i ILLUSIES BEU/AREN OF CONSEQUENT ZIJN? BIJ TWEE BOEKEN VAN ELLA S. HAASSE EN ANNA BLAMAN School voor Protestantse Kerkmuziek Cultureel venster LEZERS PELGRIMAGE DE ZALIGSPREKINGEN D w „Modaliteiten-kerk" de oplossing voor de eenheid? vernieuwing in Weinig de prediking 'RI 19i NIEUWE LEIDSCHE COURANT Loggep :cht. bi anna blaman D Has L Zwaï 2-0; 1 „\Tat is vleugel eer ichtig ■agj mej. Winkler, lend .slé Dit is de protestantse kerk- muziekschool te Utrecht, die reeds vijf jaar bestaat, maar waar de meeste protestanten het bestaan nog niet van weten. Misschien, dat die onkunde te wijten is aan de bescheidenheid van dit muzikale centrum, mis schien aan haar jeugd, of zou het zijn te wijten aan gebrek aan belangstelling van de Ker ken? Kerken, ja, want deze school is interkerkelijk bedoeld, zowel voor Hervormden als voor Ge reformeerden. Hoe zou het ko men, dat in vijf jaar toch nog niet meer dan ongeveer 100 leerlingen zich voor een cursus aanmeldden? Toen ik deze vraag mocht bespreken met de directeur, de heer K. van Baa- ren, kwam even de gedachte bij mij op: „Böse Menschen ha- ben keine Lieder".. Maar dat is toch weer niet waar, als men dan even daarna de zaal binnenkomt waar de Haagse cantor-organist Adriaan C. Schuurman zijn koorlessen geeft. Niet alleen Bachs Kirchen- kantate voor Hervormingsdag klonk daar, maar vooral, en daar ligt alle nadruk op, de ou de psalmen, zoals die klassiek en onvergankelijk getoonzet zijn door Claude Goudimel.. een stuk opnieuw ontdekte protes tantse schoonheid! Koorzirigen en koorleiden, compositieleer, harmonie en stemvorming, vele vakken wor den hier gedoceerd, allen eigen lijk maar met dit ene doel: de protestantse kerkmuziek als een muziek met eigen stijl en eigen bestaansrecht te handhaven en opnieuw in deze tijd te doen le ven. De school heeft haar bestaan oorspronkelijk te danken aan George Stam, de tegenwoordige directeur van het Amsterdams conservatorium. Als lid van de Hervormde Raad voor Kerk en Eredienst vormt hij samen met mej. Molsbergen en ds. Kelder een commissie van toezicht over dit jonge instituut. De school vormt, plaatselijk gesproken, een onderdeel van het Utrecht se conservatorium, en werkt uitsluitend op de Zaterdagen. Dat is niet toevallig. Want zij is juist bedoeld voor de mensen, die door de week hun werk heb ben, en Zaterdagmiddags hun vrije tijd wiilen wijden aan de protestantse kerkmuziek. Zij is er enerzijds voor degenen, die wel graag zouden willen maar eenvoudig niet in staat zijn een conservatoriumopleiding te vol gen, en anderzijds voor hen, die graag muziek beoefenen, b.v. als organist in een kleine ge meente, en zich nu op de juiste en ook op de officiële wijze ver der kunnen bekwamen. Een drietal cursussen is mo gelijk, van een, van twee of van drie jaar, aan het einde waarvan na gedaan examen een diploma wordt uitgereikt. Deze EE BOEKEN, door vrouwen geschreven, hebben de laatste tijd de aandacht ge trokken: Zelfportret als Legkaart van Hella S. Haasse en Op Leven en Dood van Anna Blaman. Het eerstgenoemde werk verscheen bij De Bezige Bij te Amsterdam, het tweede bij J. M. Meulenhoff aldaar. Over deze werken afzonderlijk is al bet een en ander geschreven, maar een ver gelijking tussen die beide is mij nog niet onder de ogen gekomen. Het kan zijn nut hebben op enkele belangrijke punten een confrontatie te ondernemen. De roman van Anna Blaman beschrijft een crisis in het leven van een zekere Stefan, een kunstcriticus. Zijn vrouw Stella heeft hem reeds lang geleden verlaten. Hij drijft