Brandweergarage komt het Noordeinde aan CO0P. RAIFFEISEN-BANK „KATWIJK AAN ZEE" Rentebijschrijving 1954 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 JANUARI 1355 RAAD VAN RUNSBURG Subsidieverdeling werd moeizaam passen en meten Een op het eerste gezicht niet zo erg belangrijke agenda heeft Rünsburgs vroede vaderen gisteravond tot na het middernachtelijk uur bijeen gehou den. De meeste tijd werd wel besteed aan de aan verenigingen toe te ken nen subsidies. Bovendien werd de agenda nog met twee punten uitge breid en het zou geen goede raadsvergadering zijn. als er nog niet een ge heime zitting volgde. In zijn nieuwjaarsrede achtte burge- wilden nu de mening van de raad horen, meester Höweler het afgelopen jaar voor Rijnsburg in economisch opzicht een goed Jaar. De loop der bevolking werd be ïnvloed door 132 geboorten tegen 26 sterf gevallen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 43. Voorts was het aantal perso nen, dat Rijnsburg verliet, 30 hoger dan het aantal, dat zich van bulten kwam ves tigen. Op 1 Januari 1955 telde de gemeente 6056 Inwoners, wat een toeneming van 76 personen betekent. Burgemeester Höweler dankte de verschillende instanties voor de wijze, waarop ze in het afgelopen jaar hun taak verricht hebben en zeide voor de toekomst op de volle medewerking van de raad te rekenen. Het oudste raadslid, de heer W. van Til burg, dankte de voorzitter en zegde hem de medewerking van de raad toe. Het Jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim maakte melding van het afnemen van het verzuim, onder meer dank zij de medewerking van de kanton rechter. De benoeming van een nieuw lid van deze commissie vond geen doorgang, omdat de heer Van Loo zijn benoeming alsnog aanvaardde. B. en W. hadden inlichtingen ingewon nen over de verlichting van het torenuur werk. Aangezien de kosten ongeveer f 1400 «ouden bedragen, wilden zij hiertoe niet overgaan. Bijna alle leden voerden het pleit dit toch te doen. maar het college ging ijiet overstag, omdat, zoals wethou der Krait zei. ons batig elot niet in de eerste maanden moet worden opgesou peerd. B. en W. zullen de kwestie toch nog eens bekijken. De raad besloot tot verkoop van bouw terrein aan de burgemeester Meyboom- straat aan zes gegadigden, van wie er vijf een bedrijfswoning met grote schuur wil len bouwen, en de zesde een woning werkplaats. Het credlet voor deze gegadig den zal rond f 127.000 bedragen. Besloten werd tot Instandhouding van de openbart school, hoewel er nog maar 35 leerlingen Sommige leden roeenden, dat beroep op het particulier Initiatief worden gedaan. Het college zou nog leg plegen met de Oranjevereniging een volgende vergadering met een stel komen. Als sluitstuk van da subsidie- reeks kreeg de iisclub f 100 Brandweeigazage Hierna werden de toegevoegde punten van de agenda in behandeling genomen. Besloten werd het pand Noordeinde 5 aan te kopen voor f 11.000 en daar een brandweergarage te doen bouwen. De oppervlakte: 950 vierkante meter, is groot genoeg en bovendien is het punt centraal gele gen. Misschien is er ook nog gelegen heid hier de politiepost te huisvesten. De raad besloot tot aankoop van een viertal huizen aan het einde van de Lange Vaart (Delftkade) van de heer Van Muyen. Dit Is nodig om de grond tu HofstraatVliet en Lange Vaart te 1 nen ontsluiten. Hiervoor is een deel de tuintjes van deze hulzen nodig. De ge- zijn. Subsidies Er waren zeven aanvragen voor se die. De padvindersgroep kreeg f 1.50 werkend welpenlid. wat de gemeente f60 kost. Het cultureel centrum vroeg e rantiebedrag van f500, maar B. wilden slechts f 100 subsidie geven. Alle raadsleden voerden hierover het woord er prezen het streven van dit comité om d< ontwikkeling en de ontspanning van d< Rijnsburgers op een hoger plan te bren gen. Bij de stemming staakten de stemmen aanvankelijk doordat één lid zich onthield Dit bleek volgens het reglement niet mo gelijk te zijn. waarop de heer