RAI bedrl/fsautomoblelenonderdelen KERK en SCHOOL Werkgevers staken te Geneve Meubelbeurs Utrecht gaat 12 Februari open Jongeman op dierlijke wijze te Nijmegen afgetuigd Werkers met pensioen voor ze 65 jaar zijn I Puzzle 2 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1! TTET STAAT langzamerhand wel vast, dat, als het probleem van de plaats der Sowjetlanden in de Internationale Arbeidsorganisatie niet tot op lossing wordt gebracht, de I.A.O. in een crisis komt te verkeren. In een vorig artikel hebben wij reeds vermeld, dat de werkgevers uit de Westerse landen niet bereid zijn er aan mede te werken, dat de zg. werkgevers uit de Sowjetlanden in de commissies van voorbereiding wor den opgenomen. Tot op zekere hoogte konden zij dat standpunt ook tot gelding brengen, omdat elk der drie groepen (regeringen, werkgevers, werknemers) zélf plegen te beslissen, welke personen uit die groep zullen deelnemen aan de commissie-arbeid. Met 56 tegen 23 stemmen had de con ferentie zich neergelegd bij het standpunt der werkgevers. In de werkcommissies kwamen dus geen zg. werkgevers van achter het IJzeren Gordijn te zitten. Deze namen daar echter geen genoegen mee en wendden zich tot het selectie-comité en vroegen alsnog een plaats in te ruimen voor de „werkgevers" uit Rusland, Wit-.Rualand, Oekraïne, Bul garije, Polen en Tsjechoslowakije. De Britse regeringsgedelegeerde stelde voor. dit verzoek in te willigen met dien verstande, dat de betrokkenen plaatsvervangend lid van de com missies zouden worden. Het selectie-comité verwierp dit voorstel met 11 tegen 8 stemmen en 7 onthoudingen. /"\P DE PLENAIRE vergadering nam Ramadier, de Franse regerings- afgevaardigde, het Britse voorstel echter over. Van werkgeverszijde, o.m. door de Nederlander, mr. Fennema, werd nog eens gewezen op de naar haar mening fundamentele fout, die in 1946 is gemaakt, nl. door de toen gemaakte bepaling, dat elk land, dat lid is van de U.N.O., ook bevoegd is lid te zijn van de I.A.O. Dat moge aldus de werkgevers gelden van de Regeringen, maar dat behoeft nog niet te betekenen, dat zogenaamde werkgeversvertegenwoordigers uit de totalitaire landen worden toegelaten. De meerderheid van de conferentie schaarde zich echter achter de Franse en Britse regeringsgedelegeerden. Met uitzondering van Duitsland, Ierland. Portugal en Turkije stemden alle regeringsafgevaardigden dus ook de Nederlandse vóór het Brits-Franse regeringsvoorstel. Aldus han delden ook de Belgische, Duitse, Italiaanse, Zweedse en Zwitserse (socialis tische) werknemersafgevaardigden, benevens tot onze verbazing de voor zitter van het Franse Christelijke Vakverbond. De Oostenrijkse. Deense, Ierse, Portugese. Turkse en Britse arbeids- afgevaardigden stemden tezamen met de werkgevers tegen de opneming van zg. werkgeversafgevaardigden uit de totalitaire landen. "PVE NEDERLANDSE arbeidersafgevaardigde. Korte (N.V.V.), onthield -L' zich van stemming, kennelijk, omdat hij vasthield aan het aanvankelijk door de conferentie ingenomen standpunt, dat de werkgeversgroep zelf moest beslissen, wie wèl en wie niet in de commissies als werkgever zou zitting nemen. De einduitslag was, dat met 53 tegen 30 stemmen besloten werd, de zg. werkgevers uit de Sowjetlanden als plaatsvervangend lid van de commissies toe te laten. De voleende dag bleek, dat de werkgevers uit de vrije landen dit niet „namen". Officieel lieten zij weten, dat zij met algemene stemmen besloten hadden, zich uit de werkcommissies terug te trekken' Zij waren bereid, in de plenaire zittingen van de conferentie te blijven medewerken, doch in de commissies zouden zij het werk staken. Dus: de werkgevers staken! Dat betekent, dat de rollen thans ziin omgedraaid en nu in de com missies géén werkeevers uit de vriie landen meer zitten, maar wèl „werk gevers" van achter het IJzeren Gordijn! Het behoeft geen betoog, dat ernstig werk op die wiize wel heel erg moeilijk wordt. M. RUPPERT. Noodwachters nu voor 69 pet bijeen Voor de bescherming bevolking van ons land, waarvoor totaal 233.572 noodwachters nodig zijn, was per eind Januari 69*/. (162.380) geworven, waarvan ln Overijssel het hoogste percentage, 87*/., en Zeeland het laagste 66*.. In de drie grote steden: Amsterdam. Rotterdam en Den Haag is nog niet de helft van het benodigde aan tal B B.