor jeugdleiders, onderwijzers en andere belangstellenden De Leidse Jeugdactie schrijft ons „Tegenover de ongezonde overvoeding met verkeerde of waardeloze films ko- wij er niet met het prediken var vruchteloze geheelonthouding", luid de de kernachtige uitspraak van de heer H.M. de Koningin verliet onopgemerkt het gezelschap. geheel Tien jaar geleden Oud-Leidenaars leverden hun bijdrage aan diesnummer Morgen zal de Leidse academie haar 76ste lustrum, de 380ste leeftijd, bereiken. Al vindt de eigenlijke viering op feestelijke wijze pas in Jun! plaats, georganiseerd door het Leidsch Studenten Corps, toch was de re dactie van het Leids Universiteitsblad van mening, dat haar diesnummer van 4 Februari 1955 een speciaal karakter behoorde te dragen. Daartoe richtte de redactie zich tot enige Leidse oud-alumni met het verzoek een artikel te schrijven. Allereerst evenwel wordt het woord verleend aan de rector magnificus. Professor Bakhuizen van den Brink 'ijst op de krachtige ontwikkeling v, universitas na de bevrijding: sinds 1945 steeg het aantal leerstoelen gewone, buitengewone en bijzondere van 84 tot 135, het aantal studenten sinds de c 1940'41 van 2500 tot 4257. Vernieuwing, verdieping en uitbreiding in alle richtin gen, geen enkele faculteit uitgezonderd, stuwden deze ontwikkeling. De w schappelijke staf verstevigde haar organl- „Het tweede lustrum-ln-vrijheid beslo ten, het derde geopend. Mogen gedurende de vijf jaren van de komende periode scharen van wèl toegeruste clves aca demici een zegevierend eigen leven be- Ziehier uit welke plaatsen de redactie an het L.U.B. haar bijdragen ontving: Lissabon (mr E. N. van Kleffens), New York (mr H. Scheltema), Hongkong (mr K. E. van der Mandele), Kaapstad (J. van den Berg). Kopenhagen (H. Schultink), Rome (dr H. N. Boon en mevrouw dr E. Boon—Reuhl), en Straatsburg (mej. mr C. Meijers dit artikel wordt niet in Leidse Volkshuis Verleden jaar heeft Simon de Waard een kampeer- en zwerftocht door Por tugal gemaa-kt Hierover vertelde hij Za- terdaigmidda-g in het Volkshuis. Simon de Waard is voor de vaste bezoekers var Volkshuis geen onbekende. Deze zwerver heeft met zijn film- en fototoe stel reeds veel landen bezocht en weet zijn toehoorders hiervan in woord en beeld een boeiend verhaal te verteller- In de twee maanden, die hij in Portu gal doorbraoht. heeft hij land en volk be trekkelijk goed leren kennen. Hoewel het altijd in één adem met Spanje word* ge noemd, zijn er toch op elk terrein grote contrasten. Overal komt dit tot uitdruk king. Zelfs in het stierenvechten. In Por tugal is het streng verboden de stieren te doden. Portugal wordt de „tuin van Europa" genoemd en dat is heel verklaarbaar, want in het sub-tropische klimaat groeien en bloeien de planten bijna het gehele jaar door. Hoewel de Poriugtzen denken, dat in Holland de tulpen het gehele jaar door bloeien en in grtfe hoeveelheden langs de wegen staan. Portugal is nog niet door de grote stroom toeristen ontdekt en de regering doet alle mogelijke moeite om dit op te wekken. Grote comfortabele hotels wor den op de mooiste punten gebouwd, en Een leerstoel voor Duits aan Leidse universiteit Indien de Leidse universiteit een voor stel zou doen tot vestiging van een leer stoel voor Duitse taal en letterkunde, zou de minister in beginsel daar niet afwij zend tegenover staan, aldus meldt de memorie van antwoord over de begro ting van O.. K. en W. aan de Tweede Burgerlijke stand van Leiden OVERLEDEN: Y. de Boer, vrouw. 