|4icutwe geite (tft(JToumnl Amerikaanse zevende vloot gereed voor operaties Prins Jean en zijn gezin Lek bij Schoonhoven weer hoog; IJsselwater zakt Treinbotsing te Deventer; ontsporing bij Boxtel Wist U Parijs herademt: water van de Seine zakt 12 cm RI 1955 MAANDAG 24 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijl en dertigsle jaargang No 10252 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticb Is ghfóleoen üiQn btri In fcgfjeospoer Nieuwjaarsrede van de burgemeester DE „WAAKHOND" BEGINT TE BLAFFEN Eisenhower wil eilanden Quemoy en Matsoe doen verdedigen EISENHOWER zal het Amerikaanse Congres nog heden in een bijzon dere boodschap verzoeken, zijn plannen voor de verdediging van het gebied rond Formosa goed te keuren. Hij zal het Congres machtiging vragen niet slechts Formosa en de Pescadores door de Amerikaanse! strijdkrachten tegen communistische aanvallen te laten verdedigen, maar ook de eilanden Quemoy en Matsoe, gelegen teT hoogte van de Chinese kust. Het bezit van Quemoy en Matsoe is voor de Chinese natio nalisten van Tsjang Kai-Sjek van groot belang. Hierdoor immers zijn zij in staat, de communisten te beletten de, in de nabijheid liggende. Chi nese havens Amoy en Soetsjow te gebruiken als bases voor een inval in Formosa. In aansluiting aan hetgeen eerder vermeld is, zijn de Ameri kaanse vliegdekschepen, Yorktown. Kearsarge en Essex, alle drie 30.000, ton metende, uit de baai vcm Manilla vertrokken naar de Tatsjeneilanden, t ongeveer 200 mijl ten Noorden van Foimosa. Daar zullen zij wachten op nadere bevelen betreffende de evacuatie vcm nationalistisch Chinese strijdkrachten. Zij zullen in actie komen, als de communisten zich met de evacuatie zouden bemoeien. Amerikaanse verkenningsvliegtuigen heb ben in deze wateren verscheidene onbekende duikboten waargenomen. evacuatie. -In totaal bevinden zich op de Tatsjen-eilanden. volgens Reuter, onge- 20.000 man. Voorts verluidt, dat de Inmiddels heeft Radio-Peking verklaard dat het plan om via de Ver. Naties een wapenstilstand rondom Formosa tot stand te brengen; verworpen is. De communis ten noemen het een Amerikaans complot, ten doel hebbende zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van China. Zij beweren, dat als de Ver. Staten wer kelijk bezorgd zijn over de vrede in het Oosten, zij dan maar hun strijdkrachten uit het gebied van Formosa moeten te rugtrekken. Ironisch wordt gezegd, dat ditde enige weg is. Eisenhower, die confereerde met zijn minister van buiten landse zaken. Foster Dulles, en ook de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, Knowland, op het Witte Huis ont ving, heeft er met nadruk op gewezen, dat de hoofdzetel der nationalistische Chinese regering, namelijk Formosa er de groep der Pescadores van vitaal be> lang is voor de verdediging der Ver. Staten. Dit gebied geniet reeds de be scherming der Amerikaanse zevende De Tatsjen-eilanden, die na de val het eiland Jikiangsjan meer rechtstreeks door de communisten worden bedreigd, zullen niet onder de bescherming der Amerikaanse strijdkrachten vallen. Van daar dat evacuatie van deze kleinere eilanden noodzakelijk kan worden. Het Congres moet nu de voorgestelde maat regelen steunen. Van belang is dat Know land die steeds aangedrongen heeft op 'n krachtiger politiek in het Verre Oosten dan de regering-Eisenhower wenselijk acht, zich met de voorstellen verenigd heeft. Tsjang Kai-Sjek tegen evacuatie Het gaat er dus om of de evacuatie werkelijk zal plaats hebben. De Chinese nationalisten hebben Immers verklaard, dat zij zwaar gekant zijn tegen zulk een