SKETCH 3 Leidse mathematici openden eigen instituut aan Vreewijkstraat n Voorlopige oplossing, want volledige y, ontplooiing is er niet mogelijk Moeten wil in de toekomst de dieren 9 het brood gaan halen? NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 18 JANUARI 1955 fJiN HET PAND Vreewijkstraat 12 is gistermiddag het Mathematisch In- stituut van de Leidse universiteit geopend. Bij allen die wiskunde in n'onze stad doceren en studeren, bestond daarover grote blijdschap, omdat er jjjjecn oplossing werd gevonden voor een dringend behuizingsprobleem. Of- pncschoon de wiskundigen en de leiding van de universiteit óók weten, dat dit i 4slechts een voorlopige oplossing moet zijn, want wil het instituut werkelijk vï»n hunnen uitslaan, dan is er méér ruimte nodig. Zo is het al de i ^„bedoeling, als daar gelegenheid voor is het pand Vreewijkstraat 10 er bij late trekken. •lief ;iru De openingstoespraak werd gehouden vajdoor prof. dr J. Droste, de oudste actieve eriefooogleraar in de wiskunde in Leiden. In 2'tizljn overzicht ging hij vijftig jaar terug, toen het onderwijs aan de Nederlandse univerisiteiten eigenlijk geconcentreerd was in het universiteitsgebouw, waarin I een aantal collegekamers beschikbaar was. In Leiden was dat het oude kleine academiegebouw, dat in 1899 werd uitge breid met enkele nieuwe lokalen aan de Nonnensteeg. De afdeling wiskunde had van 1899 af uitsluitend de beschikking over een van deze nieuwe zalen. In die zaal zijn dan ook gedurende twintig jaar uitsluitend de colleges in de wiskunde gegeven, in de morgenuren dan, want 's middags werkten de studenten in de laboratoria. Deze rege ling was in die tijd voldoende. Er waren geen oefeningen, dus werd er alleen col lege gegeven. En de behoefte aan een eigen boekerij was niet sterk. Initiaiiei De eerste stoot tot de oprichting van het instituut moet gezocht worden bij prof. Paulus Ehrenfest, die in 1912 werd benoemd tot hoogleraar in de theoreti sche natuurkunde te Leiden, waar hij samenwerkte met Lorentz en Kamerlingh Onnes. Reeds in het voorjaar van 1913 nam hij het initiatief tot oprichting de vereniging „Leeskamer voor wis- natuurkunde". Zijn tweede initiatief de oprichting van de vereniging Leidsche Flesch", die ten doel had de stu denten van verschillende jai'en bijeen te brengen. Toen de afdeling theoretische natuur kunde geen gastvrijheid meer kon ver lenen aan de afdeling wiskunde wegens vergroting van de arbeid moest me' spoed naar een oplossing in het behul- zingsvraagstuk worden omgezien. Deze oplossing aanvaarden wij vandaag me blijdschap, aldus prof. Droste. De ruimte, waarover wij thans be schikken. is echter niet groot genoeg voor een volledige ontwikkeling van het instituut. Dan zou men de be schikking moeten hebben onder meer over een grote, een middelmatige en een kleine collegezaal, een leeszaal dienstvertrekken, werkkamers en een bibliotheekkamer. De oplossing dient dus als een voorlopige te worden ge zien. Gelukkig is het college van cu ratoren ook deze mening toegedaan, zei de hoogleraar. Eerste hulp Dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de president-curator, knoopte hierbij on middellijk aan door te zeggen, dat hij deze oplossing als een „eerste hulp bij onge lukken" zag. De wiskunde noemde hij eer vak met een zeer oude, roemruchte tradi tie. De oorspronkelijke betekenis van het woord „Mathesis" is: wat te leren valt. wat leerbaar is. Hij achtte het belangrijk, dat nu ook voor de wiskundigen een eigen plek is geschapen, waarop zij elkaar kun nen ontmoeten. Prof. dr A. E. van Arkel voerde het woord namens de senaat van de academie Prof. dr J. H. Oort namens de collega' van „Natuurkunde". Hij wees .op de in nige samenwerking tussen vele van d natuurkundige wetenschappen en de wis kunde en op de wederzijdse beïnvloeding en achtte het zeker, dat het nieuwe insti tuut zal bijdragen tot verlevendiging var het concert tussen de wiskunda-beoefe- 1 hun r vakger Uitgebreid lustrumprogramma van de V.V.S.L. Burgerijcommissie kiest steeds andere groepen Op een persconferentie van de vereniging van vrouwelijke studenten te Leiden werd iets meegedeeld over het komende lustrumfeest. De V.V.S.L. werd in 1900 opgericht en groeide van een vereniging van dertien leden uit tot een van bijna negenhonderd leden. Een ontwikkeling dus, die voor de V.V.S.L.-leden voldoende aanleiding is om er een waardig feest van te maken. 25 Januarj 11 uur: intocht van de reünisten. Voorop het vaandel, daarach- en erewacht te paard, die met reünis- ?n leden in optocht naar het clubge bouw aan het Rapenburg trekt. Tussen de middag zijn er lunches in alle restaurants de stad. De plechtige opening heeft plaats in de Pieterskerk. Daarna houdt het bestuur een receptie. Om 9 uur begint het diner van reünisten en leden in de gehoorzaal. Op 26 Januari wordt tijdens het VVSL- ontbijt de lustrumalmanak uitgereikt, 's Middags geeft het Ned. studentenorkest een concert ten bate van het studenten- sanatorium te Laren. Toestand Waaggebouw slecht Restauratiebedrag moei met 150.000 verhoogd bedrag gesteld het i i het Uitslag Prof. mr E. M. Meijers te Brussel herdacht Het Vlaamse pleitgenootschap bij de Balie van Brussel heeft bij monde haar voorzitter, de heer Custers, en dere sprekers, Zaterdag in de zaal het Hof van Assisen van Brabant de gedachtenis gehuldigd van prof. mr E Meijers, die voorzitter was der commissie voor de eenmaking van het burgerlijk recht van België, Nederland en Luxem burg. De Nederlandse ambassadeur, twet Belgische ministers, de eerste voorzitter van het Hof van Verbreking, de procu- reur-generaal bij dit Hof, de procureur )0 des Konlngs en andere hoogwaardigheids- ?- bekleders, de deken der Balie en familie- leden woonden de plechtigheid bij. 10 De Natuurvriend hield 3 jaarvergadering J'i De vergadering van „De Natuurvriend" stond gisteravond geheel in- het teken k van de eigen huishouding. Om te begin nen werden acht nieuwe leden geïnstal- leerd. Het jaarverslag van de heer M. C. s Overduin maakte niet alleen melding van het jubileum van de vereniging, maar ook van dat van de voorzitter, de heer W. Zwart. Het ledental beweegt zich om de 250. Uit het verslag van de penning meester, de heer G. Redèl, bleek, dat de I vereniging een gezonde financiële basis heeft. De heren Overduin, A. van Gijzen en M. Barkema werden als bestuurslid herkozen. Op 27 Januari, de eigenlijke dag. is er 's morgens gelegenheid een tentoonstelling in de Lakenhal te bezichtigen van teke ningen maquettes, gemaakt door kinde ren van de lagere scholen in Leiden. De prijswinnaars van deze door de burgerij- commissie uitgeschreven wedstrijd zijn: Neutrale school voor l.o. Noordeinde 1 klas 1 en 5, opl. school Aalmarkt klas 1. 4 en 6, Montessorischool Schuttersveld een paar groepjes, opleidingsschool Haver- straat klas 1 en 6. opl. school Langebrug klas 2, Geref. school Hoogl. Kerkgracht klas 2, opl. school Lorentzkade 6 klas 3, Montessorischool Duivenbodestraat klas 5, opl. school Zuldsfngel klas 5. Dr Van Voorthuijsenschool een groep, R.K. school voor b.l.o. Zoeterwoudse Singel klas 1. Hervormde school Munnikenstraat klas 5, Geref. school Asserstraat Gerrit Kromhout, Chr. school Adr. Pauwstraat klas 4, R.K. school Levendaal 54 klas 4, opl. school Da Costastraat klas 4, Her vormde school Noordeinde 40 klas 3. R.K. school Damlaan