op de vriendschap, die hij van zijn directeur Paul Stermunt cn diens vrouw Marian ondervindt, maar Stermunt komt door een ongeval om het leven en Marian maakt zich daarop van kant. Een verhouding met een andere vrouw, Francisca, loopt als gevolg van een zich bij Stefan openbarende hartkwaal ook mis en hét boek eindigt dan met de inzet van een nieuwe relatie, die met de verpleegster Jane. Alles draait hier dus om autonome sexualiteit als het hoogste goed, om „liefde binnen de begrenzing van de bloedsomloop" als „enige wer kelijkheid" (bl. 201). Het Zelfportret als Legkaart geeft autobiografische bijzonderheden en beschouwingen, in vrije orde dooreengemengd, maar met reserve wat het al te persoonlijke en intieme betreft. Hella Haasse acht zekere remmingen en beperkingen onherroepelijk aan haar onder neming verbonden (bl. 183). Het heeft mij bij het achter el kaar lezen van deze boeken ge troffen. hoe sterk de levenskijk van de niet-Christelijke mens me de bepaald wordt door zijn per soonlijkheid, zijr. verleden en zijn momentele toestand. Met andere woorden: de afwijzing van het Christelijk geloof berust in wezen niet op de uitkomst van een on derzoek. De wetenschap, die de practisch reeds bestaande afwij zende houding schijnt te funderen, krijgt gemakkelijk crediet. Ver schil bestaat er alleen in de ma te "an consequentie. Hella Haasse schrijft aan het eind van haar boek: De ..wereld" afzweren? De „illusie" verloochenen? Waarom? Alles hoort er bij (bl. 184). De veel meer consequente Anna Bla man zegt echter bij monde van Stefan: ,.lk had alleen maar te legel\jk slaat zy op ïinderde drieklank". „Goed, en dit?" Zy speelt „Dat is een phrygische toonladder". „Juist, en ydische op a?" Een zware mannenstem klimt toonladder op: abcisdisefisgisa diploma's worden reeds gezien als officiële aanbevelingen voor kerkelijk werk, en zullen waar schijnlijk in de toekomst ook door de Staat erkend wosden. Protestants Neder land mag blij zijn met het eerste lustrum van deze school, die op haar eigen, en voortreffelijke wijze waakt voor de Pro testantse kerkmuziek, en die voor onze da gen opnieuw weer levend maakt! Ds. J. J. Poort schrijven dat ik geen God en geen medemensen had kunnen vinden en dat ik in een uiteindelijke vol slagen eenzaamheid wegkwijnde met de dood in mijn hart." Anna Blamans boek beschrijft een pel grimage uit de illusie en dat met de vaart van een modern vervoer middel; Hella Haasse echter wil de illusie in haar wereldbeeld ge vangen houden. De roman is ver beten; de figuren zijn. op een ex treme uitzondering na (Paul Ster munt). ..ichhaft" ingesteld. Mari an zegt ergens (bl. 18): mijn buur man interesseert me al niet meer. laat staan het proletariaat of de Chinezen." Het Zelfportret daar entegen is mild en „sachlieh". AAN DE KANT VAN HELLA HAASSE Men kan zich voorstellen, dat de meeste niet-gelovige lezers min of meer bewust aan de kant van Hella Haasse staan. Een minder heid zal in de roman het oprui men van de laatste heilige huis jes ondergaan als een bevrijding, als een soort katharsis (reiniging). Het is moeilijk uit te maken wat „beter" is: een inconsequent, ethisch humanisme als fn het Zelf portret, of een consequent door getrokken eigenwettelijke moraal als in de roman. Consequentie heeft op zichzelf met waarach tigheid te maken. Als de natuur lijke mens ellendig is, is het be ter dat hij dit goed weet. Aan de andere kant zou een consequente God-loosheid en een volgehouden eigenwettelijke moraal de samen leving tot een hel maken. Denk alleen maar aan de kinderen, die niet zonder reden in het boek van Anna Blaman ontbreken. Het daar getekende wereldbeeld heeft er S?en plaats voor. De kerk dankt od voor de weerhouding van de wetteloze (2 Thess. 