I IN HET Een japon voor Uw oordeel! oe kookt de werkende vrouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT y „Schei toch uit met die gekke muziek!" Een rappe jongenshand draait snel aan de radioknop meteen schettert lawaaiige jazz muziek door dc kamer. „Nee, hoor! Blijf er nou af. ik moet het kinderkoor horen! Dat mag van Mama. Mama! Laat Kees nou ophouen De radio-oorlog is weer in volle gang, als vader thuiskomt. Boven twistende stemmen tet tert schelle muziek „Wat is dat hier? Wèg met dat helse lawaai!" Een handbeweging.... en plotsc- ling is het vreemd stil. Dan schreeu- I wen Kees en Lientjc weer door el- ar kaar heen en waarlijk, daar komt leJanncman er zich ook nog mee be moeien. Een paar boze woorden van vader bezweren de ruziemaar de thuiskomst was weer prèttig, hoor! 1 In de keuken krijgt moeder het ge mopper: ,.Kan jij dan niet eens op die radio letten? Ze dóen maar. En moeder geeft het antwoord, dat maar al te vaak wordt gehoord in huis- „Ja hoor eens, jij hebt goed praten. De kinderen luisteren nergens naar als het Een smaakt olie japon Ons patroon van deze week (be stelnummer 182) is een alleraardigste japon, in de maten 42, 44, 46. De roupe is op bijzondere wijze in de naden van de taille verwerkt, die met ren grote moderne kraag is aan- seknipt. De overslag, die gelijk met de naden meeloopt, wordt gegarneerd met knopen van dezelfde stof. De rok is leuk klokkend met aan de voorkant twee platte plooien, waar uit kleppen als zakken verwerkt zijn. Dit model is van een ruitstofje gemaakt, maar leent zich ook uitste kend van effen materiaal. Men heeft 2.75 meter stof van 1.40 m breedte nodig. om de radio gaat. En ik moet voor het eten zorgenik heb ook geen zin in aldoor geharrewar. Laten ze het zelf maar uitvechten. Als je Janneman z'n zin geeft is Lientje ontevreden en als Lientje gelijk krijgt, moet je Kees weer De radio-oorlog! Hoeveel gezinnen tobben er mee? Hoeveel moeders laten het gesnerp ,,dan maar aanstaan" om geen ruzie te krij gen, geen grote, ver ontwaardigde mond van opgroeiende kin- Meestal. maar ook lang niet altijd, moet vader dan de boe man zijn. die de strijd beslecht met: „uit'die radio!" En dan heeft niemand z'n zin en kan het mopperen, het bokken en de morrige gesmoesde ruzie voort- Hoeveel ouders, moeders vooral, zeg gen gemakshalve: ..Ja hoor eens, de kin deren willen dat nu eenmaal horen wat doe je daartegen?" Leren luisteren opvoedings kwestie Als moedezelf van het kinder uurtje dat door de radio komt, een gebeurtenis maaktleren de kinderen vanzelf aandachtig luis teren. Na een paar keer kan moeder ze dan gerust eens alleen bij het toestel laten. dat r gaan 6 Natuurlijk, de tijd, dat de ouders het gezin regeerden en de „kinderwil ach ter de deur stond", is gelukkig voorbij. Maar de radio-oorlog leidt dikwijls tot het andere uiterste. De kinderen draaien maar aan de kneppen... ach en wat doe je er tegen? De fout Het is niet waar, dat de fout hierin niet aanwijsbaar zou zijn. Inderdaad, het nakaarten leidt tot niets. Maar de is. dat men, wanneer zich in een gezin de radio-oorlog voordoet, verzuimd heeft, de radio-opvoeding toe te passen. Toegegeven, zulk een ..opvoeding" is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De radio is een begrip, een meubel ge worden. Hoeveel huisvrouwen maken zichzelf niet schuldig aan ,.het maar la ten tetteren" van de radio? Dat begint al 's morgens vroeg: de radio aan vanwege de tijdsmeldingen. Men