Verpakking levensmiddelen kan veel doelmatiger zijn Hortensia vraagt veel water MARTINE WITTOP KONING BRUine Bonen Ook een imprimé'tje. De uitverkoopook boven de wolken! A' NIEUWE LEIDSCHE COURANT Waarom altijd die potjes flesjes? „Ze en e niet eens graag terug," zegt de huis die er eindelijk eens toe gekomen is om de hele eling lege jampotjes en olie- en azijnflessen op Ze is op stap gegaan met een mand vol flessen met ah doel: ruimte te maken in haar overvolle keukenkast en nog geld toe te krijgen. Maar ze komt, gedeeltelijk althans, bedrogen uit, want met zo ongeveer de helft van al die potjes en flesjes blijft ze zitten. Goed, er is natuurlijk een systeem om zoiets te voorkomen: iedere lege fles direct inleveren bij aankoop van een nieuwe. Dan wordt het statiegeld „er af gehouden" en dat is efficiënter dan het laten „oplopen" van een hele serie flessen, hoe vreemd het ook mag klinken. Geen enkele winkelier roept „hoera" wanneer een klant een tas op de toon bank zeult en haar uitstalling begint. Dat wordt dan een zoeken en schiften in de geest van: heb ik die jam nou bij u gekocht? Hier is het etiket af, neemt u die nog terug? Behalve natuurlijk wanneer je je er op toelegt een verzameling bijeen te brengen van alle mogelijke flesjes (zoals een Wassenaarse dame dat deed met likeurflesjes), is het in een huishouden alleen maar erg lastig om met al die lege potjes en flesjes te blijven zitten. Vooral over dat laatste kan eindeloos- (en vruchteloos) gedebatteerd worden, want al ziet het ene potje pindakaas er net zo uit als dat andere waa het etiket echter gescheurd of niet i aanwezig is. voor het ..complete" potje kan de winkelier wèl. voor het andere geen dubbeltje toekennen. Hij gaat, zijn gevoel terecht, van de opvatting uit, dat degenen die bij hem levensmid delen kopen in bepaalde potjes of fles jes. recht hebben op teruggave van het statiegeld, maar hij is niet van plan statiegeld te betalen op flesjes waar van hij de herkomst niet weet. Toch proberen ..Maar ze zien er toch precies het zelfde uit!" roept u en roepen vele anderen. En dat is dan misschien ook wel de reden, waarom de meesten tóch maar vol moed op stap gaan, met die mand en die flessen, groot en klein. Wil de winkelier geen statiegeld terug betalen. dan zegt de klant vaak: ,,Nou, ik weet ook niet wat ik er mee doen moet. houdt u ze dan maar". En toch heeft ze een gevoel van wrevel: ze heeft destijds een dubbeltje of vijftien cent moeten betalen en nu krijgt ze er niets voor terug! Het probleem laat zich niet gemakke lijk organiseren", maar omzeilen kan men het wel. ,,Men" is in dit geval de industrie, die er. vooral sinds de oor logsjaren, zich op toegelegd heeft levens middelen zo efficiënt mogelijk te ver- Gehoord dat een electrisch* straalkachel eerst dan maximale warmte geeft, wan neer de reflectors helder en spiege lend zijn. Gezien zwarte glacé handschoenen, waar van de „zijstukjes" van de vingers in rose waren uitgevoerd, de zelfde kleur als waarmee de klep van het bijpassende tasje was tegengevoerd. Gelezen in „Ladies Home journal", dat er een tendenz merkbaar schijnt te zijn, volgens welke de zg. tweelingcos- tuums voor man en vrouw (hij een colbert, zij een mantelpak van de zelfde slof) weer in zwang schijnen te komen. pakken. Boter, jam. tomatenpuree, ketch up. mosterd, mayonnaise deze ar tikelen worden tegenwoordig in vele ge vallen al in tubes verpakt. Het voordeel van deze tubes is, dat niet de hele inhoud tegelijk behoeft te worden opgebruikt (hetgeen voor al