ilRsZ) iEr kwam weer wat leven in de IJmuidense brouwerij Dr ir F. Bakker Schut over sanering en krotopruiming HOED NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 JANUARI 1955 Ere-burger van Glasgow De hertog ran Edinburgh spreekt beter Engels dan zijn gemalin erd ekt De hertog van Edinburgh, zo heeft een Sen iSchotse schoolmeester laatst in een er- redevoering gezegd, spreekt beter Engels dan zijn gemalin, koningin Elizabeth, lag De reden hiervan is, zo zei Tom Mur- Ee- doch uit Aberdeen, dat de hertog het ge noegen heeft gehad in Schotland naar school te gaan (en het Is natuurlijk wel bekend. dat de Schotten beter Engels spreken dan de Engelsen). In een ander deel van Schotland kwam R. ide hertog er niet zo goed af. Hugh Brown, an (socialistisch afgevaardigde in de ge- Imeenteraad van Glasgow, was er tegen. jdat aan de hertog het ereburgerschap van de stad verleend zou worden, omdat, naar Voor slechtst betaalden - Britse spoorwegen verhogen lonen De directie van de nationale Britse spoorwegen en de leiders van de vak- [bond hebben thans overeenstemming gereikt over een loonsverhoging voor de bngeveer 60.000 arbeiders in de laagste loonklasse. De onderhandelingen over 0p verhogingen voor arbeiders in andere Joonklassen zullen worden voorgezet. 'eQ Deze eerste loonsverhoging (dus alleen in idwie voor de slechts betaalden) zal het ec_ rijk tien millioen gulden per jaar gaan an ikosten. De loonsverhoging gaat vandaag iet In. Het minimumloon bij de Britse Spoor iwegen bedraagt hierdoor voortaan onge- ok 'veer 65 gulden per week (zes pond, elf in. (shilling). lat Vakbondsleiders en directies van partl- Iculiere autobusondernemingen bereikten, eveneens overeenstemming over loons- •ta verhoging, waarvan ongeveer 100.000 werknemers zullen profiteren. hij meende, de hertog nooit iets bijzon ders voor de gemeenschap gedaan had. De gemeenteraad was echter een andere mening toegedaan en de hertog zal het iburgerschap ontvangen, als hij op 13 Februari in Glasgow een zuiveltentoon- stelling opent Drieduizend km lang Eerste transatlantische telefoonkabel Amerikaanse, Britse en Canadese maat schappijen zullen de komende zomer beginnen met het leggen van de eerste transatlantische telefoonkabel. De kabel. met zijn 2000 mijlen (van New Foundland naar Schotland) de langste telefoonkabel ter wereld in zijn soort il worden, krijgt 104 versterkers op 20 mijl afstand van elkaar. De aanleg- kosten zullen 35 millioen dollar bedra den De kabel zal drie maal zoveel ge sprekken kunnen verwerken tls de hui dige radioverbindingen. De kabelgesprek- ken zullen geen hinder ondervinden var atmosferische storingen. "GLOBK. SNIPPERS Vierhonderd rijke Amerikanen en Canadezen hebben zich te New Vork in gescheept in het Zweedse passagiersschip Kungsholm. dat een reis om de wereld in 97 dagen gaat maken. De prijzen voor ae reis: 10 000 tot 40.000 gulden.On danks strenger toezicht is de misdadig heid in de Ver- Staten gedurende het afgelopen jaar weer toegenomen. Het afgelopen jaar geeft een record te zien op het gebied van overvallen, zedendelic ten, inbraken en brandstichting. Aldus Edgar Hoover, de directeur van de F B.I. Een woordvoerder van de Spaanse regering heeft opnieuw verklaard, dat de fascist Leon Degrelle zich ..voor zover men weet" niet in Spanje bevindt- België eist de uitlevering van Degrelle. Twee Europeanen en een Marokkaan zijn dezer dagen de slachtoffers geworden van een terroristische bomaanslag in Casa blanca. In Parijs werd een ver doorge voerde reorganisatie van de Marokkaan se politie aangekondigd. Het Parijse stadsbestuur heeft de grote gouden medaille van