2:6-8). doch bidt tevens om de komst van Gods Koninkrijk. Hier is een spanning tussen uitstel en consequentie, die ook de houding van de Christelijke criticus be paalt. Hij waardeert de openheid van Hella Haas- ses wereldbeeld, al be treurt hij de onhistori sche lichtvaardigheid, waarmee ze een wereld historisch verschijnsel als het Christendom afdoet. Ook heeft hij een zeker respect voor de moed der consequentie bij An na Blaman, en begrip HELLA S. HAASSE voor de wanhoop achter deze moed. Bovendien is hij zich be wust tekort te schieten in Chris telijke naastenliefde. Want die naastenliefde is de eerste eis bij het beoordelen van een goed ge schreven boek, waarin de criticus immers een méns ontmoet! Mo rele verontwaardiging is gemak kelijker op te brengen, maar dan ook zoveel goedkoper. Doch dit al les neemt niet weg. dat men het afschroeven van de laatste rem men. waar het de beschrijving van het sexuele in de moderne roman kunst betreft, moet veroordelen. Onwillekeurig denkt men hier aan wat Hella Haasse in haar Zelfportret op bl. 107 schrijft: „....de noodzakelijke taak van afbreken, ontluisteren, aan de kaak stellen, is vervuld. Er is op die weg geen verdergaan mogelijk zonder dat onherstel bare schade wordt berokkend aan de meest wezenlijke vitale kracht van de menselijke geest." CURSIEF GEDRUKT Het sexuele staat in een boek vanzelf al als het ware cursief ge drukt. het roept gemakkelijker associaties op. grift zich scherper in het geheugen. Om immanente redenen dus al vraagt het sexuele element om terughouding in de beschrijving. Anna Blaman stelt hier tegenover op bl. 11. dat de mens nog maar uiterst zelden on vervalst in de literatuur bespro ken werd. en zeker waar het zijn oermenselijke problemen betreft: zijn erotiek en zijn verhouding tot de anderen. Ik meen dat dit in de Bijbel op onovertrefbare wijze is gedaan, maar daar is de verhou ding tot God nummer één, die tot de naaste nummer twee en de erotiek, hoe onverhuld ook behan deld, komt daarna. Toen Anna Blaman haar hoofdfiguur ont wierp. heeft zij zijn houding tot het sexuele centraal gesteld, dit lijkt mij psychologisch Lichaamspijn maakt drietig pijn. pijn en verdriet zo vaak m één adem worden genoemd- Minder vaak herinneren wij elkaar er aan, dat God niet alleen de mate van het leed voor ieder mens afzonderlijk afweegt, maar ook deze terug houding en matiging voortzet i n de pijn en i n het verdriet. Ook hier toont Hij zich de grote Meester in de beperking wat betreft de middelen, die Hij aanwendt om Zijn doel te bereiken. Die middelen liggen n.l. voor de hand: de tijd bui ten ons en het gemoed m ons. Die beide zijn van huis uit op elkaar afgestemd. Tijd, dat betekent ochtend, middag, avond, seizoenen, perioden, leeftij den. Gemoed, dat wil zeggen: gestemd zijn, vatbaar zijn voor wisselende indrukken, voor klimaat, seizoen, weersgesteldheid; onderhevig zijn aan invloeden aan de oppervlakte, maar ook uit het onbewuste; open staan naar de wereld van de geest en van de Geest; in verbinding staan met de oneindigheid, bedreigd wor den door demonen, gesterkt worden door engelen. Het ge moed, dat is de akker van de Geest, maar het ligt ook open voor de duivel. I V7ELNU. de mens blijft yy zichzelf geen ogenblik ge- T lijk, hij kent wat de oude vromen noemden ,.tveg en toestand". Het gemoed is