voor kleine verbruikers zo belang rijk is) en dat die inhoud toch niet uitdroogt. Sommige tubes zijn al weer vervangen door plastic (bij lijm bijvoorbeeld) waarvan het sneetje, waardoor de inhoud naar buiten komt, vanzelf weer dichtzuigt. Die mogelijkheden met plastic zijn eindig veel. In een dichtgelaste dunne film bijvoorbeeld worden knakworstjes verpakt en rolmopsen. Pakjes, die niet de geringste plaats in beslag nem er bovendien heel smakelijk uitzien. Eenmalige verpakking zou men alles kunnen noemen, en het is opmer kelijk. dat de industrie er desalniette min op uit is om juist deze verpakking zo doeltreffend en handig mogelijk te doen zijn. Men denke alleen maar eens aan de mayonnaisetupes met het kar telrandje aan de uitgang, om op die manier gemakkelijk te kunnen garne Proeven Veel van deze „ideetjes"- zijn u Amerika afkomstig. Men heeft daa: vooral gedurende de laatste wereldoor log, eindeloze proeven met verpakkin gen genomen. De meest uiteenlopen de artikelen moesten verzonden worden naar de troepen overzee. De verpakking moest onbreekbaar zijn, vochtwerend en geurbehoudend de eenheden moesten zo gestapeld worden dat er geen rest- ruimte overbleef. Men werkt daar nog steeds door op die onderzoekingen. De aerosolbom voor het verstuiven jn insecticiden is bij ons nog niet zo lang in gebruik, maar in Amerika is het al een heel gewoon- voorwerp in het huishouden geworden. Even gewoon het daar om melk in kartónnen te rpakken, melk. die in sommige ge- illen voor directe consumptie bedoeld is. Zouden er op dit gebied in ons land ook mogelijkheden zijn...? een van de Scandinavische landen en al vergevorderd met de voorbe reiding om flessen te vervangen door kartonnen. Die kartonnen zijn pyrami- devormig, omdat men zo weinig moge lijk restruimte wil overhouden bij de verzending. Of we daar in Nederland ook binnen kort aan toe zullen zijn? Het is niet te zeggen, maar het zou in elk geval het voordeel hebben dat het euvel van het wordt te ruggebracht... Toch blijven er, ook bij die een malige verpakking, nog wel wensen over. Schuurpoeder wordt al jaar dag in een strooibus verkocht, m waspoeder is verpakt zonder strooier, waardoor óf te veel, óf niets uit het zelfgemaakte gat komt. De openingen in bussen niet vloeibare was zijn over het algemeen zó, dat er veel te grote „putsen" uit komen. Doosjes met eierkarton er in voor tien of twaalf eieren worden alleen tegen Pasen gebruikt. En eigenlijk moesten er ook veel meer kleinere verpakkingen zijn, zoals de Lilliputtertjes in Oostenrijk, gemakkelijk zijn voor een picnic, weekend of een eenmanshuishou- ding. Er worden op het ogenblik nasi goreng- en bamigrondstoffeneenhe- in één zakje tezamen verkocht, alles net genoeg. Zou zoiets ook niet op ander gebied toegepast kunnen worden? Waar blijft het? IJET huishoudkasboek voor de vrouw, dat uitgegeven is in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, had geen passender titel kunnen krijgen. Want „waar blijft het?" is de stereo tiepe vraag, die speciaal aan het eind van de maand overal opklinkt. Nu t natuurlijk helemaal niet zeggen, dat door dit huishoudkasboek te gebruiken, de vragen in één keer opgelost zijn, maar het voordeel is wel, dat er een overzichtelijk beeld verkregen wordt van de uitgaven die men doet en dat is toch ook al heel wat waard. Het boek is „door schoten" met halve bladen gekleurd papier, waarop allerlei aardige raad gevingen en recepten staan te lezen. Een vlekje hier en daar.... Wat ls het toch zonde, als een nieu we of