IHeunie £riitscf)e GTourattl Er waren geen auto's en geen soldaten Op het kopje van Bloemendaal Straf liftende militairen veroordeeld Mendès-France zette voet op Westduitse bodem Wist IJ Moskou biedt gegevens aan over zijn A-centrales M 19 ZATERDAG 15 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; f 0.50 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en der'igeie jaargar.g No 10245 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JtutMtuctlirtrtlt.m BIS httt In ffqljfnspotl" Eerste slag tegen de sneeuw HET LEGER LIFTTE NIET De helft van de garnizoenen had gratis yervoer (Van onze verslaggevers) TTET EERSTE WEEKEND na het instellen van het „georganiseerde JUL liften", ce inwerkingtreding van ce verzamelplaatsen van liit- lustige militairen, het eerste optreden van de lankmoedige automobilis ten, die het teken M 3 op hun voonuit plakten, het intrigeerde ons. Met een wagentje zijn we op stap gegaan, zomaar naar een paar verzamel punten bij grote garnizoenen en we verheugden ons al op de bossen sol daten, die met schallende s.emmen in ae winterse sneeuwlucht ce plaats van hun bestemming zouden omroepen. Er kwam niets van terecht; we hebben die paar honderd kilometer gisteravond naar Ermelo en Harder wijk voor niets gemaakt Het was glad en we hadden de weg dat ze 't verkeer niet '*-"H*t En dat i stukken 1 alleen, uw verslaggever en uw tekenaar, die kleu mend achter de beslagen ruiten op de spiegelnde weg zaten to turen. Rotterdam. Utrecht. Amersfoort. Nijkerk, Putten, Er melo, Harderwijk. Voor de sDOorbomen staan twee militairen. We draaien gedien stig het ruitje open. ..Gaat u naar huis? Wilt u niet liften?" Nee. dat willen ze niet. want ze hebben een gratis vervoer- bewijs in de zak. Ze gaan met de trein. „Kunt u me dan zeggen, waar hier de verzamelplaats voor litfep ts7" Nee. dat kunnen ze niet en vragen excuus want de spoorbomen gaan op en de treir komt eraan. We dwalen door wat be sneeuwde lanen en straten en dan staan we op het verbrede stuk van de Nassau- laan. bij de Deventerweg. Ja. dat klopt. Dit is het verzamelpunt. Maar er is geen soldaat te bekennen. Wel een kapitein, kapitein Van Hernen, die graag ztjn koude voeten even komt warmen in de besloten heid van de auto. „Ja, ik sta hier om d« jongens over de wagens te verdelen er om de „wilde markt" te beperken. Maar er is geen auto want de ANWB plaatste de aanwijzingsborden niet eens en da is maar goed ook. want er is geen enkeli soldaat „Ze kregen allemaal vervoerbewijzen en zijn met de treinKapitein Hernen neemt afscheid en gaat weer lopen schilderen op het koude, donkere, be sneeuwde stuk straat, waar het had ten wemelen van auto's en militairen. Wij rijden dan ook maar weg, naar het zamelpunt van Ermelo, al evenzeer naast de grote route gelegen als in Harderwijk. Hier voor de poort van de legerplaats naast de Jan van Schaffelaarskazerne. En zowaar, in het licht van onze koplampen verschijnen de stoere neuzen van 1 drie, vier wachtende auto's en op de bin nenplaats achter het hek staan enkele tientallen soldaten. Hoera maar h is te vroeg gejuicht. De auto's zijn taxi' die de soldaten voor 2 kwartjes de m£ met z'n vijven in zo'n auto naar h station brengen. Want zij hebben het ve voerbewijs in hun zak en dat zij nog op de binnenplaats staan te wachten, wil al leen maar zeggen, dat het avond-appèl nog niet is afgelopen. Ook elders geen interesse De garnizoenscommandant in Ede, luit.