luistert niet naar muziek of gespro ken woord, neen, men vangt af en toe op „hoe laat het al is" en voor de rest deunt alles over het drukke ontbijt-ge- doe heen. Is het lawaai te groot, dan gaat de knop wat naar links, is de tijd melding niet duidelijk genoeg, dan naar rechts. Harder of zachter" is het voor naamste... Zijn de kinderen naar school, dan blijft die radio maar aanstaan. Moeder mag hier of daar eens speciaal r willen luisteren, goed. maar de neemt ze op de koop toe. Stoort het of ander al te veel. dan draait ze de knop... wat een ander station geeft, hoort ze dan wel weer half. Daar begint al de verwaarlozing in de radio-opvoeding. Thuiszijnde kinderen in vacantie of tijdens ziek- - horen alles maar mee aan, en draaien op hun beurt ook aan de knop... ongemerkt is de chaos aan de gang. En toch kan heus wel anders. In dien men de radio maar op juiste waarde schat: niet als een geluid-produ cerend meubel, maar als een ontspannings- en een opvoedkun dig element. In geen normaal gezin kunnen kinde- staan waar zij willen. Ouders houden toezicht op hun entspan ning, maar ook op hun onderwijs, zelfs, wanneer een zekere mate van vrijheid wordt toegestaan. Waarom zouden zij dan in de eerste plaats vrijheid hebben, hun ontspanning ontwikkeling via de radio zelf te kie- :n, ja er hun ouders tegen eigen zin in ee op te schepen? Omdat... ja, omdat de grondfout zo licht wordt gemaakt. Natuurlijk die nen de ouders geen draai-verbod voor de kinderen af te kondigen, en zeker behoort in de eenheid van het gezin ook met de wensen der kinderen rekening te worden gehouden. Maar waarom niet des Zaterdags avonds tezamen de gids bestudeerd en een keuze gemaakt uit de aangekondig de programma's? Waarom roept moe- de keuken „dat de kinderen nou ar het kinderuurtje moeten lui steren". terwijl het krakelig spel intus- :n voortduurt? Opvoeding gaat niet en passant, op voeding kost tijd. Het gaat dus niet aan. de huishoudelijke beslommeringen al tijd voorrang te geven. Ook al valt het moeilijk, er tijd voor te vinden, moe der móét gelegenheid maken, haar kin deren naar de radio te leren luisteren. Eerst, door met hen bij het toestel te gaan zitten als er een goede of aardige uitzending voor kinderoren is. Ze kan heus wel stopmand of naaidoos bij ne- •n. Leer toch uw kinderen luisteren, begrijpen waar het om gaat! En... tracht ze door eigen voorbeeld af te le- het geluid wel te horen, maar in feite nergens naar te luisteren. Narigheden Dat leidt tot narigheden van allerlei soort. Niet in het minst tot oneerbiedig heid. Hoe vaak komt het niet voor. dat zonder dat men er erg in had, een ziekenhalfuur, een morgenwijding ol kerkdienst begint? Er wordt gebeden, uit de Bijbel gele zen... niemand, die er aandacht aan be steedt... tot iemand plotseling zegt: „Hè doe die dominee eens weg..." want hel is dan toch wel gek dat men er maai doorheen praat, kibbelt of lacht... En wie heeft er bij zoiets, dat dage lijks in allerlei gezinnen voorkomt, enig gewetensbezwaar? Op dezelfde wijze gaat men voorbij aan goede muziek, aan een interessante lezing, een nuttig woord. Blaast dé ra dio licht-aansprekende deuntjes, dan blijven die nog het beste te verteren, men fluit of zingt eens mee. tot vader moppert: „Hè. die deunen altijd..." Draai aan dc knop: radio-oorlog, ene kind kan niet werken bij radiomu- ziek, het andere moet juist geluid heb ben bij het huiswerk. Vader wil een hoorspel beluisteren, moeder, die wet