P^isdestea! Vriendschap werd element van bezieling v Goud-gele Viiginia tl 19; -NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG U jAl.L... Boeiend betoog bij opening expositie over Betje Wolff en Aagje Deken d. Pi Zaterdagmiddag werd in de Lakenhal onder zeer grote belangstelling de tentoonstelling geopend, die is gewijd aan levens en werken van Betje Wolff 'en Aagje Deken ter gelegenheid van de herdenking van beider 150ste sterf - id dag. Daarbij sprak prof. dr Garmt Stuiveling een inleidend woord, dat méér J^werd dan een officieel en wat vluchtig overzicht. Nadat de directeur van de Lakenhal, drs J. N. van Wessem, de aanwezigen had welkom geheten, trad eerst dr A. Kessen naar voren om namens prof. dr P. Min- deraa, de voorzitter van het nationaal P J.herdenkingscomité, die plotseling wegens tQf ziekte verhinderd was, de dank van het comité uit te spreken voor de in Leiden Tl geboden tentoonstellingsgelegenheid. Dr Kessen memoreerde daarbij met dank baarheid. dat er een kentering is ingetre- de opvattingen omtrent musea, zo dat men deze thans meer als een plaats van contact met de cultuur voor de gehele bevolking gaat zien en minder als een ilige bergplaats voor de relieken van het verleden, slechts van waarde voor ide ie H" atuu l0Qr Prof. Stuiveling begon met er op te wij- zen, dat het herdenken van geboorte- en sterfdagen méér is dan een gebaar van e' 'piëteit alleen. Tussen die twee punten ligt onde immers steeds het leven zélf en dat leven irordi js altijd één met het werk, zodat de her- "Pa denking van die dagen een gelegenheid is cendi om zich te verdiepen in een oeuvre, dat 'an i van belang is geweest voor de mensheid, in w Het werk van de dames Wolff en Deken lmat noemde spr. zeer veelzijdig en zeer on- i we gelijkwaardig. Het hoogtepunt valt in de nasti jaren rond 1780. Daarvóór behoort het tot ilauT de continuïteit van de 18de eeuw, er na hier wordt nog slechts fragmentarisch dit L0pj hoogtepunt benaderd. Wat het aandeel van Betje Wolff en wat dat van Aagje Deken is geweest, daarop wilde spr. niet ingaan; het behoort tot de biografische kant van dit onderwerp. Wel vroeg prof. Stuiveling zich af, waarom de twee vrou wen opeens samen tot dit hoogtepunt kwamen. Betje Wolff en Aagje Deken hebben be wust een huiselijk boek over een eenvou dig meisje uit de gegoede burgerij ge- '"/g, schreven. Zij hebben daarbij ondanks hled de duidelijke etikettering in de namen is- i geen types voortgebracht, maar óók geen 1gvj journalistieke portretten. Tussen beide ,1 ju mogelijkheden is een vast evenwicht be- vi reikt, zoals ook een evenwicht bereikt Ooi wertj jn oordeel en inzicht. In de zin de 19de of 20ste eeuw is beider critiek op de opvoedkunde van die dagen niet dern, maar voor dit tijd hadden zij progressieve afkeer van een teveel m< dogmatiek. In het Christendom zagen A vooral de prediking van de liefde. ®nj gehele complex van ideeën en gedachten wortelt in het verleden van de schrijf- i l sters, vooral in dat van Betje. Saartje Burgerhart mag dan ook met recht zelfportret van Betje Wolff genoemd worden. Prof. Stuiveling ging vervolgens nader wl( in op de geruchtmakende kwestie rond cha, Betjes verhouding tot de vaandrig Mat- LId thijs Gargon. Spr. zei, dat de „onzedelijk heid" van Betje wel erg was opgeblazen door de burgerij van de kleine stad, die Vlissingen toen was, waarschijnlijk door dat men het plezierig vond het onafhan kelijke meisje schaakmat gezet te zien. Was de spraakmakende gemeente wat minder venijnig opgetreden, Betje was waarschijnlijk gelukkig geworden met haar romantische eerste liefde. Nu na haar censurering werd het huwelijk met de 30 jaar oudere dominee Wolff /eei veeleer een vlucht uit de vernedering, tuv Later is er tussen die twee een zeer id« vredige verhouding gegroeid, vooral ook jJÜ omdat dominee Wolff Betjes vrijmoedig ie c optreden met zijn gezag placht te dekken. 