de stad Parijs toegekend aan Albert Schweitzer, zulks ter gelegen heid van diens 80-ste verjaardag. Voorts werd een bedrag van 20.000 gulden over gemaakt voor Schweitzers ziekenhuis in Lamoarene. De Australische stad Mel bourne lost het parkeersprobleem radi caal: een rangeerterrein in het centrum van de stad wordt op zodanige wijze overdekt, dat 5000 auto's op het dak kun nen worden geparkeerd. Columbiaans veeschip nog in ons land De Sinu, het geheel nieuwe, duizend ton grote, speciaal voor het vervoer vee gebouwde schip van de Columbiaan- se rederij ..Flota Mercante Grancolom- biana" dat Maandagmorgen te Amster dam vijfhonderd exemplaren van het beste Nederlandse vee aan boord nam en (Dinsdagmorgen de reis naar Columbia 1 aanvaardde, is in Rotterdam binenge- Er was een onverklaarbaar manke- Iment opgetreden op zee, tengevolge waar van water in de ruimen is gekomen waar een gedeelte van het vee stond opgesteld Het vee is in Roterdam uitgeladen en per spoor naar Amsterdam teruggebracht Ook het schip gaat naar Amsterdam voor reparatie van de storing. Kaasjagers beste tijd Toen hij het grachtenplan lanceerde In een interview voor de Radiokrant VANDAAG' van de N.C.R.V. heeft hoofd commissaris Kaasjager van Amsterdam Vrijdagavond tegenover Herman Felder- j hof verklaard, dat hij „de beste weken van zijn leven" zo juist achter de rug heeft. 1 Dat waren die. waarin er zoveel kwaads en goeds gesproken is over het plan, dat I hij ontwierp voor de sanering van he Amsterdamse verkeer „De mensen zijn wakker geschud", al- dus de hoofdcommissaris, die er de na druk op legde, dat hij niet wil „dempen" zoals men hém verwijt, doch dat hij de verkeerschaos wil bestrijden, die er thans Hij handhaafde zijn plan: het scheppen van een gordel bij het centrum van de 6tad (waarvoor Singel—Kloveniersburg- wal en Gelderse kade gedempt moeten I worden), wilde uit de Leidse- en Utrechtse j straat alleen de trams verwijderen en meende, dal ook het gedeelte Munt en I Koningsplein afstand zal moeten doen j van het water. „Dat gaat mij evengoed aan het hart als iedereen in Amsterdam" aldus de hoofdcommissaris, doch er moe ten offers gebracht worden. In het ver leden heeft men dat ook gedaan. Want indien Rozengracht. Nleuwerzijds Voor- burgwal. Rokin en Overtoom toen niet gedempt waren, hadden we ons nu hele maal geen raad geweten", zo zei de heer Kaasjager. Ex-nazi's op hoge posten in Oost-Duitsland De Amerikaanse Hoge Commissie te Berlijn heeft een verklaring uitgegeven, 1 waarin zij zegt over gegevens te beschlk- ken. dat voormalige nazi's vooraanstaan- de posities in Oost-Duitsland bekleden. Zo worden de namen genoemd van v leden van de Volkskamer, onder wie minister voor de lichte industrie, dr Wil helm Feldmann, die tevens bestuurslid is I van de Nationaal Democratische Partij. Volgens de Amerikaanse verklaring, hadden de Oostduitse autoriteiten de nazi-antecedenten van deze personen ver borgen gehouden, toen zij In October j.l. bij de verkiezingen candidaat gesiteld werden. Óp de conferentie der economische commisie voor Zuidoost-Azië en het Ver re Oosten te Hongkong heeft de Neder landse vertegenwoordiger, de heer W. J. Cator, verklaard, dat de algemene over eenkomst voor tarieven en handel (Gatt) te veel achterdeurtjes en veiligheidsklep pen bevat. Ir M- C. E. Bongaerts te Den Haag die van 1925—1926 in het coalitie-kabi net Colijn minister van Waterstaat is ge weest. vierde gisteren zijn tachtigste verjaardag: vele jaren is hij voor de R K. Staatspartij lid van de Tweede Kamer geweest. Het Haagse politiecorps een speciale ..stormbrigade" krijgen, die bij eventuele gebeurtenissen, zoals