-ers bijeen. De percentages bedra gen resp. 46, 48 en 49'/.. Ten aanzien van de bedrijfszelfbescher ming waarvoor ca 100.000 personen nodig tijn, verkeert deze bij 25*. der bedrijven rn vergevorderd stadium, speciaal de grotere bedrijven komen nu op gang. Het tempo ia echter volgens de B.B.-functio narissen nog te traag, zodat verwacht wordt, dat vele bedrijven op 1 September i. niet gereed zijn met de voorgeschre- n maatregelen. De Ceref. Kerk van Enkhuizen heeft in een brief aan het comité „Enkhuizen 600 Jaar" bezwaren ontwikkeld tegen eventuele verstoringen van de Zondags rust bij de viering van het 6e eeuwfeest van deze stad. Dat is een huis inrichten West-Duitsland is thans de zwaarste concurrent voor Oost-Nederland (Van pnze Q redacteur) Wil ons huis een echt „thuis" zijn. dan moeten wij goede zorg besteden aan de inridhrthvg van onze woning. Wie zich. bijvoorbeeld bij huwelijk of verhuizing „nieuw gaat inrichten", za! Ïaarne gebruik maken van goede voor ebting. maar wie zijn of haar woning eens gaat „opfrissen", heeft dikwijls de neeging. de oude banen te blijven ba- wanaelen Daarom is het zo belangrijk, dat de Vakbeurs voor Meubelen en Woningiex- tie„ welke van 7 t/m 12 Februari a s. In de Bernharóhall van de Utrechtse Jaar beurs wordt gohouaen. een speciale kijk dag voor het publiek heellt gereserveera Op Zaterdag 12 Februari zal iedereen nota kunnen nemen van al het nieuwe, dat de moderne woninginrichting biedt. Aan deze vakbeurs, wel j éénmaal per Jaar wordt gehouden, is gisteren een pers conferentie voorafgegaan Hier deelde de heer B. van Baren, voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, o.m. mede. dat de meubelindustrie in 1954 mede profijt heeft getrokken van de onverdeeld gunstig- conjunctuur ln den lande, waardoor de omzetten een aog nooit vertoonde hoogve hebben bereikt. Loon ronden en stijging van de hout prijzen hebben echter niet onaanzienlijk? stijging van prijzen voor het eindproduct ten gevolge gehad. De kostprijs verhogende tendenz ze» zich nog steeds voort. Ook doet ach een tekort aan arbeids krachten voor in de meubelindustrie, het geen naar sprekers mening mede is toe *e schrijven aan het gebrekkige beloning»- aysteem. waarmede in deze bedrijfstak nos overwegend wordt gewerkt. Zware concurrenfie Helaas Is de export van houten beien :n 1954 aanzienlijk gedaald, voorai wat die naar België en Luxemburg betreft. Aan de andere kant geeft de invoer van houten meubelen ln genoemde pe riode van 1954 en belangrijke toeneming te zien in vergelijking rot 1953. De totale invoer stee* van f 2 650 000 tot f 5 270.000; die uj'. We»:-DuiUland echter van f 1.170 000 tot f 3.110.000. De Import uit West-Dultaland I» hel meest merkbaar ln aan dat land grenzen de Nederlandse provincies. Duitse expor teurs geven aantrekkelijke kwantumkor tingen en betallngscondlties. Bovendien tijn de Duitse prijsi scherp concurrerend. De staelenlndnstrte ondervond op de buitenlandse markt, vooral op de Engelse, de terugslag van de dumpingspolitiek »n Oost-Europese atoelenexporteurs. De Bernhardhal zal gedurende aeze vakbeurs, waaraan 223 firma's deelnemen één grote toonzaal zijn. Er zullen 158 meube'fands zijn en 38 stands mek ningtextiel. De overige deelnemers komen met vloerbedekking, schuimrubber- en plastic- artikelen. matrassen, dekens