De Mooij zich toch nog tegen het voorstel raadsleden keerde, dat daardoor tegen 6 werd verworpen. Wel voelde de wethouler er wat voor een commissie te benoemen, die alle aanvragen zal toetsen op noodzaak. De f 1000 subsidie voor het corso-comité kwam er door, waarbij de heer Van dei Gugten tevergeefs pleitte voor een ge meentelijke praalwagen. De Chr. gym nastiekvereniging vroeg f840 voor ver nieuwing en reparatie van haar materiaal. Het college wilde slechts de helft geven. De heer Van der Gugten documenteerde daarop het verzoek, het eerste in de twe en-dertig-Jarige geschiedenis van D.W Dokter Van der Laan diende een voorstel in van gemeentewege nu al toestellen te kopen voor het te bouwen gymlokaal deze dan aan D.W.S. uit te lenen. B. W namen dit voorstel li prae-advies. De muziekvereniging Wilhelmina kreeg f 400 subsidie, f 100 meer dan vorig jaar Inzake de viering van de bevrijdingsdag had de burgemeester contact opgenomen met de Oranjevereniging. Deze wilde gaarne dit feest organiseren en dacht hiervoor f 4000 nodig te hebben. B. zal de heer Van Muyen aan een garage-bergruimte helpen. De kosten zijn f 11.500. Bij de Lange Vaart-brug staat reeds ge- lime tijd een bord, dat het gebruik van de brug verbiedt voor auto's met een wieldruk groter dan vijf ton. Men had echter verzuimd een besluit hiertoe te zodat dit gisteravond maar ge beurde. In de rondvraag werd nog aan dacht gevraagd voor de slechte bestrating de Oude Vliet en Schoolsteeg, waarr de raad in besloten zitting ging. Twee sprekers bij de Arjos In Concordia vergaderde gisteravond de Arjos onder leiding van de heer L. van Tilburg. De heer L. van Egmond sprak over Indonesië. Hij ging ln zijn causerie in op de verschillende factoren, die van Invloed geweest zijn op de af scheiding van Indonesië van Nederland. De rol. die door Nederlanders. Indone siërs en Engelsen in deze kwestie ge speeld is. werd door de heer Van Eg- mond toegelicht. De heer D. Noteboom sprak over Am- bon. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat angst voor de grote wereldmachten er ons van weerhield Ambon steun te verlenen. Maar we vergeten, dat de Am- bonnezen altijd voor Nederland op de bres stonden. Nu rukken de Indonesiërs tegen het deelstaatje der Zuid-Molukken op met Nederlands materiaal. Iedei geen onrecht verdraagt, heeft de taak te strijden tegen deze toestanden e mogelijk financieel mee te helpen het steunen van Ambon. Voor CENTRAlt VERWARMING Fa Wed. H. J. GRIMBERGEN VLIET N.Z. 19-20 - RIJNSBURG KATWIJK AAN ZEE 7eer gezellige lunch besloot open ma visserijschool (Van een onzer verslaggevers) De hele middag van gisteren heeft er een feestelijke sfeer gehangen in Katwijk. De auto's van de autoriteiten, die door het dorp reden, de vlaggen op Rijnlands gemaal en op de visserijschool zelf hebben de algemene aan dacht sterk naar de visserijschool getrokken. W# komen nog even op het feest van j Varkevisser en de leraren, „dat de taak. de opening terug, daar ons gisteren de visserij-onderwijs te geven, bij u in tijd ontbrak om het hele feest, van het goede handen is". Tenslotte zei de heer begin tot he' e.nl weer te geven. Nadat Parlevliet te weten, dat Katwijk zich als minister ïr Mamholt de school plechtigI vissersplaats wil handhaven. Daarvan voor geopend had verklaard, werd er nog' legt deze school getuigenis af. Voor 2 gesproken door de heer W. Polderman. 1 Nadat de toespraken gehouden waren de dokli vertegenwoordiger van de minister vani— het waren er maar weinige en de wei- Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen.mge waren kort bovendien, hetgeen de door de burgemeester, mr W J Woldringh openingsplechtigheid niet anders dan ten van der Hoop en door de heer N. Parle- goede is gekomen bezichtigden de of- vliet. vertegenwoordiger van de rederij-1 ficiéle genodigden de school, die in vol Spaarders wordt verzocht hun spaarboekje voor rentebijschrijving over 1954 kantore der Bank aan te bieden op één der hieronder aangewezen dagen, vermeld achter de letter waarmede hun geslachtsnaam begint. A, B, C D. E, F G. H. I J. K. L M. N. O P. R S. T. U op 31 Jan en 1 Februari op 2, 3 en 4 Februari op 7 en 8 Februari op 9 en 10 Februari op 11, 14 en 15 Februari op 16. 