KERK en SCHOOL Wel doorbraak, eenheid seen Wat kan mijn kind nu het beste worden? Thans omgekeerd: trek van W.- naar O.-Duitsland Daar kunnen onze militairen gaan staan Puzzle Jl DINSDAG 11 JANUARI 1955 j VOORSTANDERS van de doorbraakgedachte op politiek terrein hebben ons altyd pogen voor te houden, dat door de doorbraak mensen in één partij zouden kunnen worden verenigd, die, hoezeer aanhangers van on derscheiden levensbeschouwing, het over de essentiële politiek eens waren. Met de bescheidenheid, die ons als „out-siders" betaamt, hebben wij die eensgezindheid onder de aanhangers van de doorbraak wel eens be twijfeld. De practijk leerde immers, dat zij de eensgezindheid met geloofs genoten hadden laten varen zonder er steeds eensgezindheid met anders denkenden voor terug te winnen. Er is nu een onderwerp bij gekomen, waarover binnen de Party van de Arbeid, de partij van de doorbraak dus, kennelijk een zeer ernstig verschil van opvatting blijkt te bestaan. Dat onderwerp is Nieuw-Guinea. ^VXXj BIJ DE laatste besprekingen in de Tweede Kamer was gebleken, - dat daar de P.v.d.A. geheel stond acKter het standpunt van de regering: de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bij Nederlarid, zolang de bevolking van dat rijksdeel niet zelfstandig over haar toekomst oordelen kan. Inmiddels is er binnen de P.v.d.A. uit bijzonder gezaghebbende mond een volkomen afwijkende mening openbaar geworden. Niemand minder toch dan ir H. Vos heeft in een interview te kennen gegeven, dat naar zijn overtuiging Nederland van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea afstand behoort te doen ten gunste van Indonesië. Ir Vos haastte zich, hieraan toe te voegen, dat dit zijn persoonlijke mening was. Maar ir Vos kan nu eenmaal zelf niet verhinderen, dat hij binnen zijn party een figuur van gewicht is. Bij de ook door ons betreurde ziekte van de heer Vorrink neemt hij zelfs het voorzitterschap van zijn partij waar. Vandaar ook, dat zyn interview over Nieuw-Guinea wel in staat was, zowel binnen zijn party als daarbuiten de nodige beroering te wekken. Vraag en aanbod (Van een onzer verslaggevers) ..Niet de financiële vooruitzichten, maar andere factoren, zoals aanleg en voorkeur moeten steeds de overhand hebben bij het kiezen van een beroep". Deze woorden, gesproken door prof. dr J. Tinbergen, vormden de inleiding op een reeks van voordrachten, door des kundigen op allerlei gebied te houden voor middelbare scholieren uit de derde inspectie, welke binnenkort hun eind examen moeten afleggen. Deze serie be roepsvoorlichtingsavonden werd. even als vorig jaar. In het Eerste Vrijz. Chr. Lyceum te Den Haag ingeleid met een algemeen overzicht. De by uitstek deskundige prof. dr Tin bergen wees er op. dat jaarlijks 40 l 50 000 personen een beroep zoeken. Wel dra. wanneer het hoge geboortecijfer van na de bevrijding merkbaar wordt, zal dit aantal stijgen tot ongeveer 80.000. Deze mensen kunnen niet in de land bouw worden geplaatst. Ongeveer 50 pet zal naar de industrie gaan, de andere 50 pet naar verkeer, handel en diensten, onder welk laatste begrip alle intellec tuele. en reparatieberoepen vallen. Dertig procent van hen. die van de M. Terwijl de stroom vluchtelingen uit Oost- Duitsland naar het Westen in het afge lopen jaar aanzienlijk is afgenomen, is het aantal Duitsers, dat van V'est naar Oost is verhuisd, gestadig toegenomen, aldus