73 J.; J. Lardé, man. 77 j.; W. F. Liboehant, man. 73 j.; C. S. Spa, vrouw, 86 j.; W. M de Ruiter, man, 73 J-; J. C. H. Fijnvan- draat. vrouw, 91 j. GEBOREN: Catharlna J. H.. d. van A. H. J. M. Jansen en J- v. d. Zeeuw; Mari* J., d. van H. H. Verbaan en H. E. Moraal; Johannes, z. van W. Boesaard en L. v. d. Bent; Cornelia, d van P. Hogendoorn en C. Bodewes; Eddy J., z. van J. Keijzer en W. C. P. Verlegh. door de regering geëxploiteerd. Bet rek kelijk goedkoop kan de meest verwende reiziger daar een heerlijke vacantie door brengen. De bewoners zelf zijn, vooral op het platteland, erg arm. Het prijzen- niveau ligt ongeveer even hoog als bi; ons. maar lonen van f 10 tot f 15 per week zijn normaal. Met een grote serie kleurendia's er kleurenfilm lichtte spTeker zijn causerie toe- „Noordzeecabaret" voor Sanatoriumlonds Het is gewoonte, dal een gegeven paard niet in de bek wordt gezien, maar paard dat Zaterdagavond in de Burcht aan de onderofficiersvereniging „Ons B" lang" cadeau werd gedaan, kon gerust de bek worden geopend. Om duidelijker te worden: naar het programma, dat de leden van de Noordwijkse reddingsbriga de geheel belangeloos ten bate van santoriumfonds aanboden, kon gekeken en geluisterd worden. Dat een versterking van de kas var sanatoriumfonds nodig was, bleek uit het openingswoord van de heer J. Altena, die de commissaris van politie en de gar nizoenscommandant welkom kon heten. De gevreesde ziekte ls nog lang niet be dwongen en er worden nog steeds grote bedragen van de kas gevraagd voor de verpleging van onderofficieren en hun gezinsleden. Na het openingswoord kwam dus het „Noordzeecabaret" voor het voetlicht met een programma „Van dit, van dat, van alles wat". Verschillende aardige schets jes werden op vlotte wijze door Koos Ginjaar aan elkaar gepraat. Heide Rosa nam de zaal mee naar Tirol en Wim Dillé zong Napolitaanse liedjes. Met „Los Ha- baneros" ging het er Spaans toe. Het hoogtepunt van de avond was zeker het optreden van de muzikale clowns „De Wijnando'a". Behalve dat zij ver schillende instrumenten uitstekend konden bespelen, wisten zij ook raad met de lach spieren van het publiek. Koos Ginjaar wist op het laatste moment nog een ko- zakkenkoor te formeren; het optreden hiervan werd een succes. „Gé" zorgde op piano en accordeon voor de muzikale begeleiding. r een station ec 1 luidt het slot). Horzelnest Mr K. J. Cath. herinnert aan de bespre kingen, die gedurende de gehele honger winter ten huize van prof. P. A. H. de Boer hebben plaatsgevonden in een kleine groep hoogleraren en studenten: het „hor zelnest". Vermomd in allerlei gedaanten en voorzien van de noodzakelijke papieren hadden zij weer onderdak gevonden bij particulieren of hun oude hospita's. Juist enkele weken vóór 8 Februari 1945 waren enkele leden van de studenten- sectie van de Binnenlandse Strijdkrach- die zich in 1944 had gevormd, gear resteerd. Veiligheidshalve hadden de ove rige leden van de sectie op andere adres sen onderdak gezocht. Om acht uur des avonds ging de avondklok in. Niemand mocht op straat. Het had gesneeuwd en dodelijk stil lagen Leidens straten ver laten. Slechts de zware stappen van een detachement Wit-Russische huurlingen de bezetter, die in Leiden waren ge legerd, klonken door de Breestraat, plot seling overstemd door hun prachtig ge zongen Russische liederen. Dit mengsel beklemming en schoonheid zal mij steeds als een markant punt uit die win ter bijblijven. In verband met de arresta- de droge oefeningen met d© stengun op Nieuwe Rijn 35 tijdelijk onder broken. Niet tot ongenoegen van deszelfs hospita, die herhaaldelijk klaagde over de stofboel, die er gemaakt werd. korte