Amerikaanse zevende vloot reeds op- it naar de Tatsjen-eilanden. mogelijk en ontruiming door de nationalisti sche troepen te dekken. Tegelijkertijd is de 13.000 ton metende Amerikaanse krul- Helena met een escorte van twee on derzeebootjagers. de O'Brien en de Hub bard. uit de haven van "Hongkong ver trokken. Deze schepen zouden oorspron kelijk nog drie dagen in Hongkong blij- Atoomartillerie voor Oost-Duitsland Het Westberlijnse dagblad Der Abend heeft gemeld, dat gedurende de laatste twee maanden onder zware geheimhou ding Russische atoomkanonnen en ver dragende raketwapens naar Oost-Duits land zijn overgebracht. Volgens het blad waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen, alvo rens deze wapens in 25 speciale spoor wegwagons uit Rusland naar Oost-Duits land werden vervoerd. Een deel der atoomwapens zou zijn overgebracht n de omgeving van Schwering. Erfurt Maagdenburg. Ook zou ntoomgeschut zijn aangeko men in Kummersdorf-Sperenberg. ong. 60 km. ten zuiden van Berlijn. Volgens Der Abend zouden verder sinds herfst van verleden jaar, in de Russische zone van Duitsland 600 zware tanks van het type Stalin II" zijn aangekomen. Een aantal verouderde tanks werd ge durende dezelfde periode uit Oost-Duits land naar de Sowjetunle teruggezonden. hoort, maar de kleine aanval werd afge slagen. Voor het eerst sinds de val van Jikiangsjan vliegen communistische vlieg tuigen. waarbij Russische Migs, boven de Tatsjen-eilanden. De Roden': Formosa moet bevrijd Op het nationale Volkscongres, het hoogste bestuursorgaan van communis tisch China, heeft de „leider" gezegd: „Ik hoop dat gij voort zult gaan met de mi litaire en politieke training, geleerd van de Sowjets, ten einde Formosa te bevrij den. Dit betekent de veiligheid van het vaderland en de vrede in de wereld ver- Wij herinneren er aan, dat de Russische ambassadeurs, die in de westelijke hoofd steden sleutelposities bezetten, naar Mos- du werden geroepen voor overleg. Radio-Moskou maakt thans bekend, dat de Opperste Sowjet op 3 Februari in Mos kou bijeen zal komen. Deskundigen op het gebied van Russische aangelegenhe in Londen, merken op, dat de ver gadering van de Opperste Sowjet ver scheidene maanden vroeger zal plaats hebben dan gebruikelijk is. Zij voorspel len een belangrijke Russische diploma tieke stap. De Opperste Sowjet, dat is het „parlement" der Sowjet-Unie. relt meer dan 1301) afgevaardigden*. Eden, de Britse minister van buiten landse zaken, is van oordeel, dat de hui dige strijd in de Straat van Formosa een ernstiger bedreiging van de wereldvrede betekent, dan enig andere gebeurtenis op bet ogenblik. Premier Churchill heeft het Britse kabinet in spoedzitting bijeenge- ven. merkt Reuter op. Aan boord va Helena bevindt zich vice-admiraal Pride, de commandant van de Amerikaanse ze vende vloot. Wij herhalen, dat de nationalistische Chinezen scherp tegen de evacuatie ge kant zijn en dus nog niets zeker is. De vijandelijkheden duren voort. De commu nisten hebben met een tiental jonken ge poogd te landen op het eiland Kwateng, dat tot de eilandgroep van Matsoe be- Marie Astiid wordt al 2 jaar Een aardige opname van de Luxemburgse troonopvolger prins Jean, zijn gemalin prinses Josephine Charlotte van België en hun dochtertje prinses Marie Astrid, die op 17 Februari a.s. twee jaar wordt. Commandowisseling bij de Nationale Reserve Kolonel D. Blanken volgt kolonel W. van Hinte op Naar de Nieuwe Lcidsche zal kolonel D Blanken. tot dusver commandant van 41 R.I., met Ingang van 1 Februari gedetacheerd wor den op de inspectie van de Nationale Re- Het ligt in het voornemen, dat hij de tegenwoordige inspecteur van de Natio nale Reserve, kolonel W. van Hinte, die op 1 Mei as. met pensioen gaat. zal op volgen. Kolonel Blanken, die bekend staat al* een goed troepenofficier, werd in 1902 ge boren. Hij werd in 1924 tweede luitenant, in 1928 eerste luitenant en in 1938 kapitein. In 1948 werd hij zowel majoor als luit.