rel letjes. in gezamenlijk verband kan op treden. VisseiijgoH De VORIGE WEEK is voor de handel een week van „cosmopolitische" vis geweest: behalve de Noorse schelvis heeft het binnenland volop Belgische schol en Duitse filets, alsmede.... Hollandse schelvis kunnen krijgen. Dit grote aanbod hield dan wel geen gelijke tred met de vraag, die bepaald niet groots genoemd mocht worden, maar niettemin is er na een periode van wel heel erge schaarste toch weer wat leven in de IJmui dense brouwerij gebracht. Hoe de Medan dan aan zijn f 29.000 be- al met „Bertus de Keizer" somming kwam? Het an-twoord ligt beslo- Meer werkloosheid in December Gedurende December nam het aantal werkioze mannen toe van 45.071 tot 66.977, terwijl de bezetting voor de aanvullende werken steeg van 7.036 tot 14.505. zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 29.375 toenam. Deze toeneming van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen ls te wijten het winterseizoen, waardoor vooral in de landbouw, de bouwnijverheid en in de voedings- en genotmiddelenindustrie erkgelegenheid afnam. Hierdoor nam ook de werkloosheid toe onder de veen arbeiders, de losse arbeiders en het trans- sportpersoneel. Afgezien van de seizoeninzinking hand haafde de werkgelegenheid zich op een hoog peil. De omvang van het aanbod eind December ruim 30.000 lager dan jaar geleden. Hoewel de mannelijke beroepsbevolking inmiddels met rond 40.000 ls gestegen. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 10.081 tot 17.731. van veenarbeiders van 1734 tot 2499, metaalarbeiders van 2465 tot 3083. landarbeiders van 7.883 tot 18.570, transportpersoneel van 2.795 tot 3.868 en losse arbeiders van 10.865 tot 16.056. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 41.947 tot 38.266. Het aantal als werkloos geregistreerde rouwen steeg'van 5.219 tot 5.902. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk per soneel daalde van 27.029 tot 26.576. Vlissinger burgemeester contra De Schelde Burgemeester mr B. Kolff van Vlis- singen heeft het in zijn nieuwjaarsrede de directeur van De Schelde, de heer J. W. Hupkes kwalijk genomen, dat deze In het openbaar had medegedeeld, dat de betrekkingen tussen de werf en de Vlis- singer overheid te wensen overlieten. De burgemeester achtte dergelijke uitlatin gen niet bevorderlijk voor de goede ver standhouding. In de stal omgekomen De 18-jarige E. J. Harkink te Lochem ls omgekomen, toen hij in de stal aan het werk was. Men vond hem levenloos liggen en vermoedt, dat hij met een elec- trische leiding In aanraking is gekomen. Molorkotter Go. 9 met dubbele schroef Onlangs is de dubbelschroefmotorkot- ter ..WouterMohannes" Go. 9 opgeleverd door de scheepsbouwwerf en machinefa briek H. de Haas te Maassluis aan de heer G. Groenendijk te Goedereede. De oplevering van deze met twee schroeven uitgerüste kotter wekte in visserijkrin gen enig opzien Door de dubbelschroef- installatie is het mogelijk een groot mo torvermogen te plaatsen en daarbij toch een beperkte diepgang te behouden. Tij dens uit- en thuisvaart gebruikt men het volle motorvermogen en op de visserij is men vaak in de gelegenheid met het ge hele of gedeeltelijke vermogen van 1 mo tor te volstaan. De voorstuwing geschiedt door 2 Mercedes Bentz motoren, van elk 110 p.k. bij 1200 omw./min. Bij de proef tocht bedroeg de snelheid ruim 10 km per Wei ken uit d e Romantische en Haagse School Tot en met 5 Februari wordt in Kunst handel Pleter A. Scheen te Den Haag de wintertentoonstelling „Aanwinsten" gehouden met schilderijen en aquarellen uit de Romantische- en Haagse School (o.a. van