klas 3. Bijzondere vermelding verdient Hetty de Wilde van de school aan de Aalmarkt klas 5) voor haar patates-frites-tentje. Op 27 Januari om 2 uur is er een caroussel-ultvoerlng in de manege. Het feest wordt besloten met een galavoor stelling en een galabal in het Kurhaus te Scheveningen. Burgerij Mej. J. Jesse vertelde iets over het programma voor de burgerij. Natuurlijk kan niet de gehele burgerij hierin betrok ken worden, maar bij elke lustrumviering kiest de burgerijcommissie andere groepen. Het programma luidt als volgt: bijeen komst voor de echtgenoten van de profes soren in de Lakenhal, een bezoek aan de Leidse hofjes door bestuur, lustrumcom missie en burgerijcommissie, een feest avond voor de hospita's van de leden de vereniging, het personeel van de club en de leveranciers, een ontvangst in het academisch ziekenhuis, waarbij de bur gerijcommissie aan alle leden van het vrouwelijk personeel een geschenk aanbieden en een kinderfeest ln Burcht voor de prijswinnaars var schoolwedstrijd. Mej. I. van der Steur deed tenslotte enige mededelingen over het stuk, dat op de gala-avond te Scheveningen wordt ge speeld, „La Guerre de Troie n' aura pas Lieu" van Jean Giraudoux.- Het is een stuk. dat gespeeld wordt ln oude kleder dracht, maar waarin moderne gedachten liggen. Mevrouw A. van der Moer heeft de regie, de vertaling is van mevrouw C. Cahier-Stuijveranck. Het zal moeilijk zijn, het program ma stipt af te werken, nu er voor alle festiviteiten zich anderhalf maal zo veel deelneemsters hebben opgegeven als bij het vorige lustrumfeest. Toch zal na het feest iedereen met veel plezier kijken naar het aandenken er een lustrumplaat, -tegel, - bor relglaasje of -sleutelring Contact over landsgrenzen Leidse en Duitse jeugd sprak over politieke vragen Op uitnodiging van de politieke jongeren contactraad en het Leids jeugd- parlement zijn de dertig in Leiden verblijvende Duitse studenten, die uit de Oost-zone ontkomen zijn, gisteravond in de Harmonie bijeen geweest om daar in kleine groepen te discussiëren over politieke vraagstukken. Een indruk van de geschiedenis van ons land gaf daar de heer F. Schneider uit Amsterdarh, bestuurslid van de Nederlandse jongerenraad in de Europese Beweging. Na een welkomstwoord door de voor zitter, de heer J. A. M. van Zonneveld, gaf de heer Schneider allereerst een kort overzicht van de Nederlandse staat, hoe die tot eenheid is gekomen én hoe veel strijd het heeft gekost voor hier werkelijk van een parlementaire demo cratie kon worden gesproken. Spr. ver klaarde. dat het woord democratie pas werkelijke inhoud voor velen heeft ge kregen. toen zij hun vrijheid kwüt wa ren De oorlog heeft ons wakker ge maakt en nu is men hl veel opzichten al weer bezig de lessen van toen te ver geten. Wij zijn op weg om zo verschrikkelijk objectief te worden. Daardoor ontstaat het gevaar, dat de jongeren de politiek gaan zien als een „Spielerei" over al lerhande zaken. Het liftverbod bijvoor beeld heeft in ons land de indruk ge wekt, dat kleine zaken weer een hoofd rol gaan spelen. In het kort besprak de heer Schnei der ook nog het optreden van Mac- Carthy in de V.S., die heeft geprobeerd de lucht zuiver te houden met midde len, die zelf allesbehalve zuiver waren Dit is een waarschuwing dat we niet moeten inslapen. Ook in democratische landen ziet men zo graag op naar een sterke man, terwijl een gezonde demo cratie alleen maar onkreukbare me nodig heeft, die goed besturen. Als we de democratie gaan zien enkel en alleen als een systeem, dan wordt zij reeds uitgehold. Slecht* wanneer wij haar onze geest meegeven wordt zij tot een levende werkelijkheid. We moeten over landgrenzen en