17 en 18 Februari op 21 en 22 Februari op 23 en 24 Februari Spaarbusjes kunnen in de maand Februari NIET ter lediging worden aangenomen Alle andere bankzaken vinden gewoon voortgang. In verband met een gelijktijdige contröle is aanbieding van het spaarboekje op de aangegeven dagen verplicht. De Kassier: J. VAN RIJN. V1SSER11GOLF Zeevisgroothandel in 't nauw met te veel vrijheid De alarmerende situatie, die in de Nederlandse zeevisgroothandel door un faire concurrentie, onderbieding op de binnen- en de buitenlandse markt en door andere mistoestanden is ontstaan, heeft de Leden van de Neder landse zeevisgroothandel-vereniging gisteren in een buitengewone leden- I vergadering te IJmuiden bijeengebracht. Loggcrvangsten drie trekken haalde de KW 13 130 kilo tong en 8 mandjes vis, de RO 2 maakte 200 kilo tong en 8 manden buit en de KW 69 trok 120 kilo tong en 5 mandjes vis. De KW 168 had zelfs een| erg mooie trek met 120 kilo tongen, drie F manden schol en vier wijting damclub KWZ: 9e ronde: Chr. Heems kerk-B. van Rijn 1-1; G. D. Buijs-D. Meij- vogel 1-1; G Pluimgraaff-T. van Beelen 0-2; J. van der Plas-A. van Duyvenv den 0-2; A. Herbert-P. Meijvogel 1-1. Uitslagen var. prijzenwedstrijden het tweede tiental: Jac. de Best-G der Bent 2-0; Nic. de Jong-A. de Koning 2-0; P van Duyvenvoorden-W. van der Holst 2-0: Jac. van Rijn-W. van der Plas 2-0: A Kuijt-D. Bamhoorn 1-1: Klinken berg-A. van Beelen 0-2; Oudshoorn-A van Duyvenbode 0-2. Geref. Jeugdhuis Naar wij vernemen zal de opening van het Jeugdhuis van de Geref. Kerk ge schieden op Donderdag 3 Februari des avonds 7 uur. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt, ïorzover het patiënten van de dokters Slagmolen. Lodder. Cleveringa en Bor- leffs betreft, waargenomen door dokter P. Visser. Zeeweg 77 Hoog en laag water Zondag 30 Januari: hoog water 7 22 en 19.42; laag water 2.58 en 15.25 uur. Maandag 31 Januari: hoog water 8.10 20.38; laag water 3 41 en 16.12 uur- HET NIEUWE REMINGTON Iroogscheerapparaat thans verkrijgbaar van f 62- af tot f 98.50 Ook Braun. Philips en het apparaat zonder stroom de Thorens Riviera H. BEDEKER Dames en Heren Kapper Voorstraat 73 Tel. 2584 Katwijk a Zee KATWIJK nlging ..Vuurbaak' ,.Het feit, dat deze school, die ressor teert onder het ministerie van O. K. en W., wordt geopend door de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning. zie ik al9 een bewijs van de goede samenwerking, die er bestaat tussen de afdeling visserij van „landbouw" en de afdeling nijverheid van „onderwijs", al dus zei de heer Polderman. Hi] sprak de wens uit. dat Katwijk sea-minded mag blijven en niet Vlaardingen achterna zal gaan. waar een proces van algehele In dustrialisering heeft plaats gehad. De burgemeester dankte namens het gemeentebestuur allen, die aan de tot standkoming van de nieuwe school had den meegewerkt. Jarenlang tobde de hui dige directeur met zijn assistenten in de oude school. Hij noemde het visserij- onderwijs een kwestie van traditie in Katwijk. Vroeger namen de oudere schip pers de jeugd mee naar zee om ze het vak van de visserman te leren. De jeugd houdt van de zee, zei de burgemeester. De Katwijkse Jongen gaat graag een keer mee in de vacantie en ook wel als er geen vacantie is. De burgemeester sprak nog de verwachting uit. dat binnen afzienbare tijd in Katwijk ook een nijverheidsschool zal worden geopend- Tenslotte voerde de heer Parlevliet het woord. Hij sei. dat de Katwijkse reders het bouwen van de school hadden toege juicht. „We weten", zei hij tot directeur bedrijf was. Alle motoren di leerlingen waren onder de belangstel lende blikken druk aan het werk. Het grote gezelschap vertrok na