Ilicuwe geibscfft liTouranl Amerikaanse vloot dekt engroep de Tatsj» evacuatie Communistisch China spreekt vin gevaarlijke uitdaging Oud-premier Pinay poogt kabinet te vormen Huurverhoging alleen voor duurdere woningen Geheimzinnige ontmoeting in een Weens café Wist U ïk MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN- 6.40 per kwartaal: 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10264 Directie: F- DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StamtasllcH U ghcblroen «tn hert fa fegfjenspotf* Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 TS1ANG STEMDE TOE IN ONTRUIMING DE AMERIKAANSE ZEVENDE VLOOT bevindt zich thans bij de. door de Chinese nationalisten bezette, Tatsjeneilanden, teneinde de 20.000 man Chinese troepen te evacueren. Deze zullen voor het grootste deel worden bestemd' voor de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe. Volgens berichten uit New York, zou de evacuatie reeds be gonnen zijn. De Amerikaanse vloot heeft opdracht gekregen onmiddellijk het vuur te openen op communistische strijdkrachten, wanneer deze er toe overgaan, de evacuatie der troepen vam Tsjang Kai-sjek te verhin deren. Maar ook dient de Amerikaanse vloot alle provocaties te ver mijden. Het gaat er nu om, of de communistische Chinezen niet tussen beide zullen komen. Buiten de nieuwe verdedigingslinies vallen de eilanden Quemoy en Matsoe. Men vermoedt, dat de wegvoering dei- troepen van de Tatsjen-eilanden uiterlijk veertien dagen zal duren, maar op For mosa meende men. dat de tactische ope ratie binnen zes dagen voltooid kan zijn. Het belangrijke besluit tot ontruiming werd Zaterdag door Tsiang Kai-sjek ge nomen. Een machtige vloot van Ameri kaanse en Chinees-nationalistische oor logsbodems, beschikkende over circa 300 vliegtuigen, zette van Formosa koers naar ae Tatsjeneilanden. ter bescherming Zoals eerder vermeld, werden in de wa teren rond de Tatsjengroep communis tische onderzeeërs waargenomen. Radio- Peking kwalificeerde het Amerikaanse besluit om de ontruiming der eilanden te steunen, als „een uittarting, vol ge varen zijnde". De nationalistische eis. de eilanden Quemoy en Matsoe in de Ame rikaanse verdediging te betrekken, is niet ingewilligd. Volgens Ass. Press heerst er op de Tatsjeneilanden geen paniekstemming Er zullen ongeveer 15.000 man troepen en 19.000 burgers worden weggevoerd. De twee neergeschoten Migs bij Korea Amerikanen werden aan gevallen Het hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten is er ln geslaagd de juiste plaats te bepalen van het gevecht tussen Amerikaanse straal jagers en communistische Migs, waarbij Zaterdag twee Migs werden neergescho ten. Het incident deed zich voor onge veer 65 km ten weeten van Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, en onge veer 16 km uit de Koreaanse kust. De boordschutter van het verkennings vliegtuig was de eerste die de acht Mig straaljagers had waargenomen. Hij had het vuur geopend, toen de Migs begon nen te schieten. Hij slaagde er in één der vijandelijke toestellen te beschadigen. Al dus een bekendmaking van het hoofd kwartier. Vier andere Migs vielen de escorteren de Sabre-straaljagers aan en door het daarop volgende luchtgevecht werd de aanval op het verkenningstoestel afge broken. Bij dit gevecht werden de twee Migs neergeschoten. In hetzelfde gebied werd in Januari van het vorige jaar een Mig-straaljager neer geschoten. nadat een Amerikaans verken- ->gsvliegtuig om hulp had gevraagd. Olifant van 90 jaar te Solo gestorven De negentigjarige olifant van de die rentuin Sri Wedari te Solo is overleden. De olifant werd indertijd door Soesoehoe- nan IX gekocht van een circusgezelschap. Het heengaan betekent voor een deel der bevolking een slag. Zijn uitwerpselen werden gebruikt tegen bepaalde kinder ziekten. Trouwlustige jonge meisjes en vrouwen, wier mannen uithuizig waren, vroegen de olifant om hulp, aldus de Ind. Courant. Minister Staf naar Rome en Malta Voor marine-oefeningen met de Karei Dooiman Minister Staf is Zaterdag per vlieg tuig in Rome aangekomen. Hij werd be groet