19.0 Toch was Betje geen echt-treurende weduwe, toen hij gestorven was. Zij heeft clj hem gemist, als iemand, voor wie men als een zuster zorgt, meer niet. ïum Haar toen nieuwe vriendschap met Om Aagje Deken werd na de dood van demi 's nee Wolff de bezieling, waaruit de ror 32.5 Sara Burgerhart en Willem Leevend ge boren zijn. Daarbij werd Saartje Burger- voo hart het meisje, dat Betje geweest was, 11 d dat zij had kunnen zijn ook. De boeken werden geconcipieerd in een levendige, gevarieerde taal. geheel in strijd met de nt<1 mode van die tijd. Elke figuur schrijft ln >d« zijn eigen stijl de gefingeerde brieven, waaruit de beide boeken bestaan. En doemt de vraag op, hóe zij in deze hebben samengewerkt, de beide schrijfsters, die dit geheim mee hebben genomen in hun Jj graf. Als intermezzo trad mevrouw Janny van Oogen op met voordracht uit het werk van Wolff en Deken. Zij droeg in laat-achttiende-eeuws costuum gekleed voor: een brief uit Winterbuitenleven, de tiende brief uit Sara Burgerhart ei tweede brief uit Willem Leevend. Haar optreden werd buitengewoon gewaar- Haags Gerechtshof Hogere straf geëist voor vier misdr(jver Een 36-jarige Leidenaar hoorde vooi het Haags Gerechtshof acht maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen inplaats van de in eerste instantie opgelegde zes maanden gevangenisstraf. Hij had zich, ln functie bij het Rijnlands Borgstelllngs- fonds, schuldig gemaakt aan het mede- plegen van valsheid in geschrifte, het op zettelijk gebruik maken daarvan, verduis tering van f 3600 en een zedendelict. Da verduistering die hij pleegde, liet hij door een kantoorbediend» in de administratie verbergen. Deze bediende zou ook de ker van een valse acte van cessie De heer Crommelin, directeur van Twentsche Bank te Den Haag, vroeger te Leiden, legde een zeer gunstige klaring af over de persoon van de Leide naar. Hij had hem ook aan een nieuwe betrekking geholpen. De zaak werd ge deeltelijk met gesloten deuren behandeld Arrest 28 Januari- Gaan ook Leidse dames voetballen Naar verluidt zouden ook te Leiden pogingen worden gedaan om. evenals in Utrecht, een damesvoetbalclub op rich.en. Enkele vrouwelijke supporter» van U.V.S. willen zich achter de plan nen scharen. Vervolgens tekende prof. Stuiveling de tijdsomstandigheden rond de dames Wolff Deken. Van huis en hart uit was Betji géén tegenstandster van de Oranjes, maa ontgoocheling over het optreden van d< laatste stadhouder dreef haar in het kamp de Patriotten. Prof. Stuiveling sprak de tienjarige ballingschap v. beide schrijfsters in Trévoux en haar terugkomst in een land, dat wel zéér grondig veranderd was. Een bittere pil de armoede, waarin zij door de trou weloosheid van een vriend, die het ach tergelaten vermogen moest beheren, n gestort. Een bittere pil was ook het feit, dat zij als schrijfsters niet mee gretig aanvaard werden als vóór de wenteling. Een ontgoocheling was ve de realisering van de idealen, zij beiden zo moedig op de bres hadden gestaan. Maar levensdurf en vroomheid brachten haar er toe, opnieuw te pro beren door schrijven in haar levensonder- Prof. Stuiveling zag in Betje Wolff de belangrijkste figuur van dit tweetal, in artistieke zin. Maar Aagjes karakter sterkte is de achtergrond, waartegen deze twee-eenheid stand hield. Zijn waardering voor dit schrijvers- tweetal formuleerde spr. aldus: een voor- uitstevend nonconformisme van twee vrouwen in een echte mannenmaatschap pij, dat werken geïnspireerd heeft, die levende schakels genoemd moeten worden in de voortgang onzer Nederlandse cul- Het openingswoord werd gesproken door burgemeester Van Kinschot, die de dank van het gemeentebestuur vertolkte. Regelrecht contact met Leiden hebben de beide schrijfsters niet gehad, aldus de burgemeester, maar er zijn toch wel aan rakingspunten te vinden, zoals het feit, dat de maatschappij der Nederlandse let terkunde te Leiden is gevestigd, vervol gens een logeerpartijtje van de beide dames, haar belangstelling voor een Leidse dichteres en voor de universiteit. Verder had spr. het spoor van de onaf scheidelijke vriendinnen gevonden in Vlissingen, in Alkmaar en De Beemster, in De Rijp en in Beverwijk. Spr. eindigde zijn rede met een woord van lof: „dappere vrouwen"! Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de tentoonstellingszaal, waar me nog enige tijd bijeen bleef. Twee meisji in achttiende-eeuwse Beemster—dracht verkochte rijmprenten t.b.v. een mui in de Beemster. Jan Soldaat mag noch door woord noch door gebaar te kennen geven, dat hij wil liften. Maar Jan Boezeroen mag dat wel voor hem doen. Dat gebeurde Zaterdagmiddag bij de Wilhelminabrug óók, zoals de foto laat zien. Foto N. van der Horst De liftmachine liep slecht in Leiden Automobilisten roefsten de een na de ander voorbij Het liften in Leiden was een lijdensgeschiedenis. Bij de officiële liftplaatsen op het Noordeinde en de Rijnsburgerweg hebben we Zaterdagmiddag niet automobilist met „ronde lach en luide kreten" (De Genestet) zien be delen om landsverdedigers een lift te mogen geven. Trouwens, we hebben haast geen soldaten gezien ook. stond alleen bij de Wilhelminabrug door de kou geplaagd plukje land- machters op de protesten van autorijdend Nederland te wachten. Netjes opgesteld, de militaire bureaucratie in de per van een college bij de hand.. Die collega nam namen en bestemmingen n tekende aan wie het geluk werd beschoren een lift te krijgen. Het leek er in het begin op alsof de liftmachine ge smeerd zou gaan lopen. De voeten begon- nog maar net koud te worden of er stopten met luttele tussenpozen 3 auto's. Eilaas, uit de eerste auto, die stopte, kwamen persmensen, uit de tweede stap te de garnizoenscommandant en uit de derde stegen, uit belangstelling alleen, ook persvertegenwoordigers, niet om lif- :n aan te bieden. Er kwamen wel voortdurend automobi listen over de brug, maar niet met een lift. Sommigen lachten de soldaten vrien delijk en vol stille verstandhouding toe, anderen toonden mededogen door er na drukkelijk met de duim op te wijzen, dat spoedig op de plaats van bestemming zouden zijn en nog weer anderen reden „gewoon straal voorbij". En de soldaten stampvoeten en de fotografen maar wachten op „het plaatje". De enige, die voorlopig een aanbod om mee te rijden deed, was een schooljongetje op een fiets met blokken aan de trappers. Overste Gerth van Wijk zei: „Er zijn nooit veel lifters hier in Leiden. De men- gaan bijna allemaal met de trein naar Geruime tijd bleef hij van zijn belangstelling voor het llft-experiment blijk geven. Toen vertrok hij. Er was nog geen lifter weg. En net toen er over ge praat werd of men dan maar niet liever met de trein zou gaan, toen stopte de eerste automobilist. „Wie wil er mee naai Koudekerk?" Ver was het niet, maar alle beetjes helpen, is het niet waar? Wie van de soldaten het dichtst bij zijn eindbe stemming had, moest toch altijd nog naar Utrecht. Twee jongens, die naar Arnhem moesten, accepteerden het aanbod. Mmmmm, wat lekker Daarna roetsten de auto's weer voor bij. In de ene een mijnheer, reeds ge kroond door de sneeuw des ouderdoms. en andere een aanminnig paartje, dicht tegen elkaar aangekropen. Maar zullen we niets van zeggen. Van het paartje niet, die „besneeuwde" heer had uimte genoeg. Maar misschien zag hij de soldaten werkelijk niet. Toen een hele tijd niets en toen, de wagen was al v naar de heer uit Eindhoven, die werd vergezeld door zijn vrouw, kwam toch terug. „Wie moet er naar Eindhoven?" zei de commanderende tweede luitenant. En dat werd toen „een druk gejoel en wild gebaar" (weer van De Genestet), er was meer dan één, die daar wel heen wilde. Twee Eindhovenaren warer de gelukkigen. Omstreeks die tijd had den de fotografen