praten wil onderdehand, heeft lie ver muziek men twist vss' J aan de knop En wat wil je. de radio is gehele gezin zinnen! i draait iveel hoofden, zoveel Uien met geliakt Langzamerhand raakt men vertrouwd met dc gedachte, uien ook eens als groente te eten en ze niet alleen te gebruiken bij de verwerking in verschillende gerechten. Uien met zure saus bijvoorbeeld smaken uit stekend. If- Met gehakt gevulde uien is een recept, dat wel een beetje doet denken aan gevulde tomaten, wat de bereidingswijze betreft. Voor vier personen heeft u vier grote uien nodig, verder 100 gr. gehakt, boter, paneermeel If- De uien schoonmaken, in water koken gedurende 15 min. Uit het vocht nemen, een kapje afsnijden en de uien voorzichtig met een theelepeltje uithollen. Hetgeen uit de uien is genomen zeer fijn maken en door het gehakt mengen, dat verder op de gewone wijze is aangemaakt. De uit geholde uien vullen met gehakt en naast elkaar in een vuurvaste schaal plaatsen; bestrooien met paneermeel, hier en daar stukjes boter leggen en de schotel gedurende J uur in de oven gaar en lichtbruin laten worden. Bj gebrek aan een oven kan de schotel ook met een deksel op een matig vuur geplaatst worden. Warme winierdranken voor koude avonden Wat kunnen onze lange winter avonden toch gezellig zijn. wanneet het hele gezin in het zachte licht van de schemerlamp rond de haard zit. Moeder misschien met een hand werkje of wat verstelgoed, vadv weggedoken achter z'n krant, Jan onregelmatige werkwoorden preve lend en Marietje ingespannen lezend. Ze heeft zelfs haar vingers in haar oren om toch maar niet gestoord te worden. En als moeder er dan een ogenblikje tijd voor neemt om eens zo'n ouderwetse winterdrank klaar te maken, stijgt de gezelligheid wel ten top. Hier zijn een paar recepten voor zulke dranken. Koffie Chocolademelk: 1 liter melk. 2 eetlepels cacao. 4 lepels koffie-extract, zout. Bijna alle melk met wat zout aan de kook brengen. De cacao aanmengen met de rest van de melk en dit papje door de kokende melk roeren. Nog even doorkoken en dan het koffie- extract toevoegen. De drank warm inschenken. Citroenmelk: 1 liter melk. buitenste gele schil van een citroen. 4 lepels suiker. Breng de melk aan de kook met wat zout en laat de melk gedurende een Vz uur trëkken met de citroenschil. De schil verwijderen, suiker toevoegen en de drank heet opdienen. Anijsmelk: 1 liter melk, 10 druppels anijsolie. 3 h 4 lepels suiker of blokjes anijs- suiker Doe suiker in de kan, druppel hierop de olie, en schenk dan de zeer warme melk in de melkkan. Ook kan de kokende melk geschonken worden op de blokjes anijssuiker. Vanillcmelk: 1 liter melk. 4 lepels suiker, stokje vanille, (1 ei). Laat het gespleten stokje 30 min. in kokende melk af trekken. Los de suiker in de melk op, verwjjder het stokje en schenk de melk goed warm in. Iets kost baarder wordt deze drank door ze tot slot te binden met een eidooier en op elk glas een bergje stijfgeslagen eiwit te leggen. Dat is winst laat i gespro- Zet uw klok goed gelijk 's morgens de tussen muziek ken tijdmeldingen eens achterwege. Als de radio ook eens zwijgt, is het luisteren naar een uitzending win Waarom moet het ding geluid geven nu het er toch eenmaal staat? Waarom schreeuwt ge 's avonds met uw visite boven het geluid van onbeluistcrde mu ziek uit... waarom het ding niet afgezet, wanneer ge toch geen aandacht hebt? Wil uw oudste niets dan schettermu ziek horen en houdt ge zelf of een an