door onze ambassadeur aldaar, dr H. N. Boon. De minister reisde terstond door naar Napels, waar hij aan boord ging van Hr. Ms. Karei Doorman. Daar mee vertrekt de minister vandaag naar Malta. Onderweg houdt het Nederlandse smaldeel, dat behalve de Karei Doorman bestaat uit twee duikboten, twee torpe- doboten en twee frgatten, oefeningen In de Middellandse Zee. Op 15 Februari keert de minister terug naar Rome, voor besprekingen met zijn Italiaanse collega Emilio Taviani. Reusachtige ontploffing in Nieuw-Zeeland Een reusachtige ontploffing, die gevoeld werd in het gebied van vele honderden vierkante kilome ers, heeft Zondagmiddag de West kust van het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland opgeschrikt. Op het ogenblik van de ontploffing werd van uit ver uiteenliggende punten in de lucht een zilverkleurig voor werp, dat de vorm had van een sigaar, waargenomen. De waarnemers verklaren, dat iet vreemde voorwerp zich met duizelingwekkende snelheid voort bewoog en een verblindend licht uitstraalde. Slechts negen bejaarde en invalide bur gers besloten op het eiland te blijven. Nationalistische troepen zijn bezig alles te ontmantelen, om de communistische Chinezen geen belangrijke defensieposi ties in handen te spelen. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat een nationalistiscn Chinees landingsschip met 244 militairen van de Tatsjeneilanden vanmorgen in de Noord-Formosaanse haven Kiloeng is binnengelopen. Terwijl Amerika alles doet. om de kans op vijandelijkheden zo gering mogelijk te doen zyn, heeft de nationalistische premier verklaard, dat de huidige situatie toch in de richting gaat van een uiteindelijke krachtmeting. De regering van nationalistisch China is vastbesloten het continent, door de Chi nese communisten bezet, aan te vallen Wij wijzen er nog op. dat de evacuatie in feite geschiedt onder de lopen van het geschut der communistische kust- batterijen. De ontruiming van de eilan dengroep is door een zeestraat van slechts 18 km breed gescheiden van het Chinese continent. In diplomatieke zin is er nog niets bereikt voor een oplossing van het probleem Formosa, mqar in ieder geval zal die oplossing gevonden moeten wor den buiten de Ver. Naties om. Deze week zullen er opnieuw door de confe rentie van premiers van het Britse Ge menebest pogingen worden gedaan voor een plan tot vermindering van de span ning in het Verre Oosten, waarmede Amerika, nationalistisch Ohina en Pe king accoord zouden kunnen gaan. Veel zal er van afhangen of de evacuatie van de Tatsjeneilanden zonder vijandelijkhe den verloopt. Een dode te Nunspeet Trein sleept jeep 400 meter mee Vanochtend omstreeks 8.15 uur is ee 11 li t ai re jeep op een onbewaakte overweg te Nunspeet door de sneltrein uit Zwolle lar Amersfoort gegrepen. De bestuurder in de Jeep werd gedood. Het ongeluk gebeurde op de onbewaakte overweg met knipperlichten in de Eper- tussen Oldebroek en Nunspeet. Om trent de oorzaag van het ongeluk tast vooralsnog ln het duister. De jeep werd door de trein ongeveer 400 meter meegesleurd en geraakte daarna in brand. De brandweer van Nunspeet bluste het met schuimblussers. De militair was de enige inzittende van de jeep. Het treinverkeer tussen Zwolle en Amersfoort was ongeveer een uur ge stagneerd. De jeep maakte deel uit van een co lonne militaire voertuigen. De jeep behoorde tot het vierde verken ningseskadron van de Huzaren van Bo- reel. Drie Jeeps waren reeds gepasseerd. De vierde werd gegrepen en op de bumpers van de electrische locomotief m« sleurd. De verongelukte militair n 20-jarige dpi. huzaar P. J. J. Verstraten uit Rips. (N.