en fourni- Er zijn 12 buitenlandse inzendingen afkomstig uit West-DuHa'and, Zweden. Italië, België en Denemarken. De eerste vijf dagen van de beurs zullen uitsluitend voor de handel zijn bestemd op de laatste dag, Zaterdag 12 Februari, is. zoals reeds gezegd was publiek welkom WINTER- en toch MOOIE HANDEN ZWITSAUNE Tweede Kamer accooid In Bommelerwaard geen twaalf, doch zeven gemeenten Harlingen krijgt industrie-lerreinen teneinde doodvonnis te ontgaan (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag beziggehouden met een twee tal wetsontwerpen tot wijziging van gemeentegrenzen, die uiteraard in de eerste plaats van belang zijn voor de desbetreffende gemeenten, maar waar ook een toch wel algemene kant aan zat: het ging om de toevoeging aan de Friese stadsgemeente Harlingen van een stukje van de gemeenten Bar- radeel en Franekeradeel en om de gemeentelijke herindeling van de Bom melerwaard. Harlingen Is een stad, die het moeilijk begint te krijgen: niemand, die daar be ter van kon getuigen dan ds Van der Zaal (A.R.), die daar immers woont. Er is een van werklust blakend gemeentebe stuur, maar wil Harlingen niet vervallen tot een helemaal dode stad, dan zullen er industrieën moeten worden aangetrok ken. Daarvoor is op het ogenblik geen ruimte. Vandaar, dat minister Beel ge komen is met het wetsontwerp, om de gem. Industrieterreinen te verschaffen. Overigens is het helemaal niet zeker, dat de aanwezigheid van industrieterrein in derdaad het aantrekken van industrieën tot gevolg zal hebben. Maar de kans wordt gegeven en afgewacht moet wor den, of de kansen worden benut. Omdat er zo weinig zekerheid bestaat heeft de regering slechts een zeer beperkte toe voeging aan Harlingen voorgesteld. Wijs beleid, oordeelden de heren Maenen (kvp), Beernlnk (c.h.) en Ritmeester (lib.). Er had best nog wat meer bij gekund, zo Zonder enig moliei Rechter velt een zéér mild vonnis over de drie onverlaten (2 tot 12 weken) Wegens openlijke geweldpleging heeft de Arnhemse politierechter, zoals we gis teren reeds ln het kort meldden, drie Nij meegse Jongelui van omstreeks twintig Jaar veroordeeld, twee tot twaalf weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voor waardelijk en de derde tot acht weken, waarvan vier weken voorwaardelijk. Bo vendien werd onmiddellijke gevangen neming gelast. De drie onverlaten waren op 23 Januari jl. 's nachts om één uur uit een Nijmeegs café gekomen en hadden de afspraak ge maakt om eens iemand af te tuigen. Voor het gemeentehuis in de Lange Burgstraat stond op dat ogenblik een jongen met zijn meisje te praten. Zonder dat er enige aan leiding toe was, stapte een van de drie op de jonge man toe en gaf hem een klap in het gezicht. Dat was het sein voor de twee anderen. Zij stormden op het paar tje af en terwijl een van de drie de jon geman vasthield, begonnen de twee an deren er op los te slaan. Toen het slacht offer op de grond viel begonnen zij in het wilde weg te schoppen en te trappen, waarbij het gezicht van de jongeman op afschuwelijke wijze werd geraakt. Uil foto's, die ter terechtzitting de ronde de den, bleek dat men het ene oog van de jongen geheel had dichtgetrapt, terwijl over zijn gehele gezicht ernstige wonden waren, die van een bijna onmenselijke mishandeling spraken. Ook toen hei slachtoffer stil bleef liggen, zijn gezicht zoveel mogelijk in zijn handen en armen verborgen, bleven de half dronken onver laten met venijnige preciesheid trappen, terwijl het meisje om hulp bleef schreeuwen. Gelukkig kwamen twee sur veillerende agenten 't slachtoffer utt zijn benarde positie verlossen, want aldus de officier van Justitie, anders hadden jullie hier misschien terecht moeten staan we gens openlijke geweldpleging met dode lijke afloop. Voor de rechter gaven de drie verdach ten toe, dat zij het