ver anderlijk, het kent zijn stem mingen, zijn eb en vloed, het is onderhevig aan invloeden van buiten en van binnen. We spreken van avondmensen en ochtendmensen. Gezelle consta teerde dat zijn hart was als een bloemgewas, 's morgens fris, maar 's avonds kwijnend en pijnlijk. De gehele kunst van de romantiek is daarop 'gebaseerd, de dagboeken-literatuur, de lyrische poëzie, de romantische muziek, de impressionistische schilderkunst. Voor de engelen, die leven in het eeuwige, moet het menselijk gemoed een won derlijk en ongelofelijk boeiend schouwspel zijn. En juist die In pijn en verdriet udetf Ciftl geet nature gegeven menselijke veran derlijkheid, die God gebruikt om pijn en verdriet ook binnen de toebedeelde mate dragelijk te ma ken. De toestand van de zieke en de geestelijke lij der is, God zij dank, in vele ge- De r laat daar- t sta tussen vaak af; het leed vliegt ons soms aan, maar dan treedt een zekére dofheid in. Het con stante staat vrijwel gelijk met het onhèrstelbare. Heb maar eens enige dagen achter elkaar een constante hoofdpijn en ge voelt dat deze, als ze zou aan houden, u zou ontkrachten. Zelfs een lichte, maar con stant knagende pijn kan tot vertwijfeling voeren. LATEN we oog hebben voor de zegen in de menselijke veranderlijkheid. De zeker heid van het geloof wordt hier door niet aangetast, die ligt immers buiten ons, in Christus. SOMMIGE mensen zijn bang, dat de zekerheid van het geloof in gevaar gebracht tvordt, wanneer u>ij oog hebben voor de veranderlijkheid van het menselijk gemoed. Daarvoor sluiten ze dan maar liefst de ogen en klemmen zich vast aan het in de openbaring objectief gegevene. Dit laatste is goed, maar het eerste niet. „Chassez le naturel, et il revient au galop", zegt de Fransman. Be vinding is een legitieme vrucht van het geloof, als ze maar niet om haars zelfs wil gecultiveerd wordt of als grond van onze zaligheid wordt aangerekend. Alle Stoïcisme, ook het ver momde, moeten wij uit ons ge loofsleven uitbannen. Laten we inzien dat wij veranderlijk zijn; God is het gelukkig niét. C. R. ten I in M schappelijke ambitie en krachts ontplooiing in de weg te staan. Juist dezer dagen las ik dit be vestigd in een levensbeschrijving van Benjamin Franklin. De voor beelden liggen hier trouwens voor het grijpen. Stefan overtuigt niet als man. Men heeft ten aanzien van Anna Blamans werk gesproken van Europees peil. Schrijver dezes be hoort niet tot degenen, voor wie daarmee het laatste woord gespro ken is. Het levensbeschouwelijk element gaat in de moderne lite ratuur steeds meer de eerste viool spelen en dat element kan zich wel eens zo diametraal gaan stellen tegenover alles wat de Christen heilig is, dat men zal moeten zeg gen: Europees peil? Des te erger voor Europa! Dan is mij het boek van Hella Haasse toch liever, om dat het, om een beeld van Rilke te gebruiken, onder de oksels nog wat humanistische warmte heeft bewaard, omdat er een weerhou ding in te bem.erken valt, een re serve een aarzeling, waardoor het misschien minder modern is en niet tot Europees peil reikt, maar ook minder slachtoffers kan ma ken. Onheilspellend klinken de woorden van Stefan op bl. 23: „Ik was een ongelukkig mens die niet rustte voordat een ander er niet beter aan toe was." Ontdekking aan ellende is goed, mits het mid del ter ontkoming erbij wordt uit gereikt. Daarom kiezen de meeste mensen voor de illusie, met name tegenover zieken en stervenden. Critiek betekent letterlijk scheiding. Den criticus rest ten slotte niets dan scheiding te maken tussen