de corr. te Bonn van het ANP Minister Oberlaender. de Westduitse minister voor het vluchtelingenwezen. heeft dit bekend gemaakt, doch hy voegde er aan toe. dat daaruit niet be hoeft te worden afgeleid, dat communis tisch Oost-Duitsland in de achting het feit. dat het het vorige jaar gemak- keiijker is geworden naar Oost-Duits land te reizen. Daardoor zouden talrijke Duitsers, die uit het Oosten afkomstig - groeien met een verklaring, dat het de mening van ir Vos onjuist acht. En inmiddels heeft een ander vooraanstaand lid van de P.v.d.A., de heer Goedhart, in een interview zijnerzijds, doen weten, de meningsuiting van zyn partijgenoot Vos diep te betreuren. Waarom, zo vraagt de heer Goedhart, heeft partijgenoot Vos niet gepoogd met de P.v.d.A.-fractie' tot een discussie te komen? Het interview van ir Vos draagt volgens de heer Goedhart alle kenmerken van een poli tiek deurwaarders-exploit. Het standpunt van Goedhart over Nieuw-Guinea is duidelijk. Het partijdagblad van de P.v.d.A. had trouwens tegenover ir Vos al enige tieven opgesomd, waarom Nederland van zijn souvereiniteit over riiksdeel geen afstand mag doen: 1. het belang van de bevolking van hetdë Duitsers"i"s gestegen. Veeleer schrijft eiland; 2. de mogelijkheden, die Nederland heeft het te ontwikkelen; 3. de hij^ de stroom naar het Oosten betekenis van Nieuw-Guinea in de internationale politiek. De bezwaren van de heer Goedhart tegen het standpunt van ir Vos blijken vooral te liggen in de huidige situatie binnen Indonesië. Het zou onzinnig zijn, schrijft hij zonder meer, te overwegen, Nieuw-Guinea of welk ander gebied ook aan te bieden aan het ongelukkige regiem, dat thans in Indonesië bestaat. ^OALS MEN ZIET: er is binnen de partij van de doorbraak geen eens- *-> gezindheid over deze belangrijke kwestie. Er zijn voorstanders van bestendiging der huidige verhoudingen (zy het op onderling verschillende gronden) en hiertegenover staat een man van gezag als ir Vos, niemand minder dan de waarnemend voorzitter van zijn party. We kunnen deze kwestie nu voorlopig laten rusten. Maar zy is nog in een ander opzicht interessant. Want alweer door de betreurde ziekte van de heer Vorrink zal de P.v.d.A. binnen zeer afzienbare tijd (eind Februari) een nieuwe part ij voorzitter gaan kiezen, en een van de candidaten, die voor deze functie genoemd worden, is uiteraard dezelfde ir Vos. Geen wonder, dat de vraag al gesteld is, of er misschien verband bestaat tussen het interview van ir Vos en de open voorzitterszetel. Zo dezer dagen door prof. Romme, die in het schot, door ir Vos gelost, heel wat meer heeft gehoord dan alleen maar een losse flodder. TTET IS VOOR een partij van het grootste belang, wie haar voorzitter is. -* -1 De voorzitter toch is in bijzondere zin van de partij de representant. En hier laat de wel degelijk bestaande „verscheidenheid" binnen de P.v.d.A. zich scherp gevoelen. De heer Vorrink was de man. die bij uitstek de gedachte van de door braak wist te bevorderen. Hij was de man van de samenbinding en van het compromis. Wat de P.v.d.A. tegenover de S.D.A.P. van vroeger aan radi calisme heeft ingeboet is voor een belangrijk deel zijn werk geweest. Maar het was niet te verwachten, dat het oude radicalisme geheel dood zou zijn. Waarom toch zou men wel aan „de nieuwe mensen" hebben toe gestaan. tot de nieuwe partij toe te treden mét behoud van hun levens