clachtoffer helemaal niet kenden, dat deze ook geen aanleiding had gegeven dat zij eenvoudig zin hadden gehad om iemand een pak ransel te ge- De officier van justitie die in scherpe bewoordingen zijn afkeuring over het ge beurde te kennen gaf eiste tegen de twee hoofddaders drie maanden gevangenis straf, waarvan zes weken voorwaardelijk en tegen de derde drie maanden waarvan twee voorwaardelijk. De raadsman, mr Witte zei, dat de Jon gens hun lafheid begrijpen en er spijt van hebben en dat het overigens niet van die nietsnutten zijn, die des avonds de bin nenstraten van onze grote steden onveilig maken. Gearresteerd na dielstal Mijnwerker leefde als holbewoner De Apeldoorn^e politie heeft de 18- jarige mijnwerker M. J. van W. uit Heer len in een Loenens café aangehouden. De jongeman was op 29 Januari jl weg gelopen. nadat hij een hoeveelheid goe deren had ontvreemd in zijn pension te Heerlen. Hij leefde sindsdien als holbe woner in de Imbosch. Hij was o.m. voor zien van een bijl en een dolkmes. De politie heeft hem op transport ge steld naar Heerlen. meenden de heren Scheps (soc.). Van der Zaal (a.r.), en Haken (comm.). Met r de z.g. Koningsbuurt hadden zij er nog wel bij willen geven. Maar minister Beel liet zich niet vermurwen en aange zien ook de voorstanders van een grote re uitbreiding liever een half ei dan eer lege dop hadden, werd het wetsontwerp aangenomen, zonder dat er over behoef de te worden gestemd. Bommelerwaard De Bommelerwaard telt op het ogen blik twaalf gemeenten en wel Ammer- zoden, Brakel, Gameren, Hedel, Hurwe- nen, Kerkwij Maasdriel, Nederhemert, Poederoijen, Rossum, Zaltbommel en Zui- lichem. Men kan hier met recht spreken van een achtergebleven gebied: de water beheersing is niet in orde, er zijn veel overbevolkte krotwoningen, er moet no dig worden ruilverkaveld, er moeten be tere wegen worden aangelegd, kortom, het gehele gebied dient te worden ont sloten. Daarvoor dienen de gemeenten over een redelijke bestuurskracht te be schikken. terwijl er voorts taken zijn weggelegd voor rijk en provincie. De re gering wil van die 12 gemeenten thans 7 gemeenten maken, door het opheffen de gemeenten Gameren, Hurwenen, derhemert, Poederoijen en Zuillchem. Daardoor ontstaan, gelijk de heer Ver kerk (a r het noemde, gemeenschappen, die redelijkerwijze geacht kunnen wor den bestuurlijk, financiëel en technisch de ontwikkeling „aan te kunnen". Ook de heren Ritmeester (lib.), Beernink (c.h.), Van Koeverden (kath. v.) en Haken (comm.) dachten er zo over. Zij warer niet eens met de heer Scheps (soc.), die het liefst van de hele Bommelerwaard maar één gemeente wilde maken en even min met de heer Van Dis (s.g.), die van de gehele gemeentelijke herindeling niets wilde weten, omdat hij het ongeoorloofd staatsingrijpen vond. Minister Beel verklaarde, dat niet ver der gegaan moest worden dan hoog no dig was en dat hij daarom tot het getal van zeven gemeenten gekomen was. Eén grote gemeente wees hij pertinent van de hand, omdat Zaltbommel een stedelijk en de rest een landelijk karakter draagt. Overigens moet men voor de ontsluiting van dit gebied de gemeentelijke Indeling niet overschatten, al vormt het wel een onmisbaar element. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, met alleen de staat kundig gereformeerden tegen. Vandaag behandelde de Kamer de wij ziging van de Begraafwet, die in het ver volg „wet op de lijkbezorging" zal heten en waarin, met behoud van het begraven als regel, het cremeren als uitzondering wordt gesanctionneerd. Ilo-conierentie stelt voor Het voorstel, dat de pensioengerechtig de leeftijd voor de Europese werkers tus sen de 60 en 65 jaar behoort te liggen voor mannen en nog lager voor vrouwen, is door de Europese conferentie van de internationale arbeidsorganisatie, de Ilo, te Genève met 65 