Ideologische barriè res heen komen tot een eenheid orh het gevaar af te weren, dat ons ln zo sterke mate uit het Oosten bedreigt. Daarna volgde een levendige discus sie, en werkelijk niet alleen over poli tieke vragen, hoewel die wél de boven toon voerden. De bijeenkomst werd bij gewoond door de heren K. R. van Staal, secretaris, W Bakker, vice-voorzitter M. I. Smit, tweede secretaris van hoofdbestuur van Expogé. door me Van Overeem uit Amersfoort, erelid de vereniging, en natuurlijk ook door Leidse leden. Waaggebouw. Gedurende de ring openbaarden zich vele gebreken, die noodzakelijk herstel behoefden. Er moeten nog tal van voorzieningen worden getroffen, zo blijkt uit een stuk van het college van B. en W. aan de raad. De kosten daarvan wor den begroot op 150.000. Omtrent de uit te voeren werken ls overleg gepleegd met „Monumenten zorg". De rijkscommissie Is van oor deel. dat de staat, waarin het gebouw verkeert, zo slecht is, dal alleen een afdoende restauratie tot een bevre digend resultaat kan leiden en dat met een beperking tot de nood zakelijk gebleken herstelwerkzaam heden geen genoegen kan worden ge nomen. Do commissie is dan ook bereid, het verlenen van een even redige rijkssubsidie (veertig procent) in de totale kosten te bevorderen. De minister zal worden verzocht in het bedrag van 150.000 eveneens een subsidie van 40 procent te verlenen- De subsidie uit de provinciale kas is nog niet bepaald. B. en W. stellen de raad voor. het destijds beschikbaar gestelde bedrag te verhogen met 150.000. Geen school op terrein van woonwagenkamp Het bestuur van de stichting woonwa genwerk Leiden heeft het gemeentebe stuur medewerking verzocht voor de stichting van een twee lokalen tellende R K school voor gewoon lager onderwijs op het terrein van het woonwagenkamp De aanvraag voldoet aan de eis, maar B en W. achten de voorgestelde plaats niet geschikt. Voor de bouw zal nog urgentieverklaring moeten worden kregen. De financiële consequenties zul len later worden geregeld. Benzine-opslagplaats aan Trekvlietweg B. en W. stellen voor. aan de staat, ten behoeve van de oprichting zine-opslagstation. te verkopen een per ceel industrieterrein, groot 2800 vierk. meter, gelegen aan de Trekvlietweg Het rijk gaat accoord met de aan de verkoop te verbinden voorwaarden. R.K. avondtiijverheidsschool B. en W. stellen de raad voor. de op richting en instandhouding van een R.K avondnijverheidsschool met de vakrich tingen. die reeds zijn verbonden aan de avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond, en aangevuld met verschil lende practijklessen nodig te oordelen. Nieuwe fabrieken aan de Trekvlietweg De heer H. B. Vorschel te Leiden stelt ich voor. een fabriek te atichten aan de Trekvlietweg voor de vervaardiging van bedrukte metalen. De hiervoor nodige op pervlakte bedraagt 2120 vierk. meter. Met hem is, zo delen B en W. aan de raad overeenstemming bereikt omtrent •rkoopprijs van 14 per m2. B. en W. i voor. de grond beschikbaar te De heer J. A. Kempeneers te Leiden heeft het gemeentebestuur meegedeeld, te llen overgaan tot het stichten van een fabrieksgebouw, t.w. een reparatie-inrich ting voor die-selauto's. eveneens op het ndustrieterrein Trekvlietweg. De daar door nodige oppervlakte bedraagt 4.000 m2. De prijs is weer 14. Tegen verkoop hebben B. en W. geen bezwaar. Verslag keuringsdienst verschenen Dezer dagen i»het verslag •an de keu ringsdienst van waren voor het gebied "Taarlem. waaronder ook Leiden valt. ver het jaar 1953 verschenen. Uit het zeer gedetailleerde overzicht van de werkzaamheden van de keuringsdienst blijkt onder meer. dat gedurende 1953 in Leiden 4149 inspecties verricht werden, dat 2493 monsters werden getrokken n het laboratorium onderzocht en 34 monsters afgekeurd werden. In het .'