Jlieuwé £«Utsrl)c Courant vraagt verlaging van de invoerrechten 't Culturele venster Vakcentralen de dure ook tegen melk Mendès (nu 48) gaat zware tijden tegemoet Nog 7 doden als gevolg van het ijsvermaak Wist U 1955 DINSDAG 11 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargor.g No 10241 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantvaiticI) It ghfftlfvra mgn herf ia Ifgfieaspoet" VOORSTELLEN IN AMERIKA'S EIGEN BELANG Slechts bloeiende handel maakt Westerse banden hechter IN AMERIKA'S EIGEN BELANG heeft president Eisenhower gisteren het AmotikacniGe congres verzocht hem machtiging te geven om een ge plaagde, geleidelijke en wederzijdse verlaging van de invoerrechten tot een maximum van 15 pet, over een periode van drie jaar in te voeren. De ipresident verklaarde, dat het militaire bondgenootschap van het Westen iklechts hecht kan zijn, als de samenwerking gebaseerd is op een bloeien- -^e onderlinge handel, zowel als op gemeenschappelijke idealen, belan- >n en adspiraties. Wederzijdse voordelige handelsbetrek- I kingen zijn zo zeide Eisenhower in zijn ipeciale boodschap niet alleen winst- I |evend, zij zijn ook bindender en duur- dan kostbare schenkingen en an- vormen van hulp. Met nadruk ver klaarde hij, dat het Amerika's eigen be lang is. een buitenlandse economische po litiek te voeren, die de economische groei In de vrije wereld prikkelt door vergro- i de mogelijkheden voor een vol lediger werking der krachten van het (rrije initiatief en de concurrentie. Eisenhowers programma is vrijwel ge lijk aan dat, hetwelk hij vorig jaar zon der succes aan het (Republikeinse) Con- |res voorlegde. De enige belangrijke aan vulling is een voorstel tot het verlenen van steun aan een internationale finan cieringsmaatschappij tot bevordering van Investering van particulier kapitaal in overzeese landen..Nu het congres beheerst wordt door de Democraten, bestaat de mogelijkheid, dat de plannen van de Pre- frident meer kans van slagen hebben. Het overige van Eisenhowers boodschap kan kort als volgt worden samengevat: 1) Speciale belastingverzachtingen moe ten Amerikaanse particuliere beleggers aanmoedigen tot investeringen in over zeese (en vooral achtergebleven) gebieden; 1 2) Amerika moet meer goederen en diensten, importeren om de landen, waar het kapitaal is geïnvesteerd, in staat te «tellen de toenemende opbrengsten over te 'maken; 3) Belastingen op inkomsten uit bui tenlandse dochterondernemingen of vesti gingen moeten 14 procent lager zijn dan n die voor binnenlandse winsten. De hef- king.fingen moeten worden uitgesteld, totdat de inkomsten in Amerika ontvangen zijn; Amerika zal zijn handelsgenoten de invoerrechten eveneens te 2i50|Verlagen; 5) De verlaging van de invoerrechten zal In de komende drie Jaar niet meer dan 5 procent per jaar bedragen; De invoerrechten, die meer dan 50 procent bedragen, moeten (wederkerig) tot dit peil worden teruggebracht; 7) Amerika zal op grote schaal deel nemen aan internationale handelsbeurzen »n wil concurreren met inzendingen van •communistische landen; 8) Voorts moet Amerika deelnemen •an de internationale financieringsmaat schappij, welke beoogt de particuliere in vesteringen in achtergebleven landen uit te breiden doo- leningen zonder rege ringsgaranties: 9) Het nieuwe programma van Eisen hower is gericht op bevordering van het streven naar Inwisselbaarheid der valu ta's: 10) Verhoging van de waarde der goe deren. die uit het buitenland terugkeren de toeristen zonder betaling van invoer rechten mogen meenemen, van 500 tot 1000 dollar per halfjaar; 11) Om dit