aarzeling werd besloten toch bijeen te komen op 8 Februari. De gelegenheid werd geboden in een groot huis aan de Oude Singel. Meer dan hon derd hoogleraren en studenten luisterden daar naar prof. Kraemer, sprekend over de grondslagen van onze universiteit, en Noordijk, vertegenwoordiger van Leiden in het studenten verzet, die de civitasplannen, zoals die vorm hadden ge kregen in de laatste bijeenkomsten, voor dit gehoor uiteenzette. Fluisterend wer den het eerste en twaalfde couplet van Wilhelmus gezongen. Ook bij die sa menkomst bleek weer duidelijk, hoe sterk bij vrijwel allen, die in die laatste winter in Leiden verbleven, de overtuiging heerste, dat de tijd rijp was om op korte termijn een civitas academica tot stand te brengen, die een ware organische eenheid in verscheidenheid zou zijn. Er is Zaterdag reeds opgewekt deelgenomen aan de viering van de ver jaardag van de Leidse universiteit, zowel door de vele oud-studenten als door de studenten, die in functie of niet aan één of meer programmapunten aandacht hebben besteed. De colleges, die vooral voor de oud-alumni wer den gegeven, waren zeer goed bezocht. Met kennelijk genoegen zat men weer op de collegebanken. Ook de vaklunches trokken belangstelling. De colleges waren in de eigen vaksfeer gehouden, wat niet belette, dat ook niet- vaklieden er vaak genoegen aan konden beleven. Onderwerpen als ..Anglicanisme en Protestantisme", „Enkele problemen rondom het nieuwe Burgerlijk Wetboek". „De internationale rechtsgevolgen var nationalisatie". „Sociale zekerheid en ge zondheid", Indrukken van een reis naai Australië en het verre Oosten", „He' probleem van de beschutting in het cul tuurlandschap", „Een poging tot verge lijking van het instinctenpatroon "ier". Vergiftigingen door slaapmiddelen", „Luchtverontreiniging, oorzaken en meetmethoden" „Over de interpretatie van Afrikaanse kunst" „Het Nederlandse cultuurpatroon" Inte- intellectueel in het alge- 1. En men was in het geheel niet ge bonden aan zijn eigen faculteit Wie, die de huidige gebeurtenissen met belang stelling volgt, zou bijvoorbeeld niet graag iets horen over „De nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden' „Het rassenvraagstuk in de Unie Zuid Afrika?" Zodat er medici col lege liepen in de verenigde faculteiten juristen in de litteraire faculteit, biolo gen bij theologie te gast waren en omge keerd. Maar dat behoort juist tot het universiteit, die de univer saliteit van de wetenschap wil dienen. Cultuurpatroon In het academiegebouw sprak bijvoor beeld dr I. Gadourek uit Den Haag over „Het Nederlandse cultuurpatroon, resul taten van een recent sociologisch onder zoek." Er was grote belangstelling voor, een belangstelling, die bleef ondanks het feit, dat dr Gadourek het Nederlands spreekt met een duidelijk buitenlands accent en bovendien slecht te verstaan Dr Gadourek wees er op, dat nationa lisme en totalitaire levensbeschouwingen de laatste tijd onze cultuur sterk hebben ben beïnvloed. Het besef, dat er grote cultuurverschillen bestaan, is eveneens gegroeid, zodat zelfs het woordgebruik Vanmorgen om precies 9 uur werd op een terrein aan de As serstraat, tegenover de nieuwe vleugel van de Geref. school, de eerste paal geslagen voor de tweede Hervormde u.l.o.-school, van de vereniging voor Chr. onderwijs, die nu tijdelijk in de school aan de Pasteurstraat is ondergebracht. Deze u.l.o.- school ls een van de vier, dit jaar in onze stad te bouwen aulascholen, die zijn ontworpen door architect Landman en alle onderling gelijk zijn. Het zijn: deze u.l.o.