Jkicuwc £dJtsct|c GTourant Visie van nieuwe onderwijsinspecteur Verslagen bemanning tafel van Hotel Kapitein laat zich niet zien en waarschijnlijk in bed zit zwijgend aan Amerika ligt Fascistengroet aan de baar Amerika speurt naar rebellen in onrustig Costarica Wist U Moskou zet Westelijke landen opnieuw onder druk OPRUIMING BULTHUIS VRIJDAG 14 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10244 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaattattlcft l< ghtblrora mgn hert la fegfjcaspoet" Zie pag. 3 DE GATT ALS VERLOREN BESCHOUWD (Van onze speciale verslaggever) ■TE ZITTEN WAT VERSLAGEN en ontdaan bijeen. Rond de wat grote fcl en holle zaal van hotel Amerika in Hoek van Holland staat de koude avond, met dwarrelende en opwaaiende sneeuw, met wind en een hulpeloos schip, dat gebroken op de keien ligt. De Noorse Gatt moet als verloren beschouwd worden en de merendeels zeer jonge beman ningsleden wachten in geleende pakken onwennig op de thuisvaart. Allen hebben ze gisteren geprobeerd wat te slapen, maar het lukte niet en beneden in het hotel klitten ze dan weer samen rond een tafeltje. Ze praten wat, ze luisteren naar de wind. ze kijken wat bevreemd naar de luidruchtige Hoekenaren, die aan een hoektafel het hoogste woord voe ren. Ze hebben niets te lezen en eigenlijk ook niets meer te praten de familie is van hun behouden aankomst op de veilige wal in kennis ge steld en voor de rest is het; afwachten, vervelend en nerveus afwachten. En of dat kleine silhouetje van het ka potte schip op de keien voor de Hoek nog niet overtuigend genoeg is. dobberen in de Berghaven van dit kleine, levendige plaatsje twee bergingsvaartuigen van Van der Tak op het onrustige water. De Gatt zal geborgen moeten worden en de ber gers zijn het er in hun hart wel over eens. dat in dit geval bergen betekent: Maar de Gatt is geen gevaar voor de scheepvaart, zoals dat met de Spanker in dertijd het geval was. en Rijkswaterstaat zal dan ook niet weer de opdracht tot slopen verbinden aan een termijn van krapgemeten dagen. De sloop van de Gatt zal. als het zover komt. wel ondershands worden aanbesteed. En de bergers zijn er geweest en hebben het schip bekeken en in hun ogen lag de vastberadenheid, dit karwei te krijgen. Alles ging te vlug" Aan een tafeltje alleen zit stoker Birger Mortensen wat met zijn lege glaasje te 6pelen nerveus, gejaagd, met onrustige ogen en onrustige handen. Negen-en-der- tig jaar oud. en daarvan twee-en-twintig jaar op zee. Vier schipbreuken en altijd weer dat verlangen naar rust een baan aan de wal, een vrouw, kinderen. Ja, „quiet job and a family...." Maar ook altijd weer die mislukking, als hij het aan de wal probeert. De onrust gemis van lucht en water, van het wijde vergezicht en het rusteloos var haven naar haven, van wereld ni reld. Van de schipbreuk, die hem zo onrustig maakt, die hem geen rust in de slaap gunt en hem toch zo moe heeft achtergelaten aan dat tafeltje in hotel Amerika, weet hij niet veel te vertellen: het ging ook allemaal zo vlug Op de vuurplaat stond stoker Morten sen samen met de donkeyman, toen het schip de pieren wilde uitvaren. Melan cholieke gedachten waarden door zijn hoofd. Kerstfeest gevierd in Rotterdam, eenzame dagen in een vreemde stad. Toen Oud en Nieuw niet thuis. En nu leeg naar Newcastle om daar kolen te laden. Birger Mortensen, 39 jaar oud, vrijgezel, een beetje schuw en eenzaam. Is het schip al buiten de pieren? Waar blijft de deining van het grote water? „Toen voelden we een rare beweging en een schok en meteen kwam het water de machinekamer al binnen. We konden nog net de vuren doven en toen moesten naar boven, hals over kop kluitje stonden ze op het midscheeps de bange bemanning van een schip, dat eerderheid van wind en stroom had moeten erkennen. De sloepen overboord? Geen denken aan, geen enkele kans. Aan de wal komen? Onmogelijk. De radio zond noodseinen uit, twee raketten