stemmen voor. 17 (voornamelijk van werkgevers) tegen en tien onthoudingen aangenomen. Alle amendementen zijn verworpen. Een amendement van de werkgevers, onder wie de Nederlandse, om de aanbeveling schrappen, dat de pensioenen zullen orden aangepast aan de kosten van le vensonderhoud, kreeg slechts 23 van de 90 uitgebrachte stemmen. De resolutie heeft niet het karakter, dat ze bindend zal z\jn voor de landen, die haar ratifi ceren, maar z(j beveelt de regeringen aan, zich bij haar regelingen hiernaar te richten. De Nederlandse regeringsdelegatie ver enigde zich geheel met het voorstel kon de bezwaren der werkgevers niet delen. ZIJ vat die bepaling niet op als een aanbeveling om maandelijkse schom melingen te volgen, doch slechts aanzien lijke stijgingen op lange termijn. Heden zou de conferentie zich bezig houden met plannen tot verhoging van de productiviteit. De secretaris-generaal, Da*\dd A. Morse, zal aan de bestuursraad volgende maand een vastomlijnd werk plan voorleggen, hetwelk uitgaat van nauwere economische aaneensluiting der landen om door vergroting der productie en een goede sociale politiek de levens standaard te verhogen Europa's een making moet volgens hem door de brede lagen der arbeiders worden gesteund. HU achtte het concurrentiesysteem van vrije internationale merkten een hindernis oor sociale vooruitgang. TENTOONSTELLING 3 FEBRUARI t/m 12 FEBRUARI Enlre I 2.- (incl. bel.) Ope 1017 19-22 IDER HAGGARD (Advertentie) Blus dat Zuurbranden op Uw maag. log beter: foorkom kot Mot Rennios. U hooft geen vree» te hebben voor over tollig maagzuur en het pijnlijk suut- bronden, nat doordoor on'-stoot. Neen-. Bennie» bij voorbaat, iedere keer dait gij let» eet dat wel eens „verkeerd sou kun. nen vollen". 't Zou mtere»oant zijn. ala ge in Uw om- erving een» vroeg, wie wel allemaal Rer.nie* eebrmken. Met Re-r.es behoo.t lijden aan zuur- brancf tot het verleden. De brand la al geblust vóórdat te uitslaat. De Diamantmijnen van Koning Salomo 5. Ik was in Manica, in Sitandia's Kraal, een ongelukkige plaats, waar iemand niets te eten kon krijgen Ik had een aanval van koorts en voelde mij over het algemeen in een zeer on aangename toestand, toen er op zekere dag zen van Delagoa-baai vrij goed en ze zijn ge woonlijk duivels in mensengedaante, maar deze man maakte een uitzondering op degenen, welke ik tot nu loe had ontmoet. Wij spraken een beetje met elkaar, want hij kon gebroken Engels spreken en ik verstond een beetje Portugees en hij vertelde mij, dat zijn naam José Silvestra was en dat hij een plaats had bil Delagoabaai. Toen wij na een paar dagen afacheid namen, zei hi): „Vaarwel, mijnheer; als wij elkaar weer ontmoeten, zal ik de rijkste man zijn van de wereld en dan zal ik mij u herinneren." Ik lachte een beetje, want ik was nog te zwak om hard te lachen, maar toen ik hem naar het Wes ten zag vertrekken, vroeg ik mij toch met grote verbazing af. wat hij daar ging doen. Er verliep een week en ik werd enigszins be ter hoewel de koorts mij nog altijd zwak maak te. Op een avond ging ik echter buiten zitten en t^en zag ik een mens naderen, die bepaald een Europeaan moest wezen, maar hij ging ongeveer op handen en voeten. Dat was José Silvestra, of liever gezegd zijn geraamte. Zijn gezicht was geheel geel en zijn donkere ogen puilden uit zijn hoofd. „Water! Geef mij water!" riep hij. Ik gaf hem water en melk te drinken en met ^Vote gulzigheid verslond hij dat. Het bleek mij al dadelijk, dat hij verteerd werd door koorts en hij begon te spreken van de mijnen van Suli- man. Ik bracht hem in bed en deed voor hem wat ik kon, maar 't was al te laat. Ik za& wel hoe het moest aflopen. Omstreeks elf uur 's avonds werd hij rustig en ging ik ook liggen om een tijdje te slapen. Maar het duurde niet lang. Toen eindelijk de eerste straal