- kolonel C. W. E. Bruens. met zijn kapi tein-adjudant K. Palmer en de uit drie man bestaande garnizoenspatrouille waren de enigen, die gistermiddag om uur op de verzamelplaats voor lifters de Achtbaan in Ede stonden te wachten op de dingen, die komen gingen. Die ge beurtenissen zijn met één woord aan t« duiden: niets. Er waren geen lifters en ei waren evenmin automobilisten om even tuele gegadigden te vervoeren. Die Achtbaan in Ede is wel een dei meest afgelegen punten, die men voor een dergelijk doel had kunnen uitzoeken. Maar overste Bruens vertelde ons, dat het een verzamelplaats is, die volkomen be antwoordt aan de voorschriften. Zij is dicht bij de kazerneterreinen gelegen en bovendien: zo terzijde van de grote weg, Dit nummer biedt U ons Zondagsblad waarin Mary Pos vertelt van een alleraardigste ontmoeting, die zij had met de bemanning van een Nederlandse sleepboot in de ha ven van Beira (Oost-Afrika). Van daag is het 10 jaar geleden, dat de voorzitter van de Raad van Ver zet, een der grootste figuren in de Nederlandse illegaliteit, een „cros sing" maakteonder Duits vrijgeleide. In verband met het overlijden van mej. C. M. E. Kuyper geven wij een schets ran het huiselijk leven van haar be roemde vader. Onze medische medewerker wijst op de belang rijke rol, die het bloed in ons menselijk leven speelt en het korte verhaal „De goede hand Gods' is ran de bekende auteur G. Mulder. Op de vrouwenpagina. Blad Zij vinden wij een lezenswaardig ar tikel over „Radio-oorlog in het gezin" en Margaritha bespreekt een speciale vorm van kinder exploitatie, waaraan velen zich schuldig maken. Voorts is in en kele andere bijdragen weer naar een aantrekkelijke variatie ge zocht. In het Cultureel Venster bespreekt P. J. Risseeuw een ro man van de Rooms-katholieke schrijver Jos Panhuysen en C. Rijnsdorp een knappe reisbeschrij ving van Bertus Aafjes. Ook en kele andere werken werden aan een bespreking onderworpen. -zamelplaatsen mogen niet liggen wegen, waarop voetgangers zich mogen bevinden en zij dienen ook zodanig gesitueerd te zijn, dat het verkeer nie lemmerd wordt. Wat die twee voorv den betreft is de achtbaan een militaire oefenrijweg dus ideaal. Daarmee ii alles gezegd over deze liftplaats. De ge boren en getogen Edenaren kunnen u i zeggen, waar zij te vinden ls, en automobilist, die er. na veel gezoek gevraag toch belandt, dient, in deze sneeuwperiode, een hele colonne met ileeën van een helling afdalende kinderen te passeren, om de eventuele lifters bereiken. De soldaten in Ede hebben dan ook op de vraag, wie er gebruik van de liftplaat' wenste te maken, met een algemeen stil zwijgen geantwoord. Er meldde zich nie De seregant, die wij later oppikten »t was op ons verzoek, dat hij instapte vertelde, dat „de gein" van liften niet x is: het hebben van een gratis thuis- ritje, maar meer nog, de mogelijkheid om. :onder tijdverlies 24 uur verlof te kunnen genieten. Je moet zo, voor de kazerne, de ste de beste auto aan kunnen schieten weg kunnen rijden, zo zei hij. Dar heeft het liften zin. Maar dit? Waarde- Evenals In andere garnizoensplaatsen werd de lift-animo in Ede ook sterk be koeld door het feit. dat de helft van hel garnizoen dit weekeinde vrü vervoer heeft. In Den Haag was het ook al niets. De liftplaats ondervond totaal geen belang stelling van liftbegerige militaire zijde, noch van automobilisten, die voor gratis vervoer wilden zofgen. Wat dat betreft, was de balans dus in evenwicht. Maar er waren drommen journalisten en persfotografen, die echter na enkele ogenblikken ook maar weer de wa gingen opzoeken. Er waren ook twee jeeps met militairen, die op dit glles toe zicht hielden en enkele agenten, die daar Vanmorgen bleek, dat in Den Haag geen enkele militair zich bij zijn commandant had aangemeld, zoals de bepaling is, o op liftplaatsen zijn geluk te mogen b proeven. In Delft waren het er drie Een redelijk beeld van vraag en aai bod op de liftplaats zal men pas kunnen krijgen op de 21ste van deze maand, neer de verlofhebbende militairen geen vrij vprvoer hebben. De witte raai Naar we nader vernemen hebben in Assen een lifter en een automobilist el kaar bij een opneemplaats getroffen. De militair is ingestapt en met de automobi list in de richting Groningen vertrokken. Er ligt weer sneeuw. Jong en oud trekken er weer op uit met de slede. Op het Bloemendaalse kopje hebben enkele jongelui een automobilist bereid gevonden hen