overtuiging, en niet aan de oude leden van de S.D.A.P.? Waarbij wij voor onszelf de mening zijn toegedaan, dat het mandement van de r.k. bisschoo- pen met zyn duidelijke afwijzing van de doorbraak de positie van de radi calere elementen in de P.v.d.A. stellig heeft versterkt. TTET ZAL BELANGWEKKEND ZIJN te bemerken, met welke ni voorzitter de P.v.d.A. straks voor de dag komt. Zal het zijn een als ir Vos, een radicalere figuur dus en minder gestemd tot het aangaan van bindingen, óf een man uit de school van Vorrink, by wie dus het sa menbinden overweegt? Als zodanig hoort men onder meer, de heer Evert Vermeer, een der partysecretarissen, noemen. Het lijkt ook niet onmogelijk, dat men besluit, niet tot de keuze van een „permanent" voorzitter, maar tot een keuze, telkens voor een beperkte tiid. met name voor twee jaar. Maar dat zou dan onder de huidige omstan digheden een sanctionneren betekenen van de intern bestaande tegenstel lingen, mèt de waarschijnlijkheid van een voortdurend opnieuw opleven daarvan. Al is de achting niet gestegen jn. aangemoedigd worden om aar hun geboortegrond terug te gaan. In Oost-Duitsland heeft men gespro- en over honderdduizend Duitsers die illegaal naar het Oosten zouden zijn ver huisd. Dit aantal wordt door het West duitse ministerie voor vluchtelingen ech ter grotelijks overdreven geacht. In het tweede kwartaal van 1954 zijn zeven duizend mensen naar het Oosten gegaan. Het aantal emigranten in Oostelijke richting bedroeg tot midden 1953 minder dan duizend per kwartaal. Het is echter sindsdien regelmatig gestegen O. school komen, gaan meteen aan het erk. De administratieve beroepen bie- en weinig plaats; nodig zyn goede technische krachten, goede secretaressen, steno-typisten, verpleegsters, die sinds 1 Jan. hogere lonen genieten, analisten en goede verkoopkrachten. iet zo. dat teveel gaan studeren. Universitair ge vormden zullen in de toe komst nodig zijn. Bij de juristen bestaat gevaar voor overvulling mede als ge volg van de concurrentie door de econo mische en sociale studierichtingen Goe- vooruitzichten hebben leraren de moderne talen (vooral Duits), psy chologen. artsen en tandartsen (moeilijke studie), wis- en natuurkundigen (voor researchwerk). ingenieurs (met name chemici en werktuigkundigen), techni sche M.TS.-ers (voor de vorming van een middenkader in de industrie; zy kunnen eventueel later volop werk vin den in onderontwikkelde landen, sociale werksters en onderwijskrachten op alle terreinen, vooral L.O. en V.L.O. De sa lariëring is de laatste tijd veel verbeterd. Meisjes hebben hier zeer goede vooruit zichten. met name voor het Nijverheids onderwijs. llJke kansen hebben: theolo gen (hoewel in kleine gemeenten het fi nanciële aspect niet zeer aantrekkelijk is), economen, sociografen. en juristen, die zich bijzonder toeleggen op organi satorische kwesties an internationale verhoudingen. •Evenwicht en overvulling treft men aan bij geschiedenisleraren, veeart sen, landbouwingenieurs, rijksbelasting- inspecteurs en notarissen, hoewel hier betere kansen te wachten zijn. daar men van plan is een leeftijdsgrens in te stel len. Prof. Tinbergen wees er op. dat Ne derland in verhouding tot andere landen weinig universitair gevormden heeft (VS 15 pet. ons land 3 pet) .Hij zeide, dat 40 pet van hen, die gaan studeren, faalt en legde de nadruk op de ruime mogelijk heden van beurzen en renteloze