der daar niet van, gooi het dan in het redelijke met hem op een accoordje en... maak een weekprogramma op. Streep in de gids aan, wat men zal be luisteren en houd u daaraan. Geef dan de een en de ander wat toe. Spijt het u, dat serieuze muziek als „vervelend" wordt weggedraaid, dan kunt ge bij zo'n weekprogramma die liefhebber van vrolijkheid ook gen, dat hij op zijn beurt naar iets stigers luistert en er wellicht oor krijgt. Vertel er dan eens iets bij, tracht de muziek uit te leggen en toe te lichten Maar vooral: maak zoveel het moge lijk is van een uitzending, welke ten be hoeve van de luisteraar met zorg is voorbereid, een gebeurtenis, evengoed als een uitgangetje een gebeurtenis is. Ga er -eens echt voor zitten om er gens naar te luisteren, loop niet weg on der gesproken woord als het niet hoog nodig is. Door uw eigen voorbeeld zul len de kinderen de „radio" ook anders gaan bezien. Nu zegt ge wellicht: wat een soesah, zo'n programmakeuze, zoveel aandacht voor die radiomaar hoeveel soesah én narigheden bezorgt u de radio-oor log in het gezin? En zelfs als ge tot de gelukkigen be hoort die geen radio-oorlog kennen, pas dan toch de luister-opvoeding eens toe, tracht alleen bewust naar uitzendingen te luisteren en ge zult zien, hoeveel meer genoegen uw radio u geeft! Samen wandelen met moeder is al een feest, maar als de tocht gaat naar die winkel met al die wonderlijke begerens waardige dingen, dan kost het geen moeite om er af en toe eens een stapje op te doen. Bovendien: al schijnt de zon nu, de wind is nog erg schraal KONINGIN ELIZABETH'S LIEVELINGSDIEREN ISONINGIN ELIZABETH van Euge- land is een groot dierenvriendin. Daarvan gaf ze al blijk, toen zij nog een klein meisje was en een van haar setters een poot brak. Zij stond cr op. dat de hond met zijn gespalkte poot aan haar zorgen werd toevertrouwd en zij kreeg pon haar ouders gedaan, dat het dier met zijn mand naar haar slaapkamer mocht verhuizen. Toen haar moeder de volgende dag bij haar kwam, merkte zij dat haar dochtertje een deken van haar bed had genomen om een zacht plekje te maken voor de hond Dat warme hart voor dieren heeft koningin Elizabeth behouden toen zij op groeide. Zo is zij bijvoorbeeld een uit stekend paardrijdster Toen de penningkunstenaar E. Carter Preston uit Liverpool opdracht kreeg een nieuw zegel te ontwerpen voor het Paltsgraafschap Lancaster, stelde hij voor de Koningin af te beelden, zitten de op een paard met een van haar lie velingshonden er naast. Koningin Elisa beth leende de kunstenaar een paar zelfgemaakte kiekjes van haar honden en ook kreeg hij een aantal foto's, waar op de Koningin te zien was zittende op haar paard Winston, ter gelegenheid van de jaarlijkse ceremonie „Trooping the „Win ■t uw nieuwsgierigheid i st! Ge kunt nog niet 1 een japon". rertellet rel alva dat heel wat lez« r gemaakt over die drie imprimé'tjes, Januari jl. afbeeldingen opnamen. weet toch nog, waarom het ging? Eén van deze bedrukte stofjes wordt „per icter" verkocht, cén is door een kunstenaar ontworpen en één moest als „onver- baar" worden gekwalificeerd. a u nu de taak, uit te vinden, welke dat zyn! t stroomt briefkaarten, dat mag U al wel welen. Het is heel interessant te lezen, le dames haar oordeel over het stofje van haar keuze kenbaar maken en formu- Sommigen doen het zelfs op rymmaar neen, meer verklappen wy u toch nog niet! een nog dit: er blykt heel wat variatie te i weet het, nietwaar: beoordelingen inzenden vóór 22 J -e Leidsehe Crt., Steenstraat, Leiden, i de kans, een lap stof te winnen. Maar..