-Br.) Moeder van 8 kinderen na val in kelder overleden Zaterdagnamiddag viel de 55-jarige mevr. Schijns wonende in de Batterij straat te Maastricht, van de keldertrap. Zij brak een halswervel en overleed kort daarna. Mevr. S. was moeder van acht kinderen. Mijnramp in India 45 doden Bij een mijnontploffing te Amalabad in de staat Bihar in India zijn 45 i werkers om het leven gekomen. De zaak van het ongeluk is het doorsijpelen van mijngas. Stapt de „berenkooi" weer in PRESIDENT COTY van Frankrijk heeft gisteravond de 63-jarige oud-premier Antoine Pinay (onaf hankelijk) bereid gevonden, een po ging te doen, om Frankrijks 21ste, na-oorlogse regering te vormen. In de afgelopen nacht verklaarde Pinay te verwachten, dat hij niet later dan Donderdag zijn kabinet aan de Natio nale Vergadering kan voorstellen. De kansen, dat hij in de volksver- Syrische kabinet is afgetreden De Syrische premier, Fares el Khoery heeft aan president Hashem Attassi het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Dit besluit kwam nadat de ministers van economie en gezondheid waren afgetre den. In het coalitie-kabinet bezette de Nationale Partij drie van de tien porte feuilles. Bij een voorgezette behandeling van een wetsontwerp, betreffende een natio nalisatie voor bepaalde takken van ver voer, ontstond een handgemeen tussen afgevaardigden vande Volkspartij en van de Democratische Partij. Het aftreden van het Syrische kabinet, zal. meent men, van invloed zijn op de besprekingen van de Arabische premiers. De premier was voorstander van het Turks-Iraakse vredesverdrag. Inmiddels heeft de president aan El Khoery op dracht gegeven een nieuw coalitie-kabi net te vormen. De kleinste man ter wereld, de 48-J. Walther Böhnlng, is nabij Bremen over leden. Hij was 57 centimeter lang. Vijf en twintig jaar lang is hij aan dezelfde kermistroep verbonden geweest. Renault heeft de eerste locomotief ter wereld gebouwd met een turbine, die gevoed wordt door een gasgenerator met vrije zuigers. tegenwoordiging een meerderheid zal krijgen, worden als tamelijk gunstig beschouwd, zeker nu krachtens een grondwetswijziging voor de investi tuur niet meer een minimum van 314 stemmen wordt vereist. Antoine Pinay wordt een „lauwe" voor stander van de E.D.G. genoemd. De grote meerderheid van zijn conservatieve partij stemde vóór de verdragen, hijzelf ont hield zich toen van stemming, hetgeen meer werd beschouwd als een „vijandig heid tegen het kabinet van Mendès- France, dan Jegens de verdragen." De formateur is ook eens „Frankrijks man van het jaar" geweest. In 1952 noem de men hem de „red de franc-premier". Bij zijn aftreden als minister-president in dat jaar. verklaarde Pinay „in die berenkooi ga ik nooit meer terug". Hij schijnt er nu anders over te denken Pinay, een leerfabrikant. die vóór zijn optreden als premier nauwelijks bekend was. werd populair door zijn streven naar stabilisering van de kosten van levens onderhoud en door het feit, dat hij geen nieuwe belastingen oplegde. Voorts kwam er tijdens zijn bewind geen arbeidscon flict van enige betekenis voor. Hij voerde een prijsstop in. Na zijn onderhoud met president Coty verklaarde Pinay: „Ik hoop een regering van nationale eenheid te kunnen vormen. Mijn enige wens en zorg is, te werken voor de beste belangen van het land." Het is vrijwel zeker,, dat de socialisten hem niet zullen steunen. Mogelijk krijgt Pinay die wel van de M.R.P. Ofschoon hij indertijd moest aftreden naar aan leiding van de dringende wens der M.R.P. (R.K. Volksrenublikeinen) om de gezins toeslagen te verhogen. Morgen zal Pinay een bespreking hebben met de nieuwe gouverneur-generaal van Algerije. Sou- stelle met de oud-gouverneur-generaal t j met de residenten-generaal Marokko. Pinay 16 zijn Leonard Tunesic besprekingen beogende de kabinet inmiddels begonnen. ing Minister Drees en Van de Kiett De omstandigheden rechtvaardigen de offers van verhuurders en eigenaren DE REGERING IS, gezien de ontwikkeling van lonen en prijzen, tot de conclusie gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huurverhoging moet voorstellen voor woningen met lage huurwaarde en slechts een kleine huurverhoging voor duurdere woningen. Dit brengt mee, dat het probleem van de huurbelasting voorshands buiten beschouwing kan worden gelaten. Aldus de ministers Drees en Van de Kieft tot de Eerste Kamer. Meer willen de ministers er op ogenblik niet van zeggen. Zij achten het moeilijk aanvaardbaar, dat zij naar aan leiding van persberichten een uiteenzet ting zouden moeten geven