voor schotten, die voor 1 Februari bij het dep. van O. K. en W. moeten worden aange vraagd. Volgende Kircher/.ag in 1956 in Frankfort De eerstvolgende Duitse Kirchentag wordt in Augustus 1956 te Frankfort ge houden. De laatste samenkomst was in 1954 in Leipzig (Oostzone). Dit Jaar wordt de Kirchentag. zoals men weet. overge- Dr A. Veerman weer voor zitter van de A.R.J.O.S. Het bestuur van de Nationale organisa- ie van Antirevolutionaire Jongeren Stu dieclubs (Arjos) heeft nieuwe leden ge kozen. waardoor het moderamen thans als volgt is samengesteld: voorzitter dr A. Veerman. Rijswijk; 2e voorzitter Tj. Pel. Heerenveen: secretaris-penningmeester Sj. Jor.ker. 's-Gravenhage: 2e secretaresse mej. H. van Leeuwen. Delft en S. Silvis, Scheemda. Verder is besloten tot de oprichting 'n Sociaal-Economische werkgroep, w, van de heer Tj. Pel het voorzitterschap bekleedt en mej. H van Leeuwen si taresse is Deze werkgroep is tot stand gekomen naast de buitenlandse club. die thans is gereorganiseerd. Van laatstge noemde club is mr M. W. Dirksen te Arn hem tot voorzitter benoemd en de heer Sj. Jonker tot secretaris. Burgemeester van Delft uit Amerika teruggekeerd Burgemeester D. de Loor van Delft en d« Delftse hoogleraar prof dr H B. Dorgelo zijn teruggekeerd uit Amerika, waar zij in Washington van 28 December tot 7 Januari een morele herbewapeningscon- ferentie hebben bijgewoonde Protest Z.-Molukken bij Veiligheidsraad De vertegenwoordiging van de repu bliek Zuid-Molukken deelt mede een af schrift te hebben ontvangen van een reso lutie. welke het Zuidmolukse volk op Ambon en in Indonesië op het einde van December jl. heeft verzonden, met het verzoek deze door te geven aan de Vei ligheidsraad en een groot aantal landen. De resolutie vraagt, dat er een einde zal komen aan het geweld der Indone sische regering op de Molukken en terug trekking van het Indonesische gezag, be- vens vrijlating van de gevangenen. Voort? wordt verlangd, dat de Verenigde Naties een commissie zullen benoemen om de vijandelijkheden te doen staken, die nog steeds gaande zijn. Erkenning wordt verzocht van de republiek Zuio- Molukken. Tevens deelt de resolutie mede dat weerloze dorpen worden gebombardeerd, dat Christenen worden gedwongen hun geloof te verloochenen en de Islam aan te nemen Vier jaar lang heeft het volk der Molukken geworsteld om het Indo nesische koloniale systeem uit te ban nen en vrijheid te krijgen en het zal vechten tot de laatste man. aldus de re solutie Wat Nieuw-Guinea betreft, verklaart de resolutie, dat Indonesië geen recht heeft de souvereiniteit op te eisen, om dat dit land vroeger behoorde tot de provincie der Molukken. Betoging van Papoea's le Sorong Van officiële zijde te Den Haag deelt men mede. dat cp Nieuwjaarsdaz onge veer 1000 Papoea-arbeiders te Scrong- Wal ui' eigen beweging betoogd hebben, waarbij zij hun vast vertrouwen in Ne derland hebben uitgesproken en alle aan spraken van Lndonesdë ten sterkste heb ben afgewezen. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk dankt: voor Katwijk aan Zee (vac. P. Pras) Ph Loggers te Nigtevecht; voor Koudum (toez.) S. Kooistra te Welsrijp en Bayum; voor Rhenen (toez.) L. v. d. Peut Eist (bij Amerongen); voor Wezep R. W. Steur te Ouddorp. ngenomen: naar Gouda H. Huting te Vreeland, die bedankte voor •Gravenhage (jeugdpred.). Gcref. Kerken Aangenomen: naar Baflo L. Ziel- huis te Arum; naar Papendredht (gecom bineerd met evangelisatiewerk en te Slie- drecht) L. de Nood te Oostvoorne; naar Wageningen (2e 'pred. pl.) B. G. Mees Ten Oever te Kamerik. Geref. Kerken Art. 31 dankt: voor Gouda J. J. de Vries te Zuidhorn. Chr. Geref. Kerken d a n k tvoor St Thomas (Ontario, Canada, Free Chr. Ref. Church) D. Slag boom te Middelburg. Tweetal: te Deventer M. Draijer te Drachten en D. Coppoolse te Kornhorn. Vrije Evang. Gcm. Bedankt: voor Gouda H. F. Huson te H. I. Ambacht. Geref. Gem. in Nederland nkt Ketterij t schrale huid? Overheidspersoneel wenst 10 pet loonsverhoging B.N.O.P. over ée jongste prijsstijgingen De B.N.O.P. (Bond van Nederlands Overheidspersoneel) heeft zo deelt; het hoofdbestuur mede het volgende tele gram gezonden aan de minister van Bin nenlandse Zaken: „De jongste prijsstijgingen van melk. brandstoffen, groenten en andere, levens- ddelen alsmede premie vrijwillige zie kenfondsverzekering hebben de als ge volg van de salarisachterstand reeds be staande financiële moeilijkheden in vele ambtenarengezinnen nog aanmerkelijk vergroot en maken algemene salarisver hoging van 10 uiterst urgent. Dringen aan :n afwachting resultaat salaris onderhandelingen in centraal overleg vanaf 1 Januari 1955 voorlopig voorschot te verstrekken ter leniging ergste nood" Geen Am. vliegtuig bij Schouwen neeigestort'? De geruchten als zou er een Ameri kaans vliegtuig. 40 mijl "ten Westen Schouwen in zee zijn gestort, zijn niet bevestigd Een Harpoon van Val-keniburg en de reddingboot van Breskens hebben op de gegeven positie. 51 graden 34 rrnten N.B. en 3 graden 13 minuten O.L., gezocht tot het invallen van de duister nis. Tóen zijn zij, onverrichter zake. te- ruggekeend. Onderwij&b en© emirogen noemd tot onderwijzer(es) der te ope- Geref gem. school te Waardenburg, M. de Zeeuw te 's-Gravendeel; School met de Bijbel te Westerbork (tijd.) mej. C. v. d. ,'e te Delft: Julianaschool te Oost-Sou- A. Goedhart te Terneuzen; Nassau- 1 te Haarlem W. G. Leugs te Applnge- inckschool te Delft (tijd.) 4off te Wllnls: Herv. school iel. C. Speets te Amsterdam. WAGENINGEN. 11 Jan. Gepromoveerd 5t doctor ln de landbouwkunde op proef- chrlftWave Lenght Dependence of- Photo- WOENSDAG 12 JANUARI 1955 •rsum I 402 m VARA 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gram. 7.45 Even opkrakken" 7.50 Gram. 8.00 Nieuws - °.50 Voor de huisvrouw 9.00 9.10 Gi oh Waterstanden) VPRO 10.00 AR 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Accordeonorkest en solist 12.30 Land- en „ikinoouwmeded. 18.33 Voor het platteland .2.33 Ajthus. muziek 13.00 Nieuws 13.45 Ten- toóriö-telJiingsagenda .30 'V< de wereld: Het De liftplaatsen voor militairen komen Vrijdag in werking. Op dit kaartje ziet u waar de plaatsen het zijn er 92 gevestigd zijn in het gehele land. We hopen maar dat automobilisten en militairen er elkaar treffen zullen. Eerste Kamer nam enige wetsontwerpen aan (Van onze Parlementsredacteur) Be Eerste Kamer heeft zich vanmiddag zonder debat verenigd met de begrotirwr- 1955 van de Hoge Colleges van Staat en he- Kabinet der Koningin, met de natu ralisatie van 23 personen en met een tweetal begrotingswijzigingen voor 1953 Eveneens gingen onder de hamer door de Wet Bezettingsmaatregelen rv 1955 r.ijs* van beïettingsmaatregelen, die uiterlijk met Ingang van 15 Februari 1956 verval len). een wijziging van de Instellingswet Productschap