.gemeen vertoont het aantal ge Heropening showroom Motoron- en rijwielhandel Valk aan Haagse Schouw heeft zijn geheel v bouwde en gemoderniseerde showroom Zaterdag onder grote belangstelling her opend. Ongeveer 300 personen bezochten de receptie en tientallen bloemstukken en andere attenties werden bezorgd bij deze 34-jarige firma. Wees toch veeleisend! APART VAN SMAAK ao «tuk* SO ct. 30 stuks 2... 30 stuks «orktippsd tO c». Sanering Leidse bakkerijen Zoigt U Ook VOOI 1. Bii het invallen van vorst" <3 Vanavond wil men de mening peilen van de patroons en hun vrouwen Deze fraaie maquette, gemaakt door leerlingen van de zesd,e klas van de experimenteerschool aan de Haverstraat, prijkt op de tentoonstelling in de Lakenhal, ingericht ter gelegenheid van het lustrum van V.V.S.L. Het onderwerp, waarop de schoolkinderen hun fantasie in allerlei vorm konden botvieren, was de Zaterdagse markt of de 3 Octoberviering. Dit is dus een marktgezicht, gezien door kinderogen. Foto N. van der Horst Schoolkinderen beijverden zich voor het V.V.S.L.-lustrum Omstreeks begin December is er door de V.V.S.L. tot de schoolkinderen van Leiden een uitnodiging gericht om mee te doen aan een wedstrijd, die zijn hoogtepunt zou vinden in een tentoonstelling in de Lakenhal, een en ander ter gelegenheid van het elfde lustrum van de V.V.S.L. De deel neming was gedacht in klasseverband en de winnende school zou twee klassen mogen afvaardigen naar een speciaal kinderfeest. Het onderwerp, dat werd opgegeven, was: de Zaterdagse markt of de 3-Octoberviering. Alle technieken waren voor de uitbeelding toegestaan. De bekroonde werkstukken, bestaan- dat bij veel werk ook de hand van de vol- uit enige maquettes en een reeks teke ningen. zijn thans in de Lakenhal te zien. Vooral de maquettes zijn spectaculair. Er is voor het samenstellen van allerlei aan te pas gekomen: boetseren, plakwerk, fröbelen, figuurzagen. Vooral de inhoud van de marktkraampjes. groenten en fruit, textiel en kaas. bloemen en vis, heeft de aandacht van de jeugdige schare gehad. Met kennelijk plezier is daar in overvloed van gemaakt. Opvallend is het werk van de B. L. O.- scholen: het Waaggebouw op 3 October, de 3-Octoberoptocht (beide maquettes van de St Lidwina-school), en de markt van de Van Voorthuysenschool en van de experi menteerschool aan de Haverstraat. De 3- Octoberoptocht is een waar kleurenfes- tijn, typisch werk ook van meisjes. De markt van de school aan de Haverstraat erkelijk groots opgezet en verraadt 'n artistiek bekwame leiding. Bij het werk de Van Voorthuysenschool bespeurt die liefde, waarmee gewerkt is. De tekeningen zijn over het algemeen belangrijk minder dan de inzendingen, die wij eerder bij gelegenheid van tentoon stellingen in de Lakenhal ifagen. Maar het ls een vrolijke bezigheid de teke ningen te ,le;»:n". d.w.z. de details te be kijken en te ontdekken, wét nu precies voor de jeugd het aantrekkelijke van bei de onderwerpen is geweest. Een enkele tekening spreekt bovendien van een uit gesproken zin voor compositie. Jammer, Jubileum dr A. C. de Jong Dr A. C. de Jong. leraar Nederlands aan het R.K lyceum te Leiden, werd gisteren hartelijk gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum. of althans de invloed bespeuren valt. Men late toch vooral de kinderen zélf bij dit soort werk betijen en geve slechts desgevrèégd ad- De tentoonstelling is gedurende weken ln de Lakenhal te bekijken. Drie zalen op de eerste verdieping zijn er voor ingericht. C. Th. R. Niet minder dan circa vijftig bakkers uit de Sleutelstad en ongeveer twintig uit