een lift te geven naar de top van het kopje, waarvan ze straks met een duizelingwekkende vaart naar beneden zullen schieten. Wel een mooi, maar toch ook gevaarlijk spelletje. Kamerleden klimmen in de pen In strijd met de toezeggingen van minister Staf in het parlement IET STRAFFEN van twee militairen met zes dagen verzwaard arres omdat zij zich te Amsterdam naar de Sloterweg begaven in de hoop n auto te ontmoeten, voorzien van de letters MMM, het teken, dat zij gratis zouden mogen meerijden, heeft twee leden van de Tweede Kamer in de pen doen klimmen om minister Staf schriftelijke vragen te stellen. De heer Vermeer (90c.) vraagt, hoe en ander in overeenstemming is te brengen met de mededeling van minis ter Staf in de Tweede Kamer, dat hij slechts op één aspect van de liftgewoon- te wilde 'ingrijpen, nl. „het door woord of gebaar vragen om een lift", waarbij de minister verklaarde, zich te willen onthouden van „verder ingrijpen in de sfeer van persoonlijke vrijheid". Ook vraagt hij. welke uitleg nu moet wor den gegeven aan de mededelingen van dc bewindsman, dat „voor het aanbod zelfs voor de vraag, ontdaan van de er onwaardige uiterlijkheden nog alle plaats blijft" en hoe opgevat moet worden de ministeriële mededeling, dat hij gaarne initiatieven zou zien „om sol daten toch te laten meerijden" Welke maatregelen denkt de minister nemen om dc uitvoeringsbesluiten ten aanzien van het liftverbod in overeen stemming te brengen met zijn nadruk kelijk in de Tweede Kamer uitgesproken bedoelingen? Zo luidt een volgende vraag van de heer Vermeer. Daarnaast wijst hij op het ongunstig gelegen zijn van vele officieel aangegeven liftplaat sen en hij vraagt, deze nader te bezien en bovendien een oplossing te geven voor de moeilijkheden van liftende mi litairen, die, onderweg zijnde, op een liftplaats aankomen op een tijdstip, dat valt buiten de officieel aangegeven uren Ook het communistische Tweede Ka merlid, de heer Haken, heeft twee se ries vragen op minister Staf afgevuurd Hij vraagt de bewindsman, of het straf fen van de desbetreffende militairen niet in strijd is met de in de Tweede Kamer gedane toezeggingen en zo ja. of de bewindsman bereid is. dc opgelegde si rat onmicdellijk op te heffen en dis ciplinaire maatregelen tegen de verant woordelijke commandant te nemen. Zijn tweede serie vragen heeft betrekking op de aanwijzing van liftplaatsen. Hij formeert, of de minister bereid is, r het invoeren van opncemplaatsen wachten totdat de Tweede Kamer w bijeen is en deze zich over de uitv ring van de motie, welke tijdens de batten over het z.g liftverbod is a; genomen, kan beraden (Onvoorziene omstandigheden voorbehouden komt de Tweede Kamer eerst op 1 Februari weer biieen Red.) „Onaangenaam getroffen" Zeer terecht heeft de Nieuwe Rotter damse Courant er in een artikel op ge wezen. dat in de huidige politieke situ atie de versterkte campagne Voor de hereniging van Duitsland bedenkelijke kanten heeft. Trqjiwens, de Westelijken zijn het er over eens. dat primair de ratificatie is der Parijse accoorden in zake Duitsland, en secundair de kwes tie der Duitse eenheid. Het tekent de verhoudingen na 1945, en wij zouden zeggen „het is al weer zo ver", dat het artikel in de N.R.Ct., evenals andere buitenlandse stemmen over de Duitse eenheid, zoveel stof heeft doen op- waaiem.De corr van het A N P. te Bonn spreekt van .scherpe Duitse reacties". Deze reacties kwamen oa. van een der fractieleiders van de C D U., dr Krone, de voorzitter der Westduitse Liberale Partij, dr Dehler. en de perschef der Sociaaldemocratische Partij. Heir.e. Men voelt zich door deze Nederland se stem van de N.R.Ct. „onaangenaan getroffen". Wij vragen ons af of men ei in Westduitse kringen wel begrip vooi heeft, hoe onaangenaam het treft, als de heren zich zo gauw op hun Duitsi teentjes getrapt Delen. Generaals bespreken het lifien De Nederlandse territoriale bevelheb ber, luit.