gingen de lucht in, verwaaiden met een pluim rook de straffe wind. En onder hun voeten kolkte het water naar binnen. Kou en angst Zij gingen een bange nacht tegemoet kleumend in hun ketelpakken en som migen zo uit hun kool zochten ze de be scherming van een van de hutten. Kou er angst, angst om het* hulpeloze schip, dat op de keien beukte. Ze zagen de pogingen de reddingboot en die van de m vlet, die dicht bij het schip kon komen. Enkelen van hen sprongen met een de hand in het ijskoude, kolkende ter, de anderen bleven wachten. Bange, lange uren, totdat in de ochtend na di» verschrikkelijke nacht een libelle in di lucht kwam te hangen. marine-helicopter van de Karei Doorman, de Dahlilah die de manne: hun isolement kwam verlossen. Stuk stuk gespten zij de „broek" om, stuk tuk werden zij met de electrische lier in dat kleine, wankele vliegtuigje gehesen, r de vaste wal in razend tempo En dan de hartverwarmende ont vangst in de Hoek kleren, eten, warme drank, vaste grond onder je voeten en dak boven je hoofd. „Iedereen was goed voor ons, de ontvangst was werke lijk goed in orde." Er kon weer een lachje :n glimlach op de goede afloop van dit benarde avontuur. Vandaag terug Zo zaten ze, nog wat onder de indruk, laar welgemoed, gisteravond in hotel Amerika bijeen. Vandaag zouden z< Rotterdam wat kleren gaan kopen en daag zouden ze ook met de Noorse Astria de lijndienst RotterdamStavangi huis vertrekken. Naar huis, wa: verloofden" vaders en mo ders al telegrafisch waren gerustgesteld. En gisteravond vertelde stoker Mortensen i het verhaal van zijn leven. Als Jongen van 17 Jaar ging ik nu 22 Jaar geleden. Ik werd stoker, toen de oorlog uitbrak. Ik week met mijn schip uit naar Engeland en heb de hele oorlog gevaren onder de vlag van de ge allieerden. In het Kanaal liep mijn schip op een mijn, in de Atlantische Oceaan werd mijn schip tot tweemaal toe getor pedeerd. En na iedere schipbreuk, na elke keer weer die angst en ellende, ontbe ring en schrik, nam ik me voor: ik schei er mee uit, ik zoek een baantje op de wal. Ik was op het laatst zo nerveu: ze me een Jaar in Amerika aan de wal zetten. Ik heb me nog nooit zó ongeluk kig gevoeld En nu, met de Gatt, de vierde schip breuk van mijn leven. Ophouden met va ren? Een baantje aan de wal? A quiet job and a family? Als ik met mijn vol gende schip nog eens in Rotterdam kom, zien we elkaar wel weer....l" De donkeyman komt erbij staan. En een jonge, heel Jonge matroos. En de stuur man. Yes, the next shipEn ze lachen eens op hun gesloten, onmededeelzame manier. De kapitein laat zich niet zien. Zal wel in bed liggen. En dat doen de andere bemanningsleden nu ook maar. Ook al weten ze. dat in hun droom de hele nacht van gevaar en angst weer terug zal komen. En dat weten ze ook, als ze op een nieuw schip monsteren. Maar de zee trekt het varen van haven naar haven, de wind en de lucht en het wijde vergezicht. Geheim A-document gestolen Uit een regeringsbureau te Londen een geheim atoomdocument gesto len. Britse agenten in het buitenland hebben opdracht, te onderzoeken of het document wellicht in handen is gekomen van een vreemde mogend heid. Dit meldden de Britse bladen hedenmorgen onder grote koppen. Het document bevatte gegevens over het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden. Het papier zou zich hebben bevon den in de actetas van „een man met een titel". De dief heeft het gewoon uit de tas gehaald, zonder verder iets aan te raken. Slechts enkele personen wisten van het bestaan van het do cument- De diefstal is nog niet officieel be vestigd Eisenhower vormt machtige militaire „reserve" President Eisenhower heeft het Congres voorgesteld de wet op de dienstplicht met vier jaar te verlengen, de beroepsmilitai ren beter te betalen en een machtige mili taire reserve te vormen. Deze moet in staat zijn om af te rekenen met een ag gressor die zo misdadig onverstandig zou zijn om