pas-gestoomde japon een vlekje heeft opgelopen! En de grootste narig heid komt nog, als men dan tevergeefs I aan zo'n vlekje hier of daar gaat dok- teren: eerst met vlekkenwater, dan met alcohol, later nog eens met warm j wateren inplaats van tc verdwij- nen wordt het vlekje dan nog met j allerlei kringen en lelijke plekken „gesierd". Daarom een goede' raad: ga niet elke vlek zomaar te lijf, realiseer u eerst goed. wat het kan zijn en over- weeg dan, welk schoonmaakmiddel ge zult gebruiken. Het is gevaarlijk en volkomen fout om elke vlek maar even met ben zine aan te pakken, want benzine helpt heus niet overal tegen. Vetvlekken probere men eerst zoveel mogelijk te verwijderen door onder en boven de stof een stuk grauw papier te leggen en op het papier dan voorzichtig een warm ijzer te druk ken. Het papier telkens verversen en oppassen, dat men het uitgetrokken vet niet door verschuiven van het papier op een andere plaats in de stof perst. Likeurvlekken kan men met spi ritus behandelen, maar in een kring blijven wrijven, totdat de spiritus droog is. Een toch zichtbaar blijvende rand kan men wegkrijgen met een mengsel van negen delen water en één deel waterstofsuperoxyde met enkele druppels geest van salmiak. De behan delde plek daarna flink uitspoelen in lauw water. Yoghurtvlekken verdwijnen meestal wanneer men, nadat de plek droog is, deze flink uitborstelt en met lauw water nawrijft. Blijft er toch nog iets te zien, dan voorzichtig een wei nig tetra gebruiken als het goed weer droog is. De potaarde moet veenachtig, voohthoudend en zeer voedzaam zijn. Neem daartoe drie delen veengrond, twee delen oude koemest en. één deel metselzand. Zet de plant elk jaar na de bloei daarin. Geef haar dan tot October een plaatsje in de tuin en zorg voor een geregelde bemesting met slappe koegier. Het kan gebeuren, dat de plant wel eens blad verliest, als men haar in de kamer zet. Dat is niet zo erg: de bladeren komen wel weer terug, maar dan moet men de eerste tijd zuinig zijn met water. De natuur heeft de Hortensia maar twee kleuren gegeven: het tvit en het rose. De blauwe kleur, die men bij deze plant in verschillende nuances ziet, is kunstmatig aangebracht. Men had nl. opgemerkt, dat, als een rose Ilo/tensia in aarde stonddie een weinig ijzer of aluin bevatte, de bloemen een min of meer blauwe kleur verkregen. En daarom geven de kwekers en ook de particulieren wel aan sommige planten in het voor- en najaar twee keer een halve eetlepel aluin, in het gietwater opgelost. Het kan echter alleen bij rose Hortensia's, een witte kan niet blauw worden. Dadelijk na de bloei moet men de Hortensia snoeien door de lichtgroene uiteinden van de takken in te korten tot twee paar bladeren boven het donker gekleurde tak-gedeelte. Dit moet vóór Juni gebeuren, anders krijgt men het volgend jaar geen bloemen. De Hortensia verlangt een lichte, koele, maar geen koude standplaats. Door teveel zon gaan de bloemblaadjes lelijk krullen. Als men dit bemerkt, moet men de pot tot de rand toe een poos in het water zetten. Soms is de kwaal daarmee te verhelpen. Maar ook zonder dat de bloemblaadjes krullen te het nodig, dat een bloeiende Hortensia minstens eenmaal per week vijftien a twintig minuten tot de potrand in het water komt te staan en elke dag nog een flinke scheut water krijgt. naam die begrip werd de naam is een begrip. Een begrip voor allen die op de een of andere wijze iets met kookboeken te maken hebben, en dat zijn er velen! Voor die velen heeft Martine Wittop Koning in de loop van