hun plaatjes en he werd tijd om eens naar het Noordeinde te gaan en naar de Rijnsburgerweg. Daar- kunnen we niet vertellen, hoe het dat man sterke groepje lifters verder vergaan, maar dat die jongens gezegd zullen hebben „Mmmm, wat lekker!" nee, dat geloven we niet. P. Sierat beroepen te Manokwari De heer P. Sierat, afkomstig uit Lei den. heeft een beroep ont-vangen van de Nederlands sprekende kerkelijke Ge meente te Manokwari op Nieuw-Guinea De heer Sierat. die onder meer enige jaren aan de Ned. Zendingehogeschool te Oegstgeest heeft gestudeerd, is thans werkzaam als vicaris bij de Hervormde Gemeente te Beerta (Groningen). Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth, dr v J. Houwe- ling en C. Cuperus; Johannes P. zn v. J. M. Loos en A. M. M. de Jong; Wilhel- mina H. dr v A. G. v. Asten en E. Smit; Marijke, dr v J. B. Hugenholtz en A. M v. Riesen; Maria J. T. dr v P. A. v. Rijn en A. Oomen. OVERLEDEN: W. Breedeveld. wednr., 63 jaar. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 10 lot en met 15 Januari Te Leiden vestigden zich: S. Abbink, verpleegster, Rijnsb.weg 10; G. A. Andrée Wiltens, Rapenburg 95; A. Bakker, verpleegster, Rijnsb.weg 10; U. Banus, slager, Hogewoerd 39; A. E. van Berge, onderwijzeres, Wasstraat 8; M. A. Bieze, doktersass. AZ, Merelstr. 18; A. H. Bokma, volontair in de huish., Nach tegaallaan 14; P. C. Brinkerink en fam., arts. Vondellaan 19; S. J. M. Selier- Broekema, kantoorbediende, P. J. Blok- straat 2; P. S. Brouwer, Lammenschans- weg 25; L. C. de Bruijne, Haagweg 52; C. M. A. Coremans. onderwijzeres, Lelie straat 128; A. W. Cramer en fam., Mare- dijk 161; C. H. van Dinter copilst, Pioen straat 13a; K. T. Doornbos, verpleegster, Rijnsb.weg 10; S. Fruneaux en fam., vlieg tuigmaker-fotograaf. Haarlemmerstr. 138; H. J. Halbertsma, wetensch .medewerker Bibl. v. natuurwet., Zoeterw.singel 56a; H. van Ham en fam., fabrieksarbeidei Lomhokstraat 69a; H. W. Hendrix, segt. portier, Groenhazengracht 12; M. B. van der Hoeff, verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. E. Laurier-Hoekstra, Julianastr. 65; N. M. Hogenboom en fam, kruidenier, Hoge Rijndijk 100; J. E Hubbeling, adj. insp. Rijks bel., Vreewijkstr. 6;L. A. van Item, kraamverzorgster, 'ie Binnenv.grt. 30; D. G. Kapadius, Morsweg 38; T. M. Keiler. Hooigrt. 15; C. G. P. de Kruijff, kant.bediende, Zuidsingel 29; F. T. van der Laan, Kortenaerstr. 86; E. A. G. Landré, verpleegster, Roodborststr. 34; E. A. Loe- liger, arts. Rapenburg 91; S. de Meer, tramconducteur NZHTM, Varkenmarkt 7; an der Meer en fam., huisschilder, Dijkstraat 5; C. C. Nennie, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; J. I. C. M. Jacobs- Oostdam, de M. v. Streefk.str. 3; E. C. der Pot, verpleegster. Witte Singel J. F. Schacht en fam., hoogleraar, Cronesteinkade 8a; M. Scheele, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; H. W. Schimmel, apoth. ass Hoge Rijndijk 184a; A. W. G Schocts, R.K. priester. Mariënpoelstr. 4; 1. van Gerven-Schruer, Sumatrastr. 48a; C. Singelenberg. Wasstraat 60; M. J. Speek, schrijver J KM, Boshof 18; A. A. Spek. verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. C. Spoor, Groenhovenstr. 11; G. N. Suzukl- Tan. Suringarstraat 28; J. Tannink, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; H. Brada- Taskinnen, Rijnkade 2; H. van Til, echt- v.: Van der Linden, secretaresse, Haagweg 54; V. M. U-A-Sai. verpleegster. Rijnsb.weg 10; A. Vermeulen, 19s werk- Herengracht 35; J. M. Verschueren. Hoefstraat 15a; J. M. Walburg-Van der Voort en fam., a/b „Promodo" ligg. Drift- sloot achter Sumatrastraat; M. J. Win- drich en fam., kantoorbediende GAK, Hoogstraat 3; T. van Wolde. huisschilder, de Goejestraat 32. Uit Leiden vertrokken! S. de Mooi-Aalbersberg, Kolfmakerst. 17. Oegstgeest. Surinamestraat 2; S. Ba rn Mariënpoelstr. la. 