van de zon binnen viel. riep hij in het Portugees: „Daar is het, maar ik zal het nooit bereiken, nooit. Nie mand zal het ooit bereiken!" Plotseling hield hij op en scheen een besluit te nemen. „Vriend", zei hij, „ben je daar?" „Ja", antwoordde ik „blijf nu maar liggen en „Ik zal wel spoedig voor immer rusten Hoor naar mij. ik ben stervende. Gij zijt goed voor mij geweest en Ik zal u het papier geven Misschien kunt gij er komen, als ge de woestijn kunt doorgaan, die mijn arme knecht en mij heeft gedood." Hij gieep daarna in een zak van zijn hemd en bracht er een soort boerentabakzak uit te voor schijn Daarin was een stuk papier. De arme man, die steeds zwakker werd, zei: „Een van mijn voorvaderen, die om politieke redenen uit Lissabon moest wijken en een van de eerste Por tugezen was, die op deze kust landden, schreef dit toen hij stervende was op deze bergen, die voor die tijd of later nooit door een blanke zijn bestegen. Zijn naam was José da Silvestra en hij leefde driehonderd jaar geleden. Zijn slaaf, die op hem wachtte, aan deze zijde van de ber gen, vond hem dood en bracht dit schrijven naar Delagoa Sinds die tijd is het altijd in de familie geweest, maar niemand heeft ooit moeite gedaan om het uit te vinden, tot ik het eindelijk deed. En ik heb mijn leven er bij verloren, maar een ander zal het gelukken en de rijkste man van de wereld worden de rijkste man van de wereld, maar geef het as» niemand anders, ga er zelf heen." Toen verloor hij zijn bewustzijn weer en een paar uren later was het afgelopen. Wij hebben hem zo diep begraven, dat de jakhalzen hem niet konden vinden. „Maar dat papier?" vroeg sir Henry op een toon vo! belangstelling. „Ja, dat papier?" zei de kapitein „Wel heren, ik zal u dat mededelen. Ik heb het nooit aan iemand anders laten zien, dan aan een dronken oude Portugees, die het voor mij ver taalde en de volgende morgen er alles van ver geten was Het origineel heb ik thuis in Durban, maar de vertaling heb ik bij mij en ook een Aoort van landkaart. Hier is het relaas: „Ik, José da Silvestra, nu stervende van hon ger in een grot. schrijf dit in het jaar 1590. Wan neer mijn slaaf het vinden kan en hij brengt het naar Delagoa, laat mijn vriend (hier was een onleesbare naam) dan de koning kennisge ven van de zaak. zodat hij een leger kan zenden. Wanneer dat over de bergen en door de woestijn kan komen, dan zal hem dat tot de rijkste ko ning maken na koning Salomo. Met mijn ogen heb ik al de diamanten gezien in de schatkamer van Salomo Laat hem, die na mij komt, de kaart volgen, de Shebaberg van de linkerzijde beklimmen en dan aan de noordzijde de weg vervolgen. Vaarwel. José da Silvestra". (Wordt vervolgd.). Prof. Zernike uit V.S. in Groningen terug Prof dr F. Zernike. die, zoals men weet wegens zijn verdiensten voor de phase- contrastmicroscopie, in 1953 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg, is na een ver blijf van enige maanden in Amerika, te Groningen teruggekeerd Hij maakte een tournee langs verschillende universiteits steden. waar hij lezingen hield over uit eenlopende onderwerpen. De Groningse hoogleraar gaf daarbij demonstraties op een televisiescherm van microscopische proeven, die dan bijzonder vengroot en voor iedereen duidelijk zichtbaar worden. Prof. Zernike bezocht ook laboratoria en stelde zich op de hoogte van vindingen op het gebied van dc kernphysica. De tournee werd gemaakt in een auto van kolonel Arthur Brice uit San Francisco, die films vervaardigt volgens het nieuwe systeem van prof. Zernike. Ds H. Windig keert niet naar Soemba terug Ds H. Windig miss. predikant van Soemba. thans met verlof in het vader land, zal niet meer naar het zendlngs- veld terugkeren. Vorig jaar moest de fa milie Windig met spoedverlof repatri ëren, wegens ernstige ziekte van twee kinderen. Hoewel na behandeling hier te lande beterschap is ingetreden, oor delen de artsen deze kinderen niet ge schikt hen opnieuw uit te laten gaan voor een verblijf in de tropen. Herv.