de bezichti ging van de school naar 't Zwaantje, waar gezamenlijk- de lunch gebruikte. Bij lunch werd minister Mansholt een prachtige gouden dasspeld met twee gou- angeboden. waarmee hij bijzonder ingenomen bleek. De lunch werd i uiterst gezellige sfeer gehouden. Op ter visserijschool Gisteravond hebben reeds zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid de rijschool te bezoeken Ook heden avond is de school toegankelijk voor het publiek. Daartoe is zij geopend van half acht tot half negen Damclub KWZ Hieronder volgen nog enkele uitslagen in gehouden bordenwedstrijden van de Katwijk aan Zee Wouter Paap voor het Nut over het genieten van muziek In de Oranjezaal hield Wouter Paap, de bekende hoofdredacteur van „Mens en Melodie", een causerie over „Het genieten van muziek". Sommige men sen, aldus spr., vinden het spreken over muziek iets onmogelijks. Toch is dit gesprek zeer nuttig, want men moet ook naar muziek léren luisteren. Geen twee mensen zijn op dezelfde maniet muzikaal. Omdat de muzikaliteit zo volledig met de persoonlijkheid is verwerven, kan m-n vaak uit de aard daarvan iemands karakter afleiden. In hoofdzaak zijn er twee soorten: de verstandelijke en de gevoelsmuzikalrteit. Het eerste type wil vóór alles de wetten der muziek ken nen. de constructies leren doorgronden, de levensomstandigheden der componis ten begrijpen. Tot het gevoelstjrpe behoren de ge- nieters-zonder-meer. Op de vraag: Bent u muzikaal?, krijgt men vaak het (be scheiden) antwoord: Ja. maar ik heb geen vertsand van muziek Dit „ver stand" is echter voor de liefhebbers niet noodzak-lijk. wél voor de vakbeoefe naars. Zelfs een buitengewoon zuiver ge hoor ls geen eerste voorwaarde. Maar één begaafdheid is voor hot genieten van muziek boven alles onmisbaar: het muzikaal geheugen. Juist het herkennen van het vroeger gehoorde is basts voor het echte muziekgenot De éne liefheb ber wordt bijvoorbeeld aangetrokken door Bach, de andere door Mozart Waar om" Omdat zij beide in hun geheugen vele herinneringen bewaren aan de mu ziek van de componist, met wie zü zich h-t meest verwant gevoelen. Een Fransman schreef: Muziek ls net feek van de herinnering. Voor ons. wes terlingen. die graag ontwikkelen en enn «trueren. Is de vorm van het muziekstuk boven alles belangrijk De vorm Is als een muzikale radevoering, een predica te in tonen. Bij het componeren zijn twee facul latten van d* geest geldend: de inspire- schema, dat. hoewel nooit afgesproken, door iedereen logisch werd geacht. Maar de gelnspireerden wisten aan die vast staande vormen altijd weer een nieuwe inhoud te geven. Menuef De heer Paap nam dan als voorbeeld een klassieke achttiende ceuwse vorm: het menuet. Door de driedeling (la eerste èn tweede eraad) lijkt dit op een triptiek, een drieluik, waarvan het laat- deel het eerste herhaalt Deze reprise •■nuet IIIgeeft 'mits het muzikaaj geheugen aanwezig is) de vreugde de herkenning De terugkeer ls in goed muziekstuk een vaste wet. Spr. analyseerde daarna aan de piano het menuet uit de Haffner-Symphonlc van Mozart Voor de aandachtige lief hebber is de muziek geen aaneenam» bijzaak, maar een geestelijk actief zijn Het echte genot is oplettendheid van wai de componist doet. Uitvoering ging spr ter illustratie van deze opmerkingen in op het eerste deel van de Haffner-symphonle. waarvan hy de opbouw (expositie, doorwerking, re prise). verduidelijkte en o a. op de ge niaal gelegde betrekking tussen öe thema's I en II wees Over de levens omstandigheden. waaronder Mozart ver keerde. toen hij deze symphonie (die eerst een serenade was) schreef, werden we uitvoerig ingelicht, waarna het me nuet en het eerste deel (allegro» per gramofoonplaat ten gehore werden ge bracht De heer P. Krab had zich als voorzitter tot tolk van de in het bestuur levende gevoelens van onbehagen gemaakt door scherpe woorden te spreken over het misbruik van de vrijheid in de visgroot- handel. Sinds de