-school, de R.K. school Du Rieustraat, de Herv. lagere school Boshuizerkade en de openbare lagere school Boshui zerkade. Wethouder Van Schaik sloeg de eerste van de honderd veertig palen. Onder anderen waren daarbij tegenwoordig de heerS. Koopmans, hoofd van de school, en vertegenwoordigers van de dienst van gemeente werken. Onder de tner aula- scholen komen in totaal een 450 palen. Foto N. van der Horst daarvan getuigt. De cultuurgeschiedenis en de anthropologische wetenschap heb ben zich met deze verschijnselen bezig gehouden, maar er zijn nog vele onzeker heden tussen de resultaten van dit on derzoek. Spr. hield zich vervolgens bezig met de afgrenzing van de zogenaamde cultuur provincies, grenzen, die niet helemaal overeenkomen met die van de nationali teiten en de staten. Ook lijkt deze afba kening vaak nogal geforceerd. Zo bij voorbeeld dit, dat Nederland tot één cul tuurfamilie zou behoren met België (plau sibel), Australië, Zuid-Afrika, Canada Nieuw Zeeland. Dat Nederland pas .betrekkelijk laat cultureel en anthropologisch wordt derzocht, vindt o.a. zijn verklaring in de betrekkelijk grote rust. die ons land tot aan de laatste wereldoorlog heeft kend, in de invloed van de kerken in het ontbreken van de noodzaak zich teweer te stellen tegen vreemde ideolo gieën. Deze redenen zijn thans gedeel telijk vervallen. Spr. had een gemeente in de buurt van Leiden (Sassenheim) tot onderzoekings uitgekozen. Deze gemeente leek dr Gadourek om verschillende redenen representatief voor Nederland. Hij volg de de sociografische werkwijze en voerde 404 gesprekken. Uit de ordening van de resultaten kwamen merkwaardige feiten »n. Zo bleek, dat vrouwen min der angst hebben voor sociale onzeker heden dan mannen. Zij zijn eerder tevre den met hun werk, minder geneigd tot het verenigingsleven en de politiek, ook minder gezond. Het bleek ver der, dat de belangstelling voor het ver enigingsleven en de politiek stijgt met het inkomen. Ook werd er meer stijging dan daling op de maatschappelijke ladder ge constateerd. Dat de godsdienst een belangrijke fac tor bleek, zal wel niemand voor ons land verwonderen. Ook niet, dat er tussen deze en de politiek grote samenhang bleek te bestaan. Verder werd nog eens duidelijk, dat wij sterk economisch zijn ingesteld. Men ziet in hogere opleidingen vooral een economische zekerstelling. En tenslotte kwam naar voren, van hoe grote invloed de overheidsorganen, vooral die an de gemeente, op ons volksleven zijn. Spr. concludeerde, dat wij hier in Ne derland in een pluralistische maatschap pij leven en dat onze democratische in- D. van Staveren, oud-voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, op een congres over film en jeugd. Be vordering van de goede film voor de jeugd, vrij van gestandaardiseerde re cepten van ruwheid en corruptie en in de vormgeving voldoend aan culturele en artistieke normen, was hot advies van deze insider. Het is duidelijk, dat om de zevende muze te kunnen beoor delen een zekere gespecialiseerde vor ming nodig is. Deze gedachte heeft ons er toe ge bracht in Februari en Maart een korte filmscholingscursus voor jeugdleiders, belangstellenden uit de onderwijswereld, maatschappelijke werksters en allen, die zich voor de jeugd en de film interes seren, te organiseren. De cursus wordt gegeven in het Leids Volkshuis. Apothe- kersdijk 33, op de volgende Maandag avonden om 8 uur: 14 Februari - H. Wielek behandelt de sociale en aesthetische zijde van de film; vertoning van „De ballade van de hoge hoed". 28 Februari - J. Hes over de histori sche zijde van de film; vertoning van „Pantserkruiser Potemkin". 