over bespre kingen, die nog niet geheel zijn beëindigd. Intussen is ook verschenen de Memorie van Antwoord van de regering aar Eerste Kamer over de algemene financiële beschouwingen. Minister Van de Kleft blijkt niet de mening te kunnen delen, dat ln de afgelopen jaren van de huis- landeigenaren ongerechtvaardigde offers zijn gevraagd. Ook hun offers schrijft hij toe aan de heersende omstandigheden. De belangen, die bij een andere huur- politiek zouden zijn geschaad, moester volgens de regering meer gewicht in de schaal leggen dan die van deze groepen. Intussen voegt de regering hieraan toe, dat ook naar haar mening naar een gelei delijke verdere aanpassing van de huren moet worden gestreefd Van de komende algemene belastingver laging zegt de minister, dat het hoofd motief hiervoor ic een vermindering De poging tot het vlot brengen van het Grieks-Panamese vrachtschip „Katingo" is dit weekeind weer niet gelukt. Nadat men er Zaterdagmid dag in geslaagd was het schip 38 meter zeewaarts te verplaatsen, is 't Zondag nog 40 meter de goede rich ting op getrokken. Vannacht is het nogmaals 5 meter verschoven. Ech ter betrekkelijk in het nadeel van de bergers. Want het schip rust nu mid scheeps op de eerste zandbank. Het voor- en achterschip hebben gelukkig voldoende dryfvermogen. De pogin gen werden ondernomen door twee sleepboten van de firma Wysmuller. Een ervan, de „Cycloop", is op de rede voor anker gegaan in afwach ting van de vloed van hedenmiddag. Van eventueel te verwachten succes volle resultaten kan niets met zeker heid worden gezegd. A.s. Woensdag wordt opnieuw springtij verwacht. Oproep tot alg. gebed in de Ver. Staten De Amerikaanse Nat. Raad van Kerken heeft het Amerikaan se volk opgeroepen om „in dit uur dat de vrede van de mens heid in gevaar is" te bidden voor een oplossing van de huidige crisis zonder oorlog. De Raad omvat dertig Protestant- se en Oosters Orthodoxe kerken met in totaal 35 millioen lidmaten. Vader schiet stiefkind dood Tragisch gebeuren te St. Michielsgestel De dertigjarige J. van S. uit St. Michielsgestel heeft Zondagmiddag tijdens een achtervolging in de on middellijke omgeving van zijn wo ning, zijn achttienjarige stiefdochter' J. W. de H. met een pistoolschot ge dood. Het meisje overleed vrijwel on middellijk, nadat zij was getroffen. Het slachtoffer, dat in Den Bosch in be trekking was, kwam zelden thuis in ver band met een familiekwestie. Zij was Zondag bij familie in het dorp, waar ook haar stiefvader kwam. Toen later de moe- het meisje arriveerde, zijn zij gezamenlijk naar huis gefietst in de afge legen buurtschap de Tielse Hoeve. was vooruitgereden en wachtte thuis de komst van moeder en dochter af. Zijn dreigende houding maakte het meisje angstig, zodat zij wegvluchtte met het bovenvermelde gevolg. de oudste van de vier kinderen uit het eerste huwelijk van haar moeder. Het gezin van Van S. bestaat thans uit negen kinderen. Rijkspolitie en parket uit Den Bosch leiden het onderzoek. Justitie noch politie verdere gegevens omtrent dit drama te verstrekken. Antwerpse loodsenstaking is ten einde Maar wij begrijpen bet weer niet Legden Russen val voor Amerikanen of legden Amerikanen val voor Russen SPIONNAGE, een verontrustend woord uit een wereld, waar wij alleen in heel bijzondere gevallen iets van horen. En wat wij er dan van horen is dermate beknopt en soms zó verdraaid, dat men zich nog geen juist beeld kan vormen van hetgeen er precies gebeurd is. Zo is het ook met dat nieuwe incident in Wenen, waar de Oostenrijkse kranten vol van staan: de ontmoeting tussen de agenten van twee wereldmachten in een caffeetje. Maar als u ons vraagt, wat er nu achter dit incident zat, dan moeten wij het antwoord schuldig blyven. Wij laten hier een Wener aan 't woord, die het incident van het begin tot het eind heeft kunnen gadeslaan en er van deed aan de correspondent Drie heren In burgerkleding, twee hen kennelijk Amerikanen, raakten in woordenwisseling. De derde man, Rus. stond op en wierp een glas bier der Amerikanen. Toen wilde hij het café verlaten. De Amerikaan ging