's-Gravenhage, de Perponcherstraat 25; N. F. A. Broeken, de Costastraat 46, Eindhoven, St. Trudo- tr. 24; J. Busch, Korevaarstr. 11, 's-Gra- •enhagc, A. de Haenstr. 65: E. J. v. Buu- en, St. Jacobsgr. 1, Boxmeer, Achter straat A 116: E. Hoekstra-Guiis. Lorentz- kade 31, Rotterdam, J. v. Ghestelln 23: de la Court. Breestr. 71. Amsterdam. Curchilllaan 126hs; W. A. T. J. Duiinstee. de Sitterln 117; Amsterdam, Oosteinde 241; J. M. Eggink. Zoeterw.singel 6. In donesië; Baron F. C. v. d. Feltz, J. v Goijenkade 1. Amsterdam. Stadionkade III; M. T. C. Habraken-Geerlings. A. v. aksenstr. 10a. Leeuwarden. R. Kochstr 19; M. C. Graper, Zoeterw.singel 99. Bent huizen. Domsstr. 119: M. H. de Groot, Opvoering van als 'n kwartel" Tot Ieders Genoegen had weer een geslaagde feestavond De hele T.I.G.-familie was Zaterdagavond present in de Gehoorzoal om samen feest te vieren. De jaarlijkse feestavond. In het openingswoord zei de voorzitter, de heer A. Arentsen, dat dit de laatste avond zou zijn voor het grote feest, dat men ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan hoopt te kunnen geven. om alles goed te vinden wat haar man doet; en van het jonge melsle dat de strijd aanbindt tegen alle schijn. Om dit feit luisterrijk te kunnen vie- :n, wekte de voorzitter van de donateurs commissie nog eens op, trouw de bijdrage geven. Na het succes, dat T.I.G. met de opvoering van „....als 'n kwartel" had. zullen de vergeetachtigen hun biljet wel met 6poed ingevuld hebben Het stuk van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen. behport tot het soort van: niets is ons te dol. Een tante, die doof heid simuleert, om hoekjes van deuren te luisteren en zodoende alles aan de weet komt over de gedragingen van de schurkachtige familie Eggers. Bil dit gezellige stel is tante in huis. maar als aar te bar wordt pakt ze de koffers en dwijnt met Paula, haar lieveling. Dit geschiedt evenwel niet dan na veel goede spreuken en raadgevingen voor een goede toekomst der Eggers-famllie ten beste gegeven te hebben en onder het motto: „Wie kwaad doet. goed ontmoet" worden alle schuldbekentenissen verscheurd. En dat is dan dat. t succes was voor een groot deel te danken aan het goede spel van mevrouw an Rossen-Pennenburg. die door de natuurlijkheid van haar spel een aan vaardbare tante Leentje liet zien. Meer kan men niet verwachten. De dames J. Mosselman-Boom en J. van Iterson- Hagoort waren goede vertegenwoordig sters respectievelijk van het type huis- e kan en dom genoeg dat slin ander te halen v De heer J. A. Bodenstaff gaf Ben Eggers goede dosis gemeenh'éid. zonder er echte schurk van te maken. T. Arent- de leeghoofdige spruit van Ben en Martha, miste soms de natuurlijkheid die bij de anderen opviel. Aangezien het resultaat van een op voering afhangt van veel kleine facto ren, willen we op twee (kleine) fouten wijzen. Daar komt oom Henri, professor in Wenen, op bezoek. De goeie man wan delt met jas aan. hoed in de hand de kamer binnen. Jas en hoed krijgen een plaats op een stoel. Maar gebeurt nu zo iets? Naar we hopen alleen ten huize van de familie Eggers. Oom zit heel genoegelijk met zijn zus ter. tante Leentje. te praten. Ze vertelt hem alles. Wanneer anderen de kamer binnen komen, gaat tante plotseling in de andere "hoek van de kamer zitten. Dat is onlogisch, want men verwacht, dat het gesprek per lei gevoerd wordt. Nu zal toch wel niemand aannemen, dat oom en tante daar telkens mee naar elkaar toe wandelen! Het resultaat was er gelukkig niet min der om. Men heeft plezier gehad en er is veel gelachen, en dat zijn heel voorname dingen, wanneer men als familie, ook als TIG.-familie, bij elkaar la. Breestr. 55, Lisse, Julianastr. 28; L de Haan, JavAstr. 11, 's-Gravenhagc, Wapen- veldestr. 16; A. v. Kuik-Hageman, Tib. Siegenb.str. 32, Winterswijk. Seringen- straat 9; J. Hamer. W.singel 8. Canada; J. Harteveld. Steenstr. 