een aanval met atoom wapens te wagen. Eisenhowers voorstellen waren vervat in twee speciale boodschappen aan het Congres waarin hij het regeringsprogram ma voor het militaire personeelsbeleid bekend maakte. Vermelden wij nog, dat Elsenhower vol gende week ihet Congres om 34,5 mki. dollar zal vragen voor de strijdkrachten. de helft van de totale begroting. Meer dan ooit in vredestijd zal aandacht worden besteed aan de luchtmacht, di< 119 tot 127 „wlngs" zal worden uit gebreid. Het uiteindelijke doel is 40.000 vliegtuigen voor alle wapens gezamenlijk. President uitgedaagd voor een duel Alb. Schweitzer heden 80 jaar Officieel wordt bevestigd, dat de grens van Nicaragua met Costarica gesloten is. in verband met het binnenlandse con flict. Het ziet er overigens naar uit. dat de geruchtmakende opstand in Costarica door de regeringstroepen werd bedwon gen. Een commissie van onderzoek der Amerikaanse staten is in de hoofdstad San José gearriveerd en vliegtuigen van de Ver. Staten patrouilleren nu boven het strijdtoneel. Vanna,cht werden volgens A.F.P. de Costaricaanse steden Liberia en evia door vliegtuigen gebombardeerd. In Villa Quesada. dat door regerings troepen werd heroverd, is een rebellen leider Carlos Lara Hine gearresteerd. Grote hoeveelheden munitie, benevens browning-machinegeweren werden buit gemaakt op de terugtrekkende opstande lingen: zij lieten één dode achter. Behal- Lara Hine werden vele andere rebel len gevangen genomen, onder hen zijn fee zwaar gewonden. Intussen heeft een man. die zichzelf be schrijft als de vertegenwoordiger der op standelingen, beweerd dat de hoofdstad Costarica. San José. vermoedelijk binnen drie dagen zal vallen. De troepen de rebellen bestaan uit 1000 man, ge wapend met bazoeka's. machinegeweren mortieren. Zij staan onder leiding Vandaag wordt prof. dr Albert Schweit zer, zoals men weet, 80 jaar. Aan de vie ring van zijn verjaardag zal hij echter, naar men vermoedt, weinig tijd besteden en vandaag, zoals gewoonlijk, weer 16 tot 17 uur werken in zijn ziekenhuis te Lam- barene. Gisteravond heeft hij echter tijd uitgetrokken om via de radio groeten te wisselen met zijn vrienden in de Elzas. De Westduitse regering heeft de dokter de hoge orde Pour le Mérite verleend. Van deze orde kunnen slechts 30 Duitsers en 30 buitenlanders lid zijn. Gelijktijdig aan Albert Schweitzer is de onderscheiding ook verlèend aan de Zwitserse historicus Carl Burckhardt en de Deense natuur kundige Niels Bohr. Het Zwitserse Rode Kruis heeft Schweitzer 5000 franken (f 4500) geschonken voor zijn ziekenhuis. Het Westduitse Jeugd-Rode Kruis bracht eveneens f 4500 bijeen. Gouverneur- generaal Chauvet van Frans Equatoriaal Afrika heeft het initiatief genomen voor de aanbieding van een door de Franse beeldhouwer Jonchères ontworpen buste van prof. Schweitzer ter plaatsing in het ziekenhuis te Lambarene. In ons land kan men zijn giften hiervoor storten op gironr 143643 van de penningmeester van Stichting Albert Schweitzerfonds te De venter. onder toevoeging: „Voor de buste van Schweitzer". T.V.-uitzendingen op Rotterdamse E 55 Te Rotterdam is opgericht de stichting Televisie 1955, waarvan als voorzitter zal optreden de heer mr K. P. van der Man- dele. voorzitter K.v.K. te Rotterdam, ze stichting stelt zich ten doel. durende de tentoonstelling E 55 experi mentele televisie-uitzendingen op het ten toonstellingsterrein te verzorgen en te be vorderen. Verspreid over het gehele terrein var de E 55 zal een groot aantal televisie- tvangapparaten worden opgesteld, ten einde het publiek in de gelegenheid t« stellen de programma's en bepaalde ge beurtenissen te volgen. Nazaten stichten een strijdhond n aantal nakomelingen van de. in 1778 te Haarlem over'.eden Pieter Tey- ler van der Hulst, heeft zich verenigd een bond om te trachten, gerechtelijke erkenning te krijgen van haar aanspra ken op de nalatenschap, die al sinds ja- wordt