-generaal Buurman van Vreeden, heeft voor de komende week zijn terri toriale onder commandanten alle ge- neraals-majoor opgeroepen voor een bespreking. De praktijk van het liften en de jongste ervaringen daarmee opgedaan, zullen besproken worden. Veel ellende door weer in Europa Nog steeds eist het weer slachtoffers n Europa. In Frankrijk traden ver scheidene rivieren buiten hun oevers 'aardoor tal van boerderijen werden ge ïsoleerd. Met radio uitgeruste mobiele colonnes van het leger houden de wacht op de zwakke punten. Leger en politie werken samen bij de evacuatie van men en vee. In Oost-Frankrijk werd gis teravond een waarschuwing uitgegeven jor lawines. De internationale treinen reden glste- ;n ln Zwitserland met uren ver traging als gevolg van lawines, die de Slmplon-lijn hebben bedolven. In Duitsland wetden twee mensen dodelijk gewond door een val op de glad de straat. In het gehele land veroorzaak te de gladheid verkeersongelukken. In Engeland kampt men eveneens met gladde wegen. Erger zijn echter de overstromingen in Devon en Cornwall, waar honderden stuks vee verdronken. Maar waar is hij nu? Madrid geeft toe: Degrelle was hier Madrid heeft in een nota aan de Bel gische regering toegegeven, dat de fas cist Léon Degrelle enige tyd in Spanji heeft gewoond. Er wordt echter aan toe gevoegd, dat de huidige verblijfplaats van Degrelle niet aan de Spaanse rege ring bekend is. Zoals gisteren gemeld, is Degrelle uit zijn villa in de provincie Sevilla vertrok ken. Er bleef niets in de villa achter. Verwacht wordt, dat Degrelle één dezer dagen in Tanger zal opduiken. Volgens het A.N.P zou de Spaanse regering hem tp kennen hebben gegeven, dat zijn blijf in Spanje niet langer gewenst was. in verband met de betrekkingen tussen Spanje en België. Meisje dronk vergif uit gevonden flesje Tijdig ingrijpen redde haar het leven Een 5-jarig meisje in Meppel is bijna het slachtoffer geworden van het feit. dat iemand achteloos een flesje met een vergiftig vliegenverdelgingsmiddel had weggegooid. eHt kind vond het flesje op een hoopje afval op straat, peuterde het open en proefde van de inhoud. Het mescje vond het zo lekker, dat zij er mee naar huis liep om het haar broertje te laten proeven. Gelukkig was haar moeder in de buurt, die ingreep, toen zij een doodskop op het etiket zag met de woorden „zwaar vergif'. Het meisje werd dadelijk naar het ziekenhuis ge bracht. Na daar behandeld te zijn, is de kleine thans weer buiten levensgevaar. Gebleken is. dat het verdelgingsmidriel arsenicum bevatte. Een betrekkelijk kleine dosis van het vocht had reeds dodelijk kunnen zijn. Onderzocht wordt thans hoe het flesje op.jstraat terecht ge komen Farijs-Bor Versterking der „as De besprekingen te Baden-Baden tussen de Franse premier Mendès-France en de Duitse bondskanselier Adenauer zijn succesvol verlopen. Mendès- France is naar Parijs teruggekeerd. Het gemeenschappelijke communiqué over de conferentie van Baden-Baden luidt: Beide staatslieden zullen met hun bondgenoten de pogingen om ontspanning tussen Oost en West teweeg te brengen, voortzetten. >u zich daarmee de W.E.U. Het is wenselijk, het referendum in het Saargebied te laten houden onder toezicht van een internationale commissie. De mi nisters besloten zich tot de regeringen der Ver. Staten en Engeland te wenden en deze te vragen, het Saanstatuut te garan deren. Zowel Adenauer als Mendès-France tonen zich tevreden over de bereikte sa menwerking. Met vertrouwen, aldus Reu ter. kunnen beide staatslieden de opbouw van e;n verenigd Europa tegemoatzlen. Wat het samenbundelen der wapenpro- ductle betreft, de door Mendès voorge stelde „wapenpool", het volgende: de mi nisters zijn het eens over de noodzakelijk heid van het standaardiseren van wapen materiaal in overleg met de N.A.V.O. Ver worpen wordt het denkbeeld van autarkie bij de bewapening. De ministers achten het nodig er voor te zorgen, dat de pro ductie en de buitenlandse