10a, Hillegom, 2e Loosterweg 52: H. A. F. Heidweiller. Ko revaarstr. 11a. Suriname; A. G. W. Hel mond. Steenstr. 22, Woerden, Voorstr. 75; P. Hillebrand. P. Heinstr. 1. 's-Graven- hage, Banstr. 25; J. de Jong, Zoeterw. singel 90. Rotterdam. Breitnerstr. 79a; F. Kalshoven, Noordeinde 2a, Den Heider, Kaaalweg 50; H. Kenbeek, P. de la Court- straat 2a, Australië; J. W. N. de Lange en fam., H. Rijndijk 107b, Alphen a.d. Rijn. A. Verweijstr. 12; T. J. W. Maarssen, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhagc, Valkenbos- Igan 329; S. Meijburg. W. singel 95, Oegst geest. Koninginnelaan 7b; F. Meijer, Hooi gracht 11/29, Breda. M. v. Coehoornstr. 1: J. K. G. Meijnen, Rijnsb. singel 9, Har derwijk. Bruggestraat 35; L. A. Adams- Nieuwenhüijsen en fam., M. Moonsstr. 90. Rotterdam. Zaagmolendrift 35a; K. W. Nieuwzwaag en fam., Hooigrt. 39, Br. Afrika. H A. G. Rietveld en fam, Rijnsb. weg 144. Indon; C. Eggink-Sierag, Zoeter- woudsesingel 6, Australië; C. v. d. Spruit, Vaartkade 5. Leiderdorp, Eikenl. 7; H. F. Steenhoek, Noordeinde 2a, Den Helder, Middenweg 203; H. M. J. Stoelinga, Heren singel 3, 's-Gravenhage. Apeldoornselaan 240; H. Tegelaar en fam., Haarl.weg 60, Schiedam. Passage 10; R. A. E. van Ter- wisga, Lorentzkade 56, Haskerland Joure, Midstr. 28; M M. v. Leeuwen-Trap, M. Moonsstr. 71, Noordwijk, Kerkhofpad 22; S. Treur, Morssingel 11a, Verenigde Sta ten van Noord Amerika; W. F. Veerman, Warmonderweg 27, Eindhoven, Aug. Snie- derslaan 26; A. G. C. Verhaar. Rijnsb.weg 160, Lisse, Engelplein 15; A. J. Verschoor, Fr. v. Mierisstr. 1. Leiderdorp. Meidoorn straat 10; J. Versteeg, J. v. Goijenkade 19, Enschede, Eekmaatstr. 62; J. B. J. Wieg man. Terweepark 2. Rotterdam. Noorder- havenkade 65c; E. T. M. de Wit, Noord einde 50, Utrecht. Mauritsstr. 83; M. Le vering-Zegel, Rijnsb.weg 3, Noordwijk, Weteringkade 30. Fantastisch plan Eén grote bakkerij in Leiden? Tegen Dinsdagavond 8 uur *Un alle Lelde bakkers uitgenodigd, naar het Gulden Vlies te komen om daar een zeer belangrijke vergadering b(J te wonen. Ook de vrouwen van do bakkers z(jn 'geïnviteerd, niet om de avond een feestelijk tintje te geven, maar Juist om het grote belang van deze bijeenkomst te onderstrepen. Naar w(J vernemen, heeft do Leid se bakkerijwereld namelijk grote plannen ten aanzien van samenwer king. Als hef lukt, zal die samenwer king zelfs zó drastisch en uniek ln den lande z(jn, dat men er versteld van zal staan. De bedoeling Immers Is. te komen tot één grote bakkerij In Lelden en omgeving, waarin alle bakkers, de Leidse Broodfabriek en de Coöperatie Inbegrepen, hun deel zullen hebben. Uiteraard past het ons niet. op deze plannen vooruit te lopen. Ener zijds kan een doeltreffende samen werking de kosten aanmerkelijk drukken, waardoor een lagere brood prijs kan worden verkregen an derzijds dreigt het gevaar van mo nopolie ten aanzien van prijs en be zorging. Voorlopig zal het mlllloe- nenplan rog wel niet In kannen en kruiken zUn. Tableau voor directie N.V. Rutgers vierde Zaterdag haar gouden jubileum Zaterdag was het precies vijftig jaar geleden, dat de heer C. J. Rutgers aan de Groenesteeg een eenvoudige handbinderij overnam. Het gouden ju bileum is met een bijeenkomst van het personeel en een geanimeerde re ceptie gevierd in het tegenwoordige bedrijfspand aan het Galgewater. roepen, en als resultaat van haar werk kon nu een tegeltableau worden aangebo den met een uitbeelding van het bedrijf. In het midden is de stichter afgebeeld. Aan de echtgenote van de directeur werden bloemen aangeboden, evenals aan de weduwe van de oprichter, die spr. ook op hartelijke wijze ln ziin huldigings woorden betrok. Om half elf Zaterdagmorgen was het voltallige personeel bijeen in de kantoor ruimte van het bedrijf. Daar nam het woord de heer N. A. Zwetsloot, bedrijfs leider en tevens oudste personeelslid: hij is al 34 jaar aan de N.V. verbonden. Deze