*... gebruikt i Bij het ontwerp heeft Preston zich #1- 'leia veroorloofd, de Koning scepter in haar hand af te beelden. Maar zowel Winston als het vrolijke hondje Sugar staan er op in de ïatuurlijke houding, waarin zij hun meesteres en vele Engelsen zo goed be kend zijn. 1ST W Amerikaanse heeft veel voor EEN van de grootste huishou delijke problemen van de werkende vrouw, die een gezin heeft, is wel de kokerij. Want het is niet alleen het koken, het is ook 't kopen van de ingrediënten voor de maaltijden, omdat de le veranciers, zo zij aan de deur ko men, toch niemand thuis vinden. Een hele zorg dus. elke dag een war me maaltijd op tafel te krijgen en... daarom wordt er nogal eens gegrepen aar geconserveerde levensmiddelen, aar blik. pakje, fles of pot. Natuurlijk doen zich dezelfde moei lijkheden voor bij een alleenwonende on gehuwde, al is het voor haar beter mo- gefljk^ ee besparen. In Amerika, waar vele gehuwde wen werken, heeft men natuurlijk ook op dit gebied een enquête gehouden, want wat zou Amerika zijn zonder enquêtes? Economisch Men heeft zich daar afgevraagd of de huisvrouw, die een dagtaak buitens huis heeft en daardoor op andere wijze toch weer meer kosten voor haar huis houding moet maken, nu wel economisch te werk gaat. Heeft het wel zin, aan der ene kant geld te verdienen en dat aan de andere kant toch grotendeels weer uit te geven juist tengevolge van die elders bestede uren? Uit de bus kwam. dat de gemiddelde hup!! Een dikke me neer op een plateau boven de ijsbaan klapt in zijn coteletten-handen. Beneden hem scheert 'tussen andere kunstrijders zijn dochtertje van nauwelijks tien jaar als een vogel over de baan. Ze dansthaar pirouette, komt imn haar hurken als een spiraal omhoog, haar handen in aanbidding ge heven, direct daarop spreidt zij ze als vleugels uit en zweeft weg. Soms springt ze in een dyonisische vreugde op. Het is adem benemend gracievol. Hoe heerlijk moet het zijn. zich zó in zijn bewegingen te kunnen uiten. Even pijnt er een verre herinnering in ons onderbewustzijn aan onze oorspronkelijke bewe gingsvorm, die door de zonde méde ontluisterd is tot het trage, lompe lopen wat wij nu doen. Maar dan komt het sier lijke figuurtje van de kleine ijs-danseres naar de kant van de baan en veegt haar be zweet gezichtje af. Ze hijgt, heeft wallen onder haar ogen. maar nauwelijks staal ze even stil, of Pa's stem klinkt van boven: „Hup Hei- la, hup! een zwak „Hup hem maar goed te eten, want Ma. ja, uiteindelijk moest zij toch haar man gelijk geven: wat bereikt een jongen nu in 't leven zonder zijn H.B.S.- diploma? ALS ze eindelijk van de ijs baan mag komen kijkt ze met een ouwelijk triomfan telijk lachje rond. De toe schouwers klappen in hun handen. Pa staat gereed met haar panter-jasje en Ma be stelt een kop bouillon met ei. Even later schreeuwt ze driftig stampvoetend haar Moeder iets lelijks toe, om dat ze in 't één of ander haar zin niet krijgt. „Ze moet meedoen aan een internationale wedstrijd. Pa en Ma zullen alles op alles zetten, om haar daar als kampioene uit te laten ko- ACH, arme onbekende Henk! Alsof jij niet ge ëxploiteerd wordt! Samen met alle Jannen, Pieten en Klaasen, die moeten worden wat Pa is, of dominee, want dat is ook een best en eervol baantje tegenwoordig, of die in de zaak moeten komen, die al gedurende zoveel jaren van vader op zoon is