alles te kunnen bereiken, moet het Congres de wet op de weder zijdse handelsaccoorden met 3 jaar ver lengen. De tegenstanders van Eisenhowers voorstellen zijn terstond in actie gekomen. Zij oefenen druk uit op handelsorganisa ties. Er zijn zakenlieden, die contracten met naar vrijere handel strevende firma' willen annuleren. Maar. wat voor Eisenhower van groot belang is: De bekende democratische se nator Estes Kefauver heeft verklaard, dat de verlichte politiek van Eisenhower ze ker grote steun van de Democraten in het Congres zal krijgen. Waarom aeen overleg gepleegd C.N.V. vraagt om opschorting tot de komende huurverhoging Bij de reeks van protesten tegen de verhoging van de melkprijs met 3 of 4 cent per liter, hebben bhans ook de vak verenigingen de hunne gevoegd. C.N.V., K.A.B. en N.V.V. hebben zich ieder afzonderlijk tot de ministerraad gewend naar aanleiding van de ver hoogde melkprijs. Zij betreuren het. dal er maatregelen zijn genomen zonder voorafgaand overleg. Zij achten de prijs verhoging in strijd met het streven van de regering om het prijspeil zoveel mo gelijk te handhaven en met het beroep van de regering op het bedrijfsleven, hogere loonkosten niet automatisch In de prijzen door te berekenen. Het C.N.V. meent, dat de maatregelen opgeschort hadden kunnen worden tot de eerstkomende huurverhoging, waarbij immers het gehele probleem van lonen en prijzen aan de orde komt De roge- ring, aldus het C.N.V., had door middel van bijvoorbeeld haar subsidiepolitiek de prijsverhoging geheel of voof het grootste deel moeten tegenhouden. De Met grote collectieve inzending Russen exposeren voor het eerst op Voorjaarsbeurs Maar niet alle tentoongestelde 'goederen zullen leverbaar zijn Voor het eerst in de geschiedenis van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zul len de Sowjct-Russen deelnemen aan de komende voorjaarsbeurs. Aldus verneemt de Nieu.we Leidsche Crt. Zij ko- Imen met een grote collectieve inzending en zullen een plaats vinden op het Croe- selaan-terrein in de gehele hal q en op een gedeelte van het buitenterrcin. Ze zullen consumptie-artikelen, lichte I gebruiksgoederen en machines, o.m. voor textiel- en metaalindustrie exposeren. Naar men ons meedeelde, zullen echter niet alle getoonde goederen leverbaar zijn. Andere collectieve inzendingen ver wacht de voorjaarsbeurs uit Canada Fatale explosie in Woensdrecht Arbeiders (2) vuilverbranding zwaar gewond Door de hitte van vuilverbranding aan de spoorlijn Bergen op ZoomWoens drecht is gistermiddag een granaat waarschijnlijk nog een blindganger uit de laatste oorlog tot ontploffing ge komen. Twee spoorwegarbeiders liepen ernstige verwondingen op. De mannen hadden het vuil van de spoorwegdijk op geruimd en dat in brand gestoken. Ter wijl andere arbeiders met het opruimen verder gingen, bleven G. en T. op de vuilverbranding toezicht houden. Dit werd de mannen noodlottig, want plot seling werden zij door een hevige explo sie omvergeworpen. Rondvliegende stuk ken van een projectiel troffen hun onderlichamen. Aangezien in deze omgeving vrijwel dagelijks door militairen met geschut wordt geoefend, schonken de 01 den weinig aandacht aan de klap. Eerst toen gealarmeerde militairen om dekens vroegen voor de getroffenen, kwamen zij terstond in actie. Een arts het vliegveld Woensdrecht verleende de eerste hulp. De slachtoffers, die zeer veel bloed hadden verloren, werden t Algemeen Burger Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Militairen hadden intussen het vuur bü de dijk gedoofd. Het is niet uitgesloten dat zich daar nog meer projectielen