voor Groenten en Fruit (heratel van een fout in de overgangsrege ling inzake de bestuurssamenstel ing) en een wijziging van de Wet op de bedrüfs- orfMiisatie laanpassing aan en regeling van de overgang naa- de Wet admin'- stratieve rechtspraak bedrijfsorganisatie). IN VOGELVLUCHT In Bussum is een contactavond ge houden van Hervormden en Gerefor meerden en in Vianen is in de Grote Kerk een godsdienstoefening gehouden, waarin Herv en Geref predikanten voor gingen De Vrljz. Chr Jonge ren bond viert op 22 en 23 Jan zijn 7e Mistrum in Al phen a. d. RUn. As,«en en Deventer, waar bij word' opgevoerd het spel: De Roem gca' voorby. van Wendy St John Maule Prof. ir D. Dresden voorzitter diamaivtorjcierzoek Prof. Ir D. Dresden, voorzitter ven de nijverheidsorganisatie T.N.O. heeft het voorzitterschap aanvaard van de onlangs in het leven geroepen stichting .^Neder lands diamant speurwerk-centrum op het gebied van de diamantnijverheid". VOOR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NEL1A GARDNER WHITE (Advertentie) Doe een Irnichen-kuur. Om die Rheumatiek nit Uw leden te lagen. Bij talloze lijderi aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan ook. is het leed helemaal niet te zien Mits ge bijtijds Kruechen i Met Kruschrn zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende orgar.en weer op gang Daarom neem óók Kruschen regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al 133. Zij waste de vaat. ging toen Margaret voorle zen en bracht haar naar bed. Daarna ging zij naar de slaapkamer en hoewel het pas even over negen was. kleedde zij zich uit en ging naar bed. Het scheen haar alsof zij geen minuut meer zou kunnen blijven staan of zitten. Maar zij kon niet tot rust komen, zelfs niet in bed. Het vreemde stenen gevoel kon zij niet kwijtraken. Ook in haar hoofd voelde zij het en het maakte haar het denken onmogelijk. Het was haar alsof zij wachtte op een geweldige slag, die een einde aar. alles zou maken en haar het vermogen schenker de bittere gedachten die in haar bevroren lager uit te schreeuwen. Zij kon zich zelfs niet realise ren wat nu gebeuren zou. Het was te verschrikke lyk om een voorstelling van te maken. Toen me vrouw Byington tegen haar sprak, had zij de af schuwelijke gevolgen duidelijk kunnen zien. He petitionnement, de bisschop die het las. de ver huizing, ha: r vader en moeder die het zeuder vernemen, of misschien haar eigen vertrek., al leen. Met Margaret? Zij had zich toen afgevraagc wat er van Margaret zou worden. Maar nu moes) zij wachten op de slag. die zeker zou volgen. De ze nacht. Zij zag de wijzers van de klok ronc gaan. Tien uur. Elf uur. Twaalf uur. Een uur. Het was bijna twee uur toen Paul langzaam en vermorA de trap beklom en de slaapkamer binnenkwam. „Caroline?" zei hij zacht. Zij antwoordde niet en weer zei hij: „Caroline?" „Wat?" vroeg zij, alsof zij juist wakker werd. „Mevrouw Petersen is gestorven." „O!" zei zij. „Ik ben gebleven tot zijn broer kwam. Hij is er kapot van. Ik denk niet dat hij ooit heeft ge dacht dat zij werkelijk zou sterven." Zij gaf geen antwoord. Toen hij naast haar lag greep hij haar hand, zoals hij dikwijls deed, en zij liet het toe. Slap en levenloos lag haar hand in de zijne. Bittere woorden welden in haar op, maar zij kon niet spreken. Tenslotte sliep hij in. Zij trok haar hand weg en schoof naar de rand van het bed, zodat zij hem niet hoefde aan