- kolonel en in 1952 volgde zijn benoeming tot kolonel. In het najaar van 1954 eommanOeerd' De stand der rivieren Grenspost Ellen was niet meer overstroomd door de Rijn hii het eerste regiment divisie tijdens de oefening Battle Royal in Duitsland. Te Schoonhoven was de hoge stand van de Lek in samenwerking met het vloed- rr water oorzaak, dat de vloedplanken voor v de derde maal in deze winter in de veer-17 pont moesten worden gelegd. Tegen zeven uur Zaterdagavond werd aan de rijks peilschaal de hoogste stand aangetekend, nl 2.83 boven A.P. Dit is ongeveer 1.30 m hoger dan de normale stand. De veerpont moest voor het autoverkeer worden ge staakt. Verwacht wordt, dat morgenoch tend een nog iets hogere stand zal worden de Gctdorse I-Tssel is. bM een Het pontveer RhenenLienden is van- lOrgen weer in de vaart genomen. Het scr zal, behalve geladen trailers, tussen en 19 uur weer alle motorvoertuigen Vacaniie ïexiielaibeideis ook van 2530 Juli De vacantie in do textielindustrie zal dit jaar in dezelfde week van de bouw> vakarbeiders worden gehouden te wetei van 25 tot en met 30 Juli. Deze foto werd genomen vanaf een door de nationalisten bezet eiland der Tatsjen-groep. Op de achtergro.nd ziet men een eiland dat door de communisten wordt bezet gehouden. Volgens onbe vestigde berichten zullen de na tionalistische troepen van de Tatsjens worden geëvacueerd. Bij wijze van concessie aan Tsjiang zou Eisenhower heden het Congres voorstellen, de ei landen Quemoy en Maboe on der de Chinese kust) door de Zevende Vloot te doen verde digen. Zaterdagmiddag is op het Korvelplein te Tilburg de 20-jarige Toos Buster door de achteruitstekende lading hout van e»n vrachtwagen van de duoplaals van eer» bromfiets geworpen. Even later over leed zij. Vrouw ïli Oss stak haar man neer In de Landweerstraat te Oss kregen vannacht man en vrouw S. hevige ruzie, die op het mes werd uitgevochten. De vrouw verwondde daarbij haar man, va der van drie kinderen, levensgevaarlijk door een steek in de long. Hevig bloe dend koos S. het hazenpad: hij vluchtte naar het huis van zijn schoonouders in de Koekoekstraat. Vandaar werd hij later naar een ziekenhuis overgebracht. De vrouw is door de politie gearresteerd. Buit van bijna 3000 bij kraak in A'dam Een inbreker heeft tijdens afwezigheid van de eigenaar en zijn vrouw, zijn slag geslagen in een bijouterie-winkel aan de Beethovenstraat te Amsterdam. Zijn bult bestaat uit een bedrag aan geld van 785 alsmede een aantal gouden en brillianten sieraden, ter waarde van on geveer f 2000. vierde hoogte van 6.39 boven N A P. tot staan ge- t nva -iomon Mcri .Tieenc. dat cr een geringe daling van het water is te bespeuren. Daartoe heeft de lichte vorst zeker bij gedragen. Behalve het feit dat in Deventer vele kelders aan de IJsselkade aan beide oevers zijn volgelopen, is deze stad er tot nu toe redelijk goed afgekomen. De grensovergang EltenEmmerik is voor alle internationaal verkeer weer opengesteld. Aangezien de grens bij Elten wegens het hoge water niet kon worden overschreden, heeft men een tijdlang de grenspost 's Heerenberg-Emmerik dag en nacht geopend gehouden. Zij zal nu slc-hts overdag geopend zijn. Het Lexkesveer bij Wageningen zal van morgen