-Geref. ambtsdragers 1G Februari naar Utrecht Op Woensdag 18 Februari vergadert het Verband van Herv. Geref. Ambts dragers in 't wijkgebouw aan de Boom straat te Utrecht. Na een besloten huis- houdeliike vergadering spreekt de heer G. S. Stokmans. ouderling te Zeist, des middag om 2 uur over: „Reformato risch en oecumenisch thans". Grote offerbereidheid' van Heiv. De Lier De Herv. kerkvoogdij «•••r De Lier heeft aan dp gemeente 59.900 gevraagd voor restauratie van het kerkgebouw. Een rondgang onder de gemeenteleden heeft in enkele weken tijds niet minder dan ƒ56.000 opgebracht. De Herv. ge meente van De Lier telt ruim 2000 leden. Ondorwijsbenoemingen Benoemd: tot nnderwbzer(es) school met de Bijbel te Overberg W. A. M. Schréuders te Ouderkerk aan de I.Tssel; Nassauschool te ie) H. Dijkerman te Doettn- ehem; Chr. Net C. de Kruyf t school te Utrecht (Zuilen) M. Iversum; Chr. Nat schoot te Academische examens (G.U.). 3 Febr. Ge 1 A M Delhez. Am Cand Zweeds: NIJMEGEN, 3 Febr. - Dit jaar eind Juli viijgezellen- congres Het derde vrijgezellencongres te Gre- venbicht is thans vastgesteld op Zater dag 30 Juli, Zondag 31 Juli en Maandag 1 Augustus. Aan het congres kunnen slechts deelnemen mannelijke en vrou welijke vrijgezellen, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Zij dienen hun status van vrijgezel aan te tonen door overlegging van een door de wereldlijke of de geestelijke overheid duidelijk ge tekend en gestempeld bewijs. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen: de benoeming voorg. der Herv. evangelisatie op G.G DarsingerhornSchagerbrug R. de 1 voorg. te Wormerveer. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam als ziek huispredikant W. J. van Otterloo te K llngen. Te Buitenpost A. Reen te IJlst Beroepbaar: de classis Enkhui heeft praep. geëxamineerd en beroepb verklaard J. Nierop, cand. aan de V Hoorn 27, Andijk-O.. Tel. K 2289-515. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Rocky Mo tam House (Alberta, Canada, Chr. I Church) A. J. J. v. d. Pol te Thesinge Geref. Gemeenten Tweetal: te Utrecht J. W. Kerster Genemuiden en H. Ligtenberg te Ro-tl dam-West. Poolae Lufh. keik neemt de aan congres te Wenen Twee afgevaardigden van de Po< Lutherse Kerk hebben verlof gekrei om de bijeenkomst in Wenen bij te woi van het dagelijkse bestuur van de Luth se Wereldfederatie van 14 tot 19 Febru. aldus heeft de federatie bekendgemaï Afgevaardigden van de Lutherse kerl in Tsjechoslowakije en Hongarije hadi reeds eerder meegedeeld te zullen kom De Oecumenische Jeugdraad zal z traditionele conferentie dit jaar houc op 5 en 6 Februari in Utrecht. Het the! is: Machten van deze tijd. Zennwrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijer en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig Voor de Biesbosch Brabanfts Watersnoodfondl 1954 opgericht Op initiatief van het provinciaal 1 - stuur van Noordbrabant is thans J Stichting „Brabants Watersnoodfonds 19! J in het leven geroepen, die zich ten d stelt, tegemoetkomingen te verlenen de herstelkosten wegens schade, ln provincie geleden tijdens de stormvli van December 1954. Dit is met name t belang voor de Biesbosch en de gebiec van de Beneden-Donge en het Oude Ma je. Gelijk bekend heeft de regering tl gezegd, de Staten-Generaal te zullen vo stellen, aan een dergelijke stichting 4 v bedrag van 1 millioen te geven, q Stichting heeft ook bijdragen gevraa v aan de provincie Noordbrabant en a het Nationaal Rampenfonds. r Passagiersvliegtuig van KL e had motorstoring Een K.L.M.