de mens, die men gaarne gelukkig zag, en het werk, dat men naar geest en strekking onvoorwaardelijk moet afwijzen. En dit slaat met name op de roman- OM mijnentwille ook hebt Gij gesproken: „Die hongert naar gerechtigheid wordt eens verzaad, geen zucht, geen traan van hem blijft ongewroken, zo zeker als mijn hemel voor hem openstaat." Om mijnentwille ook, God, hoor ik klinken Uw woorden, reddingsboei in deze oceaan van onrecht, waar 'k in zou verdrinken dreef ik niet. God, op wat Gij zegt en blijf bestaan, ik blijf bestaan en kan nog vrolijk zingen al weet ik rond mij en mijn kostbaarste bezit het duivelencohorl al dreigend dringen: ik heb Uw eigen woord en wat is meer dan dit? ii /K wil zachtmoedig zijn en zal verdragen het dagelijks verraad van dit vijandig volk, hun tot mijn ondergang gelegde lagen, hun lach en leugentaal, geslepen als een dolk, ik wil zachtmoedig zijn. niet om de aarde die Gij mij als een erfdeel dan belooft, maar om de hemel die mijn deel zal wezen op aarde reeds, als niets Uw zaligheld my rooft. iii GEEF my een rein hart, dat ik U mag zien, o neem het in de vuurtang van het leven en louter het in Uw geweldig vuur. dat al wat vuil is worde uitgedreven Hoe wonderbaar mijn dagen zouden zijn en van een zoetheid niet te evenaren en zo gevuld met Uwe glans dat ik U zelfs in die m j haten kan ontwaren. iv OE alles van mij wat Uw vréde kan verstoren en mij belet heel dicht bij U te zijn, sluit voor 't verraad der wereld mij de oren, verzegel mij de ogen voor haar valse schijn, hul, uit genade, in Uw mantel mij vol vrede, schoon onverdiend, verklaar mij tot Uw kind, dat geen van hen die tegen mij hun wapens smeden een plek, hoe klein, om mij te treffen vindt. AAR zijn de treurenden, waar zij die waar zij die aan hun smart ten onder gaan? Gy meet hun droefheid af en doet aanschouwen Uw blijdschap zonder maat, hun deel voortaan: vertroosting brengt Ge, doet hun tranen drogen, hun dichtgekrampte handen opent Gij. Gij recht hun rug, schijnbaar voorgoed gebogen onder het juk van droefheids slavernij (Opgedragen aan Vincent van Gogh, tekenaar van De treurende man.) vi Mijnentwil, U binden wil met koorden van laster cn men U naar 't leven staat, verblijdt U, slechts wie Mij behoren die keur ik enkel deze achtervolging waard." Dus welbewust hebt Gii mij uitverkoren boven die andren die Gn-srhiinhaar-spaarC AGATHA HAGTINGIUS-SEGER. HERVORMD EN GEREFORMEERD Prof. Herman Ridderbos blijft kiezen voor geref. belijdeniskerk Moeten de Gereformeerden de oplossing van het kerkelijk vraagstuk zoeken op de manier zoals de Hervormde midd^n-orthodoxie zich die denkt? „Namelijk (schrijft prof. dr. Herman Ridderbos in het Geref. Weekblad) een modaliteiten-kerk, die in de centrale waarheid van het Christelijk geloof haar verenigingspunt vindt, maar voorts zowei naar rechts als naar links ruimte biedt voor verschillen de interpretaties van het Christendom"? Iedere herenigingspoging is volgens prof. Ridderbos een slag in de lucht, als ze deze vraag meent te kunnen omzeilen Men zal dan moeten accep- punt neemt? Wat te denken teren, dat binnen dit ene van een scheppingsleer, die kerkverband voorlopig en de zonde tot een onmogelijke binnen afzienbare tijd geen mogelijkheid verklaart? En redelijke kans bestaat, de wat te denken van een leer verschillende modaliteiten tot van de laatste dingen, waar een andere eenheid te bren- in het persoonlijke voortbe- gen dan de wederzijdse er- staan in het leven na dit le- kenning van elkander als le- ven op zijn minst problema- den