hem achterna. Daarop kwamen een tweede burger en een Russische officier na binnen, die de Amerikaan vastgrepen hem naar buiten trachtten te slepen. De Amerikaan wist zich echter los te trek en zich. te verschuilen in de garde- Mensen, die het café wilden verlaten, bemerkten, dat bij alle uitgangen e: Russische soldaten op wacht ston den. Een patrouille van de Oostenrijkse politie, die was gealarmeerd, werd niet tot het café toegelaten. Het zag er uit. dat de Amerikanen in een val v. gelokt. Na een bespreking met de Rus- werden de Amerikanen door eer trouille van de vler-mogendhedenpolitle meegenomen. De Rus verliet het café met de Russische militairen. En nu de officiële verklaringen va Amerikaanse en de Russische bezettings commando's. De Amerikaanse: De Russen hebben twee Amerikaanse officieren ln een val gelokt door het te doen voorkomen, alsof een vooraanstaande Rus in het café po litiek asyl zou vragen. Toen de Amerika nen op dit asyl zinspeelde, deed de Rus zeer beledigd en wierp één der Amerika nen bier in het gezicht. De Russische: Twee Amerikaanse agen ten hebben geprobeerd, een vooraan staand Russisch functionaris door chan tage tot desertie te bewegen. Gelukkig waren er Russische soldaten in de buurt om de Rus in veiligheid te stellen. hebben, hervatten Het scheepvaartverkeer in"de Antwerpse haven en op De Schelde lag acht dagen lang vrijwel stil Vreemde wereld hij gistermorgen in zijn badkuip een enorme koe ontdekte, die hem vroiijk loeiend begroette. Het dier voelde zich blijkbaar uitstekend op zijn gemak en het kostte Decoster veel moeite, het beest uit zijn badkamer te verwijderen Uit een door de politie ingesteld on derzoek bleek, dat studenten van Je Leuvense universiteit het dier met ge bonden poten de woning van Jef De coster hadden binnengedragen. Dit was een gemakkelijke operatie, daar het hier een kosthuis voor studenten betreft, waarvan de deur vrijwel nooit op slof is. Jef, die de houder van dit studentenpension is. had van het bin nenloodsen van de koe niets gemerkt. Intussen hebben de Leuvense studen ten met hun koeiengrap veel hilari teit verwekt. Zaterdagnacht heeft gaartJonkers uit de Valeriusstraat 34 te Vlaardingen in de Noletstichting te Schiedam het leven geschonken drieling, n.l. drie jongens: Anton, Gijs- bertus en Mattheas. Anton weegt 1450, Gijsbertus 2130 en Mattheas 1800 gram. Het eerste en derde kind zijn blond, het tweede heeft donker haar. Moeder kinderen maken het uitstekend. I ouderpaar was reeds in het bezit v drie jongens. DAT bij de werf v.h. De Groot en Vliet te Slikkerveer het binnentankschip Veenwouden (500 ton) voor de N.V. Ver enigde Tankrederij te R'dam te water is gelaten. DAT op Walcheren een actie gevoerd zal worden voor aansluiting op het net boerderijen, die nog geen electriciteit hebben. DAT de 3-j. R. A. T. op de Admiraal de Ruijterweg te A'dam met de beentjes onder het achterwiel van de bestelwagen zijn vader kwam. maar geen letsel opliep. DAT het 5e int. congres van duiven- sporlbonden te Barcelona gehouden be loot het volgende congres in een Neder landse stad te houden. DAT de administrateur van het Nij meegse concertgebouw De Vereniging, A. Verwaayen, t.g.v. het 40-j. bestaan en van zijn 40-j. dienstjubileum de gouden me daille van Oranje-Nassau kreeg alsmede de gouden medailles van de Nijmeegse Mij voor Nijverheid en Handel en van ie Horecaf. DAT een Utrechtse drogist Zaterdag aan een dame in plaats van waterstof- peroxyde het niet geheel onschuldige broomoxyde verkocht. DAT de alg. vergadering van de S.G.P op Woensdag 23 Febr o.l.v. ds P. Zandt te Delft tn Tivoll te Utrecht zal gehouden worden. DAT er ln Nijmegen grote animo is om gastvrijheid te verlenen aan Engelse kin deren. die het graf van hun gesneuvelde rader komen bezoeken, waardoor het oor- pronkelijke getal van 40 tot 80 verdub beld kon worden. DAT het departement Oude Pekela a de Mij tot Nut van 't Algemeen t.g.v. 150-j. bestaan recipieerde. DAT er in Schiedam een samengesteld om aldaar een het gedistilleerd op te richten. DAT het dijkleger van Walcheren i bouw