meer dan vijftig jaar ettelijke boeken geschreven, waar van sommige een respectabel aantal keren herdrukt werden. Haar eerste kookboek („Eenvou dige recepten") bijvoorbeeld be leefde een 62ste druk! Deze maand is Martine Wittop Koning 85 jaar geworden. Ondanks deze hoge leeftijd is zij nog bijna onvoorstelbaar vitaal, schrijft nog regelmatig artikelen over voedingsleer en andere onderwer pen. daarop betrekking hebbende, staat 's morgens vóór zes uur op en werkt als het weer het toelaat naar hartelust in haar tuinen en kassen. Nog onlangs heeft zij een omvangrijk boek het licht doen zien, het Groot Vege tarisch Kookboek. Het is in zekere zin een voortzetting van een publicatie van Bonen zijn een gezond voedsel, in de eerste plaats al door het hoge ge halte aan zetmeel (50 pet) en in de tweede plaats door het eiwitpercentage, dat 22 bedraagt. Men kan van bonen allerlei gerechten maken. Bonensoep is wel het bekendste, maar weet u dat salade van bruine bonen ook heer lijk is? Voor de soep hebt u nodig: 500 k 600 gram bruine bonen. 2% liter wa ter, 2 uien of prei. 250 gram soep groenten, 3 dL melk. zout, peper en bouillonblokjes. Een dag van te voren de bonen wassen en in de week zetten daarna de bonen in het weekwater gaar koken. Hierna voegen we de schoonge maakte soepgroenten en de bouillonblok jes toe. Na een half uur de melk door de soep roeren en op smaak afmaken wat peper en zout. De bruine bonen salade wordt ge maakt van 250 gram gekookte bruine bonen, drie kleine bietjes en een struik je andijvie, dat zeer fijn gesneden moet worden. 1 preitje, augurk, olie, azijn en slasaus. De bietjes, andijvie, preitje en de augurk hakken en alles mengen met de bruine bonen. Op smaak afmaken met olie en azijn. Is er bonennat over, dan dit bewaren en de volgende dag ver werken tot een kopje soep. vóór de oorlog, doch het is uitgebreid met de meest uiteenlopende gegevens en feiten die de laatste jaren gemeen goed geworden zijn. Het werk is (in plastic band) uitgegeven bij Bigot en Van Rossum NV te Amsterdam. Moderne voedingsleer De moderne voedingsleer heeft haar hart en dat is in dit boek ook duidelijk te merken. Maar niet alleen dat de schrijfster zich tot recepten beperkt, het hoe en waarom van verschillende be reidingswijzen, overzichtelijke schema's en statistieken heeft zij ook in dit boek opgenomen en dat maakt het voor de- geen die het met haar opvattingen eens zijn, tot een waardevol bezit. Rome of Florence ƒN de Italiaanse mode-industrie heerst ernstige ongerustheid over de vraag, welke stad het centrum van de Italiaanse Haute Couture zal zijn: Rome of Florence. Evenals in vorige seizoenen zullen dit jaar twee grote shows worden gehouden. On enigheid in de modewereld was aan leiding daartoe. De modedeskundigen realiseren zich meer en meer, dat deze tweespalt de Italiaanse mode industrie geen goed doet, zeker niet in de concurrentiestrijd met Parijs. De stand van zaken is zeer onaange naam, zegt het modecentrum van Rome, voor de inkopers en voor modejournalisten, die nu tussen beide steden heen en weer moeten ijlen. Is een ongehuwde vrouw een probleem? In de rubriek „Zegt er het uwe van!" in het weekblad De Her vormde Kerk komt een ingezonden stuk voor van een lezeres, die haar mening geeft over het feit, dat de ongehuwde vrouw veelal als „probleem" gezien wordt. Zij schrijft: Hoewel ik mij ervan bewust ben een hachelijk onderwerp aan te snijden, wil ik toch niet nalaten dit te doen, te meer, daar ik weet namens veel ongetrouw de vrouwen te spreken. In