over gegaan, ook al ligt hun aan leg mijlen naóst het zakenle ven en kunnen zij spugen van die zaak. Ik denk aan die ders, die zelf pleizier hebben in huishoudelijk werk, ver drietig zijn, te bemerken, dat haar dochters er niet van houden, 't Is en blijft voor een meisje altijd jammer, als zij huishoudelijk werk met tegenzin of onhandig ver richt. Als zij later een gezin krijgen, zullen zij altijd han denvol geld aan personeel moeten uitgeven en van die gedienstigen zélf min of meer afhankelijk zijn. MAAR bij volkomen af wezigheid van huishou delijke aanleg moeten wij on ze dochters toch per se niet dwingen in die richting. Wij worden nu eenmaal met verschillende talenten gebo En 2 gaót i Eve ter voegt dikke Ma. gehuld in kostbare bontmantel, zich bij dikke Pa. „Das Kind ist müde", zegt zij, wat haar een nijdige blik uit Pa's ogen bezorgt. Be moedigend lachend knikt zij haar dochtertje toe. als deze haar zoveelste pirouette weer tot een goed einde heeft ge draaid. Zodra het kind even op een bank aan de kant wil rusten klinkt onverbiddelijk het „Hup Hella" van Pa. ge- „Dit is toch je reinste kin- der-exploitatie", hoor ik naast mij, de éne dame tegen de andere zeggen. Dezelfde gedachte was bij mij opge komen. Maar even latei- vroeg ik mij af. of wij, zij het in onzichtbare vorm, onze tinderen nooit exploiteren?? Dezelfde dame, die deze opmerking maakte had even tevoren gesproken over haar 21-jarige zoon, die nog .-teen- in de 4e klas van de H.B.S. zat. Op de lagere school was hij tweemaal blijven zitten, op de H.B.S. had hij de derde klas gedoubleerd en naar zijn bitter-slechte Kerstrapport te oordelen, zou hij in de vier de óók wel weer blijven zit ten. En haar man natuurlijk des duivels op die iongen! Zij had er wel eens mee te doen. als Henk tot diep in de nachl ;om? zat te werken. Zij gat Moeder, die zélf tot in haar vingertoppen huisvrouw, zich voortdurend over haar enig dochtertje beklaagt, dat geen greintje huishoudelijke aan leg bezit, maar dat nu door Ma naar de huishoudschool gedreven wordt, ,,'t Kind wil alleen maar arts worden, kin- der-arts en dat kunnen we niet betalen, dus daarmee uit", zei deze Moeder eens tegen mij. Toen ik vroeg, ol er dan geen andere weg voor het kind gevonden kon wor den, waar ze toch óók bevre diging in zou kunnen vinden, medisch analyste b.v. of apo thekeres, antwoordde Mama- „Bén je mal! Ernie trouwt tóch. Ze heeft een leuk bek- kie en een goed figuurtje er wat móét ze dan met twee linkerhanden in een huishou- Ik kan begrijpen, dat Moe ren en pas als dié ontwik keld worden, zal de volle mens in ons tot ontplooiing kunnen komen. Wij kunnen de dikke Pt en Ma van Hella verfoeien om de wijze, waarop zij, tot meerdere glorie van eiger persoon hun kind exploite ren, maar een ieder onzer zi» toe op zichzelf. De scholen zijn weer bc gonnen. Waren de Kerstrap porten slecht? Als dit het ge volg was van luiheid, speels heid enz., ja, dan móéter. wij er achterheen zitten, op dat het Paasrapport bcterr cijfers vertone. Maar drijl een kind, dat niet kan a.u.b niet tot het uiterste op. Lèt op hun aanleg en schakei eigen wil en eigen eer uit! En denkt u er aan, óók bij- de kinderen, die een middel bare school bezoeken, dat catechisatie en jeugdvereni ging vóórgaan? Eerst het Ko ninkrijk Gods. Dat geldt voor alle tijden, óók voor de on ze met zijn overladen leer programma's. MARGAR1THA Mhr. M. F. te Le. Dank voor uw schrijven. Naar de letter ben ik het er mee