14 Maart - Pater J. P. Dirkse over de paedagogische zijde van de film; verto ning van toepasselijke filmfragmenten. Inliohtingen kan men krijgen bij het secretariaat van de LJ.A.. stadhuis, in gang Koornbrugstccg, hoek Breestraat. In Den Haag is, 77 jaar oud, overleden de heer W. Dunnebier, oud-zendeling, ridder in de Orde van Oranje-Nassao Gala-avond Het komt tegenwoordig niet meer zo veel voor, dat men zich In groot gala moet steken om een concert of een schouwburgvoorstelling te gaan bijwonen. Het was daarom Zaterdagavond al een feest voor het oog alleen om de schouw burg te bezoeken ter gelegenheid van de gala-opvoering van „Occupe-tol d'Amè- van Georges Feydeau. Auto's reden 1 aan en heren in rok en dames In ruisende toiletten, die elegant onder de bontmantels uit zwierden, betraden de hel verlichte Ingang aan de Oude Vest, De politie hield een oogje in het zeil, dat geen opstoppingen onstonden. De schouwburg was tot de nok toe bo lt en genoot uitbundig van dit echt Franse stuk, dat met veel verve door ereleden en oud-leden van het Leids Stu denten Toneel en de Toneelclub van d« V.V.S.L. onder regie van mr P. Cleve- ,nga voor het voetlicht werd gebracht. In de pauze werd de gelegenheid be- ut om oud-studiegenoten hartelijk de hand te drukken. En na afloop werd het toneelgezelschap volop in de bloemetje! gezet, terwijl de rector magnificus, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, een hartelijk woord van dank sprak de frenetiek applaudiserende zaal. Hierbij noemde hij speciaal mr P. Cleveringa, die Leiden gaat verlaten voor Den Haag, hij bood hem het model aan van tafel, bestemd voor zijn daktuin. Leiden houdt labriek Helaf in station Herensingel elcctrlsche apparaten Helaf, die Jhani aan de Van Speykstraat staat, worden over* geplaatfft naar bet voormalige stationsge bouw aan de Herensingel. Toen de onderhandelingen in Leiden* die nodig waren omdat de Dedrotsopper vlakte aan de Van Speykstraat te klein is geworden, niet vlot liepen, heeft bij da directie van de Helaf het plan bestaan, de fabriek over te brengen naar het Oos ten van het land- De plannen daartoe verkeerden reeds in een vergevorderd stadium, maar de gemeente Leiden kwam nog bijtijds met het aanbod van het ge noemde stationsgebouw, dat gemeentelijk eigendom is. De directie van de Helaf ia op dit aanbod ingegaan en zo is deze fabriek dus voor onze stad behouden. Het personeel bestaat uit enkele tientallen Zes Jaar geleden werd de Helaf doop de heer G. D. J. Oude Elferink in Leiden gesticht. Het bedrijf ia zo toegenomen, dat men op de huidige oppervlakte van 550 vierkante meter zijn vleugels niet meer kan uitslaan. De ruimte in het stations gebouw is belangrijk groter. Reeds heeft de vloer een oppervlakte van 750 vier kante meter, dan beschikt men nog over een étage en vervolgens ligt er achter het gebouw nog behoorlijk wat grond voor uitbreiding. De heer Oude Elferink verwacht, dat het bedrijf over drie maanden op zijn nieuwe plaats zal draaien. De ruimten aan de Van Speykstraat zuilen voorlopig als opslagplaats worden gebruikt. Gerei, diensten aan Morsweg Voor bewoners van het Haagwegkwartiex Naar w(j vernemen, is op een vergade ring van leden van de Geref. Kerk uit het Haagwegkwartier en het Morskwartier besloten, godsdienstoefeningen te gaan houden in het evangelisatielokaal van do Geref. Kerk aan de Morsweg (b|j de R(jn- hlbrug). De reden daarvan is, dat de bewoners van bet Haagwegkwartler een te lange afstand moeten afleggen om In Zuiderkerk (Lammenschansweg) te komen. |Van