de laatste jaren is er vaak over de ongetrouwde vrouw geschreven, in vele gevallen door de getrouwde vrouw (het omgekeerde zou minstens vreemd worden gevonden). Afgezien van het feit, dat het voor ons een buitengewoon pijnlijke gewaar wording is ons zo ,,te kijk" gesteld te weten, gevoelen wij het als een inbreuk op onze vrijheid van mens om als een „probleem" te worden beschouwd. Wil men dit toch doen, laat men dan niet vergeten, dat er ook nog is de onge huwde man „bij wiens gratie" de on gehuwde vrouw er is (andere factoren als het grote overschot van vrouwen e.d. daargelaten). Over zijn levenshou ding wordt nagenoeg nimmer iets ge zegd of geschreven. /Vief billijk Het is niet billijk een zo eenzijdig licht te werpen noch op het leven van de ongetrouwde vrouw, noch op dat van de ongetrouwde man. Het een is niet het ander los te maken. Ik hoop harte dat men zich, en zeker van ondeskundige zijde, in het vervolg zal onhouden van bemoeienis met het per soonlijke leven van ons ongetrouwde Een andere briefschrijfster zegt hier over in dezelfde rubriek: jammer dat wij nooit „ons-zelf" zijn. Tenmin ste. dat is mijn ervaring. Ik ben de zuster van die en die. en vroeger thuis de dochter van mijn vader. Verder zijn wij vrijwel niet in tel. We worden niet voor vol aangezien en toch zijn er bij de ongehuwden zulke pracht-figuren. De waardering is ook hier alleen voor de gehuwde vrouw". Gebed voor de vrede De Vrouwenwereldgebedsdag zal dit jaar, zoals bekend, plaatsvinden op Vrij dag 25 Februari. Vrouwen uit ongeveer 130 landen, over de gehele wereld, zul len die dag in groepen bij elkaar komen en bidden voor de vrede van de wereld, de vrede in haar eigen vaderland vrede in haar harten. De tekst va liturgie werd voor dit jaar verzorgd door Jorgelina Lozada, die een leidende positie inneemt in de Argentijnse vrou wenbeweging. In Duitsland heeft men besloten, ga ven, die tijdens deze diensten zullen worden ingezameld, te bestemmen i de verzorging van uit de Sowjetzone Duitsland gevluchte vrouwen. Brochures die nut hebben Op gezette tijden Inat liet Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad een aantal ge»rhriftjes het licht zien of ver zorgt het de herdruk van brochures, die in het verleden hun bestaansrecht hebben bewezen. Dat laatste is het geval met het handige hoekje ..Lekkernijen voor huise lijke feestjes", dat al een 19e druk be leefde. Terecht, want de. tips en de recep ten die hierin verwerkt zjjn, zyn uiterst waardevol. Niet alleen zoetigheden, maar ook pit tige lekkernijen worden er in beschreven. Trartaties, die men anders met veel geld moet kopen. leert men uit dit boekske op eenvoudige wjjze zelf maken. Ten gerieve van de kamerbewoners stelde het bureau een aantal éénmans-recep ten en -menu's samen. Met veel gevoel voor realiteit is in de brochure „De voe ding van kamerbewoners" een aantal schema's voor dagmenu's opgenomen.-waar- by rekening gehouden werd met liet feit, dat de meeste kamerbewoners slechts over twee, soms zelfs maar één warmtebron beschikken. Tenslotte is er een brochure uitgegeven, getiteld „Onze voeding als we ouder worden", waarin waardevolle gegevens staan voor hen, die by het klimmen der jaren rekening hebben te houden met het feit, dat het lichaam andere voedingseisen gaat stellen. Om nog even in de sfeer te blijven van de Blad Zij-enquête over f imprimé'tjes. waarvan|fi u de volgende week de uitslag zult vernemen: dit is ook een im- primé'tje, maar niet a» van vaderlandse bodem. 