beviDde... (speelgoed, leder, wasmachines enz Uit Oostenrijk (o.m. decoratieve stoffen, by- (speelgoed, leder, wasmachines, enz.), uit Tsjechoslowakije i textiel, confectie en textielmachines) en verder uit België. Luxemburg. Groot-Brittannië, Zwitser land en Amerika. Als bijzonderheid zal ns aanwezig zijn de Amerikaanse atoomexpositie. Zwemmen tussen de ijsschotsen lijkt een koude bedoening, maar volgens deze jongelui valt het erg mee. Met hun zwemtraxner gin gen zij een weddenschap aan om tot half Januari in het buitenbad van Enschede te blijven zwem men. En ijs of geen ijs, ze ginger door. Nu ze het eenmaal gewenr zijn, willen ze hun sport volhou den tot het nieuwe zomerseizoen thans genomen maatregelen versterken de onzekerheid over de ontwikkeling van lonen en prijzen in de naaste toe komst. Het N.V.V. behoudt zich het recht .voor. het-vraagstuk van eventuele loons verhogingen in de naaste toekomst op nieuw aan de orde te stellen, indien de kosten voor levensonderhoud blijven stijgen De K.A.B ziet de gerechtvaardigdheid van deze drastische prijsverhoging al evenmin in. De garantieprijs is slechts met één cent per liter van 3.7 pet vet verhoogd. Ook wanneer men rekening houdt met de vermindering van de sub sidie met 0.65 cent per liter, die volgens de K.A.B. op zichzelf ongelukkig moet worden genoemd, blijft er een niet te verklaren verschil tussen de drie cent verhoging van de consumentenprijs en de verhoging van de garantieprijs, res pectievelijk vermindering van de sub- Ook acht de K.A.B. het besluit om in sommige gebieden de zgn. slijtersmarge met een cent te- verhogen onvoldoende gemotiveerd. Teleurstelling veehouderij De hoofdafdeling veehouderij van het landbouwschap blijkt al evenzeer teleur gesteld over de regeringsbes]issingen ten ien van de melkprijs. Het bezwaar richt zich hier met name tegen de scheiding voor wat betreft de garantie prijs tussen zand. en andere gebieden. Men is hier van oordeel, dat bij de be paling van de prijs voor de zandgebie den te weinig rekening is gehouden met de beloning van handenarbeid en mei de gemaakte kosten. De hogere prijs kan ook zijn invloed hebben op de verstrekking van school- melk. Het Centraal Schoolmelkcomité heeft althans reeds medegedeeld, dat het in het algemeen wel niet langer moge lijk zal zijn, de normale ouderbijdrage voor de schoolmelk te handhaven op het huidige bedrag (in vrijwel alle gemeen ten 25 cent per liter). Het comité hoopt, dat gemeentebesturen, ouders en' onder wijzend personeel hun medewerking aan de schoolmelkvoorziening zullen willen blijven geven. Ook -de Volksbond tegen Drankmis- Hammarskjoeld gaat vandaag terug Probleem Amerik. vliegers werd niet opgelost Hammarskjoeld de secretaris-generaal der V.N. en Tsjoe En-lai. de premier van communistisch China, hadden hun laatste onderhoud over de kwestie der vrijlating van de elf Amerikaanse vliegers. In een gemeenschappelijktv communiqué wordt volgens Reuter gezegd, dat het overleg betrekking heeft iehad op kwesties, ver band houdende met de vermindering van de wereldspanning. De besprekingen, zo gaat het communiqué voort, zijn nuttig geweest. Maar de wereld wil weten, hoe het nu met de kansen op vrijlating der Amerikaanse vliegers staat. En er w in het communiqué niets gezegd ove Amerikaanse vliegers en evenmin ovf andere militairender V.N. die sinds de Koreaanse oorlog worden vastgehouden. Tsjoe En-lai heeft met Chinese hoffelijk heid zijn gasten een afscheidsdiner aange boden en zo te zien, zal Hammarskjoeld onverrichterzake uit Peking naar de Ver. Staten terugkeren. Vermoedelijk