de zijde van de Geref. kerkeraad rrnamen wij, dat deze diensten alleen bestemd zullen zijn voor het Haagweg- kwartier. Zoals bekend,worden er aan de MorsRiJndijk ook diensten gehouden. Elke Zondag zullen in het evangelisatielokaal diensten plaats hebben. Binnen zeer korte tijd wordt er mee begonnen. De datum 20 Februari, die men ons noemde, konden wij officieel niet bevestigd t is te verwachten, dat aan de dien sten in het evangelisatielokaal een einde komt. als de Herv. Maranathakerk in ge bruik ls genomen. Deze zal, zoals bekend, de godsdienstoefeningen ook door de Geref. Kerk worden gebruikt. GEMEENTE LEIDEN Gevestigde en vertrokken personen In de week van 31 Januari tot en met 5 Februari In Leiden vestigden zich: J. T. C. Bakker, Morestraat 60; Beens, atelier-naaister, St-Jorissteeg 12; A. M. de Bock, Rijnsburgerweg 89; J. H. Boerema, gezelschapsdame, Rijnsburger weg 124; B. G. van den Bos, chemicus. Tib. Siegenb-straat 20; S. Cuperue, kan toorbediende, Johan de Wittstraat 17; C. Capel—Dekker, Zoeterwoudsesingel 6. J. J. Doedens, timmerman. Leliestraat 2; M. Wansink—Dreef, Uiterstegracht 58a; C. P. G. Drle6sen, employé B.P.M., Rijnsbur gerweg 50; T. A. van Dijk, typograaf. Lage Morsweg 65; C. M. StavleuFor- Hoge Rijndijk 143; E. A. P. van Groezen, verpleegster. Hooigracht 11-27; L. M. Hebbelinck en fam., winkelier damesmodes, Breestr. 147; C. V. Guérin— Heugen Staereling en fam., Noord- eindeplein 8a; J. W. W. van der Hoeven, H. de Vriesstraat 17; J. M. van Huisste den, serg. K.L., Morsweg 6; M. J. Kap- pelle, huishoudkundige, Rijnsburgerweg 144; A. E. Kohlenberg, wijkverpleegster. Noordeinde 52; J. van Loo, Witte Rozen straat 16a; D. van der Mee, kammenper- ser. Kaarsenmakerstraat 6; A. M. Muise- laar, verpleeghulp, Rijnsburgerweg 10; K. T. N. Oei, Resedastraat 24; J. J. Over- eem, J. de Wittstraat 28; A. Pieter—Van der Panne, Rijn- en Schiekade 5; Jonkvr. C. D. van OldenQuarles vsn Ufford, Aalmarkt 11; G. H. Schokker, Rijnsbur gerweg 141; J. Schotborgh, Hoge Mors weg 30; G. Schraa en fam., werkmeester, Coornhertstraat 22; A. W. van Son, Bor- gerstraat 10; A. J. C. Spoelma, verpleeg ster, Hooigracht 1327; A. Steenbergen, matroos III K.M., Balistraat 59; Swart, varensgezel, Volmolengracht 2a; A. A. Uiterwaal, verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; A. de Vries, kantoorbediende. Hartmanstraat 24; C. K. Wang, koopman, Breetftr. 177; J. H. T. Wessels, verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; M. van der Wiel. verpleegster. Rijnsburgerweg 10; Wieringen, hulshoudster, Joh. de Witt straat 37. lilt Lelden vertrokken: H. Arends. van Beestenmarkt 1la, »ar Amsterdam, Keizersgracht 753; K. Blei, Garenmarkat 17b, Den Haag, Vreee wijkstraat 125; H. H. Bonte en familie, Korevaartstraat 2B, Sassenheim, Teylin- gcrlaan 7; P. Boot, Warmonderweg 9, Rotterdam, Mathenesserlaan 330; H. H. J. Brouns, Groenhazengracht 12, Roermond, Voorstad St.-Jacob 116; A. M. F. B. Crou- Oude Vest 199A, Nijmegen, St.-An- nastraat 244; H. J. Dautzenberg, Groen hazengracht 12. Maastricht, St.-Hubertus- laan 12; W. W. Dolstra en fam., Fagel- straat 6. Australië; S. C. van Dommele, Zeemanlaan 49, Bergen op Zoom, Ant werpsestraatweg 218; M. Ferwerda, Rood- borststraat 40. Sneek, Napjusstraat 15; A. van Gangelen, Botermarkt 27, Voorbuj-g, Eenwijkplein 22; A. H. Göbel, Lorentz- kade 33, Australië; R. A. Gonsalves, Wit te Rozenstraat 16, Heerlen. Ruys de Bee- renbroucklaan 47; J. M. ten Donkelaar— De Groot, Waardgracht 65. Rijnsburg. Spinozalaan 5; H. v. d. Hart. Hyaciothen- aat 2, Den Haag, Nunspeellaan 112; B. n Hooijdonk. Groenhazengracht 12, Breda, Tilb.weg 98; J. E. Hubbelink, Vreewijkstraat 6, Assen, Hertenkamp 9; E. Jansen en fam., Koningstr. 