Bilders. Bosboom, Gabriel. Lei- chert. Maris, Roelofs. Springer. Weissen- orüch) Vele lactoien in 't geding Verplaatsing van bewoners komt meestal gToiendeels ten laste van de gemeenten (Van een onzer verslaggevers) faaruit kunnen de werkzaamheden de woningbouwvereniging bestaan bij krotopruiming?" Deze vraag hield de hoofddirecteur van de Gom. Dienst van de Wederopbouw en Stadsontwikkeling In Den Haag, dr ir F. Bakker Schut bezig, toen hij tijdens een gecombineerde ver gadering van de afd. Zuid-Holland van de Nat. Woningraad en de Federatie van Haagse Woningbouwverenigingen. Zater dagmiddag in de Haagse Dierentuin ge houden. refereerde over: Krotopruiming en de taak daarbij van de woningboi verenigingen. Het bleef spr. hetzelfde of de gemeente of de woningbouwvereniging het onder- gezinnen kan r opruiming betreft. In een grote stad als Den Haag echter moet de sanering plaats hebben in het kader van een algehele stadsvernieuwing. En bij dit omvangrijke werk heeft men met vele factoren spr. noemde er veertien, met de voltooiing waarvan ongeveer 10 Jaar is gemoeid te Van deze factoren springen vooral het soc. econ. wijk- en buurtonderzoek en het onderzoek naar de sociale gesteldheid van de gezinnen in het oog. Deze onderzoeken worden gehouden, omdat weldra bij de afbraak van de krotten de bewoners naar andere woningen moeten verhulzen. Mede ereenkomstig het sociale niveau havige werk ter hand neemt, mits het op de juiste wijze wordt gedaan. Het is ge makkelijk de bouwverenigingen tn U schakelen, wanneer het uitsluitend krot- s hulzen toe ten in die mooie vangst van duizend stijve kabeljauwen, waar de Belgische handel wel weg mee wist. Inmiddels heeft de Medan na dit succesje toch weer Noordzeereis aanvaard, zodat het ex periment van de verre visserij bij New foundland nog even uitgesteld schijnt te worden. Overigens is de term „verre vis serij' voor dit Nederlandse probeersel wellicht wat overdreven, want in wezen komt het er op neer, dat de Medan voor de verre kusten van Newfoundland en Canada jacht gaat maken op de rondvis, tussentijds gaat markten in een van de Noordamerikaanse Oostkusthavens en dan ten slotte van de laatste reis uit deze serie terug komt naar IJmuiden, met de vangst uiteraaard. Ten minste als de Medan voor die tijd niet in andere han den is overgegaan- Zo veel er verleden week in kwam van ïze naburen, zo weinig is er uitgegaan 5or de verder afgelegen relaties: Fran- in en Italianen kwamen maar nauwe lijks aan hun trek op de IJmuidense markt en ook de Engelsen moesten te vreden zijn met weinig platvis tegen uiteraard hoge prijzen, vooral omdat de kleine vaart in het begin van de eerste week van 1955 nog maar schoorvoetend het ruime sop opzocht. Als het wi echter rustig blijft kan er genoeg tong schol verwacht worden. Vele haringlog- gers zijn overgegaan op de verse andere schepen, die vorige jaren bleven liggen, zijn nu eveneens van plan de verse visserij te gaan beoefenen, al het „alleen maar" om de bemanningen bij elkaar te houden, de bemanningen, die voor de Nederlandse visserij merhand een nijpend probleem gaan Rein Groen zal niet meer met de Thori- na naar zee gaan een lang. werkzaam schipperbestaan wordit hiermee afgesloten, maar hij is de enige niet, want ook „Ber tus van Jannetje" heeft de lier in de wil gen gehangen en de Tzonne is Inmiddels gaan. Vandaag ligt er schelvis te over in dat zal de hele verdere week ij ven. De loggers worden ook marktrijp en er kan zoals gezegd dus ook heel wat tong en sohol worden verwacht: de schelvisboten zullen bovendien wel paar mooie partijen gul en kool mee brengen. Het wordt voor de importeurs daardoor