vertrekt hij vanochtend reeds. Uiteraard dient ter beoordeeling van de diploma missie het verslag van Hammarskjoeld af te wachten. Al met al Is het eindcommu- niqué vrij duister. Gisteren verluidde, dat de Nationale Vergadering van de Zuid- koreaanse republiek Hammarskjoeld heeft verzocht, na zijn vertrek uit communis tisch China, een bezoek aan Zuid-Korea te brengen. Later werd gemeld: Hammarskjoeld is vandaag uit Peking vertrokken, op weg naar New York. Aan het einde van de week wordt hij daar verwacht Timmerman te Stadskanaal door dïijfriem gedood longen in Rotterdam verongelukt In de Coöp. Strocartonfabriek Ons Be lang te Stadskanaal is gistermiddag de 49-jarige timmerman J. Kap door draaiende a9 gegrepen en gedood. Zijn kleren werden door een drijfriem gegrepen, waardoor hij werd rondge slingerd en kort daarop overleed. D< man was gehuwd en vader van vier kin- Gisteren 1s te Rotterdam de 16-jarige Jongen A. J. M. Schaaf, wonende aan de Heemraadssingel, met zijr. fiets geslipt en door een vrachtauto aangereden. Even later is hij bezweken. De 74-jarige vrouw M. K. uit Rotter dam is in de buurt van haar woning op de Kralineseweg bij het oversteken door een personenauto omver gereden. Zij was vrijwel op slag dood. Mendès-France bezocht tijdens zijn vacantie het Italiaanse vissers plaatsje Positano, even ten zuiden van Napels. Eén der vissers offreerde de premier enkele van de smakelijkste zeebewoners, die hij zojuist gevangen had. Viert verjaardag in Rome In de Franse hoofdstad wil men hem opnieuw laten duikelen De Franse premier Mendès-France, die vandaag zijn 48ste verjaardag viert, is nu in Rome, waar hij besprekingen voert met de Italiaanse regering. In gezelschap van zijn ecl"*genote lunchte hij met president Einaudi, die nem de hoogste Italiaanse onderscheiding, het grootkruis van verdienste, heeft toegekend. Mendès-France hoopt op Italiaanse steun voor zyn plan van een Westeuropese „waperjpool". Na confereren met Italiaanse deskundi gen. is reeds overeenstemming bereikt over twee punten, namelijk liberalisatie van de handel tussen Frankrijk en Italië, alsmede oDvoering der emigratie van Ita liaanse arbeiders naar Frankrijk. In Ro me heeft de Franse premier nog heel wat Meest kinderen het slachtoffer De 46-jarige heer A. van Vuuren uit Alblasserdam, die zich Maan-, dagmorgen over het ijs van de Alblas naar zijn werk begaf, had het onge luk in het donker in een der gevaarlijke windwakken terecht te komen. De politie, die op het hulpgeroep gewaarschuwd werd, stelde met een boot reddingspogingen in het werk. Toen de man uit het water gehaald werd, bleken de levensgeesten echter te zijn geweken. Het slachtoffer was ge huwd en laat zeven kinderen achter. kwam de 27 voor de boeg; onderhandelingen met de minister van buitenlandse zaken, Marti- no, en de Italiaanse premier Scelba. Men dès heeft voor zijn „wapenpool" wel prin cipieel de steun van Italië en België, maar hoe de houding der Ver. Staten zal zijn. is hoogst onzeker, terwijl behalve N e- derland óók Engeland er tegen ge kant is. Reuter zegt, dat 't onwaarschijn lijk is, dat Engeland zijn machtige mili taire industrie door middel van de. door Frankrijk voorgestelde „wapenpool" zal willen binden aan die van de landen op het Europese continent. Men weet, dat de deskundigen op 17 Ja nuari te Parijs de koppen bij elkaar zul len stekeu over het Franse voorstel in zake de wapenpool. Daaraan voorafgaande, op Vrijdag, zal Mendès bondskanselier Adenauer in Baden-Baden ontmoeten. Vandaag keert te Parijs de Franse Natio- nale'Vergadering van het Kerstreces