minimum-prijzen uit het handelsverkeer verdwenen, koopt en ver koopt men maar zonder enige calculatie Aan het eind van een boekjaar blijkt dan dat enorme omzetten de kosten nog niet eens dekken. Met een onbeperkte heid gaat het niet langer, meende de heer Krab De Haagse econoom, dr E J Tobi. hield een causerie, die zich in hoofdzaak perkte tot een beschrijving van de ordening, die de 10200 Nederlandse sla gers zichzelf vier Jaar geleden hebben aangedaan". Hij kwam tot de conclusie, dat niet alleen de kosten, verbonden het uitvoeren dezer verordening er dub bel en dwars uitkomen, maar dat boven dien het hele slagersbedrijf is opgestuwd tot grotei welvaart. Men beoorloogde elkaar niet langer met moordende con currentie en dumpingsprijzen. De zaken in de Nederlandse slagerij waren net zomin gezond als thans in zeevisgroothandel. Een verordening als die voor de slagers Ls onmiddellijk op elk ander bedrijf over te hevelen, aldus dr Tobi. wanneer de deelnemers tenminste over een boekhouding beschikken, uit een volledig calculatie-overzicht te halen is Wanneer de zeevisgroothandel het slagersvoorbeeld wil volgen zal zij dit moeten doen uit welbegrepen eigen belang. Vier Noordloggers Er was gisteren aanvoer in IJmuiden van vier loggers uit de Noord, die sam 10.000 kilo tongen aanvoerden en 500 k! schol. De kleine vaart was prese 1500 kilo tong en 100 kisten schol - In 1916 is het centrale comité gevoegd'een Engelse drifter kwam met 90 cran h tussen de plaatselijke verenigingen en de-ring aanzetten, waarvan 40 cran ove deputatenvergaderingen. In het thans jnachtse vangst. (Fen cran is 42 kilo), voorgestelde schema krijgt het centrale Opbrengsten van gisteren r-ote- 'aak en bevoegdheid He' 7a» h»J van f 12 tot f 13 op en de ovemachtse handelen de jaarverslagen, 'het organisa-i harin* deed tot 1 110J Scho1 torische en financiële beleid van alleee*aan voor ce export, de grote bracht bestuursvormen der partij, en krijgt eenf 20 tot I 2a per k:st op en de middel- besturende functie. De nadruk werd in scho! haalde f 22 tot f 26, terwijl voor di de latere jaren gelegd op de plaatselijke I zetschol van de kust f 22 tot f 25 i9 be- kiesvereniging. De dr Kuyperstichting j taald en de Noordschollen f 37 31 komt onder toezicht van het centraalgolden. comité, waardoor zij in de partijsfeer De enen van de kust zijn voor f 23 wordt getrokken. verhandeld en die uit de Noord deden tot De wijziging in de structuur van de f 40, terwijl de drietjes f organisatie der partij wordt noodzakelijk de kustkwallteit en f 30 tot f geacht om een betere uitbouw en werk- I vangsten uit de Noord, zaamheid in de onderdelen te bewerk-De tong 1S ook geëxporteerd en bracht stelligen. Spr. was van oordeel, dat dejvoor Italië en ZwitSerland een f 2.10 tot KATWIJK AAN DEN RUN A.R. kiesvereniging en reorganisatierapport De A.R. kiesvereniging hield in de zaal achter de Geref. Kerk een ledenverga dering. De tweede voorzitter, de heer H. Scheele, leidde de vergadering en be groette in zijn openingswoord in het bij zonder de spreker, de heer C. D. van Oosten uit Voorschoten. Deze sprak over „Het reorganisatie-rapport en het ont werp statuten der A.R -partij". Hij begon met een uiteenzetting van het doel der reorganisatie. Aan de hand van een schema gaf spr. aan het verband dat er bestaat tussen de kiesverenigingen, de deputatenvergadering en het centraal I de partij niet vei te worden, in verband met sche betekenis. Na afloop van de rede var Oosten volgde nog een vt ■oorzltter. Dit betrof, N. Anes. De heer Van Oosten met dankgebed. Veilingvereniging De veilingvereniging Ka anuera aienif 2.24 op wat de grove soortc haar historl-(f 40 alg hpt halve pondjes warei enen deden zelfs een rijksdaalder rïX v" Sl"'S zerd de heer i PrÜ9 met 1 2 4°- De tor8ullen deden f 20 Dokter en tandarts er het de patiënten betreft van J. Bergman cn H. M Huetlng te Katwijk aan den Rijn en E. E van der Laan te Rijnsburg, wordt de