handel op dat gebied de economische en sociale toestand in dc betrokken landen niet in gevaar brengt. Wij wijzen er op. dat het te Baden- Baden slechts een ..vóórbespreking" gold en de hele aangelegenheid van dc „wa penpool" op 17 Januari te Parijs weer aan de orde komt. Het is te hopen, dat er dan een compromis mogelijk zal zijn tussen vóór- en tegenstanders van Mendès- France's plan, Italië heeft nu verklaard principieel de Franse voorstellen te willen steunen, al blijven er bezwaren. Wat het reeds genoemde Frans-Duitse Saaraeeoord betreft, geregeld moet worden de benoe ming van een commissaris voor Saarland. De Westeuropese Unie moeten belasten. Ook z< tuele geschillen moeten regelen. Overwogen wordt de Instelling Frans-Duitse Kamer van Koophandel. Voorts wordt een handelsovereenkomst een looptijd van drie Jaar tussen Frankrijk en West-Duitsland gesloten. Duitsers zullen meer Franse tarwe te eten krijgen. Het was de eerste, keèr sinds de conferentie von Miinchen, daueen Franse reg'ePtngslclder officieel voet op Duitse bodem zette! Destijds ws^ het de Frans man Daladler. die daar samen kwam Hitler. Mussolini en Chamberlain. Na de „concessies" te Genève Inval van Communisten in Laos Communistische strijdkradhten zijn het Indochinese koninkrijk Laos binnen gevallen. Zij hebben twee posten ln Noord-Laos bezet, in directe schending van de wapenstilstandsovereenkomst van Genève. zo heeft de regering van Laos bekendgemaakt. Dc internationale wapenstilstandscom missie heeft onmiddellijk waarnemers naar het bedreigde gebied gestuurd, ruim 240 kilometer ten Noorden van de hoofd stad, Vientiane. Schweitzer gefeliciteerd door de Koningin Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag aan dr Albert Schweitzer in Lambarene, Frans West- Afrika, een telegram gezonden van de volgende Inhoud: „Ter gelegenheid van deze grote dag bieden wij U onze beste wensen aan voor Uw werk en Uw persoon, en onze diepge voelde dank voor Uw voorbeeld ln de wereld". DAT Engeland. Egypte. Tsjechosolwa- kije. Spanje. USSR. Oekraine en Gro-it- Rusland de Haagse conventie betreffende de bescherming van het cultuurbezit in oorlogstijd ondertekenden DAT de ANWB voorstelde de Postbank bij Arnhem te gebruiken als oefenplaats voor automobilisten, die ervaring willen opdoen met het rijden met een caravan in bergstreken. DAT de waarn. commandant van het 4e inf. depót te Maastricht op 't kazerne plein alleen Nederlands wil horen *n geen dialect, welke order nogal ontstem ming verwekte. DAT de ANWB dit voorjaar ln Arnhem het 7e technostation ln gebruik wil ne men en de technostatlons in totaal in "54 ca. 6000 keuringen verrichtten DAT de Chr. .longe Boeren- en Tutn- tersbond en de Chr. Boerinnen-, Platte landsvrouwen- en Meisjesbond op 20 Jan. in Arnhem hun wintertoogdag hou DAT het soc. Tweede Kamerlid Scheps minister Beel gevraagd heeft, maatrege len te nemen, daar in Maassluis open bare vergaderingen niet zouden mogen plaats vinden zonder voorafgaande toe stemming van de burgemeester DAT de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel zijn tweejaarlijkse alg vergadering houdt op 24, 25 en 26 Mei in het Krelagehuis te Haarlem DAT de commissaris der Koningin 'n Groningen op de receptie van het 125-; bestaande zeemanscollege De Groninger Eendracht mededeling deed van de toe kenning van het praedicaat aan dit DAT Dinsdag In Broekhulzenvorst (L.) door de leden van de „Geitenclub" als sluitstuk van de driedaagse winterkermis de Geitenkermis gehouden wordt DAT de Ver. Ncd. Gemeenten op 17 en 18 Mei haar jaarlijkse congres te Enschede zal houden, W88r gesproken zal worden over krotopruiming en sanering. DAT ln Uithulzermeeden (Gr.) dit voor jaar een bejaardentehuis gebouwd ral worden voor 86 pensiongasten, met een ziekenafdeling voor 8 personen. DAT gedeputeerden van Friesland de scheepvaart in de Friese kanalen met uit zondering van het kanaal Harlingen- Slroobos