te rug. De oppositie, geleid door Bidault en Pinay. zal geen kans voorbij laten" gaan om de regering Mendès-France ten val te brengen. Er zijn daarvoor gelegenheden genoeg, waarbij wij denken aan het grote jarige schildersknecht F. J het leven, toen hij, al priksleeënde door het ijs zakte. In de Blijkpolder te den Berg raakten het zesjarig jongetje van bloemist Van Schaik en het 4-jarig zoontje van de garagehouder Reitenbach in een wak. Reddingspogingen mochten niet baten; de jongens verdronken. In Aalsmeer raakte de 27-jarige C. Kaslander in een diepe sloot onder het ijs. Hij werd eerst uren later gevon- Zeer tragisch was een kinder-drama lr Nieuw Weerdinge (Dr.) waar twee broertjes Van Oosten, een van 4 ei van tien jaar met het 8-jarig zoontji de familie E. Saadhof over het kanaal lie- bruik heeft zich aangesloten bij de pro testen tegen de vernoging van de melK- prijs. In een bnef aan bet ministerie heeft de bond ojn. gesenreveji. dat nij 96 grote cantines in net getiele lana heeft, waar het vonge jaar 9.600.000 kop pen koffie werden geschonken. Voorts heeft de Alg. MiL Pensioen- bond de Raad van Ministers verzocht ae prijsstijging van de melk ongedaan te willen maken. De bond wijst er op, dat de gepensionneeroe ambtenaren toch reeds meer dan 1/3 van ae gestegen kosten van levensonderhoud hebben v dragen. pen en door het ijs zakten. Mevrouw Brinks, die toevallig passeerde, zag de hoofden van twee jongens boven v uitsteken en sloeg alarm. Twee Jongens werden bewusteloos uit het water gehaald. Zij konden door twee dokters weer wor den bijgebracht. Het tien-jarige jongetje Van Oosten kon eerst na een half worden opgehaald. Voor hem kwam alle hulp te laat. Te Abcoude verdronk de 12-jarige A. de Haan, oudste van zeven kinderen, toen hij op de Botholse plas in een wak In A 1 k m a a r zijn een man en een jon gen gered, toen zij in een wak terecht kwamen. De man. J. Weissner, toen hi; de 14-jarige H. Weigers, die door het ijs gezakt was, wilde redden. Beiden werden door toeschietende omstanders, die shawls aan elkaar knoopten, gered. Voor f 10.000 acm muziek instrumenten te Zaandam verbrand Voor f 10.000 aan muziekinstrumenten is gisteren onverkoopbaar geworden, toen er brand uitbrak in de Zaandamse mu ziekhandel De Waal. De beheerder, de heer E. was even weggegaan, maar had een electrisch kacheltje laten branden, waardoor enig papier vlam heeft gevat. Snel ingrijpen kon erger voorkomen. DAT de N.V. Wijnne en Barends, car gadoors en agentuurkantoren te Delfzijl en Groningen met een receptie te Gro ningen haar eeuwfeest vierde. DAT de firma A. Apol C.V. te Wtrdum (Gr.) in Appingedam een nieuwe scheeps-1 werf gaat bouwen voor schepen tot 800 ton, aangezien haar huidige werf aan te DAT in Artis te Amsterdam de eerste beurs van de Stichting Ned. Sportvak- beurs geopend werd en men deze beurs voortaan tweemaal per Jaar wil houden DAT de Ned. Bond voor Ouden van Dagen zich teruggetrokken heeft uit het onlangs opgerichte Centraal Orgaan Sa menwerkende Organisatie». DAT de gemeente Nieuw Ginneken een nieuw gemeentehuis krijgt (kosten: 377.000 gulden), aangezien het huidige op Breda's grondgebied staat. DAT de technische apparatenfabrlek Belpa te Amsterdam haar bedrijf naar Harderwijk zal overplaatsen, waar zij een terrein van 1500 m2 heeft gekocht. DAT op 15 Jan. van de werf De Schelde te Vlissingen voor de N.V. Stoomvaartmij O'sterwljk te R'dam het 18.000 tons tur binetankschip Schelpwijk te water zal worden gelaten. DAT de Franse ambassadeur. J. P. Gar- ier. met de Franse handelsattaché op itnodlging van de K.v.K. voor Midden- Gelderland een bezoek bracht aan mdu striële bedrijven te Arnnem. DAT de forensen onder het administra tieve N.S.