van de ene kerk van tisch gesteld wordt? Kan de Christus. In de prediking zal kerk deze voor haar reke- men de meest uiteenlopende ning nemen?" opvattingen van het ene Dat is een van de grootste Christelijke geloof moeten problemen. De extreme vrij- aanvaarden. zinnigheid is niet in de gra- Theologen als Van Niftrik tie. Maar moet de Kerk dan willen niet van de modalitei- overigens de vrijheid van ten af. meent de schr. „Op- exegese en de vrijheid van heffing der modaliteiten kan theologie proclameren of zal Prof. dr. H. N. RIDDERBOS Levensstandaard: een der „goden t an de tijd" de ipmpmMHPMHW -- --- De levensstandaard is men alleen verkrijgen door zij mogen eisen, dat de pre- meest vereerde „goden van de tijd". Rooms te worden" (Van Nif- diking zich binnen de door de heet het in een Nieuwjaarsboodschap trik). Kerk gestelde grenzen zal be- van de primaat der Zweedse (Lutherse) De keerzijde is. dat men wegen1 ..Zal de theologie óf Kerk, aartsbisschop Yngve Briliotn. dan de gedachte van een zal de Kerk het laatste en Men moet zich volgens hem afvragen, vrije. gereformeerde kerk hoogste woord hebben in de of zich achter de uiterlijke welstand zal moeten loslaten. „Inder- Kerk? Het eerste is het stand- niet een gedurig toenemende geestelijke daad staat in'de huidige toe- punt van de modaliteiten- armoede verbergt. Nimmer in de geschic- naderingspogingen het be- kerk. het tweede van de Kerk dems der kerk is de bewuste godloos- staansrecht van de gerefor- naar gereformeerde concep- meerde belijdeniskerk. zoals tie"'. wij die verstaan, voluit op Prof. Ridderbos besluit als •t spel." volgt: Hoe ingrijpend dit ook voor „M.l. moet men geen her- de Gereformeerden is, men cnigingspogingt machtig openbaar geworden ais ui onize dagen. In vele streken ziet het er naar uit. dat de niet christelijke reli gies nieuwe kracht hebben gewonnen. Tussen de strijdende machten van deze "in"het"werk tijd ligt een Niemandsland, waarin trage ag de Geref. Kerk niet a stellen, aleer men goed en onverschiligheid heerst. Men wil niet priori verabsoluteren: „Er duidelijk weet, welke keuze elke band met de kerk verliezen, vooral is niet voor niets in de acte men hier wil doen. En dan niet voor de hoogtijdagen van het leven. schijnt het mij nog steeds maar het mankeert aan openheid voor toe. dat een gereformeerde de boodschap van het Christelyk geloof, belljdenls-kerk, ook in het groot verband Vrijzinnigen Prof. Ridderbos wijst er vervolgens op. dat de moda liteitenkwestie voor het he- reBi den nog betekent de legitime- ïfrn ring van de vrijzinnigheid in De kerkelijke kwestie be staat niet hierin, „dat iedere Herv. prediking of Avond maalstafel voor de Gerefor meerden onaanvaardbaar zou zijn zo heeft de zaak ook in de Afscheiding en Dolean tie nooit gestaan maar of men in de Kerk als geheel al of niet gebonden zal zijn aan de centrale inhoud van de Schrift, zoals deze in de heel de kerk van Christus, met meer kracht en met meer duide lijkheid aan de Christelijke Kerk gestalte geeft dan een modaliteiten-kerk, die bij al haar uitwendig ccn- hcidshetoon nooit meer kan zijn dan een tn al haar be wegingen belemmerde, inner lijk verdeelde grootheid". In de Amerik. havenstad San Francisco heeft slechts 40 pet. van de bevolking een band met de kerk; 250.000 personen ryn er r.k. en 40.000 protestants; meer dan 400.000 syn onkerkelijk. Van de totale Amerikaanse bevolking behoort 57 procent tot een kerk. GEEN „LEERREDENEN" MEER uitermate moeilijk, de vrij zinnigheid nog als een moda liteit van het