i.v.m. ijsgang verboden. DAT de N V Scheepswerf Gebr. San- der te Delfzijl aan het Eemskanaal al daar een nieuwe werf zal bouwen (kos ten: 170.000). DAT de V.V.D. een commissie instelde voor de bestudering van taak en organi satie der provincie i.v.m. de herziening van de prov wet (voorz. prof. mr D. Si mons; secr. K. H. Brandt, beiden Den Haag). DAT de Beverwljkse haven, het laatste restant van 't Wijkmeer, i.v.m. de tunnel bouw te Velsen zal worden gedempt DAT bij een inbraak in het kantonge recht te Sittard de dieven tevergeefs hun krachten op de brandkast beproefden, waarin veel geld was geborgen DAT de 14-j. Jacob W. L. van Wave- ren uit zijn woning Asterstraat fi Amersfoort vermist wordt DAT het m Merida (4800 brt) door de werf Gusto Ie Schiedam werd overge dragen aan de Venezolaanse rederij In Leeuwarden zijn gistermid dag de wedstrijden „Om de gouden schaats" voor vrouwen verreden. Het ijsclubbestuur droeg traditionele kleding met hoge hoed. Ook de tien-jarige trommelslager, die tijdens het rijden trommelt, was aanwezig. De winnares was Tine de Vries, die men op ons plaatje rechts) over het ijs ziet scheren. Haagse jongen gewurgd door hondenriem Een zeer tragisch ongeluk heeft zich gistermiddag omstreeks kwart over twee in een perceel aan de Esdoorns*, iaat in Den Haag \oorgedaan. waar de 10-jarige Jongen A. C. A. C. door ophanging om het leven is gekomen. De knaap speelde in de keuken met een hondenriem, welke hij om een waslijn sloeg. Waarschijn lijk om de riem weer los te maken klom hij op een stoel, maar hij viel daarbij met zijn hoofd door de lus, zo dat hij bleef hangen. De moeder, die na enige UJd terugkwam van boodschap pen doen. trof haar zoontje levenloos Tegemoetkoming aan Eisenhowers plan Rusland is bereid, zijn kennis op het gebied van atoomkrachtcentrales aan de Ver. Naties ter beschikking te stellen. (Een atoomkrachtcentrale zet in feite een geringe hoeveelheid atoomenergie om in een grote hoeveelheid electrische energie). Dit Russische gebaar werd gisteren gedaan op een specigle persconferentie in Moskou. making vergeleken met die waarin Moe- Het Russische aanbod wordt als volgt gemotiveerd: .met he*, oog op het grote belang van atoomenergie voor vreedza- doeleinden en het Russische streven r prompte internationale samenwer king op dit gebied Rusland zou bereid zijn, een rapport 'er de eerste, in vol bedrijf zijnde atoomkracht-centrale in de Sowjetunie, over te leggen aan de internationale con ferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie, in 1955. De grote vraag is thans, of het voorstel van enige betekenis is. Er zit n.l. een sterk propaganda-element in. Veronder stelt moet worden, dat Rusland verder is gevorderd met atoomkracht-centrales dan het Westen, anders zou dit aanbod geen zin hebben. Daarom wordt deze bekend- Iets voor u? Een uitmuntende coupe. Dat is het hele geheim van dit simpele tweed japonnetje. En de helder witte qedrapeerde col, die onder de stoflus wordt doorgetrokken, mèt de witte manchetjes aan de elleboog kou indertijd aankondigde, over de i terstofbom te beschikken. Lewis Strauss, voorzitter van de Ame- rik. commissie voor atoomenergie, wees er op. dat het Russische aanbod gedeel telijk tegemoet komt aan Eisenhowers plan voor een „atoompool" voor vreed zame doeleinden. Van Franse zjjde toon de Jules Moch van de VN. zich tevreden met Ruslands medewerking. HET WEER IN EUROPA 11 Stockh. Oslo Kopenh. Genève Locarno Wenen o B s wzw WNW ozo WEERBERICHT Langdurige neerslag Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vrijwel overal langdurige sneeuw val, plaatselijk overgaand in regen. Later ln het Noord westen enkele opklaringen. Overwegend krachtige wind. aanvankelijk tussen Zuid en Oost. tijdelijk wellicht weinig wind, maar later draaiend naar ichtlngen tussen West en Noord. Temperatuur om het vriespunt, maar tijdelijk dooL (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1