beheerd door de Teylerstich- ting. Over deze nalatenschap is al her haalde malen geprocedeerd. De, in 1784 overleden Catharina Olthoff was de eer ste. die een proces aanhangig maakte. De ■ermeende erfgenamen zijn van oordeel, dat geen uitvoering is gegeven aan een punt van het testament welks geldig heid zij overigens betwisten n.l., dat de vijf directeuren-executeuren de nafla- tenschap moesten beheren en liquideren. Huishoudraad protesteert tegen hogere melkprijs Bij de stroom van protesten tegen de hogere melkprijs heeft thans ook de Ned. Huishoudraad de zijne gevoegd. In deze organisatie zijn 14 vrouwenverenigingen gebundeld, die tezamen een half-millioen lede.i tellen. zekere Picado- Deze heeft de revolu- zeven maanden lang voorbereid. De vader van Picado was president van Costarica van 1944 tot 1948. maar werd door de huidige president Fiqueres ver drongen. Aan de voorspelling, dat San José bm- m drie dagen zal vallen, hecht men ln Amerikaanse diplomatieke kringen wei nig waarde. Vliegtuigen, gezonden door de Ver. Sta ten vliegen nu boven het grensgebied, teneinde vast te stellen wie nu eigenlijk de rebellen zijn, die een inval hebben ondernomen op het grensgbied van Costa- i. Het interessanste van deze „operette revolutie" is nog. dat generaal Somoza zijn ambtgenoot Fiqueres. president Costarica, uitdaagde tot een duel op revolver, teneinde aldus het geschil beslechten. De generaal meende, dat i gevecht van man tegen man de beste lanier is om de kwestie te regelen. Defensie-verdrag Turkije-Irak Turkije en Irak zullen zo spoedig mo gelijk een defensiepact voor het Midden- Oosten sluiten, waaraan ook andere Ara bische staten kunnen deelnemen. In eer communiqué wordt gezegd, dat het pact openstaat voor alle landen, die een ftfnsiegemeenschap wensen tussen Westelijke wereld en de Arabische lan den. De Britse regering heeft deze stap Irak en Turkije toegejuicht. Men deelde té Londen mede, dat minister Maart Ankara (Turkije) zal doen. om te confereren over verdere stap pen in het Midden-Oosten. In Egypte be treurt men de stap. Het Belgische schandaal Vanaudenhoven volgt Van Glabbeke op Koning Boudewijn van België heeft de liberale Vlaamse senator Vanaudenhoven aangewezen als opvolger van de afgetre- ister Van Glabbeke. Zoals ge meld is Van Glabbeke beschuldigd corruptie. Vanaudenhoven. die burge meester is van Diest, heeft de benoe ming aanvaard. Amerika zal binnenkort aan de Ja panse marine de beschikking geven aantal onderzeeboten. President Figueres van Costa rica beleeft moeilijke dagen. Want al beweert hij nu officieel, dat zijn troepen de toestand be heersen, niet te ontkennen valt dat zijn vijanden naar zijn hoofd stad oprukken om hem zijn macht te ontnemen. En het zwakke Costaricaanse „leger" kon tot nu toe de opmars slechts vertragen. Mijnwerker Irok ziekengeld met valse recepten De Eindhovense rijkspolitie heeft de 50-jarig° mijnwerker N. alt Aalst-Waal- re. verdacht van een geraffineerde eo zeldzame valsheid in geschrifte, gearres teerd. Met gebruikmaking van door hem bij verscheidene doktoren te Eindhoven en Aalst gestolen en eigenhandig inge vulde receptenbriefjes, is deze in België werkzame mijnwerker er in geslaagd sinds 1951 minstens 100 dagen gefingeerd ziekteverlof te nemen. Hierdoor inde hij niet alleen 120 franc ziekengeld per dag, maar behield hij ook zijn recht op cantiebonnen en kolen. MINISTER SUURHOFF IN AUSTRALIë Minister Suurhoff kwam gisteren in Melbourne in Australië aan. Hij klaarde bij aankomst, dat Nederland voornemens is. om dit jaar 14.000 emi granten naar het vijfde werelddeel te la ten gaan. Sedert de oorlog zijn er meer dan 50.000 Nederlanders gearriveerd. De Haarlemse recherche heelt de 43-ja- rige M. C. B. uit Haarlem aangehouden, verdacht van verduistering van 3000 gul den aan goederen en een bedrag van gulden ten nadele van zijn werkgever, een Haarlemse filiaalhouder. Graziani, de