Zondags- dienst morgen waargenomen door doktei Hueting. Rijnstraat 33. tel. 2102. De diensi i ;;rcken ho0pt Woensdag 2 Februari een I met 1375 kisten vis van 14 Januari der tandartsenwordt waargenomen door i voorlichtingsavond te geven in café vangst wordt gecompleteerd met 150 dokter Mast. Drieplassenweg 32. tel. 2o37 Ipennes. Er zal gesproken worden over stijve kabeljauwen. Voorts lagen te los- |,.De wortelvlieg cn haar bestrijding", sen de KW 141, de KW 40, de jEen en ander zal toegelicht worden met IJM 75, welke laatste alleen al 175 kisten films. I vis en 2300 kilo tong heeft. eindigde Per kist en middengul haalde f 35, met grote gulprijzen van f 38. Vandaag de V De Vios is vanmorgen aan de afslag 2535 2957 2373 837 1327 1651 Af te hale 8 1400 1919 23' 7 2385 i bij. A. Rijsdam, Slu 82-84 De Bond voor Geref. Jeugdorganisa ties komt op 15 en 16 April in de Utrecht se stadsschouwburg in jaarvergadering bijeen. Er komt o.a. een speciaal jeugd- Het Spaanse staatshoofd, generaal Fran- I. heeft -dezer dagen verklaard, dat hü zich nog niet definitief gebonden heeft inzake de keuze van zijn opvolger als staatshoofd. Hij zeide dit in een vraag gesprek met het falangisti-sdhe blad Zoals bekend is onlangs de oudste zoon m de Spaanse troonpretendent, prins Juan Carlos, in Madrid aangekomen, waar en begin heeft gemaakt met de vol tooiing van zijn opvoeding. Een en ander esohiedt in overeenstemming met de vensen van zijn vader, don Juan, die over de opvoeding van zijn zoon met Franco ■ereenstemming heeft bereikt Franco r«u D<- voorzitter de heer J. de Groot de ™n£toefceêrsTnig!~du» het "har» I dankte tot slot do spreker, uit aller on het verstand. In alle perloden Melder naam. voor zyn boeiende en eer ame de componisten vast aan een vast vorm- causerie Job. van w. XXIV. Het Vuurbaakspad Een interessante foto, die van vandaag. En laten we nu uitgerekend over dit plaatje niet veel weten. Er valt natuurlijk wat te kletspraten over die Barnevelder kip, die daar recht vooruit loopt, alsof ze haar ei niet kwijt kan. En die twee meisjes, even voorbij de schutting, zouden ook kunnen dienen voor een klein filosofietje. Maar praatjes vullen geen gaatjes. We willen wat weten over de mensen, die daar woonden en over wat ze deden en welke eigenaardigheden ze misschien hadden. Wij kunnen niet veel verhalen. Wie meer weet, mag ons schrijven. Graag! Dit is wat we wél weten. Op de foto staat het Westelijk uiteinde van het Vuurbaakspad. in 1907 vereeuwigd om het menselijk te zeggen. Eigen lijk heette dit de Hellingstraat. Rechtdoor lopend kwam men aan het Zee hospitium. Toen het Zeehospitium werd geopend, gaf H.M. Koningin Emma ook van Haar belangstelling blijk. De Koningin reed over dit steile pad naar het hospitium toe. Links op de foto is een schutting te zien. Een niet onberispelijk in elkaar getimmerde schutting. Tegen zoiets zouden de schoonheidscom missies van tegenwoordig wel bezwaar hebben gemaakt. Het materiaal is kennelijk, net als bij de schutting op één van de vorige plaatjes, afkomstig van een afgedankte bomschuit. Hot huis. waarbij de schutting hoorde, werd in 1943 of 1944 gesloopt. Het werd bewoond door schipper Jacob Hoek. later door Joh. Parlevliet en nog later door de nog in leven zijnde Klaas Kuyt. Dat was het. Voor vandaag tenminste. Opname Reelddocumentatie Gemeente Katwijk. Maakt naar twee kanten buiging Franco over het herstel van het Spaanse koningshuis Voorziffer Oosierhuis N.V.V. was nimmer Marxistisch De voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert heeft met zijn houding tegen over het mandement in plaats van olie op de golven olie op het smeulend vuur ge worpen. Aldus de heer H. Oosterhuis voorzitter van het N.V.V. tijdens een te Hengelo gehouden vergadering. De brochure van het C.N.V. „Wat het C.N.V ervan zegt" had hij met teleurstelling en misnoegen bestudeerd. Het N.V.V. zal er op antwoorden met een brochure, getiteld „Een niet