ongetwijfeld uitkijken en sla gen tellen, want de Denen bieden bij voorbeeld kabeljauw zonder kop aan n de Belgische mankt-franco! De (prima) schelvis van de Gelria bracht Zaterdag tussen f 35 en de f 37 de kdst op. terwijl er Noorse schelvis te koop die nóg wel wat meer zou moeten op brengen. Gelria toch Za De trawler Gelria verscheen tegen veler verwachting toch aan de IJmuidense Za- terdagmarkt en voerde van 27 December 985 kisten vis aan plus 350 stuks stijve kabeljauwen, waarvoor het schip bijna dertigduizend gulden besomde. Twee log gers en wat kleine vaart completeerden de markt met 250 kisten schol en 6000 kilo tongen. Vandaag ter afslag De nieuwe week werd vandaag geopend met drie trawlers: de Klaas Wijker zorg de voor 1010 kisten vis van 29 December en had bovendien 200 stuks stijve kabel jauwen, terwijl de Flamingo eveneens uit het vorige jaar stamde (29 Dec.) 760 kisten vis plus 340 stijve kabeljauwen aanvoerde. De Abraham had af een duizend kisten gevangen. De oudste «chepen worden nu de Allan Water, de Sumatra en de Postboy met de Haarlem, die alle Maandag 3 Januari de haven Weer eens wat haring Tegelijk met de haring voerden de traw lers weer eens wat makreel haring bracht het met vlag f 17 de kist. terwijl voor makreel graag 40 werd betaald. België hield zich daarentegen erg kalm en betaalde regels kabeljauw niet meer dan f 76 tot 60. waaruit blijkt, dat de Denen scherper in Oostende concurreren dan de Hollanders: de Deense kabeljauw stond vorige week in de Belgische markt 1 de kilo. De kisten kabeljauw, aar België gingen, brachten het tot A 100 a 107. Grote schelvis haalde, even- r de Belg 36 tot 38 en de grootmiddel deed 35. Binnenland De binnenlandse handel nam de klel- ?re schelvis voor zijn rekening en be taalde voor de kleinmiddel tussen f 3fl de 40. 33 tot 35 voor de pennen tussen de 22 en de 25 voor de braadschelvis. Gul zat naar grootte tua- tn de 36 en de 22. Platvis goedkoper In de platvis komt nu eindelijk een normaler situatie dank zij de grotere oeren, die binnenkort verwacht kun- worden en reeds Zaterdag was hier- een weerspiegeling te vinden In de en: de schol drie. waarvoor weken lang exhorbitante prijzen gegeven moes ten worden, haalde nu 26 tot 33 en de tweeschol ging naaf de Brit tegen f 38 tot 45. terwijl de zetschol nog aardig gepeperd was met 68. Lappen deden weliswaar nog 4,20 tot 4.70 de kilo en de grootmiddeltong haalde een 3,90, maar ook hier zal de hausse spoedig voorbij zijn, zodra de vangsten van kleine vloot binnenstromen. Trekjes, die straks binnen zijn De volgende schepen deden in het eind van de vorige week trekjes van ééi zeven manden vis, plus een 15 tot 100 kilo tongen: KW 169, 107, 126, 108. 125. 88. 155, 126 en 69 In uit Binnengekomen: KW 161. 85, 78, 21, 92. 75. Vertrokken: KW 78. 7. 161. Tewaterlating vestzaktrawler De voor rekening van de rederij „Wi- ron" te Wieringen gebouwde vestzak trawler van het „Job Gouda"-type wordt op Vrijdag 14 Januari om drie uur 's mid- Iüags te water gelaten van de scheeps bouwwerf „De Dageraad", voorheen wed Boot te Woubrugge. mei de geme chaniseerde gebak-schotel kMJ nvy C»W p 1 6 ft«.' 