eens. „Ieder mens is verplicht zich bij de ware kerk te voegen en op te gaan onder de zui vere bediening des Woords", sohrijft u. Over dat „ver plicht' zijn" zouden we nog wel eens een boom kunnen opzetten, maar wia zal uit maken wat hier op aarde de ware kerk is? Er zijn zovéél kerken, waar Chris tus als de enige grond on zer zaligheid gepredikt wordt. En dót wat u ter loops even aanraakt, n.l. het gevaar, dat het leven niet in overeenstemming is met de zuivere leer, dót is voor mij nu juist het criterium. De leer van de Farizeeërs in lezus' dagen was in hun >gen zo zuiver als goud Had God het hun niet zeil zo geleerd door de mond van Mozes en de profeten? Ook zij beriepen zich met nun leer-zuiverheid op Gods Woord en tóch noemde Je zus hen wit gepleisterde graven. Die hele „zuivere' ieer, waar wij zo op pochen kunnen is een slag in God.^ aangezicht, een aanfluiting voor de Naam van Chris tus, als ons leven van iede re dag tot in de kleinste tacetten toe, daar niet mee in overeenstemming is. Dan verhinderen wii an deren om tot de Heiland te komen. Precies zoals u schrijft: „dan zijn we een dor en dogmatisch geraam te en gaat er van de kerk leen kracht meer uit". M. Amerikaanse door werk buitenshuis on geveer 39 pet van het gezinsinkomen verdient. Ongeveer de helft van deze vrouwen staat vroeg op en doet haar huishoudelijke arbeid voordat zij weg gaat, de rest verdeelt de huishoudelijke taak over vrije uren voor en na de an dere arbeid. Het blijkt voorts, dat deze werkende vrouwen veel minder tijd overhouden voor lezen, uitgangetjes, radioluisteren en televisiekijken. Vooral dit laatste kost de niet buitenshuis werkende Amerikaan se vrouwen nogal wat tijd, tegenwoor dig, want tijdens het kijken kan men mets anders doen. Minder blikgroenten Wat de maaltijden betreft weet de Amerikaanse zich aardig te redden. Zij eet veel minder blikgroenten dan dc niet- werkende. Reden hiervoor is, dat de blikgroenten in Amerika heel goedkoop zijn en dat de vrouw, die het gezins inkomen vermeerdert, dus beter in staat is verse of ingevroren groenten te ko pen, Aardappelenschillen neemt geen tijd; de enkele aardappel die men bij Ame- rxkaanse maaltijden consumeert, koopt men geschild of stopt men even in een schilmachientje. Zelf bakken of nagerechten klaarma ken. doet de werkende Amerikaanse niet- deze dingen koopt zij kant en klaar.' Trouwens, als de tijd al te kort ls, kan zij altijd in dc buurt gekookte maal tijden kopen. In i fel, en zo heeft zij heel de Nederlandse werkende ook al staat haar aan toebereid "voed sel wel het een en ander ter beschik king. toch veel meer heeft schoon te maken en te bereiden. Gehoord dat men transpiratievlekken in wol len pullovers en vesten, jumpers en truien, het best bshandelen kan met sterk sout water, waarin de plekken stevig worden gekneed. Is het resul taat niet afdoende, dan een nabe handeling geven met alcohol. Gezien dat een dame. die de nieuwste mode volgde, bij avondkleding aan het rechteroor een grote hanger droeg en de tweede hanger als clips op de linkerzijde van haar japon, iuist onder de schouder. Gelezen in een Amerikaans vrouwentijdschrift, dat wanneet een huisvrouw tussen koken en maaltijd enkele minuten Hinkt buitenlucht Inademt, haar eet lust veel groter wordt en haar smaak beter. De handige kookster weet ge durende die minuten de maaltijd heus wel warm te houden betuigt de schrijtster.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9