reformatorisch Christendom te erkennen. ..Het is weer heel gemak kelijk voor vele Herv. predi kanten, kerkeraden, kerkelij ke bladen, zich hiervan met woorden te distanciëren. Maar al deze woorden kun nen moeilijk de basis vor men voor kerkelijke hereni gingspogingen. Want zij kun nen het feit niet wegnemen, dat de plaats van een gema- Maar gemeente luistert anders Ds. J. C. Jonkers, Gereformeerd predikant te Delft, waagt In „Bezinning" de veronderstelling, dat er bij zjjn collega's geen overdre ven sterke neiging bestaat, liet in de prediking nti eens over een heel andere boeg te gooien. Wy citeren: „De prediking is. globaal geno- nen en zelfs ondanks enkele niet ozeer terzake doende vernieuwin- tigde vrijzinnigheid in de te- gen van formeel homiletische genwoordige Herv. Kerk (predikkundige) aard, in wezen meer dan ooit Immers als dezelfde als van voor de oorlog, modaliteit aanvaard is en We mogen dan geen middenzang dat iedere herenigmgspoging meer hebben, hier en daar mogen met de Gereformeerden de thema en verdeling in onbruik ge- onaantastbaarheid van deze raakt zijn. de aard van onzë pre positie als conditio sine qua diking is door dit alles nauwelijks non (volstrekte voorwaarde gewijzigd. Zelfs de meer ingrij- Red.) stelt". pende soms bedenkelijke „Waarom zou men anders „vernieuwingen" van taal en zegs- tegen de orthodoxe Christelij- wijze blijken het bij de gemeen- ke organisaties steeds meer te niet te doen. als bezwaar inbrengen, dat Onze conclusie moet wezen: on- zij de Herv. Kerk opsplitsen ZG hoorders zijn bezig een veran- en haar eenheid in gevaar dering te ondergaan. Niet dat ze brengen' Waarom zou men zich dat bewust zijn. Het blijkt uit ander; ever in het I.K.O.R. <*e vermindering van contact tus- met alle soorten van vrijzin- sen de prediker en zijn gehoor... nigheid samenwerken dan in Driftig als we geworden zijn. fel de N.C.R.V. met de reforma- op de beleving van dingen die er torische orthodoxie? Zolang nu eenmaal zijn om werkelijk be- deze kerkelijke houding in de leefd te worden, nemen we dc practijk zich nog zo "onver- teleurstelling niet meer zo grif als bloemd openbaart, zal men vroeger. alle kerkelijke woorden, die Ik geloof dat er vroeger in de het tegendeel inhouden, m.i. kerken vrij wat geslapen is. In wel niet als onoprecht, maar sommige dorpskerken is het nog el als zonder veel effect het geval. Maar in "t algemeen wordt er in de kerk niet zo heel veel meer geslapen. Dit is maar ogenschijnlijk een gunstige veran dering. Wie vroege r in de kerk sliep omdat de preek hem niets :i, blijft nu thuis in zijn stoel, of zijn bed. We zijn radicaler. Wordt er gepreekt, dan willen we modaliteiten-kerk. Prof. Rid- ook aangesproken worden. We ne- derbos vraagt: „Wat te den- men het niet meer. wanneer de ken van een prediking, die in preek ons niets zegt." de Barthiaanse leer van de De tijd van de „leerrede" is verkiezing van alle mensen volgens ds. Jonkers voorbij. De in Christus haar uitgangs- mens is meer visueel (op het moeten beschouwen." Kurl Barth En de Hervormde midden- orthodoxie zelf? Het gaat er immers ook om. welke de prediking zal zijn in zulk zichtbare) ingesteld. „Ons grote voorbeeld zal toch altijd moeten wezen het onderricht van onze Hoogste Profeet cn Leraar: én Zijn onderricht was één bont prentenboek." „In de tijd der „leerredenen" hebben we... kans gezien uit het boeiendst verhaal een dor betoog te abstraheren en dit is... een ver grijp aan de tekst... Wordt de mens niet in zijn totaliteit aangesproken dan kan een