te raken. Zelfs nu kon zij het beven van haar le dematen niet bedwingen. HOOFDSTUK XXXVI Jeanie kwam de keuken binnen en ging op een hoge steel bij de tafel zitten. Haar moeder was bezig met het kneden van het deeg voor een taart. Zij nam een brokje deeg in haar hand en maakte er een mannetje van. Maisie Fellowes vist dat Jeanie iets wilde zeggen, doch vroeg ïaar niet wat het was. „Verknoei niet te veel deeg", zei zij. „Ik wil ïog een paar kleinigheidjes voor Margaret ma- ;en." „Zo? En niets voor mij?" vroeg Jeanie. „Het ijkt mij toe dat Margaret de laatste tijd meer lan haar deel van de gunsten in dit huis krijgt!" „Inderdaad. Het is zo plezierig haar gezichtje e zien stralen. Ik geloof dat het goed gaat mei Margaret. Jij niet? Eerst was ik bang dat men ïaar pijn zou doen Maar iedereen schijnt van haar te houden Behalve Julia Ficke mis schien". eindigde zij ernstig. „O. Julia", zei Jeanie op een toon alsof zij Julia niet be'sngiijk vond. „Mams, wat zou je zeggen als ik een baan in New York zou aan nemen? De uitgeverij, waar Leora werkt, zoekt iemand. Zij denkt dat ik een goede kans maak, als ik direct kom. Het lijkt me niet slecht. Ik kan samenwonen met Leora en een ander meis je." Maisie kneedde het deeg voorzichtig over de rand van de vorm en sneed toen het overbodige deel weg. Daarna zei zij: „New York, lieveling? Dat is een verschrikkelijk grote stad." „Hoe groter hoe beter." „Jij moet het weten, Jeanie. Als je toch niet teruggaat naar Francis, zou Je inderdaad beter aan het werk kunnen gaan." „Ja, dat dacht ik ook... Om u de waarheid te zeggen heb ik al gesolliciteerd. Misschien heb ik niet veel aanbevelingen, maar ik heb hen zo goed mogelijk ingelicht Leora zegt dat ze een jong persoon willen hebben, die geen hoog sala ris vraagt... Ik vermoed dat ze dertig dollar per week willen betalen. Daar kun je in New York geen bokkesprongen van maken, maar het is waarschijnlijk genoeg voor mijn kamer en het eten... In elk geval wil ik niet langer in Warren- ton blijven." Maisie Fellowes had willen zeggen: „Maar Francis dan? Zeg je geen woord over Francis, lieveling? Hij is toch je man?" Maar in plaats daarvan zei zij: „Nee, ik geloof dat het goed is als je aan het werk gaat. Dat rondslenteren deugt niet. Wij zullen je heel erg missen. Maar toch ben ik het met je eens." „Jullie kunt Margaret verwennen in plaats van -nij," zei Jeanie, terwijl zij een veertje op hel loedje van haar deegmannetje zette. „Denk je dat ik jou verwen? Dat is nooit mijn ledoeling geweest", zei Maisie. „Maar ik heb hoge verwachtingen van je. Jeanie." „Dan moet u wel erg teleurgesteld zyn in mij!" „Nee.. Maar denk je dat ik je verwend heb?" Stoaksters»: „Hij er uit of wij er uit" In Nijverdal zijn honderd meisjes van de N V. Nederlandse Stoomblekerij in staking gegaan, omdat zij het niet eens zijn met het optreden van de nieuwe af delingschef. Deze man zou te snel zyn met boetes en te scherp controleren. Daarom hebben de meisjes gezegd: „Hij eruit, of wij eruit". Toen de besprekingen met de directie geen bevredigend verloop hadden, legden de meisjes het werk neer. Het is een wilde staking, waar de vak organisaties niet achter staan. Orgel en zang 13.45 Medische J&ron. 14.10 Gram. ■liga 16.00 Vi 1 gg i Groningen: Nederland 33.15 23.20 Rom 24,00 Gram -sum II 298 n •lch'ten 7.10 19 25 VARA-Varia VPRO de jeugd VARA 20.00 Ni romm. 20.15 Voor de milit •tradivarius", tjoorspel 21.50 Pro- eest en sol. 22.35 „Hoorbaar (mgojfósv 23 IS Act. cai len 23.50 Gram racht 0.20 Lichte miuziek 0.5C ;k 17.00 Nieuw 19.00 Nieuws 19.15 Orgelconce 32.10 Orkestconcert 23.00 Lich Omroeporkest, en sol. 24.00 IH sol. 20.55 Ho< spel 22 45 Viool en cello 23.15 Pianorecital 23.4521.00 Nieuws. Brussel 324 m 12 00 Gram. 18.15 Idem 12.30 1 Weerbericht 12.34 Gram. 12.50 Koersen 13.00 Nieuws 13 !5 Gram. 14,00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Orkestconcert 17.35 Idem 17.50 Boek bespreking 18.00 Gevar. muziek 18.30 Voor de 28.50 Gram. muziek 23.40— is te burcht" 7.13 sord voor de dag 8,15 Gram 9.00 tuinbouwmeded. 12.33 Zigeuner- 13.15 Strijktrio 13.40 „Fidelio". opera (gr.) 16.00 Voor de jeugd 17.20 Gram. 17."" Orgelcon- 18.00 Viool, clavecimbel 18,30 Gram. 18.45 Spectrum van 1 Organisatie- cn Verenlglngsli ericht 10.10 Blaasmuziek 31.35 Geestelijke liede- 'ichte mu. idoverden- .(Wordt vervolgd.) 19 30 Buitenlands o Radiokrant 20,20 Christendom ln de 21J0 Viool en pUdPBflMUUHIH en 22 00 Kerkelijk nieuws 22.10 Lichti _iek 22.30 Vocaal ens. 22.45 A- king 23.00 Nieuws 23 15-24.00 Grai Engeland BBC Home Service 330 Voor de scholen 12.40 Voordracht 13. 13.30 Voor de boeren 18.55 Weerbericht 14.00 Nieuws 14.10 Oóggetuigeverslai muziek 15.00 Gram. 16.00 Vespers 17 46 Causerie 18 00 Voor de kin deren 18.55 Weerbeicht 19.00 Nieuws 19.15 Causerie 19,25 Sport 19.30 Engelse dansen 20 00 Hoorspel met muziek 20.30 Causerie 21$0 Symph. orkest en soliste - 22.15 Symph. orkest 23.05 Causerie 23.30 Lichte muziek 24 00—0.08 Nieuws bericht Engeland BBC Light Pi Ik" 13.15 Voorz* 13.46 14.45 Voor d» rw 16.00 Orkestconceirt 16 45 Lichte muziek 17.15 ..Mrs. Dale's Dagboek' Orkestconcert 18.30 Lichte muziek 19.1! Voor de jeugd 19.46 Hoorspel 20.00 Nieuw: 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen de loop van elke dag enkele glazen week elke avond twee Carter's Le ft. 2e Week elke avond één. 8e Week id ere avond één. Daarna nleta meer. ter Leverpilletlee etellen uw lnge- onder laxeermiddelen, r zorgen, vermoeidheid of te veel eten van uw ingewanden tijdelijk vertra den tüdelUh Carter's LeverplUetje# op gang te helpen. Zo raakt u uw ver wijt en vervalt u niet In de laxeer ie 22.45 Gra .00 Gram lfl.Ot 14.10 Gram. 14 15 Orkestc 16 06 Lichte muziek 17.00 I 17.30 Blaastrio 17.50 Gra Idem 19.30 Nieuws 20.00 i 13.00 Nieuws. Nieuws 13.15 en :ert 15.15 Gram. •topping k middelen-L verplUeUea, f L20 Kruiswoordraadsel No. s Horizontaal: 1 Bodem, 7 familielid. 8 Lat. rede, 9 herkauwend dier, 10 zangnoot, 11 soort hagedis, 13 onmeetbaar getal, 14 verbrande rest, 15 drank, 18 lidwoord, 19 kindergroet, 20 godin van de Vrede, 21 inhoudsmaat. 22 knoest in hout. Verticaal: 1 Afvoerkanaal, 2 paard, 3 voorzetsel, 4 valse redenering, 5 lichtbun-j del, 6 afstammeling, 10 lidwoord. 11 weef-l sel, 12 verbrande rest, 13 familielid, 15 deel van het been, 16 water in Friesland, 17 handgeklost weefsel. 19 fraaie kleder dracht. 21 voorzetsel. No. 7 Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Bulster, 8 kalis, 10 op, 12 pul, 13 St., 14 loo, 16 Ate, 17 verspe len, 18 été. 19 keg, 20 N.S-, 21 neb, 23 ge, 24 hijsop, 26 mijlpaal. Verticaal: 2 Uk, 3 lap, 4 sluipwesp. 5 til, 6 es, 7 solvent, 9 stengel. 11 poets, 13 steeg. 15 ore. 16 alk, 21 Nijl, 22 boa. 24 hij, 25 pa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2