3f| De stof is, al zou u dat ^1 misschien niet zeggen, «j 100% katoen, maar met W een zijde-effect, dat „silk-finish" genoemd wordt, haar distinctie ontleent de japon aan het prachtige (Franse!) rozen-imprimé tel de mensen in hel dal. In dorpen en steden, die net even boven de zee spiegel liggen, regent het. Wij zitten voor het raam in een klein berghotelletje op 2000 meter hoogte. Een machtig schouwspel ontrolt zich daar voor on ze ogen. De toppen der bergen, die ons omringen zijn goud overtogen. Alsof God ze met de zomen van Zijn kleed slechts even had beroerd. Steeds hoger maken de bergen zich uit de mist los. Wij zitten in de morgenzon, waarnaar de mensen daar beneden wellicht verlangend uit zien. Je kijkt alleen maar heel stil, terwijl die be sneeuwde zonovergoten ber gen je de ene bijbeltekst na de andere te binnen roepen. IK hef mijn ogen op naar de bergen. Vanwaar zal mijn hulp komen? Die de bergen vastzet door Zijn kracht, 't Gebergte vol van vreugde springen en huppe len voor des Heren oog. Ja, dat doen deze lachen de toppen! Ze omringen ons en vertellen dat er rondom Jeruzalem bergen zijn en dat zó de Here is rondom hen, die Hem vrezen. Wij zitten maar stil en zeggen niets. We hebben nauwelijks gemerkt, dat er een groep je mensen aan het tafeltje naast het onze is komen zit ten. Opeens een scheur m die morgenwijding. „Zeg Ali, mot je eens horen! Ik was in Parijs hè en daar zag ik een vest meid, een wollen vest, zó orresjeneel-, dat ik dacht: pik in, 't is winter meid. 't Was wel duur, maar zoiets zie je in Holland niet. En laat ik het nou in de uitverkoop zien hangen voor de helft, die ik ervoor betaald heb!? En nóu jij!" EN Ali begon: „Ja, da's een sof voor je. Nou, ik ben vóór ik hier opan ging, nog even m'n koop- pies daar beneje weze halc. Henk had met Kersmus al willen gaan, maar ik zee: mijn niet gezien! En ik ze ker me Januari-kooppies mis lopen? Ik 3 Januari subbiet eens neuzen. Nou en is 't een fijn ski-pak- kie of niét. voor 'nog geen honderd piek, wat vroeger tweehonderd kostte. En je ben nooit bekocht als je bij een goeie zaak gaat. Van- zelfs niet! Nou en Henk, die trui van jou, hc, was óók geen geld? Hè. zitten die mannen weer over het voet ballen te klessen! Hebbe jullie nou niks anders tc doen hiér. dan eeuwig -over dat voetballen te leuteren? Kijk liever eens naar bui ten! Dit zie je in de Bin- nen-Bantammer niet!" Kees draaide zich even om naar het raam. „Nou, wat zie je daar? Een beet je bergen. Daar ben je óók in een wip op uitgekeken. Jullie klessen over de uit verkoop, laat ons hou Hol landBelgië. Maar vanmid dag gane we met z'n vie ren naar de ski-school gegeven moment zaten wij zelf in de mist. Toen wij erbovenuit kwamen zagen we de dorpjes in het dal als uitgestrooid speelgoed liggen en klokgelui drong tot óns door. Terug in ons hotel waar Hollanders, Engelsen, Fran sen, Zwitsers, Oostenrijkers, Duitsers en Grieken in één zaal hun inwendige mens verzorgen en waar niet één van dife allen voor het eten bidt of een kruis slaat, vin- klommen. Naast baande een beek zich met driftige vaart een weg tus sen de rotsen. En we zucht ten eens en verzuchtten: „De voetbal en de Bmnen- Bantammer en last not least de uitverkoop óók boven de wolken." Ze kunnen er niet van loskomen. Terwijl zij daarbinnen met hun ruggen naar het raam «ze hadden dus evengoed in de Binnen-Bantammer Chinees kunnen gaan eten!) zaten, trok de zon de mist aan flarden omhoog. Een steeds wisselend en adembenemend schoon schouwspel. Op een gen wij flarden van ge sprekken op. Ze