1, Austra- lie; C. P. G. de Jeu, Steenschuur 17, Venray, Oostrum D 20a; M. de Jong, iKoddesteeg 18, Haarlemmermeer, Vcnne- Oiliciële publicatie ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden, dat met ingang van 9 Februari 1955 tot en met 15 Februari 1955 ter ge meentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer 111), een voorstel aan d© Gemeenteraad, om de Vincentiuspoort (nabij de Langegracht) aan het openbaar verkeer te onttrekken, ter Inzage zal lig gen. Eventuele bezwaren tegen dit voorstel moeten vóór 22 Februari a.s. bij de Ge meenteraad worden ingediend. Leiden, 7 Februari 1955 Burg. en Wethouders voornoemd De secretaris De Burgemeester J. Bool F. H. van Kinschot perweg 416; R. de Jonge, Lammermarkt 5, Alphen aan den Rijn. aan boord ligg. Den Hoorn naast 232; M. Rottier—Keer- semaker, De L. de Kanterstraat 2, Bos koop, Laag Boskoop 2; W. J. E. Keijzer, De M. v. Streefkerkstraat 6, Amsterdam. Vaieriusstraat 24; F. J. Klaasen, Tem- minckstraat 48, Bergen op Zoom, Bolrek Noord 29; A. v. d. Klaauw, Kerkstraat 11, Bergen (N.-H.), Russenplein 2; C. van Kleef, Munniken6traat 89, Amsterdam, Waalstraat 96 I; E. W. Klink, Groenha zengracht 12, Ossendrecht, Prov.weg 40; G. H. Klok, Witte Singel 37, St Maartens dijk, Markt A 261; I. Kouprie, aan boord. Katwijk, Drieplassenweg 17; W. E. M. C. Krul, Rijnsburgerweg 185, Den Haag, Frankenslag 345; J. J. Leenhouts, Oud© Singel 112, Den Haag, Celebesstraat 15; P. M. M. Leeuwenburg, Marlënpoelstraat 39, Rotterdam, Rockanjestraat 1; P. J. Loor, Leeuwerikstraat 19, Delft, Nw« Plantage 42; T. A. M. Zoons—Martijn en fam., Hooglandsekerkgracht 2a, Nijmegen, Simon Stevinstraat 17; C. Mastenbroek, Rijnsburgerw. 10, Leiderdorp, Spanjaard- laan 5; A. H. J. J. Meertens, Plantsoen 81, Maastricht, Koning Clovlsstraat 10B; M. C. Nibbelink, Jacob Catslaan 89, Be verwijk, Vondellaan 13; N. Schutte—De Nooy, Schutterstraat 19, Hilversum, P. Loo la an 5; K. S. Oei, Resedastraat 24, Delft, aan boord woonark „Vrijheid" Zui derstraat tegenover 218; G. E. Ong en fam., Fagelstraat 18, Indonesië; A. J. Oud© Alink, Evertsenstraat 17, Winters wijk, Ravenhorstweg 10; G. v. d. Plaats, Rapenburg 54, Amsterdam, Jekerstraat 2 II; A. G. de Romljn, Maredijk 39a, Echt. Heerweg 18: F. H. A. Rummens, Vree- wijkstraat 11, Eindhoven, Gestelsestraat 111; W. J. de Ruyter de Wildt, Haarlem merweg 5a, Zeist, L. de Colignyplein 8; Schmidt Weymans, Groenhazengr. 12, Beemster, Nekkerweg 53; A. de Jong— Siera, Pretoriusstraat 1, Alphen aan den Rijn, woonark liggende Dep Hoorn naast no. 232; M. J. Smits, De Sitterlaan 55. Bergen op 2!oom, Bredasestraat 38a; Steenbergen, C. Huygenslaan 37, Amster dam. Maasstraat 152 III; J. M. van Stra- fam., Rijnsburgerweg 108, Haar lem, Crayenesterlaan 47; J. Terwan, Was- straat 60, Delft, Molukkenstraat 11; V. M. U-A-Sai, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Rh ijngees terstra at weg 19; A. S. Verstrak ten, Oude Singel 112, Den Haag, Franken- straat 19; G. de Vink, Herensteeg 21a, Amsterdam, Iepenplein 2 II; J. L. van Vliet en fam., woonwagen, Voorschoten, Papelaan 93; H. J. Filippo—De Vos en fam., Hof van Venetië 4. Rotterdam. Rie- derlaan 76E; H. Vossers, Groenhovenstr. 3. Delft, Aan 't Verlaat 24; B. S. de Vries, Lorentzkade 15. Den Haag, Sweelinck- plein 7; W. C. M. Zonderdorp, Tulpen straat 19, Den Haag, Harderwijkstr. 132.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3