weer normaal in de vaart zijn. De veerdienst AmerongenEek en Wiel vaart weer voor alle verkeer van morgen af van 7 tot 21 uur. daarna weer normaal dag en nacht. De Hoge Commissaris en zijn echtgenote bij hun vertrek op Schiphol. „Slechts 1 Nederlander kwam in 1954 om" H.C. acht toestand in Indo nesië niet zo onveilig „Het is mij opgevallen, dat in Ne derland de toestand in Indonesië pessimistischer wordt beoordeeld, dan door de Nederlanders ter plaatse. Dit komt waarschijnlijk door het feit. dat „geen nieuws- goed nieuws" is. waardoor men ln Nederland een bloemlezing van slecht nieuws krijgt „Ik betreur dit", aldus zeide Zater dagmiddag op Schiphol de Neder landse Hoge commissaris in Djakarta, mr W. F L. Graaf van Bylandt, voor zijn terugkeer naar Indonesië De H. C. acht. gezien het feit. dal in 1954 één Nederlander in Indonesië het leven verloren heeft, geen bij zondere aanleiding aanwezig om zich over de veiligheidstoestand in Indo nesië zorgen te maken en onder schreef de verklaringen van de stich ting Hulp aan Onze Mensen in Indo nesië. dat het particulier initiatief een taak heeft wat betreft de verle ning van steun aan behoeftige men- ten van Nederlandse afkomst. Hier over heeft hij met het bestuur van de stichting overleg gepleegd. Vossestaart aan auto-antenne Een uit Scandinavië afkomstige ge dachte heeft, ook in Nederland ingang gevonden. B(j onze Noorderburen voeren steeds meer automobilisten een vosse staart in top. ten teken van het feit dal zü lid zijn van de „Broederschap van sportieve en correcte automobilisten". Zij bevestigen de vossestaart aan anten ne of vlaggenstandaard. Ook in ons land zijn reeds negen wagens met dit wui vend symbool in top gesignaleerd- De eigenaars geven daarmee te kennen, dal zij altijd bereid zijn een andere vosse- staartdrager met raad en daad te helpen. De automobilist die dus een vossestaart voert aan zijn antenne, neemt daarmee de mnre'.e verplichting op zich inderdaad een sportief en correct automobilist te zijn. Weer drie ongelukken bij de Spoorwegen Een kolentrein, getrokken door een electrische locomotief, is gisteravond omstreeks kwart voor zeven te Deven ter op een electrisch treinstel gereden, dat naar Hengelo zou vertrekken. Er kwa men bij deze botsing geen persoonlijke ongelukken voor. Behalve de conducteur, hadden er nog geen reizigers in de trein plaats geno men, toen de kolentrein op het bezette spoor binnenreed.. Door d^ botsing werd het electrische treinstel zodanig be schadigd. dat het uit de dienst moest worden genomen. Ook de locomotief van de kolentrein, die echter lichtere be schadigingen had opgelopen, werd op dood spoor gereden voor een onderzoek De kolentrein. die uit Apeldoorn kwam. heeft, getrokken door een andere loco motief, zijn reis naar Hengelo voortge zet. De conducteur, die in het electrische treinstel zat. klaagde over pijn tn de rug Aangezien het treinstel geen dienst meer kon doen. moesten de reizigers hiervoor wachten op de volgende trein. De oorzaak wordt voorshands gezocht in een fout van "het bedieningspersoneel op het station Deventer. Het treinverkeer tussen Boxtel en Bosch werd gestremd als gevolg var ontsporen gisternacht van twee wagons van een goederentrein onmiddellijk noorden van het station Boxtel. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het reizigersverkeer werd omge legd via Tilburg. Oliewagens uit de rails De trein Gouda—Rotterdam heeft gis teravond vertraging ondervonden door dat om 22.15 uur op het goederen-empla cement Rotterdam-Noord van een aldaar binnenkomende ledige olietrein 2 wagens ontspoorden. De laatste wagens van deze trein ston den niet vrij van het hoofdspoor Rotter damGouda waardoor de reizigerstreinen tussen beide plaatsen tot middernacht over enkelspoor geleid moesten worden Er deden zich geen persoonlijke onge- Op rijksweg bij Abbenes Auto door gladheid in sloot: twee doden De gladheid op de Rijksweg Amsterdam —Den Haag heeft gisteravond aan twee mensen het leven gekost. Omstreeks acht uur slipte nabij het viaduct van de Lls- serweg te Abbenes een auto van de Griek se legatie, bestuurd door de 41-jarige Haagse journaliste, mej. I. F. Adema. De wagen -loeg over de kop en kwam onder steboven in een sloot terecht. De jour naliste en een andere inzittende, de 31- jarige secretaris van het Griekse ge zantschap. tevens vice-consul van Grie kenland te Rotterdam, de heer G. Vardas. kwamen om De Haagse journaliste, mevr A. Ch. P. Blaauw-De Ridder, moderedac trice van ons blad. die terugkeerde van een verjaardagsbezoek aan haar moeder, e" haar elf-jarig zoontje Han, die zich eveneens in de auto bevonden, kregen weliswaar water naar binnen, maar wis ten zich te redden. Mevr. Blaauw-De Rid der kon naar huls terugkeren, haar zoon is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is goed. De overledenen zijn door passerende automobilisten op het droge gebracht. Een E.H B O -er utt Abbenes, de heer S. Kroon, heeft bij mej. Adema nog kunstmatige ademhaling toegpast, echter zonder resul taat. Ook de arts E. van der Weg uit Nieuw Vennep verleede hulp. Met een K L.M.-bus zijn ae beide stof felijke overschotten naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Terwijl de heer Kroon eerste hulp ver leende, werd een deken van hem gestolen. Iemand probeerde daarna zijn koffer te stelen, maar werd betrapt. DAT i korte tijd in het Gooi 5 inbra-i en gepleegd, oa. bij een juwe- DAT bü Camperduin 't stoffelijk over schot van een buitenlandse zeeman van naar schatting 35 jaar ia aangespoeld. DAT de Veluwse Bosbrandweer 22 Fe bruari te Arnhem zal recipiëren t.g.v het 25-jbestaan en de Veluwse gemeenten f 2500 bijeenbrachten om de 1800 vrijwil lige brandweerlieden een herinnering aan te bieden. DAT in Aardenburg (Zws-Vl.) opgra vingen zullen worden verricht naar de fundamenten van de in 643 door de H Amandus gestichte O L V -kerk. waarvan de ruïne in 1625 werd gesloopt. DAT de Eerste Vrije Amersfoortse iedere Bosschenaar. Melkhandel het kort geding tegen dei melkfabriek Juliana to Achterveld, wel- DAT van 25 Jan 1,1 het Museum voor ke niet meer wilde leveren toen de Land- en Volkenkunde. Willemskade 25 EVAM de melkprijs verlaagde, heefl ge- te R'dam een tentoonstelling wordt ;e- wonnen en de melkhandel hervat. houden DAT in Apeldoorn een 14-J. en een 17-j jongen elkaar bij een twist messteken toebrachten en de oudste ln een zieken huis moes; worden opgenomen. DAT B. en W. van Renkum het nieuwe gemeentehuis willen bouwen op Harten- stein te Oosterbeek. maar enkele raads leden meer voor De Dennenkamp voelen en de raad hierover Woensdagavond be slissen zal. DAT er in Den Bosch een standbeeld zal worden opgericht voor het zoete lieve Gerntje. bekend uit het lijflied van het leven der Eskimo's DAT in Bergen op Zoom de verkeers- /ertredingen op een onrustbarende ma- ier toennemen en de ambtenaar O M. renge maatregelen heeft aangekondigd. DAT de ANWB minister Algera wees op de gevaarlijke situatie op het wegge deelte Amersfoort-De Bilt, tn het bijzon der bij de kruispunten te Soesterberg en aangedrongen op een spoedige invoering van beveiligingsmaatregelen. DAT ce Ned Vakcentrale de staking 'oij de N