Italiaanse ex-maarschalk, Mussolini's „leeuw van Afrika" en eens onderkoning van Ethiopië, twee dagen geleden op 72-jarige leeftijd gestorven, is na z\jn dood hartstochtelijk toege juicht en vereerd door een schier hyste rische menigte. Uit alle delen van Itaüë n circa 50.000 neo-fascisten samen gestroomd: vaandels, brallende leuzen, de ijdkreet van de dichter-soldaat d'An- nzio, in het zwart geklede, wenende ouwen en.. een neger, die onder de maarschalk gediend had. zich snikkend werpende op de lijkkist, bedekt met een vlag en waarop de maarschalkskepi. Een demonstratie, die te denken geeft en waarbij wij slechts vurig hopen, dat on danks de „democratisering" van West- Europa sinds 1945, de geschiedenis zich niet zal herhalen Granaten in bioscoop Krankzinnige van Ancona doodt zichzelf Michele Cannarozzo, de krankzinnige die afgelopen Zondag vier granaten wierp tn een bioscoop te Ancona, heeft zich met zUn revolver van het leven beroofd. ZtJn lijk werd gevonden in een rivier bfj Summaga lri de omgeving van Venetië. Door de aanslag in de bioscoop werden twee personen gedood en bUna vfjftlg ge wond. Prinses Margaret had kleine aanrijding De auto, waarmee prinses Margaret van Engeland gisteravond van Sandring- ham naar Londen reed. is bij een botsing betrokken geraakt, die naar spoedig bleek, van geen betekenis was. zelfs geen materiële schade, volgens Ass. Press. De hofauto met prinses Margaret be vond zich in een bocht van een spiegel gladde weg en botste tegen een wagen, die voor haar uit reed. Dc hofauto slipte en de voorbumper van deze auto kwam terecht tegen de achterbumper van een, er voorrijdende auto Rustig zette de prin ses haar reis naar Londen voort. Voor de vijlde keer Tegen dronken kolonel zware straf geëist Voor de krijgsraad te Velde te Arnhem een maand gevangenisstraf, drie jaar intrekking van het rijbewijs en ontslag uit de militaire dienst geëist tegen de 46-jarige luit. kol. A. F. uit Venlo. Hij zou op 17 September j.l. onder de invloed van sterke drank, onder Harskamp een auto hebben bestuurd. verdediger pleitte clementie. De verdachte was reeds viermaal krijgstuch- telijk gestraft wegens drankmisbruik. Alvorens een uitspraak te doen zal de krijgsraad nog een psychiatrisch rapport laten opstellen. Vele Ned. treinen hadden vertraging Ten gevolge van de sneeuwval in de afgelopen nacht hebben vele treinen ver- -aging ondervonden. In Eindhoven deden zich. evenals in Arnhem, moeilijkheden voor bij het NX-beveiligingssysteem. die echter in de loop van de ochtend weer konden worden opgeheven. Op de lijn MaastrichtRoermond ge raakte een trein tussen Sittard en Roer mond ten gevolge van de ijzelafzetting op de stroomdraad, onklaar. Door de volgen de trein werd ze naar Roermond opge duwd. Incident te Katwijk Mening Buit. Zaken over geval Löwenstein Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt ons mede. dat een uitgebreid onder zoek is ingesteld naar de toedracht van het incident op 20 Augustus J.l. te Kat wijk met enkele Duitse bader9, die zich niet aan de waarschuwing van de ter plaatse aanwezige politie zouden hebben gestoord. Dit onderzoek heeft uitgewi dat inderdaad de heren Löwenstein pas na herhaalde sommatie gevolg hebben gegeven aan het bevel het water te laten. Op een aanzegging van de politie mede te gaan naar het bureau is. naai mag worden aangenomen, een misver stand ontstaan. De reactie van de heer Löwenstein jr gaf de politie aanleiding van de gummistok gebruik te maken- Bij het later ingestelde onderzoek is de in druk verkregen, dat wellicht niet zo spoedig tot het gebruik van de gummi stok had behoeven te worden overge gaan. Hierbij ware evenwel in aanmer king te nemen de moeilijke positie, waar in de politie verkeerde. Ofschoon niet kan worden ontkend, dat de heren Löwenstein de onaange name situatie, waarin zij zijn komen verkeren, ten dele aan zich zelf te wijten hebben door geen