een historisch overzicht van de groei de zaak. De heer C. J. Rutgers zocht expansie en zo werd de boekbinderij uit gebreid met de afdeling cartonnage, sta- lenboeken en -kaarten. Daardoor ontstond behoefte aan een eigen drukkerij, welke afdeling eerst aan de Haarlemmertrek- aart en later aan het Galgewater steeds ■erd uitgebreid. Midden in de opbloei an het bedrijf werd de oprichter wee genomen. waarna de oiidste zoon. de B. Th. Rutgers directeur werd. In de Meidagen van 1940 gaf hij als één der eersten zijn leven voor het vaderland De heer J. Rutgers, zijn broer, zette de zaken voort en mocht het genoegen sma ken de onderneming groter uit de oorlog tevoorschijn te brengen dan zij er in was gegaan. Juist bij dit jubileum is de nieuwe uitbreiding met het woonhuis van de di recteur voltooid. De heer Zwetsloot vestigde er de aan dacht op, dat deze groei geheel od eigen kracht kon geschieden; nooit behoefde een beroep te worden gedaan op aandeel houders of de kapitaalmarkt. Een jubi leumcommissie werd in het leven ge- Feesf Het personeel werd verblijd met een ctra weekloon. Bovendien wordt aan staande Zaterdag nog feest gevierd. Dan gaan de personeelsleden met hun dames, in totaal zeventig man sterk, naar Hilver- om een opname bij te wonen van de bonte trein, die speciaal in het teken van Leiden zal rijden. Daarna schikken allen aan een diner in de foyer van de ge hoorzaal. waarna een gezellig samenzijn volgt. In de middaguren werd Zaterdag een druk bezochte receptie gehouden, waar het echtpaar Rutgers de handen van vele vrienden en zakenrelaties kon drukken. Onder hen bevonden zich de heren J. C. Stafleu en Coebergh, directeuren van de Rotogravure, Roorda van het grafisch bureau, M. I. Smit van Expogé, alsmede vertegenwoordigers van de R.K. er Chr. politlebonden.Na afloop van d« ceptie bracht de Chr. muziekvereniging Concordia een serenade In 1956 gaat Leiden Rembrandt herdenken Op 15 Juli 1956 zal het 350 jaar geleden zijn, dat Neérlands grootste schilder. Rembrandt van Rijn. te Lelden werd geboren. De gemeente Lelden heeft het plan opgevat, dit feit op grootste wijze te herdenken. Er worden thans besprekingen ge voerd met het ministerie van O. K. en W., omdat men het voornemen heeft, van de herdenking een natio nale manifestatie te maken. Zoals men weet, bestaan te Leiden ook plannen tot het oprichten van een mo numentaal beeld van Rembrandt op het nieuwe Stationsplein. Het doorgaan hier van is nog niet zeker. In ieder geval zal Rembrandts beeld volgend jaar bij de herdenking nog wel niet kunnen wor den ontihuld. Dan zou deze zaak wel met heel veel energie moeten worden aan gepakt. In Leiden Melkverkoop na daling weer vrijwel normaal Hoewel de grote Leidse melkinrich tingen ons vanmorgen nog geen defini tieve cijfers konden geven over de melk verkoop in de afgelopen week, was men algemeen van oordeel, dat er van grote terugloop geen sprake is. Zaterdag was de verkoop trouwens vrijwel overal weer normaal. Er deed zich hier en daar wel een verschuiving voor van flessen- melk naar losse melk. maar dit is zelfs bij de meeste inrichtingen al weer prac- isch normaal geworden. Wel onderging de verkoop begin vorige week een niet onbelangrijke daling als eerste reactie op de verhoging van de prijs. Deze berichten zijn dus gunstiger, dan die van een grote Haagse melkinrichting met 400 slijters, waar de omzet vorige week daalde met ruim 30.000 liter. Al viel Ook in Den Haag aan het eind van de vorige week weer een kleine stijging Aim gebroken Zaterdagmorgen is de 39-jarige me vrouw E, VW wonende in de Bronk- horststraat met haar fiets in de Haarlem merstraat geslipt. Zij kwam te vallen en brak een arm. J. Dol dirigent van W.W. Per 1 Januari 1955 is benoemd tot di rigent van de harmoniekapel Werkmans Wilskracht, als opvolger van wijlen de heer Gerard Dik. de heer J Dol. majoor. A. C. Bouman j muzikant bij de MarimerskapeL Agenda van Leiden Maandag Schouwburg, 8 uur: K. en O., comedi® ..Fanny" door het Rott. Toneel. Geref Jeugdhuis. 