V Hensen te lfdam afkeurt en zich uitsprak voor een vertegenwoordi ging van de N.V.C en de ongeorganiseer den ln de te vormen ondernemingsraden buiten de vertegenwoordigers van de 3 grote vakorganisaties DAT een pottenbakkerij in Zeist door onbekende oorzaak door brand verwoest werd, maar de woning van de eigenaar jen de opslagplaats beheren konden wor- Maar leed is nog niet geleden Tweehonderd fabrieken (totaal 50.000 arbeiders) wegens waterschade uitgeschakeld HET WATER van de Seine zakt: Parijs herademt. De overstromingen van de laatste dagen hebben reeds meer dan 20.000 mensen dakloos gemaakt. Rondom Parijs staan ongeveer 300 gemeenten min of meer onder water. Naar schatting zouden vandaag 200 fabrieken met in totaal 50.000 arbeiders stilliggen als gevolg van de waterschade. Ook de grote Renault- fabrieken moesten sluiten. n het v __.t h rische II de Clté in het midden Seine, staan reeds enige decimeters mod derig water. Waardevolle kunstvoorwer pen werden met spoed naar hoger gelegen verdiepingen overgebracht. Verschillende blokken flats zijn zonder verwarming gekomen. Het water over stroomde de kelders en doofde de vuren voor u. Door het eenvoudigemodel is deze japon zowel voor cocktail- als voor zomerjapon geschikt. Het ligt er geheel aan wat voor materiaal er voor wordt gebruikt. '•n het mouwloze gladde lijfje is de rok aangerimpeld. horen, dat de verzekeringsmaatschappij^ (evenals aardbevingen en oorlogen) niet voor hun rekening zullen nemen. In het centrum van Parijs werd de Pont des Invalides voor het verkeer ge sloten met het oog op scheuren in een steunboog. Grote aantallen ratten verlie ten hun holen aan de oevers van de Seine en drongen nabijgelegen hulzen binnen. Uit de provincie werd gemeld, dat door de overstroming van de Rhone het Zui delijke stadsdeel van Avignon is geïso leerd. terwijl de Garonne een gedeelte van Toulouse dreigt te overstromen. Volgens de laatste berichten is het peil van de Seine gezakt van 7.20 meter (giste ren) tot 7.08 meier. Reuter seinde hedenmiddag: Hei over stromingsgevaar is nog niet geweken. Het peil van de Marne stijgt nog en men ver wacht dat het Seinewater hierdoor mor gen ook hoger zal worden. Zeven dames bedwelmd Van de bioscoop naar het ziekenhuis Een aantal bioscoopbezoeksters is Zon dagavond te Nesde (Gelderland) door gas bedwelmd. Bij het uitgaan van de bios coopzaal vielen enkele dames bewuste loos en ook uit de zaal moesten enkele bezoekers naar bulten gedragen worden. De geneeskundige dienst, die hulp ver leende met zuurstofapparaten. liet zeven dames naar een ziekenhuis te Enschede overbrengen. Aanvankelijk leken deze ge vallen niet ernstig, doch het verdere ver loop dient nog afgewacht te worden. Wel verwachten de artsen, dat zich nog meer gevallen zullen voordoen. De oorzaak ls nog niet bekend, doch moet waarschijnlijk gezocht worden bij de centrale verwar mingsinstallatie. die met kolen wordt ge stookt. De politie stelt een onderzoek ln. WEERBERICHT Temperatuurstijging Het KNMI te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: 5^» Zwaar bewolkt met plaat- selljl: wat motregen en vooral aanvankelijk op ve- le plaatsen mist. Matige, langs de Waddenkust later krachtige Z.W. wiDd. Lang- -ame stijging van tempera tuur, maar in het Z O. van het land aanvankelijk nog lichte vorst. 'Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). Verwachte minimumtemperaturen voor de k«mende nacht van 0 tot 4 graden ZON EN MAAN Din.dag Mn van 8.34 tot 1716; maan van 8.52 tot 19.24 uur. Op 31 Jan. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1