onverwijld gehoor ti geven aan de opdracht van de polltii naar het strand te komen, zijn de ver antwoordelijke autoriteiten van oordeel, dat de desbetreffende politie-ambtenaren bij hun optreden wellicht wat te ver gegaan, hetgeen wordt betreurd. De contact-commissie voor natuur- landschapsbescherming zal op Zaterdag 29 Januari as. in Esplanade te Utrecht een vergdering houden, gewijd aar Deltaplannen. De Sowjetunie heeft de landen van de Westeuropese Unie in een nota laten we ten, dat de Parijse verdragen, die de her bewapening van West-Duitsland moge lijk maken, in strijd met de Geneefse Conventie van 1925 zijn, waarin het ge bruik van gifgas en de bacteriologische oorlogvoering werden verboden. Volgens de Russen voorzien de Parjj- se verdragen in de voorbereiding van chemische-bacteriologische oorlog, omdat West-Duitsland zal worden voor zien van wapens die in een dergelijke oorlog gebruikt kunnen worden. derland behoort ook tot de ondertekenaars van het Geneefse proto- >1 van 1925. Vandaag spraken premier Mendès- France van Frankrijk en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in Baden- Baden met elkaar. Mendès-France ver liet vannacht enigszins teleurgesteld de Italiaanse hoofdstad, waar hij niet ge kregen schijnt te hebben, wat hij zo graag had gewild, namelijk de volledige Italiaanse steun voor zijn „wapenpool". Wij stippen hierbij aan, dat ook N e- erland. zoals bekend, grote bezwa- _-n heeft tegen de door Mendès-France voorgestelde wapenpool, althans in de huidig, vorm. Minister Beyen acht het onmogelijk een pseudo supranationale wapenpool" te verbinden aan een West europese Unie. die zuiver intergouver nementeel is en geen enkel boveno naai element bevaL DAT de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland in het Lim burgse mijnbedrijf ruim f 148.000 op bracht DAT de Amerikaanse Thunderstreaks (vliegtuigen) voor onze Kon. Luchtmacht in ons land geassembleerd zullen worden. DAT de secr. van de Alg Ned. Bouw- bedrijfsbond te Haarlem. C. Brandsma, de aannemers J. Dura Dzn te R'dam en an Heeswijk te Best zijn toegevoegd als adviserende van de regeringscommis sie ter bestudering van het aanbestedings- stelseL DAT tegen 4 verdachten van diefstal len bij de N.V Dehnert en Jansen te Rotterdam straffen werden geëist van 10 tot 3 mnd en een boete van f 75 DAT Vroom en Dreesmann in Geleen (L.) een winkelpand wil openen (totale '.e houden over de opvoering kosten ca f 2 min). 'ductiviteit in de detailhandel. DAT het bronzen borstbeeld van Gen. Van Heutsz (voorheen te Atjeh. daarna te Bronbeek en thans te Oirschot. naar Schoonhoven zal worden overgebracht, aangezien dit beeld, naar de mening van lt.-kol. Da Costa. thuishoort temidden van de soldaten. DAT voor de tentoonstelling Werkend Schiedam, van 29 Apr.—10 Mei. dc In- habe Schiedam (industrie en handels beurs Schiedam) ter voorbereiding is op gericht. DAT de Ned. gezant te Bogota, mr dr M. M. L. Sabel-berg, een bezoek bracht aan het Kon. Instituut voor de tropen te A'dam. DAT tegen de 66-j. Hengelose accoun tant J ter W in Arnhem 1 mnd voorw. werd geëist wegens belastingontduiking over '46 t/m '49. DAT 5 Amerikaanse deskundigen land zijn aangekomen om 50 lezingen DAT de runderexport uit Friesland '54 buitengewon hoog was en 9524 stuks werden geëxporteerd tegen 3754 in '53 het grootste aantal naar Italië ging 4041 stamboekdieren uit Friesland n andere delen van ons land gingen. DAT de staatssecr. van Econ. Zaken in A'dam het nieuwe gebouw van de Fede- van Ncd. Verenigingen v. d. Kan toorboekhandel opende. DAT de Bossche patroonsvereniging he: niet eens is met het advies van de Ned Bakkerijstichting om de prijs van wittebrood met 1 cent te verlagen. DAT de reliëf- en kunstdrukkerij papierwarenindustrie Mercurius te Wor- merveer haar bedrijf zal uitbreiden met een pand. twee verdiepingen, met elk een oppervlakte van 220 m2. DAT de wolhandkrab zich in