geslaagde poging". De rede van de heer Oosterhuis had tc titel „Het mandement, wij en anderen* Hij constateerde, dat de samenwerking i de Raad van Vakcentralen pas kan wor den hersteld, wanneer het grievend on recht, het N.V.V. krachtens het mande ment aangedaan, wordt opgeheven en herstel volgt. „In heel zijn geschiedenis heeft het N.V.V. een ruime visie getoond op de levensvragen van de arbeidende mens. Het keerde zich daarbij tegen an archisme, syndicalisme en communism» en heeft nimmer een marxistische of ma terialistische levensbeschouwing aange hangen of gepropageerd. Nimmer heeft het zich schuldig gemaakt aan gedragin gen. welke tegen het geloof waren richtHet N.V.V is geen gevaar het Christendom", aldus de heer Ooster huis. Patrouillevaartuig Hadda wordt overgedragen Op 3 Februari wordt, 's morgens ot elf uur. het voor Amerikaanse rekening in Nederland gebouwde patrouillevaar tuig Hadda aan de Nederlandse marine overgedragen. Dat geschiedt op de rijks werf in Den Helder. Aan de overdracht van de Hadda ging vooraf de overdracht van de Balder, Bul- g|p en Freyr. Het laatste schip van deze reeks is de Hefrlng. De schepen hebben een waterverplaatsing van 225 ton en een bemanning van 27 koppen. Ds E. Schalkwijk. Baptistenpredikant te Ter Apel. heeft om eezondheidsredenen rijn ambt neergelegd "n zal zich In het bedrijfsleven begeven. Hij is 28 laar oud en staat sinds Augustus 1953 in Ter Apel. zeide in zijn interview, dat dit geen kwes tie was van erkenning van rechten van prins Juan Carlos, doch dat hij handelde overeenstemming met de wet op de opvolging, die enige jaren geleden door t gehele volk werd goedgekeurd". .De monarchie", zo vervolgde hij ech ter, „die mogelijk eens ingesteld zal wor den, dient niet verward te worden met de liberale en parlementaire monarchie waaronder wij te lijden hebben gehad". Franco gaf een historische beschouwing, waarin hij tot de slotsom kwam. dat de monarchie, waaronder Spanje groot geweest, vaak het karakter had gehad van een sociaal regiem, precies het tegen overgestelde wat men in de laatste da gen van de Spaanse monarchie had be leefd. Spanje had echter twee maal slechte ervaringen met een republiek gehad Indien de monarchie hersteld zou den zouden de beginselen van de re tie gehandhaafd worden want de opvol ger van de nationale beweging is de na tionale beweging zelf. aldus het Spaanse staatshoofd. „Alle openlijke en heimelijke vijanden in het land wachten op een verande ring. Wij wensen de beginselen van revolutie te verzekeren". De opeliding van prins Juan Carlos, zo zeide Franco, is een maatregel van voorzorg. „Het is natuurlijk dat wij inzien, dat het ii eigen belang is. dat de prinsen vj Spaanse dynastie gereed zijn" Franco's vraaggesprek wordt te Madrid opgevat als een maatregel tot verminde ring van de vrees van de falangistische partij, dat haar positie zal worden ee'ast door een herstel van de monarchie Ook zou het de bedoeling zijn de Span jaarden te wennen aan de gedachte een eventuele terugkeer tot een mo chale regeringsvorm. In c uit Binnengekomen KW 162, 59, 141, 48. Vertrokken KW 34. 36. 189. Oudste De oudste schepen zijn nu de Batavia (15 Jan de Bergen en de Bioemendaal1 met de Polderman en de Van Hattum van 19 Jan., de Herman en de Thorina cn de Eveline met de Dirkje van 20 Januari. Papierbinders Acht-en-twintig van de lOO.flOO paper-clips worden voor ham eigenlijke bestemming gebruikt. In het Engelse tijdschrift Sales Management trof de Bata Koerier onlangs de volgende ietwat komi sche statistiek aan, betreffende het gebruik van paper-clips op de Engelse kantoren. Volgens deze statistiek, die, naar het genoemde blad beweert, gebaseerd is op een omvangrijke enquête, worden er van de 100.000 paper-clips ge- Als lingerichouders 7.160 Als haarspelden voor bob- bed hair10.801 Om pijpen schoon te maken 3.163 Als noodjarretels 802 Voor manicure-doeleinden Voor het vervaardigen van lampekappen Als Ford