hadden het allemaal over de ski-sport, over auto's, andere buiten landse reizen en over de kleding. En zowaar, van een tafeltje, waaraan andere Hollanders dan de boven beschrevenen zaten, bereikte ons wéér het woord: Uitver- LS iemand in deze zaal ineens over God iets zeggen, zou zo iemand als een hysterische dweper worden aangezien. Want.... God? Ja, die zal misschien wel bestaan, maar zij hebben Hem in de ver ste verte niet nodig. Ze heb ben zo'n best leven, met zo veel vertier. Iets missen? Diep in hun hart tóch onbe- vredigd zijn? Was 't maar waar, dat zij dit voelden. Dan zou er tenminste één plek zijn, waar je vat op hen zou kunnen krijgen. God is volledig uit tal-loze men senlevens uitgeschakeld. Het kan je benauwen om hun nentwil. De post uit Holland bracht ons „de Spiegel". Ik las daarin de .oproep van de dominee „Ik wil eens met u praten", naar aanleiding van de brief, die hij ontvan gen had van die buitenker kelijke verpleegster, wier beste vriendinnen, die wèl belijdende leden ener kerk waren, nooit met haar over het geloof hadden gespro ken. Zelfs niet toen zij ziek was en een gesprek over die dingen min of meer uit lokte! Ineens zag ik ons in onze jammerlijke lafheid en lauwheid. Ik durf in die zaal geen woord over God te spreken en eigenlijk vinden we ons zelf al hele „Pieten" als wij daar wè! bidden voor ons eten. Laten we toch niets vdn Ali, Henk en Kees zeg gen, wij, die tegenover el kaar niet eens de bijbel teksten die je bij het aan schouwen van zóveel schoon heid te binnen schieten, durven uit te spreken. De ander mocht eens smalend zeggen: „wat ben Jij toch MARGARITHA. Ze raken verward in de schoenen Kunnen aan de mode beperkingen worden opgelegd? Dit is de vraag, waarover zich in Italië deelnemers aan een schoenententoonsteHing het hoofu breke.u. In Vigevano, de hoofd stad van de Italiaanse schoenen industrie, is nl. een expositie te be wonderen, waaraan 350 inzenders uit zeven landen deelnemen. Het is een expositie van een zo rijke ver scheidenheid, dat er stemmen zijn opgegaan die beweren, dat een groot scheepse verwarring onder fabrikanten en verkopers het gevolg zal zijn. hakken, hoger dan hoog Men zegt dat er teveel kleuren zijn (alleen al in de Italiaanse modellen is een gamma van 25 tot 30 tinten), teveel verschillende modellen en teveel leersoorten. Sommige klein handelaren echter vrezen, dat hun verkoop zal dalen, indien de ver scheidenheid minder groot wordt. En vooralsnog ziet het er niet naar uit, deze verschillen van mening zullen worden opgelost, want de Italiaanse schoenenmensen gaan rustig voort met uitbreiding van hun col lecties. De namen van de nieuwste mode- hakken op deze tentoonstelling laten duidelijkheid niets te wensen .JSpijkerhak"„Speldenhak", ..Duizeling".... Er heerst verrukking gemengd met ontsteltenis over de slanke, met staal versterkte, meer dan tien centimeter hoge hakken, J' „contact" maken met straat of trottoir over een oppervlakte, maar •g groter dan de kop van een flinke spijker Met de hakken wordt trouwens toch wel v:el gefantaseerd: de firma Quinte van Milaan bijvoorbeeld heeft schoenen ingezonden met hakken van kristal, of hakken, die overtrokken zijn met paarlmoer. glanzend koper, stro of imitatieparels. En de kleuren? Wit en zwart blijven met blauw de hoofdkleuren, maar men ziet op de tentoonstelling allerlei nuances van rood en pastelgroen, rose, bleekblauw, mauve, Napels geel, marineblauw en een kleur die petroleum wordt genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11