6 1 o M 0- sso- rail Madame Coty nam 't voor de straat venters op Madame Coty, de echtgenote van de Franse president, heeft bij de Parijse politiecommissaris een suc ces weten te behalen in het voor deel van de T ;sc straatventers Hun gekozen .toning", Georges Tourez, had nieuwjaarsdag, toon hjj mme Co.y zijn beste wen sen aanbood, van de gelegenheid gebruik gemaakt om op de slechte Kerst/verkoop van de straatventers te wijzen. De straatventers mogen rond Kerstmis hun waren langs de Pa rijse boulevards te koop aanbie den, maar in verband met de ver keersproblemen moeten zij half- Januarl weer het veld geruimd hebben. Na het verzoek van Tourez wis» mme Coty bij de Parijse politie- prefect gedaan te krijgen, dat de venters nog een week langer hun stalletjes mogen laten staan. Mme Coty had gezegd, dat voor dat haar man president werd, zij zelf er altijd plezier in had ge had, langs de k» ampjes te lopen. Moeilijkheden in kamp van Ambonnezen Vorige week hebben zich in het kamp der Ambonnezen Beenderribben bij Steenwijk moeilijkheden voorgedaan, omdat 5 ge zinnen. totaal 28 personen, moesten wor den overgeplaatst. Het kwam tot een vijandige houding tegen de 25 man rijkspolitie, die twee honden bij zich hadden en de kampbe woners, waarvan er sommigen latten met spijkers bij zich hadden. De honden heb ben enige malen aan de lijn aanvallen uitgevoerd, waarbij riaar de kampleiding ons meldt, één man in hei been gebe ten is. Zaterdagochtend heeft zich de verhui zing toch zonder ordeverstoringen voltrokken. Er was toen ook een macht 50 man politie aanwezig. Wel kwam het tot scheidpartijtjes, doch de gezinnen i tenslotte met hun bagage in de bussen, in afwachting van hun vertrek. Twee gezinnen zijn Zaterdag overge bracht naar Heythuizen cn drie naar de Wieringermeerpolder. De moeilijkheden vinden hun oorzaak in de verschillen tussen drie groepen. Behalve de aanhangers van de B.P.R.M.S. (vertegenwoordigend lichaam van de re publiek Zuid-Molukken) en de Crams (een organisatie, die naar Indonesië wil) is er nog een derde groep onder leiding de heer S. Siwalette. Deze laatste groep zou weigeren de verdiensten bui ten het kamp op te geven. Het gevolg ls dat de weigerachtlgen geen zakgeld en geen kledingbonnen ontvangen. Nader wordt gemeld, dat er Vrijdag geworpen werd met ketels en blikken i dat er door de politie een waarechu- ingsschot gelost werd. De burgemeester an Steenwijkerwold, de heer F. M. Pan- thealeon van Eek, heeft Zaterdag een bespreking gevoerd met de heer Siwa lette. Deze was in zijn optreden niet wel willend. Zijn grootste grief was. dat het hier een overplaatsing naar een straf kamp betrof. Van andere zijde werd ver teld, dat mevr. Siwalette door een fana tieke houding veel tot de spanning had bijgedragen. Van het loon der kampbewoners wordt geregeld 60 procent ingehouden. Zij ont vangen een zakgeld van f3 voor volwas- en f 2 voor ieder kind. De betrok kenen. die hun verdiensten niet opgaven, kregen geen zakgeld en hierdoor ontston den de moeilijkheden met de twee be taalmeesters. die door enige bewoners zijn bedreigd. Indonesische onrust over Ambon Het blad Indonesia Raja geeft uitdruk king aan de ongerustheid over de ge beurtenissen in de Zuid-Molukken en ver zoekt de Indonesische regering het volk openlijk mede te delen wat er werkelijk gaande is. Ook het socialistische blad Pe- doman schrijft in gelijke zin. De Indo- nesia Raja begrijpt niet, waarom de nood toestand ls afgekondigd, de Zuid-Molukken rust cn orde heerst, zoals de regering beweert. Het blad vonrts. of de troepen der Zuid-Molukken vaste voet op Ambon hebben gekregen Ook vraagt het blad zich af. waarom vliegtuigen pamfletten hebben moeten uitstrooien, waarin de bevolking aange spoord wordt loyaal te blijven, wannce er geen sprake ls van onrust Soenarjo haalt bakzeil Soenarjo, de openbare aanklager bij het landgerecht te Djakarta heeft verklaard, dat. zo er Amerikanen betrokken zijn bij de omwentellngspoglngen In In donesië. dit zonder voorkenni Amerikaanse regering is geschied, al dus AP. Hij gaf voorts de namen op der 19 Ne derlanders, die in de loop van het vorige