-personeel te Utrecht ln op dracht van de directie in volle treinen hun zitplaatsen moeten afstaan. DAT drie Amsterdamse bakkerijen een kort geding aanhangig maakten tegen een bakker in de Transvaalstraat aldaar, die wittebrood voor 10 en krentenbrood voor 60 cent verkoopt. n villa aan de oor ruim 20.000 kleding ont- DAT een inbreker uit t Laapersweg te Hilversum gulden aan sieraden ei reemdde. DAT het echtpaar B. Vortman-Vinger- hoed te Oisterwijk (hij 84. zij 81) 60 jaar getrouwd is. DAT vólgende week Woensdag de ieuwe gezant van Egypte. Hassan Zaki zijn geloofsbrieven aan de Koningin zal overhandigen DAT automobilisten, die militairen ln hun wagen willen meenemen, bij de ANWB- of KNAC-kantoren de lijsten kunnen krijgen van de officiële opneem- plaatsen voor militairen. DAT Woensdag 12 Jan. de afsluitbomen op de overweg Groeneweg bij Bunnik op de lijn Utrecht—Arnhem vervangen wor den door halve overwegbomen met waar- schuwingslichten. DAT het Liberiaanse s.s. Seafaitb 60 mijl ten N.W van Den Helder een lek kreeg en naar Hamburg terugkeert, maar de sleepboot Holland in de nabijheid blijft. DAT ei 77 ontwerpen ziin binnengeko- huis voor Arnhem. DAT de Ned. legatie in Kopenhagen een lieuw gebouw betrok en op de eerste re- :eptie aan Bernar 1 Woeller. oud-admlni- itrateur van een suikerfabriek' op Java de onderscheiding van ridder ln de orde van Oranje-Nassau werd uitgereikt DAT de gemeente Simpelveld (L.) uit haar raadhuis is gegroeid en men reeds 300.000 uittrok voor een nieuw gemeen tehuis. DAT het Eerste Kamerlid. De Vos van Steenwük. minister Beel schriftelijke vra gen stelde inzake de mechanisatie van de bevolkingsboekhouding, waarbU 3 firma's elk hun eigen systeem in toepassing wil len brengen. DAT de Belgische minister van staat. Paul van Zeeland. 21 Jan. zal sprexen voor het Econ. Technol. Instituut in Lim burg op de buitengewone vergadering te Geleen. DAT minister Donker de KAB Limburg meedeelde geen bezwaar te hebben tegen de wederopenstelling van de doorlaatpost aan de grens bij Rimburg (gem. Ubach over Worms). DAT er i.v.m. de diefstallen op Schip hol 6inds Donderdag 15 personen zijn ver hoord. van wie sommigen gearresteerd zijn, o.m. drie leden van de Civiele Dienst der K L M. en twee van de luehthaven Schiphol. DAT de gehele oogst en 5 landbouw machines verloren gingen bij een brand in de opslagschuur van landbouwer Ver- degaal aan de Hoofdvaart te Hoofddorp. DAT de NV Amsterdamse Kofferfa- oriek in Harderwijk een nieuwe bedrijfs ruimte tn gebruik nam. Wittebrood èèn cent goedkoper Het bestuur der Nederlandse Bakkerij- stichting heeft besloten de bednjtsgeno- voorlopig té adviseren de prijzen van het wittebrood met 1 cent per brood van 800 gram te verlagen. Er kunnen echter enkele plaatsen zijn, waar deze richtlijn redelijkerwijze niet kan worden gevolgd. Dit zal bijv. daar het geval zijn, waar tot dusverre geen compensatie werd verkre gen voor de kostprijsverhogende invloe den van de laatste loonronde e.d. Deze verlaging i6 een gevolg van da gedaalde bloemprijzen per 17 Januari. Prins Bemhard op jacht in Engeland Prinse9 Marijke in Soestdüjk teruggekeerd Prins Bernhard vertoefde gisteren en vandaag op kasteel Sandringham in En geland, waar hij op uitnodiging van de Engelse Koningin en Prins Philip deel neemt aan de jaarlijkse fazantenjacht Ook prinses Marijke is thans terug in he: paleis Soestdijk. Zij arriveerde gis teravond in een toestel van de Swiss Air uit Zwitserland op Schiphol cn werd meteen per auto naar Soestdijk gebracht. 