-vliegtuig, de Convèir Ja« i Maris, met 36 passagiers en vijf bemi r ningsleden aan boord, heeft gisteren, k e nadat het van Stockholm was vertr< ken, te kampen gehad met motorstori] De gezagvoerder, de 32-jarige Pe j. Schüller, schakelde uit voorzorg de mol uit- en keerde naar Stockholm- ten 0 Daar was de mist inmiddels zo dicht j d worden, dat hij besloot door te vlieg naar Norrköping. Hij maakte er een pi fecte noodlanding. De in allerijl geali meerde ziekenauto's en brandweerwage n behoefden gelukkig geen dienst te doi g De passagiers en de steward werd r per trein vervoerd naar het vllegvl s Kastrup bij Kopenhagen, waar de ra 1 ook vrij dik was. 8.55 Voor de huisvrouw voor de vrouw 9:10 Gre i VPRO: 10.00 „Tijdelijk ultge- 11.40 XuMMMMIMM tuinbouwmededelingen 12.33 Grs uws 13.15 Vara-varla 13.20 Lichte r 5 Voor de jeugd 14.20 Lichte muzle! i. VARA: 20 00 Nieuw» 20.05 Gev. programma 22 00 Socialistisch commentaar 22 15 Gram. 22.40 ..Gevaarlijk Ijs", hoorspel 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram Hilversum II. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek 7.45 Morgenge bed 8.00 Nieuws 8 20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 1.45 Gram. 12 00 Ange- 12.30 Land- ;t 12.55 Zonnewijz Gram. 14.00 Boekbes 20 Engelse les 14,40 C jeugd 18.00 Samenzang 18.15 Journalistiek veekoverzicht 18.25 Gram. 18.30 Parlemen- alr overzicht 18.40 Gram. 18,45 Regerlngs- litzendlng; Atlantisch allerlei: Een en ander iver de 14 landen van het Atlantisch Pact 9.00 Nieuws 19.10 Lichtbaken 19.30 Avond gebed 19,45 Europese schaatskamploenschap- pen 20.00 Prljzen-carnaval 20 45 Actualiteiten Televl ograr NCRV: 20.13 Jour- folklore 22.05—22.15 Dagsluiting, land. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Dansorkest 12.30 Causerie 13.00 Amuseraents- :iek 13 25 Have a go 14.00 Nieuws 14 10 programma 15.10 Orkestconcert 16.25 Sport 17.20 Gram. 17.30 Hoorspel 18.00 Voor 19.00 Nieuws 19.15 Sport luzlek 20 terview 22.00 Nieuws 22 15 Hoorspel 23.45 bed 24.00—0.08 Nieuw». Engeland. BBC Light Progr. 1500 Voor de Jeugd 247 r .30 Dansmuziek 13.00 Parlei muziek 13.55 Sportparade 14.15 Orkestconcert 14.45 Voor de kleuters 15.00 Dansmuziek 15.45 Amusementsmuziek 16.15 Orgelspel 16.35 Sport 17.45 Gram 18.00 Jazzmuziek 18.30 Sport 19 00 Orkestconcert 19.45 Causerie 20.00 Nieuws 20.24 Sport 20.30 Hoorspel 21.30 Her sengymnastiek 22 00 Gram. 23.00 Nieuws 23.13 Voordracht 23.23 Dansmuziek 0.50—1.00 ltsmuziek 13.00 Minneliederen 16.00 programma 18.00 Lichte muziek 19 00 vs 19.25 Mannenkoor 20.00 Carnavalslie- 21.43 Nieuws 22 10 Symphonie-orkest Frankrijk. Nat. Progr. 347 tn. 12 3 13.00 Nieuws 14.17 Symphonie-ork« Giam. 16.55 Kamermuziek 17,55 Gr* zang 18.05 Gram. 18.15 Koe de soldaten 19.00 Nieuws 19 40 Spaanse m ziek 20.00 Cabaret 21.00 Verzoekprogrami r 22 00 Nieuws 22.15 Dansmuziek 22 55 Nieu' 23.05 Gram. 23.50—24.00 Gram. Brussel. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nieu' 4 13.15 Verzoekprogramma 15.30 Bel Car r 16.30 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Lie 1 te muziek 17.30 Jazzmuziek 18.30 Lichte m ziek 19.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Gev. m ziek 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muziek 23 Dansmuziek 23.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzendingen vo J a de dag en Op de plank ke Kruis - pas - raadsel No. 29 Onderstaande woorden zó in het di gram plaatsen dat een goed sluitei kruiswoordraadsel wordt verkregen. 2 letters: As, do, e-a., Ee, la, na, nu, t or, Pr, te, te. 3 letters: Aai. abt. als, AN bol. dra, fut, GLO, ooi. pel, UNO. 4 1« ters: Aard, ader, atol, doge. dreg, eet Eton, gril, last, pand, Reno, sage. 6 1« ters: Bondig, sorbet. Oplossing vorige puzzle No. 28 i Horizontaal: 1 Verbolgen. 6 ballon, 8 g 9 si. 10 krib. 13 geld, 15 Ee, 17 ka, 18 v zier. 21 stelregel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2