quasi-frisse aanpak en een opsmuk met het laatste neologistische jargon alleen maar hevig irriteren... Zonder mensen kennis zijn we slechte prekers... Waar dit harmonisch appèl aan de mens in dienst van het Evan gelie wél gevonden wordt, daar overtreft dc preek alles wat uit mensenmond kan worden voortge bracht. Artistiek en wetenschappe lijk begaafde Christenen hebben me vaak verzekerd: Er is geen ding in de wereld op wetenschap pelijk of artistiek gebied dat het ook maar in de verte haalt bij een „werkelijke goeie preek". Kerkelijke pers onder de loupe Valse profeet in Amsterdam Volgens ds. J. J. Winckel uit Vorchten staat elke Zaterdag op de markt Dapperplein te Amsterdam een palingkoopman uit Muiden, die zich uitgeeft als de wedergekomen Christus en die een aanhang van 600 mensen heeft. Ds. Winckel schrijft in de Hervormde kerkbode van de classis Harder wijk over deze valse profeet: Volgens zijn eigen bewering draagt hij de littekenen van Christus in zijn lichaam, in zijn handen, voeten en in de zijde, wat men alleen door het oog des geloofs kan zien Dat zei hij eens tot een predikant, die met hem in contact kwam door omstandigheden. Een vrouw wilde nl. ook een aan hangster van hem worden, of sympathiseerde met de bewe- graver II te Amsterdam-West, verontrust over het feit. dat ver schillende artikelen in onze hedendaagse kerkelijke pers dik wijls van een toon zijn en een inhoud hebben, die 's Heren Geest bedroeven kunnen en de broeder lijke liefde en de eenheid onzer kerken eer afbreken dan opbou wen. dringt er bij de scribenten met klem op aan. toch eerst de weg van persoonlijk overleg te bewan delen. alvorens over en weer elkaar via de kerkelijke pers te gaan bestrijden. einde raad de wijkpredikant in. Het uur werd vastgesteld en toen de domi nee kwam in dat gezin, waren er in die kamer 15 mensen bij onder hen ook de veelbespro ken palingkoopman. Mijn collega uitte bij het bin nenkomen zijn verwondering over het feit. dat er zovelen aanwezig waren, wat eigen ll)k niet de bedoeling was en niet volgens afsoraak was, daarom zou hij In zijn gesprek zich meer beperken tot de twee gemeenteleden uit zijn wijk. Een der aanwezigen vroeg daarop aan de dominee: „Zoudt u niet willen kennis maken met de Christus in ons midden?" waarop het ant woord was: Hij is de Chris tus der schriften r.iet. want als Hij komt. zal Hij door allen gezien worden en zal men ook Zijn littekenen zien van Zijn kruisdood" Toen kwam die „Christus" naar hem toe. ging vlak voor hem staan en zeide: „Ik ben de Christus, zie naar mijn handen, daar zijn de lit tekenen. ook in mijn zijde en in mijn voeten, ze kunnen al leen gezien worden met het oojt des geloofs". Deze man. die volgens zijn eigen bewering dom geboren en nooit iets bijgeleerd heeft, en nochtans vele aanhangers telt. die hem zonder enige re serve als de Nieuwe Christus hebben aanvaard, wordt „De Christus van Minden" en „De verlosser dor wereld" zennemd Kerk in de wereld Ns jarenlang overleg heeft de Engelse Kerk besloten, de leden Noorwe- IJsland laten lot he Der ondmaal in nnglikaanse kerken. De lutherse kerken vin Zweden en Finland w aren reeds eerder door de „apos tolische successie" met de angli- ksiinse verhonden. De Amerikaonse delegatieleider hy de Europese Vluchtelingen conferentie in Genève, Scott Mr Leod, heeft er op aangedrongen dat de rittingen met gebed wor- De Lutherfilm wordt op het ogenblik (mei grom succes) ook Schotland. Brits We.t-Indië rn Australië 'ond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5