't Gaat nu ook daar beter Drie kwart van Franse invoer vrij Heden wordt drie kwart van de Franse invoer vrijgemaakt door verhoging van het liberali satiepercentage met tien. De Franse minister van Financiën, Faure, verklaart, dat Frankrijk aan de vooravond van zijn eco nomische onafhankelijkheid staat en niet alleen zyn vroegere ach terstand heeft ingehaald, maar zelfs een voorsprong heeft gekre gen op andere landen. De pro ductie is met 8 procent gestegen in 1954. Snoepje voor 24.000 schoolkinderen De 24 000 Nederlandse schoolkinderen, die geregeld naar de uitzendingen van de Stichting Nederlandse Schoolradio luiste ren. krijgen binnenkort een builtje met versnaperingen. De vereniging Neder lands Fabrikaat en de Ned. Ver. van Sui kerwerk- en Chocoladefabrikanten zijn de vriendelijke suiker-ooms. Het geschenk wordt in April uitgereikt ter gelegenheid van de uitzending van de les „Versnape ringen van Nederlands fabrikaat". debat over de politiek in Noord-Afrika. Vele leden van de Nationale Vergade ring zijn ontevreden over de toestand in de Noordafrikaanse gebieden, ofschoon Mendès zeer actief optrad in Algerije en onmiddellijk troepen zond naar 't Aurès- gebergte. (Men zie ook 't Verklaarde Uit zicht in dit nummer). Radio-actieve sneeuw in België Zonderlinge ervaringen van Belgische dokter Toen de Antwerpse arts M. G. In do nacht van Zaterdag op Zondag huiswaarts keerde uit Brussel, bemerkte hij ter hoog te van het Antwerpse voorstadje Boom, dat een soort sneeuwachtig poeder op zijn motorkap viel. Aanvankelijk sloeg hij hierop geen aandacht, doch toen hij de Van Rijswijcklaan ln Antwerpen was genaderd, gaf hij zich plotseling reken schap van een zeer merkwaardig en ver- Iets voor u? Een soort overall van ocelot is het idee van de Parijse bontwer ker Jacques Liebel. Het pak be staat uit een skibroek en een jasje. Wie bont te kostbaar vindt kan zich vergenoegen met een der véle materialen die met een bont patroon bedrukt zijn. ontrustend verschijnsel. Alle lichten die hij tegenkwam, zowel de straatverlichting, de blauwe, gele en rode lichtsignalen all de auto- en rijwiellichten, vormden na- lijk vanaf zijn motorkap brede cn, steeds in beweging zijnde, luchtbundeis. Dit verschijnsel hinderde de bestuurder ernstig en omdat hij de oorzaak ervan niet kon vinden, reed hij onmiddellijk naar een bureau van de Antwerpse ver keerspolitie. Hier bleek dat de genees heer niet aan hallucinaties leed, doch dat zich inderdaad een lichteffect voordeed, vaarvoor men geen verklaring kon vio len en dat zeer hinderlijk was. De geneesheer zelf meent, dat het sneeuwachtige poeder, dat hij op zijn motorkap zag vallen, wel eens radioactief zou kunnen zijn en hij is dan ook voor nemens door natuurkundigen een onder zoek te laten instellen, aldus meldt het A.N.P. uit Brussel HET WEER IN EUROPA isi 11 iii{ 8 I I» regen ZZW regen ZW regen WZW w. t>ew. I wlndstt 5 *5 WEERBERICHT Koudere nacht Het K.N.M.l. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opkla ringen en vooral in de kuat- provincies enkele regen-, ]i sneeuw- of hagelbuien. Over- wegend matige noordweste- lljke wind. Vannacht en mor- genochtend plaatselijk lichte vorst, en hier en daar mist. jfe morgenmiddag temperaturen iets boven het vriespunt. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). Woensdag: Zon van 8.47 tot 16.54 uur; maan van 22.21 tot 10 15 uur. Op 15 Januari L.K Verwachte mmimum-temperaturen voor de komende nacht van +1 tot —3 grenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1