is en 2800 man zal omvatten (2 pro cent der mannelijke bevolking) delburg en Vllssingen samen reeds 900 DAT het rijk geen bijdrage zal leveren voor de verhoging van de dijk bij Ram- mekens (kosten: f 5Vi ton) aangezien dit dijkgedeelte bij uitvoering van het delta plan toch aan de beurt komt. DAT o.l.v. drs J. J. Knibbe van 14-16 Febr. ln het Zendingscentrum te Baarn de Jongeren-conferentie van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond zal worden gehouden. Een eenvoudig middagjaponnetje. De rechte rok is geplisseerd. De lijn wordt gebroken door de grote gladde opgezette zakken. de belastingdruk over de gehele lijn. Door verruiming van de belastingvrije bedra gen wil de regering een verdergaande vermindering van de vermogensbelasting bevorderen. Hiermee wordt enige ver lichting bereikt voor wie van hun kapi taaltje moeten leven. Tot een afzonderlijks nota over de revaluatie, waarom was ge vraagd. ziet de minister geen aanleiding. Een Ned. en twee Engelse matrozen verdronken Tijdens zwaar stormweer ls de 19-jarige matroos onder de gage L. J. Hofman uit Rotterdam Zaterdag in de Middellandse Zee van het s.s Tomini van de Kon. Rotterdamsche Lloyd overboord geslagen. Pogingen om de drenkeling te vinden, mochten geen succes hebben, zodat moet worden aangenomen dat hij verdronken is. Van de Engelse tanker Akenity, die te Vlaardingen gemeerd ligt, zijn twee En gelse matrozen verdronken. Het waren de 50-jarige Joseph Patrick Gee uit Cardiff en de 28-jarige Malcolm Maclcllan uit Dunoot. Van een andere Engelse tanker, de Asperity, raakte de 28-jarige matroos Peter Newland te water. Hij kon gered Na Zaterdagavond gepassagierd te heb ben kwamen de drie matrozen per taxi op de kade aan. Bij het aan boord gaan ver loren ze het evenwicht. Zij kwamen tus sen schip en kade terecht. Duitse dominnées co-ha Ollenhauer Ollenihauer „Handen af van Parijs accoord" De Westduitse socialistische partij van Erich Ollenhauer kan niet op de steun van de protestantse kerken rekenen in haar campagne tegen de ratificatie van de Parijsc accoorden, zo meldt de corr. van de Telegraaf. Dit is een belangrijke tegenslag voor de socialisten, want zij hebben het er ge ruime tijd op aangestuurd, do protestant se groepen mee te krijgen. Nu heeft de Raad van de Duitse Evangelische Kerk eenstemmig beslist, dat de predikanten „de grootst mogelijke terughoudendheid aan de dag moeten leggen in hun publie ke uitingen op politiek gebied". De Raad kwam onder voorzitterschap van bisschop Otto Dlbelius te Hannover bijeen en besliste dat het niet te pas komt dat protestantse geestelijken stel ling nemen tegen de Parljse accoorden. Dit geldt niet alleen voor de Bondsrepu bliek, maar wel degelijk ook voor de Sowjet-zone van Duitsland, want ook geestelijken uit die zone waren op de bijeenkomst van 28 vertegenwoordigers van de protestantse kerk aanwezig. Men zal zich herinneren, dat de beste sprekers op de anti-Parijse accoorden-de- monstratle in de Pauluskerk in Frank fort op 29 Januari de theoloog prof. Goll- wltzer en de Jonge predikant Ernst Lan ge waren. Verscheidene geestelijken te kenden ook het manifest, waarvoor de bijeenkomst in de Pauluskerk steun vroeg, een manifest, dat de regering op roept, eerst met de Russen te onderhan delen over Duitslands hereniging, vóór de herbewapeningsaccoorden worden ge ratificeerd. HET WEER IN EUROPA mist licht bew. licht bew. ui i wzw windstil ono NNW WEERBERICHT Zwaar bewolkt Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: In het Zuiden en het midden van het land zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of sneeuw. Overwegend matige Westelijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. In het Noorden van het land zwaar be wolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). De verwachte mimmum-temperaturen oor de komende nacht: in het N O. van 0 tot 2 graden en verder stagend; elders 2 tot 5 graden. -ON EN MAAN Dinsdag zon van 8.12 tot 17.41 uur; maan an 19.57 tot 8.10 uur. Vanavond V M. O. 14 Februari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1