Noordzeekanaai en omliggende polders uitbreidt, waardoor vele beroepsvissers hun werk moeien staken, aangezien deze dieren de netten stuk bijten. Russische nachtmerrie over de „accoorden" Bijna 800 repatriërenden mei Sibajak onderweg Met 902 passagiers, onder wie niet min der dan 334 kinderen beneden 16 jaar. wordt het m.s. Sibajak van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, Dinsdag a.s. uit Indo nesië te Rotterdam verwacht. De 899 uit Indonesië komende passa giers. onder wie zelfs 48 reizigers boven 60 jaar. bestaan vrijwel uitsluitend uit „repatriërenden". die voor een groot ge-, deelte nog nooit in Nederland zijn ge weest en van wie er hier 782 van over heidswege. over het gehele land ver spreid. onderdak moet worden gebracht. Te hunnen behoeve maakt de heer M. Ch. van Lune. contact-ambtenaar van het Ned. Hoge Commissariaat in Djakarta, de reis Er zijn verschillende grote gezin nen. van 8 tot 13 personen, onder. Voor de gezagvoerder van het schip, kapt. Frits J. de Jonge, uit Breda, is dit zijn laatste reis op de Sibajak geweest, daar hem. zoals reeds werd bericht, het commando op de Willem Ruys zal wor den toevertrouwd, als opvolger van kapt. C. C Goedewaagen, die in Maart a-s. met pensioen gaat. Iets voor u? De Nederlandse delegatie, die Maandag s. in Parijs de besprekingen gaat voeren er het Franse plan tot oprichting van :n wapenproductiepool, binnen 't raam in de Westeuropese Unie, heeft inmid dels strenge instructies gekregen. De leider der Nederlandse delegatie is jhr Tjarda van Starkenborch Stachouwer, de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de NAVO in Parijs. Er staat geen vorst periode voor de deur T)E AFGELOPEN NACHT trok e-.n kleine depressie door het Engelse Kanaal en België naar het oosten. Di depressie voerde aan zijn zuidflank warme lucht met temperaturen van 12 tot 14 graden naar Frankrijk. Meer naar het noorden gleed deze warme lucht op tegen de dear aanwezige koude lucht. Dit veroorzaakte in om land op uitgebreide schaal sneeuwval. De meeste sneeuw lag vanochtend in het ruiden. Woensdrecht meldde om 7 uur 14. Vlissingen 12 cm. De warme lucht slaagde er tn de loop van de nacht in tol het uiterste zuidoosten van ons land door te drin gen. De sneeuw ging daar over tn re gen en de temperatuur steeg er «vsn tot 4 graden. In verband hiermede lag er op het vliegveld Zuid-Limburg maar 2 cm. Achter de wegtrekkende depressie om begon vanochtend in Engeland de luchtdruk snel te stijgen. Dit had tot gevolg dat by ons de uiind geleidelijk naar het noordoosten ging draaien en de koude lucht weer naar het zuiden terug begon te vloeien. De komende nacht zal het weer in ons land onder invloed staan van een rug van hoge druk. Er zal daarom weinig wind zijn; mede als gevolg van het aanwezige sneeuwdek kan dan plaatselijk matige, of zelfs strenge vorst voorkomen. Een nieuwe storing is van de Oceaan onderweg, zodat er geen vorstperiode voor dc deur staat, aldus het K.N.M.I. in De Bilt. Een dubbele rij knopen sluit deze rechte mantel, die een fijngekozen garnering heeft door het fluwelen kraagje en het fluwelen lipje, dat de mouwruimte om de pols bij een houdt. (Advertentie). KARPETTEN - LOPERS GORDIJN VELOURS Sterk verlaagde prijzen riff WEEK IN EUROPA e Nice Frankfurt MUnchen ZUrich id* wzw windstil ZO OZO s*|ï WEERBERICHT Vorst Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind en opklarend maar plaatse lijk vorming van mist. Later zwakke tot matige naar Zuidoost krimpende wind vL en toenemende bewolking r** met kana op sneeuw. Van nacht matige, hier en daar mogelijk strenge vorst. Morgenmiddag over het algemeen lichte vorst. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). De verwachte minimumtemperaturen voor de komende nacht van —5 tot 12 graden. ZON EN MAAN Zaterdag: zon 8.44 tot 16.59: maan var 24.44 tot 11.03 uur. Morgen L-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1