de randgemeenten zijn, zoals we gisteren reeds aankondigden, uitgenodigd om vanavond naar het Gulden Vlies te komen, mèt hun vrou wen, teneinde te beraadslagen over een ingrijpende sanering van de bak kerijwereld. Op de achtergrond van de plannen en suggesties zweeft de grote idee van één grote centrale bakkerij. Zover is het echter nog lang niet. treft: de heer Van den Oord vertelde, dat voorlopig de mogelijkheid tot klan- tenruil op vrijwillige basis aanwezig acht. Men houdt daarbij ook het belang het publiek in het oog. Elk gezin zal dan namelijk niet later dan één uur brood thuis bezorgd hebben. eemt niet weg, dat men het gelijk acht, dat in de toekomst het brood r bezorgd zal worden. „Alleen als het personeelsverloop er toe dwingt," zei de heer Van den Oord. En het is nu tl vaak moeilijk, broodbezorgers te krij gen! Bovendien: Nederland is één inige landen, waar het brood wordt thuis gebracht. Wie weet, hoe spoedig we het zullen moeten halen bij de bakkerij of bij een rijdende broodwinkel!" Leger des Heils geeft lekenspel Donderdagavond om 8 uur geeft het Leger des Heils in de zaal Hooigracht 30 opvoering van het lekenspel „De majoor Barbara". Bij „sanering van de bakkerij" moet .en niet direct denken aan iets als de mejksanering, zo vertelde ons gisteravond de heer A. F. van den Oord, secretaris de Leidse federatie van bakkerspa troons. Tijdens een persconferentie, inder haast gehouden na ons bericht van gis teren. zette de heer Van den Oord uit een. dat landelijk al lang naar sanering wordt gestreefd. Daartoe heeft de Ned. Bakkerij ook een saneringsfonds inge steld. De bedoeling er van is de bakkerij weer rendabel te maken. En men wordt geleid door de hoofdgedachte, goed en goedkoop brood te leveren, zulks ook in overeen stemming met de wens van de regering. Goed en goedkoop brood zonder dat het aantal soorten al te zeer wordt be perkt. De huisvrouw wil wat te kiezen houden, er moet een zekere veelzijdig heid blijven. Verlagen Om het doel te bereiken, dienen zowel de productie- als de distributiekosten aanzienlijk te worden verlaagd. Dat wil men doefi door een zo groot mogelijke mate van samenwerking, waardoor de onkosten zo laag als 't maar kan worden gehouden. Streeft men dus naar ee hecht mogelijk verband, de vergadering van hedenavond is alleen nog maar be legd om de meningen van de bakkers- patroons (en van hun vrouwen) te peilen. De Leidse Broodfabriek en de Coöperatie zijn voor deze bijeenkomst niet u nodigd. Samenspreking met deze grootbedrijven is van later orde. De initiatiefnemers verwachten avond wél tal van suggesties van de zijde der bakkers. Twee bij uitstek deskundi gen op het terrein der bakkerij-economie zullen hun zienswijze geven, met name waar het 't grootbedrijf betreft. Brood halen Een centrale bakkerij, die Leiden en de randgemeenten van brood zou moeten voorzien, zou niet minder dan een 3000 zak meel per week moeten verwerken. Een dergelijk object gaat spoedig enkele millioenen kosten. Daarom schreven w« gisteren ook: „Voorlopig zal het mil- lioenenplan nog wel niet in kannen ei kruiken zijn." De heer Van den Oord zag een centrale bakkerij voorlopig nog als een utopie. (Dat doen wij trouwens ook, maar misschien hebben de bakkers ge lijk, er naar te streven). In Boskoop be staat overigens al jaren een centrale bak kerij, en misschien zijn er nog enkele andere kleinere plaatsen in ons land, die er zich op kunnen beroemen. Wqj de distributie, de bezorging, be- Reis door Egypte Gezelschap met prof. De Buck in goede welstand Op initiatief van het Nederlandsch instituut voor het Nabüe Oosten te Leiden maakt prof. dr A. de Buck, hoogleraar in de Egyptologie en de