8 uur; ARJOS. W. F. van SDronsen over het reorganisatie rapport. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Toonkunst. Theo Bruins, piano Uiterste Gracht 1B, 8 uur: Leidse smal filmliga. ledenvergadering. Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidsche Kunstkring „Voor Allen", Lola Bobesco (viool) en Jacques Genty (piano). Kamerlingh Onnes-laboratorium, 8 uur: K. en O.-cursus „Temperatuur en tempe- ratuurmeting". Ontspanningsgebouw H.C.W.—N.E.M half 8: feestavond voetbalvereniging „Lei- "en" (15 jaar). Woensdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging van huisvrouwen, causerie met film „De stam landen van ons Vorstenhuis" door J. J. Oltmans. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K en O- jrsus „Amerika, van kolonie tot wereld- lacht" door prof. dr J. Presser. Kleine Stadszaal, 8 uur: Chr. Reisver- eniging, D. van Sijn over „Marokko, tuin Allah" met film en dia's. Jacobaseal Burcht, 8 Ore krekt: Selskip „Fryslên", eigen kréften. Gerecht 10, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, ledenvergadering. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. en de Zuider-apotheek. Lammen- schansweg 4. tel. 23553. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 35 uur: Gr&fiek en lakeningen van Jan Gregoor en Wim Noordhoek (t.m 22 Januari) Lakenhal, 10—4 uur: herdenkingsexpo sitie Betje Wollf en Aagje Deken (tot 15 Februari). Leidemaar ving „gewoon" een Icaiper van zes pond De heer Rien van Oosten, wonende Sieboldstraat 57 in Leiden, heeft Zater dag door een klein gaatje in het ijs, bij de brug in de Oude Wetering, zijn vis- sersgeluk geprobeerd. Niet tevergeefs! HU moest er zelfs de brugwachter bij halen om de vangst boven water, pardon het ijs, te krijgen. Met een heel gewone hengel en een al even gewoon tuigje (vlokje, draad nr 0). De vangst bleek een karper van ongeveer zes pond te zijn. De karper had nog een ander haak je, met een stukje veel dikker draad, in zijn bek. Het ijs moest worden openge hakt. Drukkerij en cartonnagefabriek N.V. Rutgers in het goud. Op de foto van links naar rechts directeur J. Rutgers, mevrouw de weduwe C. J. Rutgers, mevrouw J. Rutgers en bedrijfsleider N. Zwetsloot, die namens het personeel het tegeltableau aanbood. Foto N. van der Horat Veertig jaar in dienst van gemeentewerken Medaille in brons voor de heer Jac. van der Mark Zaterdagmorgen werd ln de kamer van de directeur van gemeentewerken, lr D. Boogerd, de heer Jac. van der Mark ge huldigd ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum bij de gemeente. Onder anderen waren aanwezig de burgemees ter, Jhr mr F. H. van Kinschot, wethou der A. J. Jongeleen, de directeur lr D. Boogerd en de adjunct-directeur, lr D. IJ een toespraak zei de burgemeester, dat het niet zo vaak voorkomt, dat iemand veertig Jaar ln gemeentelijke dienst is, omdat men meestal op latere leeftijd voor het werk bij de gemeente kiest. De heer Van der Mark echter heeft •t voor de gemeente gekozen. Boven dien heeft hij zijn werk altijd met opge wektheid en toewijding gedaan. De burgemeester noemde het een bij zonderheid, dat de heer Van der Mark zelfs nu nog een aantal werkjaren voor de boeg heeft. Hij deelde tenslotte mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd, hem de ere-medallle in brons, verbonden aan de orde van OranJe-Nassau, te ver lenen. De burgemeester wenste de Jubi laris van harte geluk met deze erkenning van verdiensten van hogerhand. De andere aanwezigen volgden hierop terstond met htm gelukwensen. De heer Van der Mark, die eerst bij de plantsoe nendienst werkzaam was en later naar de afdeling bestratingen werd overge plaatst, ontving ook nog een oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3