reparatie-onder- f'.'r bevestiging van hemds mouwen 4.183 Als tandenstoker 9.021 Om „vrijgezellenknopen" te bevestigen 7200 Als manchetknopen 5-J02 Als fiches bü het pokeren 19.413 Voor het doorsteken verstopte vulpennen Als vork voor dadels, olij- Als speelgoed onder het telefoneren Voor het b(j elkaar houden van papieren 5.534 5.308 7.324 100.000 dan is het Postzegel met toeslag voor Kon. Wilhelminafonds Van 15 Augustus tot 10 September 1955 zal een serie postzegels met toeslag ver schijnen. -waarvan de opbrengst aan het Kon. Wilhelminafonds voor kankerbestrij ding ten goede komt. De zegels zullen uitkomen in de waarde van 2. 5. 7, 10 en 25 cent met een toeslag van resp. 3, 3, 5, 5 en .8 cent. Huishouding en het cadeau-stelsel Enige organisaties van klein- en groot handelaren op het gebied van in de huis houding te gebruiken artikelen hebben in een adres aan de Tweede Kamer instem ming betuigd met het wetsontwerp beper king cadeaustelsel. Bezwaar maken zij echter tegen de gemaakte uitzondering voor het als geschenk bezigen van artike len, die voorzien zijn van een bij#nor- maal gebruik in het oog vallend, onuit wisbaar kenmerk, dat het goed een dui delijk reclamekarakter geeft, wanneer het artikel consumptieverwant ls. Drie jaar geëist voor overval op taxichauffeur Voor de Haarlemse rechtbank ls drie, jaar. door te brengen ln de gevangenis voor Jongelieden te Zutphen, geëist tegen twee jonge Indische Nederlanders, de 20- jarige lasser B. R. van H. en diens 18- jarige collega J. W. C. K., die in de nacht: van 27 op 28 September van het vorige jaar in Haarlemmermeer *n overval heb ben gepleegd op een Amsterdamse taxi chauffeur. Vonnis 10 Febr. Stap van trottoir kostte Amsterdammer het leven Op het Rokin te Amsterdam ls een ongeveer 65-j«rige man door een tram aangereden en gedood. Hij stond bij de tramhalte op de Dam, Juist op het ogen-! blik dat een tram van lijn 4 aan kwam die afremde bij de kop van de vlucht-' heuvel, deed het slachtoffer dat met zijn rug naar de tram gekeerd stond, een stap van het trottoir af en werd gegre pen. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zUn ovcr- De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij N V. stelt voor het di vidend over 1954 op de gewone aandelen' te bepalen op negen procent in contanten (onveranderd). Radio-actief zand gaf beweging van slib in Theems aan De Engelsen maken ge- van Londen, heeft het aan de maatschappij ver bruik van de atoomweten- atoom nu aangetoond, hoe bonden geleerden met gel schap om van de Theems een stelsel van havendam- eertellers de beweeineen een veiliger en goedkopere men het slib terzijde van van dit zand onder in- waterweg voor de scheep- het vaarwater of in open vloed van de warrelende vaart te maken. zee zou kunnen dringen. stromingen in de rivier na- De Theems is „de poort Het geheim ts „radio- gegaan. Als zij eenmaal de van Londen", de drukste actief-zand". gemaakt ln bewegingen van het slib haven ter wereld. Evenals het reusachtige Instituut zf'"den kennen, zouden zij in de meeste rivieren be- voor wetenschappelijk on- kunnen nagaan, hoe het zinken tn de Theems bij derzoek van de Britss rs- zou kunneD worden afge- haar monding elk jaar dul- zering te Harwell. voerd. zenden tonnen slib. Dit slib „Isotope Developments Een woordvoerder van de door dreggen te verwijde- "mifd". onafhanke- ren. ten einde de doorvaart Wke maatschappij voor h-oineeien wetenschappelijk onderzoek oroer was. de beginselen vobr de schepen epen te die $amenwerkt met de ,aRl te stellen van een me- houden, Is een kostbare ge- raad beheer heeft thode. die het mogelijk zou «cniedenls. kleine hoeveelheden van maken de vaargeulen van Volgens geleerden, die dit zand !n de bedding van d» Theems vrij te houden samenwerken met de raad de rivier g»;>laatst. van slib Ds proef it ge- van beheer van de haven Twee weken lang hebben slaagd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 12