ge schiedenis der antieke godsdiensten aan de rijksuniversiteit te Leiden, met een groep van 22 personen een reis door Egypte. Het gezelschap vertrok op 31 December uit Utrecht en arriveerde op 6 Januari te Alexandrië. Na een verblijf van 5 dagen te Cairo en 6 dagen te Luxor is het gezelschap op Maandag 17 Januari te Assuan ge arriveerd Te Cairo werd een uitvoerig bezoek gebracht aan het Egyptische mu seum. alsmede aan de moskee, de citadel en de verdere bezienswaardigheden Uiteraard werd ook een bezoek gebracht aan het pyramidenveld van Giza en aan dat van Saqqara. waar.de groep werd rondgeleid door dr A. Klaasscns, con servator aan het rijksmuseum van oud heden te Leiden, die in opdracht van de Nederlandse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek dan de Enzcls- Egyptische opgravingen aldaar deel neemt. Luxor en Karnak werden bezocht en van daaruit werden dagexcursies ge maakt naar de tempels en graven ten Westen van de Nijl, naar de Sethos- tenvpel de Abydos en naar de Hathor- tempel de Dendera. Na een verblijf te Assuan van enkele dagen keert het gezelschap naar Cairo terug, van waaruit dan o.m. nog excursie zal worden gemaakt naai Fajoum met het labyrinth van Hawara en van EI Lahun. Tegen het eind Januari hoopt het in Nederland terug te keren. De wetenschappelijke reis onder lei ding van prof. De Buck is de eerste. di« na de oorlog van Nederland uit naai Egypte werd georganiseerd. Uit Egypte werd ons meegedeeld, dat het gezelschap aich in goede welstand bevindt. 1. Bij het invallen van vorst* denke men er aan, de dieren zoveel mogelijk op stal te zetten. Schapen kunnen beter buiten blijven, maar dan moet er wel gezorgd worden voor drinkwater en bijvoederlog. 2. Het verdient aanbeveling om koeien, die nog buiten zijn. van een dekkleed te voorzien. Bijvoedering en drinkwa ter moeten worden verstrekt. De koeien moeten ook een beschuttende plek kunnen vinden (schuur of on derdak) waar ze zich nog wat meer kunnen bergen. 3. Het hakken van bijten la voor de vo gels dringend noodzakelijk. Ze heb ben soms meer behoefte aan water dan aan voedsel. Evenwel, dat laatste is ook belangrijk. 4. Werp geen voedsel voor de vogels op de grond. Ze worden zo gemakkelijk een prooi voor de katten. Een vogel- voodertafeLtje kan gemakkelijk wor den geplaatst door een paaltje van 1.75 m in de grond te zetten en een plankje er op met een richeltje er om heen. Rotte appelen en klokhuizen van appelen en peren zijn vitamine voor de vogels. Geef de vogels ook gelegenheid om vet tot zich te nemen: Een klomje schapenvet, met wat vo gelzaad er doorheen vermengd (z.g.n. vetbollen). Ook een halve kokosnoot, aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden geaccepteerd. 5. Bij gladde wegen: zet uw paarden scherp, 6. Watervogels kan men ook dienen met fijngesneden groenvoer (b.v. boeren^ kool). Wij denken aan de meerkooten. 7. Let op de waakhond. Haal uw trouwe viervoeter bij hevige koude vooral 's avonds en 's nachts in huis of in d# schuur en als hij op de dag buiten is. geef hem dan zoveel mogelijk bewe gingsvrijheid. Predikanten in Leiden Een dag bijeen tot bezinning op geestelijke weerbaarheid OP UITNODIGING VAN de inspectie der Nationale Reserve afdeling geestelijke verzorging was gisteren in Het gulden Vlies te Leiden een vry groot aantal predikanten van Leiden en uit de omgeving, sommigen vergezeld van hun echtgenote, bijeen om te horen spreken en zelf te spreken over het stuk der geestelijke weerbaarheid. Tevens was de oriënterings bijeenkomst bedoeld als een kennismaking met de Nationale Reserve en met het instituut Steun Wettig Gezag. De predikant Agenda van Leiden Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidsche Kunstkring „Voor Allen", Lola Bobesco (viool) en Jacques Genty (piano). Kamerlingh Onnes-laboratorium, 8 uur: K. en O.