laar uit arrest ontslagen zijn. Dit zijn de heren J. T Haag. J. C. Meyer, C. A. van Ommen, W. ten Cate, H. Maas. F, L. J van Aken. J. G. Vogel, J. van der Struys. I. Bessem, J. Pietersz. J. L. M. Smits, M. A. J. van Westering, A. J. van Weste ring. L Kempees. C. H Wedding. E. Lu- rnt. D C. Prins. G. H Groen en W L Brocks. wijzen. Voor zwak socialen zal hierbij een le revalidatie toegepast moeten wor den: hen moet worden geleerd, hoe hun nieuwe huizen goed te Oewonen en hoe hun inkomsten te verdelen volgens de lieuwe verhoudingen, die na de verhul ing zijn ontstaan. Krotopruiming en sanering zijn, aldus spr., de plicht van de gemeente. Bijstand de woningbouwverenigingen ia mo gelijk, indien zij zich bij het behartigen aaneensluiten en zonder hiaten werken. deze bij uitstek sociale taak hecht Een gedeelte van haar autonomie zal de bouwvereniging dus prijs moeten geven. Bij het verplaatsen van de bewoners an de af te bxeken hulzen naar nieuwe ijken kan zich declassering van die wij ken voordoen. Dit achtte spr. ntet ernstig. Voor de sociaal zwakken zag spr. voor delen in het verplaatsen naar nieuwe wij ken, aangezien de verleiding tot geld uit geven in de buitenwijken kleiner is dan in de ^binnenstad met haar vele café'6. Wat de regeling van de rijksbijdragen in de sanering betreft, deze miste op de instemming van dr lr Bak ker Schut. De kosten heeft het rijk door aflopende bijdrage in te stellen op de schouders van de gemeenten gescho- Een nieuwe regeling in dezen is ech ter binnenkort te verwachten. In ieder geval bepleitte spr. een soepele crediet- verlening aan de verplaatste bewoners der te saneren wijken voor de aanschaf nieuw meubilair e.d. Ontslag voor 500 man bij Jongerius N.V. A.n 500 p.r.oneelsleden vnn J Jon-^ gerius carrosserie- en constructiebedrijf^ N.V. te Utrecht ls ontslag aangezegd. Vier honderd man behoefden hedenoch tend niet meer terug te komen, terwijl een kleine 100 personeelsleden voorlopig nok, blijft werken om de lopende orders af te werken, doch ook hun ls ontslag aangezegd. De N.V. Jongerius is enig# tijd geleden in staat van fatlissement verklaard, na geruime tijd surseance van betaling te hebben gehad. Naar wij van de zijde van de curatoren In dit faillissement vernamen, ts dit mas- sa-ontslag de enige methode om uit d« moeilijkheden te geraken, nadat pogin- - om het bedrijf te verkopen hadden gefaald Unie van Ilstabrieken De N V. Unie van Ijsfabrieken deelt mede. dat haar dochterondernemingen hier én overzee een bevredigend jaar 1954 achter de rug hebben, hoewel do- Ijsomzet in totaal ongeveer 7 procent bi)" die van 1953 achterbleef en de cxploita- - tlekosten verder stegen. De winsttrnnsfer uit Indonesië over 1953 komt vertraagd- tn tranches binnen. Brocachemie naar Meppel De N-V Brocades en Stheeman Phar macia zal haar dochteronderneming 1 Brocachemie N.V te Zaandam overbren- gen naar Meppel, daar er In de achtèr- sluispolder te Zaandam een lnsteekhavèn komt. die het bedrijf zou Isoleren en de Amsterdamse plannen om een deel van de polder te vergraven, vastere vormen aannemen. Rector J. Overweel uit Doorn overleden Overleden is de heer J. Overweel. reo- tor van het Christelijk Lyceum te Doorn. Met de heer Overweel ging een krach tige s'.eun voor het Christelijk onderwijs heen. In de naoorlogse jaren heeft hij hel Christelijk Lyseum te Bandoeng opge- bouwd en bijna onmiddellijk na zijn re patriëring werd hij rector van het pas opgerich'.e Christelijk Lyceum te Doorn, dat onder zijn leiding in enkele jaren If uitgegroeid tot een grote school. iSCHEPEH^ REILEN EN ZEILEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7