-cursus „Temperatuur en tempe- ratuurmeting". Ontspanningsgebouw H.C.W.N.E.M., half 8: feestavond voetbalvereniging .Lei den" (15 jaar). Woensdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging van hulsvrouwen, causerie met film „De stam landen van ons Vorstenhuis" door J. J. Oltmans. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K en O- jrsus „Amerika, van kolonie tot wereld- lacht" door prof. dr J. Presser. Kleine Stadszaal. 8 uur: Chr. Reisver- eniging. D. van Sijn over „Marokko, tuin Allah" met film en dia's. Jacobaseal Burcht, 8 ure krekt: Selskip „Fryslén", eigen krêften. Gerecht 10, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde. ledenvergadering. Donderdag Casino. 7 cn 9.15 uur: K en O., Engelse film ..Laughter in Paradise". Hooigracht 30. 8 uur: Leger des Heils. cpvoering lekenspel. Gulden Vlies. 8 uur: Leidse athletiek- commissie. algemene jaarvergadering. Doelen, 8 uur: Vereniging voor vrou- wenbelangen en Vereniging van vrou wen met academische opleiding, mevr. E. Fraenkel-Verkade over oorlogsdocu mentatie. Voorschoten. 8 uur: C.B.P.B. „Een wan deling door oud-Babel" door ds Saraber met film. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur Grefiek en tekeningen van Jan Gregoor en WUn Noordhoek (tm 22 Januari) Lakenhal,' 104 uur: herdenkingsexpo sitie Betje Wolff en Aagje Deken (tot 15 Februari). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, teL 20406, en de Zuider-apotheek. Lammen- «chansweg 4, tel. 23553. bijeen waren, tegenwoordigden verschillende Kerken, zowel de Hervormde, de Gereformeerde, de Geref. art. 31 en de Chr. Geref. als de Remonatr. én de Doopsgezinde. Deze oriënteringsbijeenkomsten worden in het gehele land gehouden, namelijk in elke classis één. Was gisteren dé classis Lel den aan de beurt, de volgende is uitge schreven ln de classis Heusden. Inleider is steeds ds C. M. Graafstal, legerpredi- kant te Ermelo. Ook waren gisteren aanwezig mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop en voorzitter van de gewestelijke com missie Steun Wettig Gezag, mr J. van Meohelen, secretaris van deze commissie, overste S. van 't Hof en de heer H. F. van der Horst namens de organiserende inspectie, de heer W. C. van Zwieten. secretaris van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, majoor Van der Lee, districtscommissaris der Nationale Re serve. en generaal-majoor b.d, J. Puffius, oud-gouverneur van de Kon. Militaire Academie, thans lid van de commissie „Kerk en strijdkrachten" van de gene rale synode der Ned. Hervormde Kerk. In zijn inleiding ging ds Graafstad uit van Romeinen 13, waar de apostel Pau lus spreekt van de dienst aan de gemeen schap. Spr. bezag deze dienst ten behoeve van de Kerk enerzijds en ten behoeve van de staat anderzijds. De Christenen zijn geroepen, de beide diensten vorm ts geven. Tegenover het neutralisme van deze tijd hebben wij een andere idee te stellen, waarbij het er om gaat, geestelijk pal te staan tegen de nivellerende in vloeden. Verder spraken in deze bijeenkomst mr Van Mechelen en majoor Van der Lee. de eerste over het instituut Steun Wettig Gezag en de tweede over de Na tionale Reserve. Geref. Gemeente Voor de Geref. Gemeente te Leiden (Nieuwe Rijn) spreekt Woensdagavond om half acht ds L. Kieboom van Lis se. Zilver bij de N. Z. H. De heer H. J. Hensing. reserve-con ducteur bij de N.Z.H.. hoopt op Vrijdag 21 Januari te herdenken, dat hij 25 Jaar geleden bij deze maatschappij m dienst trad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3